Schrijven voor gevangenen Kinderkledingbeurs is subsidie zeker waard GS Zeeland kiezen plaats vaste oeververbinding Westerschelde Betaald parkeren ter discussie Bruinisse in radio programma Toneel in Oosterland Voorkeur voor tracé ten westen van Ellewoutsdijk Vergadering commissie openbare werken Westerschouwen Amnesty-bijeenkomsten op heel Schouwen-Duiveland Best verzorgde vis Zierikzeese welzijnscommissie: 4 ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE BRUINISSE - Op 31 januari doet de gemeente Bruinisse sa men met de gemeente Culem- borg mee aan het radio programma „Heer en Mees ter" van de NCRV. Het pro gramma zal live uitgezonden worden van 14.00 uur tot 15.00 uur op Radio 2. Het Bruse team staat onder aanvoering van burgemeester A. Vogelaar. Naast hem bestaat het team uit de beide wethouders, te we ten C. J. van Liere en J. Huizer. Zij zullen vergezeld zijn van een denk-team van zeven per sonen. Tevens bestaat de moge lijkheid om supporters mee te nemen. Saillant detail is dat het team van Culemborg onder leiding staat van burgemeester W. H. J. Bloemendaal-Lindthout; en zij was de burgemeester van Maasland toen burgemeester Vogelaar daar gemeentesecre taris was. Toen hij op de nomi natie stond voor burgemeester van Culemborg; lange tijd heb ben ze dus samengewerkt ter wijl ze tijdens dit programma tegenover elkaar staan. Het programma bestaat uit vier on derdelen. Het eerste onderdeel is de snelle actualiteitenronde. De leden van de teams moeten een week lang een aantal kran ten lezen. Uit deze kranten zul len vragen gesteld worden; elk goed antwoord levert punten op- Het tweede onderdeel betreft de enveloppenvragen; de teams wordt een vraag gesteld. Men mag er zes minuten over doen om het antwoord op deze vraag te weten te komen. Bij dit on derdeel is terugkoppeling op de denktank mogelijk. Het snel beantwoorden van de vraag is wel belangrijk, omdat het team dat de enveloppen- vraag binnen de kortste tijd goed beantwoordt 10 punten krijgt en het andere team 5 punten. Het volgende onder deel bestaat uit de krypto- gramvraag. Het antwoord is een regel uit een Nederlandsta lig liedje. Het laatste onder deel betreft de snelle vragen ronde waaraan beide teams gelijktijdig deelnemen. Aan het winnen in de eindrohde is een prijs verbonden van 10.000 gulden. OOSTERLAND - Drie klepels in een hoenderhok, dat is de ti tel van de klucht die toneelver eniging de Schouwspelers vrij dag 8 februari brengt in De Oosterhof in Oosterland. De toneelvoorstelling in het Oosterlandse dorpshuis begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben hun voorkeur bepaald voor een vaste oever verbinding over de Westerschelde ten westen van El lewoutsdijk en Teneuzen. Provinciale Staten behan delen het voorstel tijdens een speciaal daartoe belegde vergadering op 1 maart. Vólgens een woordvoerster van de provincie staat nog niet vast of voor een brug of een brug- tunnel gekozen wordt. Een voorstel hierover kan tegen het eind van 1991 tegemoet gezien worden. Bij de keuze van de lokatie zal, zo geven GS aan, de aanslui ting op het bestaande wegen net zo worden uitgevoerd, dat de waardevolle Kraayertpol- der niet wordt doorsneden. Zij erkennen wel dat deze keuze meer dan andere opties nade len oplevert voor landschap en natuur. Maar dit weegt volgens hen niet op tegen het feit dat een centraal gelegen tracé een veel betere invloed heeft op de economische en maatschappe lijke ontwikkeling van Zee land. Het dagelijks provincie bestuur erkent in het voorstel dat de gekozen lokatie het duurst is en op dit moment fi nancieel niet haalbaar. Op deze plaats zou