Kustverdediging 1991 vastgesteld LAATSTE NIEUWS President Bush spreekt vandaag met minister Van den Broek Irak dreigt met aanslagen tegen VS en Nederland CNV en twee ouderenbonden samen in Seniorenberaad Algen niet alleen maar schadelijk voor milieu Automobilisten in auto van de zaak rijden harder Sovjet vliegtuig laat bom vallen naast Litouws dorp PvdA Amsterdam wil voetgangers beschermen Athene opnieuw opgeschrikt door aanslagen Holland Casino's vorig jaar beter bezocht Noorden loopt achterstand in Kabinet stuurt twee Orions naar Middellandse Zee Lijk gevonden op begraafplaats in Terneuzen Bukman overweegt herschikking 450 miljoen akkerbouw- steun 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WASHINGTON - Minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek zal vandaag, dinsdag, een ont moeting hebben met de Amerikaanse president Ge orge Bush. Dit heeft Van den Broek bij aankomst in de Verenigde Staten verklaard. De minister is maan dagavond in Washington aangekomen voor wat wordt aangeduid als gebruikelijk voorjaarsoverleg. Hij zal dinsdag en woensdag gesprekken voeren met zijn Amerikaanse collega's James Baker van buiten landse zaken en Dick Cheney van defensie. Behalve over de oorlog zal mi nister Van den Broek ook met de Amerikaanse ministers spreken over datgene wat er na de oorlog in het Golfgebied moet gebeuren en wat voor rol Nederland bij een vredespro ces zou kunnen spelen. Naar verwachting zullen de Ameri kaanse gesprekspartners aan dringen op een grotere bijdra ge in geld, manschappen en materieel. Het gesprek met minister van defensie Cheney staat voor dinsdag op de agenda, woens dag gaat van den Broek naar het State Department om met minister Baker te spreken. Hier komen naar verwachting ook de ontwikkelingen in Suri name, de Baltische republie ken en Zuid-Afrika aan de or de. Verder staan gesprekken met leiders van het congres op het programma. De minister zal senator Sam Nunn ontmoeten, de invloedrijke voorzitter van de defensie commissie van de senaat. Ook staat een gesprek met de commissie van buiten landse zaken van de senaat op de agenda. Donderdag keert de minister terug naar Nederland. Minister Hans van den Broek zal dinsdagmiddag in het Witte Huis „een beleefdheidsbe zoek" brengen aan president Bush. Daarnaast voert Van den Broek dinsdag gesprekken met de Russische en Egyptische mi nisters van buitenlandse za ken. Met zijn zijn nieuwe Sovjet collega Aleksandr Bessmert- nych zal Van den Broek behal ve de oorlog in de Golf ook de binnenlandse situatie in de Sovjetunie en de situatie in de Baltische staten bespreken. Ook wil minister van den Broek horen hoe de Sovjetunie denkt over de toekomst van het Midden-Oosten na de oorlog. Hij sprak de verwachting uit dat het uitstel van de top in Moskou tussen de presidenten Bush en Gorbatsjov niet tot een verkoeling van de betrek kingen tussen de Sovjetunie en de Verenigde Staten zal leiden. Ook van zijn Egyptische colle ga Abd el Meguid wil hij verne men hoe Egypte de toekomst van het Midden-Oosten ziet als de oorlog voorbij is. Minister Van den Broek noemde Egypte een van de belangrijkste steun pilaren in de internationale coalitie. ~r Volgens hoogleraar aquatische milieubiologie AMSTERDAM - De overdadige en verstikkende groei van al gen door lozing van stikstof en fosfaat op het oppervlaktewa ter is schadelijk voor het mi lieu. Algen kunnen echter ook bij de bestrijding van milieu problemen een rol spelen. Dat betoogde L. Mur maandag bij zijn intree-rede als hoogleraar aquatische milieubiologie aan de Universiteit van