Q Meerderheid commissie financiën tegen betaald parkeren Rotonde Commissaris Boertien onder vuur in belastingrapport van commissie §2 DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Druk programma voor Zeeuwse Koorschool SAMAN BV GEBOORTEKAARTJES? ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE. GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Twijfels over rendement geven de doorslag in Westerschouwen Politieke consequenties mogelijk vrijdag aan de orde Afnemende vorst 7 BAROMETER WERKBEZOEK BASISSCHOLEN TURNEN Dakbedekking Goten in zink of koper ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 7 FEBRUARI 1991 147e JAARGANG NR 24894 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Janneweken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 BURGH-HAAMSTEDE - Een meerderheid binnen de commissie financiën van de gemeente Wester schouwen is tegen de invoering van betaald parke ren op parkeerterrein De Rotonde in Westenschou- wen. Dat bleek gisteren, woensdag, tijdens de verga dering van de commissie. Men bleek vooral te twijfe len aan het rendement van invoering van betaald parkeren. ,,Ik vrees dat deze operatie voor de ge meente verliesgevend zal zijn", aldus PvdA-woord voerder C. Verton. Hij wist SGP/RPF/GPV en CDA aan zijn zijde. Alleen de VVD sprak zich voor invoe ring van betaald parkeren uit. Eerder werd het voorstel van het college om op parkeerter rein De Rotonde in Westen- schouwen voor een gedeelte van het jaar betaald parkeren in te voeren behandeld in de commissie openbare werken van de gemeente. Die commis sie sprak zich in meerderheid uit voor het voorstel van het college. Verdeeld Ook binnen de Westerschouw- se raadsfracties lijkt een zeke re verdeeldheid te heersen om trent het betaald parkeren. Tij dens de vergadering van de commissie openbare werken verklaarde PvdA-woordvoer- der J. C. Hendrikse zich, met enige mitsen en maren, voor stander van invoering van be taald parkeren op De Rotonde. Gisteravond ontpopte fractie genoot C. Verton zich als tegen stander. Ook klein rechts is het onder ling niet eens. Tijdens de ver gadering van de commissie openbare werken schaarde J. van den Berge (SGP/RPF/ GPV) zich achter het voorstel van het college. Fractiegenoot Muilwijk verklaarde gister avond niets te zien in het plan van het college. CDA-vertegenwoordiger A. F. Klatter herhaalde tijdens de vergadering gisteravond nog eens het standpunt dat hij 'eer der tijdens de vergadering van de commissie openbare werken ook al had verkondigd. „Niet aan beginnen", luidde zijn boodschap. VVD-vertegen- woordiger C. A. Hoorweg bleek zich weer wel te kunnen vinden in de plannen van het college. „Mensen, laten we er niet aan beginnen". Dat was de eerste reactie van Verton op de plan nen van het college. Hij baseer de die uitspraak op zijn over tuiging dat de invoering van betaald parkeren de gemeente geen winst maar juist verlies zal opleveren. Volgens hem klopt het financiële plaatje dat aan de commissie werd voorge legd niet. „De personeels kosten vind ik niet terug", al dus Verton. De tegenwerping van commis sievoorzitter wethouder G. J. W. van der Salm dat zelfs gis er heel voorzichtig gerekend wordt er toch een winst van f 40.000,- in het verschiet ligt kon de sociaal-democraat niet overtuigen. Een heel ander ge luid van liberaal Hoorweg. Hij stelde dat de gemeente er niet alleen aan zal verdienen maar dat ook het aantal auto-inbra ken terug zal lopen. „Betaald parkeren heeft wat dat betreft een zekere preventieve wer king", aldus Hoorweg. SGP/RPF/GPV-vertegenwoor diger Muilwijk daarentegen schaarde zich aan de zijde van Verton. Ook hij bleek te twijfe len aan het realiteitsgehalte van met name de financiële kant van de plannen. Als extra argument tegen betaald parke ren voerde hij aan dat door in voering van betaald parkeren de dagrecreant dan'weliswaar ook gaat meebetalen aan de in standhouding van de voorzie ningen, maar dat de lasten voor de mensen die daar al aan mee betalen - de verblijfsre- creanten en de eigen inwoners - ook zwaarder worden. Muil wijk pleitte ervoor om als het ?1 tot invoering van betaald parkeren zou komen dan een reductiesysteem toe te passen voor eigen inwoners en ver- blij fsrecreanten. „En als dat niet kan moeten we er niet aan beginnen", aldus de slotconclu sie van Muilwijk. Kosten en baten De tweede discussieronde le verde geen nieuwe gezichts punten op. Wel haastte Verton zich te zeggen dat hij niet tegen invoering van betaald parke ren op zich is. „Maar we praten hier over de kosten en de ba ten", aldus Verton. Hij voegde daar nog aan toe dat mensen