Vakantiehuis Renesse deze zomer in gebruik Rijksweg A58 voor de helft benut door inwoners Brabant Toneelvereniging Ouwerkerk brengt Gemengd Dubbel Feestavond WIK groot succes .'Talkshow' tijdens Vrouwendag Zierikzee Generatoren van windmolens op Neeltje Jans vroeg kapot Werkgelegen- heids- perspectief Schouwen- Duiveland Fonds van Kazernering komt bijeen Ook onderzoek naar gebruik Zeelandbrug Op vrijdag 15 en zaterdag 16 februari Dick Tommei in Zierikzee Hatfield komt naar Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 11 FEBRUARI 1991 NR 24896 3 NEELTJE JANS - Neeltje Jans, het voormalig werk- eiland in de Oosterschelde- monding werd al in een vroeg stadium uitgekozen als een ge schikte plaats voor het plaat sen van windturbines om elek trisch stroom op te wekken. Er kwamen er acht. Het bleek enerzijds een goede keus. De windvangst is maximaal en de stroomafgifte eveneens. Maar alles heeft zijn keerzijde. Ook de slijtage is maximaal. Naast de slijtage van het onaf gebroken in gebruik zijn, komt op deze plaats in de Ooster- scheldemonding, de invloed van vocht en zout, die even ver woestend werkt alsof de mo lens midden op zee stonden. Gevolg: veel stagnatie. Fabrikant Bouma, ingenieurs bureau Energie Connection en opdrachtgever Triodos Bank zijn nu tot het besluit geko men, om nieuwe generatoren aan te brengen die beter be stand zijn tegen de optredende euvels, waardoor de reparatie kosten tot het verleden zullen behoren. BROUWERSHAVEN - Het werkgelegenheidsperspectief voor Schouwen-Duiveland. Dat is het thema van een bij eenkomst die op initiatief van het CDJA wordt gehouden op vrijdag 22 februari in Brou wershaven. De bijeenkomst vindt plaats in de Gereformeerde kerk aan het Bostonplein te Brouwershaven en begint om 20.00 uur. Spre kers zijn gedeputeerde J. B. Ventevogel, de Zierikzeese wet houder J. Groen en voorzitter Ondernemerskring Schouwen- Duiveland P. Schotte. Zij gaan in op de mogelijkheden die de arbeidsmarkt op Schouwen- Duiveland nu en in de toe komst kan bieden, met name voor jongeren. En welke moge lijkheden de gemeenten, pro vinciaal bestuur en bedrijven en werkgevers zouden kunnen verbeteren. Na de diverse inlei dingen kunnen aan de sprekers vragen worden gesteld. De bij eenkomst begint om 20.15-uur. ZIERIKZEE - Het Zierikzeese Fonds van Kazernering verga dert dinsdag 26 februari in de raadzaal van het Zierikzeese stadhuis. De bijeenkomst be gint om 16.30 uur. Tijdens de vergadering wordt de rekening over 1990 vastge steld en gesproken over de ba lans per 31 december 1990. In de commissie beheer zijn twee leden aftredend en herkies baar; J. W. Roskam en H. Uil. ZIERIKZEE - Van het verkeer in oost-westelijke richting op rijksweg A58 komt ongeveer de helft of 50 procent uit Noord-Brabant. Een nadere onderver deling leert dat van dat aandeel 15 procent Bergen op Zoom als plaats van herkomst heeft. Ruim 6 pro cent noemt Rotterdam en ruim 10 procent geeft een plaats van buiten Nederland op. Dat blijkt uit enquêtecijfers van provinciale en rijkswater staat. Gemeten is op 24 april 1990. In totaliteit werden die dag in beide richtingen 22.300 voertuigen op de A58 geteld. Als reisbestemming worden Goes en Vlissingen het meest aangegeven, beide scoren ruim 21 procent. Middelburg komt op 15 procent. Het aantal zake lijke ritten is het grootst: ruim 54 procent, woon-werkverkeer komt op 16,5 procent, recrea tief op 10,6 en overig op 18,8. Op dezelfde dag zijn ook tellin gen uitgevoerd op de Zeeland- brug en de weg over de Storm