'viseur? Straorijders in Renesse trotseren winterse koude Huisnamen zijn wezenlijk element in monumentenstad §3 i' r DE EERSTE TWEE ~j WEKEN GRATIS I ZIERIKZEESCHE L_ NIEUWSBODE int! Maar... Tl Strao Renesse n echt dorpsgebeuren Enquête Stad en Lande naar opnieuw aanbrengen huisnamen FOTOVERSCHOORE Aanhoudend vorst O HET WEER 5 6 SOMBER VAARWEL UITVOERING GAAFJES Voorlichtingsprogramma van Kamer van Koophandel Diefstal uit tweede woning I in en assurantie prakelijkheden bij inmers beter dan genezen, an advies en treft. Jasmijnstraat 23 4461 NN GOES Korrespondentie: Postbus 234 4460 AE GOES Telefoon 01100-13830* Telefax 01100-20393 oaerdstraat 44 ar zonnige tuin. Ind.: en- iken, bijkeuken/berging en badkamer (lidbad, dou- De woning wordt verwarmd loopafstand van bushalte, ken ink. apparatuur, woon- ïplafond, parketvloer en at en kelder. 1e verd over- lers waarvan één met ber- ste wastafel en 2e toilet. 2e ig heeft dak- en muurisola- aanvraag. neet 25 .k. l en gelegen in de binnen in, zeer eigen stijl. Ind.: be tgedeelte, hal, toilet, woon- openslaande deuren naar aapkamers, badkamer met l. 2e verd.: beloopbare zol- I verwarmd en is goed gei- Iop 90 m2 eigen grond, er ca 40 m2, toilet, woon- app. en vloerverwarming, met ligbad, douche en vas- jime berging met kelderge- imer, zonneterras. Woonka- Iining met garage (8x3.40 m) wijk. Ind.: ruime entree, toi- 'orm met schuifpui naar ter- 3 slaapk., en grote badka- rging, 4e slaapkamer. De rming, rondom dubbelglas, en spouwisolatie. p,- k.k. (monumentenpand geschikt ikel/atelier, keuken, toilet. 1e I. 2e verd.: overloop, badka- ers, bergvliering De woning Tekeningen op ons kantoor. k.k. Joveerde tussenwoning met Ind.: entree, woonkamer Jjlavuizenvloer, keuken in giet en badkamer met ligbad, iapkamers. De woning is v.v. iubbelglas. arsbank 9 :.k. met garage en tuin op het oonkamer, inbouwkeuken in- irie slaapkamers, toilet, bad- zolderkamer. Begane grond pe woning wordt verwarmd staande woning met garage, al 1575 m2) met fruitbomen, kamer met terras, keuken en ■ijkeuken en garage. 1e verd.: imte wastafel. De woning s, gas c.v., spouw- en dakiso- sning op aanvraag. Aanvaar- fcsstraat 9 .k. I, t achteruitgang en losse zijkamer, woonkamer, keu- jkeuken en berging. 1e verd.: i badkamer inkl. 2e toilet en toning is v.v. gas c.v. en gas- 3 m zolderruimte. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 4 FEBRUARI 1991 147e JAARGANG NR 24892 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 RENESSE - De inwoners van Renesse hebben lak aan Koning Winter. Dat bleek zaterdag toen in deze badplaats het eerste Straofeest van dit jaar werd ge houden. Zowel de vijfendertig ruiters als amazones die 's morgens de traditionele Strao-rit over het strand hadden gemaakt en de vele dorpelingen die zich 's middags op de Lange Reke verzamelden trok ken zich niets aan van de lage temperaturen. Zich koesterend in een „wintersport-zonnetje" hadden ze het zo onder elkaar best naar hun zin. Dampende paarden en goed ingepakte straorijders kenmerkten de eerste strao van dit seizoen, die traditiegetrouw in Renesse werd gehouden. (Foto: Joop van Houdt). Waar er vorig jaar nog zo'n ne genentwintig ruiters en amazo nes meereden in de rit naar en over het strand, waren er dit jaar zeker vijfendertig Strao rijders. In de morgenuren trok ken ze - de meesten bloots hoofds - richting strand, waar geheel volgens het oude ger- maanse reinigingsritueel de benen van de paarden werden schoongespoeld. Dit jaar had het comité Strao Renesse, dat volgens voorzitter R. Dalebout een heuse