Herdenkingsconcert Franck en Andriessen ZWN op Veronica-televisie House party in jeugdsoos Big S Commissie worstelt met juiste definitie rocks in Brogum streeknieuws Gin on the SUCCESJES Zaterdag 26 januari in Nieuwe Kerk te Zierikzee Op vrijdag 1 februari Gemeente lijke bijdrage voor Zuidhoek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Een bijzonder concert in de Ars Musica-serie is het herdenkingsconcert van twee componisten dat zaterdag 26 januari in de Nieuwe Kerk te Zierikzee gehouden wordt. Het zijn de Fran se componist Cesar Franck en de Nederlandse com ponist Hendrik Andriessen die op muzikale wijze herdacht worden. Hoewel het geen herdenkingsjaar is komen beide componisten in zekere zin samen om dat het in 1990 honderd jaar geleden is dat Cesar Franck overleed en in 1992 is het honderd jaar gele den dat Hendrik Andriessen geboren werd. Beide componisten hebben el kaar dus niet meegemaakt, maar toch mondt de stijl van de ene componist in zekere zin uit in die van de andere. Hen drik Andriessen heeft zich al tijd in bewonderende bewoor dingen over Franck uitgelaten. De luisteraars zullen ervaren dat beide componisten in een zelfde concert een fraaie com binatie is. De uitvoerders van dit derde Ars Musica-concert zijn de or ganist Wim Boer, de zangeres Francien Fregeres en het Vo- kaal Ensemble onder leiding van Willie Bil. Het programma volgt een zekere gedachten- gang, namelijk een gang van de geboorte tot en met de opstanding van Jezus. Begon nen wordt met het Magnificat (de lofzang van Maria) van de hand van Andriessen. In de hierop aansluitende Pastorale van Cesar Franck komt de hartstocht naar voren van de herders die het kind gaan zoeken. Het bekende Pa- nis Angelicus (Franck) geeft in klanken de verwondering weer van het deelhebben aan het li chaam van Christus. Het deel voor de pauze wordt besloten met het Choral II voor orgel van Franck. Het tweede Choral is een van de mooiste orgel composities van de 19e eeuw en juist op het Kam en Van der Meulen-orgel komt de 'Franck- kleur' uitstekend tot zijn recht. Integenstelling tot het eerste deel opent het deel na de pauze met een klaagzang van Maria. Het is het werk Miroir de peine van Hendrik Andriessen voor sopraan en orgel. In de gedich ten en de muziek horen we haar verwondering en haar af grijzen van het lijden, de vraag van het waarom. Het Vokaal Ensemble vertolkt vervolgens een Onze Vader (Pater Noster) van Andriessen, waarna Wim Boer met een grootse Toccata afsluit. DeTbccata is een op Pa sen geïnspireerd werk dat be sloten wordt met het thema van het gregoriaanse Te Deum. Het concert begint om 20.00 uur. In verband met de be schikbare ruimte is het niet no dig van te voren kaarten te re serveren. Lezing Op uitnodiging van het Cen trum voor Zelfbezinning is Maarten Schlemper uitgeno digd voor een lezing over com municatie. Deze lezing wordt woensdag 6 februari gehouden in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Aanvang 20.00 uur. ZIERIKZEE - Bravoure, brutaliteit en spelv aardigheid. Dat zijn volgens jongerencentrum Brogum in Zierikzee een aantal van de kwaliteiten van de hardrockband Gin on the rocks. Deze band ver zorgt zaterdag 26 januari een concert in Brogum. Gin on the rocks werd in 1985 opgericht en won dat jaar ook de Grote Prijs van Nederland. In 1987 bracht de band de mini-elpee Hot uit en die werd goed ontvangen in verschillende muziekbladen. De eerste CD van Gin on the rocks ziet in 1989 het levenslicht onder de titel Trip to the red light. Een CD die bij de kenners in goede aarde valt. De jongste CD dateert van oktober '90 en heet Coolest Groove. Genoeg reden voor hardrockliefhebbers om zaterdag onverwijld naar Brogum af te reizen. Het concert in het Zierikzeese jongerencentrum begint om 22.30 uur. De zaal is open vanaf 21.00 uur. ZIERIKZEE - Om half elf arriveerden ze in Zierikzee en om half acht 's avonds werden de camera's