volgens eerdere schattingen een brug 756 mil joen kosten en een brug-tun- nel-variant 829 miljoen. Dit betekent, zo geven de be stuurders aan, dat de rand voorwaarden moeten worden bijgesteld en faceringen over wogen moeten worden. Over leg zoals dat momenteel met Rijkswaterstaat wordt gevoerd brengt GS tot de overtuiging dat de verbinding op het geko zen tracé uiteindelijk toch een haalbare zaak is. Volgens de Zeeuwse Milieufe deratie ontbreekt bij de tracé keuze van GS financieel gezien elke realiteitswaarde. Thijs Kramer van de milieu organisatie zegt verder te vre zen voor aantasting van de na tuurwaarden van de Wester schelde en de zogenaamde zak van Zuid-Beveland. Hij wijst verder op de groei van het auto verkeer bij aanleg van een vas te oeververbinding. Problemen voor DOW Vertegenwoordigers van de bei de Kamers van Koophandel in Zeeland zijn anderzijds geluk kig met de keuze van GS. Se cretaris H. van Lambalgen van de Kamer voor Zeeuws-Vlaan- deren tekent hierbij wel aan dat een oplossing gezocht moet worden voor de problemen die Dow Benelux in Terneuzen zegt te krijgen bij aanleg van een brug-tunnel van Ellewoutsdijk naar Terneuzen. Investeringen van het bedrijf in de toekomst zouden hierdoor in het gedrang komen. ZIERIKZEE Fractievergadering PvdA Maandag 28 januari vergadert de fractie van de PvdA- Zierikzee. De vergadering wordt gehouden in het Zierik- zeese stadhuis en begint om 20.00 uur. RENESSE Oud papier Muziekvereniging Luctor et Emergo haalt zaterdag 26 ja nuari oud papier op. Men gaat om 8.30 uur van start. Verzocht wordt het papier gebundeld ge reed te zetten. DREISCHOR Jaarvergadering NBvP Onlangs kwamen de leden van de afdeling Noor^go.uwe en omstreken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen bijeen in het dorpshuis in Drei- schor voor de jaarvergadering. Na het officiële gedeeelte, met aandacht voor de jaarversla gen, volgde de bestuursverkie zing. Mevrouw A. J. van Weele van der Klooster trad af en als nieuw bestuurslid werd geko zen mevrouw J. C. Bakker uit Zonnemaire. Nadat vorige week de leden van het koor al in besloten kring afscheid had den genomen van dirigent Van 't Veer en diens echtgenote wer den beiden door het bestuur van de afdeling ook nog eens in hef zonnetje gezet. Na de pauze verzorgde drs. P. Vleugel uit Zierikzee een door dia's on dersteunde lezing over Honga rije. Tijdens de jaarvergade ring werden opnames gemaakt door Omroep Zeeland. De vol gens vergadering van de afde ling Noordgouwe en omstreken wordt gehouden op donderdag 21 februari. Het thema 'Moe der, wat eten we' staat dan cen traal. BRUINISSE Bevolking De bevolking van Bruinisse is in het jaar 1990 gestegen met 28 personen-. Het totaal aantal in woners komt nu op 3167. Er be stond een geboorte-overschot van 23 personen. Het aantal ge borenen is in vergelijking met 1989 sterk gestegen (20%). In 1989 bedroeg dit aantal 45 (27 mannen en 18 vrouwen). In 1990 bedroeg dit aantal 54 (22 mannen en 32 vrouwen). Het aantal overledenen is gelijk BURH-HAAMSTEDE - Vorig jaar werd op parkeer terrein De Rotonde in Westenschouwen een experi ment gedaan met betaald parkeren. De resultaten van dat experiment worden vanavond, donderdag, besproken tijdens de vergadering van de commissie openbare werken van de gemeente Westerschouwen. De vergadering wordt gehouden in het gemeente huis te Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. De gemeente Westerschouwen heeft eerder al plannen gelan ceerd vooi*de invoering van be taald parkeren bij strandover- gangen. Om inzicht te krijgen in de effecten van de invoering van betaald parkeren werd vo rig