stichting wordt, ge kozen voor de oude route rich ting Haamstede. Vooropgegaan door Jan van de Hoek, eveneens lid van het Strao-comité ging de stoet rui ters en amazones via de duin- overgang aan de Jan van Re- nesseweg naar het strand waar het volgens Dalebout dankzij het zonnetje best lekker weer was voor een strandrit en een rituele spetterpartij. Bij hotel Bom in Haamstede onderbrak het gezelschap Straorijders de tocht even voor het bijtanken van de inwendige mens waarna de groep via de Hoge en Lage Zoom weer naar Renesse terug keerde. Op hun terugtocht wer den de rijders bij bar The Pub door de muzikanten van Luctor et Emergo en een aantal fraai uitgedoste kinderen met hun ouders opgewacht en begeleid naar de Lange Reke. Hier werd de Straorit afgesloten met het volgens de traditie onvermijde lijke rondje rond de kerk waar mee het echte traditionele Straogebeuren was voltooid. Dorpsfeest In Renesse betekende dat ech ter geenszins het einde van de pret, want tot diep in de nach telijke uurtjes gingen de dor pelingen door en maakten van hun Strao een heus dorpsfeest voor jong en oud. Uiteraard werden er ook enige officiële woorden gesproken door loco burgemeester ir C. W. Veerhoek en voorzitter Rinus Dalebout van het plaatselijke Straoco- mité. Ook de loco-burgemeester kon niet nalaten om enige woorden aan die voor Nederland toch wel erg winterse temperaturen te wijden en dat terwijl de Strao eigenlijk de voorbode van de zomer is, een seizoen dat voor ondernemend Renesse erg belangrijk is. Het zonnetje dat zaterdagmiddag volop scheen leek de woorden van Veerhoek te onderstrepen. Betrokken Lof had de wethouder ook voor de opzet van het Straofeest en de bijdrage van Luctor et Emergo. Door onder andere ook kinderen en andere dorpe lingen bij het Straogebeuren te betrekken is dit folkloristische gebruik uitgegroeid tot een feest waarbij de dorpsgemeen schap wordt betrokken. Veer hoek hoopte dan ook dat het Straofeest op deze wijze nog tot in lengte der dagen kan blij ven bestaan. Voorzitter Dalebout maakte van de gelegenheid gebruik om de uitlatingen als zouden de ruiters op het strand overlast bezorgen te weerleggen. „Ik kan niet anders zeggen dan dat de Straorijders zich tijdens de rit voorbeeldig hebben gedra gen" aldus Dalebout die ook nog een aantal jaren terug in de tijd ging. Een aantal jaren ge leden stelde de Strao in Renes se niet veel meer voor maar door een initiatief van onder meer Luctor et Emergo doen er nu bijna veertig paarden mee aan de Straorit" aldus Dale bout. Ook door het organiseren van speciale activiteiten voor kinderen zoals onder meer het ringrijden op de fiets of met een pony is de belangstelling voor de Strao in Renesse aan merkelijk toegenomen. Iets dat door voorrijder en lid van het Straocomité, Jan van de Hoek nog eens werd bevestigd. Ringsteken Na deze officiële woorden die met de nodige muzikale noten van Luctor et Emergo werden gelardeerd was het voor de meeste ruiters en amazones de hoogste tijd om hun geluk bij het ringsteken te beproeven. Dat het bepaald geen sinecure is om een stok door een steeds kleiner wordende ring te ste ken ondervond een aantal deel nemers aan den lijve. Veruit de beste ringrijder in Renesse bleek Carolien Lodewijk die acht van de negen ringen neer haalde. Een goede tweede was Frank Jachmann met zeven ringen terwijl Viola van der Schaaf uiteindelijk als derde eindigde. De kinderen hadden vroeg in de middag hun eigen wedstrijd ringsteken gehad. Daarvoor mochten ze gebruik maken van hun eigen stalen ros maar als ze dat wilden