Grondtroepen van geallieerden worden naar voren geschoven LAATSTE NIEUWS Smit Tak gaat wrak Maersk Yare bergen Inzet Duitse strijdkrachten in de Golfoorlog omstreden Nederlandse fregatten vinden veertig mijnen Raad van State: Meer beperkingen voor intensieve veehouderij Nederland 3 beperkt programma's Golfoorlog Slecht weer belemmert bombardementsvluchten Dertig miljoen gulden voor Afrika bijeen gebracht Gorbatsjov moet partij verlaten of aftreden Amerikaanse piloot uit woestijn opgepikt 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DHARAN/DEN HAAG - Slecht weer belemmert de geallieerde bombardementsvluchten op Iraakse troepenconcentraties en installaties, maar op de grond in Saudi-Arabië stromen troepen en materieel sinds maandag massaal naar het noorden in de rich ting van het front met Kuwayt. De opmars kan ech ter een afleidingsmanoeuvre zijn voor een omtrek kende beweging om Kuwayt heen door Irak. voor de dag van het offensief. Tijd niet rijp Zover het oog reikt vullen kon vooien tanks, vrachtwagens, kanonnen en zwaar geniemate- rieel de hoofdwegen vanaf de havens in het oosten van Saudi- Arabië. „Het Grote Konvooi schuift naar voren. De hele gewapende macht van de VS en hun geal lieerden, die tot dusverre al leen maar leefde en oefende in de woestijn, balt haar vuist voor een slag tegen Irak", al dus een gezamenlijk Ameri kaans mediabericht van dins dagochtend vroeg. Het gaat hier om een zogeheten „pool"- bericht, een verslag van een groep journalisten, dat door de Amerikaanse legerleiding is vrijgegeven voor publikatie. De verslaggevers mochten niet aangeven waar zij de militai ren precies hadden gezien of om welke eenheden het ging. Langs de kant van de wegen, verspreid in de woestijn, na men zij onder meer ook tenten kampen en benzinedepots waar, wat er ook op wijst dat alles in stelling wordt gebracht Van het Amerikaanse hoofd kwartier in Riyad is echter geen enkele aanwijzing te krij gen voor het tijpstip waarop dit wordt ingezet en waar. Commandanten te velde zeg gen dat de luchtoperatie, die ten doel heeft om het Iraakse leger rijp te maken voor bestorming en geallieerde ver liezen tot een minimum te be perken, nog weken kan duren. Volgens militaire experts moet men voor de bepaling van het tijdstip eerst volledig inzicht hebben in de schade die door de bombardementen is aange richt.' Vanaf vandaag, dinsdag, werd beter weer verwacht, wat te vens de waarneming van de schade vergemakkelijkt, maar het Amerikaanse ministerie van defensie zei maandag te rughoudend te zijn met infor matie daarover om Irak niet in de kaart te spelen. In het et maal tot maandag laat konden als gevolg van bewolking slechts 1.100 missies boven Irak worden uitgevoerd door de geallieerde luchtmacht verge leken met een gemiddelde van 2.000 voor de eerste dagen van de operatie. De vermoede mishandeling van krijgsgevangen door Irak was maandag alleen maar voedsel voor grotere verbeten heid onder geallieerde leiders om een ,,Blitz"-oorlog tegen Irak desnoods maanden vol te houden. „Niets dwingt ons om een overhaast grondoffensief te beginnen", zei VS-minister van defensie Dick Cheney. Militaire deskundigen staan nog steeds verbaasd over de ge ringe weerstand van Irak. Zij blijven zich afvragen of presi dent Saddam Husayn de eerste klap eenvoudigweg incasseert. Zijn raketaanvallen stellen tot dusverre militair niets voor. Overigens kunnen de Scud- lanceerinrichtingen die de geallieerden met hun luchtaan