vloedkering in de Oosterschel- de. In beide gevallen is het ver keer van noord naar zuid geën quêteerd. Het totaale aanbod, beide rich tingen, op de Zeelandbrug was 24 april 5900 voertuigen. Van de bijna 1100 ondervraagde au tomobilisten op de brug kwam 33 procent uit Zierikzee, ruim 28 procent uit de andere ge meenten op Schouwen-Duive land met de nadruk op de Dui- velandse kant en 9 procent uit Rotterdam. Goes wordt het vaakst als eindbestemming aangeduid: 44 procent. Kaart Het zakelijk verkeer komt eveneens op 44 procent, het woon-werkverkeer op bijna 23 procent, het recreatief verkeer op ruim 10 procent en overig op bijna 23 procent. Van de ondervraagde passan ten op de brug heeft ruim 70 procent een meerrittenkaart. Voor 56 procent van hen betaalt de werkgever de kosten; 40 pro cent komt vaker dan vier keer per week over de brug. Uit een eerdere telling (8 augustus 1989) bleek dat 45 procent van de ondervraagden een meerrit tenkaart had. De hogere score nu moet worden toegeschreven aan het kleinere aandeel in het toeristisch verkeer dan in augustus. Op de weg over de Stormvloed kering werd 600 automobi listen gevraagd naar plaats van herkomst en bestemming. Op de teldag passeerden in bei de richtingen 4600 voertuigen. Als plaats van herkomst scoor de Westerschouwen het hoogst: bijna 33 procent, gevolgd door Zierikzee met ruim 12 procent en Rotterdam met 11 procent. De bestemming Middelburg werd in 33 procent van de ge vallen aangegeven. Wissenker- ke komt met 20 procent op de tweede plaats. Ook op deze route neemt het zakelijk verkeer de grootste plaats in: 35 procent. Het woon-werkverkeer komt op ruim 17 procent, het recreatief verkeer op bijna 25 procent en overig 22 procent. Worden de gegevens van de drie waarnemingsposten met elkaar gecombineerd dan komt het zakelijk verkeer op bijna 50 procent, het woon-werkver keer op 18 procent, het recrea tief verkeer op bijna 13 procent en de categorie overig op 20 procent. Meetpunten Ruim de helft of 56 procent van het woon-werkverkeer op de drie meetpunten geeft aan dat de rit meer dan vier keer per week wordt gemaakt, 5 pro cent komt op minder dan één keer per maand. Van het zake lijk verkeer maakt bijna 25 procent de rit vaker dan vier keer per week en ruim 21 pro cent minder dan een keer per maand. De gemiddelde bezet ting van personenauto's is bij het recreatieve verkeer het grootst: 2,4 personen. Het woon-werk- en het zakelijk verkeer komen beide op 1,2 personen. OUWERKERK - Gemengd Dubbel is de titel van de voorstelling waarmee Toneelvereniging Ouwerkerk zich op vrijdag 15 en zaterdag 16 februari presen teert in het dorpshuis te Ouwerkerk, aanvang 20.00 uur. Gemengd Dubbel is een collage eenakters met als rode draad het huwelijk. Het huwelijk is geen rozegeur en maneschijn, maar het kon nog erger, lijkt de boodschap in deze voorstelling. De illustra tie op het programmablad geeft ook duidelijk aan, dat er naast een Amor, die twee har ten aaneen smeedt, ook altijd een duiveltje op de loer ligt om harten te breken. De beide re gisseurs Ad van Geesbergen en Rinus Pankow kozen, in nauw overleg met provinciaal toneel- adviseur Willem Huybreghs voor het benadrukken van de humor in de diverse eenakters en een meest karikaturale aan pak van de verschillende per sonages. In de eerste eenakter Rustplaats van David Camp- ton maakt het publiek kennis met een ouder echtpaar op weg naar huis na het doen van de boodschappen. Onderweg pas seren ze een begraafplaats, waar zij graag, maar hij liever niet verpoost. De rollen hierin worden vertolkt door Ria van Wijngaarden en Piet den Broe der. In voor- en tegenspoed is een stukje van James Saunders over een jong echtpaar in ten treincoupé op weg naar de eindbestemming van hun hu welijksreis. Na het zien van de ze scene zal de toeschouwer on getwijfeld antwoord hebben gekregen op de vraag of er voor deze prille echtelieden veel ro zegeur en maneschijn in het verschiet zal liggen. Karin Ha- ge speelt de jonge bruid en Piet Kuyper geeft gestalte aan de bruidegom. W Kr r - I.