r Precies een jaar geleden... Dagbehandeling Corneliastichting wordt uitgebreid met vijf plaatsen Bouw viifde verpleegafdeling gepland voor tweede helft 92 BEL 01110-14739 Oud papier brengen Aquarellen Dakkie doet zijn bar over, maar blijft wel in dorp Gevolgen van storm 25 januari 1990 nog steeds zichtbaar VRIJDAG 25 JANUARI 1991 NR 24887 3 Verwachting t/m dinsdag 29 jan. ZIERIKZEE - De afdeling dagbehandeling van de Corneliastichting in Zierikzee wordt met ingang van 1 februari met vijf plaatsen uitgebreid naar dertien behandelplaatsen. Dat meldt het bestuur in een persbericht. De uitbreiding is mogelijk in het kader van de zogenaamde Vrije Marge Erkenning. Vooruit lopend op de voor de tweede helft van '92 geplande nieuwbouw van een vijfde verpleegafdeling mag men twee procent van de erkende capaciteit afwij ken. De Corneliastichting werkt momenteel met een wachtlijst van twintig patiënten. Niet iedereen die aanspraak maakt op verpleeghuishulp hoeft opgenomen te worden. Vaak kan opname in een ver pleeghuis bekort of uitgesteld worden. Dagbehandeling houdt in dat de patiënt een of meerdere keren per week naar de Corneliastichting kan ko men voor behandeling. Opgehaald Patiënten die gebruik willen maken van de mogelijkheid tot dagbehandeling worden met bus of taxi opgehaald en naar de Corneliastichting vervoerd. Aangekomen op de afdeling krijgt men eerst een kopje kof fie en vervolgens wordt gestart met de behandeling. Tussen door kan er gerust worden. Na de behandelig, tot ongeveer 15.30 uur worden de patiënten weer naar huis gebracht. Op de afdeling werken een verpleeg kundige, ziekenverzorgster, maatschappelijk werker, acti viteitenbegeleider, fysiothera peute, logopediste, ergothera peute en verpleeghuisarts. Huisarts Een aanvraag voor dagbehan deling loopt via de huisarts. Wie een verzoek indient krijgt vervolgens een maatschappe lijk werker op bezoek. Tijdens dat bezoek wordt besproken wat er voor de patiënt in kwes tie tijdens de dagbehandeling gedaan kan worden. Vervol gens wordt overlegd met de verpleeghuisarts en het hoofd van de afdeling dagbehande ling. De kosten van dagbehandeling vallen onder de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten en worden dus geheel vergoed. Hoelang een patiënt gebruik kan maken van dagbehande ling is moeilijk van te voren te zeggen. In de regel wordt Uitge gaan van een periode van drie maanden. Advertentie Hu is het de tijd om uw ketel te vernieuwen (ÓÓK 'S AVONOS EN IN HET WEEKEND) INSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS ^^BREEOSTRAAT 1 .ZIERIKZEE •TELEFOON 01110-14739 DEN HAAG - Nederland is toe gelaten tot het Internationale Wetenschappelijke Comité voor Arctisch Onderzoek IASC (International Arctic Sience Committee). Dit betekent een belangrijke impuls voor het Nederlands poolonderzoek, zo deelde de Nederlandse organi satie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) mee. ZIERIKZEESCHERfU NIEUWSBODE SKI Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Middagtemp. 2 graden Windkracht variabel 2 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Middagtemp. 2 graden Windkracht zuid 3 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. -1 graad Middagtemp. 2 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 26 jan. Zon op 08.29, onder 17.15 Maan op 12.33, onder 05.22 27 jan. Zon op 08.28, onder 17.17 Maan op 13.39, onder 06.29 28 jan. Zon op 08.27, onder 17.19 Maan op 15.01, onder 07.20 Volle Maan: 30 jan. (07.10) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De veranderingen in ons weer zijn minimaal. Het centrum van een groot en krachtig hogedruk- gebied ligt vrijwel stil boven ons land en zal de komende dagen maar heel langzaam doorschuiven naar Duitsland. Dit heeft tot gevolg dat er ook in het nu aanwezige wol kendek maar weinig beweging zit. Alleen in het zuiden en zuidwesten van het land kan de zon zich eerst nog even laten zien. Wind is er nau welijks en vanmiddag loopt de tem peratuur op tot een paar graden bo ven nul. In de komende nacht zakt het kwik tot even onder het vries punt. Plaatselijk kunnen er dan weer een paar mistbanken ont staan. NIEUWERKERK - Op zater dag 26 januari bestaat voor de bewoners van Nieuwerkerk de gelegenheid om hun oud pa pier in te leveren. Dat kan bij gebouw Salem aan de Molenstraat. Tussen 9.30 en 11.30 uur staat daar een contai ner waarin het papier wordt verzameld. BURGH HAAMSTEDE - Op dinsdag 29 januari vindt in De Schutse te Burgh-Haamstede een bijeenkomst plaats van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Daarbij vertelt Elly Mes uit Burgh-Haamstede over het ont staan van haar hobby: schilde ren. Elly Mes houdt zich in het bijzonder bezig met het ver vaardigen van aquarellen. