Commissie verdeeld over i betaald parkeren terrein i Commissie verdeeld over invoering betaald parkeren terrein Rotonde r DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Iedere dag eenden voeren LANNEN? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODEj TWO Bevolkingsonderzoek borstkanker Zeeland LO drukkerij lakenman ochtman bv Tegen tarief van één gulden per uur Rustig en nevelig 4 9 DAKKIE DAGBEHANDELING FILMMUZIEK BANDSTOOTTITEL Voor vrouwen van 50 jaar en ouder Basiscursus schelpdieren op Neeltje Jans Wester schouwen wil stedenband met Namestove ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE EEN GROTE KOLLËKTIE ORIGINELE TROLfWKAARTEN VINDT U BIJ 147e JAARGANG NR 24887 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Jannewekeri 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 BURGH-HAAMSTEDE - „Ik denk dat je dit uit fi nanciële overwegingen niet moet doen". Dat zei A. F. Klatter (CDA) gisteren, donderdag, tijdens de verga dering van de commissie openbare werken van de gemeente Westerschouwen. Klatter bleek binnen de commissie echter de enige die zich uitsprak tegen de invoering van betaald parkeren op parkeerterrein De Rotonde in Westenschouwen. De overige commis sieleden schaarden zich, zij het met de nodige mitsen en maren, achter het voorstel van het college. De dwazen, de boeren en de wilden achten zich veel hoger boven de dieren verheven, dan de wijsgeren. Rivarol HET WEER Bewolkt en vrijwel overal droog. Temperaturen rond het vriespunt. Weinig wind. Dakkie doet zijn bar over maar blijft wel in of bij Sir- jansland wonen. De dagbehandeling in verpleeghuis Corneliastichting wordt uitgebreid met vijf plaatsen. De uitvoering van Luctor et Emergo stond in het teken van filmmuziek. Dingeman de Jonge uit Burgh-Haamstede veroverde in Noordgouwe bandstoottitel. Dit nummer, bestaat uit 10 pagina's GOES - Op maandag 28 januari wordt in het mu seum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes het offi ciële startsein gegeven voor een bevolkingsonder zoek naar borstkanker in Zeeland. VRIJDAG 25 JANUARI 1991 Vorig jaar werd bij wijze van proef parkeergeld geheven op genoemd parkeerterrein. Mid dels dat experiment wilde het college te weten komen wat precies de effecten zijn van be taald parkeren. De cijfers zijn inmiddels bekend en de conclu sie is dat als men( zoals tijdens het experiment, een tarief van 50 cent per uur hanteert be taald parkeren de gemeente meer kost dan oplevert. Slagbomen Daarbij dient te worden aange tekend dat tijdens het experi ment gebruik werd gemaakt van parkeerwachters die het parkeergeld berekenden en in den. Het college heeft nu het plan gelanceerd om een sy steem te introduceren waarbij berekening en inning van het parkeergeld automatisch gaat. Wie zijn of haar auto wil parke ren dient een kaart uit een au tomaat te trekken. Is dat ge beurd dan gaat, volautoma tisch, de slagboom omhoog en kan men een plaatsje zoeken voor de trouwe vierwieler. Voordat men later weer ver- ,,Er zitten zoveel dieren dat ze niet genoeg eten meer kunnen vinden om voor zichzelf te zor gen. Daarom doen we het zo maar. We zijn dierenliefheb bers", aldus de 66-jarige Van IJsseldijke. De eendenkennen de twee buurmannen heel goed. 's Morgens om 8.00 uur, wanneer Ten Wolde komt aan lopen, en 's middags om 12.00 uur, als Van IJsseldijke met zijn emmers met voer de straat oversteekt, lopen ze massaal achter hen aan. trekt dient het verschuldigde parkeergeld via een automaat betaald te worden. De betaling wordt op de kaart geregi streerd, de slagboom gaat weer open en men kan op weg. Wie niet betaalt komt niet ver der dan tot vlak voor de slag boom. Volgens het college een vrijwel waterdicht systeem. „Want tijdens het experiment is het nogal eens voorgekomen dat mensen betaling wisten te ontduiken", aldus commissie voorzitter ir. C. W. Veerhoek. Berekend is dat installatie van het systeem, slagbomen en par keerautomaat, alles bij elkaar een investering van 216.855,- vergt. Volgens diezelfde bere keningen zou men bij een ge middelde bezetting van 20 pro cent op een 'winst' van een dik ke 60.000,- per jaar kunnen rekenen. Als er zich technische problemen voor zouden doen met de slagboom kan via een intercomsysteem hulp ingeroe pen worden. Schijntje Commissielid J. van den Berge „Het is begonnen toen ze drie a vier jaar geleden van Borren- damme Kaapse eenden uitzet ten in de gracht. Dat was leuk om naar te kijken voor de