Oud-Tweede Kamerlid opent bandencentrum Onderzoek naar toerisme en recreatie in Zierikzee JIKKEMIEN Volle bak bij Gin on the Rocks Commissie schoorvoetend akkoord met aanpassing voormalige school ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE D'r is vee meer in de waereld as ier op't ei land. Ons ebben van de kaarte geleerd, jie nie, moeder. Nee kind, daer was bie ons gin tied vor. Je grootmoeder ad zóvee kindertjes en ze was allêene om voor de kost te zurgen. As ik groot bin, wil ik in de stad werke. Mer joen, je bin toch gin meisse. Je moe leere ploege en mee de paeren rie. Glimla chend keek ze naar hem. Hij lag met zijn bo venlijf op de tafel. Dat wil ik nie! Er kwam een harde uitdruking in zijn ogen. Zijn hand krampte tot een vuistje en hij keek zijn moeder donker aan. Is dat dan nie, as je gezaaid eit en de vruchten groeie? 't Is toch feêste as den oest binnenkomt. En de paeren die kun zó stappe en mee ulder kop knikke. Driftig schudde hij zijn hoofd. Ik bin bange van paeren en op 't land is 't er altied modder d'r is niks an. Ik wil 't wezelijk nie, moeder! Ze zag dat hij het meende. Een gevoel van verdriet en teleurstelling kw«m over haar. Zou hij ook tegen de draad ingaan, dit twee de kind? En hij was altijd zo zacht en mee gaande geweest. Wat zou je dan wèl wille? vroeg ze bijna angstig. Met een ruk keerde hij zich naar haar toe. Zijn heldere stem zong aan haar oren. Naer stad en een vak leere! Hij had een blos gekregen, de ronding van zijn jongensgezicht trilde, terwijl hij zijn handen om haar bovenarm vouwde. Zijn bruine handen, die vol schrammen en ruige plekken waren ze leken, ondanks hun verweerde kleur, zo teer en klein. Geen han den om een boerenpaard te mennen of een ploeg door de klei te rijden. De nagels waren zwart maar mooi gelijk en ze hadden alle een wit halve maantje. Ze had dat nog nooit eerder gezien en hij was toch haar eerste jongen. Een vak leere kost geld en dat ebbe ons nie, m'n kind. Ik kan as leerjoen beginne, moeder. Dan Door DIGNATE ROBBERTZ verdien je wat en je kan opklimme as je goed oppast. En as ik dan een eige zaak eb be, oef je nie meer op Zeeduin te werken en dan koope we een kachel om vader z'n voe ten te wermen. Jikkemien zocht de naald en trachtte de naad af te zomen, maar ze onderscheidde de draad niet meer. Een traan viel op haar han den. Arend's armen gleden om haar nek, hij drukte zich tegen haar aan en vroeg ver schrikt: Waerom juul je noe, moeder? Och je bin nog zó klein en noe wil je ook al van me weg. Ze veegde haar ogen af en lachte weer. Misschien verander je nog. Ik wil gin boereknecht oore, hield hij koppig vol. En as ik toch moet dan doe ik net as Kee. Dan loop ik weg van den boer. Ze borg haar naaigerei weg en schoof de stoelen onder de tafel. Dat doe jie nie dat weet ik wel beter. Ik doen 't wel, moeder ik doen 't ze ker. Och, ze moete joe in stad nie ebbe, plaag de ze, je bin vee te klein. Dat is gin waer. Max zei dat ik een flienke joen bin. Ze bleef voor hem staan en zei ernstig: Je moe naer Max nie luustere Max is goed, sprak hij tegen. Ie wil ner me luustere en dat doe jie nie en vader ook nie. Ontsteld keek ze naar zijn klein gezicht. Misschien had hij gelijk. De kinderen wer den groot, het was of ze dat vanavond voor het eerst begreep. Ze geloofde haar eigen jongen niet meer te kennen, zo stond hij daar met zijn handen diep in zijn zakken en zijn voeten stevig op de vloer. Er was iets onverzettelijks in de boog van zijn nek en ze had nooit eerder geweten dat hij een harde kin had. Gae noe slaape, zei ze rustig. As 't voorjaer komt kun we altied nog is prate. Eén zeumer koeien wachte, zou jie nie van weete. Je vindt et zó mooi op 't vroon zei je altied (wordt vervolgd) De Kleine Hofman Op zaterdag 2 februari is in de Zeeuwse Bibliotheek te Mid delburg de officiële presentatie van het boek De Kleine Hof man en de opening van drie tentoonstellingen over het werk van Wim Hofman. De evenementen werden georgani seerd in verband met de vijf tigste verjaardag van de schrij ver. Hij overhandigt hierbij een exemplaar van het boek dat een overzicht geeft van zijn werk, aan gedeputeerde G. de Vries-Hommes. De bijeen komst begint om 14.00 uur. ARNHEM - Het Dorp in Arn hem, leefgemeenschap woor gehandicapten, mag voor 22 miljoen gaan renoveren. Dat maakte het bestuur van Het Dorp zaterdag bekend. