Stekelenburg: Handen af van het ziekengeld LAATSTE NIEUWS Poging tot aanslag op Norfolk- basis wekt veel opschudding Explosieven-incident Burghsluis leidt niet tot premieregeling Loodsen kunnen voortaan per helikopter aan boord Uitbreiding patrouilles leger en politie in SU Benzine en diesel duurder EVO vraagt Maij ingrijpen toeslagen zeevracht Samenhang chromosomale afwijkingen en kanker Steun voor alternatieve landbouw Omzet SOS Wereldhandel stijgt met 21 procent ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ARNHEM - Als de plannen van het kabinet op het gebied van de Ziektewet doorgaan, zullen de FNV- bonden de rekening aan de werkgevers presenteren. „Dit plan leidt tot grote problemen met de vakbewe ging. De FNV denkt er nu niet anders over dan ne gen jaar geleden: handen af van het ziekengeld", al dus FNV-voorzitter J. Stekelenburg op een spreek beurt in Arnhem. In het kader van de tussenba lans overweegt het kabinet om werkgevers de eerste zes weken ziekteverzuim zelf te laten be talen. Werknemers zouden vrije dagen moeten inleveren om verzuimde dagen te com penseren. „Pikken van zieken is onrecht. Mochten de wacht- dagen-voornemens toch werke lijkheid worden, dan zullen de FNV-bonden de rekening daar voor leggen bij de werkge vers", aldus Stekelenburg. Het kabinet moet volgens hem zijn ongeduld bedwingen en vertrouwen hebben in de maat regelen die in het Najaarsover leg met de sociale partners zijn overeengekomen om ziektever zuim en arbeidsongeschikt heid terug te dringen. In dat licht bezien is ook het aan tasten van duur en hoogte van de WAO-uitkeringen „niet al leen sociaal onaanvaardbaar, maar ook het paard achter de wagen spannen". Eerst moet het effect worden afgewacht van preventieve maatregelen, verbetering van arbeidsom standigheden en een intensie vere begeleiding van zieke en arbeidsongeschikte werkne mers. Bezuinigingsideetjes Ook voor „andere bezuini gingsideetjes" toonde Steke lenburg maandag weinig waar dering. Aantasting van de kop peling tussen lonen en uitke ringen, verhoging van de tarie ven voor het openbaar vervoer, afschaffen van de vut of aan tasting van pensioenrechten, het kan allemaal geen genade vinden. Inkrimpen Het sluipenderwijs inkrimpen van de begroting voor ontwik kelingssamenwerking zou vol gens Stekelenburg „niet min der dan een grove schande zijn voor een land dat nog altijd bij de vijf rijkste ter wereld be hoort". i De FNV denkt dat met een be drag van tien miljard gulden de financiële problemen van de overheid zijn op te lossen. Als het kabinet uitgaat van de fei telijke in plaats van de ver wachte belastinginkomsten en afziet van de BTW-verlaging, kan het met minder bezuinigen toe. „Ik raad ze aan dat ook maar te doen, wil men op sociaal-economisch terrein geen al te grote ellende over zich afroepen. Want a-sociaal beleid wordt door de FNV bestreden, welke kleur een ka binet ook heeft of zegt te heb ben", aldus Stekelenburg. De FNV-voorzitter herhaalde zijn in december gedane sug gesties om de overheid aan meer inkomsten te helpen: het aanpakken van de hogere inko mens en bedrijven. Dat is mo gelijk door het huurwaardefor fait voor huizenbezitters te ver hogen en een grens te stellen aan de aftrek van hypotheek rente. WASHINGTON - De poging tot een zware bomaan slag op de Amerikaanse marinebasis Norfolk heeft in de VS tot veel opschudding geleid. Maandag maakte de beveiliging van de basis zes bommen on schadelijk die paarsgewijs waren gehecht aan twee brandstoftanks, gevuld met respectievelijk vier mil joen liter methanol en twaalf miljoen liter natrium- zwavelzuur. De FBI is begonnen een onder zoek in te stellen naar de moge lijkheid dat de terroristische aanslag te maken heeft met de Golfoorlog. Hoewel een ramp is uitgeble ven heeft de aanslag in de Amerikaanse pers maandag veel aandacht gekregen. De