Voor bankdirecteur B. Waaijenberg is veertig jaar nog niet voldoende Concert met zangduo gebroeders Bogerd Raad Middenschouwen schoorvoetend akkoord met overname van wegen „Ifc wil nog een tijdje doorgaan mm Firma Garage Kerkwerve WëêèSÈÊ Verwarring over status van Het Baken Inbraak in auto Diefstal uit auto ZIERIKZEESCHEiS NIEUWSBODE Isa Vrijdag 8 februari in Nieuwe Kerk Zierikzee DONDERDAG 31 JANUARI 1991 NR 24890 3 ZIERIKZEE - Veertig jaar lang dezelfde baas die nen. Voor menigeen is dat een reden om reikhalzend uit te zien naar het moment waarop een punt achter de dagelijkse werkzaamheden kan worden gezet. In het geval van de heer B. Waaijenberg, directeur van de Nederlandsche Middenstandsbank in Zierikzee ligt dat anders. Zijn veertigjarig jubileum dat vrij dag met een receptie in Mondragon wordt gevierd is voor de jubilaris nog geen reden om afscheid te ne men van „zijn" Nederlandsche Middenstandsbank. Integendeel zelfs; Waaijenberg wil graag nog een aantal jaren meedraaien in het bankwezen, te meer omdat het kantoor in de Lange Nobelstraat binnen afzienbare tijd ingrijpend zal worden verbouwd. Een doelbewuste keuze was het niet toen de jonge Waaijenberg in februari 1951, na het behalen van zijn MULO-diploma als jongste bediende bij de Neder landsche Middenstandsbank in Bameveld begon en daarmee een eind maakte aan de stille hoop van vader Waaijenberg dat zijn zoon ooit het boerenbe drijf zou voortzetten. In die na oorlogse jaren toen Nederland nog volop in de fase van weder opbouw verkeerde was werk een schaars goed. ,,Je was blij dat je werk had" omschrijft de bankdirecteur de arbeidsmo raal uit die jaren. Ook de lonen stonden in geen vergelijking met de salarissen van nu. Als jongste bediende verdiende de jonge Waaijenberg 68 gulden netto per maand en daarvoor moest het nodige werk worden verricht. Want na een lange kantoordag moest er na vijven ook nog post worden rondge bracht in het dorp. Waaijen berg: „Indertijd kregen de cliënten 's avonds bericht van wat er diezelfde dag op hun re kening was bijgeschreven". Daarmee zat de werkdag er voor de bankbediende nog niet op. In de wetenschap dat er meer onder de bancaire zon was dan de betrekkelijk een voudige werkzaamheden die hij als jongste bediende moest verrichten, gebruikte Waaijen berg zijn vrije tijd om te stude ren om zo hogerop te komen. Dat betekende 's avonds na een lange werkdag nog eens een ritje op de brommer naar Arn hem waar cursus werd gege ven. Die inspanningen bleven niet onbeloond, want Waaijen berg behaalde op die manier de vereiste papieren (diploma boekhouden, MBA en SPD) om hogerop te komen. Niet oneindig De promotiekansen op het kleine kantoor in Bameveld bleken echter niet oneindig. Nadat Waaijenberg daar in de loop van negen jaar was opge klommen tot derde man ver legde hij zijn werkzaamheden dan ook naar Beverwijk en vervolgens naar IJmuiden, waar hij uiteindelijk onderdi recteur werd, een functie die hij ook korte tijd in Zaandam vervulde. In 1974 werd hij voor de keuze gesteld: ofwel blijven in Zaandam waar hij een deel van het geïndustrialiseerde Zaangebied onder zijn hoede zou krijgen, ofwel verhuizen naar Zierikzee waar de NMB- vestiging een nieuwe directeur nodig had. De Zeeuwse af komst van zijn echtgenote bleek uiteindelijk van door slaggevend belang te zijn bij zijn keuze voor Zierikzee, een vestiging waar hij nu nog steeds met plezier werkt. Die verschillende overplaatsin gen verklaren wellicht waarom Waaijenberg nooit de behoefte heeft gevoeld om van werkge ver te veranderen. Een ver schijnsel, dat zich in tegenstel ling met de vroegere honkvast heid van de werknemer nu steeds duidelijker op de Neder landse arbeidsmarkt aftekent. „Ik ben niet iemand die graag van baas verandert" geeft Waaijenberg te kennen. Binnen de eigen organisatie bleken bo vendien voldoende promotie kansen te bestaan en ook zorg den de verschillende kantoren voor de zo broodnodige afwis seling. Waaijenberg: Barneveld lag in een agrarisch gebied, ter wijl Beverwijk en IJmuiden indertijd in het teken stonden van de opmars van Hoogovens, waardoor de woningbouw aan zienlijk werd uitgebreid. Ook Zaandam had een industrieel karakter terwijl