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. een uitdaging om er in Sirjans land wat van te maken. Ik ben van oorsprong geen stadsmens. Ik tier beter in een dorp of in de polder. De mensen hangen daar meer aan elkaar. Het on derlinge contact is intensiever. Men leeft mee met elkaar". Om een snoepje En vanuit zijn bar deed Dakkie dat ook. Met groot en klein. Al le kinderen uit Sirjansland we ten dat ze elke dag in Dakkie's bar een snoepje mogen komen halen uit de speciale pot die Dakkie voor dat doel heeft staan. Het overgrote deel maakt dagelijks gebruik van die mogelijkheid. ,,De bru- taalsten komen al om 8.15 uur 's morgens en toen we hier pas begonnen kwamen ze soms drie keer per dag. Dan kregen z£ een snoepje van mijn vrouw, van mijn dochter en van mij, zonder dat we het van elkaar wisten". Vanwege alle goede herinnerin gen aan de afgelopen vijf jaar vindt Aad-Vreugdenhil het toch moeilijk om afscheid te nemen van zijn café. ,,Maar gelukkig gaan we niet weg uit Sirjans land". De 40-jarige bar- eigenaar gaat nu handel- com- missonairswerk doen en wil zich op free-lance basis verhu ren als vrachtwagenchauffeur of voor andere werkzaamhe den. ,,Ik ben niet benauwd om alles aan te pakken. Dus ik kom niet zonder werk te zit ten". ,,Ik blijf lid van het dorpscomi té Sirjansland Vooruit. De ge zelligheid moet in het dorp blijven. Daar heb ik me vanaf het begin voor ingezet want je moet niet afwachten tot een an der iets doet. Als je met enkele mensen een klein zetje geeft kun je een hele gemeenschap in beweging brengen". Die kleine zetjes zorgden de afgelopen ja ren voor heel wat evenemen ten. Vooral met Koninginnedag en Sinterklaas. Aad Vreugdenhil werd geboren in een dorp in het Westland, Schipluiden. Op 15-jarige leef tijd begon hij te werken in de land- en tuinbouw en drie jaar later werd hij vrachtwagen chauffeur. „Ik reed naar aller lei landen in Europa om groen ten en fruit weg te brengen". Tegen het dak Uit die periode dateert ook het Klaar Bij de familie Vis aan de Bette- waardsedijk in de polder nabij Zierikzee is men daar al mee klaar. Op de kleinere foto een beeld van de schade die de storm aanrichtte aan hun schuur. Op de grotere foto het resultaat van de herbouw. Windstil Bettewaardsedijk 25 januari 1991. den werden vervroegd naar 9.00 uur 's morgens. „Er kwa men 's morgens steeds meer mensen van de campings die bij het dorp liggen. Om een krantje en om koffie". Ook werd Dakkie's bar een ver trouwd adres voor de chauf feurs die naar de grote bedrij ven rondom het dorp reden en voor een aantal werknemers van die bedrijven. „Ze kwa men hier eten". Dakkie stond achter de bar om naar de verhalen van de klan ten te luisteren en daarop te reageren. „Ik ouwehoer graag". En Corry Vreugdenhil zwaaide de scepter in de keu ken die een hele dag en avond was geopend. „Interesse in mensen en goede spullen in de keuken". Zo omschrijft Dakkie de reden van het succes dat zijn zaak had. Na een jaar in Sirjansland stopte hij met zijn activiteiten als vrachtwagenchauffeur en het bewerken van land.in Oos- terland. „Je kunt geen drie dingen tegelijk doen. Het was Leuk en knus Werk dat Dakkie combineerde met het bewerken van een ge deelte van zijn land. En later ook met het exploiteren van het café/cafetaria in Sirjans land. „Ik had al een poos mijn middenstandsdiploma en mijn vrouw en dochters hadden inte resse voor de horeca. Ze zeiden: Pa, in Sirjansland staat al een poos een zaakje te koop. Ga eens kijken, want dat is een knusse leuke dorpszaak". Aad Vreugdenhil moest ze ge lijk geven. Het gezin koos voor de overstap naar Sirjansland en Dakkie's bar werd geopend. „Vanaf