'Wat niet persé opgevist hoeft te worden kan beter blijven liggen' Tender Madness in De Vlinder Kasten: Alle soorten en maten Drs. A. M. de Vriend roept mosselvissers op tot terughoudendheid House-party Haamstede zeer geslaagd Carnaval in De Pul CDJA houdt bijeenkomst over werk gelegenheid Antiek stadshuismeubilair in Zierikzee 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - „Ik denk dat het niet in het belang van de visserijsector is als het beetje mosselen dat er nog over is nu opgevist wordt". Dat hield drs. A. M. de Vriend, hoofd van de afdeling kustvisserij van het ministerie van landbouw, visserij en natuurbe heer de leden van vissersvereniging Helpt Elkander voor tijdens de onlangs gehouden jaarvergadering van de vissersvereniging. De Vriend begon zijn lezing over actuele visserijzaken met de opmerking dat onderlinge solidariteit onder de mossel vissers nu meer dan ooit een must is. „De toekomst van de mosselvissers ziet er niet be paald rooskleurig uit. Na de vette jaren komen nu de mage re jaren. De gouden driehoek dreigt een zwart gat te wor den", aldus De Vriend. Buffervoorraad Hij koppelde daar de opmer king aan vast dat de proble men zijns inziens alleen kun nen worden overwonnen als vissers en ministerie eendrach tig aan de slag gaan. ,,Er speelt van alles", aldus De Vriend. Vervolgens gaf hij een opsom ming van de problemen waar de mosselvissers mee gecon fronteerd zijn en de tegensla gen die men te verwerken heeft gekregen. Voorafgaand daaraan stelde De Vriend dat de mosselvissers over de afgelopen jaren niet te klagen hebben gehad. Voor de tweede keer in successie komt men aan een besomming van meer dan 100 miljoen gulden. Het is alleen de vraag, zo be toogde De Vriend, of de vissers zo verstandig zijn geweest om een appeltje voor de dorst ach ter de hand te houden. „Ik hoop dat men over finan ciële reserves beschikt en over een buffervoorraad mosselen", aldus De Vriend, zinspelend op het effect van de stormen vorig jaar op de mosselvoorraad, het uitblijven van mosselzaadval én het probleem van de eider- eenden die de nog resterende mosselen naar binnen slobbe ren. Zaadviscampagne zinloos Volgens De Vriend heeft het geen enkele zin om nu een zaadviscampagne te voeren. „Dat is ook niet in het belang van de sector. Zevibel heeft ge vraagd om vijf weken langer te mogen vissen. Ik vraag Zevibel dat verzoek te heroverwegen", aldus De Vriend. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat de vissers er zijns inziens goed aan zouden doen om ook in tijden van overvloed de no dige voorzichtigheid in acht te nemen. In zijn lezing ging De Vriend ook in op de eidereenden- problematiek. Hij stelde aller eerst dat eidereenden naast mosselen ook kokkels, krab ben en zeesterren eten. „Zij hebben dus zeker ook een nut tige functie voor de mosselvis sers. Maar de zorg van de mos selvissers over hun mosselper celen is heel begrijpelijk". De Vriend tekende daar met een bij aan dat de rijksover heid niet zoveel kan met de roep om maatregelen ter be scherming van de mosselvoor raad. „De eidereend is een in ternationaal beschermde vogel en wij kunnen geen afschotver gunning verlenen. Dat lijkt mij trouwens ooit piet verstandig", aldus De Vriend. Volgens hem is het enige dat de mosselvissers kunnen doen om het beetje mosselen dat nog resteert te besehermen het ver plaatsen van de voorraad naar een plaats waar het risico dat de eidereend schade toebrengt kleiner is. De Vriend stelde dat er in feite toch sprake is van ge woon bedrijfsrisico. „Maar wellicht is er nu sprake van een calamiteuze situatie en ik denk dat we dat serieus moeten be spreken", aldus De Vriend. Hij koppelde daar de opmer king aan vast dat import van mosselen uit het buitenland ge varen met zich meebrengt. „Dan