Westerschouwen maakt ernst met nieuw beleid voor speelautomaten Nieuw plan voor gastouderproject in combinatie met kinderdagverblijf A §3 r DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 't Is feest in de Gouwe Geit SAMAN BV L J GEBOO ARTJES? Toekomst Prinses Irene- school Kerkwerve somber ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ m drukkerij ij lakenman ochtman bv College: Geen kansspelautomaten in snackbars en camping kantines toestaan 9Ouders moeten zelf kunnen kiezen wat het beste bij hun situatie past9 Droog 5 7 JUBILEUM BAKVORMEN ECONOMISCH GYMNASTIEK Geen goedkeuring gs voor raadsbesluit tot instandhouding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 31 JANUARI 1991 147e JAARGANG NR 24890 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 LH Janneweken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 BURGH-HAAMSTEDE - Het is de gemeente Wester schouwen ernst met haar voornemen om het beleid ten aanzien van speelautomaten in de gemeente flink aan te scherpen. Dat bleek dinsdag tijdens de vergadering van de commissie algemene en bestuur lijke zaken. Het college wil onder meer plaatsing van kansspelautomaten in onder meer snackbars en camping-kantines verbieden en in café's en bars aan banden leggen. De commissie schaarde zich dinsdag unaniem achter de concept-notitie waarin de uit gangspunten van het nieuwe beleid zijn vastgelegd. Het college van b en w van Wes terschouwen kondigde in de aanbiedingsbrief bij de begro ting van 1991 al aan binnen af zienbare tijd met een notitie te zullen komen waarin een nieuw beleid ten aanzien van speelautomaten zou worden beschreven. Die notitie is in middels in concept gereed. Dinsdag werd de mening van de commissie algemene en be stuurlijke zaken van de ge meente gepeild. Laagdrempelig Het college wil, zo blijkt uit de concept-notitie, toe naar een si tuatie waarbij er in wat men noemt laagdrempelige gele genheden geen kansspelauto maten meer te vinden zijn. Men zou wel ten hoogste drie behendigheidsspel-automaten in huis mogen hebben. Vertaald naar de praktijk bete kent dat dat in een snackbar wel een flipperkast mag staan maar geen 'eenarmige bandiet' of kansspelautomaat. Ook in camping-kantines en mogelijk in sportkantöres' wordt instal latie van kansspelautomaten als het aan het college ligt ver boden. Als argument voor het hanteren van deze beleidslijn voert het college aan dat men zoveel mogelijk wil voorko men dat jongeren onder de zes tien jaar in aanraking komen met kansspelen. Verder wil het college dat in ge legenheden waar jongeren be neden de zestien jaar niet mo gen komen niet-meer dan drie kansspelautomaten geplaatst mogen worden. Voor wat be treft de speelhallen wordt een 'uitsterfbeleid' overwogen. Dat houdt in dat als een speel hal verkocht wordt de nieuwe eigenaar geen vergunning meer krijgt. Gedogen De gemeente Westerschouwen telt alles bij elkaar drie speel hallen: Fun House in Renesse, Sun City in Haamstede en een speelhal op vakantiepark Schouwen. Met die laatste zit de gemeente een beetje in de maag. Men heeft deze speelhal tot dusverre gedoogd, maar het is wel de bedoeling dat als het contract met de leverancier van de automaten afloopt dat niet meer vernieuwd wordt en de speelhal verdwijnt. Commissievoorzitter wethou der ir. C. W. Veerhoek legde tij dens de commissievergadering nog eens in het kort uit wat de beweeegredenen zijn geweest voor het college om het beleid ten aanzien van de speelauto maten aan te scherpen. Men vreest,, zo bleek, uit de toelich ting van Veerhoek, voor een toename van hèt aantal gok verslaafden en dat is reden om de volgens Veerhoek steeds verder oprukkende speelauto maten een halt toe te roepen. Commissielid A. J. Padmos (CDA) kenschetste de notitie als een belangrijk stuk. Hij schaarde zich volledig achter het college voor wat betreft het verbieden van kansspelauto maten in laagdrempelige gele genheden. ,,Ik geloof niet dat goed toezicht op wie er speelt en hoe lang mogelijk is", aldus de christen-democraat. Padmos koppelde daar de op merking aan vast dat men zijns inziens de beperkingen staps gewijs moet invoeren. SGP/ RPF/GPV-woordvoerder J. van den Berge hield het kort en krachtig in zijn reactie op de concept-notitie. „Wij zijn tegen elke vorm van kansspelen, om dat ook kansspelen de aanzet kunnen zijn tot gokversla ving", aldus