Economisch effect Golfoorlog volgens prof Bomhoff gering streeknieuws JIKKEMIEN 'T ZÊÊUWSE OEKJE Tijdens bijeenkomst Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Mondragon Minder animo voor haven Zierikzee Maritiem Museum opent deuren in Krokus vakantie 1926 DONDERDAG 31 JANUARI 1991 NR 24890 5 ZIERIKZEE - Veronderstellingen dat de wereldeco nomie ten gevolge van de Golfoorlog zal inzakken zijn niet juist. Volgens dr E. J. Bomhoff, hoogleraar monetaire economie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam zal deze oorlog maar weinig effect heb ben op de wereldeconomie. Deze mening verwoordde de Rotterdamse hoogleraar dinsdagmiddag in res taurant Mondragon (Zierikzee), waar de Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel-Zee- land bijeenkwam. AMSTERDAM - De tentoon stelling „Raymond Loewy - Universal Design" in he^ Ste delijk Museum in Amsterdam is wegens de grote belangstel ling een week verlengd tot en met 17 februari. Sinds de ope ning op 22 december hebben al 50.000 liefhebbers van het werk van de Amerikaanse ont werper de weg naar de Nieuwe Vleugel van het Stedelijk ge vonden. ROTTERDAM - Het aantal be zoekers van de kunstzinnige film in de filmtheaters in ons land is ten opzichte van 1989 met twee procent gedaald. In totaal bezochten ruim een half miljoen mensen de 28 grootste filmtheaters en 2 filmcircuits. Dat heeft de Associatie van Ne derlandse Filmtheaters (ANF) dinsdag bekendgemaakt tij dens het 20-ste Film Festival in Rotterdam. ZIERIKZEE Notaris Op dinsdag 12 februari wordt op initiatief van de Protestants Christelijke Ouderen Bond een themamiddag gehouden in De Driehoek aan het Kerkhof Noordzijde 8 te Zierikzee. No taris mr D. van Eek houdt een korte inleiding over de zaken die via een notaris kunnen worden geregeld. Hij gaat daarna in op vragen die wor den gesteld. Tijdens de'bijeen komst wordt tevens het 200ste lid van de nieuwe afdeling be kend gemaakt. Het bestuur verwacht binnen een jaar het 250e lid te kunnen inschrijven. De bijeenkomst in De Drie hoek begint om 14.00 uur. SEROOSKERKE Zangdienst In de Nederlandse Hervormde kerk te Serooskerke wordt op zondag 3 februari een zang- dienst gehouden met medewer king van het Nederlands Her vormd Kerkkoor uit Dreischor onder leiding van J. Knuist. Organist is Van der Schelde. De meditatie wordt verzorgd door J. E. van Es. Het thema van de zangdienst is: Wij zingen van de grote Morgen. De dienst be gint om 19.00 uur. BROUWERSHAVEN Japanse vouwkunst Op dinsdag 12 februari gaat in het Tonnenmagazijn te Brou wershaven een cursus Japanse vouwkunst van start. Geduren de acht lessen worden de ba sistechnieken en toepassingen van origami geleerd. Voor de genen die al een basiscursus hebben gevolgd start in het Tonnenmagazijn op dinsdag 19 februari een tussencursus. Bei de cursussen worden gehouden op initiatief van de Origami Sociëteit Nederland. Docent is Geert Schuurman uit 's-Gra- venpolder. Inlichtingen en op gave: 01103-2377. Het kon haast niet anders of ook tijdens deze namiddagbij eenkomst kwam de Golfoorlog ter sprake. In tegenstelling tot wat algemeen werd aangeno men zei de hoogleraar monetai re economie geen noemens waardige effecten te verwach ten van deze Golfoorlog. Wel zal de Amerikaanse economie een kleine recessie doormaken, om vervolgens in de tweede helft van dit jaar weer wat aan te trekken. In Engeland daar entegen zou de recessie volgens Bomhoff weieens wat