vallen denken te vernietigen of te hebben vernietigd ook „dummies" zijn ofwel naboot singen van karton, suggereerde de Britse minister van defen sie, Archie Hamilton, maandag in een interview. Massale verdedigingslinies In elk geval hebben zich wel rond 300.000 Iraakse soldaten langs de Kuwaytse grens en de kust zwaar ingegraven achter massale verdedigingslinies. Dit zou betekenen dat Kuwayt over de grond alleen maar is te bevrijden in gevechten van man tegen man, aldus functio narissen van het leger, dat dus liever eerst rekent op steun van de luchtmacht. De eerste rechtstreekse grond- aanval door de geallieerden in het grensgebied met Kuwayt sinds het begin van de Golfoor log zes dagen geleden vond zondagavond plaats. Ameri kaanse mariniers bij de stad Khafji bestookten toen Iraakse stellingen in Kuwayt met artil lerie als antwoord op beschie tingen van die kant, terwijl zij tot dan toe Iraaks vuur beant woordden met aanvallen van uit de lucht. Maar ook dit soort acties kan niet alleen bedoeld zijn om Iraakse troepen als het ware te „binden", doch tevens om Irak af te leiden van de mogelijke omtrekkende beweging over land, die het Amerikaanse blad „Newsweek" zondag sug gereerde. Zo'n operatie zou volgens het blad uiteindelijk moeten lei den tot een klassieke tangbe weging compleet met een lan ding vanuit zee om de Iraakse troepen van alle zijden in te sluiten en Kuwayt af te snijden van Irak. DEN BOSCH - De actie voor Afrika heeft tot nog toe dertig miljoen gulden opgebracht. Daarvan heeft het publiek twintig miljoen gulden hijeen- gebracht en is tien miljoen gul den gegeven door het ministe rie voor ontwikkelingssamen werking. Dat heeft de stich ting Mensen in Nood bekend gemaakt namens de samen werkende hulporganisaties. 'De organisaties zijn tevreden met het resultaat, zeker gezien het feit dat de aandacht voor Afrika zwaar te lijden heeft ge had van de Golfcrisis. Ook kampten de organisaties met het probleem dat zij het giro nummer van de actie niet via spotjes op de televisie mochten bekendmaken. Voor het uitzen den van gironummers heeft de NOS een speciaal rooster opge steld dat alleen in noodgeval len mag worden doorkruist. De hongersnood in Afrika is niet als zodanig aangemerkt. Gironummer 555 blijft open voor giften voor Afrika, zodat de uiteindelijke opbrengst nog boven de dertig miljoen gulden zal komen. Gezien de ervarin gen van vorige acties zal het eindbedrag „ruim" boven de dertig miljoen komen, maar de vraag is of de oorlog in de Golf die ervaringen doorkruist, al- difs een woordvoerder van Mensen in Nood. Minister Pronk voor ontwikkelingssa menwerking heeft beloofd bo ven op elke gulden die binnen komt twee kwartjes te leggen. Het geld wordt op dit moment al besteed aan voedsel en medi cijnen. Twintig tot 25 procent zal worden uitgegeven aan zaaigoed, ossen en ploegen om de landbouw daar een nieuwe kans te geven. A/B JACOB VAN HEEMS- KERCK - Mijnen blijven voor lopig het meest zichtbare pro bleem voor de drie Nederland se marineschepen in de Perzi sche Golf. In de nacht van zon dag op maandag is inmiddels de veertigste aangetroffen in de buurt van de Philips van Al- monde, die zich net als de Ja cob van Heemskerck nog steeds in het centrale deel van de Golf bevindt. Het gaat over het algemeen om ouderwetse contact-mijnen met hoogstens 20 kilo spring stof, waarvan niemand gelooft dat zij in staat zijn oorlogs schepen tot zinken te brengen. Van tien van de veertig tot nu toe