Van den Berge. VVD-woordvoerder C. A. Hoorweg sloot zich aan bij de woorden van Padmos. Hij pleitte voor het langzaam af bouwen van het aantal kans spelautomaten. J. C. Hendrik- se (PvdA) schaarde zich ook achter de concept-notitie, maar plaatste er wel enige kritische kanttekeningen bij. Zo is het volgens Hendrikse zaak om kansspelen niet alleen in camping-kantines, maar ook in sportkantines te verbieden. Voor wat betreft het toestaan van kansspelautomaten in hoogdrempelige gelegenheden zei Hendrikse zich af te vragen of daarbij dan ook gekeken dient te worden naar de grootte van de bedrijven in kwestie. Vlucht Tijdens de commissievergade ring werd ook het woord ge voerd door H. V. Kompagne, consulent van de Vereniging van Automatenhandelaren in Nederland. Hij stelde dat de ondernemers het probleem van de gokverslaving zeker onder kennen. Volgens Kompagne biedt het verbieden van kans spelautomaten in snackbars en kantines echter geen soelaas. Volgens hem heeft dat alleen maar tot gevolg dat jongeren hun toevlucht zoeken in de hoogdrempelige gelegenheden waar de speelautomaten wel te vinden zijn. „Ze mogen er immers wel naar binnen. Er mag hen alleen geen alcohol geserveerd worden", al dus Kompagne. Hij zei te vre zen voor 'een vlucht naar de il legaliteit'. „Ik denk dat het beter is om in overleg met de horeca tot een convenant te ko men", aldus Kompagne. In zo'n convenant zouden dan afspraken tussen gemeente en horeca vastgelegd kunnen wor den. Kompagne: „De horeca ondernemers moeten er dan op letten dat jongeren onder de achttien jaar de kansspelauto maten niet gebruiken en dat er niet langer dan een uur ge speeld wordt". De commissie leden bleken niet bijster onder de indruk van het verhaal van Kompagne. In de tweede dis cussieronde werden geen nieu we gezichtspunten naar voren gebracht. Onuitvoerbaar Men bleek ook niet veel te zien in het door Kompagne voorge stelde convenant. „Daar zie ik niet in", aldus CDA-woordvoer- der A. J. Padmos. „Ik denk dat dat in de praktijk onuitvoer baar blijkt". Uiteindelijke uit komst van de discussie was dat de commissie zich, tot teleur stelling van Kompagne, una niem achter de concept-notitie schaarde. Als het aan het college ligt zijn kansspelautomaten in onder meer camping-kantines voortaan uit den boze. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Hoewel het vandaag de laatste dag is dat het kinderdagverblijf in Zierikzee is geopend, betekent de sluiting van de (met vrijwilligers gestarte) voorziening niet dat daarmee een eind is gekomen aan de inspanningen om op Schouwen-Duiveland professionele, gesubsidieerde kinderopvang van de grond te krijgen. Uit het nieuwe bestuur van het kinderdagverblijf is een werkgroepje geformeerd dat zich momenteel bezig houdt met een nieuw plan. Het opzetten van een combinatie van een gastouderproject en een kinderdagverblijf op Schouwen-Duiveland. Volgens de nieuwe voorzitter van het bestuur van het kinder dagverblijf, ir Carien Can- krien uit Zierikzee een hele goede combinatie. „Het biedt ouders de mogelijkheid om een keuze te maken die het beste bij hun kind en hun persoonlij ke omstandigheden past. Ze kunnen kiezen voor de gezinsi tuatie van een gastoudergezin of voor de sociale ontwikke- Het is vandaag de laatste dag dat het kinderdagverblijf in Zierikzee is geopend. (Archieffoto). ling die wordt gestimuleerd in een kinderdagverblijf waar kinderen samen leren spelen". Tbt vorig jaar richtte het be stuur van het kinderdagver blijf zich op het omvormen van de op vrijwilligers draaiende voorziening naar een professio neel kinderdagverblijf. Dat kon alleen wanneer de zes ge meenten op Schouwen-Duive land bereid waren de subsidie, die ze van het ministerie van WVC konden krijgen voor het opzetten van kinderopvang- 'voorzieningen in hun regio, aan het kinderdagverblijf in Zierikzee wilden besteden. Al leen de gemeenten Brouwers haven, Westerschouwen en Zie rikzee (onder voorwaarden) waren daartoe bereid. Het bestuur van het kinder dagverblijf was desondanks van mening dat langer door draaien op basis van vrijwilli gers niet meer haalbaar was. Men besloot op een professio nele wijze te gaan werken. Een december verhuisde men van uit de particuliere woning van A. van Zeventer, waarin het dagverblijf twee jaar geleden van start ging, naar een huur woning aan de Schouwenbank in Zierikzee. De