langer aan kunnen houden. In navol ging van Duitsland voorspelde de hoogleraar dat er in Neder land geen recessie zal optre den. De economische groei zal hier - zij het in wat bescheide ner mate - ook dit jaar aanhou den. Behalve deze beschouwing over het mondiale gebeuren richtte de hoogleraar vooral de aandacht op de financiële posi tie van de Nederlandse over heid. Ondanks de aanhoudend hoge economische groei van de afgelopen drie jaar is die fi nanciële situatie voor verbete ring vatbaar. Als belangrijkste oorzaak daarvoor noemde de econoom de ontwikkeling van de rentestand op de staats schuld. Reële rente In tegenstelling tot de jaren ze ventig is de reële rente de rente na inflatie-correctie) de laatste jaren aanzienlijk hoger geweest dan de economische groei. Zonder verdere bezuini gingen zal de uitstaande staatsschuld daardoor een steeds zwaardere last voor de economie gaan vormen. Zeker ZONNEMAIRE Ophalen van rommel Op zaterdag 2 februari trekken leden van de harmonievereni ging Nut en Uitspanning door Zonnemaire om oude, nog bruikbare spullen op te halen voor de rommelmarkt. Een evenement dat is gepland op 29 juni. Inwoners van het dorp die zaterdag niet thuis zijn kunnen zaterdag spullen voor de rom melmarkt op de stoep zetten. Het grootste deel van de op brengst van de rommelmarkt wordt gereserveerd voor de aanschaf van nieuwe instru menten. Op 29 juni is ook de trekking van een loterij waar- nu onduidelijk is hoe lang die hoge reële rentestand zal aan houden valt aan verdere bezui nigingen niet te ontkomen. Die bezuinigingen moeten vol gens Bomhoff niet voor alle overheidstaken worden uitge voerd. Zeker bestuurskundig is het zijns inziens beter om een aantal nauwkeurig geselec teerde overheidstaken grondig onder handen te nemen dan wel op te heffen. Volgens Bomhoff zijn zeker op van de verkoop inmiddels in volle gang is. Het is de bedoe ling dat ook op 13 april en 15 juni in Zonnemaire oude spul len voor de rommelmarkt wor den opgehaald. BRUINISSE Verkoop Welfare In het verzoringstehuis ,,'t Op per" te Bruinisse zijn iedere maandagmiddag dames van het Welfare-werk creatief bezig met een aantal bewoners van 't Opper, de zorgwoningen of nog thuis wonende mensen. Op maandagmiddag 4 februari, het gebied van de studiefinan ciering besparingen mogelijk. Zich baserend op enquêteresul taten wees de econoom op het bestaan van een groep studen ten, die zich inschrijven om op die manier te kunnen profite ren van allerlei faciliteiten. Een remedie hiervoor zou zijn om pas na het (met succes) af leggen van de eerstejaars examens beurzen te verstrek ken. Dit zou een besparing van één miljard gulden opleveren. Voordelen Ook de premiekoop sector en andere financiële voordelen voor aanstaande huisbezitters zou volgens Bomhoff op de hel ling moeten, hetgeen een winst van acht tot negenhonderd mil joen op kan leveren. Een kwart van de uitstaande staatsschuld zou als besparing omgezet kun nen worden in een geindexeer- de schuld waarvoor een vaste rente van drie tot vier procent van 14.00 tot 16.00 uur vindt een verkoop plaats van de ver vaardigde handwerken. Dit al les gebeurt in de grote zaal in 't Opper. Tévens vinden er ook verlotingen plaats van enige fraaie handwerken en kan men gezellig koffie drinken met ca ke. De opbrengst van dit alles is voor het Rode Kruis werk in Bruinisse. Het Rode Kruis hoopt op veel belangstelling bij deze verkoop. Oud papier De Mbuma