ook eerder geneigd zullen zijn hun auto ergens anders dan op een betaald parkeerterrein neer te zetten. Vaak op een plek waar parkeren ongewenst is. Commissievoorzitter Van der Salm kon niet anders dan enigszins teleurgesteld consta teren dat een meerderheid bin nen de commissie tegen invoe ring van betaald parkeren is. Het betaald parkeren op de rotonde in Westenschouwen dreigt weer te verdwijnen. (Archieffoto). MIDDELBURG - De fiscale naheffing van bijna twee miljoen gulden overheidsgeld aan het adres van de provincie Zeeland had voorkomen kunnen worden als er door de provinciale bestuurders zorg vuldiger te werk gegaan zou zijn. Van de Commissa ris van de Koningin in Zeeland, dr C. Boertien, had verwacht mogen worden, dat hij gewaakt had voor een zorgvuldige gang van zaken. Hij heeft dit niet gedaan en dat valt hem te verwijten. Dat is een notedop de conclusie van het rapport Waterschoot. Deze commissie heeft een on derzoek ingesteld naar de be.- lastingtegenvaller van twee miljoen gulden, die onlangs boven water kwam. In de pe riode van 1979 tot en met 1984 zijn er vergoedingen uitbe taald aan (oud)provincie- bestuurders, die ten onrechte als netto-uitkeringen werden gezien. Met als gevolg, dat er nu twee miljoen gulden aan de fiscus terugbetaald moet wor den. In het rapport zet de commissie Waterschoot ook vraagtekens bij de kostenverrekening van onderdelen van een vliegreis naar de Verenigde Staten. Een delegatie ging daar naar toe voor de uitreiking van een award. In één geval is van het reisprogramma afgeweken voor een bezoek van een gede puteerde aan Californië. Daqr- van wordt nu beweerd, dat dit een zakelijk uitstapje was. In een ander geval maakte een van de deelnemende statenle den een uitstapje naar familie. Daarvoor zijn de kosten door de provincie betaald. „De kos ten voor de meereizende echt genotes werden eveneens voor rekening van de provincie ge nomen, zij het dat dit door het reizen in een goedkopere klas se werd gecompenseerd", aldus het rapport. Geheimzinnig Toen de belastingproblemen in 1984 aan het licht kwamen, volgde er een periode van ge heimzinnigheid. Om de be lastingproblemen in de doof pot te stoppen heeft het provin ciebestuur alleen contact ge zocht met het in beslotenheid vergaderende seniorenconvent. En zelfs dit convent is onvol doende geïnformeerd. Het college van gedeputeerde staten had de normale besluit vormingsprocedure moeten volgen via de openbare com missie bestuurszaken „ook al was dit publicitair niet gunstig voor de betrokken personen. Men was echter naar eigen zeg gen altijd overtuigd van een eerlijke en rechtvaardige zaak. Dit zo zijnde had de zaak in de openbaarheid verdedigd kun nen worden en moeten wor den", aldus de commissie Wa terschoot. Maar ook de fractievoorzitters in het seniorenconvent zijn on voldoende alert geweest op de ernst van de zaak. Dit geldt eveneens voor de leden van de commissie bestuurszaken, ze ker in de periode 1984/85. Taak De commissie Waterschoot: „Het behoort immers tot de taak van de staten om ook in die overlegsituaties de contro lerende taak zo te verstaan dat geen genoegen moet worden genomen met een besloten be handelen vanwege mogelijke schade die wordt toegebracht aan privépersonen door een normaal besluitvormingspro ces, temeer daar het hier niet om strikte privé-aangelegenhe- den gaat, maar om tegemoet komingen aan bestuurders uit de overheidskas". Commissaris Boertien krijgt de meeste verwijten toe gespeeld als voorzitter van ge deputeerde staten én het eerder genoemde seniorenconvent. Zware kritiek op Commissaris Boertien in de Zeeuwse be lastingaffaire. (Archieffoto). Hij had moeten weten, dat de discussie niet in het besloten seniorenconvent had moeten plaats vinden. Ook moest hij weten, dat het seniorenconvent niet alle benodigde informatie werd verstrekt. Eed grotere alertheid Van Boertien had ook op z'n plaats geweest in de belastingzaak zelf. Op niet-formele gronden èn ten onrechte werd aangeno men dat bepaalde onkostenver goedingen (met name reis- en verblijfkosten) als netto vergoedingen waren bedoeld. En Boertien (en zijn gedepu teerden) hadden volgens de commissie voldoende signalen gekregen, dat er van een netto uitkering geen sprake kon zijn. Signalen Die signalen kwamen van ambtelijke adviezen, adviezen van belastingadviseurs, stand punten van de belastingdienst en van de staatssecretaris van financiën. Maar die leidden niet tot een nieuwe opvatting over het al dan niet te belasten orikostensysteem. Voor de besluitvorming werd het betalen van advieskosten en navorderingen ten behoeve van de individuele