Kosten aanzienlijke vermindering C02-uitstoot zijn aanvaardbaar LAATSTE NIEUWS Nitraatgehalte aardappelen vaak veel hoger dan mag Iraakse luchtaanval tegen geallieerde vloot Televisieploeg VS in Saudi-Arabië vermist Pomphouders vangen bot bij de rechter Echteld bang voor kerncentrale Dodewaard Volgens studie Energie-onderzoek Centrum Nederland Teleac-cursus „Het Griekse Vuur" bekroond Versterking onderzoek Noordzee met nieuw schip NIOZ Leraarsbaan niet populair Corporaties hebben onvoldoende woningen voor ouderen Subsidie voor onderhoud monumentale bomen Volgens onderzoek Consumentenbond 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE EDE - Een aanzienlijke vermindering in de uitstoot van kooldioxyde (CO2) is mogelijk tegen aanvaard bare kosten. Dat blijkt uit een studie van T. Kram. P. Okken en J. Ybema van het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN). De studie is vrijdag ge presenteerd op een symposium in Ede. DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP Kooldioxyde komt vrij bij het verstoken van fossiele brand stoffen als olie, steenkool en aardgas. CO2 draagt voor onge veer de helft bij aan het broei kaseffect, de klimaatverande ring die kan optreden door op warming van de atmosfeer. Nederland wil in 2000 het CO2- gehalte met 3 tot 5 procent heb ben verminderd. Voor stabili satie van het kooldioxyde- gehalte in de atmosfeer zijn echter veel forsere reducties nodig, zo blijkt uit internatio nale studies. Op dit moment bedraagt de uitworp van CO2 door de energievoorziening in Nederland ongeveer 158 Mega ton per jaar. Kram en de zijnen hebben de mogelijkheid bekeken van een vermindering van de C02-uit- worp met 70 respectievelijk 65 procent in 2020. Daarbij horen twee scenario's. In het eerste wordt uitgegaan van 2,5 tot 3 procent groei van het Bruto Nationaal Produkt (BNP) en is kernenergie geaccepteerd. In het tweede scenario bedraagt de BNP-groei 2 procent en is kernenergie taboe. De kosten van het eerste scena rio, een C02-reductie van 70 procent, komen neer op 0,72 procent van het BNP. Die van het tweede scenario, een CO2- reductie van 65 procent, zijn 0,27 procent van het BNP. Dat betekent in het eerste scenario dat elke ton reductie CO2 bijna 90 gulden kost. In het tweede scenario kost het verminderen van de C02-uitworp bijna 50 gulden per ton CO2. Het tweede scenario kan mi lieuvriendelijker worden ge noemd. Doordat echter bij voorbeeld de inzet van kern energie is uitgesloten, reiken de mogelijkheden van het sce nario niet verder dan een kooldioxyde-vermindering van 65 procent in 2020. De kosten liggen echter beduidend lager. Het ECN noemt drie catego rieën om de uitstoot van CO2 te verminderen. Op de eerste plaats is minder verbruik mo gelijk van primaire energie. Dit kan bij voorbeeld door besparing bij eindgebruikers, onder meer door energiezuinig bouwen, en door verhoging van het energie-rendement, zoals door warmte-kracht koppe ling. Het verminderen van de inzet van fossiele brandstoffen is mogelijk door het gebruik van duurzame bronnen, zoals zonne- en windenergie. Ook kernenergie vermindert de uit stoot van CO2. Tegenstanders van deze energievorm achten de gevaren ervan echter te groot. Verlagen van de C02-uitstoot is mogelijk door het vervangen van olie en kolen door het scho nere gas. Ook kan koolstofhou dend materiaal worden herge bruikt, zoals bij afvalplastics en afgewerkte motor-olie. De auteurs van de ECN-studie noemen ook de mogelijkheid van het verwijderen van kool dioxyde. Dit kan bij voorbeeld door het afvangen van CO2 die vrijkomt bij de produktie van ammoniak en bij bepaalde ko- lengestookte centrales. De zo afgevangen CO2 kan mo gelijk na compressie worden opgeslagen in lege aardgasvel den. Deze en andere denkbare opslagreservoirs zijn nog on derwerp van nader onderzoek. LONDEN - De Saudische luchtmacht heeft donderdag twee Iraakse Mirage-jaeht- bommenwerpers neergescho ten die op weg waren naar de geallieerde schepen in de Golf. Het was voor het eerst sinds het begin van de oorlog dat Iraakse gevechtsvliegtuigen de geallieerde vloot probeer den aan te vallen, aldus de Britse minister van defensie Tom