het begin hebben we de zaak door de week elke dag open gehad. Van 's morgens 10.30 tot 02.00 uur 's nachts en in het weekend tot 04.00 uur". Binnen twee jaar liep Dakkie's Aad Vreugdenhil, in Sirjansland beter bekend als Dakkie met zijn vrouw Corry Vreugdenhil-van Vossen. Als je een klein zetje geeft bar zo goed dat de openingstij- kun je een hele gemeenschap in beweging brengen". (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het is vandaag 25 januari. Precies een jaar na de zware storm met orkaankracht die vorig jaar op deze dag zoveel schade aanrichtte. vallen duurden de formalitei ten voor het verkrijgen van de benodigde bouwvergunning zo lang dat men nog niet met de herstelwerkzaamheden kon be ginnen. Zo staan aan de Sint Lievens- straat te Zierikzee, als tijdelij ke oplossing, nog twee contai ners tussen de brokstukken van de vroegere latijnse school. Het gebouw dat tot de januari-storm vorig jaar in ge bruik was als magazijn van de MCD-supermarkt. Volgens een medewerker van de super markt, P. Bogert duurt het wat langer om een vergunning tot herbouw te krijgen vanwege de eisen die worden gesteld aan het uiterlijk van het gebouw. Dat moet passen in de histori sche omgeving van de Dikke Toren. Hij sprak de hoop uit dat men in elk geval dit jaar kan beginnen met het defini tief herstellen van de schade. SIRJANSLAND - 's Morgens vroeg komen de campinggasten er een krantje ko pen en een kopje koffie drinken, 's middags komt een aantal werknemers van de grote bedrijven die bij Sirjansland staan er een hapje eten, de hele dag door komen kinderen uit het dorp er binnenlopen voor hun dagelijkse snoepje en 's avonds wisselen dorpsbewoners en mensen uit de omgeving van Sirjansland er varingen en nieuwtjes uit aan de bar. Dakkie's bar in Sirjansland. De naam blijft zo, maar binnenkort staat Dakkie (Aad Vreugdenhil) niet meer zelf achter de bar. Om gezondheidsredenen, die zijn vrouw Corry Vreugdenhil-van Vossen betreffen, heeft hij zijn café/cafetaria overgedaan aan Gerard Brouwers en Jea- nette Roos uit Dreischor. Ondanks deze verandering is het voor het echtpaar Vreug denhil een vanzelfsprekende zaak dat ze in het dorp of in de polder in de directe omgeving van Sirjansland blijven wo nen. „Sirjansland is een dorp dat alles heeft. Een kerk, een warme bakker met een comple te levensmiddelenwinkel, een basisschool, een dorpshuis, een buurtbus en een dorpscafé/ca fetaria dat altijd open is. En dat voor een gemeenschap van maar 200 inwoners". Maar nog belangrijker vindt Dakkie de sfeer jn het dorp. „De levendigheid en de onder linge gezelligheid. Die moet blijven natuurlijk". Vanaf het moment dat hij zich, bijna vijf jaar geleden, met vrouw en dochters in Sirjansland vestig de, heeft Aad Vreugdenhil zich daarvoor ingezet. En dat wil hij blijven doen. Klein zetje voorval waardoor hij zijn bij naam Dakkie kreeg. „In de winter van 1972/1973 reed ik aan de Oostenrijks/Duitse grens, met mijn vrachtwagen tegen het dak van het douane kantoor bij Bregenz. Ik had de hoogte van mijn vrachtwagen verkeerd ingeschat. Of het dak van dat kantoor was te laag na tuurlijk". Sinds die tijd werd Aad Vreugdenhil door zijn col lega's Dakkie genoemd. Dakkie wilde niet zijn hele le ven op een vrachtauto blijven rijden. „Ik wilde graag zelf zelfstandig zijn". Daarom kocht hij in 1980 aan de Jobs- weg in Oosterland een stuk grond dat hij later wilde gaan bewerken. Enkele jaren later trouwde hij met Corry van Vos sen uit Zierikzee. „Vanaf 1984 reed ik met een vrachtwagen over Schouwen-Duiveland om gastanks op te halen en te be zorgen". üe brokstukken van de vroegere latijnse school in Zierikzee. (Foto's: Joop van Houdt). Hoewel het ook deze winter al diverse keren hard heeft gestormd, is het vandaag, op 25 januari 1991, bijna windstil buiten. Een grote tegenstelling tot de herinneringen aan vorig jaar toen de storm met orkaan- kracht het openbare leven to taal ontwrichtte. schade, vaak met verzekerings geld hersteld. In sommige ge- Bettewaardsedijk 25 januari 1990. Een jaar na die gedenkwaardi ge dag zijn op Schouwen-Dui veland de meeste brokstukken al lang opgeruimd en is de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3