Amster dam. De microscopisch kleine algen hebben een hoge groeisnelheid. Onder gunstige omstandighe den kan het aantal organismen in 24 uur toenemen met een fac tor vier. Net als andere groene planten binden algen kooldi- oxyde en nemen ze voeding stoffen gis stikstof ep fosfaat op. Het netto rendement bij de ze processen ligt echter bij al gen veel hoger. Algen zouden daarom, zo meent Mur, veel beter dan graan of plantaardige oliën in gezet kunnen worden bij de produktie van auto-brandstof. Daardoor zijn minder fossiele brandstoffen nodig, zodat de toename van kooldioxyde-con- centraties in de lucht afneemt. Dat is weer gunstig in de strijd tegen klimaatverandering als gevolg van het broeikaseffect. Algenvijvers Bij de verbranding van algen als onderdeel van brandstof komt weliswaar ook kooldi- oxyde (CO2) vrij, maar bij het kweken van de algen wordt CO2 uit de lucht opgenomen. Mur heeft berekend dat alle CO2 die Nederlandse auto's jaarlijks produceren gebonden kan worden in algenvijvers met een totaal oppervlak van 1.000 vierkante kilometer, 5 procent van het agrarische areaal. Binden 4-lgen kunnen ook gebruikt worden bij het binden van voe dingstoffen uit afvalwater. In Nederland kan hierbij volgens Mur in eerste instantie gedacht worden aan de verwerking van mestoverschotten uit de inten sieve veehouderij. Bijkomend voordeel is een hoog eiwitgehalte van de zo ge produceerde algenmassa, waardoor het materiaal zeer bruikbaar is als veevoer. Volgens onderzoek DEN HAAG - Automobilisten met een voertuig van de zaak rijden gemiddeld vijf kilome ter per uur sneller dan zakelij ke rijders in 'een eigen auto. Verder rijden ze 15 tot 20 kilo meter harder dan personen die hun auto alleen voor privé- doeleinden gebruiken. Dat blijkt uit onderzoek van A. Rooijers van de Rijksuniversi teit Groningen. Het aantal werknemers met een auto van de zaak is fors ge groeid als gevolg van de belas tingmaatregel Oort. Die brengt met zich mee dat vergoedingen voor zakelijke ritten boven de 44 cent per kilometer worden belast. Bedrijven moeten hun werknemers daardoor veel ho gere vergoedingen geven om aan hetzelfde nettobedrag te komen als voor Oort. Het ver strekken van auto's van de zaak wordt hierdoor vaak aan trekkelijker. Lease-bedrijven hebben vorig jaar dan ook een groei van 25 procent en meer gehad, aldus Rooijers. Het aantal auto's van de zaak bedraagt momenteel zo'n 500.000, ongeveer 10 pro cent van het wagenpark. ZIERIKZEE - Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat heeft de Tweede Kamer en gedeputeerde staten van de kustprovincies op de hoogte gesteld van het werkschema voor de zandsuppleties voor de kustverdediging in 1991. De planningen zijn er op ge richt dat alle suppleties nog dit jaar gereed zijn. Daarbij is ook rekening gehouden met de re creatieve belangen op het strand. Behalve Schouwen en Schevenngen worden de wer ken eind maart aanbesteed. Getracht wordt de suppletie bij Scheveningen voor 1 mei ge reed te hebben. Schouwen wordt medio mei aanbesteed. Het schema isvastgesteld on der voorbehoud van eventuele stormen in het nu lopende stormseizoen, die reden kun nen zijn om andere suppleties uit te voeren of prioriteiten te verschuiven. Het werkschema is ingedeeld in drie prioriteitsgroepen. Groep een betreft die kustvak- ken waar suppletie nodig is om driegende aantasting van de deltaveiligheid van kustwerin- gen te voorkomen. Callantsoog en Westkapele-Zoutelande) en een werk waarvoor reeds een contractuele verplichting is aangegaan: Hoek van Holland. Groep twee betreft suppleties nodig om