Oprichting Vereniging Beroepsspitters Zeeaas Traditiegetrouw eerste straofeest in Renesse Aanleg riolering woningen aan Dijkstraat vergt 27.500,- Brouwershaven wil lid worden van de vereniging Zeeuwind streeknieuws Westerschouwen in beroep tegen Oliegeultje als natuurmonument Vooral in zomermaanden stankoverlast Lening van 15.000 gulden voor de exploitatie windmolens Problemen door aanwijzing Oosterschelde tot natuurgebied Diefstal antieke sigaretten doos Plannen voor oprichting Stichting Strao Renesse 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SCHARENDIJKE - De bewoners van een aantal wo ningen aan de Dijkstraat in Scharendijke kunnen binnenkort, als de gemeenteraad tenminste akkoord gaat met het voorstel van het college van b en w, op gelucht ademhalen. Al jarenlang hebben zij, vooral in de zomermaanden, last van stankoverlast. Door de aanleg van riolering wil de gemeente daar een einde aan maken. Het voorstel komt aan de orde tij dens de gemeenteraadsvergadering van woensdag 30 janauri. De vergadering wordt gehouden in het ge meentehuis te Scharendijke en begint om 19.30 uur. Tussen de woningen aan de Dijkstraat en de Eikerzeese- weg loopt een sloot. Enkele be woners van de Elkerzeeseweg hebben bij de gemeente Mid- denschouwen gemeld dat deze sloot erg vervuild is. Men ver moedt dat dat komt omdat er afvalwater op geloosd wordt. Vooral in de zomermaanden zorgt de vervuilde sloot voor veel stankoverlast. Open riool Een en ander is voor de ge meente aanleiding geweest om op onderzoek uit te gaan. ,,We hebben inderdaad geconsta teerd dat afvoerleidingen van drie woningen aan de Dijk straat lozen in het slootje", al dus het college. Gesteld wordt dat in het verleden met traditi onele rioleringssystemen aan sluiting op het rioolnet niet kon worden gerealiseerd. „Daarom lozen deze woningen nog op het slootje, met alle ge volgen van dien". Het college vindt het onverant woord dat in een woonkern nog met open riolen wordt gewerkt en men wil dan ook zo snel mo gelijk actie ondernemen. Met de hedendaagse technieken is een aansluiting namelijk wel haalbaar. De drie woningen in kwestie worden aangesloten op een mini-gemaaltje' dat op zijn beurt weer aansluit op het hoofd-rioleringsnet. Alles bij elkaar vergt de aansluiting van de drie woningen op de riole ring een investering van 27.500,-. Ook aan de orde tijdens de ver gadering komt de overname van wegen van het waterschap door de gemeente. In 1988 nam de gemeente de Moolweg al over van het waterschap. De weg had geen waterschaps functie meer. Nu staat de over name gepland van de Inlaag, het Baken, de Plattedijk en ge deelten van Elkerzeeseweg en Ramp weg. Het waterschap biedt de wegen voor de symbolische prijs van ƒ1,- aan de gemeente aan. Voor het onderhoud aan de wegen heeft het waterschap zich be reid getoond een afkoopsom van 80.000,- aan de gemeente te betalen. Helemaal tevreden met dat bedrag is de gemeente niet, maar het college stelt de raad desondanks voor akkoord te gaan met de afkoopsom. Dit omdat men de wegen graag binnen de invloedssfeer van de gemeente wil hebben. Alleen PvdA-fractie tegen BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou wen gaat in beroep tegen aanwijzing van het Olie geultje tot staatsnatuurmonument. Een meerder heid van het college stemde gisteravond, maandag, tijdens de gemeenteraadsvergadering in met het dienovereenkomstig voorstel van het college. Alleen de PvdA stemde tegen het voorstel. De socialisten vinden dat economische belangen in dit geval niet voor de belangen