Schouwen- Duiveland weer meer een re creatiegebied is". Afwisseling genoeg dus. Daarnaast hebben zich in de afgelopen decennia ook de no dige ontwikkelingen in het bankwezen zelf voorgedaan. Werd ten tijde van zijn entree in de bankwereld alles nog handmatig gedaan, nu is nage noeg elk bankfiliaal voorzien van enkele computers. Waaij enberg herinnert zich nog haar fijn de tijd dat de bankbedien de voor zijn werkzaamheden moest kunnen beschikken over een aardige rekenknobbel. Tot begin jaren zeventig toen de boekhoudmachine zijn intrede deed moesten de rekenkundige bewerkingen zonder elektroni- ■mmaÊmÈmÈBBHMÈÈMm sche hulpmiddelen worden ver richt. Behalve deze boekhoud machine betekende ook de komst van de computer, eind jaren zeventig een doorbraak in het bankwezen. Inmiddels beschikt zelfs de kleinste vesti ging over een aantal computers dat rechtstreeks aangesloten is op de centrale computer op het hoofdkantoor. Hierdoor kan in minder dan geen tijd de meest uiteenlopende informatie wor den verkregen. Plastic geld Behalve de automatisering hebben zich nog andere in het oog lopende veranderingen voorgedaan in het bankwezen. Het papier- en muntgeld heeft zeker de laatste jaren een fikse concurrentie gekregen van het zogeheten plastic geld. Een ontwikkeling die volgens de jubilerende bankdirecteur niet tegen te houden is. „In de toe komst zal het zo zijn dat ieder een over zo'n card zal beschik ken, waarmee hij bij voorbeeld in de supermarkt zijn bood schappen kan betalen". Zover is het echter nog lang niet want volgens de NMB-bankdirecteur zijn nog veel geldhandelingen exact hetzelfde als in de tijd dat hij zijn carrière in het bankwezen begon. „In super markten en dergelijke wordt nog veel met contant geld ge werkt hetgeen risico's met zijn meebrengt. Helemaal verdwij nen zal het papier- en munt geld echter nooit, daar is de NMB-man van overtuigd. Klei ne uitgaven worden nu een maal uit praktische overwegin gen niet met cheques betaald. Fusies Een andere ontwikkeling die zich in de financiële wereld voltrekt en die momenteel zeer actueel is vormt het proces van schaalvergroting. Fusies blij ken aan de orde van de dag te zijn. Helemaal nieuw is dit verschijnsel echter niet, zo v V. „w -oo X -TAV U.:i Bankdirecteur B. Waaijenberg: Achter elke zaak staan mensen met hun bijzonderheden, moge lijkheden en onmogelijkheden. Dat maakt het werk boeiend." (Foto: Joop van Houdt). SCHARENDIJKE - Koopt de gemeente Midden- schouwen een kat in de zak of niet. Dat was de ham vraag gisteren, woensdag, tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Middenschouwen in het gemeentehuis. Bij de behandeling van het voorstel van het college om een aantal wegen over te nemen van het waterschap ontstong enige verwarring. Na de nodige discussie ging de raad schoorvoetend ak koord met het voorstel. De hamvraag bleef voorals nog onbeantwoord. ROTTERDAM - De twintigste editie van Filmfestival Rotter dam verwacht ook dit jaar, net als vorig jaar, rond de 175.000 bezette stoelen. De jaren er voor liep het aantal bezoeken aan films bijna elke keer op. Advertentie BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 Eerder, in 1988, nam de ge meente Middenschouwen de Moolweg over omdat deze weg geen waterschapsfunktie meer had. Nu kan de gemeente de In laag, Het Baken, de Plattedijk en gedeelten van Elkerzeese- weg en Rampweg van het wa terschap overnemen tegen be taling van de symbolische prijs van één gulden. Afkoopsom De gemeente moet ook de over drachtskosten betalen, maar krijgt van het waterschap een De solisten die aan het concert meewerken zijn de dwarsflui- tiste Janet Ras, de organist/ pianist Bert Kruis en het zang duo de gebroeders Bogerd uit Leerdam. De gebroeders Bogerd zingen zowel klassieke als geestelijke liederen. Zij zijn de laatste twee jaar sterk in opkomst, zij traden in die periode in een groot aantal plaatsen in Neder- Aan de concertavond werken mee de gebroeders Bogerd en dwars fluitiste Janet Ras. afkoopsom voor het achterstal lig onderhoud aan genoemde wegen. De hoogte van die af koopsom is afhankelijk van de status van de weg. Aan een pol derweg worden in de regel an dere, lagere, eisen gesteld