Nieuwe videoproduktie brengt de kokkelvisserij in beeld Aanleg ontsluitingswegen Den Osse voorjaar 1992 De Notenkraker IZZZIZl Nootkroot Mensen in noot Minimum aantal basisschool leerlingen zou 46 worden De kokkel; dertig jaar geleden ontdekt JAARGANG 1 NO 12 HOOFDREDACTEUR: NICOLAAS NÖTENBAERD J j O.JJN JIJ j 1 i H r J jij >lj j j 1 SlotnotorF STICHTING TER BEVORDERING VAN KOMISCHE EN KRITISCHE NOTEN Waarde lezers DINSDAG 29 JANUARI 1991 NR 24889 5 BROUWERSHAVEN - Als alles volgens plan ver loopt kan in het voorjaar van 1992 een aantal wegen worden aangelegd dat aansluiting moet geven op het recreatiepark Port Gréve in Den Osse. Tijdens de gemeenteraadsver gadering maandagavond in het stadhuis te Brouwershaven stelde de gemeenteraad 30.000 gulden beschikbaar voor de voorbereidende werkzaamhe den die hiervoor moeten wor den uitgevoerd. Het is de bedoeling dat een ont sluitingsroute wordt uitge kiend die via de Dirksweg en een gedeelte van de Delings- dijk/Nieuwe Kerkweg loopt. Het uitwerken van de ideeën en plannen hiervoor wordt ge daan door een werkgroep be staande uit vertegenwoordi gers van het provinciaal be stuur van Zeeland, het Water schap Schouwen-Duiveland en de gemeente Brouwershaven. Zij worden terzijde gestaan door een raadgevend inge nieursbureau. Tijdens de raadsvergadering liet raadsvoorzitter burge meester L. N. Labruyère weten dat een strak tijdschema is op gesteld voor de diverse werk zaamheden. In het voorjaar van 1991 moet worden uitge kiend hoe de wegen het beste kunnen lopen (de tracé studies). Ook moet een en an der in kaart worden gebracht. In de zomer van 1991 zal met de diverse eigenaren overleg wor den gevoerd over grondverwer ving. In het najaar van 1991 moet het bestek worden ge maakt en in het voorjaar van 1992 zou men dan aan de slag kunnen om de wegen aan te leggen. CDA-raadslid R. J. van der Wekken benadrukte dat het een goede zaak is dat nu een aanvang wordt gemaakt met de voorbereidende werkzaam heden. „Dit is een zaak die we geen jaren kunnen uitstellen". In antwoord op vragen van PvdA-raadslid M. P. Ketting- Koopman bleek dat het weg- tracé dat ook door de gemeente Middenschouwen loopt zal worden uitgekiend in samen werking met vertegenwoordi gers van die gemeente. De Brouwse gemeenteraad besloot unaniem de 30.000 gulden be schikbaar te stellen die het be gin vormen van de voorberei dende werkzaamheden. BROUWERSHAVEN - De bur gemeester van Brouwershaven L. N. Labruyère sprak de ver wachting uit dat het minimum aantal leerlingen voor een ba sisschool op het platteland zal worden vastgesteld op 46 kin deren. Labruyère zei dit tijdens de ge meenteraadsvergadering in Brouwershaven naar aanlei ding van een vraag van WD- raadslid G. J. van de Velde-de Wilde. Hij benadrukte dat de norm waarover hij sprak nog niet officieel is vastgesteld en liet ook niet blijken waar hij zijn informatie vandaan had. De burgemeester stelde wel verheugd vast dat bij het han teren van een dergelijk mini mum aantal leerlingen geen .enkele van de vijf basisscholen in de gemeente Brouwershaven zou worden bedreigd met op heffing. „We hebben goede hoop dat de minimum norm er zo uit komt te zien". van de pijlerdam, kan ik niks meer vinden. We hebben nu nog een beetje kokkels maar hoe het volgend jaar moet, dat weet ik ook niet'. Zijn broer heeft een vermoeden: 'Ik hou het een beetje op de mechani sche visserij. Als ze op een stuk komen waar werkelijk broed zit, dan wordt daar in gedraaid en nog eens in gedraaid, het zou kunnen dat 't broed zo ver loren gaat'. Bioloog R. Dijkema van het Rijksinstituut voor visserij- onderzoek werpt een ander licht op het probleem: 'Natuur lijk kan die mechanische visse rij grote hoeveelheden kokkels opvissen, maar wij hebben toch de indruk, dat natuurlijke oorzaken en daarbij moet je denken aan het schuren van ijs in de winter en stormen, die meestal ook in de winter voor komen, een veel grotere sterfte kunnen veroorzaken