1NDER City UTiL Bakker Boot zet na halve eeuw een punt achter zijn bakkerij Landbouw dreigt te vervreemden van beleidsmakers in Den Haag §3 Ongelukken door de gladheid DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE e van Oeveren 79,50 ettig met... f 60,- )RIJF gelijk om in 10 weken halen voor de auto BIEDING JUERSPORT DE VRIEZE Vo teveel 'iilUUlA >n bodemprijzen Ook voor exklusieve vloerbedekking naar Zonnemaire? Jazeker!! Makkelijk zal het niet zijn In Denemarken al ontduiking en illegaliteit Meindert Leerling op bezoek Enkele sneeuwbuien O RIJKSWEG A58 VAKANTIEHUIS CARNAVAL CLUBKAMPIOEN Oudere fietser geschept door auto S C H E NIEUWSBODE irikzee, tel. 01110-15727 speelgoed «oor binnen en buiten huishoudelijke artikelen luxe artikelen en souvenirs boeken en tijdschriften binnen- en buitenlandse kranten kantoorbi fotocopieên tax-service foto service 52EE3 ile bekende merken zoals Kurz, Hartman, timent kampeerartikelen, schommels en glijbanen installaties (beveiliging verwarming ng kbedekking ng 1 NW Zierikzee, 01110-12427 etrouwbare adres voor al uw OOR DE VRACHTAUTO DUUR TE ZIJN. telle beslisser nu in per 60 min f 70,- ÉN VAN ONZE SUCCES- DINGEN 01113-2103 ezoom 152 - Renesse - Tel. 1691 Grote sortering artikelen voor man en paard vloerbedekking koopt t gegarandeerd tot Bij keuze van tapijt uit onze „stalenkollektie' wordt het tapijt gratis opgemeten, en gelegd. KRETA 400 cm breed Zeer apart Berberiapijt, op jute en foamrug. Kleuren beige/grijs en beige/bruin GELEGD f 95,- Parade - Krommenie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 11 FEBRUARI 1991 147e JAARGANG NR 24896 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O ZIERIKZEE - Het moet afgelopen zaterdag toch een hele vreemde dag geweest zijn voor de Zierikzeese bakker M. Boot en zijn vrouw. Het laatste brood is gebakken aan de Varremarkt. Het echtpaar heeft de zaak verkocht aan de familie Droppers (BB Bakke rij). „Ja, het valt niet echt mee hoor om ineens te stoppen. Gelukkig hebben we bij de verkoop afge sproken, dat ik nog een tijdje kan meehelpen in de BB-bakkerij. Anders zou het wel heel plotseling gaan", aldus bakker Boot. Verstandelijk weet Boot, dat zijn besluit om de zaak nu van de hand te doen wijs is ge weest. De 64-jarige Boot is nog gezond en datzelfde geldt voor zijn vrouw. „We hebben een ca ravan en daar hebben we bijna nooit tijd voor gehad. Dat gaat nu veranderen". Maar ge voelsmatig valt Boot het ver trek zwaar. Vijftig jaar geleden kwam hij in dienst van bakker Coomans aan de Varremarkt. Dat was in een tijd, dat Zierikzee nog 32 bakkerijen telde; een tot de verbeelding sprekend aantal. Het waren veelal eenmansbe drijfjes en niet zelden had de bakker er nog een andere baan bij om zijn spreekwoordelijke brood te verdienen. Alleen bakkers als Verwijs, Van Liere en Quant sprongen er in om vang bovenuit. Bloed Boot wilde altijd al bakker worden, terwijl hem het bak ken niet in het bloed zit. Vader Boot werkte voor de meelfa briek in Rotterdam en de jonge Boot stapte met zijn vader mee. Daardoor is. de liefde voor de bakkerij ontstaan, want dat Boot verliefd is op zijn werk staat buiten kijf. In een grotere bakkerij kan er nog redelijk gezorgd worden voor acceptabele werktijden, maar niet in een kleine zaak als die van Coomans, waarin Boot belandde. Om 03.45 uur liep iedere morgen de wekker af („in de zomer nog wel vroe ger" en om 04.00 uur stond hij in de bakkerij naast het win keltje. Boot: „Tussen twee en vier uur 's middags deed ik niet veel.' Maar dan ga je toch weer ver der tot zes, zeven uur 's avonds. En vervolgens op tijd naar beid, want de wekker loopt weer vroeg af". In die vijftig jaar heeft Boot zich nog nooit verslapen. Het zou een 'kleine ramp' zijn geweest. Maar hij kan zich wel een collega bakker herinneren, die om half negen 's morgens de winkel kwam binnenlopen voor twin tig broden. De bakker was net wakker geschrokken en moest zijn klanten noodgedwongen van andermans brood voor- Aanslag Wie voor de bakkerij kiest, weet dat er een aanslag ge pleegd wordt op het sociale