mochten ze het ook op een pony van Manege Grol proberen. Jochem Maas bleek zijn leeftijdgenoten ver uit de baas te zijn, terwijl Se- bastiaan Everaers als bijna de beste (tweede) uit de bus rolde. De derde prijs was voor Janine Hanse. Die prijzen voor het ringrijden bij de kinderen en de volwasse nen waren niet de enige prijzen die er tijdens deze Strao te winnen waren. Ook voor het kind met de fraaiste outfit of met de fraaist versierde fiets was er een beker terwijl ook de eigenaar van het mooist ver sierde paard een prijs in ont vangst mocht nemen. Wie die gelukkigen waren werd be paald door de dames De Korte, Wakkee en Van Oosten. Die moeten het beslist niet gemak kelijk hebben gehad om de mooiste versiering vast te stel len. Bij de kinderen bleek Nik- ky Beije het predikaat mees- terversierder te verdienen. Maartje van de Vos en Christa Beije eindigden respectievelijk als tweede en derde. Amazone Ingerli Vroon bleek haar paard het fraaist te hebben versierd maar ook voor Lonneke van Friesland (2de) en Viola van der Schaaf (3de) waren er prij zen. Behalve op sportief en creatief gebied werd er op muzikaal ge bied ook strijd geleverd. Het Wapen van Zeeland veranderde door toedoen van vooral de jeugd in een muziektempel. Het predikaat van de beste playback-crack was voor Ju dith Kabboort. Als goede twee de eindigden broer en zus Beije terwijl Fiona Kroon en Marie ke Werry derde werden. Maaltijd Die prijzen (bekers en ca deaus), die door de plaatselijke middenstand beschikbaar wa ren gesteld, werden 's middags in het Wapen van Zeeland uit gereikt aan de verschillende winnaars, nadat eerder alle jeugdige deelnemertjes in het Wapen van Renesse hun buik rond hadden gegeten met een speciaal kindermenu. Het Straofeest kreeg bovendien een gezellige afsluiting met het op treden van Trio plus één, waar bij in één keer alle ontberingen van de winterse koude waren vergeten. 3Ü! De stoet ruiters tijdens haar traditionele rit over het strand. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Klein maar daarom niet minder be langrijk. Dat zijn de huisnamen die eeuwen geleden vaak met veel artistiek gevoel op de gevel van stati ge woonhuizen en werkplaatsen werden aange bracht en die nu dreigen te verdwijnen wanneer er geen extra aandacht aan deze categorie historische herinneringen wordt geschonken. Nadat eerder reeds een begin werd gemaakt met het opnieuw aan brengen van huisnamen wil de commissie kleine monumenten en huisnamen van de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland deze kwestie dit jaar grondig aanpakken. Een eerste aanzet daartoe vormt een enquête onder een aantal bewoners van oude panden met een karakteristieke maar inmid dels verdwenen huisnaam. Huisnamen zijn weliswaar de tails maar dan wel details met betekenis, 't Zijn eigenlijk de historische „smaakmakers" van een historische stadskern. „Je kunt ze beschouwen als een wezenlijk onderdeel van een oude monumentenstad" oor deelt drs R Vleugel, bestuurs lid van Stad en Lande en voor zitter van de commissie kleine monumenten en huisnamen. Dat historische belang van huisnamen, die vroeger in alle mogelijke vormen op de gevels werden aangebracht, is reeds eerder binnen Stad en Lande naar voren gebracht en erkend. Lijst In het Mededelingenblad van september '71 opperde de heer J. M. J. Lokker reeds het idee om als vereniging aandacht aan die huisnamen te schen ken. Door zijn toedoen ver scheen er een min of meer glo bale lijst van huisnamen in Zierikzee. Met het oog op het behoud van de bestaande huis namen en het opnieuw aan