van natuur en milieu mogen gaan. BROUWERSHAVEN - Het Brouwse college van bur gemeester en wethouders wil graag dat Brouwersha ven als gemeente lid wordt van de vereniging Zeeu wind. De vereniging die zich inzet voor het bevorde ren van het gebruik van windenergie en andere vor men van duurzame energie. Tijdens de gemeenteraadsver gadering, die op maandag 28 januari wordt gehouden in het stadhuis te Brouwershaven, stelt het college aan de raad voor om een bedrag van 15.000 gulden te investeren, in de ver eniging Zeeuwind. Het gaat om een lening die de gemeente aan Zeeuwind verstrekt, Dat houdt in dat men van dat geld jaarlijks rente ontvangt (5 pro cent) en symbolisch 750 Kilo watt elektriciteit die is opge wekt op een milieuvriendelij ke manier. De vereniging Zeeuwind heeft momenteel meer dan duizend leden, waaronder 21 gemeen ten. Het grootste deel van de le den zijn particulieren. Het geld van de leningen die men van deze leden heeft ontvangen ge bruikt Zeeuwind voor de aan koop en installatie van wind molens. De vereniging ziet het coöperatieve gebruik van windenergie als één van de ma nieren om deze energiebron op grote schaal toe te passen. Enorm belang Het Brouwse college van b en w is het met de vereniging eens dat het gebruik van windener gie van enorm belang is. „Deze energiebron is onuitputtelijk en geeft geen milieu-vervui- Jing. Daarbij hoeven windmo lens niet tot grote landschaps- of natuuraantasting te leiden mits er goede lokaties worden uitgekozen". Natuurlijk is het de Brouwse raad die definitief moet beslis sen over een mogelijk lidmaat schap van de gemeente aan Zeeuwind. Tijdens de gemeen teraadsvergadering aanstaan de maandag komt ook de sub sidiëring aan de Brouwse WV aan de orde. Tijdens de begro- tingsraad in december 1990 stemde een meerderheid van de Brouwse raad al in met het verhogen van de jaarlijkse sub sidie aan de VVV met 20.000 gulden. Een verhoging die geheel is be doeld om WV-informatrice M. Bakker-Midavaiiie meer uren te laten werken en zich verder te informeren op gebieden die van belang zijn voor het toe risme. Daardoor zou de infor matie aan de toeristen die op bellen of Brouwershaven be zoeken kunnen worden verbe terd. Het college van b en w geeft de raadsleden maandag gedetail leerde informatie over het raadsbesluit. Zo stijgt de ge meentelijke bijdrage van 28.770 naar 48.770 gulden per jaar en is het Brouwse VVV- kantoor voortaan 980 uur per jaar geopend in plaats van 825 uur nu. Daarnaast gaat de WV-informatrice 575 uur per jaar besteden aan research- uren. Ontsluitingsweg Tijdens de vergadering wordt de Brouwse raad ook gevraagd 30.000 gulden beschikbaar te stellen voor het bekostigen van de voorbereidingen die nodig zijn om de nieuwe ontsluitings route Den Osse/Brouwersha- ven over enige tijd te kunnen realiseren. Het geld wordt ge bruikt voor de kosten van de vergaderingen van de werk groep die de plannen voorbe reidt, het toeleveren van gege vens en ontwerpen voor de ont sluitingsroute en het opstellen van het programma van eisen. De gemeenteraadsvergadering begint maandag om 19.30 uur en kan door iedere belangstel lende vanaf de publieke tribu ne worden gevolgd. ZIERIKZEE Toneel In de repetitieruimte van Rijn en Trijn en Theatersport Kie- ZIERIKZEE - „Wij vinden dat de beroepsmatige winning van zeeaas door de overheid niet gelijk ge steld mag worden met de belangen van de vele men sen die als hobby zeeaas spitten". Dat is de motiva tie van waaruit in Zierikzee een nieuwe vereniging wordt opgericht. De Vereniging Van