aantasting van grote belangen in het duin of op het strand te voorkomen. Dit zijn kustvakken op Schouwen, Texel en Scheveningen. In groep drie gaat het om smalle duingebieden die door kust- achteruitgang structureel wor den aangeatst (Den Helder- Callantsoog en Petten). VILNIUS - Een vliegtuig heeft maandag een bom laten vallen bij een dorp in Litouwen. Dat heeft een woordvoerder van het Litouwse ministerie van binnenlandse zaken bekendge maakt. Hij zei dat het nog on duidelijk was waarom de bom was gegooid en of het om een ongeluk gaat of niet. Het projectiel sloeg in bij Sal- cininkai, ongeveer 50 kilome ter van de Litouwse hoofdstad Vilnius. In Litouwen zijn veel eenheden van het Sovjetleger gelegerd. Bij militaire oefeningen gebeu ren echter dikwijls ongeluk ken. De bom sloeg een krater van vier a vijf meter diep en 20 me ter doorsnee tussen een in aan bouw zijnd huis en een boerde rij- AMSTERDAM - De PvdA in de hoofdstad wil een bedrag van een miljoen gulden uittrekken voor de beveiling van voetgan gers op tram- en vluchthalten. Die voetgangers worden nu re gelmatig belaagd door voorbij razende taxi's, koeriers en an dere mensen die vinden dat ze haast hebben. De zogenaamde vrije trambaan. Van automobilisten die bewust ernstige verkeersovertredin gen begaan moet bovendien, al dus PvdA-er E. van der Laan, de auto in beslag kunnen wor den genomen. Van het bedrag van een miljoen moet negen ton worden ge bruikt voor de onmiddellijke aanleg van zogenoemde meteo- balken op ten minste zestig tramhalten in de stad. ATHENE - De Griekse hoofd stad Athene is maandagavond opnieuw opgeschrikt door bomexplosies. Dit keer waren de Israëlische jtmbassade en een kantoor van British Petro leum het doelwit van aansla gen. Volgens de politie, die de aanslagen in verband brengt met de Golfoorlog, zijn er geen slachtoffers maar is er wel schade. Een nacht eerder waren Ameri kaanse instellingen in Athene het doelwit geworden van aan slagen, waarbij grote materiële schade werd aangericht. Eerst ontplofte een bom bij het ge bouw van de verzekerings maatschappij Interamerican, en nog geen uur later werd de eerste verdieping van het ge bouw van de American Ex press Bank getroffen door een anti-tankraket. De raket werd afgevuurd over een drukke straat in het centrum van Athe ne. Vier dagen geleden werden ook andere westerse gebouwen het doelwit van aanslagen in de Griekse hoofdstad. Drie tijd bommen ontploften toen bij het kantoor van de Amerikaan se Citibank, een filiaal van de Britse bank Barclays en de post van de Franse militaire at taché. De verantwoordelijkheid voor die aanslagen, waarbij geen ge wonden vielen, werd telefo nisch opgeëist door de Griekse terreurorganisatie 17 Novem ber, die sinds haar oprichting in 1975 vijftien doden op haar naam heeft staan. Er is nog nooit een lid van de organisatie opgepakt. Niemand heeft zich echter nog verantwoordelijk gesteld voor de jongste aanslagen, maar ook nu vermoedt de politie dat deze het werk zijn van 17 No vember. Veiligheidsinstellingen in heel Europa zijn in staat van pa raatheid gebracht met het oog op terroristische aanslagen in verband met de oorlog in de Golf. DEN HAAG - Vorig jaar zijn bijna 3,2 miljoen bezoeken ge bracht aan de Holland Casi no's, de acht officiële casino's die Nederland rijk is. Een stij ging ten opzichte van 1989 met 326.569 bezoeken, ofwel 11,4 procent. Dit deelde Holland Casino's dinsdag mee. De vergelijkende cijfers wor den beïnvloed doordat in 1990 voor het eerst alle acht casino's voor een heel jaar meetelden, terwijl het casino in