brengen van verloren gegane huisnamen werd in het monu mentenjaar 1975 een speciale commissie opgericht en zorgde de streekarchivaris H. Uil - een warm pleitbezorger voor zo'n aparte huisnamencommissie - voor een gedegen aanvulling van de huisnamenlijst van Lokker. De lijst die door de speurzin van Uil tot stand kwam en die nog steeds goede diensten bewijst bevat alleen voor Zierikzee al 72 huisna men. De kwestie van de huisnamen kwam opnieuw in de belang stelling toen Stad en Lande be gin '89 - het jaar waarin de ver eniging precies vijftig jaar be stond - besloot om een begin te maken met het opnieuw aan brengen van inmiddels ver dwenen huisnamen. Begin sep tember werd daartoe de eerste aanzet gegeven met het huis Roome in de Meelstraat. Schil der A. G. van der Zande - voor Stad en Lande dé huisna- menspecialist - voorzag het pand van zijn oorspronkelijke naam. Door de grote drukte die de jubileumviering en het or ganiseren van een symposium nu eenmaal met zich mee brengt raakte de campagne voor het behoud van huisna men echter wat op de achter grond. Verruimd In die situatie komt nu veran dering nu de commissie kleine monumenten zich over deze historische namen heeft ont fermd. Afgelopen zomer werd het „werkveld" van de com missie kleine monumenten verruimd met de zorg voor de huisnamen. Een vrij logische taakuitbreiding gezien de werkzaamheden van deze com- Verbeelding Wie zich de moeite getroost om op het gemakje door Zierikzee te slenteren en daarbij de blik te richten op de kozijnen boven de deur wordt geconfronteerd met soms zeer welluidende of opmerkelijke namen die de vroegere bewoners aan hun huis gaven. Namen als De Maecht van Mechelen en De Rookende Moor spreken nu eenmaal tot de verbeelding van liefhebbers van het verleden. Bovendien vertellen deze na men iets over de vroegere be woners van het pand en hun be roep. Het geven van huisnamen was aanvankelijk voorbehouden aan de adel. Toen door de op komst van de steden in de vijf tiende en zestiende eeuw de burgerij een steeds belangrij kere klasse werd die graag met de door handel en nijverheid verkregen welvaart pronkte, verschenen er ook in de steden steeds meer en meer huisna men op de gevels. Dat gebeurde in de vorm van gevelstenen, maar ook werd de door de huis eigenaar gekozen naam met sierlijke krullen in glas gegra veerd of verscheen er op het ko zijn boven de deur een fraaie ti tel. De keuze voor een naam op de gevel werd in veel gevallen be paald door het beroep dat de eigenaar uitoefende. Namen als De vergulde Raa, In 't Azijnvat en De Rookende Moor geven vrij eenvoudig aan hoe de vroegere bewoner in zijn on derhoud voorzag. Ook de gods dienst bleek een onuitputtelij ke bron van inspiratie te zijn bij de naamgeving. Namen als De Twaalf Apostelen en ver moedelijk ook De Witte Swaen (het symbool van de Lutherse kerk) duiden op een gods dienstige inborst van de eige naar. Dubbelzinnig Andere vroegere bewoners noemden hun woning naar een scheepstype (De Pinas) of een mythologisch dier (De Een hoorn) terwijl men ook niet voor een dubbelzinnige huis naam terugdeinsde. Namen als De Verkeerde Wereld (Meel straat) en het Paert in de Wieg (Oude Haven) geven aan dat het geestrijk vocht daar rijke lijk stroomde en dat men er be halve zijn wijntje ook nog wel een Trijntje kon vinden. Die huisnamen zijn echter voor een niet onbelangrijk deel uit het stadsbeeld verdwenen. Vleugel schat dat er alleen in de periode 1975 tot 1989 een derde van deze namen verdwe nen is doordat de gevel een nieuw verfje nodig had en de schilder niet