Vorstperiode is vooral lastig voor ouderen en automobilisten De vergeten soldaten van Oranje DE EERSTE TWEE'j WEKEN GRATIS Q 2 O 3 Aanrijdingen door gladheid op de weg I ZIËRËKZËËSCH NIEUWSBODE L J Bevroren waterleidingengebroken polsen en kapotte auto's Daar heb je pa weer met z'n tempo doeloe Minder wind 3 DOODLOPENDE WEG EERSTE JAAR KANAALTUNNEL WINST Vrijwilligers nodig ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG VRIJDAG 8 FEBRUARI 1991 147e JAARGANG NR 24895 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Hoewel vele honderden schaatsliefhebbers sinds een week ieder vrij uurtje benutten op de bevroren grachten en plassen, is niet iedereen blij met de huidige vorstperiode. Vooral ouderen en automoblisten worden de laatste da gen geconfronteerd met de minder prettige gevolgen van de winter, zo blijkt uit diverse reacties. Op de EHBO-afdeling van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee worden veel ouderen behandeld voor polsfracturen die ze opliepen bij een val. En het personeel van de Wegenwacht maakt overuren doordat het aantal pechmeldingen verdubbeld is. Winter in Nederland; kleumen bij de bushalte. (Foto: Joop van Houdt). „Het is heel erg druk. Naarma te de temperatuur daalt, groeit het aantal gestrande automobi listen", aldus plaats vervan-- gend groepsschef van het We genwachtstation Kapelle, P. Horvers. Zijn mensen moeten momenteel op Schouwen-Dui- veland zo'n 40 automobilisten per dag helpen, terwijl dat er op een 'normale' dag ongeveer 20 zijn. Het overgrote deel van de pech- gevallen betreft auto's waar van de dieselolie door de lage temperaturen is gaan 'uitvlok- ken' of waarvan het koel systeem bevroren is. „Zo gauw de temperatuur beneden de tien graden onder nul zakt is dat uitvlokken van dieselolie mogelijk. Het betekent dat de paraffine die in dieselolie zit gaat stollen". Een verschijnsel dat volgens Horvers vrij mak kelijk is te bestrijden door wat benzine of bardal aan de die selolie toe te voegen. „Maar soms zit het brandstoffilter al helemaal dicht door de paraffi ne en dan moeten we dat ook schoonmaken". Door de grote hoeveelheid pechgevallen duurt het-volgens Hörvers wat langer voor men kan worden geholpen door de Wegenwacht. „Ons personeel draait meer uren om de drukte op te vangen. Want die duurt meestal maar enkele dagen. In het begin van een periode met vorst en sneeuw stranden veel automobilisten. Daarna loopt dat weer terug, ook als de vorst voortduurt. De mankementen aan de auto's zijn dan opgelost en de mensen weten wat ze moeten doen om ze te voorko men". Het voorkomen van een val op het ijs of op het gladde trottoir of wegdek is minder goed te voorkomen, of het zou moeten zijn door thuis te blijven. Ver pleegkundige E. Rentmeester uit Kerkwerve werkt op de EHBO-afdeling van het Zweed se Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. De afgelopen vier dagen heeft zij al ruim 12 men sen behandeld die een polsfrac tuur opliepen door een val. „Terwijl we er anders een a twee per week binnenkrijgen". Tijdens de behandeling, die be staat uit het aanleggen van een gipsspalk door de dokter, wil len de meeste mensen ook hun verhaal kwijt om de schrik af te reageren. „Ze vertellen precies hoe het gebeurd is. Meestal glijden ze uit doordat ze een verkeerde beweging maken. In het week end en aan het begin van de week kregen we veel schaat sers binnen die hun pols had den gebroken en de afgelopen dagen zijn het vooral ouderen die op straat zijn gevallen". Volgens R. van der Weide van de Stichting Welzijn Ouderen zijn ouderen geneigd om met dit weer binnen te blijven om dat ze bang zijn om te vallen. „Daardoor kunnen ze extra hulp nodig hebben om de bood schappen of medicijnen te ha len of de stoep sneeuwvrij te maken". Volgens de welzijns werker wordt dat werk vaak overgenomen door kinderen of buren. „Als dat niet het geval is en als het nog langer blijft sneeuwen kan men een beroep doen op vrijwilligersorganisaties. Die zijn gedurende werkdagen te bereiken via het telefoonnum mer van de Stichting Welzijn Ouderen: 01110-13224 en in het weekend via de voorzitster van de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector (SVOZ): C. Lips, 01110-12332. „We willen graag voorkomen dat mensen in problemen komen doordat ze zonder eten komen te zitten of in de kou doordat de verwar ming het niet goed doet". De ouderen die in een verzor gingshuis wonen zullen daar geen last van hebben. Maar toch passen ook zij hun gedrag bij de weersomstandigheden aan, zo blijkt uit een reactie van de directrice van het ver zorgingshuis Duinoord in Burgh-Haamstede, mevrouw Warning. „Ze gaan natuurlijk