pu blieke opinie en de rege ringsleiders in Washington zijn zeer bevreesd voor het Iraakse dreigement dat de VS door ter roristische aanslagen zal wor den gestraft voor de bombarde menten op Irak. Onschadelijk De explosieven die maandag- ochtëlid werden ondekt zijn binnëfi 'énkele uren door ex perts van de politie onschade lijk gemaakt. Volgens een woordvoerder van de politie zagen de bommen, die waren vastgemaakt aan de deksels van de tanks, er verfijnd uit. Vanuit Norfolk zijn in de afge lopen maanden zeker 35.000 Amerikaanse mariniers naar de Golf vertrokken voor deel name aan „operation Desert Storm". In Saudi-Arabië heeft generaal Norman Schwarzkopf, de geal lieerde bevelhebber, verklaard dat in zijn ogen de vastbera denheid van de Iraakse presi dent Saddam Husayn om door te vechten niet te ondermijnen valt. Maar volgens hem is de wil van het Iraakse leger wel te breken. „En in die richting ma ken we progressie", zei Schwarzkopf maandag in Riy ad tot enkele Amerikaanse journalisten. Volgens de generaal zijn Sad dam's kwaliteiten als militair strateeg niet al te groot. „Zijn strijdwijze is nogal simpel: oog om oog, tand om tand". Hij denkt taktisch, niet strate gisch, aldus de generaal. De strijd bij de Saudische grensplaats Kafji, vorige week, heeft Schwarzkopf in zijn mening gesterkt. „Steeds al we vuurkracht op een deel van de Iraakse aanvallers bun delden, bliezen de Iraakse sol daten de aftocht." ROTTERDAM - Oliemaat schappij Shell verhoogt de ad viesprijzen voor benzines en diesel met ingang van van daag, dinsdag, met achtereen volgens twee en drie cent per liter. De verhoging is het gevolg van de gestegen prijzen in guldens voor olieprodukten op de inter nationale markten. De adviesprijzen voor super plus, Euro loodvrij en super met lood worden dinsdag ach tervolgens 163,159 en 166 per li ter. De adviesprijs voor diesel komt op 117,8 cent per liter. DEN HAAG - De verladersor ganisatie EVO wil dat minis ter Maij (Verkeer en Water staat) de toeslagen op zee vracht tussen Europa en het Verre Oosten „met de grootste spoed onverbindend ver klaard". De EVO vindt dat de toeslagen, die reders sinds het uitbreken van de oorlog in het Golfgebied heffen, in strijd zijn met de Wet Vervoer over Zee. De EVO heeft de minister inge schakeld omdat de reders, le den van de Verre Oosten Confe rence, in spoedoverleg met de organisaties van Europese zee verladers (ESC) niet bereid zijn gebleken de werkelijke kosten aan te tonen en teveel bereken de toeslag terug te betalen en de bestaande toeslag te verla gen. De extra kosten dreigen te leiden tot verlies van afzet markten voor im- en expor teurs. Sinds het uitbreken van de Golfoorlog op 17 januari wordt naar veel bestemmingen in het Verre Oosten en omgekeerd een toeslag geheven van 300 en 600 dollar voor containers van res pectievelijk 20 en 40 voet. BURGHSLUIS - Vissers die bommen en andere ex plosieve projectielen uit de Noordzee halen hoeven niet te rekenen op een vangstpremie van de over heid. Minister Maij-Weggen heeft gezegd dat zij het te gevaarlijk vindt om een beloning uit te loven voor het opvissen en bij de marine inleveren van oud ex plosief oorlogsmateriaal. De discussie werd actueel toen ruim een jaar geleden explosief materiaal bij de Stormvloedkering werd gedumpt. Een visser had explosieven op gevist, maar kreeg geen toe stemming om met de gevaarlij ke lading door de Room- potsluis te varen. Toen hij van de sluismeester hoorde, dat ook de premieregeling niet meer bestond, heeft de visser het projectiel uit woedde voor de kering gedumpt. Naar aan leiding van vragen in de Bruse gemeenteraad werd een ver zoek voor herstel van de pre mieregeling aanhangig ge maakt bij de visserij-organisa ties en later bij de Tweede Ka mer. De Kamer zei in principe wel te voelen voor herstel van de re geling om