King. Volgens officieren aan boord van het Britse fregat „Londen" werden de Iraakse gevechts vliegtuigen gedurende hun he le vlucht boven zuid-Irak en de Golf naar de geallieerde vloot 'op de radar gevolgd. Saudi- Arabië meldde dat beide Iraakse Mirages door één en dezelfde F-15 piloot uit de lucht werden geschoten. Een derde gevechtsvliegtuig, wellicht een MiG-23 aldus King, keerde om voor hij binnen het bereik van de geallieerde schepen kwam. Eén van de toestellen zou een Exocet-raket hebben afge vuurd. Aangezien de vliegtui gen nog buiten het bereik van de geallieerde schepen waren is het volgens de Britse officie ren ook mogelijk dat een van de piloten de raket per ongeluk heeft afgeschoten terwijl hij probeerde met zijn schietstoel te ontkomen. Exocet-raketten werden vooral bekend tijdens de Falkland- oorlog toen Argentinië ze inzet te tegen de Britse schepen. Ook in de oorlog tussen Irak en Irak werden zij gebruikt. In mei 1987 kwamen 37 Amerikaanse militairen om toen Irak per on geluk een Exocet afvuurde op het Amerikaanse fregat Stark". NEW YORK - In Saudi-Arabië wordt een vier man sterke Amerikaanse televisieploeg vermist. De auto waarmee de vier medewerkers van het tele visiestation CBS onderweg waren, is donderdag gevonden in de buurt van de Kuwaytse grens. Van de mannen ont breekt echter ieder spoor. DEN HAAG - De stichting Be ta, een belangenorganisatie van houders van benzinepom pen, is vergeefs in geweer ge komen tegen het aan banden leggen van pomphouders bij de verkoop van allerlei artike len. ftr-r -<r;i 1 De president van de rechtbank in Den Haag heeft vrijdag in een kort geding dat de stich ting had aangespannen tegen de staat, de eis tot intrekking van een algemene maatregel van bestuur afgewezen. De overheid vindt dat ook pomphouders zich aan de win kelsluitingstijden moeten hou den. Buiten die tijden mogen ze slechts een „weggebonden assortiment" verkopen. Een algemene maatregel van be stuur, die op 1 januari van dit jaar van kracht werd, moet dat bewerkstelligen. De Bovag had zich als branche organisatie bij dit beleid neer gelegd. De eind vorig jaar op gerichte stichting Beta verzette zich echter tegen het aan ban den leggen van de verkoop van uiteenlopende produkten, waartoe de pomphouders in de afgelopen jaren steeds meer zijn overgegaan. Volgens de Stichting Beta is de regeling onredelijk, omdat de pomphouders worden gedwon gen fors te investeren in elek tronisch afsluitbare kasten, terwijl de overheid de controle op de naleving van de regeling niet naar behoren zou kunnen uitvoeren. Daarnaast achtten de pomp houders de maatregel in strijd Een woordvoerder van CBS vertelde dat de televisiemaat schappij maandag voor het laatst contact had met de ploeg. Onder de verdwenen Amerikanen is de ervaren CBS-correspondent Bob Si mon, die onder meer reporta ges maakte in Bayrut, Jeruza lem en Noord-Ierland. met het gelijkheidsbeginsel omdat in winkels in spoor wegstations en op luchthavens in tegenstelling tot de benzi nestations wel artikelen als si garetten, zoetwaren en magne tronmaaltijden mogen worden verkocht. De rechtbankpresident is het niet eens met hetgeen te berde is gebracht over het gelijk heids- en redelij ksheidbegin- sel. Tben de Algemene Maatre gel van Bestuur in 1988 in wer king trad is volgens hem vol doende overleg geweest tussen de overheid en de brancheorga nisaties BOVAG en OCC. De rechtbank meent dan ook dat de pomphouders twee jaar de tijd hebben gehad om tegen de maatregel bezwaar te maken in een bodemprocedure.' Dat, zo stelt de president hebben zij achterwege gelaten. UTRECHT - De Teleac-cursus „Het Griekse Vuur" is de afge lopen week tweemaal met prij zen bekroond. De Europese Omroeporganisatie EBU gaf in Bazel een eerste prijs. Tij dens de Biennale in Barcelona werd de serie een tweede prijs toegekend. Dat heeft Teleac vrijdag bekend gemaakt. ROTTERDAM - De gemeente Rotterdam wil in de noordpunt van de Oost-Abtspolder een grote stortplaats voor veront reinigde grond aanleggen. In de stortplaats kan 2,5 miljoen kubieke meter verontreinigde grond uit Rotterdam en andere Zuidhollandse gemeenten wor den gestort. DEN HAAG - De vertegen woordiging van de Amerikaan se kamer van koophandel in Nederland heeft besloten een voor 26 januari geagendeerd galadiner met bal in het Am sterdamse Hilton hotel uit te stellen wegens de Golfoorlog. DÉN HAAG - Op de Verolme Scheepswerf in Heusden zal zaterdag 26 januari het nieuwe onderzoekvaartuig van het Ne derlands Instituut voor Onder zoek der Zee (NIOZ) op Texel van stapel lopen. Het insti tuut, onderdeel van de Neder landse Organisatie voor We tenschappelijk Onderzoek (NWO), verwacht met de „Pela- gia", zoals het schip gedoopt wordt, het onderzoek van de Noordzee aanzienlijk te kun nen versterken. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen betaalde mee aan de bouw van de „Pela- gia", waarmee een bedrag is ge moeid van 30 miljoen gulden. Daarin zijn de kosten voor we tenschappelijke apparatuur en uitbreiding van de NlOZ-haven op Ttexel begrepen. Het nieuwe onderzoekvaartuig vervangt het inmiddels verou derde schip „Aurelia". Met de „Pelagia", die na een aantal proefvaarten tegen de zomer van dit jaar voor de expedities van het NIOZ op de Noordzee wordt ingezet, kunnen meerde re onderzoeken tegelijk uitge voerd worden. In tegenstelling tot de „Aurelia" voldoet het nieuwe vaartuig aan alle eisen van geavanceerd multidiscipli nair onderzoek. De aanwezigheid van nitraat in aardappelen kan volgens de Consumentenbond voor een be langrijk deel worden gezocht in de toename van overbe mesting in de landbouw. „Stel selmatig wordt daarin gebruik gemaakt van veel meer nitraat- houdende mest dan nodig is voor planten." Nitraat is geen schadelijke stof, mits de consu ment er weinig van binnen krijgt. Een deel van het ni traat, 6 procent, wordt echter in het lichaam omgezet in het giftige nitriet. Een wettelijk maximum voor het nitraatgehalte bestaat in ECHTELD - De gemeenteraad van Echteld (buurgemeente van Dodewaard) vindt, dat de kerncentrale in Dodewaard zo snel mogelijk definitief moet worden gesloten. Dat staat in een motie die de raad unaniem heeft aangenomen. De motie wordt, aldus burge meester H. J. Zomerdijk, van daag, vrijdag verzonden aan de omliggende gemeenten, de Eer ste en Tweede Kamer, het kabi net, Provinciale Staten van Gelderland en de Vereniging Nederlandse Gemeenten. „De huidige Golfoorlog heeft de angstige gevoelens van de inwoners van Echteld danig versterkt," aldus de burge meester. „De kans dat er in Do dewaard terroristische aansla gen worden gepleegd met alle gevaren vandien voor de omwo nenden is zeker aanleiding ge weest voor het indienen van de ze motie, alhoewel ook het ka binetsbesluit om de kerncen trale voorlopig voor onbepaal de tijd open te houden van in vloed is geweest." In de motie, ingediend door PvdA en CDA en later onder steund door VVD en SGP, staat onder meer dat „de kerncentra le direct levensgevaar veroor zaakt voor de inwoners van het Rivierengebied en bij calami teiten grote geestelijke en li chamelijke schade kan opleve ren, ook voor volgende genera ties." De gemeenteraad van Echteld vindt bovendien dat het Rampenbestrijdingsplan openbaar zou moeten zijn: „omdat de bevolking geen ken nis van het Rampenplan heeft zou bij een calamiteit chaos en paniek kunnen uitbreken, het geen de evacuatie ernstig be moeilijkt," zo staat in de mo tie. TOKYO - De Japanse produk tie van personenauto's, vracht wagens en bussen is in 1990 met 3,5 procent toegenomen tot een recordniveau van bijna 13,5 miljoen stuks, zo heeft de Japanse Associatie van Auto fabrikanten vrijdag bekendge maakt. De belangrijkste oor zaak van de stijging was de grote binnenlandse vraag. Nederland nog niet. Duitse grootafnemers daarentegen hanteren v.oor rauwe aardappe len een maximum van 130 mg per kilo. Overigens verdwijnt door schillen en koken zo'n 45 procent van he( nitraat, waar door een aanvaardbare grens van 70 tot 75 mg per kilo wordt gehaald. Van de geteste aard appelen lag het gemiddelde van de gestoomde exemplaren op 133 mg per kilo. Ecologisch geteeld De bond heeft geconstateerd Volgens burgemeester Zomer dijk is de angst voor de Dode- waardse centrale de laatste week hoog opgelopen in Ech teld. „De oudere inwoners hier hebben in