Witte van Haemstede zorgt voor het nodige muzikale amusement Langdurige discussie over nieuwe regeling bijdragen Goed bezochte jaaruitvoering in De Schutse Verlies voor Cebeco BmsnasïïEnMBi Rolbrug over sluis Bestuur werkvoorzieningsschap De Zuidhoek: Stichting Jeugd bij Omroep Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 29 JANUARI 1991 NR 24889 3 BURGH-HAAMSTEDE - De Koninklijke Muziek vereniging Witte van Haemstede, heeft vrijdag avond in het dorpshuis De Schutse in Burgh-Haam- stede haar jaarlijkse muziek-uitvoering gegeven. De belangstelling voor deze avond was groot; er zaten ruim 300 mensen in de zaal, afkomstig uit Burgh- Haamstede, Westenschouwen en omstreken, alsme de genodigden en mensen van zusterverenigingen. Het eerste programma-onder deel heette Funny Sticks, ge volgd door de opening door voorzitter de heer P. M. Kuzee. Funny Sticks droeg met recht deze titel: voor het podium stonden op een verhoging 12 muzikanten met trommels; het licht in de zaal en op het po dium ging uit en van onderaf werden de muzikanten belicht met backlights. Het theatraal effect was mooi en de zaal ge noot er oprecht van. Wat te zien was waren de contouren van het uniform in wit en de trommel-stokjes in diep-rose. Het was een waarlijk schouw spel dit te aanschouwen, de sierlijke bewegingen van de synchroom aan elkaar zijnde bewegingen van de stokken in combinatie met een goed staal tje slagwerk. Het applaus dat erop volgde, was dan ook zeer terecht. Project Voorzitter Kuzee van Muziek vereniging Witte van Haemste de opende de avond door ieder een hartelijk welkom te heten, in het bijzonder de ereleden en leden van de raad. De heer Ku zee memoreerde een aantal bij zonderheden van het afgelopen jaar zoals het behalen van de 200e ton oud-papier en het pro ject met de basisscholen Onder de Wieken en Kirreweie, dat haar voltooiing nadert. „Het Zeeuws educatief centrum or ganiseert jaarlijks dit project met als titel Met de muziek mee en heeft tot doel kinderen vertrouwd te maken met mu ziek in het algemeen en in het bijzonder met fanfare en daar hebben wij op in gespeeld", al dus de voorzitter. De heer Kuzee: „Al klinkt het wat clichématig: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst en dat geldt zéker ook voor ons! Maandagavond 4 februari slui ten we dit gemeenschappelijke project af met een rondgang van de kinderen mèt onze ver eniging door het dorp naar De Schutse waar de slotmanifesta tie wordt gehouden. Hierna wordt het verloop van de ver dere avond in beeld gebracht". Het programma bestond uit vier onderdelen met tussen door de pauze en tot slot het jaarlijkse bal. De onderdelen waaruit de avond bestond waren: een op treden van de fanfare, onder leiding van dirigent J. Knuist, gevolgd door een optreden van de drumband onder leiding van de heer R. de Roo, een gastoptreden van de Zeeuwse trabadour Engel Reinhoudt uit 's-Heerenhoek en als laatste nogmaals een optreden van de fanfare. De heer Kuzee besloot zijn welkomstrede met het woord te geven aan de heer Knuist, dirigent van de fanfare en wenste iedereen een plezie rige avond. Warm applaus Dirigent de heer J. Knuist zal gedacht hebben, dat de voorzit ter lang genoeg aan het woord was geweest en dat het publiek tenslotte kwam voor de mu ziek: hij zette zonder aarzelen de Avanti Mars in, een compo sitie van C. J. N. Cori. Het vele koper van de fanfare klonk mooi en men had er zin in, het publiek begreep dat als geen ander en reageerde met een warm applaus. Martydrom en St. Oswald zijn religieuze werken, maar Knuist doet ze - niet minder eerbiedig - af met koraaltjes. „Oorspronkelijk zijn ze ge schreven voor brassband, maar herschreven voor fanfare", al dus de dirigent van de Witte van Haemstede. King Arthur, gecomponeerd door Kees Schoonnenbeek, is een suite over de persoon Ar thur binnen het Engelse ko ninklijk huis. Ze bestaat uit vijf delen: Het kasteel, Lance lot, De jonkvrouw, „die wel licht een oogje op ridder Lance lot had", grapte de dirigent, Merlijn, de