weer opgeborgen. Deze week was een filmploeg van Veronica te gast bij het kantoor van Streekver- voersmaatschappij Zuid-West Nederland in Zierikzee. Het ging hierbij om opnames voor het nieu we televisie-jongeren-programma Bugs Megabel. ,,In de eerste aflevering van dat programma wordt aandacht besteed aan techniek en maatschappij en ze waren geïnteresseerd in ons ver keersleidingscentrum", vertelt J. R. Nienhuis van de ZWN. Hem was de taak van gastheer van de filmploeg toebedeeld. ,,Ze waren erom half elf al en ik kon pas om half acht weer naar huis", aldus Nienhuis. Allereerst werden opnames gemaakt van de centrale verkeersleiding, het zenuwcentrum van de ZWN. Na uitleg over de werking van het systeem werd de apparatuur de bus in gesjouwd om en route te ondervinden hoe de communicatie tussen chauffeur en verkeersleiding verloopt. Op de vraag hoeveel minuten van de uren opgenomen materiaal er uiteindelijk uitgezonden zullen worden blijft Nienhuis het antwoord schuldig. ,,Ik weet alleen dat het programma in zijn totaliteit een half uur duurt en dat er drie items in behandeld worden. Maar ze hebben niet alleen bij de ZWN gefilmd, maar ook bij een bedrijf in Utrecht dat oude bussen een face-lift geeft", aldus Nienhuis. De aflevering van Bugs Megabel waarin de opnamen bij de ZWN te zien zijn wordt dinsdag 5 fe bruari uitgezonden via TV 2. De uitzending begint om 16.30 uur. (Foto: Joop van Houdt). Over definitie agrarisch bedrijf BURGH-HAAMSTEDE - „Er komt in elk geval geen definitie die tegen de boeren werkt". Dat was de be langrijkste conclusie die de Westerschouwse advies commissie ruimtelijke ordening trok aan het eind van een discussie over de definitie van een agrarisch bedrijf. Die definitie moet worden vastgesteld om te voorkomen dat na het invoeren van de nieuwe wet op de Ruimtelijke Ordening bij elke buitenwo ning vijf caravans mogen wor den geplaatst. De wet geeft die mogelijkheid, maar de ge meente Westerschouwen wil het kamperen bij de boer be perken tot de agrariërs zelf. De boeren die die mogelijkheid nodig hebben als aanvulling op hun (steeds teruglopende) in komen. Niet simpel Om het kamperen bij de boer te beperken tot die groep moet de gemeente aanvullende voor schriften vaststellen. Tijdens de vergadering van de commis sie die over deze voorschriften advies moet uitbrengen bleek dat dat nog niet zo simpel was. ,,De definitie een agrarisch be drijf is gericht op het voort brengen van landbouwproduk- ten klopt niet", aldus A. J. Pad mos (CDA). „Men heeft tegen woordig ook een braakrege ling, er zijn part-time boeren en bosbouw k'an ook tot een agrarisch bedrijf horen". Commissielid J. van den Berge (SGP/RPF/GPV) vond dat in de definitie zou moeten worden opgenomen dat men aan de grond gebonden moet zijn om kampeereenheden te mog^n plaatsen. „Soms worden de ge bouwen en de grond van een bedrijf apart verkocht". Ook C. Verton (PvdA) had zijn twij fels. Hij stelde voor om in de definitie op te nemen dét een bepaald procent van het hoofd inkomen moet worden ver diend via het verbouwen van agrarische gewassen. „De ge werkte uren zouden kunnen worden geteld". Niet doen Vanaf de publieke tribune raadde H. A. Geluk van de Ve- kabo (Vereniging van Kam- peerboeren) de commissiele den sterk af om als gemeente een definitie vast te stellen. „Het is geen goede zaak als el ke gemeente eigen normen gaat stellen om te bepalen wanneer kamperen bij de boer is toegestaan". RIJSWIJK - Een filmstudio voor beginnende filmmakers, een produktiefonds voor de film en verdergaande samen werking tussen de filmsector en de omroep. Te koop: Grote keus in 2e hands baby-kinderkleding. Wol boerderij Ans Bienefeld, Heuvelsweg 7, Kerkwer- ve, tel. 01110-12179. Morgen grote kiwi's, 10 voor 2,98. P. Pieper, Oos- terland. Konijnenhok van 195,- voor 145,-. Europatuin Braber, Laone 20, Renesse, 01116-1830. Spoorbielzen v.a. 19,-, 2.60 m lang. Tel. 