zal er toch eerst een deugdelijke controle op de ge zondheid van die mosselen uit S gevoerd moeten worden", aldus De Vriend. Tbt slot bracht hij de zoge naamde 'finale-ronde' onder de aandacht. „Die zaak sleept in feite al sinds 1975, maar ik hoop dat de finale-ronde nu op korte termijn kan worden afge rond", aldus De Vriend. Hij be nadrukte dat de uitkomst van de finale-ronde een vuurproef zal worden voor de onderlinge solidariteit tussen de mossel vissers. De Vriend: „Ik denk dat het essentieel is dat we sa men één geluid laten horen". Na de lezing van De Vriend was er gelegenheid tot discussie. BURGH-HAAMSTEDE - Meer dan 120 belangstellenden heb ben deelgenomen aan de Uit je dak-party in jeugdsoos Big S te Burgh-Haamstede. Alles draaide er om het momenteel populaire muziekgenre House. Een volledig apart ingerichte ruimte stond bol van de House sound, die gebracht werd over de speciaal gehuurde geluids installatie van de ingehuurde discjockey uit Zuid-Holland. Stond de eerste House-party in het teken van de woestijn, deze keer zorgden vele witte lakens voor een spookslot-thema. Het bestuur van de soos ziet in het succes reden om te geloven, dat het nog lang niet gedaan is met het sooswerk. Als een be stuur rekening houdt met de wensen van het publiek, dan neemt ook de belangsteling toe, zo meent het bestuur. BRUINISSE - Traditiege trouw viert jeugdsoos De Pul in Bruinisse ook dit jaar weer haar carnavalsfeest en wel op zaterdag 9 februari. Het carnavalsfeest is elk jaar weer één van de hoogtepunten van het Pul-seizoen. Elk jaar wordt dit feest bezocht door een paar honderd enthousiaste bezoekers. Het is volgens het bestuur van De Pul 'een van de weinig avonden waar echt ie dereen uit z'n dak kan gaan'. Men verwacht ook veel oud leden bij het carnavals-spekta kel. Wie fraai, en vooral origi neel, verkleed op het feest ver schijnt maakt kans een leuke prijs te winnen. Ook de disc- jockeys van De Pul vermaken het publiek met knotsgekke spelletjes. De Pul is zaterdag open vanaf 19.30 uur. ZIERIKZEE NCVB De afdeling Zierikzee van de Nederlandse Christenvrouwen Bond houdt in de plaatselijke Gereformeerde kerk haar jaar vergadering op woensdag 13 fe bruari. Ter spake komen de di verse verslagen. Bij de be stuurswisseling zijn aftredend de dames Uyl en Van Hekke. Nieuwe kandidaat-be stuursleden zijn de dames Van der Maas en Van Bleijswijk. De bijeenkomst wordt verder in gevuld met een verkoping ten bate van vroedvrouwen in Bangladesh en verder is er een voordracht van mevrouw Mar- kesteijn. Een en ander begint om 20.00 uur. Aalvissers De Vereniging van Beroepsaal- vissers Zuid-West-Nederland houdt donderdag 28 februari in het Huis van Nassau te Zierik zee haar algemene ledenverga dering, die om 10.30 uur be gint. Naast het huishoudelijk gedeelte is er aandacht voor een causerie van J. A. W. S. van Santvoort, secretaris van de Combinatie van Binnenvis- sers. Hij belicht de toekomst van deze branche. RENESSE Afscheid j:?u <:s njv v In de peuterspeelzaal 't Op stapje wérd maandag afscheid genomen van juf Lineke Fen- net. Na vijf jaar werkzaam te zijn geweest in de peuterspeel zaal stopt juf Fennet nu wegens gezinsuitbreiding. Juf Fennet werd maandag eerst thuis op gehaald door een aantal peu ters dat voor deze gelegenheid een zelf gemaakte feestmuts had opgezet. Samen met het bestuur en de andere leidsters van de peuterspeelzaal ging de stoet richting speelzaal waar vervolgens een „feestje werd gebouwd". De scheidende juf werd door de kinderen toege zongen en kreeg daarbij ook cadeaus. Met een traktatie voor de kinderen werd de mor gen afgesloten. SCHARENDIJKE Oliebollen Op 8 en 9 februari houdt de ou derraad van de Helchersee- school in Scharendijke haar oliebollenactie. De opbrengst van deze