- Permanentie van de bekende schrijfster Fay Weldon biedt, een blik in de tent van Helen en Peter tijdens hun jaarlijkse kampeervakantie. Hij leest, zij babbelt... zij kan niet lezen om dat ze haar bril kapot trapte nadat ze door een wesp werd gestoken. De conversatie ver loopt wat stroefjes... De rol van Helen wordt vertolkt door Rianne de Waal en Dies Lem- som tekent voor de rol van Pe ter. Norma, een eenakter van Alun Owen speelt zich af bij de bushalte. De bus laat lang op zich wachten. In die tussentijd heeft Norma haar minnaar iets te vertellen, toevallige passan ten luisteren aandachtig, maar Norma zit daar niet mee. Ali Pank'ow speelt de rol van Nor- ma en Eugène Hotte geeft gestalte aan de minnaar. Dit zelfde duo treedt direct na de pauze weer aan in de eenak ter De Zilveren bruiloft van John Bowen, echter nu in de ge daanten van Audrey en Juliën. Ze hebben een diner gepland ter viering van hun vijfentwin tigjarige bruiloft, maar of er nou echt iets valt te vieren??? Nacht is de titel van de laatste eenakter, geschreven door Ha rold Pinter. Popcorn, porno film en bier vormen het hou vast voor een hij en een zij, die kibbelen pver hun eerste ont moeting. Zij meent eeri kind te horen huilen, hij hoort niks. De rollen in deze eenakter wor den vertolkt door Joke van Stuyvenberg en Rinus Pankow. Als rode draad door het geheel loopt als het ware op de achter grond de Mefisto-figuur, het duiveltje op de loer of het dui veltje dat reeds heeft toegesla gen. Deze overwegend visuele bijdrage aan de voorstelling wordt geleverd door Wim Ha- ge. Voor Toneelvereniging Ouwerkerk betekent de opvoe ring van Gemengd Dubbel voorlopig een laatste optreden in het dorpshuis. Men is in af wachting van een nieuwe ac commodatie, waarin, naar men hoopt, woekeren met de ruimte tot het verleden zal behoren. Kaarten voor de voorstellingen kunnen vooraf gereserveerd worden bij Cora Neele, tel. 01114-3174. ZIERIKZEE - Het D66-Tweede Kamerlid Dick Tommei houdt vrijdag 15 februari een spreek beurt in Mondragon te Zierik zee. Hij doet dit in het kader van de naderende provinciale staten verkiezingen op 6 maart. Zijn onderwerp omhelst milieu, economie en koopkracht. Ver gaderingsvoorzitter is Ria Ge luk en tevens bestaat de gele genheid om nader kennis te maken met de D66-statenkan- didaat Jan van de Reydt. ZIERIKZEE - De Zierikzeese commissie Internationale Uit wisselingen vergadert dinsdag 19 februari in de grote commis siekamer van het stadhuis. De bijeenkomst is openbaar en begint om 16.30 uur. Gesproken wordt over het offi ciële bezoek van Hatfield aan Zierikzee in het weekend van 19 tot 22 april. De delegatie be staat uit zowel raadsleden als leden van de Hatfieldse jume- lage-commissie. Ook op de agenda staan de jumelage-acti- viteiten in het algemeen voor 1992. Er ljgt een idee om een studieweekend voor tien jonge ren tussen 15 en 17 jaar te orga niseren. Middels gastlessen en concrete werkopdrachten wor den de jongeren gevoerd langs een scala van kenmerkende as pecten van de Zierikzeese, Schouwen-Duivelandse en Ne derlandse samenleving. ■limiJ.III.I.IJi.'