01113- 1592. I.pr.st. bankstel Barok- klassiek, oud roze, 3-zits bank 2 fauteuils. Tel. 01117-1985. Ijsberg-, kropsla-, of krul- slaplanten, spitskool-, bloemkoolplanten. Habo Tuincentrum, Hogezoom 100, Renesse, 01116-1248. Hardhouten deuren. Spot goedkoop! Merbau achter deuren 175,- p/st, incl. BTW. Voordeuren 300,- p/st, incl BTW. Bouwhan- del Jan P. Boogert, v. d. Abeelestraat 1, Ooster- land, tel. 01114-2682. Vogelkwekers en liefheb bers opgelet! Wij hebben alles in voorraad voor een geslaagde kweek. Nest kasten voor grasparkie ten, neophema's en aga- porniden vanaf 5,50. Sharpie nestmateriaal le kwaliteit, grote zak van 1 kg voor slechts 4,50. Zee- vita vogelgrit bevat o.a. maagkiezel, houtskool, grit zeewier IV2 kg 2,00. Tuincentrum Sluys, Hoge zoom 44, Haamstede, tel. 01115-1437. IJs, krul en slaplanten, spits- en bloemkoolplan ten. Europatuin Braber, Laone 20, Renesse, 01116- 1820. Opruiming 10% korting op alle wol dikker dan pen 4. Gratis breiboek. Phildar, Schuithaven 15, Zierikzee, tel. 01110-15898. Duivenliefhebbers. Dui- venvoeders vanaf 20,50 per 25 kg en volay- tabakstelen. Fa. Bodbijl, tel. 01112-1593-1522. Tbtale leeg-verkoop win tercollectie kinderkleding tot 70% korting. BBK, St. Domusstraat 2, Zierikzee. Totale leegverkoop win- tercollecte positiekleding tot 60% korting. BBK, St. Domusstraat 2, Zierikzee. Restanten tuinhout, sterk afgeprijsd, o.a. tuin scherm 150 x 180 van 77,- voor 49,50. Europatuin Braber, Laone 20, Renesse, 01116-1820. Alum, rolluiken, al vele jaren door ons geleverd en gemonteerd. Altijd gratis montage! Bouw- en Hout handel Jan P. Boogert, v. d. Abeelestraat 1, Ooster- land, tel. 01114-2682. Let op! De laatste restan ten van de opruiming nu spotgoedkoop! „Pitshoe- ve", Zonnemaire. Caravanshow van meer dan 100 caravans. Nog en kele 1990 modellen van Hobby, Chateau en Bürst- ner met grote korting. De 1991 modellen nu kopen, in 't voorjaar halen en be talen. Ocrk 50 occasions. Nieuwe en gebruikte sta caravans 25 stuks v.a. 2.500,-. De Smokkel- hoek, Kapelle, 01102- 41623. Opruiming speeltoestel len. Sterk afgeprijsd. Eu ropatuin Braber, Laone 20, Renesse,. 01116-1820. Kozijnen, ramen, deuren en trappen alles op maat. En natuurlijk onderhoud en verbouw. Timmerbe drijf Van Leeuwen, werkpl. Engelse Kade 10, tel. 01110-16667, privé 01112-2070. Ijsberg-, kropsla-, of krul slaplanten, spitskool-, bloemkoolplanten. Habo Tuincentrum, Hogezoom 100, Renesse, 01116-1248. Gipsplaten nergens voor deliger! Wij legden beslag op een enorme partij, van het merk Gyproc de beste kwaliteit! Afm. 260 x 60 5,50 p/stuk, 300 x 60 7,50 p/stuk, 360 x 60 9,75 p/stuk. Prijzen incl. BTW. Bouwhandel Jan P. Boogert v. d. Abeelestr. 1, Oosterland. Tfel. 01114- 2682. Te koop of te huur: Hogedruk reinigers, maak zelf uw gevel, ter ras, riool of machines schoon. A. Flikweert, Dreischor, tel. 01112-1746. Auto's te koop: VW Jetta di'esel, b.j. 1982. Te bevr. 01110-13673 b.g.g. 17040. Honda Accord Sedan 2.0 EX, LPG. Tfel. 01110- 17029/13460. Personeel gevraagd: Avondvulploeg bij Albert Heijn gevraagd mede- werk(st)ers voor maan dag, woensdag en vrijdag avond van 18.00 tot 20.00 uur. Leuk om wat extra bij te verdienen. Heb je zin. Bel 01110-17570 en vraag naar dhr. Henning of dhr. Keijzer. Federatie Maatschappelij ke Drenstverle'ning Noord-Zeeland vraagt voor de hulpverlening aan zelfstandig wonende be jaarden, dames die enkele ochtenden per week ter beschikking hebben. Een speciale opleiding is niet vereist, wel ervaring met huishoudelijk werk en be grip voor het streven om ouderen zo lang mogelijk in hun eigen woonom geving te laten wonen. Momenteel zoeken wij mensen in de gemeente Westenschouwen. Salaris en rechtspositie volgens CAO-welzijn. Tfelefonische inlichtingen bij de Fede ratie Maatschappelijke Dienstverlening, 's mor gens tussen half negen en half tien 01110-13351. Hulp gevr. 