FNV Schouwen-Duiveland heeft een vast onderkomen Tuimelaar terug Project Met de muziek mee waardig afgesloten Meningen verdeeld over toekomst Bruse muziektent Gevraagd m/v Medehuurder van Paternoster-gebouw s-- mmm Zestien caravans open gebroken Morgen ijsbaan Renesse open Feest in Noordwelle ZIERIKZEESCHERffl NIEUWSBODE Seïl Uitvoering leerlingen Onder de Wieken en de Kirreweie in De Schutse 3 DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 NR 24893 TH'*» i FNV-voorzitter W. Barendse: Eigen onderkomen is goed voor herkenbaarheid en bereikbaarheid van de bond". (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het aantal daklozen is sinds januari '91 in ieder geval een fractie minder geworden nu de FNV Schouwen-Duiveland medehuurder is gewor den van het pand in de Paternosterstraat in Zierik- zee. Een pand dat voor velen beter bekend is als het ANBO-gebouw. Met het verkrijgen van een vast on derkomen komt een einde aan het „zwervers bestaan" van de FNV op Schouwen-Duiveland. Gevraagd m/v voor ons hore cabedrijf. Heb je geen proble men met een zevendaagse werkweek en incidenteel da gen van zo'n zestien a zeven tien uur. Vind je het leuk om te werken op dagen, dat anderen vrij zijn en komt een betaling voor jou op de laatste plaats? Dan ben je de juiste man/ vrouw voor ons bedrijf. Hope lijk zit je ook niet te springen om een arbeidscontract voor onbepaalde tijd. Je vindt het plezierig om slechts voor vijf drukke maanden aangetrok ken te worden en de rest van het jaar gedwongen in de WW te gaan. En in de WW-periode ontdekken, dat je minder wit gewerkt heb dan wij U eigen lijk hadden beloofd. Met ande re woorden: kies voor de hore ca. Een zwart-wit-situatie. Maar het is een feit, het wordt voor de horeca (in de regio) steeds moeilijker personeel te vin den. Het is eerder regel dan uitzondering, dat de arbeids omstandigheden op z'n zachtst uitgedrukt bedenkelijk zijn. Dat ligt enerzijds aan bazen, die het wat minder nauw ne men met de CAO-bepalingen, anderzijds ligt het aan het enorm drukke zomerseizoen, dat voor afgepaste werktijden geen ruimte laat. En wat te denken van het GAK (de uit- keringverstrekkende organi satie). Wie in de zomermaan den werkt en in de winter de WW in gaat, wordt geacht te blijven solliciteren. Daarmee is het terugkeren naar de oude baas soms onmogelijk. Het GAK is daar momenteel erg actief in tot bezorgdheid van de arbeidsbureaus, die daar niet zo gelukkig mee zijn. En het zijn nu de horeca ondernemers zelf die de kop pen bij elkaar hebben gesto ken. Er moet een oplossing ge vonden worden voor de drei gende en al heersende proble men. Maar voor het geval, dat de horeca nog geen oplossing heeft bedacht, het antwoord moet vanuit het bedrijfsleven komen. Het altijd maar aan dragen van Port Zélande als personeelstrekker is ietwat te gemakkelijk. Misschien zullen sommige bedrijven volgend seizoen genoegen moeten ne men met wat minder winst. Het is het een of het ander. AvdW Weken lang is er op de scholen over gesproken en is er van al lerlei materiaal muziekinstru menten en versieringen ge maakt. En gisteravond was het dan zover, de eindmanifestatie tesamen met de leden van de fanfare en de drumband van De Witte van Haemstede. Voor afgegaan aan het gezamenlijk optreden van deze basisscholen en De Witte van Haemstede, to gen de kinderen door het dorp naar dorpshuis De Schutse on der begeleiding van de drum- FNV-voorzitter Willem Ba rendse en tweede secretaris Nellie Van Oeveren-Pairoux zijn met die eigen vaste stek maar wat in hun nopjes. Het betekent immers dat er voor de verschillende activiteiten niet steeds een ruimte moet worden gezocht. Tot voor kort was het zo dat de FNV-activiteiten zich op vaak verschillende lokaties afspeelden. De vakbondsschool - een cur- band. Uitgerust met zelfge maakte trommels en getooid met hoeden en petten, kwamen rond de driehonderd scholie ren de bomvolle zaal van De Schutse in geparadeerd, onder de gezellige klanken van de fanfare, die alvast, onder lei ding van Jaap Knuist, wat mu ziek had ingezet. Voorzitter Kuzee van De Witte van Haemstede heette de ruim vierhonderd aanwezigen harte lijk welkom en in het bijzonder mevrouw Oudenaarde van de sus voor vorming en sociale vaardigheden - werd de afgelo pen jaren in het gebouw van de ANBO gegeven, maar vaak ook moest de vakbeweging voor haar activiteiten ruimte huren in een horeca-gelegen- heid en moest het propaganda- en informatiemateriaal - een aardige hoeveelheid kilo's pa pier - worden ondergebracht bij secretaris Dirk Jeroense die die papierberg in zijn huis al lengs zag groeien. Stichting Kunstzinnige Vor ming, die het project had bege leid. Verder bedankte de voor zitter in zijn openingswoord alle kinderen en de leerkrach ten voor hun inzet, het maken van de hoofddeksels, de mu ziekinstrumenten en de versie ringen. Vervolgens gaf de heer Kuzee het woord aan de diri gent van de fanfare, de heer Knuist. Luidkeels De Gardemars was een mooie opening van het muzikale ge deelte van de slotmanifestatie. Het lied Muzikantje en Van je 1, 2, 3 werd niet alleen luid keels door de jeugdige aanwe zigen meegezongen, ook wer den de in groten getale vervaardigde trommels ge bruikt, die tesamen het geluid Dat dit zwerversbestaan geen ideale situatie was realiseerde de FNV Schouwen-Duiveland zich al geruime tijd. Niet al leen maakte het ontbreken van een vaste ruimte het moeilijker om zichzelf goed te kunnen profileren, ook belemmerde dit de bereikbaarheid van de vakorganisatie voor de leden. Pogingen Doordrongen van de noodzaak van een „vaste woon- en ver blijfplaats" deed de FNV-afde- ling verwoede pogingen om er gens in Zierikzee een vaste stek te vinden. Dat bleek geen eenvoudige opgave te zijn want in Zierikzee bleken er weinig geschikte lokaties te zijn en wat wel geschikt was bleek al bezet te zijn. Een probleem dat zich in de toekomst wellicht nog sterker zal manifesteren nu inmiddels bekend is dat het oude schoolcomplex in de Man huisstraat geen sociaal-cultu reel trefpunt zal worden maar overgeleverd zal worden aan de slopershamer. Ook het imago van de FNV als „die rooien" speelde volgens beide be stuursleden ook een rol bij het moeilijk kunnen vinden van een onderkomen. Merkwaar dig genoeg bleek niet iedereen er voor te voelen om met de FNV „te hokken" Medehuurder Uiteindelijk bleven er drie lo katies over, waarvan het ANBO-gebouw uiteindelijk als meest geschikte lokatie uit de bus rolde. Met ingang van ja nuari '91 is de FNV dan ook medehuurder van dit Paternos tergebouw. Even nog dacht de vakbeweging eraan om de bo venverdieping van het pand als trefpunt in te richten, maar ge zien de beperkte toegankelijk heid van die bovenetage is van die gedachte afgestapt. Samen met de ANBO wordt nu bij toerbeurt gebruik gemaakt van de benedenruimte. Reke ning houdend met eikaars acti viteiten wordt er nu eenmaal per maand een gebruikers- rooster opgesteld. Higrmee heeft de FNV niet alleen een vast herkenbaar punt voor haar leden gekregen maar van een opstijgende Boeing zouden hebben overtroffen. Desalnietteminklonk het rit misch en dirigent Jaap Knuist was er zeer over te spreken. Ook bij Quando, Quando, wat overigens zeer populair was bij de deelnemers, door de drum band, gebruikten vele scholie ren hun slaginstrumenten. „Ik kan de do niet vinden" was voor dirigent Knuist een aan leiding het volume nog hoger op te schroeven, en dat hoefde hij niet tweemaal te zeggen. De vele kleurrijke trommels, de een nog kunstiger in elkaar ge knutseld dan de