gevonden mijnen is zelfs niet met zekerheid te zeggen of het hier wel mijnen betrof, om dat zij 's nachts werden aange troffen en men niet in staat was die dingen nauwkeurig te on derzoeken. Zij worden dan voor alle zekerheid wel gemeld aan de rest van de vloot. Ook het bij de Philips van Al- monde aangetroffen object be hoort tot deze categorie van de „possible mines". Inmiddels is besloten het zoeken naar mij nen te intensiveren met behulp van de Britse Seaking-helikop- ters. De Seakings zullen probe ren zoveel mogelijk 90-mijnen te lokaliseren, zodat in de buurt varende schepen vooraf kunnen worden gewaar schuwd. Het Nederlandse be voorradingsschip Zuiderkruis, dat twee van deze toestellen aan boord heeft, zal er daarvan dan ook in ieder geval een tij delijk moeten inleveren. Permanent uitkijken De op alle drie de schepen ge posteerde permanente uitkij ken treffen in het water overi gens niet alleen mijnen aan. Ie der drijvend voorwerp met een omvang groter dan een bier blikje wordt doorgaans al op een afstand van enkele mijlen gesignaleerd. Zo gauw duide lijk is dat het niet om een mijn gaat, wordt het voorwerp met het 20-millimeterkanon tot zin ken gebracht om te voorkomen dat andere schepen er nog eens van zullen schrikken. Die salvo's zijn overigenS niet de enige „oorlogsgeluiden" die aan boord van de Nederlandse schepen kunnen worden verno men. Regelmatig kan met na me op de Jacob van Heems kerck en de Philips van Al- monde, ook het brullende ge luid van jachtvliegtuigen wor den gehoord als deze toestel len, afkomstig van een van de drie Amerikaanse vliegdek schepen, op enkele tientallen meters hoogte over de Neder landse fregatten scheren. Dat gebeurt op verzoek van de Ne derlanders, die op deze manier in staat zijn de wapensystemen van de schepen te testen. MOSKOU - Sovjet-president Michail Gorbatsjov moet uit de communistische partij stap pen en een regering van natio nale redding vormen, of „met zijn hele ploeg aftreden". Dit heeft de econoom Stanislav Sjatalin dinsdag verklaard in de krant Komsomolskaja Pravda. In een open brief aan de Sovjet leider van wie hij tot voor kort economisch adviseur was, komt Sjatalin - de opsteller van het radicale 500-dagen eco nomisch hervormingsplan - met vijf voorwaarden voor het aanblijven van Gorbatsjov. lijke duur van het programma zal afhangen van de omstan digheden. HILVERSUM - De gezamenlij ke omroepen besteden vanaf gisteren, maandag alleen 's avonds op Nederland 3 aaii- dacht aan de Golfoorlog. Ver der verzorgt het NOS-journaal de komende dagen een aantal extra bulletins. Dat heeft de NOS bekend gemaakt. Het gezamenlijke programma wordt beperkt tot een uitzen ding na het tien-uur-journaal. Het programma komt in de plaats van Studio Sportjour naal en NOS-Laat. De uiteinde- Het NOS-journaal verzorgt overdag extra uitzendingen om zeven, acht en negen uur 's och tends en een uur 's middags. Vervolgens zijn er Journaals op de bekende tijdstippen. De Journaalredactie blijft met steun van de omroepen 's nachts bezet. Zodat bij calami teiten ook dan gezamenlijke uitzendingen kunnen worden verzorgd. DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP DEN HAAG - Varkens- of pluimveebedrijven die willen uitbreiden mogen niet meer ammoniak uit stoten dan ze nu al doen. Dat geldt ook voor bedrij ven die verder dan 500 meter verwijderd zijn van een verzuringsgevoelig bos of natuurgebied. Dat vloeit voort uit een uitspraak van de afdeling Geschillen