actie wordt besteed aan hetleerlingenvervoer, de aankoop van leermiddelen en bijzondere schoolactiviteiten. De verkopers gaan vrijdagmid dag vanaf 16.00 uur langs de deur in de kern en de volgende dag wordt buiten Scharendijke verkocht. OOSTERLAND Open avond Iedere woensdagavond repe teert het Duivelands Mannen koor van 19.45 tot 21.45 uur in de Oosterhof in Oosterland. Woensdag 6 februari bestaat de mogelijkheid tot het bijwonen van zo'n repetitie-avond. Wie belangstelling heeft voor koor zang en wellicht overweegt om zich bij een koor aan te sluiten kan die avond een kijkje ne men bij de repetities van het koor. Bijwonen van deze repe titie is geheel vrijblijvend. BRUINISSE Huwelijksboot Wie in het huwelijksbootje stapt kan nog weieens vreemde dingen meemaken. Dat over kwam ook het kersverse echt paar Capelle vorige week. De eerste verrassing stond op hen te wachten toen zij uit het ge meentehuis kwamen. Collega's van de bruidegom, en niet zo als eerder abusievelijk ver meld de vader van de bruid, hadden een echte huwelijks boot klaargezet voor het verde ZIERIKZEE - Een fikse brok rhythm and blues. Daar zorgt de Nederlandse groep Tender Madness zondag 24 februari voor. Deze rhythm and blues band is dan te gast in café De Vlinder in Zierikzee. Rond vier uur verzorgen de musici daar een optreden. In de muziek van Tender Madness zijn invloe den van de bluescoryfeeën als T-bone Walker, Elmore James, Muddy Waters en BB King te bespeu ren. De groep die momenteel werkt aan haar eerste CD was eerder te horen in de radioprogramma 's van NCRV, VPRO en BRT. Ook was Tender Madness te horen in het voorprogramma van onder meer Luther Allison en Louisiana Red. re vervoer van het bruidspaar. Diezelfde collega's, net als bruidegom Thonis Capelle werkzaam bij de firma Stou ten, zorgden later nog voor een tweede verrassing. Bij thuis komst moest het pasgetrouwde stel zich een weg banen door zo'n dertig strobalen die voor de voordeur stonden opgesta peld. Havennieuws Bij de firma Padmos in Brui nisse is men maandag 28 janua ri begonnen met het plaatsen van een nieuwe motor in de kotter Zeebrugge 501. Begin deze week heeft men bij scheepshelling Van Duivendijk het onderhoudswerk aan de BRU 6 van W. van den Berg af gerond. Momenteel is men bij Van Duivendijk werkzaam aan de YE 134 van P. Boogert. Aan dit schip zullen diverse werk zaamheden aan de romp onder de waterlijn verricht worden zoals schoonmaken, teren en zinkblokken vernieuwen. Te vens vinden er enige laswerk- zaamheden aan dit schip plaats. BROUWERSHAVEN - Het werkgelegenheidsperspectief voor Schouwen-Duiveland is het thema van een bijeen komst die het CDJA Schou wen-Duiveland vrijdag 22 fe bruari in Brouwershaven houdt. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de Gerefor meerde kerk aan het Boston plein en begint om 20.15 uur. Voor deze bijeenkomst heeft het CDJA en het CDA afdeling Brouwershaven gedeputeerde J. B. Ventevogel, J. Groen, wet houder sociale zaken in Zierik zee en drs P. Schotte, voorzitter van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland uitgeno digd. Deze zullen hun visie ge ven op de kansen die de ar beidsmarkt op Schouwen Dui- veland jongeren nu en in de toekomst zal bieden. Ook de mogelijkheden die provincie, gemeenten en werkgevers op dit punt hebben komen-aan de orde. Na de inleidingen van de drie sprekers bestaat de moge lijkheid tot het stellen van vra gen. NEW YORK - General Motors (GM), de grootste autofabri kant van de Verenigde Staten, schrapt de komende twee jaar 15.000 banen. Het autoconcern maakte tevens bekend dat het zijn dividend over het laatste kwartaal van vorig jaar bijna halveert tot veertig dollarcent per aandeel. ZIERIKZEE - In boedelinventarissen van eeuwen geleden kan men bijna altijd