LAATSTE NIEUWS Limburgs carnaval dit jaar niet zo massaal Afwijzing verzoek kerken om zendtijd niet terecht IJspret! Lubbers optimistisch over de Tussenbalans Saddam belooft zijn bevolking overwinning Terug- houdendheid verzocht aan rijkspolitie Marechaussee's willen grotere rol bij de grensbewaking Bush en Lubbers overleggen over Golfoorlog Wegens Golfoorlog 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP Deelname De deelname aan de alternatie ve optocht was volgens de poli tie van Maastricht opvallend groot: naar schatting zeker meer dan vijfduizend verklede deelnemers. Ook de kijkers waren massaal present, al be staat de indruk bij de politie dat er minder publiek van bui ten naar Maastricht is geko men. Waarschijnlijk een gevolg van het koude weer. Overigens stonden de kijkers toch nog rijendik opgesteld. Voor de neringdoenden zal de verwachte strop, wat althans Maastricht betreft, best nog meevallen. Dit in tegenstelling tot andere grotere plaatsen. In Kerkrade bijvoorbeeld was zondagmid dag weinig van het carnaval te merken. Dit was ook het geval in Brunssum, Landgraaf, Sit- tard, Valkenburg, Geleen en Heerlen. De politie van deze plaatsen deelde mee: „een erg rustige carnaval dit keer. Iets, maar niet veel drukker dan op gewo ne zondagen". In noord- en midden-Limburg was het op enkele plaatsen wel Datum ZIERIKZEE 12 februari ROOMPOT BUITEN 12 februari BRUINISSE 12 februari WEMELDINGE 12 februari Lubbers zei na het kabinetsbe raad dat een oplossing voor al le onderdelen van de Tussenba lans binnen handbereik ligt. Ook op het gevoelige punt van het inkomensbeleid is er vol gens Lubbers geen fundamen tele politieke controverse. Lubbers deelde mee dat het ka binet een heel eind is gevor derd met het opstellen van een adviesaanvraag aan de SER die moet leiden tot indamming van de uitgaven voor arbeids ongeschiktheid en ziektewet. „We zijn over de heuvel. De zaak moet alleen nog afge werkt worden", aldus Lubbers. Hetzelfde geldt volgens Lub bers voor de wijze waarop het kabinet in de rest van de kabi netsperiode omgaat met de koppeling tussen lonen en uit keringen. „Een aanpak waarin het hele kabinet zich kan vin den is dichtbij", aldus de pre mier. Lubbers zei dat er ook geen grote meningsverschillen meer zijn over de belastingmaatre gelen die moeten worden geno men. Vanuit CDA-hoek was er aanvankelijk kritiek op de eer ste voorstellen van minister Kok, die de lage inkomens te Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 02.05 128 08.15 -138 14.40 143 20.35 -122 00.55 122 07.05 -132 13.15 138 19.20 -117 02.10 137 08.15 -145 14.45 153 20.35 -129 02.20 145 08.20 -151 14.45 161 20.40 -136 veel zouden beschermen ten koste van de midden- en hogere inkomens. Het kabinet is het er over eens dat maatregelen niet mogen leiden tot een te sterke vergroting of verkleining van de inkomensverschillen. Lubbers weersprak dat er grote verschillen zouden zijn tussen het concept-voorstel van minis ter Kok en zijn eigen inbreng in de eerste gespreksronde van de ministerraad over de Tus senbalans. Volgens Lubbers liggen veel plannen met elkaar in lijn of vullen zij elkaar aan. Waar dat niet het geval is, is een compromis mogelijk, meent de premier. Zo zijn de meningsverschillen over bezui nigingen op defensie en ont wikkelingssamenwerking vol gens hem een stuk kleiner ge worden. Het kabinet zal volgende week ook een besluit nemen over voorstellen van minister Kok om de overheidsfinanciën voor het lopende jaar in het gareel te krijgen. Door een reeks te genvallers dreigt het kabinet op een hoger financieringste kort uit te komen dan was ge pland. Het gaat om maatrege len van meer dan 3 miljard gul den. De Raad van State heeft de uit spraak vernietigd van het Commissariaat, dat vond dat de IKON, de ZVK (waarin on der andere de Baptistenunie en de Christelijke Gereformeerde Kerken samenwerken) en het Rooms-Katholieke Kerkge nootschap (RKK) geen zendtijd erbij krijgen. De kerken hadden het Com missariaat gevraagd om 33 pro- DEN HAAG - Het korps