tovenaar en Het zwaard van de koning. Het koper blonk en het publiek leek geamuseerd. Het klonk goed en de facetten waren dui delijk aanwezig. Nog meer kwam dat tot uiting met Boismortier van A. den Ah- rend: de zes fragmenten wer den feilloos gebracht en met name de Finale klonk heel mooi. De juniorenmars was het laatste nummer van het eerste gedeelte van de avond. Het is geschreven door Johan Wichers en werd vlot en waardig afge werkt en dat vond het publiek ook. Uniek Voor het tweede gedeelte van de avond nam voorzitter Kuzee weer even het woord en vertel de het publiek dat de drum band van Witte van Haemste de, uniek is op Schouwen-Dui- veland. Voorzitter Kuzee: „Dit staaltje originaliteit hebben we te danken aan de introduc tie van enkele melodische slag instrumenten (xilophone, vi braphone en marimba, red.) en de enorme inzet', maar vooral de interesse". Jubilarisen Voordat de heer Kuzee de drumband aankondigt, komt hij met een verrassing. Gerrit van Damme en Johan Vreede- bregt, worden in gezelschap van hun echtgenotes op het po dium gehaald. Tot grote verba zing van beide heren, viel hen een huldiging ten deel. Omdat ze dit jaar 25 jaar lid van de muziekvereniging zijn. De spe ciaal voor deze gelegenheid uitgenodigde heer J. Schout van de KNF (de Koninklijke Nederlandse Federatie van Mu ziekverenigingen) speldde bei de leden de bij dit feit behoren de onderscheiding op. Beide echtgenotes werden in de bloe men gezet. Als Gerrit van Damme, ook namens zijn colle ga een dankwoord aan het be stuur en de KNF heeft uitge sproken wordt het programma hervat. De drumband onder leiding van Ronald de Roo zet Axel F in, een compositie van H. Fal- termeyer, in een arrangement voor drumband door J. M. Re- verse. Het klonk uitstekend; de symphonische slaginstrumen ten geven inderdaad meer „air" aan de band. En toen van achter uit de zaal de vele trom mels naar voren kwamen, leek het af. Maar dat was het niet. De Flintstones, 007 en Tequilla waren de nummers, die van het tweede programma-gedeelte een succes maakten. Troubadour Na de pauze was het de beurt aan de Zeeuwse troubadour Engel Reinhoudt. In het Zuid- Bevelands dialect vertolkte hij, zichzelf begeleidend op gi taar of op cither, liedjes en sketches, die deden deken aan die van de Sottegem Bleus en Wannes van der Velde uit Vlaanderen. In zijn nummer Liedje, refereerde hij aan de ju bilarissen van de Witte van Haemstede, maar ook de mu ziekvereniging zélf kwam er regelmatig in voor. Het pu bliek was er enthousiast over en liet dat vele keren blijken Twee jeugdige leden van Witte van Haemstede in actie. (Foto: Joop van Houdt). met luid applaus. Kiek, kiek 'n kacheltje op d'n diek en 'n Puut in de d'n dulve, was een echte meezinger en het publiek „kwaakte" dan ook in alle hef tigheid met de in het nummer voorkomende kikkers mee en stampte op aanwijzing van de troubadour uit 's-Heerenhoek mee, als hoeven van het veulen. Maar echte fu rore maakte Engel Reinhoudt met zijn conference over com puters, joggingpakken en walkmans. „Tegenwoordig doen de kinderen niet meer aan muziek en als ze dan toch een muzikale opleiding krij gen, gaan ze op de bank liggen met een walkman: wachten tot het over gaat, aldus Reinhoudt. Zijn conference, warmee hij ve le harten stal en het publiek tot tranen toe deed lachen, sloot hij af met zijn liedje Geest van de tijd. Les Montagnards van Th. Net ten werd als eerste nummer van het laatste onderdeel van de avond door de fanfare inge zet en keurig afgemaakt. „We gaan dromen", zei dirigent Knuist om even elf Uur. Dit korte intermezzo sloeg op het volgende nummer, Dreamings van Jacob de Haan. Eveneens van Jacob de Haan, maar in een arrangement van Tbny Ja- blovski is Londonderry air, be ter bekend als Danny Boy. Het ging er bij het publiek in als koek. Happy Mallets wordt door de fanfare slechts in Background gespeeld, omdat het duo Ronald de Roo en Je roen Kruit het eigentijdse werk deden op xilophone. Het klonk goed in de prachtige