dan de visserij dat kan'. Uitleg Bioloog Renger Dijkema geeft in Het verhaal van de Kokkel ook uitleg bij fraaie natuurop names van de kokkel die, als hij aan de oppervlakte komt, zijn 'voet' naar buiten steekt en zich daarmee weer in het zand ingraaft, op weg naar zijn favoriete stek, enkele centime ters onder de oppervlakte. Daarnaast zijn er beelden van de verwerking in Yerseke, waar de gekookte kokkels in geblikt worden en gereedge maakt voor de export. Want nog steeds wordt de kokkel hier in Nederland slechts mondjesmaat gegeten. De do cumentaire eindigt in het res taurant, waar Van der Plasse, zelf uiteraard liefhebber van deze 'vrucht van de zee', een viertal fraaie kokkelschotels krijgt opgediend, terwijl Van der Plasse probeert te verwoor den hoe ze smaken. 'Ik hoorde eens iemand zeggen: „Een smaak? Ja zit er een smaak aan Waarop ik vroeg waarom hij ze dan eet. „Ge woon, omdat ik ze lekker vind", antwoordde hij. En zo is het inderdaad: ze zijn gewoon lekker!' Wedstrijd Zo kwam de kokkelvisserij in de vroege zestiger jaren op gang. Door het succes van de eerste visser, die de schelpdie ren mechanisch ging opvissen, volgden anderen zijn voor beeld. Van der Plasse: 'Als er een schip aankomt en dat ligt opgetorend vol, dan zeggen ze: De kokkel; ontdekt door de Zeeuwse visser Van der Plasse. zee, kijken hoe het met de kok kels gaat. Het zit ook allemaal mooi in elkaar. Je ziet de kok kels groeien, en op een gegeven moment zeg je: „ze zijn groot genoeg, laten we eens kijken of we iets kunnen ophalen". Je verwacht soms een mooi-veldje kokkels, maar als je er in be gint te werken kan het ook te genvallen'. Zorgen De gebroeders Marcus maken zich zorgen over de toekomst. rarn. Ze treffen steeds minder jong broed aan. Ben: 'Ik kan overal lopen zoeken. Je vindt eens een paar jonge broedjes en dan heb je 't gehad. Tien jaar geleden zat het af en toe helemaal vol met broed. Aan deze kant van de Zeelandbrug, in de richting ZIERIKZEE - In het buitenland zijn ze er gek op, maar wij Nederlanders lusten ze niet. We vangen ze echter wel, sinds de Zeeuwse visser Van der Plasse zo'n dertig jaar geleden ontdekte dat kokkels in Spanje als delicatesse te boek staan. De nieuwste vi deoproduktie van Borghouts Video brengt de visse rij op dit schelpdiertje in beeld. Het levert fraaie beelden op van de mechanische visserij, waarbij door enorme buizen de kokkels van de zeebodem worden opgezogen. Maar ook van de gebroeders Marcus die met enkel schep en beugel dagelijks zo'n 1000 tot 1500 kilo kokkels handmatig uit het slik we ten te halen. „Even kijken waar die gevist heeft". Dat doen onze schepen, maar dat doen de anderen ook. Het is altijd wedstrijd en dat is natuurlijk het mooie van kok- kelvissen'. Ook de gebroeders Marcus ge nieten nog steeds van hun vak,' ondanks de zware lichamelijke arbeid die ze ervoor moeten verrichten. Ben Marcus: 'Het is net als bij een boer, die houdt ook van zijn land, die gaat ook naar zijn gewas kijken. Als ik een paar dagen thuis zit, dan moet ik toch weer naar de Van der Plasse was van oor sprong mosselvisser. Het ge beurde een goede dertig jaar geleden: „De kor kwam boven en die zat half vol met kokkels, en ja, dat was lichte paniek. Want dat was allemaal 'tarra' voor ons. Kokkels hadden ab soluut geen waarde, dat was onkruid. We zijn naar huis ge varen met de gedachte dat de helft van ons perceel kapot was. Thuis op het kantoor zag ik opeens een zakje kokkels staan. Ik vroeg m'n vrouw: „wat is dat?". „Dat willen ze nou in Spanje hebben!" ant woordde ze. Zo zijn wij dus in de kokkels begonnen. M'n vrouw heeft meteen contact opgenomen en gezegd dat we die best konden leveren. Ik moest een prijs op geven en toen heb ik maar een hoge genoemd. Die werd nog aangenomen ook. tl CT-i rr.i rn ra .TiTi r-i l k\i 11 ki in Hij speelt doedelzak, maar spreekt liever over de 'bagpi pe'. Soms loopt hij in Schotse rok, speelt Schotse muziek en drinkt misschien