.tWII.IJ.II.-llJ.M WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 0 graden Windkracht zuido. 3 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. -5 graden Mid.temp. -1 graad Windkracht boord 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 0 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 12 febr. Zon op 08.02, onder 17.47 Maan op 07.01, onder 15.22 Nieuwe Maan: 14 febr. (18.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De vorst vefrliest zijn scherpte maar het blijft winters. Een lagedrukgebied trekt naar Duits land. Vanavond draait daardoor in de kustgebieden de wind naar het noordwesten waarmee wat minder koude lucht van zee het land bin nenstroomt. In de kustgebieden schommelt het kwik dan rond het vriespunt, landinwaarts blijft het licht, en tijdens opklaringen, matig vriezen. Die noordwestelijke wind verdrijft de plaatselijk aanwezige hardnekkige mist maar voert boven dien enkele sneeuwbuien mee van af de Noordzee. Boven land verlie zen die echter geleidelijk hun activiteit. MOSKOU - President Michaï 1 Gorbatsjov van de Sovjetunie heeft de Iraakse leider Saddam Husayn opgeroepen realistisch te zijn. Hij kondigde aan „on middellijk" een persoonlijke afgevaardigde naar Baghdad te zullen sturen voor overleg met de Iraakse president. Dit heeft het persbureau TASS be kendgemaakt. ZIERIKZEE - Op vrijdag 8 maart is het Internatio nale Vrouwendag en evenals vorig jaar gaat de Zie rikzeese initiatiefgroep Vrouwenruimte iets organi seren. Er is gekozen voor het thema beeldvorming over vrouwen met als slogan 'Ben ik in beeld?'. Onderwerpen die ter sprake komen zijn beeldvorming over vrouwen in de media, vakver zorging moet en zelfverdedi ging en weerbaarheid. Tijdens het middagprogramma worden deze onderwerpen aangekaart door enkele inleidsters. Het avondprogramma bestaat uit een 'talkshow', waarvan de presentatie en leiding in han den is van de journaliste Maai ke van Houten. Voor deze talk show worden vrouwen uitgeno digd met uiteenlopende func ties en posities binnen de Schouwen-Duivelandse samen leving. Het is de bedoeling, dat zij samen met de bezoeksters, vanuit hun eigen beleving en ervaring willen praten over de diverse aspecten die er rond beeldvorming over vrouwen bestaan. De initiatiefgroep Vrouwen ruimte bestaat uit vier vrou wen, die met schriftelijke on dersteuning van dertien vrou wenorganisaties bij de ge- ,meente Zierikzee een verzoek hebben ingediend voor een zo genaamde vrouwenruimte. Ge streefd wordt naar een ruimte, waar vrouwenorganisaties kunnen vergaderen en hun ac tiviteiten kunnen houden. Het gaat met name om de activitei ten die de positie van vrouwen in de samenleving aan de orde stellen. KERKWERVE - ,,Ik ging om vier uur naar huis, maar toen waren sommigen nog niet uitgefeest". Aan het woord is C. Berrevoets van sportvereniging Willen Is Kunnen (WIK) uit Kerkwerve. Al zo'n dertig jaar houdt de vereniging haar jaarlijkse feestavond en elk jaar weer barst het dorpshuis in Kerkwerve bijna uit z'n voegen. Vorig jaar hebben we mensen terug moeten sturen omdat ze er niet meer in konden. Nu waren er wat minder, maar ik denk dat het slechte weer daar iets mee te maken heeft", aldus Berrevoets. Hij schat het aantal bezoekers van de feestavond in 't Zuudènde op zo'n 150. Het publiek werd allereerst vergast op de klucht Het hing in de lucht. Een klucht in drie bedrijven waarin de lotgevallen van