NIQUE Horeca-ondernemers bespreken personeelsprobleem met elkaar DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Meningen verdeeld over al dan niet verdwijnen van muziektent in Bru 8' Carnaval in de Steeg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE^ IXLMfl GEBOO ARTJES? Bakkerij Ten Hove SAMAN BV IN ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv ra ra ra ra ra ra ra SRMEULEN Vijand" Brouwershaven w- en Woningtoezicht ruïne sesam 31 119 ppelkoeken halen 5 bëtSlBII ntbijtkoek 3,19 oomboterkoekjes 200 gram betalen euw ppelscrnecken. ,39 lagroom dmp0ezen nu 1 ,69 asselerrib 2,29 0eren- everw0rst 2,00 leessalade 1 ,89 ebakken 'ekjes 2,98 dng belegen aas 6,39 Personeelslid is je eerste gast Ook kanttekeningen bij geplande parkeerplaatsen FNV-ONDERKOMEN MOSSELVISSERS OPTREDEN VOLLEYBAL Bromfiets- bestuurder gevonden in greppel ESCHE NIEUWSBODE ra ra rs ra ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 147e JAARGANG NR 24893 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 LO Janneweken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 Voor informatie ra ra en is reservering ra ra Zierikzee - Telefoon 01110-16612 ÜClBlBlBlBlSBjëlBlclBlBlBjBlBlBlBlalBlB ruari - 20.00 uur aal Zierikzee de soloprogramma Pas 65J 11,00 IFN Zierikzee en ZfEmND telefonisch 10) 12192 van inlichtingen over bouw- i-aanvragen woningverbete- ragen ingevolge de Regeling vesting gehandicapten in de- peciaal spreekuur ingesteld, ;n, 's ochtends tussen 9 en 12 spreekuur kunnen dagelijks lexonisch worden gemaakt, oestel 28. houders van Brouwershaven, burgemeester etaris anuari 1991 gesn. I 9 w 0 gram halen EEKEND: tar gram 0 gram 0 gram 0 gram Geldig 4-9 febr 1991 TG V VEENSTRAAT 1-3 NIEUWERKERK TELEFOON 01114-1479 ZIERIKZEE - Horeca-ondernemers moeten de perso neelsproblemen niet in de schoenen schuiven van de overheid en externe instanties als Arbeidsbureaus, GAK en bedrijfsverenigingen maar moeten collec tief aan een oplossing van dit probleem werken. Ook zouden de ondernemers zich moeten realiseren dat het vooral het gebrek aan ruimte om zich te ont plooien een reden is om naar 'n andere baan uit te zien. Deze mening hield organisatiedeskundige R. G. Bolsius uit Esch een aantal horeca-ondernemers maandagavond voor in Mondragon (Zierikzee). Deze bijeenkomst, georgani seerd door de horeca-onderne mers N. van der Zwan, me vrouw M. de Vlieger en H. Mooy was bedoeld om met el kaar van mening te wisselen over de aanpak van het perso neelsprobleem waarmee de ho reca (en ook andere be drijfstakken) kampt. Het aan trekken en behouden van per soneel blijkt vooral binnen de horeca een nijpend probleem te zijn omdat deze sector met een negatief imago kampt. Doel van deze avond, die door een kleine veertig belangstellen den werd bezocht was niet zo zeer het vinden van oplossin gen voor dit probleem alswel het komen tot een eerste stap op weg naar een andere menta liteit binnen de horeca. „Het kan anno 1991 niet meer zo zijn dat personeel zo'n tach tig uur per week moet draaien" karakteriseerde Van der Zwan de arbeidsomstandigheden van deze sector. Om aan te geven hoe dit probleem aan te pak ken hadden de drie horeca ondernemers de organisatie deskundige R. G. Bolsius uit genodigd. Door zijn jarenlange ervaringen in de horeca - Bolsi us werkte tien jaar in de bedie ning - weet deze organisatie deskundige als geen ander waar de horeca-schoen wringt. Samen werken Willen de horeca-ondernemers dit personeelsprobleem met succes aanpakken dan zullen ze zich volgens Bolsius moeten realiseren dat ze deze proble men niet in hun eentje kunnen