gevaarlijke situaties te voorkomen. Maar Maij-Weg- gen negeert met haar visie de uitdrukkelijke wens van de Tweede Kamer. Vroeger be stond zo'n premieregeling wel. Anderhalf jaar geleden heeft haar voorgangster Smit-Kroes die bonusregeling ingetrok ken. Begrip De Kamertsprak zich kort gele den echter uit voor herinvoe ring van de regeling. Minister Maij zei maandag er begrip voor te hebben dat de Kamer de vissers wil stimuleren tot het van de bodem lichten van bommen en granaten, maar het gevaarlijke nadeel is dat zij de projectielen vaak lang aan boord houden, aldus de be windsvrouw. De vissers blijken bovendien bewust op explosieven te gaan jagen als de overheid er geld voor uitlooft, zo heeft de vorige premieregeling geleerd. Som mige vissers die in de buurt van de Engelse kust een bom vonden, gingen zelfs naar Ne derland om de premie op te strijken. De minister kondigde verder aan dat zij zaterdag een over eenkomst zal sluiten met de tandartsen om niet langer oude amalgaamvullingen door de gootsteen te spoelen. Die ko men via het riool in de Noord zee terecht. De vullingen en restjes amalgaam bevatten kwik, dat het zeewater ernstig vervuilt. De tandartsen zijn volgens de minister de grootste kwikver vuilers. Pikant detail van de overeenkomst: minister Maij zal het convenant bij haar ei gen tandarts sluiten. „Ik moet er toch zijn, want ik ben al drie maanden een vulling kwijt", aldus de bewindsvrouw. De Tweede Kamer liet tijdens het debat over het wel en wee van de Noordzee weten zorgen te hebben over het onvoldoen de aantal beschikbare ber gingsschepen, dat nodig is om de gevolgen van grote rampen met olietankers te beperken. Het CDA vindt dat er een inter nationaal fonds moet komen van reders, bergingsmaat- sehappijen en verzekeraars. Ook de VVD denkt in die rich ting. Minister Maij wees erop dat Nederland bij een grote ramp altijd de hulp krijgt van België, Duitsland en Groot- Brittannië. Verder zei zij dat er in EG-verband wordt nage dacht over de opzet van een in ternationale olierampenbe- st rijding. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 6 februari 08.00 147 01.40 -122 20.30 132 14.15 -145 7 februari 08.40 131 02.20 -118' 21.10 114 15.00 -132 ROOMPOT BUITEN 6 februari 06.45 145 00.30 -119 19.15 127 13.05 -140 7 februari 07.35 124 01.25 -112 20.10 105 14.10 -123 BRUINISSE 6 februari 08.05 157 01.40 -131 20.35 143 14.15 -153 7 februari 08.45 142 02.25 -126 21.20 124 15.00 -138 WEMELDINGE 6 februari 08.10 167 01.45 -136 20.40 150 14.20 -159 7 februari 08.50 147 02.25 -131 21.20 128 15.00 -143 Doodtij: 8 februari Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP Een projectiel voor de kering was aanleiding voor de discussie in de Tweede Kamer. (Archieffoto). ROTTERDAM - Twee helikop ters staan voortaan 24 uur per dag klaar om loodsen aan boord van zeeschepen te bren gen. Deze dienst geldt voor de havens van Rotterdam en Am- sterdam/IJmuiden van Ant werpen en Vlissingen. Tot nu toe werd alleen zo nu en dan van een helikopter gebruik ge maakt. Cargadoors en loodsen van genoemde havens hebben dat dinsdag bekendgemaakt. Door helikopters in te zetten hoopt men tijd te winnen voor de loods. Een diepliggend schip bij voorbeeld dat de ha ven van Rotterdam aandoet, krijgt al lang voordat het de Nieuwe Waterweg opstoomt, een loods aan boord. Soms is de loods dan drie dagen onder weg, terwijl zijn eigenlijke werk veel korter duurt. De loods kan in die periode ook niet worden ingezet voor ande re klussen. Proefjaar Het Loodswezen en de carga doors van de verschillende ha vens samen hebben daarom be sloten voorlopig op proef voor een jaar een afspraak te maken met de luchtvaartmaatschap pij Airspeed. Die heeft de twee heli's ter beschikking op Rot terdam Airport in geval daar een beroep op wordt gedaan. In de Franse havens Bordeaux en Le Havre en