zendingscommissie haalt zaterdag 2 februari vanaf 8.30 uur oud papier op in Brui nisse. Vrijdagavond gaat men vanaf 19.00 uur rond om het pa pier van de winkels op te ha len. De Mbuma zendingscom missie verzoekt het papier gebundeld klaar te zetten. Jante Beton In de week van 12 tot 18 novem ber 1990 is de Nationale Jeugd- collecte, de actie van Jantje Be ton gehouden in de gemeenten: Zierikzee, Brouwershaven, Bruinisse, Westerschouwen, Middenschouwen en Duive- land. De actie wordt op Schouwen-Duiveland gecoördi neerd door de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland te Zie rikzee. De totale opbrengst is op 4.349,50 gekomen. Onge veer de helft van dit bedrag zal ten gunste gebracht worden van het plaatselijk jeugdwerk via de plaatselijke coördinator. ZIERIKZEE - In vergelijking met 1989 is het aantal motor en zeiljachten in de Zierikzee- se haven met 7% gedaald. In totaal 18.819 boten meerden in 1990 in Zierikzee af. De meeste aankomsten (meer dan 51% van alle aankomsten) werden in juli en augustus ge registreerd. De afname van het aantal bezoekers is mogelijk een gevolg van de baggerwerk- zaamheden in de haven en het warme, windstille zomerweer. Hierdoor werd de nacht nogal eens buiten de haven doorge bracht. Ondanks deze lichte te rugval is de Zierikzeese haven nog steeds de grootste van Zuidwest-N ederland geldt en waarbij de inflatie achteraf wordt gecompen seerd. Ziektegeld De hoogleraar bepleitte voorts het snel invoeren van een ande re regeling van het ziektegeld. Behalve het noemen van con crete besparingsmogelijkhe den herhaalde Bomhoff ook de kritiek van zijn collega profes sor Zalm van het Centraal Planbureau dat afgesloten CAO's bindend zijn voor de ge hele bedrijfstak. „Een typisch Nederlandse en corporatisti sche traditie die het nieuwe be drijven extra moeilijk maakt om een plaatsje binnen die be drijfstak te veroveren" aldus de Rotterdamse econoom. Verruimen Heel gevaarlijk vond Bomhoff het om zoals minister B. de Vries van sociale zaken wil het begrip passende arbeid te ver ruimen en tegelijkertijd vast te houden aan het vaststellen van lonen voor de gehele bedrijfs tak. Volgens Bomhoff wil men enerzijds werklozen aansporen om werk te vinden maar ander zijds wordt -het oprichten van nieuwe bedrijven daarmee aanzienlijk bemoeilijkt. ZIERIKZEE - Tijdens de Kro kusvakantie (van zaterdag 9 tot en met zaterdag 16 februa ri) opent het Maritiem Mu seum zijn deuren. Tussen 10.00 en 17.00 uur en 's zondags tus sen 12.00 en 17.00 uur kan het publiek hier een blik werpen op de verschillende scheeps modellen, schilderijen en an dere maritieme attributen. Ook een bezoekje aan de tot de verbeelding sprekende gevan genisruimten met de eeuwen oude inscripties behoort tot de mogelijkheden. Vrijdag 1 februari NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 13.53 uur Concept, wetenschap pelijk magazine. 14.24 uur Emmy Verhey, viool en Carlos Moerdijk, piano. So nate opus 47 nr. 9 in A, Beetho ven. Herh. 15.04 uur Ja, natuurlijk extra: Fire demons, natuurfilm over vulkanen op Nieuw-Zeeland. 15.34 uur Medeklinker, koor zang. 16.00 uur Passage, middagma gazine. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Winnie the Pooh, kin derserie. 18.05 uur Disney club, afwisse lend Disneymagazine voor jong en oud. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Dinges, spelprogram- ma waarin kinderen omschrij vingen van woorden geven die door volwassenen geraden moeten worden. Presentatie: Frank Masmeyer. 