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Heemse: J. R. Visser te Urk. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Terneuzen: W. Verhoeks te Arnemuiden. Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Kampen: A. D. Muilwijk te Dordrecht. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland OOSTERLAND - Donderdag 31 januari, 19.30 uur ds. A. D. Muilwijk, bediening Heilige Doop. Gewoon nodig ZIERIKZEE - Hoewel men er naar streeft bij de voorlichting aan toeristen het accent te leggen op cultuur en monumenten, voert de gemeente Zierik zee tot nu toe geen specifiek beleid op het gebied van toerisme en recreatie. Om dat in de toekomst wel te kunnen gaan doen stelt het dagelijks bestuur van de gemeente, het college van burgemeester en wethou ders aan de gemeenteraad voor om een onderzoek te laten verrichten naar de diverse aspecten van het toerisme en recreatie in Zierikzee. Het onderzoek zou moeten worden uitgevoerd door vier dejaars-studenten van de Na tionale Hogeschool voor Toe risme en Verkeer in Breda en kost 4.750 gulden. Tijdens de gemeenteraadsvergadering die op donderdag 31 januari wordt gehouden in het stadhuis te Zierikzee moet blijken of de gemeenteraad toestemming geeft voor het uitvoeren van een dergelijk onderzoek. De leden van de adviescommis sie financiën en de adviescom missie middenstand, recreatie en toerisme staan positief ten opzichte van het plan. Inzicht gegevens die daarbij aan het licht komen, zouden door de gemeente kunnen worden ge bruikt als bouwstenen voor een te voeren toeristisch- recreatief beleid. Het onderzoek kan worden uit gevoerd in de eerste helft van 1991 en de oplevering van het rapport zou dan plaatsvinden op 15 juli. De studenten verza melen hun gegevens via desk research, schouwing ter plekke en interviews met vertegen woordigers van het toeristisch/ recreatieve bedrijfsleven en de gemeentelijke overheid. Voor het verkrijgen van statistische gegevens wordt gebruik ge maakt van bestaande bronnen. Via het onderzoek zouden de studenten inzicht moeten ver krijgen in de huidige, èn de te verwachten vraag naar het toeristisch-recreatief produkt in de gemeente Zierikzee. De Zilveren mergboor Tijdens de gemeenteraadsver gadering wórdt de gemeente raad ook gevraagd om 800 gul den beschikbaar te stellen voor de aankoop van een zilveren mergboor uit het tweede kwart van de 18e eeuw. Een mergboor werd vroeger aan tafel ge bruikt om het vetachtige merg uit beenderen te kunnen halen. Het is een lange en dunne lepel met aan beide kanten een hol te. Het gaat om een exemplaar dat is vervaardigd door de Zierik- zeese zilversmid Jan Eyrmeed. De mergboor wordt aan de ge meente te koop aangeboden door J. A. van Dijk uit Amstel veen. Het college van b en w is van mening dat de mergboor een interessante aanwinst zou zijn voor de collectie zilver van het Stadhuismuseum. Het stelt de raadsleden voor de musea- reserve aan te spreken ten gunste van de aankoop van de mergboor. De reserve bedraagt daarna nog 95.000 gulden. Tijdens de raadsvergadering wordt definitief beslist over een aantal onderwerpen dat al eerder aan de orde is geweest tijdens de openbare commis sievergaderingen. Zoals het ba- sisrioleringsplan voor de ge meente Zierikzee, de invoering van betaald parkeren in de bin nenstad van Zierikzee en de subsidiëring van het podium Brogum. De openbare vergade ring kan door iedere belang stellende vanaf de publieke tri bune worden gevolgd. Donder dag 31 januari om 19.30 uur. Toekomstige expositieruimte Stichting Westerschouwen Kultureel BURGH-HAAMSTEDE - De commissie openbare werken van de gemeente Westerschouwen is onlangs schoorvoetend akkoord gegaan met het voorstel van het college om 83.000,- beschikbaar te stellen voor de aanpassing van het voormalige schoolgebouw aan de Kerkstraat in Burgh. Het is de bedoeling dat het gehouw door de Stichting Westerschouwen Kul tureel in gebruik wordt genomen als expositieruim te. De stichting wil eer^ lokaal