ou deren die hier langs de gracht wonen. Er kwamen hoe langer hoe meer eenden bij. Niet al leen Kaapse eenden, maar ook wilde eenden die kwamen aan vliegen en tamme eenden die door mensen die ze hadden ge kweekt hier werden neerge zet". Om die groeiende vogelge A. F. Klatter: ,,Om financiële redenen niet doen". (SGP/RPF/GPV) stelde in een eerste reactie op het voorstel dat wat hem betreft niet een gulden maar 50 cent per uur ge rekend kan worden. Dan zou- volgens hem ook nog met winst, zij het een stuk minder, gedraaid kunnen worden. De reactie van Veerhoek: „Ik vind zelf een gulden een schijntje. In Scheveningen rekenen ze twee gulden". Veerhoek koppelde daar de op merking aan vast dat de ge meente de opbrengst van het betaald parkeren in de toe komst nog hard nodig zal heb ben. Hij herhaalde nog eens dat de gemeente door het be taald parkeren ook de dagre creanten wil laten meebetalen aan de voorzieningen die de ge meente ook in hun belang treft. Verblijfsrecreanten dragen via meenschap van voldoende eten te voorzien namen H. J. Dorre man en B. Arends van de afde ling Schouwen-Duiveland van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren het initiatief om eten aan te voeren voor de eenden. „Zij gaan de bakkers en supermarkten langs om oud brood dat wij dan voeren". Graan kopen Van IJsseldijke en Ten Wolde zelf en in strenge winters zorgde de Vogelbescherming voor de aan voer van sardines. Met het dagelijkse voeren, le ven beide buurmannen inten sief mee met het wel en wee in de dierengemeenschap. En ook daar gebeuren soms kleine rampen, zo blijkt uit het ver haal van Van IJsseldijke. „Vo rig jaar brak er een ziekte uit de toeristenbelasting al een be hoorlijk steentje bij. „Voor hen komt er een alterna tief", aldus Veerhoek, voor zichtig een tipje van de sluier over het al eerder aangekon digde automobiliteitsscenario oplichtend. „Zij kunnen ge bruik maken van witte fietsen of een shuttle-bus". CDA- woordvoerder Klatter droeg in zijn reactie een reeks van be zwaren tegen invoering van be taald parkeren aan. Geen winst Kern van zijn betoog was dat er volgens hem geen winst te ha len valt uit het systeem. „De opbrengst zal nodig zijn om het systeem in stand te houden", aldus Klatter. Verder voerde hij aan dat niet alleen de da grecreant, maar ook de ver- blij fsrecreant en niet te verge ten de eigen bevolking bij in voering van een dergelijk sy steem zou moeten gaan beta len. „Dit is een moeilijke weg met veel weerstand". VVD-woordvoerder A. M. Ver- seput liet een heel ander geluid horen. Hij stelde dat het de ge meente niet alleen geld in het laatje zal brengen, maar dat in voering van het systeem er ook toe bij zal dragen dat mensen eerder geneigd zullen zijn om de auto te laten staan. Verseput plaatste wel de kanttekening dat invoering van betaald par keren in zijn visie alleen zin heeft voor grotere parkeerter reinen. PvdA-vertegenwoordiger J. C. Hendrikse bleek ook positief onder de Kaapse eenden, Toen zijn er zestien dood gegaan. We hadden nog vier eieren die we hebben laten uitbroeden door een kip. Daardoor hebben we nu nog enkele Kaapse eenden over' Na de broedtijd in het voorjaar wordt het overgrote deel van de jonge eendjes gepakt en opge geten door zilvermeeuwen. „Het is moorddadig als je het ziet. Maar het is de natuur", al dus Van IJsseldijke. Behalve eenden, zitten bij de gracht naast de Grevelingenstraat momenteel ook zes reigers. „Als het koud is voeren we die ook. Drie jaar geleden in die strenge winter zaten hier 21 reigers". De voederactiviteiten van de beide heren trekken dagelijks bekijks. „Het is zo'n grappig gezicht om ,te zien hoe de die ren reageren", aldus een van de omwonenden. te staan tegenover het voorstel van het college. Hij zei in eerste instantie een beetje geschrok ken te zijn van het voorgestel de tarief. „Maar ik denk dat een gulden per uur toch wel re delijk is", aldus Hendrikse. Net als Verseput plaatste hij wel vraagtekens bij het inter comsysteem. Hij deed de sug gestie om na een jaar het be taald parkeren te evalueren. „Niet om te kijken of we ermee moeten stoppen, maar om te bezien of we het ook op andere parkeerplaatsen moeten intro duceren". Overnachten Een tweede discussieronde bracht geen nieuwe geluiden van de kant van de commissie leden. Klatter hield vast aan zijn afwijzende standpunt. Wel kwam van de publieke tribune de opmerking dat als men het betaald parkeren ook tot de avonduren uitstrekt