oplossen. Personeel bij een an dere horeca-ondernemer weg kopen is geen oplossing voor personeelsgebrek. Alleen door meer met elkaar samen te wer ken kan dit probleem worden opgelost. Eigen boezem Ook moeten de horeca ondernemers het probleem van het vinden en behouden van personeel niet in de schoenen schuiven van overheid en in stanties die zich met het ar beidsvoorwaardenbeleid be zighouden maar moeten de on dernemers de hand in eigen boezem durven steken en moe ten ze accepteren dat het perso neelsbeleid steeds meer aan dacht gaat vragen. Volgens Bolsius heeft menige horeca-ondernemer nooit stil gestaan bij de grote hoeveel heid problemen waarmee hij als ondernemer te maken krijgt en waarvoor hij ook lang niet altijd affiniteit of interes se heeft. Wat betreft het perso neelsbeleid omschreef de orga nisatiedeskundige de situatie in de horeca, een branche met groeimogelijkheden, als ^.vijf voor twaalf". Een deugdelijk personeelsbeleid is dan ook ge wenst. Arbeidsethos In menig bedrijf wordt de kern van dit personeelsbeleid ge vormd door de gedachte dat de werknemers eenzelfde arbeid- sethos hebben als de onderne mer die zijn „ziel en zaligheid" aan zijn bedrijf heeft verpand. De vraag is dan volgens Bolsi us of het bedrijfseconomisch wel verantwoord is om een be drijf voort te zetten wanneer dit moet door een klein aantal mensen buitensporig hard te laten werken. Het economische en sociale beleid binnen een onderneming moeten in balans zijn. „Een personeelslid is je eerste gast" hield Bolsius zijn gehoor voor. Een oplossing vinden voor het personeelsprobeem, dat zich de afgelopen zomer manifes teerde kan alleen indien de on dernemers in eigen huis orde op zaken hebben gesteld. Daar voor gaf Bolsius aan de hand van een stappenplan aan hoe zo'n personeelsbeleid vorm kan krijgen. Behalve het ont wikkelen van een visie op de eigen stijl van leidinggeven is het hebben van kennis en in zicht in het motiveren van men sen een belangrijke voorwaar de. Dat geldt ook voor het kun nen delegeren en wel op zo'n manier dat de structuur van de onderneming duidelijk over eind blijft. De horeca ondernemers zouden zich bij dit alles moeten realiseren dat ze vooral ook in menselijk ka pitaal investeren. Volgens de organisatiedeskundige, die maandagavond geen blad voor de mond nam, realiseren on dernemers vaak onvoldoende dat mensen meer zouden presteren als ze wat meer ver antwoordelijkheid zouden dra gen. Een andere stap op weg naar een personeelsbeleid vormt het vermogen om sterke en zwakke punten in de wijze van commu niceren vast te stellen. Werk overleg is daarbij noodzake lijk, ook al ziet men elkaar da gelijks en wordt er af en toe ge zamenlijk een borreltje genut tigd. Conflict Er is, zo stelde Bolsius vast, geen branche waar zoveel werknemers met conflict ver trekken als in de horeca. Tech nieken om conflicten op te los sen en gesprektechnieken ken nen veel horeca-ondernemers niet. Verantwoord werven, se lecteren en begeleiden van per soneel kan bovendien conflic ten voorkomen. Halfzachte af spraken over vrije dagen etc moeten worden voorkomen. De werkgever in de horeca zou ten slotte continue scholing van zijn personeel moeten propage ren en bereid zijn daaraan mee te betalen. Te vaak wordt van werkgeverszijde vergeten dat het personeel in belangrijke mate bijdraagt aan de inkom sten van het bedrijf. Dat er horeca-ondernemers zijn die het belang van een goed personeelsbeleid inzien illustreerde Bolsius met het voorbeeld van een aantal Maastrichtse hoteliers dat een certificaat voor goed personeel heeft ingevoerd. Na de pauze konden