gewezen werd op het opnieuw aanbrengen van de naam. Die onwetendheid van huiseigenaren en schilders wat betreft de naam van het pand vormt volgens de histori cus de grootste bedreiging voor het behoud van de huisnamen. „Als we als vereniging Stad en Lande niet alert zijn dan ver dwijnt er binnen de kortste ke ren weer een aantal huisna men" vreest Vleugel Met het doel de huisnamen in Zierikzee van de ondergang te redden is de commissie kleine vervolg pagina 3 FOTO KLAAR Klaar terwijl u winkelt! m fotografie-video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 De geschiedenis, onmetelijk archief van leugens en een beetje waarheid. Voltaire Heldere nacht en een minimum temperatuur van ongeveer min 8 graden. Overdag zonnig maar in de loop van de dag ook enkele wolkenvelden. Droog weer. Mid- dagtemperatuur rond min 2 gra den. De mosselvisserij kijkt met sombere blik naar de ko mende jaren. Alle betrokkenen van het Zierikzeese kinderdagverblijf namen (voorlopig) afscheid van elkaar. Muziekvereniging Apollo in Brouwershaven heeft de jaaruitvoering er weer opzitten. Van der Have: „Spelen bij Serooskerke is gewoon Dit nummer bestaat uit 8 pagina's MIDDELBURG - Ook dit jaar weer houdt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland weer een aantal voorlichtingsbijeen komsten voor ondernemers Een deel van de voorlichtings bijeenkomsten en cursussen is gezien het succes van het afge lopen jaar weer in het nieuwe programma opgenomen. Daar naast zijn er ook nieuwe onder werpen. De keuze van de the ma's is onder meer gebaseerd op de resultaten van de ERBO- enquête, terwijl ook de wens van de ondernemers een rol heeft gespeeld bij de sa menstelling van het program ma voor dit jaar. Nieuw dit jaar is de cursus Op leiding voor ondernemers in de kleine kernen. Met behulp van deze opleiding krijgen de cur sisten de kans om hun markt positie te verbeteren. Ook staat er een aantal seminars op het-programma zoals succesvol adverteren voor het midden- en kleinbedrijf en sponsoring voor verenigingen en stichtin gen. Bij de meerdaagse cursus sen is de keuze gevallen op on der meer de lessencyclus on derneming en fiscus, financieel management en kwaliteitszorg in de recreatiesector. WESTERSCHOUWEN - Zater dag 2 februari kwam G. J. van H. uit Krimpen aan den IJssel tot de onaangename ontdek king dat dieven een deel van de inboedel uit zijn tweede wo ning in Westerschouwen had den meegenomen. Vermoede lijk is de diefstal dinsdag 29 ja nuari gepleegd. Van H. miste onder meer een kleurentelevisie, een videore corder en een stereotoren, ter wijl ook een klok ontvreemd bleek te zijn. De waarde van de ontvreemde goederen wordt geschat op zo'n elfduizend gul den. J. C. K. uit Zierikzee kwam een dag eerder tot de ontdekking dat vandalen zijn brievenbus in de Scheldestraat hadden vernield. Waarschijn lijk is er een brandend voor werp in de bus gegooid waar door een aantal poststukken is vernietigd. De schade bedraagt circa tweehonderd gulden. Aanrijding Pas op voor overstekend wild. Die waarschuwing lijkt voor de Brouwersdam op zijn plaats. Zaterdag reed J. C. H. uit Westerschouwen een reebok aan die hierbij op slag dood' was. De personenauto van J. C. H. liep aan de voorzijde aan zienlijke schade op. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45, jaarabonnement a f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. I Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening: SE Zend de, bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, OB Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1