de Tweede Wereld oorlog in de vuurlinie, tussen Grebbelinie en Betuwelinie, gezeten. Die herinnering is nog zeer levendig. De nabijheid van een potentieel gevaar als de kerncentrale in deze tijd veroorzaakt onder de mensen veel onrust." DEN HAAG - Van de studen ten die een opleiding tot leraar voortgezet onderwijs afron den, komt nog niet de helft (48 procent) ook werkelijk voor de klas terecht. Bijna een derde (29 procent) van de afgestu deerden waagt zelfs niet één poging tot een sollicitatie. Dit blijkt uit een onderzoek van het onderzoeksbureau Re search voor Beleid uit Leiden, uitgevoerd in opdracht van het ministerie van onderwijs. 2.400 afgestudeerden van de opleidingen tot leraar voortge zet onderwijs en van de oplei dingen tot onderwijzer (de pa- bo's) kregen vragen over hun huidige arbeidssituatie. Het onderzoek betrof studenten die in 1988 of 1989 de eindstreep van hun Opleiding hebben be reikt. Van de studenten van de oplei ding tot leraar voortgezet on derwijs blijkt 79 procent een baan te vinden; 48 procent bin nen en 31 procent buiten het onderwijs. Vooral kantoorba nen in de zakelijke dienstverle ning en bij banken zijn blij kens het onderzoek populair. Acht procent van de afgestu deerde leraren voortgezet on derwijs staat geregistreerd als werkloos. Van de studenten die de oplei ding tot onderwijzer voltooi den, vindt 92 procent een be taalde baan. Voor zeven procent ligt die buiten het on derwijs, terwijl hier 3 procent als werkloos staat geregi streerd. dat ecologisch geteelde aardap pelen op één soort na weinig nitraat bevatten. Behalve nitraat vertonen nogal wat partijen aardappelen groe ne plekken die duiden op de aanwezigheid van de giftige stof solanine. Th veel van deze stof is schadelijk voor de ge zondheid. Verder werden zieke en rotte knollen, blauwe plek ken, schurft, vleeswonden en andere schoonheidsfoutjes ge vonden. Qua prijs zijn tussen de rassen grote verschillen gesignaleerd. Biologisch-dynamische geteel de aardappelen zijn vijf keer zo duur als gewone aardappe len. Ook constateerde de bond dat meer dan de helft van de onderzochte partijen minder aardappelen bevat dan op de verpakking staat vermeld. De Consumentenbond testte 43 partijen van 25 kilo. Op grond van het testresultaat adviseert de bond om te kiezen voor de aardappelrassen Berber, Nico la, Prior en Santé. AMSTERDAM - Van de wo ningvoorraad van corporaties zouden 490.000 woningen moe ten worden aangepast om te voorzien in de woningbehoefte van ouderen (55-plussers). Per corporatie gaat het om gemid deld 460 woningen, ofwel 15 procent van de voorraad. Dat blijkt uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB) on der een aantal corporaties. Volgens het EIB kunnen wo ningbouwverenigingen onvol doende inspelen op de toene mende vergrijzing van de bevolking. De huidige verbouwings- en nieuwbouwinspanningen zijn te gering om aan het tekort aan geschikte woningen tegemoet te komen, aldus het EIB. Ge middeld zijn de afgelopen twee jaar 39 woningen per corpora tie tot voor ouderen geschikte woningen verbouwd en 56 nieuwe geschikte woningen ge bouwd. Het tekort zal door de vergrijzing nog verder oplo pen. Het EIB constateert verder dat veel corporaties niet kunnen aangeven hoe groot het aantal oudere huishoudens in hun be stand is. Bijna de helft van de onderzochte corporaties laat ge'en woningbehoefte-onder- zoek verrichten waarin aan dacht wordt besteed aan de woonbehoefte van ouderen. BAARN - Eigenaren van mo numentale bomen buiten de bebouwde kom kunnen subsi die krijgen op het onderhoud van hun bomen. Staatssecreta ris Gabor (natuurbeheer) heeft daarvoor donderdag het zoge naamde Bomenfonds inge steld. Beheerder van het Bomen- fonds is de Bomenstichting in UtrecKht. Gabor stort voor 1991 een bedrag van 100.000 gulden in het Bomenfonds. De stichting gaat daarnaast pro beren van particuliere dona teurs geld los te krijgen. In een later stadium wil de Bo menstichting ook bomen bin nen de bebouwde kom subsi diëren. In Nederland bestaat al langer de mogelijkheid subsidie te krijgen voor het onderhoud van monumentale bomen. Vol gens F. Moens van de Bo menstichting werd