ook in havens in Australië is de inzet van heli kopters voor heloodsing al en kele jaren gangbaar. MAASTRICHT - Bepaalde chromosomale afwijkingen blijken een zeer grote voor spellende waarde te hebben voor de overleving van patiën ten met een non-Hodgkin's lymfoom. Drs. H. C. Schouten heeft dat vastgesteld bij een onderzoek waarop hij donder dag promoveert aan de Rijks universiteit Limburg. Het is al langer bekend dat in kankercellen afwijkingen van de chromosomen kunnen voor komen en dat bij bepaalde ty pen kanker bepaalde specifie ke chromosomale afwijkingen optreden. Schouten heeft bij zijn promotie-onderzoek bij drie vormen van kanker alle chromosomale afwijkingen geïnventariseerd. Correlaties Bij patiënten met een non- Hodgkin's lymfoom vond hij talloze correlaties tussen een specifieke chromosomale af wijking en kenmerken van de ziekte, zoals symptomen, over leving en reactie op de thera pie. Op basis van deze gegevens moet het volgens hem mogelijk zijn groepen patiënten aan te wijzen die niet goed zullen rea geren op de standaardtherapie en die mogelijk gebaat zijn bij een meer intensieve behande ling. Schouten constateerde bij patiënten met. de ziekte van Hodgkin veel meer chromoso male afwijkingen dan ver wacht. Maar een relatie met DEN HAAG - Bedrijven die produkten uit de biologisch- dynamische of ecologische land- en tuinbouw verwerken of verhandelen, komen in aan merking voor subsidie vanuit Brussel en Den Haag. Dat heeft het ministerie van Landbouw bekendgemaakt. De subsidie, maximaal 17,5 procent, kan worden aange vraagd tot 15 maart 1991. De steun wordt toegekend als de projecten bijdragen aan de ver betering van de structuur van de alternatieve land- en tuin bouw. Het beschikbare geld is afkomstig van het Europese Oriëntatie en Garantiefonds. Brussel betaalt 12,5 procent over het te investeren bedrag en Den Haag vijf procent. kenmerken van de ziekte kon hij nog niet leggen. Tenslotte onderzocht hij patiënten met acute leukemie. Als ze geen chromosomale afwijkingen hadden bleken ze een grotere kans te hebben op herstel. Verdere research Schouten hoopt dat zijn onder zoek van belang zal zijn voor verdere research naar de rol van genetische afwijkingen bij het ontstaan van kanker en bij de selectie van patiënten die baat hebben bij een intensieve re behandeling. DEN HAAG - De omzet van S.O.S. Wereldhandel, ideëel importeur van produkten uit de Derde Wereld, heeft in Ne derland in 1990 20,8 miljoen gulden bedragen, een stijging met 21 procent ten opzichte van 1989. De stijging doet zich voor bij bijna alle onderdelen van het assortiment, waaron der Max Havelaar-koffie, thee, wijn, huishoudtextiel en kunstnijverheid. SOS Wereldhandel, een stich ting die in Nederland en België actief is, importeert produkten rechtstreeks van de producen ten in de Derde Wereld en fun geert ook als groothandel voor deze produkten. Daarnaast geeft zij voorlichting. De oor zaak van de omzetstijging ligt volgens een woordvoerster van SOS Wereldhandel in het toe nemend bewustzijn van consu menten die steeds vaker kri tisch willen consumeren. De Max Havelaar-koffie, waarbij de koffieboer voor zijn pro- dukt aanzienlijk meer ont vangt dan via de normale han del, fungeert als de grote aan jager van dit bewustzijn. In 1989, toen de verkoop van Max Havelaar-koffie goed op gang kwam, leidde dat bij SOS We reldhandel tot een omzetstij ging van 51 procent. De groot handel van SOS Wereldhandel levert onder meer aan twee ei gen winkels, aan Wereldwin kels en via de NOVIB. De Max Havelaar-koffie wordt onder meer geleverd aan de Tweede Kamer, ruim 200 gemeenten en daarnaast aan bedrijven en in stellingen. MOSKOU - De omstreden ge meenschappelijke patrouilles van politie en leger in de stra ten van de grote steden in de Sovjetunie zijn uitgebreid. Dat heeft het Sovjet-persbu reau