Nijmegen in 1989 vijf maanden open was. Wordt deze vestiging buiten de vergelijking gehouden, dan is het bezoek landelijk met 5,3 procent toegenomen. De ge middelde besteding per casino blijkt te zijn opgelopen van 129 tot 133 gulden. In Nederland worden de beide Hiltoncasino's in Amsterdam en Rotterdam'vervangen door grotere eigen vestigingen. Hol land Casino Amsterdam ver huist per 1 november naar het Lido-complex bij het Leidse- plein. Naast de Doelen in het centrum van Rotterdam is het Plaza-complex in aanbouw. Het hierin opgenomen Holland casino gaat begin 1992 open. DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP NICOSIA - Voor de Iraakse ra dio is dinsdag een verklaring voorgelezen van het „Nationa le en Pan-Arabische Strijd- front van het Arabisch schier eiland" waarin Arabieren worden opgeroepen belangen aan te vallen van de Verenigde Staten, Nederland, Groot- Brittanië en Frankrijk. Het Front dringt er bij de Ara bieren op aan zich trots en waardig achter de heilige oor log te scharen „die geleid wordt door Irak en onze strij dende leider Saddam Husayn". Het roept hen vervolgens op „krachtig en moedig stelling te nemen tegen deze smerige sa menzwering door al uw hulp bronnen en creativiteit te mo biliseren bij het aanvallen van de Amerikaans-Atlantische be langen en de Britse, Franse en Nederlandse belangen". Frankrijk, Groot-Brittannië en Nederland hebben alle drie troepen geleverd voor de door de Amerikanen geleide multi nationale troepenmacht die een eind moet maken aan de Iraakse bezetting van Kuwayt. Radio Baghdad riep vorige week vrijdag de moslims in de wereld op de belangen aan te vallen van de landen die deel nemen aan de strijd tegen Irak en ook toen werd Nederland met name genoemd. GRONINGEN - In de provin cies Groningen en Friesland zal dit jaar voor het eerst sinds het begin van de jaren tachtig de werkloosheid meer teruglo pen dan in de rest van het land. De provincie Drenthe wist reeds sinds 1986 zijn werkloos heid terug te brengen tot op en zelfs onder het landelijke ni veau. Dit staat in de „Regionaal Eco nomisch Verkenningen 1991 voor Groningen, Friesland en Drenthe" van de Sectie Ruim telijke Economie van de Rijks universiteit Groningen. De Golfoorlog maakt progno ses erg onzeker. Als de groei van de export van ons land la ger uitkomt dan geraamd, mag worden aangenomen dat de werkloosheid in het Noorden meer terugloopt dan in de rest van het land. De noordelijke provincies moeten het traditio neel meer hebben van de bin nenlandse bestedingen. Voor Groningen en Drenthe wordt een groei van de produk tie voorspeld die gelijk is aan het landelijke gemiddelde van 2,75 procent, Friesland blijft daar 0,25 procent onder. Voor dit jaar wordt een groei van het aantal banen verwacht van 3.000 in Groningen, 2.400 in Friesland en 2.300 in Drenthe, een stijging van respectievelijk 1,5 procent, 1,2 procent en 1,7 procent. Het landelijke cijfer is 1,7 procent. Mede door de trek naar elders groeit het aanbod in Gronin gen en Friesland minder snel dan landelijk. Het arbeidsaan bod neemt in Groningen toe met 600 personen, in Friesland met 1.000 en in Drenthe met 800. Al met al wordt in Groningen voor dit jaar een werkloosheid verwacht van 8,4 procent, Friesland 6,1 procent, Drenthe 4,7 procent en landelijk 5,1 pro cent. Dit betekent dat de regionale component in de werkloosheid (het verschil met het landelijke cijfer) voor Groningen terug loopt van 3,9 naar 3,3 procent, voor Friesland van 1,2 naar 1,0 procent en voor Drenthe naar 0,1 procent naar -0,4 procent, waardoor Drenthe dus