jaar bij wijze van proef par- keergeld geheven op de par keerplaats De Rotonde. Op de agenda van de vergade ring verder een voorstel ten be hoeve van uitbaning van het perceel van de firma Kooman aan bedrijfsterrein De Roterij. Ook aandacht tijdens de verga dering voor drukriolering in de onrendabele gebieden. Vooruitlopend op de plaatsing van een toiletgebouw aan de Laone 32 stelt het college voor een aansluiting op de te leggen afvoerleiding te realiserëtv Op de agenda verder het voor stel van het college tot vervan ging van de tuintrekker van de gemeentelijke plantsoenen dienst. Ook het parkeren op bedrijfsterrein De Roterij komt ter sprake. Er ligt een plan klaar voor het realiseren van zeven parkeerplaatsen voor vrachtauto's. Brandweer Voor de brandweer zou een lichte aanhanger aangeschaft moeten worden. Het college stelt voor daarvoor 4930,- be schikbaar te stellen. Als laat ste agendapunt staat genoteerd de aanpassing en exploitatie van het voormalig schoolge bouw aan de Kerkstraat in Burgh. aan het totaal van 1989. In 1989 bedroeg het aantal 31 (15 man nen en 16 vrouwen). In 1990 be droeg het aantal 19 mannen en 12 vrouwen. Zoals in 1989 het geval was heeft ook 1990 een vestigingsoverschot, in 1990 van vijf personen. In 1990 wer den 10 huwelijken voltrokken en 4 echtscheidingen ingeschre ven. NCVB-vergadering Op donderdagavond 24 januari vindt er weer een vergadering plaats van de NCVB, de Neder landse Christenvrouwen Bond, voor de afdeling Bruinisse. De vergadering wordt in het Ne derlands Hervormd Vereni gingsgebouw gehouden en de aanvang is om 19.45 uur. De heer Sluiter uit Burgh-Haam- stede zal er namens het Wereld- natuurfonds spreken en er zal een natuurfilm vertoond wor den. Ook zal er een ver koopstand aanwezig zijn. Havennieuws Bij Maaskant in Bruinisse is men momenteel bezig met en kele reparaties. Aan de YE 16 van de heer Meyaard is men be zig de gieken te repareren, wordt er een extra radar ge plaatst en is men bezig met het opnieuw inrichten van de stuurhut. Aan de YE 157 van de firma Nieuwenhuizen is men bezig met een reparatie aan de spoelpomp. De garnalenkotter KG 5 is terug uit het dok in Stellendam waar de kotter voor straal- en schilderwerk verbleef. Met de boot zal deze week worden proefgevist. De KG 5 wordt eind deze week overgedragen aan de heer Bout uit Colijnsplaat. Maandagoch tend, 21 januari, is de BRU 26 van D. de Ronde de scheepshel ling van Van Duivendijk opge trokken. Aan de boot wordt on derhoudswerk verricht zoals schoonspuiten, teren en zink- blokken aan de romp vernieu wen. Verder zullen er diverse laswerkzaamheden plaatsheb ben en wordt er een nieuwe kimkoeling ingeplaatst. Bij Padmos is men nog steeds be- Deze maand wordt geschreven voor gewetensgevangenen in drie landen. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Deze maand wordt door Amnesty In ternational een schrijfactie gehouden voor gewe tensgevangenen in een drietal landen. Gewetensge vangenen zijn volgens de normen van Amnesty mensen die gevangen zitten vanwege het op geweld loze wijze uitkomen voor hun mening en die geen an dere misdaad hebben begaan. In Burkina Faso zitten twee studentenleiders zonder aan klacht of proces gevangen; na gearresteerd te zijn bij studen tenonlusten. U Ba Thaw in Myanmar (voorheen Birma) is in zijn land een bekende ro manschrijver en lid van de Na tionale Liga voor Democraten. Hij is veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, verzwaard met dwangarbeid, na de be schrijving van zijn ervaringen bij de marine. In Ijyrië wordt de 43-jarige onderwijzer Mufid Mi'mari al 10 jaar(!) zonder aanklacht