van het schoolgebouw in de oude staat, als leslokaal, herstellen. Compleet met alle attributen die daarbij horen. In een ander lokaal wil men landbouw werktuigen tentoonstellen en het derde lokaal zou gebruikt kunnen worden voor wissel exposities. De gang zou moge lijk plaats kunnen bieden aan een verzameling antieke fiet sen. Veel werk Om het gebouw geschikt te ma ken voor dat doel moet er heel wat gebeuren. Er is jarenlang geen of onvoldoende onder houd gepleegd aan het gebouw en een flinke opknapbeurt is dan ook noodzaak. Verder zou het gebouw voorzien moeten worden van centrale verwar ming en beveiligd moeten wor den tegen inbraak. Alles bij elkaar vergt dat, zoals al aangestipt, de somma van 83.000,-. Een bedrag waar door de commissieleden toch wat tegen aan gehikt werd, zo bleek tijdens de vergadering. Daarbij speelde ook mee dat het gebouw in de toekomst wellicht onderdeel uit gaat ma ken van de Karolingische Burght en dan weer flink ver bouwd moet worden. De term kapitaalsvernietiging werd herhaaldelijk gebezigd en commissievoorzitter ir. C. W. Veerhoek erkende dat er in fei te dubbele kosten gemaakt moeten worden als de plannen rond de Karolingische Burght hun beslag krijgen. Hij stelde dat er dan weer voor zo'n 47.000,- aan het gebouwtje be steed moet worden. ZIERIKZEE - Niemand minder dan oud-Tweede Kamerlid M. W. Schakel kwam vrijdag naar Zie rikzee om daar de opening te verrichten van het nieuwe bedrijf van bandencentrum Rinus Roon. Roon verhuisde met zijn bedrijf vanaf het Groene Weegje op het industrieterrein naar de Vissers- dijk bij 't Sas te Zierikzee. Het bedrijf werd tevens aanzienlijk uitgebreid. De politicus Schakel was 17 jaar lid van de Tweede Kamer, eerst voor de ARP en later voor het CDA. Hij was veertig jaar burgemeester. Tot voor kort was hij tevens voorzitter van de VACO, een branche-organisatie van bandenbedrijven. De band met deze bedrijfstak is nog zo sterk dat hij positief reageerde op het verzoek van Roon om het nieuwe bedrijf in Zierikzee te openen. Dat deed de oud-politicus door op een knop te drukken. Daardoor kwam een brug omhoog en rolde een grote band met een tekst 'geopend' door een papieren wand. De officiële gebeurtenis werd bijgewoond door een aantal geno digden. MIDDELBURG ZIERIKZEE - Bravoure, brutaliteit en een goed gevoel voor show. Die elementen, vermengd met spelplezier, gedrevenheid en goed verzorgde techniek waren terug te vinden in het concert van de Hard-rock-formatie Gin on the Rocks zaterdag in jongerencentrum Brogum in Zierikzee. De hard- rock-liefhebbers waren ervoor in groten getale naar Zierikzee gekomen en al na het eerste nummer bleek dat de muziek van Gin on the Rocks wat hen betrof een schot in de roos was. Het concert in Brogum was een mengeling van oud werk en nummers van de laatste CD Coolest Groove van het hardrock-vijftal. Gin on the Rocks zette er meteen al flink vaart achter. Zanger Vince Ehren hield de aankondigingen zeer kort en gunde de bandleden én het publiek nauwelijks de tijd om bij te komen. Naast eigen werk speelde de band ook covers van onder meer het Stones-succes Honky Tonk Women, zij het in een zeer eigentijds hard-rockjasje. In het repertoire van Gin on the Rocks niet alleen snelle, swingende nummers maar ook op blues geïnspireerde nummers als Cold Turkey Blues en ballads als Dawn met fraai ingetogen gitaarwerk. Het concert in Brogum trok zo'n 350 belangstellenden. (Foto: Joop van Houdt). De Stichting Westerschouwen Kultureel wil één van de oude lokalen weer geheel in oude staat, als leslokaal herstellen. (Foto: Joop van Houdt). Commissielid J. van den Berge (RPF/SGP/GPV) bleek geen enkel probleem te hebben met de investering. „Het is een goe de zaak dat het schoolgebouw aangepakt wordt. Dit kan zo niet blijven staan", aldus Van den Berge. PvdA-woordvoer- der J. C. Hendrikse bleek wat minder enthousiast. Hij zei vooral moeite te hebben met de 36.000,- die het college zegt nodig te hebben voor de aanleg van centrale verwarming en de beveiliging tegen diefstal en brand. ,,U vraagt nogal wat", aldus Hendrikse. CDA-woord- voerder A. F. Klatter sloot zich daarbij aan. Uiteindelijk schaarden de