akoestiek van dorpshuis De Schutse. Na afloop waren er bloemen voor de beide dirigenten, de heer Knuist en de heer De Roo, respectievelijk van de fanfare en de drumband. Voor de gastspeler Engel Reinhoudt waren er eveneens bloemen, alsmede voor het beheerders echtpaar van het Haamsteedse dorpshuis. De boerenkapel van de Witte van Haemstede zorgde voor wat carnavalsmuziek, om zo de juiste sfeer te scheppen voor het bal. De avond zat goed in elkaar, zo wel organisatorisch als uitvoe rend. Het was alleen jammer, dat men weinig aandacht had geschonken aan de belichting en dit terwijl De Schutse een van de weinige goede zalen is op dit eiland, waar dat moge lijk is. Maar verder is het voor de muziekvereniging Witte van Haemstede te hopen dat ze nog jaren op deze voet verder kan gaan, want de avond was alles behalve saai. heden zeer beperkt waren en de prijs voor de tarwe laag. De vraag naar consumptie-peul vruchten was volgens het jaar verslag stabiel. De opbrengst van de groene erwten was goed en de kwali teit was redelijk. De teelt van bruine bonen verging het, zo blijkt uit het jaarverslag, min der goed. Door onder meer de droge zomer bleef de opbrengst laag. De schokkers lijken een wat betere toekomst tegemoet te gaan. „Het lijkt erop dat de wereldmarkt daar wat meer belangstelling voor gaat to nen". De oogst 1990 van de consump tieaardappelen tenslotte ver liep onder uitstekende condi ties. „Het liet zich aanzien dat we een enorme produktie had den te verwachten", aldus het jaarverslag. Droogte en hoge temperaturen in juni en augus tus haalden echter een streep door de rekening. Het resulta ten was een grote verscheiden heid van opbrengsten. Overi gens komt er nog een apart jaarverslag van de Aardappel afzetorganisatie voor Zuid west-Nederland. BRUINISSE - Vorige week is men bij de Grevelingensluis in Bruinisse begonnen met de bouw van een zogenaamde rol- brug. Het is de bedoeling dat deze brug altijd toegankelijk is behalve als de sluis open gaat. De rolbrug zal door de sluiswachter bediend gaan worden. De rolbrug vormt een belang rijke schakel in een fietsroute rond het Grevelingenmeer. Vanaf de rolbrug komt er een fietspad naar het Grevelin- genstrand aan de noord westzij de van de Grevelingendam. De ze fietsroute komt in aanslui ting op de fietsvoorziening op de Philipsdam. Ook de fiets route vormt een belangrijke schakel in een fietsroute rond het Grevelingenmeer, terwijl voorts een belangrijke toeristi sche voorziening, het Grevelin- genstrand, vanuit Bruinisse veel beter per fiets bereikbaar is. Z1ERIKZEE - Gezien de hoge bijdrage die de ge meente Zierikzee op grond van het aantal mandagen moet betalen voor het werkvoorzieningsschap De Zuidhoek, is een regeling waarbij ook rekening wordt gehouden met het inwonertal gewenst. Veruit de meeste leden van het bestuur van het werkvoor zieningsschap De Zuidhoek bleken die mening te zijn toegedaan. Alleen de Duivelandse vertegen woordigers K. Hendrikse en A. J. Bom volhardden maandagmiddag in hun bezwaren tegen het bijstel len van deze gemeenschappelijke regeling. Momenteel bestaat de gemeen telijke bijdrage uit twee ge deelten. Enerzijds wordt mee betaald in de bestuurs- en be heerskosten die in totaal 28.000 gulden bedragen. Anderzijds dragen de zes Schouwen-Dui- velandse gemeenten ook bij op grond van het aantal dagen waarop werknemers uit de des betreffende gemeente in De Zuidhoek aanwezig zijn (man dagen). Een en ander houdt in dat de gemeentelijke bijdrage van Zierikzee naar verhouding hoger ligt dan die van de ande re gemeenten. Volgens de hui dige regeling moet Zierikzee jaarlijks 43.595 gulden betalen voor De Zuidhoek, hetgeen be tekent dat Zierikzee nu, zo stel de voorzitter mr J. J. P. M. As- selbergs vast tweederde van de totale kosten moet betalen. Ook door de verhouding man Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs: .Aanhouden van het voorstel om tot een nieuwe regeling voor de gemeentelij ke bijdragen te komen, getuigt niet van