19.46 uur Maak dat de kat wijs, spelprogramma. 20.23 uur 't Torentje, toekan Sir Geoffrey en lama Francois Taten zien wat er aan de hand is in Nederland. 20.38 uur Murder she wrote, se rie misdaadverhalen. 21.29 uur Oudenrijn en Dücker, comedyserie. 22.05 uur Rondom tien: Man- nenverkrachting, praatpro gramma met Henk Mochel. 22.51 uur Vrouwen in de ge zondheidszorg, tweeluik over de NCVB. Afl. 1. 23.16 uur Nocturne, lieht- klassieke muziek. 23.56 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur De wereld op een postzegel, 8-delige cursus fila telie. Afl. 8. 17.55 uur TROS Reis avontu ren, serie reis/avonturen docu mentaires. 18.38 uur De Masai, Frans/Ita liaanse documentaire. 18.56 uur De TV dokter, medi sche tips. 18.57 uur Jackpot, spelpro gramma. 19.25 uur T. en T. Amerikaanse serie. 19.48 uur KFJ filmpje, filmpje van het Koningin Juliana Fonds. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur De TROS TV-show, praatprogramma gepresen teerd door Ivo Niehe. 21.19 uur De TV Dokter, medi sche tips van Ferdinand Zwaan. 21.20 uur Binnenlandse zaken, satirische kijk op de actuali teit. 21.50 uur Crime time, 2- wekelijks magazine over de misdaad. 22.30 uur Eenmaal, ander maal, een kijkje achter de schermen van de veilingwe reld. 23.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 12. 11.00 uur Schooltv-weekjour- naal, afl. 18. 11.30 uur Zoom, your English magazine, afl. 6. 12.30 uur Studio sport, WK- skiën in Saalbach, slalom da mes; Davis Cup tennis: Duitsland-Italië. 18.00 uur Paspoort. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 18.55 uur Het klokhuis 19.10 uur Xerxes, 6-delige Zweedse jeugdserie. Afl. 5. 19.39 uur Het gezicht van Ne derland, serie over een Neder landse gemeente. Alf. 17: Den Helder. 19.54 uur Uitzending van de RPF. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Sport studio. 20.55 uur Geen C te hoog, mu ziekprogramma 21.35 uur Cinema 3, filmru briek gepresenteerd door Cees van Ede. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport jour naal, actuele informatie over de sport van vandaag. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie. 23.20 uur Odd man out, Engel se speelfilm. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.53 uur Kwislijn. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 247. 18.05 uur Postbus X, jeugdse rie. 18.30 uur TV 1 - Top 30, de best verkochte singles in Vlaande ren. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Kwislijn. 20.10 uur De wonderjaren, 52- delige Amerikaanse serie. Afl. 35. 20.35 uur Weekendfilm: De ka ping van de Achille Lauro, Amerikaanse tv-film 22.05 uur Première Film en vi deo, filmnieuws. 22.35 uur Kunstzaken. Aansl. Paardenkoersen. 22.40 uur Vandaag. 23.05 uur Tijd is geld, program ma over mensen en geld. 23.15 uur Oxford Blues, Ameri kaanse speelfilm. 00.50 uur Coda, Herman de Co- ninck leest uit eigen werk: Denkend aan vroegere gedich ten. BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant. 18.35 uur Mooi en meedogen loos, afl. 110. 19.00 uur Programma van de Christen-Democratische Om roep. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Vanop het terras van de wereld, een reis door Azië. 20.45 uur Ten huize van..., te rugblik op de loopbaan van een prominente Vlaming. Van daag: Frans van Mechelen. 21.25 uur Huizen kijken, reeks over bouwen, verbouwen en wonen. 