tot nu toe nauwelijks gebruik gemaakt van de subsidieregeling. De re geling was slechts bij een enke ling bekend en erg ingewik keld, aldus Moens. Om die reden heeft de Bomenstichting het beheer overgenomen van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij en de regeling vereenvoudigd. De subsidie bedraagt ongeveer de helft van de kosten die nodig zijn om een boom in stand te houden. Volggns Moens kost het ongeveer 3.000 gulden om een monumentale boom te restaureren. De uiteindelijke kosten per boom kunnen ech ter ver uiteenlopen. Nederland telt ongeveer 8.000 monumentale bomen of boom groepen. Circa 40 procent daar van ligt buiten de bebouwde kom. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIER1KZEE ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 26 januari 11.05 131 04.35 -115 23.55 128 17.25 -137 27 januari 12.30 138 06.05 -121 18.45 -136 28 januari 01.20 136 07.20 -134 13.50 154 20.00 -137 26 januari 10.10 129 03.35 -109 22.50 125 16.25 -130 27 januari 11.15 136 05.00 -115 23.55 133 17.40 131 28 januari 12.20 154 06.10 -131 18.45 -135 26 januari 11.10 144 04.35 -123 17.20 -144 27 januari 00.00 141 06.05 -128 12.30 151 18.45 -144 28 januari 01.10 145 07.25 -143 13.40 160 20.00 -146 26 januari 11.15 149 04.45 -127 17.30 -150 27 januari 00.10 146 06.05 -134 12.40 157 18.50 -150 28 januari 01.25 154 07.25 -148 13.55 174 20.05 -151 Springtij: 1 februari Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 DEN HAAG - Uit een onderzoek van de Consumen tenbond is gebleken dat nogal wat aardappelen erg veel nitraat bevatten. De bond vond hoeveelheden nitraat tot 300 milligram per kilo en komt tot de con clusie dat het nitraatgehalte in aardappelen drin gend moet worden teruggedrongen. Volgens de bond zou de maat voor export van maximaal 130 milli gram per kilo ook moeten gelden voor de binnen landse markt. T/m 2 februari Zierikzee Expositie beeldhouwwerken en schilderijen Goese kunste naar Anton Beysens. Restau rant Mondragon. 11.00 uur tot sluiting restaurant. Zondagen gesloten, kerstdagen en nieuw jaarsdag geopend. Vrijdag 25 januari Burgh-Haamstede Muziekuitvoering Witte van Haemstede. De Schutse. 20.00 uur. Brouwershaven Familiesamenkomst CBTB. Tonnenmagazijn. 18.00 uur. Oosterland Ledenvergadering Staatkun dig Gereformeerde Studiever eniging Schouwen-Duiveland. Vergaderzaal Gereformeerde Gemeente, Sint Joostdijk 11. 19.45 uur. Zaterdag 26 januari Zierikzee Open repetitie Ten Sing. Drie hoek. Van 10.00 tot 16.00 uur. Ars Musica concert. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Renesse Uitvoering Luctor et Emergo. Dorpshuis. 19.30 uur. Maandag 28 januari Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school, Jannewekken 19. Van 19.00 tot 20.30 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, recreatiezaal. Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, Bostonplein. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Kuyper-Filius, Ring 26. Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 29 januari Burgh-Haamstede Bijeenkomst NVvH met schil deres E. Mes. De Schutse. 14.00 uur. Artsenechtpaar Kruithof over ervaringen in Botswana. Hotel Haamstede. 20.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, consistorie. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, zaaltje Badhuisstraat. Van 19.00 tot 20.30 uur. Oosterland Schrijfavond Amnesty Inter national. Hervormde kerk; consistorie. Van 20.00 tot 21.00 uur. Woensdag 30 januari Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afde ling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Informatieve avond Tfechnica 10 club. De Driehoek. 20.00 uur. Donderdag 31 januari Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 1 februari Zierikzee Receptie jubileum B. Waaijen- berg. Foyer Mondragon. 17.00 tot 19.00 uur. Zaterdag 2 februari Zierikzee Première De Eetkamer door de Amateur Comedie Zierikzee. Concertzaal. 20.00 uur. Renesse Ledenvergadering Mussengil- de. Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Dinsdag 5 februari Zierikzee Ledenvergadering ZLM-kring Schouwen-Duiveland in Graanbeurs. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2