het wei eens een probaat middel zou kunnen blijken te zijn tegen in campers overnachten op het parkeerterrein. Commissievoorzitter ir. C. W. Veerhoek: .Gulden is een schijntje". NEELTJE JANS - De Stichting World Fish Center Neeltje Jans begint vandaag, 25 janua ri, met een basiscursus schelp dieren. De cursus bestaat uit vijf volle lesdagen (9.30-16.00) en wordt gegeven in de depen dance van de Delta Expo op de Neeltje Jans. De cursus wordt gegeven door een aantal docen ten die veelal voor het Delta Instituut voor hydrohiologisch onderzoek, het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek, Pro- duktschap voor Vis en Vispro- dukten, Het Landbouw Econo misch Instituut en Mati Consult Goes werkzaam zijn. Het lesmateriaal dat tijdens de cursus verstrekt wordt is door de docenten zelf geschre ven. Tijdens deze cursus worden de deelnemers over de vele aspec ten van de schelpdieren geïnstrueerd zoals voortplan ting, voeding en groei, milieu omstandigheden, ziektes en het kweken. Ook wordt er ingegaan op an dere aspecten van de schelpdie ren zoals economische aspecten en marketing, en wetgeving en organisatie. Aan het einde van de cursus wordt de deelnemers een certificaat uitgereikt. Excursies Aan de cursus is ook een twee tal excursies verbonden. De heer C. Koole leidt een excursie naar zijn bedrijf Franken b.v. te Goes waar mossels en ande re schelpdieren verwerkt wor den. Ook vindt er een excursie plaats naar het veldstation van de Dienst Getijdewateren in Anna Jacobapolder. Deze ex cursie wordt geleid door dr. W. Zurburg van het Delta Insti tuut voor hydrobiologisch on derzoek. Zoals gezegd, wordt de cursus georganiseerd door de Stich ting World Fish Center Neeltje Jans. Het streven van deze stichting is het realiseren van een internationaal georiën teerd visserijcentrum. Dit wil men door cursussen, promotie, het ontwikkelen van allerlei visserij-activiteiten en door commerciële prodüktie en dienstverlening bereiken. Deze cursus is nog nooit eerder gepresenteerd en daarom be staat er een zeer grote animo bij de Zeeuwse bevolking. Het onderzoek maakt deel uit van landelijk bevolkingson derzoek naar borstkanker bij vrouwen van 50 jaar en ouder. In 1989 is men geleidelijk ge start met dit bevolkingsonder zoek. Uit proefprojecten is na melijk gebleken dat vrouwen bij wie borstkanker in een vroeg stadium wordt op gespoord en behandeld een ho gere kans op genezing hebben. Het bevolkingsonderzoek wordt gefinancierd via de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte- kostenm (AWBZ). Om het be volkingsonderzoek in Zeeland te realiseren is de stichting Be volkingsonderzoek Borstkan ker Zeeland (SBBZ) in het le ven geroepen. Hierin participe ren de Zeeuwse Vrouwenraad, de vereniging Zeeuwse Ge meenten, het Integraal Kanker centrum! Rotterdam en de Ge meenschappelijke Gezond heidsdienst Zeeland. Ook in Zeeland wordt het onderzoek stapsgewijs ingevoerd. Alle vrouwen van 50 jaar en ouder krijgen via hun gemeente per soonlijk een uitnodiging om aan het onderzoek deel te ne men. Officiële start Op 28 januari wordt in Goes het officiële startsein voor het bevolkingsonderzoek in Zee land gegeven door gedeputeer de W. Don. Hij overhandigt een uitnodigingsbrief voor het be volkingsonderzoek aan de pen ningmeester van de Zeeuwse Vrouwenraad, Dees-de Looff. BURGH-HAAMSTEDE - Het college van b w van de ge meente Westerschouwen wil een stedenband aangaan met de gemeente Namestove in Tsj echoslowaki j e. Het voorstel tot het aangaan van die stedenband staat op de agenda van de vergadering van de commissie algemene be stuurlijke zaken van de ge meente. De vergadering wordt dinsdag 29 januari gehouden in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede en begint om 16.30 uur. De eenden weten precies wat er staat te gebeuren als F. van IJsseldijke met zijn emmers komt aanlopen. (Foto: Joop van Houdt). Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement a f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening: 2£ Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, BB Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZIERIKZEE - „Het is op jongens, morgen komt er weer eten". Al bijna vier jaar lang gaan P. van IJs seldijke en N. ten Wolde uit Zierikzee dagelijks naar de gracht tussen de Grevelingenstraat en bejaarden oord Borrendamme om de vele eenden en reigers te voeren die daar zitten. ■J-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1