de aanwe zigen, onder wie ook vertegen woordigers van het GAK en het Arbeidsbureau vragen stellen aan het forum, waarin behalve Bolsius en de drie organisato ren ook Paul Schoormans, be leidsmedewerker van het GAK, Ineke van der Werf (gast vrouw bij Mondragon) en chef kok Rademaker van hotel Bom zitting namen. Uit de gedach- tenwisseling die ontstond bleek dat er een duidelijke frictie ontstaat tussen de sei- zoensbedrijven (met vaak ex treem lange werkweken) en jaarbedrijven die zich aan een 38-urige werkweek houden. Door seizoenswerkers tijdens hun werkloosheidsperiode door te sturen naar bedrijven waar ze een jaarbetrekking kunnen krijgen raken sei- zoensbedrijven personeel kwijt, was een van de ervarin gen. Pogingen om seizoenswer kers een jaarbetrekking te ge ven gebeuren volgens Schoor mans alleen dan wanneer de betrokkene per 1 januari nog geen arbeidscontract voor tij delijke arbeid op zak heeft. Met een goed personeelsbeleid kan het negatieve imago waarmee de horeca kampt, worden verbe terd. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - De een noemt het een geschutskoepel en de ander stelt dat het een uniek exemplaar is. De meningen over de muziektent in Bruinisse zijn en blijven verdeeld, zo bleek gisteren, maandag, in Bruinisse tijdens een hoorzitting over de derde fase van de herinrichting van het centrum van Bruinisse. Nu met Hope-voorzitter A. van den Berge verdedig de de muziektent met vuur. „Het is gewoon onzin om dat ding weg te halen. De akoestiek is geweldig", al dus Van den Berge. De hoorzitting in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw werd bijgewoond door ongeveer 20 mensen. Fase III van de herinrichting van het Bruse centrum behelst het gebied Korte Ring, Kerk plein en Ds. Waardenburg straat. Het is de bedoeling dat de rijloper van het Kerkplein versmald wordt en opgesloten tussen molgoten. Ir^Korte Ring en Ds. Waardenburgstraat komt een molgoot in het mid den. Verder staat de aanleg van een aantal parkeerplaatsen op ver schillende lokaties gepland. Ook is het de bedoeling dat er co moet het gebied Kerkplein-Lange Ring eruit gaan zien. Met stippellijntjes is de oude situatie weergegeven. op verschillende plaatsen lei lindes geplant worden. Nabij de hoek Korte Ring/Kerkplein zou een koningslinde moeten komen. Directeur technische dienst P. van Beveren: „Uit gangspunt is het verbeteren van de ruimtelijke situatie en het accentueren van karakte ristieke straten". Van Beveren legde uit dat de vrij smalle Korte Ring sober moet blijven. „We willen het beeld daar een beetje rustig houden. Weinig poespas. Er ko men wel een paar bloembak ken en eventueel, als dat nodig mocht blijken, een aantal paal tjes. Om te voorkomen dat de auto's al te dicht langs de ge vels zouden rijden worden, zo kondigde Van Beveren aan, wellicht enkele lichtmasten ge plaatst. Op vragen van J. van der Klooster antwoordde Van Be veren dat het nog de vraag is of de muziektent verdwijnt. Mocht dat gebeuren dan is de lokatie waar een nieuwe mu ziektent zou kunnen komen nog een punt van bespreking. „We hebben vier lokaties, maar waar die eventuele nieuwe mu ziektent zou komen staat hele maal nog niet vast". Minder-validen Mevrouw Meeuwsen pleitte vervolgens voor het openhou den van de mogelijkheid voor minder-validen om met hun auto tot vlakbij de winkels in de Korte Ring te kunnen ko men. Van Beveren reageerde met de opmerking dat het in ie der geval de bedoeling van de reconstructie is dat de auto naar de achtergrond wordt ge drongen in de Korte Ring. „Het moet echt een beetje een loop gebied worden waar de auto