minder naar buiten om te wan delen of even het dorp in te gaan. Dat valt weg". Verder worden met elkaar herinnerin gen opgehaald aan vroegere koude winters. „Een inwoner van het huis vertelde mij dat het in 1963 zo bar was dat ze half maart nog vorstverlet had den". Toch hebben de ouderen vol gens mevrouw Warning meer last van extreme warmte in de zomer dan van een vorstperio de zoals die nu heerst. „Door warmte hebben ze sneller kwaaltjes dan door kou. Maar het is nu natuurlijk gevaarlij ker om buiten te lopen". De lage temperaturen buiten waren er ook de oorzaak van dat in een aantal huizen de wa terleidingbuizen bevroren. Ex tra werk voor de loodgieters, maar ook voor veel doe-het- zelvers. „Er is de laatste dagen een ware run op isolatiemateri aal", aldus assistent be drijfsleider van de Praxis in Zierikzee, C. van der Hoeven. Vooral isolatiemateriaal voor waterleidingen, purschuim, tochtstrip en glaswoldekens worden in groten getale ver kocht. „De mensen vragen ook naar materiaal om bevroren buizen te ontdooien. Daarvoor kopen ze verfföhns of bran ders". Van het verkeer heeft vooral de scheepvaart in Zeeland last van het ijs. Op verschillend-e plaatsen worden de schepen al vertraagd door vorstproble- men. Op verschillende plaat sen zijn al ijsbrekers ingezet en volgens Rijkswaterstaat zullen de komende dagen enkele scheepvaartroutes wellicht he lemaal moeten worden afgeslo ten. De winter die zacht en stormachtig begon, heeft een ijzig staartje gekregen. ZIERIKZEE - Geen officiële ontvangst bij terugkeer, een uiterst karige uitkering voor de aanschaf van nieuwe kleding en in sommige gevallen een per post verzonden medaille voor „moed, beleid en eer". Voor de militairen die na '45 het Nederlandse gezag in het toenmalige Nederlands Indië moesten herstellen was er bij terugkeer geen aandacht. Noch materieel noch wat de begeleiding bij de terugkeer in de bur germaatschappij betreft behoefden deze dienst plichtigen op daadwerkelijke steun van de overheid rekenen. Deze oud Indiëmilitairen, die zich verenigd hebben in de Vereniging Oud Militairen Indiëgan gers (VOMI) beschouwen zich dan ook als een verge ten groep. De televisiebeelden van de be manningen van de Nederland se marineschepen die in de Per zische golf hun steentje aan de Golfoorlog bijdragen, hebben bij de oud Indiëgangers J. J. Snijders en J. L. Lukus uit Zie rikzee het nodige losgemaakt. „Reken maar dat alle Indië gangers het nu moeilijk zullen hebben met deze beelden" is de stellige overtuiging van Snij ders en Lukus. De aandacht die nu door de media aan deze be manningen wordt besteed en de voorzieningen voor deze groep vrijwilligers staan in schril contrast met hun situatie indertijd. Nauwelijks voorbe reid op hun taak in het warme Nederlands Indië en uitgerust met armetierige wapens moes ten ze daar in dat overzeese rijksdeel het Nederlands gezag herstellen. Republik Indonesia Dat gezag daar had tijdens de Japanse bezetting fors aan kracht ingeboet en bovendien hadden de Jappen het nationa listische vuurtje aanzienlijk aangewakkerd. Dat resulteer de na afloop van de oorlog dan ook in de proclamatie van de Republik Indonesia door Soe- karno en Hatta. Een handel wijze die Nederland niet over z'n kant liet gaan. Nederlands Indië was in de ogen van veel Nederlanders immers net zo met Nederland verbonden als Friesland. Duizenden en duizenden met name jonge dienstplichtigen werden dan ook naar dit over zeese gebiedsdeel gezonden om daar het Nederlands gezag te herstellen en de Nederlanders en Nederlands gezinde Indiërs daar te beschermen tegen aan vallen van het TNI, het bevrij dingsleger van Soekarno. On der hen bevonden zich ook Lu kus en Snijders, twee Zierik- zeese jongens van pakweg acht tien, negentien jaar. Of ze dat wel of niet wilden werd niet ge vraagd. Als drager van 's lands wapenrok hadden ze maar te gaan! Op vrijwillige basis mee gaan zoals nu mogelijk is was er toen niet bij. Niet wetende wat hen daar pre cies te wachten zou staan en in welke omstandigheden zij zou den moeten leven werden jon gens als Snijders en Lukus nauwelijks voorbereid op hun verblijf daar onder de tropen zon. Een korte infanterie- opleiding en in het geval van Lukus ook nog een zeer korte opleiding tot laborant vorm den in feite de enige voorberei ding op die tropenjaren. Enig inzicht in de bijzonderheden van het tropenleven en in de cultuur van de inheemse bevol king werd hen niet bijge bracht. Vaccinaties In het geval van Snijders ver liep die uitzending wel uitzon derlijk merkwaardig. Aanvan- De heren J. J. Snijders en J. L. Lukus, beiden lid van de Vereniging Oud Militairen