nicht Emmy (Katie de Vos) en neef Nick (Jan-Kees Noord- dijk) centraal stonden. Een verhaal vol verwikkelingen, verkleedpartijen en onverwachte wendin gen. Berrevoets: ,,We tyillen de mensen een avondje lachen bezorgen en dat is goed gelukt. Het wordt wel steeds moeilijker om een goed stuk te vinden. Het door de eigen tonelisten opgevoerde stuk werd gevolgd door een grote verloting. Alles bij elkaar waren er 400 prijzen beschikbaar. Hoofdprijs Was een diner voor twee in Port Zélande. (Foto: Joop van Houdt). RENESSE - De bouw van een vakantiehuis voor jeugdige kankerpatiënten en gehandicapte jongeren in Renesse start zaterdag 23 februari. De Wester- schouwse burgemeester, mevrouw J. L. Niemants- verdriet-Leenheer, steekt dan om 11.00 uur de eerste spade in de grond. Het vakantiehuis kan worden ge bouwd met geld van de Lionsclub Thuredriht in Dor drecht. it Als in een gezin bij één van de kinderen een kwaadaardige aandoening wordt geconsta teerd, zoals kanker, de ziekte van Hodgkin of leukemie, dan ontstaat een heel moeilijke en spannende tijd. Allerlei vor men van onderzoek en uitein delijk, als de diagnose met ze kerheid gesteld is, een periode van behandeling. I Soms een operatie, soms een periode van bestraling of be handeling middels chemothe rapie. De kinderen moeten vaak_ langdurig in een zieken huis worden opgenomen. De jeugdige patiënt en het gezin maken een erg spannende tijd door en komen onder grote spanning te staan. Het gehele gezin richt zich op dat ene be langrijke moment; de zieke en de ziekte. Maar dat maakt ook dat het ge zin enigszins ontwricht raakt. Ook al door de vele en vaak langdurige bezoeken die aan het ziekenhuis worden ge bracht. Eindelijk komt dan het moment, dat het kind mee naar huis mag. En dat men weer kan pogen om in het gezin de zaken op een rijtje te krijgen. Maar juist als het kind thuiskomt is er natuurlijk veel belangstel ling. Burén, vrienden, familie, schoolvriendjes, ze komen alle maal op bezoek. Rust Allemaal heel goed bedoeld en ook belangrijk, maar vaak heeft het gezin in zo'n situatie er behoefte aan om wat tot rust te komen. Om als gezin weer te gaan functioneren zonder al te veel belangstelling van buiten af. Niet iedereen is echter fi nancieel bij machte om dan een aantal weken met vakantie te gaan. Om dat mogelijk te maken wordt er in Renesse (op het ter rein van het CJV) een vakantie bungalow gebouwd. Een ruime bungalow die ook voor even tuele rolstoelpatiënten toegan kelijk is. Geheel compleet in gericht. Het initiatief hiervoor is genomen door de serviceclub Lions Thuredriht uit Dor drecht. Via allerlei acties werd geld in gezameld, want toen de plan nen uitgewerkt waren bleek er 200.000 gulden nodig te zijn. Op het terrein van het CJV staan meerdere vakantiever blijven en er is ook een cen traal gebouw dat de diensten zoals onderhoud en toezicht kan bieden. De bungalow ver- rijst hier op een ruim terrein, enigszins afgezonderd van de andere verblijven. Ervaring De Stichting Gaandeweg uit Arnhem heeft enige ervaring in zaken als waar het hier om gaat. Daarom is er intensief contact tussen de Stichting Gaandeweg, het CJV en de Li- ons. Op die wijze zal het ook mogelijk zijn om hulpverle ning te regelen voor patiënten die niet zelf kunnen beschik ken over eigen familiebegelei ding. Het huis wordt opgezet met be hulp van bouwelementen, zo dat een bouwtijd van ongeveer zes weken kan worden gega randeerd. Komende zomer is de bungalow in gebruik. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3