leidsters wa ren professionele krachten die een minimum salaris kregen. Zoals voorzien was na twee maanden de financiële reserve van het kinderdagverblijf op gebruikt. De toegezegde mede werking van de drie gemeenten die positief reageerden was on voldoende om het kinderdag verblijf verder te exploiteren. Het bestuur moest besluiten de voorziening te sluiten. De on gebruikte subsidie, die terug dreigde te vloeien naar WVC, kon veilig worden gesteld door het geld tijdelijk 'te parkeren' bij de Stichting Jeugd. Nadat dit alles duidelijk was geworden kreeg het kinderdag verblijf in december 1990 een nieuw bestuur. Een bestuur dat het plan opvatte om niet uit sluitend een professioneel kin derdagverblijf op te zetten, maar een combinatie van een kinderdagverblijf én een gastouderproject. Gastouder gezinnen zouden de mogelijk heid van kinderopvang op heel Schouwen-Duiveland bieden en het kinderdagverblijf in Zierikzee. Het werkgroepje bestaande uit drie bestuursleden wordt bij het uitwerken van het plan bij gestaan door drie professionele organisaties: de stichting Overleg Kinder Centra Zee land (SOKC), de stichting Be- velanden en de Stichting Jeugd. „We willen alle aspec ten in het plan verwerken. Niet alleen de financiële, maar ook de kwaliteitseisen die aan kin deropvang moeten worden ge steld", aldus bestuursvoor- zitster Cankrien. Een ander onderdeel van het plan is het, op een goed onder bouwde manier, werven van bedrijven uit de regio die een kindplaats willen kopen. De bedrijven creëren daarmee kinderopvangplaatsen waar hun werknemers gebruik van kunnen maken. En de moge lijkheid dat vrouwen langer in hun bedrijf kunnen blijven werken. 'Een bedrijf dat een kindplaats koopt krijgt daar voor subsidie van A/WC en kan er belastingvoordeel van heb ben. „Hoe meer kindplaatsen door bedrijven worden gekocht, hoe aantrekkelijker het financieel voor de gemeenten is om deel te nemen aan een gecombineer de kinderopvangvoorziening", aldus C. Cankrien. Op dit mo ment is anderhalve kindplaats verkocht. Volgens het nieuwe vervólg pagina 4 Een plan is slecht als het niet gewijzigd kan worden. Publilius Syrus HET WEER Droog, wolkenvelden en in het oosten van het land ook zonnige perioden. Minimumtemperatuur van min 1 aan de kust tot min 6 graden in het binnenland. Middagtempera- tuur rond het vriespunt. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Veertig jaar is bankdirecteur B. Waaijenberg nog niet genoeg. P. Rotte uit Zierikzee heeft zich verdiept in oude bak vormen en recepten. Het economisch effect van de Golf-oorlog is volgens professor Bomhoff gering. In het kader van het jeugdsportstimuleringsproject is februari uitgeroepen tot gymnastiekmaand. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's SCHARENDIJKE - De toe komst van basisschool Prinses Irene is zeer onzeker gewor den. In september vorig jaar nam de gemeenteraad van Middenschouwen een besluit tot instandhouding van de school. Gedeputeerd^ staten van Zeeland hebben echter dat besluit niet goedgekeurd. Dat deelde wethouder W. G. Ren den gisteren, woensdag, mee tijdens de gemeenteraadsver gadering. De Prinses Ireneschool balan ceert al enige jaren op de rand van voortbestaan en opgeheven worden. Volgens normen die de rijksoverheid gesteld heeft kan de school alleen blijven be staan als men 35 leerlingen heeft of men aan kan tonen binnen drie jaar aan dat leer lingenaantal te komen. Op de laatste teldatum, 16 ja nuari, telde de school 24 leer lingen en daarmee zat men dus dik onder de norm. „En vol gens gedeputeerde staten zijn er in de omgeving voldoende mogelijkheden om openbaar onderwijs te volgen en kan de school gesloten worden", aldus wethouder W. G. Renden. Hij kondigde aan dat het colle ge tijdens de gemeenteraads vergadering van februari op de kwestie terugkomt. „Het slechte nieuws is bij iedereen hard aangekomen", aldus Ren den. „We willen kijken of we het besluit van gs aan kunnen vechten", aldus Renden. Moge lijk doet de gemeente daarbij een beroep op de geschillen commissie van de Raad van State. Advertentie want onze chef kok en zijn vrouw hebben een derde kleine meid. Veel geluk gewenst AGNES, PETRA, TON. Advertentie Voor: Gaskachels Zelfbouwpakketten C.V. naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement a 169,— en ontvang.de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1