dan aan een weg binnen de be bouwde kom. Het waterschap beschouwt de eerdergenoemde wegen als pol derweg. Het college en ook, zo bleek tijdens de vergadering, de raad stelt aan Het Baken ho gere eisen dan aan een polder weg gesteld worden en vindt dat de afkoopsom van 80.000,- eigenlijk te laag is. „Aangezien wij de wegen graag binnen de invloedssfeer van de gemeente willen brengen zijn wij bereid met de aangeboden aankoop- land op. Het. zangduo wordt ge vormd door de 23-jarige bari ton Karei Bogerd en zijn tien jaar jongere broer Maarten. Zij studeerden bij de internationa le concertzanger Pieter Vis uit Houten. Dwarsfluitiste Het zangduo heeft een serie muziekcassettes op zijn naam staan. Van Karei Bogerd zijn drie CD's in produktie geno men. Ook schrijft hij teksten voor liederen. De dwarsflui- som in te stemmen", aldus het college. Niet onmogelijk PvdA-raadslid G. A. M. Cobus- sen ging niet in op de details, maar beperkte zich tot een sim pele vraag: Koopt de gemeente Middenschouwen een kat in de zak of niet. Wethouder W. R. Renden kon zijn fractiegenoot geen bevredigend antwoord ge ven. Hij stelde dat het niet on mogelijk is dat onderhoud van de weg meer kost dan de 80.000,- afkoopsom. „Maar of we een kat in de zak kopen kan ik op dit moment niet beoorde len", aldus Renden. Cobussen bleek vasthoudend tiste Janet Ras die tijdens het concert in Zierikzee ook een solo-optreden verzorgt, treedt vaak op met de gebroeders Bo gerd. Jubal-CD Tijdens de zangavond wordt ook de nieuwe Jubal-CD van de organist/pianist Bert Kruis uit Schelluinen gepresenteerd, De CD is opgenomen in de Domkerk te Altenberg-Oden- thal. Een kerk waarin een Klais-orgel staat dat vier kla vieren en 82 stemmen heeft. Bart Kruis speelt psalmimpro visaties en werken van Duitse en Franse componisten. Het concert begint om 19.45 uur en de toegang voor kinderen tot 12 jaar is gratis. blijkt uit het relaas van Waaij enberg. Zijn organisatie, die zo zegt hij, wordt gedragen door mensen met affiniteit voor het midden- en kleinbedrijf, is eind 1927 voortgekomen uit de neutrale Onafhankelijke Cen trale Bank voor de Midden stand, de protestantse Boaz- banken en de katholieke Han- zebanken, stuk voor stuk mid- denstandsbanken. De nieuwe Nederlandsche Middenstands bank nv die door de fusie van deze drie instellingen ontstond groeide uit tot een grote onder neming met tal van buiten landse vestigingen (sinds de ja ren zeventig) en met zo'n 12.000 werknemers. Dat aantal is door de fusie met de Postbank in februari '89 opgelopen tot circa 25.000 werknemers en nog is het einde van die groei niet in zicht getuige de actuele in formatie over een op handen zijnde fusie met de Nationale Nederlanden. Faciliteiten Die schaalvergroting en die blik van de NMB over de gren zen heen,zijn volgens Waaijen berg ontwikkelingen waaraan voor een bankinstelling niet te ontkomen valt wil deze zijn cliënten - het bedrijfsleven - van alle mogelijke faciliteiten voorzien. De groei en expansie van het bedrijfsleven vraagt immers om een internationaal georiënteerde bankinstelling. Dat de NMB van 'n puur natio nale bankinstelling cosmopoli- tische trekjes heeft gekregen illustreert Waaijenberg door te wijzen op het feit dat de NMB een van de eerste banken was die handelde in schulden (van de Derde Wereldlanden). Door deze schulden in dollars te ver handelen aan buitenlandse on dernemingen zorgde de NMB ervoor dat de schulden in de valuta van het land kunnen worden betaald en bovendien maakte deze werkwijze het aantrekkelijk voor buitenland se ondernemingen om in die ar me landen te investeren en daarmee een bijdrage te leve ren aan de werkgelegenheid daar. Hoewel Waaijenberg in zijn kantoor in Zierikzee wat min der te maken heeft met derge lijke internationale zaken boeit het werk in de regio hem nog dusdanig dat hij er niets voor voelt om voorlopig een punt achter zijn werkzaamhe den te zetten. „Zolang het werk me nog boeit en mijn gezond heid het toelaat wil ik nog een aantal jaren doorgaan" hoopt de jubilaris. Voor zijn liefheb berijen zoals tuinieren, genea logie en tennissen zal er dan voorlopig ook nog wel niet veel tijd overblijven. en probeerde Renden toch een