Schotse Whisky, maar dat hebben we hem niet gevraagd. Hij woont in Nieuwerkerk en heeft de mooiste snor van Schouwen- Duiveland Dames en heren: Theo de Bruyn. (klap-klap- klap). Als ik in de keuken kom staat hij groenten te snijden 'dat is m'n hobby'. Even aan vrouw en dochter voorstellen en dan gaan we aan tafel zitten. Een gesprekje over de doedelzak zou het worden, maar uiteinde lijk wordt het een uitgebreide lezing waarbij foto's worden gehaald, instrumenten worden bespeeld, kleren en muziek worden getoond en platen wor den opgezet. „Ja hij wordt al tijd zo enthousiast als hij merkt dat iemand belangstel ling voor zijn instrument heeft" zegt vrouwlief die de koffie inschenkt. Hij vertelt dat een doedelzak helemaal niet typisch Schots is, dat het instrument overal op de wereld in diverse vormen voorkomt. Maar zelf speelt hij wel Schot se muziek. In rok met Schotse ruit. 'Elke familie, elke clan in Schotland heeft een eigen ruit. Die ruit mag je niet zomaar dragen. De ruit die ik draag, Lesley Green, is door de fami lie vrijgegeven. 'De rok wordt erbij gehaald. Wat een gewicht! 'Wat wil je. Als je hem uitwik- kelt is de kamer te klein'. Hoe komt iemand erbij om doedelzak te gaan spelen? Het blijkt gegroeid te zijn vanuit een wandelvereniging waarbij de jongens al in 'cilts' liepen. Langzamerhand kwamen er trommels en trompetten en het logische gevolg was dat er ook bagpipes verschenen. De wan delclub werd 'The Hague High landers' en Theo begon lessen te nemen op de bagpipe. Want vergis je niet. Het is een moeilijk instrument: natuur lijk het beheersen van de wind- voorziening maar ook de inter pretatie van de Schotse muziek. Tussen de noten van een eenvoudig volkslied wor den snelle tussennootjes ge speeld (versieringen) die met enkele beginnen, maar toene men tot wel zo'n twaalf razend snelle tussennootjes. Er wordt een plaat met oorspronkelijke Deze week heeft het bestuur van de Stichting Nootverband in een hotel te Noord wijk een tweedaags congres georgani seerd over de toekomst van het Notenkrakerbestel. Aanlei ding waren de verkeerde oplos singen van de laatste puzzel en het feit dat al wekenlang twee koplopers nek aan nek gaan in de strijd om het Nootleider- schap van Schouwen-Duive land. De meeste inzenders doen af en toe mee, maar deze twee zijn onstuitbaar en niet meer in te halen door de ande ren. Nu zij ook deze week bei den als enigen de opgaven goed hadden besloot het bestuur om de titel van het Nootleider schap vervroegd uit te reiken en het beschikbare bedrag eer lijk te delen, zodat zowel de heer W. Goudswaard als Ineke de Feyter een bon van maar liefst 50,- krijgen toegestuurd en vanaf nu in het telefoon boek achter hun naam 'Noten leider S.D.' mogen toevoegen. Van harte gefeliciteerd! Het antwoord op de rotonde-puzzel was: Basson en Hobo. De onbekende bekende (1) Vanaf vandaag beginnen we een nieuwe serie puzzels met uitsluitend eenmalige prijzen. We hopen dat weer velen mee zullen doen al is deze puzzel niet eenvoudig. Op muzikale wijze wordt namelijk een be kend persoon in de wereld, ons land of ons eiland uitgebeeld. De muziekfragmenten (die ook in cijfers staan aangegeven) vermelden door middel van be kende liedjes informatie over de onbekende persoon. Daar naast worden nog cryptische omschrijvingen gegeven om elk liedje te kunnen thuisbren gen. De vraag voor de eerste keer is: wie is deze bekende in woner van Zierikzee? Oplos singen binnen een week naar Jannewekken 9, Zierikzee. Bij 1: De held had geen grote naam. Bij 2: Waar reed dat wa gentje ook alweer op? Bij 3: Links en rechts is toch voorde liger. Bij 4: Wat mijn mond niet kan zeggen. 1 VOOHWAAM e r 3 r .1. 5TRAAT Ij lt <4 POLiTievtE RAATii i. fwfi v e R*oofT 9 3 3 x L klassiek-Schotse doedelzak- muziek opgezet. Velen zouden gillend weglopen als ze deze oeroude keltische muziek zou den horen, maar Theo geniet zichtbaar. 