Beroepsspitters Zeeaas. Momenteel hebben 15 mensen te kennen gegeven zich bij de vereniging te willen aansluiten om op die manier de belangen van mensen die beroepsmatig betrokken zijn bij de handel in zeeaas te behartigen. Voorzitter van de nieuwe ver eniging is J. L. C. Antonissen uit Colijnsplaat. Het werkge bied van de vereniging omvat de hele provincie Zeeland, Westelijk Noord Brabant en Goeree-Overflakkee. De ver eniging betreurt het dat de mi nister bij het aanwijzen van de Oosterschelde als natuurge bied geen scheiding wil maken tussen beroepsspitters en hob- byspitters van zeeaas. Om hier wat tegen te doen heeft men contacten gelegd met ir Th. E. de Gelder van de di rectie Natuur- milieu en Fau nabeheer in Den Haag. Op 23 januari houdt men in café Juli ana in Colijnsplaat een bijzon dere ledenvergadering waarbij de problematiek van het zee aas centraal staat. „Door het aanwijzen van de Oosterschelde als natuurge bied kan op veel plaatsen niet meer worden gewerkt", aldus dat bestuur van de nieuwe ver eniging. Men noemt daarbij on der meer de slikken van Via- nen, Neeltje Jans en de Rog- genplaat. „De weinige overge bleven lokaties worden afge stroopt door beunhazen. Men sen die de bonafide handel in diskrediet brengen. -Hun ge drag kan aanleiding worden voor nog verdergaande beper kingen door de overheid". kieres geeft Reint Laan in de week van II tot en met 15 fe bruari (Krokusvakantie) een theatertraining voor jongeren van 11 tot 16 jaar. Deze training moet aan het eind van de week uitmondei| in een toneelstuk. Welk toneelstuk, dat wordt in overleg met de cursisten be paald. Het maximum aantal deelnemers bedraagt twaalf. Voor meer informatie en/of op gave kunnen jongeren zich wenden tot Reint Laan, tele foon 01114-1639. Collecte Het korps Zierikzee van het Le ger des Heils hield eind novem ber een collecte ten behoeve van de kerstacties van het Le ger. Deze huis-aan-huis collecte werd in december gevolgd door de traditionele kerstpotten. De huis-aan-huis collecte leverde 575 gulden meer op dan in '89. Na afloop werd een opbrengst geteld van 5327,05 gulden. Bij telling van de kerstpotten werd een bedrag van 1355,10 gulden genoteerd. Na aftrek van alle onkosten resulteerde een to taalbedrag van 6641,05 gulden, hetgeen 489,40 gulden meer is dan het bedrag dat in '89 werd opgehaald. BURGH-HAAMSTEDE Muziekuitvoering Witte van Haemstede In De Schutse te Burgh-Haam- stede vindt vrijdag 25 januari de jaarlijkse muziek-uitvoe- ring plaats van de Koninklijke Muziekvereniging Witte van Haemstede. De uitvoering om vat twee keer een optreden van de fanfare van de muziekver eniging onder leiding van J. Knuist en een optreden van de drumband van de Witte van Haemstede onder leiding van R. de Roo. De bijeenkomst om vat verder een optreden van de Zeeuwse troubadour Engel Reinhoudt. De muziekuitvoe ring begint om 20.00 uur. SEROOSKERKE Jaarvergadering NBvP De afdeling Noordwelle en om streken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen komt op donderdag 24 januari in het dorpshuis te Seroosker- ke bijeen voor haar jaarverga dering. In het huishoudelijk gedeelte van de vergadering komen de diverse jaarversla gen aan de orde. Bij een be stuursverkiezing is E. van de Schaaf aftredend en niet her kiesbaar, terwijl A. Meijerink, W. de Kam en J. Staal aftre dend en wel herkiesbaar zijn. Verder wordt aandacht besteed aan het 25-jarig lidmaatschap van twee leden. De bijeen komst wordt verder ingevuld met een fancy-fair ten bate van de jubileumviering van de af deling in