le ven. Echtpaar Boot liet zich maar zelden op verjaardags feestjes zien. Een keertje door de week was wel mogelijk, maar vrijdagavond was onmo gelijk. Boot zelf heeft daar geen moeite meegehad „maar voor mijn vrouw vond ik dat toch vervelend. Ze kan wel al leen gaan, maar dat doe je toch niet hoor". Wie vijftig jaar aanééngesloten in een bakkerij staat moet zich schuldig maken aan routine matige arbeid. Maar Boot lijkt uit ander hout gesneden. Tot aan de laatste dag was het iede re morgen spannend om te zien hoe hét brood eruit'zag. ledêré graanoogst vraagt om een ei gen behandeling. Veel fout gaan kan er niet bij een erva ren bakker, maar het maken van perfect brood vraagt toch nog om aandacht. En dan zeggen de klanten nu tegen Boot van „zorg je dat de nieuwe eigenaar ook datzelfde volkoren brood gaat bakken. Maar ja, dan kan ik toch alleen maar zeggen, dat ik het zal doorgeven. Die beslissing moet de familie Droppers nemen". De klant is voor het echtpaar Boot nog steeds koning. Aan alle wensen wordt zoveel moge lijk tegemoet gekomen. Wensen Hele vreemdsoortige wensen soms. Wat te denken van een roomboterlêtter met een touw erin. Of worstebroodjes met een overdosis aan peper. De klant vraagt en bakker Boot draait. En Boot kan zich ook nog herinneren, dat een poli tieman een aantal Moorkoppen bestelde. Toen de leden van de sterke arm erin beten, bleek er geen slagroom in te zitten. „Ze dachten dat ze voor de gek ge houden werden, maar we wa ren het echt vergeten". Dat Boot (bijna dertig jaar ge leden kocht hij de zaak van Coomans over) het hoofd boven water heeft weten te houden, komt volgens hem dat je als bakker met de tijd moet mee gaan. In vroeger tijden kwam de klant om een heel brood. Te genwoordig moeten er crois- santjes, stokbrood en kadetjes bijzitten. Die sortering moet je dan wel in huis hebben". Een warme ambachtelijke bak ker kan alleen stand houden te gen de supennarkten door het leveren van kwaliteit en een rijke sortering. Toen de super markten zo'n twintig jaar gele den de kop opstaken, brak voor vele kleine bakkérs het uur der waarheid aan. Vele bakkerijtjes moesten de deu ren sluiten. Alleen inventieve bakkers hielden stand en van daag de dag telt Zierikzee nog maar drie bakkers (BB-bakke- rij, Verwijs en Boot). Bakker Spelt bakt in Bruinisse. Het was in het verleden niet al tijd koek en ei tussen de diver se bakkers. Sommigen gunden elkaar het licht in de ogen niet. Toen Boot ooit eens een snijma chine aanschafte voor zijn brood, werden hem 'Hollandse gewoonten' toegedicht en dat werd niet positief bedoeld. Ook toen Zeelandia in de BB- bakkerij zelf brood ging verko pen, was er grote weerstand. „Maar Zeelandia heeft het goed gedaan. Ze hebben zich aan de prijzen gehouden, die al bestonden". Zoals gezegd, veel bakkerijen hebben het loodje gelegd met de komst van de goedkope su permarkten. Zeker toen deze grossiers gingen stunten met de broodprijs werd het de war me bakker moeilijk gemaakt. En de Varremarkt symboli seert die problematiek. Slechts een handjevol panden verwij derd van bakker Boot zit een supermarkt. „Dat merkten we in het begin heel goed, maar nu niet meer. Het gaat bij de klant toch om kwaliteit". „En een praatje, want dat speelt ook in een klein winkel tje". Boot had tot zaterdag klanten van het hele eiland. Die heeft hij allemaal vaarwel moeten zeggen. Ook Koos van der Welle uit Zierikzee, die al 65 jaar trouwe klant is van de kleine bakkerij. „Wij wisten dat hij al lang kwam, maar pas vertelde hij dat het zo lang was. Hoe is het mogelijk hè", aldus mevrouw Boot. En Boot heeft in de loop der ja ren een reputatie van goede bakker opgebouwd. Zijn vol koren brood is bekend, ieder een weet hem te vinden voor de Zeeuwse bolussen en tijdens de laatste Sinterklaasviering pro duceerde hij 650 pond peper- bollen. „En in de week voor Sinterklaas had ik niets meer. Ik heb er ooit eens - omdat het zo hard liep - niet zelfgemaakte peperbollen bijgedaan, maar de klanten merkten het met een. Dus dat deden we maar niet meer". Echtpaar Boot is gestopt. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De voorzitter van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM), H. C. van der Maas, heeft de vraag opgeworpen of het landbouwbedrijfsleven nog medeverantwoordelijkheid moet blijven dragen voor het overheidsbeleid ten aanzien van de land- en tuinbouw in Nederland. Hij vroeg zich dit af tijdens de vergadering van het ZLM-hoofdbestuur. Volgens Van der Maas moet het landbouwbedrijfsleven zich bezinnen op de vraag of het nog wel zinvol is het reguliere overleg met de Haagse over heid te blijven voeren, gezien de lawine van maatregelen, die over de land- en tuinbouw wordt uitgestort. „Moeten we vooralsnog niet onze eigen gang gaan, niet destructief en anarchistisch, maar positief sturend naar werkelijke duurzame en con currerende landbouw?", aldus Van der Maas. Hij kwam tot de ze conclusie na opsomming van een groot aantal maatregelen en beleidsvoornemens van de overheid, waarvoor naar de mening van de ZLM het draag vlak in het landbouwbedrijfs leven ten enenmale ontbreekt. Het betreft met name belang rijkste doelstellingen en crite ria uit de Structuurnota Land bouw, het Nationaal Milieu Be leidsplan plus, het Meerjaren plan Gewasbescherming, het Natuurbeleidsplan, de derde nota Waterhuishouding en de vierde nota ruimtelijke orde ning extra. Als al deze voornemens en be sluiten onverkort zullen wor den uitgevoerd dan zal de land bouw in Nederland over tien jaar praktisch niet meer be staan, zo luidde de sombere conclusie van Van der Maas. Duurzame landbouw zal hoog uit nog door slechts 10 a 20% van het huidige aantal bedrij ven waargemaakt kunnen wor den. Als aan andere sectoren van de Nederlandse samenle ving evenredige maatregelen zouden worden opgelegd, zou dat bijvoorbeeld betekenen dat ook het autoverkeer vrijwel onmogelijk wordt gemaakt. Ook enkele recente actualitei ten uit de land- en tuinbouw stemden de ZLM-voorzitter be paald niet vrolijk. Hij noemde in dit verband de 'fopspeen' met betrekking tot de beschik bare middelen voor herstructu rering in de akkerbouw en de 'misleidende aanval' van de minister van financiën op de landbouwbegroting in het ka der van de roemruchte tussen balans. Alles overziende constateerde Van der Maas dat er bij boeren en tuinders geen draagvlak te vinden is voor de te ver gaande doelstellingen, die de overheid stelt en dat de organisaties ook geen argumenten meer kunnen vinden om dat draagvlak te be vorderen. Het gevolg hiervan kan zijn, dat de land- en tuin bouw in de sfeer van ontdui king en illegaliteit terecht gaat komen, waarvan in Denemar ken al voorbeelden gesigna leerd zijn. Zwarte pieten Dit gevoegd bij het feit, dat de overheid steeds meer zwarte pieten naar de land- en tuin- H. C. van der Maas bouw toeschuift (aldus Van der Maas - red.), bracht hem tot de conclusie dat het zo langzamer hand tijd wordt het reguliere overleg met de Haagse over heid op te schorten en als land en tuinbouw voorlopig de ei gen boontjes te doppen, niet al leen op milieugebied, maar ook in economische zin. Dat de ZLM ook nog tijd heeft om aan 'n feestje te denken, lijkt opmerkelijk. Maar de ZLM bereikt op 31 augustus 1993 de leeftijd van 150 jaar. Daarvoor wordt een herden kingsbijeenkomst gehouden in de Grote Kerk te Goes. In 1993 wordt ook de vijfjaarlijkse ZLM-manifestatie gehouden. Hiervoor zijn de data donder dag 17 tot en met zaterdag 19 juni 1993 gesteld. De manifestatie vindt plaats in de gebouwen en op de terrei nen van de Coöperatieve Tuin bouwveiling in Kapelle. De be doeling is om het hele jaar 1993 uit te roepen tot jubileumjaar. En dan (weer) een probleem. De ZLM is uitermate ongerust over de mestvoorstellen, zoals die verwoord staan in de twee de fase mestbeleid. Zo ziet het er naar uit, dat grond waarvan de bovenste laag uit klei be staat met daaronder zand in het vervolg als zandgrond wordt beschouwd. Dit bete kent dat een groot deel van de akkerbouwbedrijven in Zuid west-Nederland te maken krijgt met scherpere uitrijre- gels, zoals die op de zandgron den gelden. Toediening van dierlijke