22.40 uur De dans ontspron gen, reeks rond de hedendaag se dans- en bewegingskunst. Twee van zijn koeien kregen een kalf en hij stond lange tijd in de stal met grote verwon derde ogen naar de dieren te kijken. Die joen is een bitje achterlik, zei Janne tegen Krijn, is dat noe stae kieken, wat is t' er vor biezonders an een nuchter kalf? Het verlangen om naar de stad te gaan doe zelde weg, als hij zat te peinzen over het wonder van ebbe en vloed. Als hij de klok jes in zijn hand hield, die blauw waren als de hemel en zijn gezicht verborg in een bremtak waarvan de gele bloemen straal den als de zon, kwam er een groot blij ge voel over hem en begon hij te jodelen tot de boeren zich oprichtten van hun werk en luisterden en zelfs Janne van het Olmenhof even tijd voor hem had. Als bij een opkomend onweer de metaal- gloed van de zengde lucht over het onrusti ge water scheen, stond hij rechtop op de duintop en wachtte tot de eerste druppels op hem vielen en de bliksem over land en zee flitste. Bij de zware slagen voelde hij de grond onder zich beven. Op het hof mopperde Janne, dat hij te laat kwam, het vuur had de koeien kunnen tref fen en de prijs van het vee liep op. Arend keek haar lang aan, maar gaf geen antwoord. En weer zei de boerin tegen haar man, dat 't er een striepje deur die joen liep. Door de geurende avond liep Arend naar het dorp. De vrouwen zaten voor hun hui zen, waar de broeiing van de dag onder de lage zolders hing. Ze bedronken zich aan de welige avond voor ze in de hitte van een bedstee zich te slapen legden. Simen zat achter het geitekot, hij had zijn pet naast zich gelegd en Arend zette zich op de grau we steen bij de welbak. In de bakkeet roe- sen de stemmen van moeder en Leune. Si- men bekeek de jongen, die zijn hoofd in zijn handen steunde en niet hoorde dat hij al voor de tweede keer vroeg, hoe de vruchten op het hof stonden. Arend slaap je? Neê, vader, ik zitte te dienken. Waerom bin jie destieds van 't Olmen-of weggegae? Door DIGNATE ROBBERTZ 88 Simen aarzelde met zijn antwoord. Waer om vraeg je dat, joen? Omdat ik nie begriepe wat ik d'r moe doe, as jie d'r toch ook nie meer bin. Wel Je moe toch ieversten werke, wat mieter. Arend knoopte zijn hemd los. Simen zag zijn blote borst en verder het gelapte broek je over de vuilbruine knieën en zijn voeten, die in het zand woelden. Ik wil d'r nie bluuve, vader, ik bedanke d'r vor om ielken dag bekeeve t' öoren Ik weet zeker dat 't ergens anders beter is, maer nie bie een boer. Hij tipte een stukje hout op zijn tenen en liet het op en neer dan sen. As ik een vak leere, kan ik meer verdie nen misschien kan 't dan vor julder ook nog is verandere. Simen wist geen antwoord, hij begreep zul ke praat niet. In de bakkeet rammelde Leu ne nog altijd met haar drukke driftige woorden, ze trok de deur ineens open en hinkelde naar buiten. Zó Arendje zit je te rusten Ik bin gin kleine joen meer, je kan wel Arend zegge. Leune deed haar mond open van verbazing. Joe weerlichtse snuiter Simen, je moe je zeune bestraffe Maar Simen bleef zwijgen. Je zal nooit wat betêekene in de boeren stand, voorspelde Leune boosaardig, jie ei anden as een juffer. Zonder het te willen, draaide Arend zijn handen een paar keer om, hij had lange dunne vingers. Dat is ook nie noödig Leu ne, ik leere een vak en as jie seventig Sort, krieg je van mien een driewieler. Een wat? vroeg ze begerig. Wat krieg ik? Een driewieler, herhaalde Arend, zonder op