Indiëgangers, praten nog heel vaak over hun verblijf in het toenmalige Nederlands Indië. (Foto: Joop van Houdt). kelijk zag het er naar uit dat hij niet gelijk met zijn bataljon naar Nederlands Indië zou kunnen vertrekken. Er waren immers geen functies meer be schikbaar. De situatie veran derde echter van het ene op het andere moment waardoor Snij ders halsoverkop voorbereidin gen voor zijn vertrek naar de Indische archipel moest tref fen. „Alle vaccinaties tegen dy senterie, cholera, tyfus en noem maar op kregen we op één en dezelfde dag en ook voor het afscheid nemen van familie en bekenden bleef niet veel tijd over" herinnert Snijders zich zijn overhaaste vertrek. Onderduiken Een jaar nadat Lukus (januari '47) naar Nederlands Indië was afgereisd scheepte ook Snij ders zich in, zich schikkend in het onvermijdelijke. Niet iede re dienstplichtige deed dat, zo blijkt uit de woorden van beide oud Indiëgangers. „Een paar duizend jongens, onder wie veel communisten zijn inder tijd ondergedoken". Die kon den zich niet verenigen met de opdracht om het Nederlandse gezag daar te herstellen. In zijn algemeenheid werd er door de soldaten niet of nauwe lijks over die zaak gediscus sieerd. Niet alleen keek men in Nederland in die tijd anders te- ge het kolonialisme aan, ook de mondigheid van jongeren was in vergelijking met tegen woordig nihil. „Nu word je via de media op de hoogte gehou den van datgene wat zich el ders in de wereld afspeelt, maar wat wisten we toen van Indië af. We waren nog broe- kies" vinden Snijders en Lu kus. Ploppers Op broekies zoals Snijders en Lukus rustte echter de zware vervolg pagina 4 Het vertrouwen van de soldaat in zijn superieuren is een der groot ste elementen van zijn waarde. Tave Ie Bon O HET WEER Vannacht enkele opklaringen. Mi nimumtemperatuur omstreeks -9 graden. Overdag in het algemeen veel bewolking en mogelijk wat sneeuw. Volgens Cebeco-voorzitter Van Iwaarden is de EG een doodlopende weg ingeslagen. Directeur/hoofdredacteur Flip Feij kijkt terug op het eerste jaar van Omroep Zeeland. Volgens Europarlementariër B. Pronk is de komst van de Kanaaltunnel belangrijk voor Schouwen-Duiveland. Nola Boys won na lange tijd weer eens een wed strijd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Auto's tegen boom en in de wegberm RENESSE/ZIERIKZEE/BURGH-HAAMSTEDE - Hoewel de wegen regelmatig worden gestrooid, zorgt de combinatie van sneeuw en vorst voor zoveel troep en gladheid op de weg dat donderdag toch een aantal aanrijdingen plaatsvond op Schouwen- Duiveland. De heer K. uit Zierikzee kwam met zijn auto tegen een boom terecht. Het ongeluk gebeurde donderdag om ongeveer 21.15 uur toen K. over de Hogezoom te Renesse reed. Door het glad de wegdek ging zijn auto glij den. Door de botsing tegen de boom werd het voertuig aan de voorzijde beschadigd. Door de gladheid, maar vooral ook omdat ze tegen het een richtingsverkeer inreden, bot sten op de kruising Korte No- belstraat/Waterpoortstraat in Zierikzee twee auto's op el kaar. Het ongeluk gebeurde donderdag om ongeveer 18.30 uur. De heer K. uit het Engelse Asafield reed tegen »de ver- keersrichting in door de Nobel- poort in de richting van de Kor te Nobelstraat. Toen hij uit de poort reed, kwam vanuit de Waterpoortstraat (eveneens te gen het eenrichtingsverkeer in) de heer H. uit Zierikzee aange reden. Hij kreeg geen voorrang van de Engelsman en beide auto's botsten tegen elkaar. De voertuigen werden hierbij licht gedeukt. Vrijdagmorgen om ongeveer 8.30 uur gleed de heer S. uit Oosterland met zijn auto van de weg af. Het eenzijdige onge val gebeurde in de haakse bocht in de Krayensteinweg naar de Stormvloedkering toe. Door de gladheid ging de auto van S. glijden, kwam in de berm naast de weg terecht en reed daar acht bermpaaltjes om. Het voertuig werd aan de rechterzijde beschadigd. Bij de wegversmalling in de Caland- weg te Zierikzee reden donder dagmiddag twee auto's tegen elkaar. Meer informatie hier over bij de foto van die aanrij ding die elders in deze krant is geplaatst. ZIERIKZEE - De Zierikzeese IJsvereniging roept vrijwilli gers op om te komen helpen om de ijsbaan sneeuwvrij te maken. Als de baan niet wordt schoon- gehouden kan er niet meer worden geschaatst. Maar de ijsvereniging heeft geen men sen genoeg om dat alleen te kunnen bijhouden. Vrijwilli gers kunnen zich melden in het hokje van de ijsvereniging dat naast de ijsbaan is geplaatst. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement a f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam j adres postcode: plaats: telefoon handtekening: 21 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1