of proces vastgehou den wegens vermeend lidmaat schap van de verboden Com munistische Partij. Voorbeeldbrieven Voor verzoeken om onmiddel lijke vrijlating van deze men sen zijn op de maandelijkse schrijfbijeenkomsten in de juiste taal gestelde voorbeeld brieven aanwezig. De schrijfbijeenkomsten wor den op de volgende data gehou den: Op woensdag 23 januari in de bibliotheek te Bruinisse. Op maandag 28 januari in de Prin ses Julianaschool in Zierikzee, de Gereformeerde kerken in Brouwershaven en Haamstede en bij de familie Kuyper- Filius, Ring 26 in Ouwerkerk. Tenslotte is er gelegenheid om te schrijven op dinsdag 29 ja nuari, van 10.00 tot 12.00 uur, Dr Wortmanstraat 23 in Noord- gouwe en 's avonds in de Gere formeerde' kerken in Scharen- dijke en Nieuwerkerk en in de consistorie van de Hervormde kerk in Oosterland. In de laat ste plaats van 20.00 tot 21.00 uur, de overige avonden zijn van 19.00 tot 20.30 uur. zig met het plaatsen van de nieuwe stuurhut op de BRU 62 van K. de Koning. Bedrijvigheid in havenbeweging ,1 n Ook in 1990 heeft er weer grote bedrijvigheid geheerst in de haven van Bruinisse. Over het jaar zijn er 22 schepen ingela den en twee schepen uitgela den. In totaal is er 16.532 ton ingeladen en 1456 ton uitgela den. 15 lege en 32 volle schepen hebben de haven bezocht voor bijvoorbeeld reparaties. Vissersvaartuigen zijn er 489 de haven binnengevaren en 486 de haven uitgevaren. 8 jachten en 9 sleepboten hebben de ha ven van Bruinisse bezocht. 734 keer zijn de sportvissersboten en andere recreatieschepen de haven in- en uitgevaren. Er is gedurende 1990 10.334 ton zand, 1547 ton grind, 1600 ton slakken (afval uit hoogovens dat b.v. bij wegenbouw ge bruikt wordt) en 660 ton stort - steen gelost. In 1990 zijn er in de haven twee schepen afge bouwd die als casco binnen kwamen, te weten de Bru 8 en de YE 79. GOES Vergadering bestuursacademie Het algemeen bóstuur van de bestuursacademie Zeeland ver gadert vrijdag 1 februari. De vergadering wordt gehouden in het academiegebouw aan de Westsingel in Goes en begint om 9.15 uur. Op de agenda on der meer de begroting voor 1992 en een mogelijke fusie/ herstructurering van het Be- stuursdienstonderwijs Lim burg, Noord-Brabant en Zee land. De bestuursacademie Zeeland is een instituut voor opleiding en vorming bestuurs dienst van provincie, gemeen ten en waterschappen. LEWEDORP Avondruilbeurs Op vrijdag een februari wordt in café/pension De Goede Ver wachting te Lewedorp een avondruilbeurs gehouden. Het evenement is bedoeld voor ver zamelaars die munten, oude ansichten, postzegels of andere objecten willen ruilen of ko pen. Ook is de beurs een plaats van ontmoeting voor verzame laars. Aanvang 19.15 uur. BRUINISSE - De prijzen voor de best verzorgde vis in 1990 zijn bekend. De beste rondvis werd aangevoerd door de Vo- lendam 128 van de firma Kwakman. De beste tong en schol werd aangevoerd door de UK 105 van rederij De Boer. Maar ook om de zuid viel men in de prijzen. De Br. 47 Orelius van de firma C. Vermeulen uit Breskens voerde de best ver zorgde garnalen aan op de vei ling in Breskens. De in span vissende kotters OD 6 en OD 8 van de firma P. Sperling uit Ouddorp Zelden Rust en Eben Haezer voerden op de visafslag te Scheveningen de beste ha ring aan. ZIERIKZEE - De kinderkledingruilbeurs die twee maal per jaar in Poortambacht (Zierikzee) wordt ge houden is niet alleen een prima gelegenheid om te gen vriendelijke prijzen kinderkleding aan te schaf fen, het is daarnaast ook een sociaal gebeuren. Daar om is het verlenen van subsidie aan de Stichting Kledingbeurs volgens de Zierikzeese welzijnscom