het najaar van 1991. De avond begint om 19.30 uur. BRUINISSE Woord en Daad Het Comité van de Stichting Reformatorische Hulpactie Woord en Daad Schouw.en-Dui- veland hoopt woensdagavond 23 januari een avond in In 't Opper te Bruinisse te houden ten behoeve van het vissers- Er is al veel gezegd en geschre ven over de aanwijzing van de len van de Oosterschelde tot beschermd natuurmonument. Het besluit tot aanwijzing van het Oliegeultje is een logisch gevolg van het besluit van de staatssecretaris van landbouw, visserij en natuurbeheer om de niet-staatsgronden buiten- en binnendijks aan te wijzen als beschermde natuurmonumen ten. Beroep Itegen dat besluit heeft de ge meenteraad van Westerschou wen al in juli 1990 beroep aan getekend. „In dat beroeps schrift pleit u voor het open houden van het Oliegeultje", aldus het college in haar toe lichting op het voorstel om be roep aan te tekenen. Men te kent daarbij aan niet zeker te weten of beroep tegen de be slissing van de staatssecretaris mogelijk is. „Een meerderheid van ons col lege is van mening dat u, mede in het belang van een goede ex ploitatie van de haven in Burghsluis, uw bezwaren tegen de aanwijzing tot beschermd natuurmonument kenbaar dorp Vadarevu in India (A.P.). Het bekende kinderkoor Bidt en Zing uit Nieuwe Tbnge zal dan liederen ten gehore bren gen. De heer H. de Pater, voor lichter van de Reformatorische Hulpactie Woord en Daad te Gorinchem, hoopt te vertellen over Vadarevu. Ook is er ver koop van diverse artikelen. De opbrengst van deze avond komt geheel ten goede aan de arme vissers van Vadarevu. De avond begint om zeven uur. Een ieder is van harte welkom. MIDDELBURG Vierdaagse werkweek Op initiatief van het district Zeeland van de FNV wordt op dinsdag 22 januari in hotel Ar- neville in Middelburg een openbare discussie gehouden over de vier-daagse werkweek. Aan de discussie werken mee de vice-voorzitter van de Dienstenbond FNV M. Span- jers, beleidsmedewerker In dustriebond FNV K. Korevaar en directeur Chrompack Inter national bv C. P. Boodt. Iedere belangstellende k^n de bijeen komst bijwonen. Aanvang 20.00 uur. moet maken", aldus het colle ge. „Wij stellen u daarom voor om AROB-beroep aan te teke nen tegen genoemd besluit". Het college voegt daar nog aan toe dat inmiddels ook contact is opgenomen met de water sportvereniging Burghsluis. Ook zij achten volgens het col lege het instellen van beroep tegen de beslissing 'zeer wense lijk'. Voordelta Zoals al aangestipt kon de PvdA zich niet vinden in het standpunt van de college-meer derheid. „Het economisch be lang mag hier niet voorgaan", aldus PvdA-woordvoerder J. C. Hendrikse. Hij wees daarbij op de laatste rapporten omtrent de Voordelta. „Het kan toch niet zo zijn dat we de broedvo- gels via de voordeur een warm onthaal geven en via de achter deur hun rust verstoren", aldus Hendrikse., VVD-woordvoerder A. M. Ver- seput stelde zich lijnrecht te genover de PvdA op en hij vond het CDA in de persoon van A. F. Klatter aan zijn zijde. Hij zei goed bekend te zijn in het gebied en tot dusverre ze ker geen ongewenste ontwik kelingen te hebben gesigna leerd. „Het zeehondenbestand is alleen maar toegenomen", aldus Klatter. Aanwijzing tot beschermd natuurmonument van het Oliegeultje omschreef hij als een verarming van de functie van de haven van Burghsluis. ZIERIKZEE - Ongeveer 375 gulden was de waarde van een zilveren antieke sigaretten doos die werd gestolen uit een antiekzaak te Zierikzee. De diefstal vond afgelopen za terdag plaats tussen 12.00 en 17.00 uur. De