wel een of meer kasten en/of kisten tegenkomen. Vanouds waren dit meu belstukken, die niet alleen fraai oogden maar boven al uitermate geschikt voor de berging van textilia. Kasten en kisten hebben in de loop der tijden weliswaar al lerlei veranderingen onder gaan; de hoofdvorm bleef door gaans gehandhaafd. Wie het zich enigszins kon veroorloven schafte zich vroeger een (de- kenjkist aan; wie iets beter en ruimer behuisd was gaf meest al de voorkeur aan een (ei- kelkast. Een dergelijk meu belstuk was monumentaler en bood meer mogelijkheden. In verschillende streken van ons land maakte de kist deel uit van de bruidsschat die een jon geman aan zijn bruid kon aan bieden. Vaak was het een dege lijk produkt van eigen hand. Hoewel het nog aanwezige be stand aan antieke kasten gelei delijk flink is uitgedund zijn er toch nog altijd prachtige exemplaren bewaard gebleven zowel in het bezit van de over heid als in het bezit van parti culieren. Wie zich op dit gebied eens wil oriënteren kan wel licht het best eens een bezoek brengen aan verschillende stadhuisruimten te Zierikzee waar kasten van velerlei soort te bewonderen zijn... Nuttig gebruik Diverse vertrekken van het stadhuis zijn fraai „aange kleed" met kasten, die meestal intensief werden gebruikt. In enkele representatieve ruim ten, in secretariskamer en bur gemeesterskamer bergde men er niet alleen archiefstukken, boeken en kantoorbenodigdhe- dén maar ook enkele zaken die het leven konden veraangena men. Glaswerk en sigarenkist jes lieten er geen twijfel over bestaan dat urenlange vergade ringen ook wel eens op verant woorde wijze moesten worden onderbroken. Van de vooral nuttige kasten op de burge meesterskamer mag met name de Zeeuwse kast van ongewoon formaat een antiek topstuk worden genoemd, daterend uit de eerste helft van de zeven tiende eeuw. De grote, zéér brede kast op de secretariskamer, is indrukwek kend en heeft een mooie oude kleur. Deze kast is monumen taal maar niet bijzonder rijk van uitvoering. Er is reden te veronderstellen, dat deze kast, die vooral in het verleden naast talrijke paperassen ook veel geestrijk vocht heeft ge herbergd, destijds is vervaar digd uit eikehout dat oorspron kelijk van andere kasten (of lambrizeringen) afkomstig was. Verbouwde kasten Niet zo groot maar heel zeld zaam en sierlijk van vorm en voorzien van snijwerk is een hoekkastje dat naar alle waar schijnlijkheid in het jaar 1779 in de zaal is geplaatst, die nu als trouwzaal wordt gebruikt. De veelomvattende restauratie van het Zierikzeese stadhuis was in genoemd jaar voltooid. Voor zover bekend is deze drie hoekige kast met het gesneden Zierikzeese stadswapen als be kroning het enige meubelstuk dat destijds nadrukkelijk werd „afgestemd" op de architec tuur van de ruimte waarin het is geplaatst. Men heeft in vroeger tijden ook nogal eens kasten ver bouwd of gebouwd van zoge naamde secundaire materia len. Dat wil zeggen dat onderdelen van lambri's en an dere kasten voor hergebruik 'werden aangewend. De grote kastenwand op de zogenaamde Schutterskamer, tegenwoordig in gebruik bij het Stadhuismu seum, vroeger gebruikt als ar chiefkasten, zijn vermoedelijk in elkaar gezet van afkomende oude houten lambrizeringen. Tenslotte mag er op worden ge wezen dat enkele in verschil lende vertrekken geplaatste kasten er nog niet zo lang staan. Gedurende de afgelopen eeuw zijn namelijk kasten en kastjes aan het gemeentebe stuur van Zierikzee gelega teerd. Een Utrechtse kast en ander antiek meubilair werd aan de stad in langdurig bruik leen verstrekt door de Dienst Verspreide Rijkskollekties te Den Haag. Wiebe Keikes Een ingebouwde muurkast in de voormalige keurkamer (later bodekamer) van het Zierikzeese stadhuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4