standvastigheid". (Foto: Joop van Houdt). dagen-inwonertal onder de loep te nemen bleek volgens de Zierikzeese burgemeester de zware belasting voor Zierikzee. Het inwonertal van bij voor beeld Duiveland is globaal de helft van het inwonertal van Zierikzee. Het aantal manda gen is voor de laatste gemeente echter acht keer zo groot. Dit heeft grote financiële conse quenties voor de centrumge meente. Bijstelling Deze onevenredige lastendruk voor de gemeente Zierikzee is ook door gedeputeerde staten opgemerkt. Ten einde tot een meer evenredige verdeling van de bijdragen te komen is door het dagelijks bestuur van De Zuidhoek een niewe opzet uit gedokterd, waarbij de gemeen telijke bijdrage aan het egali satiefonds (maximaal 250.000 gulden) voor vijftig procent wordt bepaald door het aantal mandagen en voor vijftig pro cent door het inwonertal. Een regeling die ook bij andere werkvoorzieningsschappen (onder andere De Betho in Goes) wordt gehanteerd. Deze nieuwe opzet heeft echter al leen financiële consequenties voor de gemeente Zierikzee. In plaats van de 43.595 gulden zou deze centrumgemeente in het vervolg 34.845 gulden moeten bijdragen. Een vermindering van twintig procent. Geen problemen Ofschoon nog niet elk be stuurslid in de gelegenheid was geweest om het college van zijn gemeente te raadplegen Burgemeester L. N. Labruyë- re: ,,Pas als het jaarlijkse ex ploitatietekort meer dan 90.000 gulden bedraagt kan verhoging van de gemeentelij ke bijdragen aan de orde ko men". (Foto: Joop van Houdt). bleken de meeste bestuursle den geen problemen met die nieuwe opzet te hebben. Ster ker nog, de Brouwse vertegen woordiger mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter gaf te kennen dat de huidige regeling voor Zierikzee een buitenge woon zware belasting is. Haar college was dan ook geheel ak koord met de voorgestelde nieuwe opzet. De heer A. J. Padmos van de gemeente Wes- terschouwen zag persoonlijk niet veel problemen in die nieuwe opzet omdat de finan ciële gevolgen voor de andere vijf gemeenten nihil zouden zijn. Aan de andere kant bleek hij toch ook begrip te hebben voor de afwijzende houding van Duiveland en Bruinisse. Tegenstander Met name de afgevaardigde van de gemeente Duiveland, K. Hendrikse toonde zich een hardnekkig tegenstander van de voorgestelde verandering in de gemeentelijke bijdragen aan De Zuidhoek. „Als dit nu bespreekbaar wordt, dan moe ten ook de andere gemeen schappelijke regelingen be spreekbaar worden" motiveer de Hendrikse zijn bezwaren. Het Duivelandse raadslid wenste dan ook onverkort vast te houden aan de bepaling dat de hoogte van de gemeentelijke bijdrage volledig wordt be paald door het aantal manda gen. Ook de vertegenwoordi gers van Bruinisse, J. Huizer en J. L. Kempe deelden aan vankelijk die mening. Niet relevant voor bestuurders De Zierikzeese vertegenwoor diger D. van der Wekken zei dat het argument dat ook de andere gemeenschappelijke re gelingen bespreekbaar zouden moeten zijn in ieder geval niet relevant was voor de bestuur ders van De Zuidhoek. „Ik vind dit een heel zwak argu ment" oordeelde Van der Wek ken die zijn betoog kracht bij zette door te wijzen op het ver leden waarin de zes gemeenten eendrachtig streden om De Zuidhoek voor de regio te be houden. „Nu de gemeenten ge confronteerd worden met de fi nanciële consequenties ervan wordt er geaarzeld" aldus Van der Wekken. Voor de bestuurders L. N. La- bruyère en G. A. M. Cobussen was er sprake van een oneigen lijke discussie. De regeling van het werkvoorzieningsschap mocht volgens de Brouwse bur gemeester alleen met regelin gen voor anderewerkvoorzie ningsschappen worden verge leken. Iets dat het dagelijk be stuur gelet op het voorstel wel degelijk heeft gedaan. La- bruyère vond het dan ook een K. Hendrikse (Duiveland): „Als deze gemeenschappelijke regeling bespreekbaar is dan moeten ook andere gemeen schappelijke regelingen be spreekbaar zijn". (Foto: Joop van Houdt). goed voorstel en wees tegelij kertijd de andere bestuurders