eigenaar van de zaak, de heer L. vertelde aan de politie dat in die periode een groepje jongelui in zijn winkel kwam dat niets kocht. Het is niet zeker of zij de dief stal op hun geweten hebben. Nadat zij weg waren ontdekte L. de diefstal. RENESSE - Zoals gebruikelijk acht weken voor Pa sen opent Renesse op zaterdag 2 februari de reeks traditionele straofeesten in de Westhoek van Schou wen. Om de continuïteit van deze traditie te verzeke ren en om het mogelijk te maken een verzekering voor de evenementen op deze dag af te sluiten is de straocommissie van Renesse hezig om tot de oprich ting te komen van de Stichting Strao Renesse. Een derde probleem voor de beroeps zeeaasspitters zijn de buitenlanders die in Zeeland, West Brabant en Goeree-Over- flakkee zeeaas komen spitten voor de export. „De vereniging van beroepsspitters is niet van plan deze gang van zaken lan ger te pikken. Wij willen er kenning van onze broodwin ning als een vorm van beroeps visserij". De vereniging laat weten daar voor desnoods op de barrica den te gaan. „Het spitten door beroepsspitters, op daarvoor geschikte plaatsen die men pacht van de overheid, moet mogelijk blijven. Wij zijn be reid strenge regels te accepte ren ter bescherming van de na tuur en het milieu. Want na- tuurbelang is in dit verband ei genbelang", aldus het bestuur van de nieuwe vereniging. Inmiddels heeft de overheid zich bereid verklaard met de Vereniging van Beroepsspit ters Zeeaas te overleggen over het beroepsmatig winnen van zeeaas. Voor de viering van 2 februari heeft de commissie weer een aantrekkelijk programma voorbereid. Men'wordt hierin gesteund door uitgebreide sponsoring door het bedrijfsle ven in Renesse. Omdat het de bedoeling is dat de straorijders een rit naar Haamstede maken begint het programma een half uur eerder dan vorig jaar. Om 10.00 uur verzamelen de deelnemers zich met hun ver sierde paarden en pony's bij manege Grol, waar de dieren op hun versiering door een jury zullen worden gekeurd. Nu reeds ziet het er naar uit dat er veel deelnemers zullen zijn. Strandrit Om 10.30 uur vertrekt de stoet naar het strand, waar na het voetenspoelen der paarden een strandrit naar Haamstede zal worden gemaakt door de strao rijders. Ondertussen verzamelen zich om 12.30 uur op de Lange Reke verklede kinderen, eventueel met versierde fietsen. De kin deren worden gekeurd, waarna een wedstrijd ringsteken volgt. De deelnemers kunnen naar keuze ringsteken per fiets of per pony. Hiervoor is door ma nege Grol een viertal pony's beschikbaar gesteld. Gezamenlijk met muziekver eniging Luctor et Emergo gaan de kinderen en andere belang stellenden om 14.00 uur op pad om bij Bar The Pub de straorij ders op te halen. Na een rond gang door het dorp zal om 14.30 uur burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer een toespraak houden. Ringsteken Om 15.00 uur volgt dan het ringsteken te paard. Hiervoor zijn twee banen uitgezet op de Lange Reke. De kinderen die eerder op de middag deelnamen aan het ringsteken krijgen ondertus sen in Het Wapen van Renesse een gratis kindermenu plus consumptie aangeboden. Om 17.00 uur wordt eveneens in het Wapen van Zeeland, waarvan vanaf dat tijdstip „live-muziek" aanwezig is, een playbackshow gehouden. Daarna volgt tot slot de prijs uitreiking. Voor de winnaars zijn bekers beschikbaar ge steld door de firma Rijstenbil. Een beeld van het Straofeest in Renesse vorig jaar; nat en koud (Archieffoto). Het slootje dat voor de overlast zorgt. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4