missie gewenst. uur te subsidiëren wat merk waardig. Dit gezien de hele gang van zaken waarbij het stichtingsbestuur nooit de wa re reden van deze aanzienlijke huurverhoging heeft verno men. Een subsidie was dan ook wel op zijn plaats, zo luidde de mening van dit VVD-raadslid. Die mening werd ook gedeeld door haar CDA-collega W. de Oude. In 1990 werd een experiment met betaald parkeren uitgevoerd in Westenschouwen. (Archieffoto). Aanleiding voor deze subsidie aanvraag die dinsdagavond werd besproken vormden de fi nanciële problemen die door een forse huurverhoging voor het stichtingsbestuur dreigen. Jarenlang werd voor het huren van 't Kofschip een bedrag van negen gulden per uur betaald. Een huurprijs die voor alle ba sisscholen in Zierikzee geldt. Voor 't Kofschip geldt, zo bleek achteraf bij de gemeente, een bedrag van 32 gulden per uur, omdat dit gebouw in zijn ge heel (en niet per lokaal) moet worden verwarmd. Budget Deze huurverhoging die de Stichting Kledingbeurs met in gang van dit jaar moet betalen gaat het budget van de stich ting echter ver te boven. Van daar ook het subsidieverzoek. Namens het bestuur van de kledingruilbeurs wees Rian Duinhouwer de commissiele den nog eens op de betekenis van deze activiteit, die voort gekomen is uit de inmiddels opgeheven belangengroep Poortambacht. Gemiddeld tweehonderd mensen zijn vol gens Rian Duinhouwer betrok ken bij de kledingruilbeurs, hetzij als vrijwilliger hetzij als aanbieder of koper. Zij noemde de kledingruilbeurs dan ook een uniek gebeuren. Ook het feit dat niet verkochte kleding ten goede komt aan een goed doel en het milieu-aspect van deze beurs (recycling van kle ding) werden door haar onder streept. „Had die huurverhoging zich niet aangediend dan hadden we nooit bij de gemeente voor een subsidie aangeklopt" al dus Rian Duinhouwer. Haar pleidooi voor het feno meen kledingruilbeurs was op zich niet nodig. De commissie leden bleken stuk voor stuk overtuigd te zijn van het be lang van het voortbestaan van deze beurs. Niet alleen omdat hierdoor mensen met een krap pe beurs goede kleding voor hun opgroeiende kinderen kunnen kopen maar ook van wege de sociale betekenis die deze beurs vervult. Die sociale functie werd met name door commissieleden J. van der Veer, M. R. de Jong-van Loo en B. Bijlsma naar voren gebracht. Ook de mogelijkheid om gedragen kleding opnieuw te gebruiken werd als een pluspunt genoemd en boven dien heeft de kledingbeurs in de loop van vijftien jaren haar bestaansrecht volgens me vrouw Bijlsma duidelijk bewe zen. Mevrouw J. Syswerda-Bos (VVD) noemde het advies van het college om niet de nieuwe huurprijs van 32 gulden per Exploitatie De commissie was het dan ook roerend met elkaar eens dat een subsidie hier op z'n plaats was. Daarbij adviseerde de commissie om het subsidiebe drag gelijk aan het verwachte exploitatietekort 415,-) te stellen en niet om de volledige huur van 32 gulden per uur met een subsidie te financieren. Mocht onverhoopt blijken dat dit subsidiebedrag niet toerei kend is dan kan de zaak vol gend jaar opnieuw in behande ling worden genomen. Minder positief waren de com missieleden over de subsidie verzoeken die de Stichting Ge nealogisch Centrum Zeeland en de Cliëntenbond geestelijke gezondheidszorg bij de ge meente Zierikzee hebben inge diend. Beide verzoeken werden conform het advies van burge meester en wethouders afgewe zen zij het dat de commissie in principe niet onwelwillend stond tegenover de Cliënten bond. Vanwege de onduidelijke subsidie-aanvraag werd het verzoek echter negatief beoor deeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4