's morgens van 10.00-13.00 uur. Inl. tel. 01116-1205 Hotel Am-Re te Renesse. Huisdieren: Wij zoeken een goed adres voor onze zes jarige Groe- nendaeler (Belgische her dershond). Wegens omst. zijn wij genoodzaakt om afstand van haar te doen. Verdere inl.: 01115-1497. Diversen: Wie wil in Z'zee 1 x p.w. 's middags met oude dame uurtje wandelen. Bel dan Goes 01100-16446. Voor al uw tuinwerk- zaamheden: Hoveniersbe drijf Stoutjesdijk, .Nieu- werkerk, tel. 01114-1453. Heeft u last van een ver stopte afvoer en/of riole ring? Belt u dan 01110- 13495. Ook 's avonds en het weekend. Schoon- maakbedr. De Jong Zie rikzee. Schoorsteenvegen, kachelonderhoud. Fa. L. Berrevoets Zn. Tel. 01110-15193/17172. ROTTERDAM - De brandstof prijzen gaan weer omhoog. Shell en de zelfstandige olie handelaren, verenigd in de No- vok, hebben voor vrijdag ver hogingen aangekondigd van twee cent per liter voor benzi ne. De Novok heeft voor diesel, huisbrandolie en petroleum een verhoging van drie cent per liter aangekondigd. De verho ging van Shell voor deze brandstoffen is vier cent per li ter. De Novok heeft bovendien voor LPG een verhoging van twee cent per liter geadvi seerd. Als reden geven zij de stijging van de prijzen van olieprodukten op de interna tionale markt. BROUWERSHAVEN PvdA De leden van de afdeling Brou wershaven van de PvdA kwa men bijeen om te discussiëren over Rood op Groen. Dit met het oog op het PvdA-congres dat 1 en 2 februari in Amster dam wordt gehouden rond het onderwerp milieu. De Brouwse sociaaldemocraten hadden daarvoor de milieudeskundige binnen de PvdA-statenfractie, Harm Venekamp uitgenodigd. Bij de pittige discussie over tal van milieu-aspecten bleek de afdelingsvoorzitter D. Jeroen- se grote steun te hebben aan de milieudeskundige. Na een kor te pauze liet Venekamp aan de hand van een diaserie over de Grevelingen en het gebied rond de Oesterdam en Philipsland BURGH-HAAMSTEDE - In het gebouw van de jeugdsoos Big S in Burgh-Haamstede wordt op vrij dag ee^ februari een house 'party gehouden. Het initiatief voor het evene- is op een februari wil het be- ment werd genomen naar aan- stuur van de soos nog even ge leiding van het succes van de heim houden, eerder gehouden house- of zo- De muziek tijdens de house als de leden van Big S zeggen, party wordt verzorgd door een 'uit je dak party'. gast: discjockey-dj Roos uit Hellevoetsluis. Het evenement Tfer gelegenheid van de party begint om 20.30 uur. De jeugd- worden de muren van het soos- soos Big S is verder elke vrij- gebouw geschilderd in het the- dag en zaterdag geopend van ma dat centraal staat tijdens 20.00 tot 24.00 uur en op zondag het evenement. Welk thema dat van 14.30 tot 18.00 uur. zien wat men wel en niet moet doen op milieugebied. Ook door Rijkswaterstaat worden op milieugebied nogal eens fouten gemaakt doordat er geen goed overleg is geweest met andere instanties en orga nisaties. De dia's van dit gewel dige natuurgebied lieten op de aanwezigen een diepe indruk achter. Na deze beelden kwa men ook de perikelen in de sta ten aan de orde. Alle aanwezi gen waren tevreden over de m,anier waarop het gewest van de PvdA deze zaak heeft afge handeld en het feit dat de kwestie verder geen gevolgen heeft voor de PvdA-kandida- ten. Ook deze kwestie werd door Venekamp duidelijk uit gelegd. Door de bespreking van deze onderwerpen kon de voorzitter de vergadering pas om 23.00 uur met tevredenheid afsluiten. GOES Leescursus Het Centrum voor Ontwikke lingssamenwerking Zeeland verzorgt 11, 18 en 25 februari en 4 maart een leescursus rond het boek De Schaduwkoninging van Assia Djebar. Deze cursus avonden, die steeds om 20.00 uur beginnen, staan onder lei ding van Anneloes Steglich- Lentz. Aan de hand van de schaduwkoningin wordt nader ingegaan op de positie van vrouwen in de Arabische we reld. Daarbij wordt aandacht besteed aan vrouwen die be wust voor het dragen van een sluier kiezen en anderen die bewust hun