rijks politie moet zeer terughou dend zijn in het leveren van materieel aan voormalige Oostbloklanden. Dit geldt ook voor Polen, waar het korps al nauwe banden mee onder houdt. Het ministerie van justitie heeft dit aan de korpsleiding meegedeeld. De politieke situatie in het cent .meer zendtijd. De totale zendtijd op raclio en televisie is toegenomen, terwijl het aantal zenduren dat aan de IKON, ZVK en RKK is toegewezen, gelijk gebleven is. Daardoor zou de positie van kerkelijke zendgemachtigden „gemargi naliseerd" zijn, aldus de ker ken. Het Commissariaat voor de Media had het verzoek van de Oostblok is volgens justitie nog niet stabiel genoeg om on gelimiteerd materiële steun te geven. Van levering van techni sche recherche-materialen, computerprogramma's voor re cherche en herkenning en ME- bussen kan daarom geen spra ke zijn. De hulp aan het Oostblok zou beperkt moeten blijven tot im materiële en morele steun. Een bijdrage aan de omvorming van de politie naar een demo cratisch model en aan mentali teitsverandering bij de politie man zal volgens justitie meer opleveren dan het sturen van materieel, waar men overigens zonder instructie toch niet mee om kan gaan. kerken eerder afgewezen, om dat de „herkenbaarheid" van de programma's van de kerken zijns inziens niet is afgenomen en er dan ook geen sprake was van een marginalisering van de positie van de kerkelijke zend gemachtigden. De Raad van State heeft moeite met het woord „herkenbaar heid", omdat het Commissari aat daar geen nadere omschrij ving van heeft gegeven. Verder verwacht de Raad van State dat het Commissariaat derge lijke besluiten neemt aan de ROME - Paus Johannes Paulus II loopt grote persoonlijke ri sico's en is meermalen be dreigd" vanwege „zijn moedi ge opstelling" in de Golfoor log. Dit heeft de Italiaanse'po liticus Roberto Formigoni ge zegd. Het Vaticaan weet echter nergens van. Volgens Formigo ni, vice-president van het Euro pese Parlement, hebben de her haalde vredesboodschappen van de paus veel bijval ge oogst. BONN - Het Duitse bouwbe drijf Strabag Bau AG heeft zondag ontkend dat het het handelsembargo van de Ver enigde Naties tegen Irak heeft geschonden. Het bedrijf zou de strafmaatregelen tegen Bagh dad hebben overtreden door onderhoudswerk uit te voeren aan een vliegveld in de Zuidi- raakse stad al-Basrah. DEN HAAG - Leden van de Ko ninklijke Marechaussee zou den graag zien dat de rol van het korps bij de grensbewa king wordt uitgebreid, en dat een soort „strategische reser ve" wordt gevormd voor natio nale en internationale bij stand. Mede gezien de tekorten bij de politie zou de grensbewake- ning op Schiphol in handen van de Marechaussee kunnen worden gelegd, evenals die van het vliegveld Beek en van de Rotterdamse haven. De vice- voorzitter van de Marechaus seevereniging, H. Engels, vindt het logisch dat het inkrimpen van de krijgsmacht ook gevol gen heeft voor de Koninklijke Marechaussee. Als de vliegbasis Leeuwarden wordt gesloten, heeft de KM- brigade daar geen bestaans recht meer. Maar als er in Den Haag honderd militairen min der komen, behoort dat vol gens Engels geen gevolgen te hebben voor het korps. Het is de vraag of in de uitgangspun ten voor het beleid zoals die in de Defensienota worden ver meld, voldoende aandacht is besteed aan de veelzijdige taak van de Koninklijke Marechaus see. Engels leverde commentaar op overigens onbevestigde berich ten als zou de omvang van de KM tot 1995 met 15 procent, en daarna met nogmaals 10 pro cent worden verminderd, ruw weg van 4.000 tot 3.000. Het bestuur van de Marechaus seevereniging zou ook graag zien dat het korps over enige overcapaciteit beschikt, waar uit kan worden geput voor het verlenen van bijstand. Men kan hierbij denken aan zowel de bewakening van ambassa des in Den Haag en politie werk op St Maarten als aan VN-vredesoperaties in Nami bia en de Sinaï. DEN HAAG - De Amerikaanse president G. Bush heeft dit weekeinde telefonisch contact gehad met premier Lubbers over het verloop van de Golf oorlog. Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst heeft dit desgevraagd meegedeeld. Het gesprek had de status van bijpraten, aldus de woordvoer der. „Bush heeft geen verzoe ken voor militaire bijstand ge daan. Er is ook niet gepraat over een mogelijke datum voor de grondoorlog". Behalve met Lubbers heeft Bush, vanaf zijn weekeinde-residentie Camp David, ook telefonisch overleg gehad met premier P. Gonzalez van Spanje en sheik Isa Bin Salman van Bahrein. hand van vaststaande criteria. Zulke criteria hanteerde het Commissariaat niet. Het Commissariaat zal een nieuw besluit' moeten nemen, waarbij rekening moet worden gehouden met de opmerking van de Raad van State dat het verzoek van de kerken om zendtijduitbreiding een op zichzelf bescheiden wens is. Verder wijst de Raad erop, dat het wettelijk maximaal be schikbare percentage zendtijd voor de kleine zendgemachtig den nog niet is uitgegeven. Ook deze opmerking zal het Commissariaat bij zijn nieuwe besluit moeten betrekken. De KRO, die de uitzendingen van de RKK verzorgt, zei in een eerste reactie „verheugd te zijn over deze terechte beslis sing". T/m zaterdag 2 maart Burgh-Haamstede Expositie kleurenetsen, aqua rellen en bloemstukken in zij de van Ria Westmaas. De Be- waerschole. Dagelijks (behalve zondags) van 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 11 februari Scharendijke Huldiging brandweerjubilaris sen. Putmeet. 20.00 uur. Dinsdag 12 februari Zierikzee PCOB thema-middag notaris. De Driehoek. 14.00 uur. Zonnemaire Vanaf 14.00 uur optocht ver sierde sleeën op de ijsbaan. Woensdag 13 februari Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afde ling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 14 februari Zierikzee Borstvoedingsinformatie avond. Julianastraat 9. 20.00 uur. Sirjansland Vergadering Reformatorisch Contact. Zaal van de kerk. 19.45 uur. Vrijdag 15 februari Ouwerkerk Toneelvoorstelling Gemengd Dubbel. Dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 16 februari Zierikzee Film Ghost. Bioscoop Concert zaal. 20.00 uur. Noordgouwe Toneeluitvoering Amateur To neelvereniging Noordgouwe. Dorpshuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Toneelvoorstelling Gemengd Dubbel. Dorpshuis. 20.00 uur. Zondag 17 februari Zierikzee Film Ghost. Bioscoop Concert zaal. 20.00 uur. Dinsdag 19 februari Zierikzee Gespreksavond voor familie en vrienden van (ex) psychisch zieke mensen. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Serooskerke Districtsvergadering water schap in dorpshuis. 19.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Radio-opname EO in De Burght. 19.30 uur. Woensdag 20 februari Zierikzee Open middag SG Schouwen- Duiveland voor leerlingen ba sisonderwijs groep 8. 13.15- 15.00 uur. Open middag RSG voor leer lingen basisonderwijs groep .8. 15.00-17.30 uur. Districtsvergadering water schap in Huis van Nassau. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Afsluiting leesprogramma Ge heim. De Schutse. 14.00 tot 16.00 uur. Zonnemaire Bijeenkomst Plattelandsvrou wen in dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 21 februari Zierikzee Jubileumviering Groei en Bloei in Concertzaal. 19.30 uur. Brouwershaven Lezing vervoer in vroeger tijd voor Stichting De Roode Lelie, Bostonplein, kerkzaak 20.00 uur. Vrijdag 22 februari Brouwershaven CDJA-bijeenkomst met het thema: Werkgelegenheidspers- pectief voor Schouwen-Duive- land. Gereformeerde kerk. 20.15 uur. Dreischor Nutsavond Nut en Genoegen in dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 26 februari Brouwershaven Kinder werk-avond. De Blok kendoos. 19.45 uur. Nieuwerkerk Feestavond ter gelegenheid van 60-jarig bestaan NBvP. Dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 27 februari Zierikzee Open middag SG Schouwen- Duiveland voor leerlingen ba sisonderwijs groep 8. 13.15- 15.00 uur. Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afde ling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Springtij: 17 februari Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 MAASTRICHT - Met uitzondering van Maastricht heeft Zuid-Limburg zondag niet massaal carnaval gevierd. De afgelasting van alle officiële evenemen ten heeft vooral in de grotere plaatsen geleid tot een ongewone rust op straat. Nergens was sprake van het vroegere straatcarnaval. Het feest beperkte zich daar tot cafévieringen, maar die be gonnen veel later dan andere jaren en werden ook minder druk bezocht. Maastricht daarentegen beleef de wel,gen massaal strag(car- naval, hetgeen te danken was aan het burgercomité dat het „vqlk, van Maastricht" had ge mobiliseerd om aan een alter natieve optocht deel te nemen. Die bood een heel ander beeld dan vroeger, omdat praalwa gens en prinselijke hoogheden ontbraken. Dit keer wel een onafzienbare bonte massa die op de tonen van vals spelende koldermuziekkorpsen ander half uur door de straten van de stad trok en na afloop zorgde voor overvolle café's. druk, maar ook daar minder massale vieringen dan voor heen. Onder meer was dit het geval in Roermond, Weert en Venray, waar het officiële car naval niet doorging. Een uitzondering vormde even wel Venlo. Daar ging het ge plande carnaval gewoon door. Volgens de politie van Venlo trok de optocht meer publiek dan in andere jaren. Vanuit plaatsen uit de omgeving waar de festiviteiten waren afgelast, kwamen de carnavalisten naar het Noordlimburgse „stadje van plezier". Onderhen opmer kelijk veel Duitsers, omdat in hun land vrijwel niets te doen was. DEN HAAG - Premier Lubbers is „redelijk optimis tisch" dat het kabinet er volgende week in zal slagen overeenstemming te bereiken over de Tussenbalans. Ook minister Kok (financiën) ziet de afloop van de ombuigingsoperatie niet al te somber in, ook al ligt er nog een aantal geschilpunten binnen het kabinet. NICOSIA - President Saddam Husayn van Irak heeft zondagavond tijdens een radiotoespraak zijn volk opgeroepen uit te zien naar de over winning. Dat heeft de verslaggever van het Amerikaanse televisienetwerk CNN vanuit Baghdad bericht. CNN-verslaggever Peter Ar- nett omschreef de 20 minu ten durende toespraak van Saddam als „peptalk" voor de bevolking om de moed erin te houden nadat het land al wekenlang wordt gebombardeerd. De Iraakse leider zei dat het belangrijk was geduldig te zijn en dat de overwinning zeker zal komen. Hij herhaalde zijn wens om de Palestijnen in de door Is raël bezette gebieden te „bevrijden". Saudi-Arabië omschreef hij als het huis van ongelovigen nadat het Amerikaanse troepen had uitgenodigd voor zijn verde diging. Saddam repte, in zijn toespraak met geen woord over het vredes voorstel van Iran. De Iraanse minister van buitenlandse zaken, Ali Ak- bar Velayati, zei zondag dat er nog meer tijd nodig is voordat er vrede kan ko men. „Ik denk dat het meer tijd en meer inspanning kost" ont tot vrede te ko men, aldus Velayati. Hij herhaalde in een interview met CNN dat Teheran de af wijzende reactie van Irak, waarmee Iran acht jaar in een bloedige oorlog was verwikkeld, niet had ver wacht. Toch zei de minister nog steeds te geloven dat Bagh dad een vreedzame oplos sing niet helemaal uitsluit en dat Teheran blijft door gaan naar het zoeken van een oplossing. „Wij be schouwen Iraks antwoord als positief, maar we moe ten het nog verder bestude ren", aldus de minister. „Wij hebben uit de bood schap van Saddam begre pen dat hij een vreedzame oplossing niet uitsluit, maar dat als de andere kant (de geallieerden) oorlog wil len als enige oplossing, zij (de Iraki's) vastbesloten zijn door te vechten", aldus Velayati. De Iraanse president Ali Akbar Hashemi Rafsanjani veroordeelde eerder op de dag Baghdad voor de inva sie van Kuwayt. Maar hij haalde tevens fel uit naar Washington die volgens hem te snel naar de wapens zou hebben gegrepen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteoeentrum Zeeland t.o.v. NAP DEN HAAG - Het Commissariaat voor de Media moet zijn uitspraak dat de kerken geen recht hebben op meer zendtijd, herzien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2