Tass dinsdag gemeld. De patrouilles zijn door de Sovjetleiding ingesteld met het argument de groeiende crimi naliteit effectiever te kunnen bestrijden. Volgens Thss zijn in de eerste vier dagen van het pa trouilleren - de maatregel is vo rige week vrijdag ingegaan - ongeveer 5.000 personen aange houden in verband met wets overtredingen. Zich beroepend op gegevens van het Sovjet-ministerie van binnenlandse zaken meldde Thss dat op het ogenblik in 86 steden patrouilles worden uit gevoerd. Het aantal militairen dat bij de patrouilles is betrok ken is sinds vrijdag van 1.740 gestegen naar 2.636. Er is nog geen gebruik gemaakt van au tomatische geweren en pant servoertuigen, aldus Thss. De Sovjet-ministers van bin nenlandse zaken en defensie kondigden vorig jaar december het instellen van de patrouilles af. Onmiddellijk daarna trok ken de republieken de rechts geldigheid van de maatregel in twijfel. Om de weerstand de kop in te drukken vaardigde Sovjet-president Michail Gor- batsjov eind januari een de creet over de patrouilles uit. De republieken Estland, Letland, Litouwen, Armenië en Molda vië en de stadsbesturen van Moskou, Leningrad en Kiev hebben de maatregel van de hand afgewezen. Dinsdag 5 februari Zierikzee Ledenvergadering ZLM-kring Schouwen-Duiveland in Graanbeurs. 19.30 uur. Bijeenkomst afdeling Schou wen-Duiveland NBvR Mondra- gon. 19.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Nieuwerkerk Commissie AZ. Gemeentehuis. 19.30 uur. Oosterland Algemene ledenvergadering afdeling Oosterland Door Een dracht Sterk. Pleisterplaats de Treffer. 19.30 uur. Woensdag 6 februari Zierikzee Algemene vergadering Water schap Schouwen-Duiveland. 's Landskamer. 9.00 uur. Burgh-Haamstede Werkbezoek staatssecretaris De Graaff-Nauta. De Schutse. 14.00 uur. Commissievergadering finan ciën in gemeentehuis. 19.30 uur. Noordwelle Verkiezingsbijeenkomst CDA met Europarlementariër Pronk. Dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering Oranjevereni ging Nieuwerkerk in de obs De Dobbelsteen. 20.00 uur. Donderdag 7 februari Zierikzee Thema-middag ANBO over In tergemeentelijke Sociale Dienst. Paternosterstraat. 14.00 uur. Scharendijke Commissie bezwaarschriften. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 8 februari Zierikzee Zangconcert met gebroeders Bogerd. Nieuwe Kerk. 19.45 uur. Oosterland Uitvoering toneelvereniging De Schouwspelers met de klucht Drie Klepels in een hoenderhok. 20.00 uur. Bal, on der leiding van John Prins, na. Zaterdag 9 februari Zierikzee Boekenmarkt van Leger des Heils in De Lichtboei. Van 10.00 tot 16.00 uur. Kerkwerve Feestavond SV WIK in vereni gingsgebouw 't Zuudènde. 19.30 uur. Zaal open 19.00 uur. Burgh-Haamstede Strao-feest. Zaterdag 9 februari tot zaterdag 2 maart Burgh-Haamstede Expositie Ria Westmaas in Be- waerschole. Dagelijks (met uit zondering van 13.30 tot 16.30 uur). Maandag 11 februari Scharendijke Huldiging brandweerjubilaris sen. Putmeet. 20.00 uur. Dinsdag 12 februari Zierikzee PCOB thema-middag notaris. De Driehoek. 14.00 uur. Woensdag 13 februari Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afde ling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 14 februari Zierikzee Borstvoedingsinformatie avond. Julianastraat 9. 20.00 uur. Dinsdag 19 februari Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Radio-opname EO in De Burght. 19.30 uur. Woensdag 20 februari Zierikzee Open middag SG Schouwen- Duiveland voor leerlingen ba sisonderwijs groep 8. 13.15- 15.00 uur. Open middag RSG voor leer lingen basisonderwijs groep 8. 15.00-17.30 uur. Burgh-Haamstede Afsluiting leesprogramma Ge heim. De Schutse. 14.00 tot 16.00 uur. Donderdag 21 februari Brouwershaven Lezing vervoer in vroeger tijd voor Stichting De Roode Lelie, Bostonplein, kerkzaal. 20.00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2