commissieleden zich, ondanks hun bedenkin gen, achter het voorstel van het college. ZIERIKZEE Collecte De afdeling Zierikzee van de Zonnebloem hield in Zierikzee een collecte voor haar organi satie. De collecte bracht 3291,70 op. Alle collectanten en gevers die aan dit resultaat hebben meegewerkt worden hartelijk bedankt. Stichting Jeugd Op initiatief van de Stichting Jeugd worden in De Driehoek te Zierikzee een schminkcursus en een bestuurscursus gehou den en in diverse plaatsen in de regio kinder-werk-avonden. De schminkcursus vin-dt plaats op vier donderdagavonden van 21 februari tot en met 14 maart. Via de cursus leren beginners omgaan met waterschmink, vetschmink en spuitbussen. De bestuurscursus is op vier dins dagavonden van 26 februari tot en met 19 maart. De cursus is bedoeld voor beginnende be stuursleden. Er wordt aan dacht besteed aan vergaderen, notuleren, financiën en publi citeit en onderhandelen. De kinder-werk-avonden zijn be doeld om samen met vrijwilli gers clubbijeenkomsten voor te bereiden. Ze vinden plaats op 26 februari in De Blokkendoos in Brouwershaven, op 27 fe bruari in de Gereformeerde kerk te Burgh-Haamstede en op 6 maart in het CJV-gebouw in Bruinisse. Aanvang in alle gevallen om 19.45 uur. Personeel in de horeca Op maandag 4 februari wordt in Mondragon te Zierikzee een bijeenkomst gehouden waarbij het aantrekken -en behouden van personeel in de horecabe drijven centraal staat. De horeca-ondernemers signale ren dat dit een steeds groter en vaker terugkomend probleem wordt. Daarom wil men er on derling over praten. Om een en ander toe te lichten wordt de bijeenkomst ingeleid door R. G. Bolsius van het Arbeids- en organisatiebureau te Esch. Hij is gastdocent bij het project gastheerschap. De bijeenkomst over modern personeelsbeleid begint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Israëlconferentie Van vrijdag 8 tot en met zondag 10 maart wordt in het interna tionaal Christelijk conferentie- en vakantie centrum De Burght te Burgh-Haamstede een Israëlconferentie gehou den. Daarbij gaan P. Slagter en T. Niemeyer in op de bijbelse profetieën over de wederkomst van Christus en de gebeurte nissen die daarmee samenhan gen. Hun uitgangspunt in deze bijbelstudies is dat God nog steeds een bijzondere bedoe ling heeft met Israël en dat Gods volk nog een belangrijke rol gaat spelen in de wereldge schiedenis. Beide sprekers zijn bijbelleraren en evangelisten voor de Vergadering van Gelo vigen. Niemeyer is tevens re dacteur van Het Zoeklicht en Slagter is eindredacteur van Het Morgenrood. Het weekend begint vrijdagavond en duurt tot zondagmiddag. OOSTERLAND Jaarvergadering NBvP De afdeling Duiveland van de NBvP kwam in de Oosterhof te Oosterland bijeen voor haar jaarvergadering. De bijeen komst werd geleid door presi dente L. E. de Jong-van 't Hof. Uit het jaarverslag van secreta resse W. de Ruiter-Valk bleek dat de onderwerpen van de maandelijkse bijeekomsten het afgelopen jaar heel afwis selend waren. A. M. van Zwet- Verdijk werd met bloemen be dankt voor haar inzet in de kascommissie. M. de Jong- Regter was bereid haar taak over te nemen. De dames R. den Butter-Moors en L. E. de Jonge-van 't Hof werden op nieuw in het bestuur gekozen. In de plaats van S. Bijkerk- Anema, die vanwege verhui zing uit het bestuur stapte, werd M. J. L. van den Hoek- Heule gekozen. Na het huis houdelijke gedeelte van de ver gadering vertelde P. Vleugel met behulp van dia's wat over de geschiedenis en de folklore van Hongarije. Hierbij kwa men de bouwstijlen van burch ten en kerken aan de orde, de uitgestrekte poesta's en de lan ge wachttijdep om benzine te kunnen tanken- GOES Theater in 't Beest In het jongerencentrum 't Beest te Goes vindt op donder dag 14 februari een theater voorstelling plaats van Alex d'Electrique. Hij gebruikt de toneeltekst Dramolette van de Oostenrijkse auteur Thomas Bernhard en beschrijft daarin het nazisme als Germaans fol klore. D'Electrique zegt hier mee het nazisme niet als een typisch Duitse, maar als een al gemeen burgerlijke mentali teit te willen tonen. De voor stelling begint om 21.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4