de gebaren van Simen te letten. Een fiets, die ken je toch wel, net as den ouwen Bosselaer. (wordt vervolgd) Da's 'n ènde „.vromme"! Dae kan'k van meepraete, want in dat jaer bin'k gebóre. Oe'k d'r noe biekomme zö'n ènde t'rug te gaen? Noe, 'k mocht fléwéke 'n bitje rommele in kranteknipsels van „Eilandman", êêns de móter van de Bode. Vó de „buutelanders" in Zurrik- zêë: ie was de riddekteur van die Bode in is nie mi onder ons. „Uut d'n tied", zégge ze ier.... Jaeren gelééje schreef 'n 'n stikje onder de naem „Toen". Laet dat „Toen" noe 1926 wéze. Dat was 'n aordig'eidje want van m'n vaoder of moeder èbbe 'k eigelijk nooit g'ööre oe t'r in m'n geböörtejaer an toe gieng. Ma, noe weet 'k 't. 't Waere berichten van rond Sinterklaos. 'n Kilo bosplaete kostte nog gin gulden; 'n butterletter déé 'n gulden 't pond in Bisschopwien gieng vó vuuvenzesteg cent over d'n toonbank. Noe zü ze d'r eige bie mien tuus d'r nie in ver slikt èbbe, dienk 'k. De lampe ieng in zessentwintig a daenig voróver in dat zou 'r in de kom- mende jaeren nie beter op worre. De gemêênte-ontvanger verdiende negentien-onderd gulden op 'n jaer in 'n wet-ouwer déé 't vó vuuf-onderd gulden; wet-ouwe dus. D'r waere aok geneugten. As je pégels ad kö je gae kieke in de Kesèrtzael nae „De gemaskerde dierentemmer" in vuuf acten of je kon in ótel „Juliana" gae luustere nae de „American Band", oak gin fluwe kul, mó je rékene. Nie te vergeten: de pattefoon, de „audio-toren" van die daegen. De „hits": „Ik heb m'n hart in Zierikzee verloren", dae kan'k a jaeren van méépraete; Willy'Derby mit: „Voor jou", toe oak a; „Vijf dagen naar Parijs", toe oak a; „Nooit zie ik Marietje alleen", dae tobbele 'k oak wè 's mee.... In, wat dienk je van: „Spreek, goeden nacht .Marietje"? 't Is net of z't tegen 'n ond Ma, uut aoles bliekt, Marietje was dag in nacht anwézig. Bie m'n eige tuus is op êên van de zolders nog 'n „meide-kaemertje". Dae sliep dan zö'n gedienstige vó „dag in nacht".... 1926 mot gin „stoelvast" jaer geweest èbbe. Vó 'n tientje kö je nog a te keer gae. Daer ad je vó: 'n flesse Medoc, 'n flesse Samos, 'n flesse Fladerak, twêê flessen Port, 'n flesse Bloedwien, 'n flesse Kersewien, 'n flesse Bisschopwien in 'n flesse Affekaot.... Proost! 'k Neem an, j'ad in dien tied nog gin „crackers", ma, je kon 'n kosje broad, as smaekmaeker bie de wien rejaol besmêêre mit „Lotus"-maggerine. Die kostte dertig cent vó 'n aolef pond. Dae smearde ze oak wè de gleuven in de vloeiplanken mee dicht as ze klei tekort kwaeme.... Wat 'n andere tied Moeders, wasse op 'n planke, in nie zö weinig, 'k Weet zeker, da 'k toenter- tied nie in 'n „boy in girl"-lure èbbe gelége. Piemeltje nae bóve of nae benéé, je lag in 'n lure as 'n tente goed nat te wézen. 't Gekke is, 'k èbbe d'r niks van overg'ouwe. 1926: 't is 'n luchtig veraeltje geworre. D'r zulle toe oak wè oorlogen in geruchten van oorlogen geweest èbbe, ma ze wiere nie bie je tuus gebrocht as op d'n dag van vandaege. Dat adde die. èrremoe-zaoiers wè op ons vó. Wat nie weet, wat nie deert, zou je zégge. Wullie wéte van d'n oed in de rand. M'n èbbe onderde films kunne zie in duuzende boeken kunne léze over vrede, filesefie, 't gelóóf in, nie te vergeten: oorlog. Aol die wetenschap ei wei nig g'ollepe. M'n èbbe d'r bekant niks van begrépe. Wat dat betreft ei 65 jaer'van „Tben" tot noe weinig zööiën an d'n diek gezet.... ARJAON

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5