bene den het landelijke gemiddelde ligt. DEN HAAG - De vakcentrale CNV en de ouderen bonden Unie KBO en de PCOB gaan samenwerken binnen het Seniorenberaad. Hiertoe is maandag in Den Haag een samenwerkingsovereenkomst onder tekend. Het nieuwe beraad betekent volgens de oprichters een bundeling van deskundigheid op het gebied van ouderen. CNV, Unie KBO en PCOB ver tegenwoordigen ruim 375.000 vijftig-plussers. Voorzitter S. van Bijsterveld van de Unie KBO benadrukte dat het Seniorenberaad geen concurrent wordt van de Cos- bo, het samenwerkingsverband tussen Unie KBO (katholie ken), PCOB (protestanten) en de ANBO (algemeen). „Het se niorenberaad komt zeker niet in de plaats van de Cosbo, maar wordt juist een voorpor taal van christelijk overleg, zo dat we binnen de Cosbo een meer eensluidend verhaal kun nen laten horen," aldus Van Bijsterveld. Hij ontkende dat het Senioren beraad het begin is van een fu sie tussen de twee christelijke ouderenbonden. „Daarvoor zijn de culturen tussen de twee achterbannen te verschillend." Wel acht hij het mogelijk dat in de toekomst het Seniorenbe raad met een anffer standpunt naar buiten treedt als de Cos bo, bij voorbeeld over euthana sie. Landelijk CNV-voorzitterHofstede zei dat de ouderenbonden zich de laatste jaren in toenemende mate bezighouden met lande lijke belangenbehartiging. Hofstede: „Als CNV kwamen we de christelijke ouderenbon den op steeds meer platforms tegen, zodat een soort van sa menwerking voor de hand lag. Na een lange tijd van overleg is er nu het Seniorenberaad." Bij de derde grote ouderen bond, de ANBO, wordt met ar gusogen gekeken naar het nieuwe samenwerkingsver band. ANBO-bestuurslid Van Oosterhout kondigde maandag aan binnen het ANBO-bestuur en het Cosbo-bestuur te zullen aankaarten of het nog zin heeft om op deze wijze met de twee confessionele ouderenbonden samen te werken. Gevaarlijk water „Ik vind het op zich heel erg dat de katholieken en protes tanten op deze wijze weer bij elkaar gaan zitten. Wij hebben er als ANBO lang voor geijverd om de Cosbo uit te breiden met alle vakbonden en de pensioen bonden. Dat stuitte vooral op tegenwerking van de Unie KBO en PCOB. En hu komen de Unie KBO en de PCOB hier mee ineens op de proppen. De Cosbo is in gevaarlijk water beland. Een scheiding der geesten is niet onmogelijk," al dus Van Oosterhout. DEN HELDER - Het kernkabi net heeft maandag besloten twee Orions naar de Middel landse Zee te sturen. Ze zullen worden gestationeerd op Sici lië. Dit deelde minister van de fensie Ter Beek mee. Het gaat in totaal om zo'n 13 tot 15 per sonen die hierbij betrokken zijn. Hiermee heeft Nederland vol daan aan een verzoek van de NAVO. Het doel is onder meer de scheepvaartlijnen open te houden. Ter Beek zei dat wat betreft het aanbod van Neder land omtrent de Patriotraket ten geen verandering te mel den viel. Er is geen verzoek om dergelijke raketten te statione ren binnengekomen, maar de Nederlandse bereidheid dat te doen blijft aanwezig. TERNEUZEN - Op de algeme ne begraafplaats in Terneuzen is maandagochtend het stoffe lijk overschot aangetroffen van een vrouw uit deze plaats, de 35-jarige S. Secmen. Uit een eerste onderzoek is volgens eep woordvoerder van de Ter- neuzense gemeentepolitie ge bleken dat de vrouw door ge weld om het leven is gebracht. Seksueel misbruik wordt niet uitgesloten. Op last van de officier van justitie in Middelburg is in middels een recherchebij standsteam van 25 man met on derzoek in de zaak begonnen. Vandaag, dinsdag, wordt sectie op het stoffelijk overschot ver richt. DEN HAAG - Landbouwmi nister Bukman is bereid te be zien of het mogelijk is de 450 miljoen gulden bestemd voor de akkerbouw te herverdelen. Volgens een woordvoerster van het Landbouwschap heeft Bukman dat maandag toege zegd tijdens een gesprek met het Landbouwschap. De 450 miljoen gulden is gere serveerd om tot en met 1994 de noodlijdende akkerbouw te ondersteunen. De sector klaagt echter dat het geld verkeerd wordt verdeeld. Er zou te veel geld gaan naar regelingen be stemd voor bedrijfsbeëindi ging, braakleggen en inko menssteun en te weinig naar projecten voor herstructure ring. Voor dat laatste zou nog slechts 60 miljoen gulden be schikbaar zijn terwijl er voor 320 miljoen gulden aan subsi die-aanvragen ligt. Volgens het Landbouwschap heeft Bukman laten weten dat er te praten is over het ver schuiven van geld binnen het totale budget van 450 miljoen gulden. Het Landbouwschap had hierom gevraagd. De ak kerbouw hoeft er echter niet op te rekenen dat er meer geld wordt uitgetrokken dan de toe gezegde 450 miljoen, aldus Bukman. T/m 2 februari Zierikzee Expositie beeldhouwwerken en schilderijen Goese kunste naar Anton Beysens. Restau rant Mondragon. 11.00 uur tot sluiting restaurant. Zondagen gesloten, kerstdagen en nieuw jaarsdag geopend. Dinsdag 29 januari Burgh-Haamstede Bijeenkomst NVvH met schil deres E. Mes. De Schutse. 14.00 Uur. Commissie abz in het gemeen tehuis. 16.30 uur. Artsenechtpaar Kruithof over ervaringen in Botswana. Hotel Haamstede. 20.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, consistorie. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, zaaltje Badhuisstraat. Van 19.00 tot 20.30 uur. Oosterland Schrijfavond Amnesty Inter national. Hervormde kerk, consistorie. Van 20.00 tot 21.00 uur. Woensdag 30 januari Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afde ling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Informatieve avond Technica 10 club. De Driehoek. 20.00 uur. Donderdag 31 januari Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 1 februari Zierikzee Jaarvergadering vissersvereni ging Helpt Elkander. Huis van Nassau. 14.00 uur. Receptie jubileum B. Waaijen- berg. Foyer Mondragon. 17.00 tot 19.00 uur. Burgh-Haamstede Second house party. Big S. Vanaf 20.30 uur. Zaterdag 2 februari Zierikzee Première De Eetkamer door de Amateur Comedie Zierikzee. Concertzaal. 20.00 uur. Renesse Verkoop Welfare-artikelen tij dens de Strao. Bij Reehorst. 14.00-16.30 uur. Ledenvergadering Mussengil- de. Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. In de kern Brouwershaven. Vanaf 9.30 uur. Maandag 4 februari Zierikzee Bijeenkomst over modern per soneelsbeleid. Mondragon. 20.00 uur. Dinsdag 5 februari Zierikzee Ledenvergadering ZLM-kring Schouwen-Duiveland in Graanbeurs. 19.30 uur. Bijeenkomst afdeling Schou wen-Duiveland NBvP. Mondra gon. 19.30 uur. Oosterland Algemene ledenvergadering afdeling Oosterland Door Een dracht Sterk. Pleisterplaats de Treffer. 19.30 uur. Woensdag 6 februari Zierikzee Werkbezoek staatssecretaris De Graaff-Nauta. De Schutse. 14.00 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering Oranjevereni ging Nieuwerkerk in de pbs De Dobbelsteen. 20.00 uur. Donderdag 7 februari Scharendijke Commissie bezwaarschriften. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 8 februari Zierikzee Zangconcert met gebroeders Bogerd. Nieuwe Kerk. 19.45 uur. Oosterland Uitvoering toneelvereniging De Schouwspelers met de klucht Drie Klepels in een hoenderhok. 20.00 uur. Bal, on der leiding van John Prins, na.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2