op het feit dat de eerstkomen de tijden geen verhogingen van de gemeentelijke bijdragen te verwachten zijn. Pas als het jaarlijkse exploitatietekort oploopt tot boven de negentig duizend gulden, dan pas kan een verhoging van de gemeen telijke bijdragen aan de orde komen. Gezien de bedrijfsom standigheden is zoiets voorals nog niet te verwachten. Risico's Daar De Zuidhoek een bedrijf is dat net zoals elk ander be drijf bedrijfsrisico's loopt zou een vergelijking met andere gemeenschappelijke regelin gen mank gaan meende G. A. M. Cobussen. Ook voorzitter Asselbergs deed nog een duit in het zakje om het bestuur op één lijn te krijgen. Hij wees met name op het belang van het solidariteitsprincipe. De huidige regeling zou Zierikzee er wellicht ooit nog weieens toe kunnen bewegen om in geval van financiële zorgen noodge dwongen wat mandagen te schrappen. Inwonertal Het door Asselbergs genoemde solidariteitsprincipe werd ook door het adviserend lid B. Waaijenberg naar voren ge bracht. Naar zijn mening zou het sociaal gezien dan zelfs zo moeten zijn dat in feite alleen het inwonertal een criterium zou moeten zijn voor het vast stellen van de gemeentelijke bijdrage. Zijns inziens is dat de beste garantie voor gelijke kansen om van de sociale werkvoorziening te kunnen profiteren. De gehele kwestie lag de Bruse vertegenwoordiger J. Huizer blijkbaar zo zwaar op de maag dat hij voorzitter Asselbergs verzocht dit punt voor een vol gende vergadering aan te hou den zodat hij eerst zijn raad zou kunnen raadplegen. Assel bergs voelde daar niets voor omdat dit de besluitvaardig heid van het bestuur zou aan tasten. De gemeenteraden zul len bovendien toch nog worden geraadpleegd. Als tussenoplos sing werd de vergadering korte tijd geschorst, waarna Bruinis se zich alsnog aansloot bij de voorstanders van de nieuwe re geling. Alleen voor de Duive landse vertegenwoordigers was en bleef het nee tegen de nieuwe regeling. Verwachting t/m zaterdag 2 febr. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn '30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -3 graden Middagtemp. 1 graad Windkracht zuidoost 3 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. -2 graden Middagtemp. 2 graden Windkracht zuid 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. -2 graden Middagtemp. 2 graden Windkracht zuid 3 ZON-EN MAANSTANDEN 30 jan. Zon op 08.24, onder 17.22 Maan op 18.00, onder 08.22 31 jan. Zon op 08.22, onder 17.24 Maan op 19.26, onder 08.42 Volle Maan: 30 jan. (07.10) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een groot en krachtig ho- gedrukgebiëd dat zich uitstrekt van Spanje over midden Europa tot in noord Scandinavië, schuift de ko mende dagen langzaam in oostelij ke richting op. Daardoor kunnen heel geleidelijk de oceaanstoringen wat dichter bij komen. Voorlopig zien die storingen er nog niet zo ac tief uit. We houden dan ook nog een paar dagen rustig weer. Morgen is er ook nog wel redelijk wat zon. Ge leidelijk zijn er ook wel meer wol kenvelden, maar neerslag zit er ze ker morgen, maar ook de eerste dagen daarna, niet in. Ook de tem peraturen veranderen nog weinig, in de nacht lichte vorst en overdag temperaturen iets boven nul. ZIERIKZEE - Op donderdag 31 januari staat de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland centraal bij een verzoekplaten- programma van Omroep Zee land. Het programma is te horen tus sen 16.00 en 17.00 uur en wordt gepresenteerd door Gerdi Pre- ger. Tussen de verzoekplaten door praat ze met de jeugd werkadviseur van de Stichting Jeugd, Jaap Elenbaas en met de voorzitter van het bestuur, Jan Blom. Zij vertellen over de ontstaansgeschiedenis en over het dagelijks werk van de Stichting Jeugd. De stichting verzorgt onder meer het uitle nen van spelen aan jeugdorga nisaties en ondersteunt het peuterspeelzaalwerk, de kin deropvang, het kinderclub werk en de jeugdsosen. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) tof 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3