sluier afdoen. Tij dens de open avond van 25 fe bruari zal de in 1936 in Algerije geboren Assia Djebar zelf aan wezig zijn om haar visie over dit onderwerp te geven. Opga ve voor deze cursus bij de Openbare Bibliotheek in Goes, telefoon 01100-13620. Bakkerij De negentiende open Zeeuwse Bakkerijtentoonstelling wordt dinsdag 19 februari in de Zee landhallen in Goes geopend door de heer J. M. Bartelsman, oud-voorzitter van de Stichting Voorlichting Brood. Om 11.30 uur worden de genodigden door het bestuur van de Fede ratie Bakkerspatroons organi saties-Zeeland ontvangen. De openingshandeling van deze tentoonstelling wordt om 12.00 uUr verricht. Vrouwenraad Speciaal voor vrouwen die bin nen een vereniging op de cent jes moeten letten verzorgt de Zeeuwse Vrouwenraad dinsdag 5 februari een eendaagse cur sus in de Stadsschouwburg in Middelburg. Tijdens deze stu diedag die om 9.30 uur begint wordt aandacht besteed aan za ken als bestuurlijke apsecten, afschrijvingen, het schrijven van een financieel verslag en reserveringen. In samenwer king met de Volkshogeschool Zeeland organiseert de Zeeuw se Vrouwenraad de cursussen voorzitten/leiding geven en omgaan met conflicten. De cur sus leiding geven/voorzitten wordt in het gebouw van de Volkshogeschool Zeeland in Aardenburg gegeven en wel op 21, 22 en 23 februari. De cursus start donderdagavond om 19.30 uur. Voor 31 januari dient men zich voor deze cursus aan te melden. De tweede cursus be treft het omgaan met conflic ten. Deze cursus wordt even eens in Aardenburg gegeven en wel op 28 februari, 1 en 2 maart. Tijdens deze cursus wordt nagegaan hoe men con flicten moet onderkennen en op moet lossen. Voor deze cur sus moet men zich voor 7 fe bruari opgeven bij het kantoor van de Zeeuwse Vrouwenraad, telefoon: 01180-34733. ZIERIKZEE - Een nieuw sy steem voor het vaststellen van de gemeentelijke bijdrage aan het werkvoorzieningsschap De Zuidhoek betekent voor Zie rikzee een vermindering van de bijdrage van circa twintig procent. Deze nieuwe opzet be spreekt het algemeen bestuur maandag 28 januari tijdens zijn vergadering in het gebouw van De Zuidhoek. Deze verga dering begint om 15.00 uur. De Schouwen-Duivelandse ge meenten die aangesloten zijn bij het werkvoorzieningsschap betalen jaarlijks twee bijdra gen. Op grond van hun inwo nertal betalen de zes gemeen ten een deel van de bestuurs- en beheerskosten die in totaal 28.000 gulden bedragen. Daar naast wordt ook nog een ge meentelijk vergoeding betaald op grond van het aantal man dagen. Dit houdt in dat de hoogte van deze tweede bijdra ge wordt bepaald doot het aan tal aanwezigheidsdagen van personen uit de desbetreffende gemeente. De gemeente Zierikzee levert gezien haar inwonertal en mo gelijk ook de aanwezigheid van een gezinsvervangend te huis naar verhouding veel mensen voor de sociale werk voorziening. Daarom ook ligt de gemeentelijke bijdrage van Zierikzee ook hoger. Nu in '89 het systeem van budgetfinan ciering is ingevoerd zijn de fi nanciële verantwoordelijkhe den anders komen te liggen. Op basis van het solidari teitsprincipe wil het bestuur van De Zuidhoek tot een even wichtige verdeling van de ge meentelijke bijdragen komen. Daarom wil het bestuur tot een nieuwe opzet komen. Gedacht wordt daarbij aan een bijdrage aan het egalisatiefonds (2,5 ton) op grond van het aantal mandagen (50%) en op basis van het aantal inwoners (50%). De absolute bijdrage per ge meente moet echter onveran derd blijve ten einde herver deeleffecten te voorkomen. De regeling die het bestuur van De Zuidhoek voor ogen heeft wordt nu reeds gehanteerd bij De Betho in Goes. Voor Zierik zee betekent dit dat mocht de nieuwe opzet worden aanvaard er een lagere bijdrage moet worden betaald. In plaats van de 43.595 gulden wordt in de nieuwe regeling een bedrag van 34.845 gulden verlangd van deze centrumgemeente.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 6