mest wordt daardoor sterk beperkt. Naar de mening van het ZLM- hoofdbestuur is dat onaan vaardbaar. Evenmin aanvaard baar acht het hoofdbestuur de verplichting om dierlijke mest op groenbemesters direct on der te werken. De akkerbou wer wordt in dat geval gedwon gen kunstmest te gebruiken om de groenbemester tot ont wikkeling te laten komen. In het najaar, vlak voor het on- derploegen van de groenbe mester, zal er vervolgens nog dierlijke mest moeten worden uitgereden. Dit is in strijd met het beoogde beleid om de be mesting zoveel mogelijk a&n banden te leggen. Verder is het hoofdbestuur van mening, dat de zogenaamde mogelijkheid tot bouwplanbemesting moet blijven bestaan. BRUINISSE - In verband met de verkiezingen van de provin ciale staten vindt er op don derdag 21 februari een openba re vergadering plaats van de RPF in het dorpshuis te Brui nisse. De aanvang is om 20.00 De heer M. Leerling, Tweede Kamerlid van de RPF, be spreekt het belang van de Eer ste Kamer in de politiek en gaat tevens in op andere actue le zaken. Een mens leeft niet van brood alleen. Deuteronomium 8 HET WEER Af en toe zon maar vooral in de kustgebieden ook enkele sneeuw buien. Minimumtemperatuur 0 gra den aan de kust tot min 5 in het binnenland, middagtemperatuur rond of iets boven nul. De rijksweg A58 wordt voorat gebruikt door inwoners van Brabant. De bouw van een vakantiehuis voor jeugdige kanker patiënten in Renesse kan beginnen. Ook op Schouwen-Duiveland werd op bescheiden wij ze carnaval gevierd. Leon van der Wielen uit Zierikzee werd clubkampioen van ijsvereniging De Poel. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's SEROOSKERKE/BROU- WERSHAVEN/MORIAANS- HOOFD - De gladheid op de weg door sneeuw en vorst was de directe oorzaak van een aantal aanrijdingen waarbij personenauto's werden bescha digd. In sommige gevallen zo zwaar dStf'ze als total loss móésten worden beschouwd. Zoals bij het ongeluk dat zondag om on geveer 12.00 uur plaatsvond op de provinciale weg tussen Zie rikzee en Haamstede ter hoog te van Serooskerke. J. V. uit Pa- pendrecht reed met een perso nenauto in de richting Haam stede en raakte door de glad heid in een slip. Hij had zijn auto niet meer voldoende on der controle en botste tegen de auto van een tegenligger, J. van G. uit Rotterdam. Vervolgens kwam V. in de sloot naast de weg tot stilstand. Beide auto's werden zwaar beschadigd maar geen van de inzittenden werd noemenswaardig ver wond. In de nacht van zondag op maandag reed op dezelfde provinciale weg, maar dan ter hoogte van Moriaanshoofd, een auto in de sloot. Op de Delings- MOSKOU - President Michal Gorbatsjov van de Sovjetunie heeft de Iraakse leider Saddam Husayn opgeroepen realistisch te zijn. Hij kondigde aan „on middellijk" een persoonlijke afgevaardigde naar Baghdad te zullen sturen voor overleg met de Iraakse president. Dit heeft het persbureau TASS be kendgemaakt. dijk nabij Brouwershaven kwam maandagmorgen een auto door de gladheid in een slip terecht. Het voertuig gleed het dijktalud af en moest van uit die positie worden geta keld. KERKWERVE - De heer S. uit Kerkwerve liep verwondingen op nadat hij maandagmorgen op de Heuvelsweg met zijn fiets werd geschept door een personenauto die werd be stuurd door de heer S. uit Brouwershaven. Het ongeluk gebeurde om on geveer 6.50 uur toen S. uit Kerkwerve op zijn fiets in de richting Zierikzee reed. De oudere man zou daarbij niet op het fietspad naast de Heuvels- weg hebben gereden maar op de rijbaan. Op een fiets zonder verlichting. S. uit Brouwersha ven die met een personenauto eveneens in de richting Zierik zee reed zag de fietser niet op tijd. De oudere man werd ge schept en kwam met zijn fiets op de motorkap van de auto te recht. Hij werd daarbij gewond aan het hoofd. Zijn fiets werd totaal vernield en de auto van S. uit Brouwershaven werd aan de voorzijde behoorlijk be schadigd. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement a 7 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening: SE Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1