'Vroeger ging bij een oorlog de doedelzakspeler al tijd voorop. Met zijn muziek in spireerde hij de strijders. Zelfs bij de invasie in Normanië schijnt door de Schotse troepen gebruik gemaakt te zijn van doedelzakmuziek. Ik vraag me af of dat vandaag nog zou lukken. Misschien als een van de vaste baspijpen ge bruikt kan worden als Patriot raket.... gehoord van een Notenbaerd- leerling: - De Belgen hebben Mexico de oorlog verklaard. Ze zaten in de verkeerde Golf. gehoord van een Notenbaerd- nichtje: - als ik groot ben ga ik alle mensen die geen vrede willen doodmaken. Kun je niet beter vurige kolen op iemands hoofd dan olie op de golven werpen? en allen die met ons in de noot verbonden zijn. Van een trouwe Nootver- bandster kreeg ik deze week een boekje met concertpro gramma's zoals die in het Con certgebouw te Amsterdam ge geven worden. Het viel me op dat een toenemend aantal con certen door het bedrijfsleven wordt gesponsord. Onder elk programma's staat op opval lend onopvallende wijze de naam van de cultuurminnende onderneming. In Zierikzee is dit verschijnsel onbekend En omdat we graag een grote stad willen lijken (daar moet je toch ook voor het parkeren be talen) gaan we de muziekspon- soring ook zo spoedig mogelijk invoeren. Binnenkort zal in Zierikzee een concert plaats vinden waarvan ik u nu reeds het programma kan geven. 1. De Koekoek en de Nachtegaal - G. F. Handel (sponsored by Bolle - dierenspeciaalzaak). 2. Die Forelle - F. Schubert (spon sored by Saman's vis en pa- linghandel). 3. An der schonen blauen Donau - J. Strauss (sponsored by reisbureau van Oeveren). 4. De Twaulf rovers (sponsored by gemeenteraad Zierikzee). 5. Der Barbier von Baghdad - Cornelius (sponso red by Iraki Airways lees ove rigens Barbaar). 6. De liefde van drie sinaasappelen - Pro kofiev (sponsored by Groente- handel Verkaart). 7. Champag ne-polka J. Strauss (sponsored by restaurant Mondragon). 8. Psalmensymofonie - I. Stra- winsky (sponsored by kerke- raad Ger. Kerk). Op verzoek van het Nootverband zal het concert worden besloten met een tweetal onbekende maar echt bestaande werken: Febru ary morning' at the Golf - Al- naes (sponsored by Texaco Zie rikzee) en 'Pray for the peace of Jerusalem' - Nicholson (sponsored by SCUD Travel Service) Shalom! NOTENBAERD Doedelzakspeler Th. de Bruyn. (Foto: Joop van Houdt). abc De Noot II Tijdens de pauze van het laat ste Ars Musica-concert kwam luisteraar W. B. naar me toe met een intelligente vraag: wat betekent de H in Choral in H moll. De noot H bestaat toch niet? Het antwoord luidt dat de noot H wel degelijk bestaat, maar vooral in Duits-spreken de landen en ook wel in Vlaan deren. Hun noot H is onze B. De Duitse notennamen zijn dus: AHBCDEFG. Hetbe- gin heeft niets met onze lande lijke grootgrutter te maken, het is slechts het gevolg van een merkwaardige vergissing. In een Duits middeleeuws theorie-muziekboêk werd aan gegeven dat de notennamen waren Of men begreep die vierkante B niet en of in bepaalde druk ken is het onderste streepje van de B weggevallen. In ieder geval dacht men dat de tweede noot geen B maar een H was. En zo is het tot vandaag toe ge bleven. Onze B is dus een Duit se H en het wordt nog ingewik kelder als ik vertel dat onze (zwarte) bes in het Duits weer B genoemd wordt. Na 1992 moeten we daar maar eens wat aan gaan doen. afstand Zierikzee - Bruinisse 14 kilometer is, maar op het an dere bord staat dat de afstand naar Bruinisse slechts 4 kilo meter is. Aangenomen dat Bruinisse geen grondgebied heeft veroverd moeten we aan nemen dat de wijzer aan de No- belpoortzijde niet de waarheid spreekt. Misleidend (Foto: Joop van Houdt). Naar aanleiding van de muzi kale puzzel stelden we de vraag wie de fout kon ontdekken op de Zierikzeese rotonde. 'Nou het was me het weekje wel!' reageerde een lezer. 'Allemaal mensen die rondjes bleven rij den en maar naar boven wij zen.... Want op de ene richting wijzer staat aangegeven dat de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5