uitspraak te ontlokken over de mogelijke kosten van onder houd aan Het Baken. Op dat moment greep loco-burgemees ter L. C. Hart in. Hij stelde dat de afkoopsom voldoende is om de wegen in de staat waarin een polderweg hoort te zijn te brengen. „Als wij hogere eisen stellen kost het meer geld", aldus Hart. Zijn woorden en die van wethouder Renden bleken toch niet alle twijfels bij de raadsle den te hebben weggenomen. „Wij gaan akkoord, maar we zetten er grote vraagtekens bijaldus het slotcommentaar van WD-woordvoerder-J. M. van Langeraad. Riolering Minder discussie was er over het voorstel van het college om een aantal woningen aan de Dijkstraat aan te sluiten op de riolering. Tussen de woningen aan de Elkerzeeseweg en die aan de Dijkstraat loopt een slootje dat volgens de omwo nenden erg vervuild is. Onder zoek heeft uitgewezen dat drie woningen aan de Dijkstraat lo zen op het slootje. In het verleden konden de wo ningen met de traditionele rio leringssystemen niet op het hoofdriool aangesloten wor den. Nu kan dat wel en moet het ook snel gebeuren. „Ons college vindt het niet verant woord dat in een woonkern nog met open riolen wordt ge werkt". Een zienswijze waarin de raad zich geheel kon vinden. Wel vroeg men zich af of er in de gemeente Middenschouwen nog meer van dergelijke situa ties voorkomen. Wethouder Renden zegde toe een en ander te zullen inventariseren. Zon der hoofdelijke stemming ging de raad vervolgens akkoord met het voorstel van het colle ge en stelde een krediet van 27.500,- beschikbaar. DEN HAAG - Een milieuhef fing van veertig cent op een li ter benzine, drie dubbeltjes ex tra accijns op aardgas en een gulden statiegeld op een nik kel-cadmiumbatterij. Dit is een kleine greep uit een scala van' voorstellen die uiteinde lijk moeten leiden tot een scho ner milieu. Verwachting Om maandag 4 febr. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijri 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -4 graden Middagtemp. 1 graad Windkracht zuido. 3 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. -5 graden Middagtemp. -1 graad Windkracht oost 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. -5 graden Middagtemp. -1 graad Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 1 febr. Zon op 08.21, onder 17.26 Maan op 20.49, onder 08.58 Laatste Kwartier: 6 febr. (14.54) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De winter lijkt een kans te gaan krijgen. De laatste dagen is een flinke portie Scandinavische kou via Rusland naar het zuiden ge komen. De kou breidt zich verder uit over midden-Europa en de Balkan. De kou-uitval speelt zich verder af aan de flank van een hogedrukge- bied. Het hogedrukgebied moet zich in het weekeinde boven Scan dinavië nestelen en dat vormt een prima uitgangspunt voor stabiel winterweer in een groot deel van Europa. Nadat zaterdag de laatste restanten oceaanbewolking zijn op geruimd kan er in ons land een vorstperiode aanbreken waarbij het begin volgende week's nachts op veel plaatsen matig vriest. WESTENSCHOUWEN - Op de parkeerplaats bij de rotonde te Westenschouwen werd donder dagmiddag de auto van de heer De D. uit Goes opengebroken. De inbraak vond plaats tussen 16.00 en 16.30 uur. Dieven sloe gen een ruitje van de auto in en gingen er vandoor met de auto papieren van De D. De schade die zij aanrichtten door braak bedroeg ongeveer 500 gulden. NIEUW-HAAMSTEDE - Don derdagmiddag werd uit de auto van de heer B. uit 's-Gra- vendeel een fotocamera ter waarde van 1500 gulden gesto len. De auto stond geparkeerd aan* de Strandweg te Nieuw-Haam- stede. Tussen 14.30 en 16.45 uur werd het slot van het voertuig geforceerd en de camera uit de auto gestolen.' Behalve door het verlies van zijn camera is B. ook benadeeld door de scha de aan zijn auto die de inbre kers aanrichtten om er in te ko men. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. 6 ZIERIKZEE - Op vrijdag 8 februari vindt in de Nieuwe Kerk te Zierikzee een concertavond plaats waaraan vier solisten meewerken. Ook het publiek wordt in de gelegenheid gesteld aan het concert mee te werken via samenzang. Het concert begint om 19.45 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3