gedeputeer den ten onrechte buiten het normale, openbare besluitvor mingsproces gehouden. Dat ge- ■"beurde op grond van vermeen de, mogelijke benadeling van privé-personen. Dat verdoezelen van de feiten wordt in het rapport regelma tig als kritiek opgevoerd. Alles moest uit de publiciteit blijven en met de schaarse informatie naar het seniorenconvent werd ten onrechte de indruk gewekt dat er sprake was van een 'nor male zaak'. Ook leefde het se niorenconvent in de veron derstelling, dat er nog een fina le besluitvorming in de provin ciale staten zou plaatsvinden. Maar, zo concludeert de com missie, er is bij de betrokken gedeputeerden geen sprake ge weest van misbruik. „Ook het declaratiegedrag van statenle den en ambtenaren geeft geen aanleiding tot de veronderstel ling dat door middel van mis bruik van de regelingen on rechtmatige verrijking plaats vondj. Wel is aanpassing van de regelingen en verduidelijking van de wijze van toepassen voor alle betrokkenen noodza kelijk, teneinde een zo foutloos mogelijk gebruik daarvan te waarborgen. Morgen, vrijdag, komen pro vinciale staten bijeen en zal het rapport zonder twijfel ter spra ke komen. Het is de vraag wel ke consequenties de resultaten zullen hebben voor commissa ris Boertien. Hij wordt als eni ge ernstige verwijten gemaakt. Boertien was donderdagmor gen niet bereikbaar voor com mentaar. Een woordvoerder laat weten, dat er pas commen taar gegeven wordt na de ver gadering van het college van gedeputeerde staten aanstaan de dinsdag. AMSTERDAM - De politie heeft woensdag twee Duitse herders- doodgeschoten, die achter een kudde drachtige schapen aan het jagen waren bij het Schouw in Amsterdam- Noord. Dat heeft de politie be kend gemaakt. Pogingen van de politie de ja gers te vangen hadden geen succes. De honden kwamen op de agenten af en probeerden hen te bijten. Toen de beesten weer aanvielen werden ze neer geschoten. De grootste fout van alle is, zich van geen enkele bewust te zijn. Zakenwereld-Epigrammen O HET WEER Half tot zwaar bewolkt en af en toe wat sneeuw. In de nacht matige vorst met minima van ongeveer -9 graden. Overdag overwegend lichte vorst. Matige oostelijke wind, in het Waddengebied eerst nog af en toe krachtig. De ondernemersbarometer staat nog steeds op ver trouwen. De staatssecretaris van binnenlandse zaken De Graaff-Nauta bezocht Schouwen-Duiveland. Somber rapport over toekomst basisscholen in Zee land. Tabitha Fondse grijpt clubtitel tijdens clubkampioen schappen C-lijn. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Concerten, toernees en kerkdiensten GOES - Dc Zeeuwse Koor school heeft in februari en maart een druk programma af te werken. Naast concerten en toernees staan er ook de nodi ge kerkdiensten in de eigen pa rochiekerk in Goes op het pro gramma. Vrijwel elke' zondag verzorgt de Zeeuwse Koorschool samen met het RK-mannenkoor de muzikale omlijsting van hoog missen in de RK Maria Magda- lenakerk te Goes. De hoogmis sen beginnen steeds om 10.30 uur. Zondag 17 februari wordt de Maria Magdalenamis van Evert Heyblok uitgevoerd Zondag 24 februari staat de Missa Brevis van Gabrieli en O Nata Luy van Hallis op het pro gramma. Zondag 3 maart wordt de Missa Octavi Tbni van Orlando di Lasso uitgevoerd, evenals het Ave Verum van Wil liam Byrd. Gepland voor zon dag 10 maart staat Missa Se- cunda van H. L. Hassler en au- date nomen domini van Chr. Tye. De Maria Magdalenamis van W. Lloyd Webber staat gepro grammeerd voor zondag 17 maart. Deze mis werd in 1979 speciaal gecomponeerd voor de Zeeuwse Koorschool. Ook Vexilla Regis van Wingham wordt die zondag uitgevoerd. Van vrijdag 8 tot en met zondag 10 februari zijn 35 jongens van de Koorschool op toernee in Vlaanderen, met name in de omgeving van Veurne. Vrijdag 8 februari geeft het koor om 20.00 uur een uitvoering in de Stadsschouwburg in Dixmui- de. Zaterdag 9 februari ver zorgt het koor in de middag uren een concert in het zieken huis van Nieuwpoort. 's Avonds om 17.30 uur is er een concert in de St. Nicolaaskerk in Veurne. Zondag 10 februari verzorgt het koor de muziek tijdens de mis in de kerk van Kockzijde. 's Middags is er een kerkcon- cert in de RK kerk in Adinker- ke. Het concert begint om 14.30 uur. Woensdag 27 februari ver leent de koorschool haar muzi kale medewerking aan een zangavond van Christenen voor Israël in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Organist is F. de Keizer. Advertentie Voor: naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement a f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcodeplaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1