wel mag komen". Op de opmerking van me vrouw Meeuwsen dat zij niet zo blij is met de tegenover haar huis geplande parkeerplaatsen reageerde burgemeester A. Vo gelaar met de opmerking dat daar mogelijk nog mee gescho ven kan worden. Hij tekende daar bij aan dat men ook nog steeds met de gedachte speelt om de Korte Ring in het toeris tisch seizoen geheel voor het verkeer af te sluiten. De heer Kik stelde in een eer ste reactie op de plannen van de gemeente allereerst dat wat hem betreft een muziektent niet weg te denken is uit een dorp. Hij liet er daarbij geen enkele twijfel over bestaan dat de bestaande muziektent wat hem betreft gesloopt mag wor den. Geschutskoepel Hij liet zich in weinig vleiende bewoordingen uit over de mu ziektent. „Ik vind het net een geschutskoepel. Voor mij is het een waardeloos ding". Die op merking schoot duidelijk in het verkeerde keelgat bij Nu met Hope-voorzitter Van den Berge. „Het is een prachtding. Er zijn er maar drie van in Ne derland en de akoestiek is ge weldig. Ik wil niet in zo'n vo gelkooi spelen", aldus een ver ontwaardigde Van den Berge. Op de opmerking dat de mu ziektent in feite maar weinig gebruikt wordt voor muziek uitvoeringen kon Van den Ber- vervolg pagina 3 Werk terwijl ge leeft en leef terwijl ge werkt. De Zakenwereld HET WEER Af en toe zon, ook wolkenvelden en mogelijk wat sneeuw. Mini mumtemperatuur van min 7 gra den in het noordwesten tot min 12 graden in het zuidoosten van het land. Middagtemperatuur onge veer min 6 graden. Q 3 5 7 De FNV Schouwen-Duiveland heeft een nieuw onder komen. Drs. A. M. de Vriend maant de mosselvissers tot grote voorzichtigheid. Vrijdag is in de Concertzaal in Zierikzee een optreden van Bram Vermeulen. De heren van Kwiek zijn kansloos ten onder gegaan. De dames speelden gelijk. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Hoewel de gemiddelde Zeeuw er nog wat onwennig tegenover staat, begint het carnavals feest voor discotheek de Steeg in Zierikzee een tra ditie te worden. Vrijdagavond 8 februari is het weer zover. De deuren van de discotheek gaan om 21.00 uur open. Ge paste carnavalskleding is na- RENESSE - De 18-jarige jon gen H. uit Ellemeet werd maandag per ambulance over gebracht naar het Zweedse Ro de Kruis Ziekenhuis in Zierik zee. Hij werd daar ter observa tie opgenomen nadat hij als ge volg van een eenzijdig ongeluk met zijn bromfiets een poos in een greppel naast een polder weg lag. Het ongeluk gebeurde maan dagmorgen op de Kooymans- weg te Renesse. Door onbeken de oorzaak raakte H. daar met zijn bromfiets van de polder weg af. Hij viel en belandde in een greppel langs de weg waar hij in shocktoestand bleef lig gen. De bestuurder van een auto die om ongeveer 12.45 uur de plaats van het ongeluk pas seerde zag de bromfiets van H. in de berm liggen. Hij stopte en ontdekte toen ook H. die in de vrieskou in de greppel lag. Dankzij de automobilist kon den politie en ambulance wor den gewaarschuwd. tuurlijk gewenst en wie de moeite neemt om de kleren kast uit te pluizen krijgt drie consumpties van de zaak. De muziek is in handen van de nieuw leven ingeblazen forma tie de Flintstones. En de Steeg zou de Steeg niet zijn als het publiek nog meerdere (muzika le) attracties te wachten zou staan. Kortom, wie toch eens kennis wil maken met dit Brabants-Limburgse feest weet vrijdagavond wat te doen. Kaarten zijn zowel vooraf als aan de deur verkrijgbaar. Maar vol is vol. Advertentie Voor: Centrale verwarming Warmwatervoorziening Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement a f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1