andere, wer den door hun bespelertjes nog eens krachtig ingezet bij Lam- bado, hetgeen een mooie apo theose was van de avond. Zak chips Voorzitter Kuzee van De Witte van Haemstede besloot de avond met de gebruikelijke be dankjes en een toezegging aan de kinderen dat ze na de mani festatie op school een zak chips zouden krijgen. Na deze uit spraak ontstond er een ware stormloop op de nooduitgang en zullen de meeste kinderen oook niet meer het slotnum mer van de fanfare hebben ge hoord. Lea van groep zes van De Kirreweie hoorde het nog wel en was reuze enthousiast. Vol spontaniteit vertelde ze hoe ze op school haar trommel heeft gemaakt, en elke maan dag en vrijdag heeft geoefend met de liedjes. Dit beeld was tekenend voor het hele verloop van de manifestatie; iedereen had er zin èn plezier in, dat was aan alles te merken. BURGH-HAAMSTEDE - Op een camping aan de Jonge Jan Boeyesweg te Burgh-Haamste- de werden 16 caravans openge broken en doorzocht. De politie vermoedt dat de in braken plaats vonden in de maand januari. Alle zestien ca ravans zijn door de inbraken beschadigd. Omdat de eigena ren van de caravans de afgelo pen weken niet aanwezig wa ren in hun vakantieverblijf is nog niet duidelijk welke goe deren ontvreemd zijn. biedt dat vaste onderkomen ook een mooie mogelijkheid om de bestaande activiteiten zoals de vakbondsschool, de cursus voor het hulp bieden bij het invullen van het aangifte biljet en de bijdrage van de werkgroepen voor' uitkerings gerechtigden en het ouderen werk verder uit te bouwen. Spreekuur Daarmee is de FNV op Schou wen-Duiveland nog niet aan het eind van zijn latijn, want nu die vaste stek een feit is wordt overwogen om op korte termijn met een spreekuur te beginnen. Dit ten einde de be langen van de leden zo goed mogelijk te kunnen beharti gen. Dit spreekuur dat door een aantal bestuurders en en kele leden van de werkgroep voor het Ouderenwerk zal wor den gehouden, vormt volgens Van Oeveren en Barendse een goed alternatief voor de vak bondswinkels. Een idee dat in het Plan 2000 van de FNV wordt gelanceerd maar dat in middels is afgeketst. Hét hou den van een wekelijks spreek- ge niet anders dan toegeven dat dat inderdaad zo is. Maar, zo beloofde hij, daar komt veran dering in. „We zijn van plan om de muziektent in de toekomst weer veel meer te gaan gebrui ken. We kunnen en durven daar nu weer concerten te geven". Van den Berge maakte van de gelegenheid gebruik om zijn gal te spuwen over het gebrek aan belangstelling vanuit de Bruse bevolking voor de ver richtingen van de plaatselijke muziekvereniging. „We zitten in een dorp met 3300 zielen en bij een uitvoering komt er nog uur in de avonduren is boven dien een handreiking aan de le den van de bij de FNV aan gesloten bonden die hier op Schouwen-Duiveland geen ei gen afdeling hebben. Door zo'n spreekuur is het ook voor hen mogelijk om binnen een niet al te grote afstand advies en hulp te krijgen. Daarnaast is één van de wensen van met name FN V-secretaris Jeroense om dit spreekuur verder uit te bou wen met een speciaal oude- renspreekuur, dat verspreid door de regio moet worden ge houden. Voor ouderen uit de kernen is is een bezoek aan het FNV-spreekuur in Zierikzee gezien het vervoer wellicht een te zware opgave. Eén probleem Nu de FNV met die eigen ruim te inmiddels is begonnen zit men hier nog met één pro bleem. Voor het opzetten en be geleiden van de genoemde acti viteiten zijn mensen nodig, veel mensen en aan voldoende menskracht ontbreekt het de FNV op dit moment, doordat enkele kaderleden hun werk zaamheden hebben beëindigd. geen 20 man". Van den Berge kondigde aan dat de muziek tent bijvoorbeeld gebruikt gaat worden voor uitwisse lingsconcerten met zusterge- meenten. April beginnen De derde fase van de recon structie van het Bruse centrum wordt binnenkort behandeld in diverse gemeentelijke com missies. Het is de bedoeling dat in april dit jaar een begin wordt gemaakt met de werk zaamheden. Als alles meezit zou het karwei in juni afgerond moeten worden. Verwachting t/m zaterdag 9 febr. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. -12 graden Mid.temp. -5 graden Windkracht oost 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. -10 graden Mid.temp. -4 graden Windkracht oost 3 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. -10 graden Mid.temp. -4 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 6 febr. Zon op 08.12, onder 17.35 Maan op 01.55, onder 10.19 7 febr. Zon op 08.11, onder 17.37 Maan op 03.06, onder 10.46 Laatste Kwartier. 6 febr. (14.54) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Met een oostenwind, die boven ons land toenemend tot vrij krachtig en langs de kust tot krach tig is, wordt erg koude lucht uit Po len aangevoerd. De temperatuur gaat verder omlaag en komt het ko mend etmaal niet meer boven de -5 graden uit. Morgenochtend-vroeg loopt de minimumtemperatuur uit een van -7 graden in het noord westen tot -12 graden in het zuid oosten van het land. Morgenmiddag blijft het overal matig vriezen. In de aangevoerde lucht drijven wolken velden mee en hieruit kan wat lichte sneeuw vallen, echter van weinig betekenis. De komende dagen blijft het erg koud. In de nacht vriest het matig tot streng en in de middag komt lichte vorst voor. Wel nemen de sneeuwkansen verder toe. RENESSE - Morgen, woens dag, gaat de ijsbaan in Renesse open. Vanaf 14.00 uur kunnen de schaatsers terecht op de ijs baan achter het sportveld aan de Laone. Het is de bedoeling dat de ijsbaan ook in de avond uren voor het publiek geopend is. NOORDWELLE - Op de open bare basisschool de Stove in Noordwelle is het feest, nu be kend is geworden dat de school voorlopig twee jaar geopend blijft. Aanstaande donderdag, 7 fe bruari, is de school geopend van 19.00-21.00 uur in verband met het project de Boerderij. De school nodigt alle ouders uit om het project te bezoeken en meteen het besluit van de provincie Zeeland te vieren. Uitgever BV. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor de laatste keer uit volle borst. Twee leerlingen leveren een uiterste krachtsinspanning tijdens de slotmanifestatie van ,,met de muziek mee". (Foto: Joop van Houdt). .v v v "«w*' ZIERIKZEE - De in juni vorig jaar voor het eerst bij de Brou- wersdam gesignaleerde Tuimelaar is maandagmiddag opgedo ken bij de Zeelandbrug. De Tursiops truncatus, een dolfijnsoort die over vrijwel de gehele wereld voorkomt, is gewend aan con tact met mensen. Dat komt omdat het dier ondiep en troebel wa ter niet schuwt. Dat maakte van deze dolfijn afgelopen zomer een attractie, die velen met camera en/of video richting Brou- wersdam voerde. In Nederland behoort de Tuimelaar tot de be schermde diersoorten. In de Noordzee zouden er nog maar min der dan tien voorkomen. Het dier heeft bij de Zeelandbrug enke le keren gesprongen, maar hield zich daarna verder rustig. (Foto: Joop van Houdt). Nelleke van Oeveren-Paroux, 2e secretaris van de FNV:Spreek uur vooral ook voor de leden van de FNV-bonden die op Schouwen-Duiveland geen eigen afdeling hebben". (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - De twee basisscholen On der de Wieken en de Kirreweie uit Burgh-Haamste- de hebben maandagavond met groot succes het pro ject Met de muziek mee, afgesloten in het dorpshuis De Schutse in Haamstede. Het project van het Zeeuws Educatief Centrum is bedoeld om kinderen van de groepen een tot en met zes van de basisschool kennis te laten nemen met het fenomeen muziek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3