van de Raad van State. De Raad van State maakte maandag de uitspraak bekend in een geschil tussen de ge meente Helden en de werk groep Behoud de Peel. De laat ste maakte bezwaar tegen hin derwetvergunningen die de ge meente had verleend aan twee varkenshouders die hun be drijf wilden uitbreiden. De ecologische richtlijn, onder deel van de Hinderwet, ver biedt een dergelijke uitbrei ding als het bedrijf binnen een afstand van 500 meter ligt van een verzuringsgevoelig bos of natuurgebied. Bij de beide Heidense varkensbedrijven was dat niet het geval, zodat de gemeente toestemming gaf om uit te breiden. De werkgroep Behoud de Peel maakte hiertegen bezwaar. Zij vindt dat de ammoniak afkom stig van de bedrijven ook bui ten de 500-metergrens schade aanricht. De Raad van State heeft de werkgroep hierin ge lijk gegeven. De gemeente Hel den heeft verzuimd aan te to nen dat uitbreiding niet tot verdere milieuschade zou lei den, zo luidt het oordeel. Om die reden zijn de beide vergun ningen nietig verklaard. Verzuring Een woordvoerder van Behoud de Peel toonde zich maandag ingenomen met het besluit. Het natuurgebied De Groote Peel heeft al ernstig te lijden onder de verzuring door de in tensieve veehouderij. Verdere uitbreiding van de veehoude rijbedrijven in de regio acht de werkgroep onverantwoord. Volgens de woordvoerder heeft de werkgroep meer dan 500 be zwaren aanhangig gemaakt bij de Raad van State. Alle bezwa ren richten zich tegen de uit breiding van veebedrijven die, verspreid over tien gemeenten, in de Peel liggen. Bij de gemeente Helden was niemand bereikbaar voor com mentaar. ROTTERDAM - Het Rotter damse bergingsbedrijf Smit Tak heeft maandag met de Deense reder Maersk overeen stemming bereikt over de ber ging van de „Maersk Yare". Smit Tak heeft dat maandag bekendgemaakt. Hetzelfde be drijf slaagde er eerder niet in het vastgelopen schip vlot te trekken. Het rij op-rij-af-schip ligt sinds oudejaarsnacht op zijn bak boordkant voor het strand bij Kijkduin. Het was op 27 de cember vlakbij de Schevening- se haven vastgelopen. Smit Thk deed verscheidene pogingen het schip bij hoog water vlot te trekken. De poging op oude jaarsnacht leek te slagen maar liep mis ter hoogte van het even zuidelijker gelegen Kijkduin. Volgens concurrent A. Kooren bv kwam dat doordat Smit te weinig trekkracht inzette. Smit zelf houdt het op „nog on bekende oorzaak". Rijkswaterstaat is verbaasd over het contract tussen Smit en Maersk. Daarvan is name lijk nog geen sprake tussen Maersk en Rijkswaterstaat. Rijkswaterstaat wil het schip, zo dichtbij de kust, weghebben vóór het zomerseizoen begint. Het veroorzaakt stromingen die voor zwemmers en surfers gevaarlijk kunnen zijn. Boven dien zit er nog bunkerolie in en andere spullen die het milieu schade kunnen toebrengen. Volgens een woordvoerster van Rijkswaterstaat zijn de onder handelingen tussen Maersk en Rijkswaterstaat overigens in een eindstadium. De bergers van Smit gaan eerst bekijken hoe het schip erbij ligt. Er is vermoedelijk een hoop zand binnengespoeld en bovendien is de lading verscho ven. Een deel van die lading, volgeladen trailers, moet ook eerst worden gelost. Na dit on derzoek met onder meer dui kers zet Smit pontons, sleepbo ten, bokken en bergingsvaar tuigen in om het wrak nog vóór de zomer op te ruimen. De ber- ger heeft eerder al in opdracht van Maersk 50 ton bunkerolie en smeerolie uit het wrak ge pompt. De Maersk Yare is inmiddels uitgegroeid tot een toeristische trekpleister. Drommen bezoe kers bevolkten het strand, kort nadat het schip bij Schevenin- gen was vastgelopen. Ook op nieuwjaarsdag besteedden ve len hun vrije dag aan een dagje scheepsschroot op het strand bij Kijkduin. Jutters poogden hun slag te slaan door aan gespoelde pakken met biscuits en huishoudelijke apparaten te „regelen". Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 23 januari 07.45 148 01.30 -121 20.30 149 14.10 -161 24 januari 08.40 144 02.25 -120 21.30 140 15.00 -155 ROOMPOT BUITEN 23 januari 06.35 150 00.20 -118 19.15 149 13.00 -156 24 januari 07.40 142 01.20 -116 20.20 137 14.00 -149 BRUINISSE 23 januari 07.50 157 01.40 -130 20.50 160 14.05 -170 24 januari 08.50 153 02.25 -130 21.40 153 14.55 -163 WEMELDINGE 23 januari 08.00 170 01.40 -135 20.40 170 14.10 -174 24 januari 08.50 163 02.30 -134 21.35 159 15.05 -167 Doodtij: 25 januari Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 SAUDI-ARABIE -' Een piloot van de Amerikaanse lucht macht wiens toestel diep in Irak was neergeschoten, is maandag door een helikopter opgepikt na een zoektocht van acht uur door twee vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht. Dit verluidt op een Amerikaanse basis in het oos ten van Saudi-Arabië. De opgepikte piloot, wiens naam niet is genoemd, maakt het goed. Twee A-10 Thunder bolt Il-jagers (die de bijnaam „tankmoorde naars" hebben) vonden hem in de Iraakse woestijn en brachten hem over naar Saudi-Arabië. „Hij is in zijn nopjes dat hij deze nacht hier is", zegt kapitein Paul Johnson, de 32-jarige piloot van een van de twee vliegtui gen die de zoekoperatie leidde. De piloot had met zijn schietstoel zijn vliegtuig kun nen verlaten nadat het Iraakse luchtafweergeschut zijn machi ne had neergehaald. Het is maandag 08 uur plaatselijke tijd als kapitein John son en de piloot van de tweede A-10, de 26-jarige kapitein Randy Goff, zijn noodsignaal opvangen. Nadat ze de zone hebben vast gesteld waar de melding van daan komt, dringen zij diep tot op Iraaks grond gebied door. KARLSRUHE - De Duitse strijdkrachten dreigen in de Golfoorlog betrokken.te raken. Als Irak de geal lieerde bombardementen vanaf Turks grondgebied met een tegenaanval beantwoordt zal de NAVO mili tair optreden. Een aanval op Turkije betekent dat een lid van het Noordatlantisch bondgenootschap wordt aangevallen waarop de zestien NAVO- lidstaten - waaronder Duitsland - tot bijstand ver plicht zijn, redeneert secretaris-generaal Manfred Wörner van de NAVO. Voor Duitsland kan deze opstelling van zijn voormalige minister van defensie dramati sche gevolgen hebben. Het zou de eerste keer zijn dat de solda ten van de Bundeswehr in een oorlog verwikkeld raken. Voor Duitse politici en staatsrechts geleerden liggen de zaken ech ter niet zo simpel als Wörner ze voorstelt. De secretaris-generaal beroept zich formeel op artikel 3 en 5 van het NAVO-verdrag waarin de leden zich verplichten tot wederzijdse hulp bij een gewa pende aanval tegen een of meerdere partners. Elke lidstaat moet dan „onverwijld zelf en in samenwerking met de andere bondgenoten maat regelen nemen, inclusief het gebruik van wapengeweld" die hij voor de veiligheid van het Noordatlantisch gebied nood zakelijk acht. Vergeldingsactie Het is echter duidelijk dat niet iedere „aanval" de NAVO-lid- staten tot een vergeldingsactie verplicht. Zo zullen sporadi sche raketinslagen op Turks grondgebied waarschijnlijk niet voldoende zijn. Het is ook de vraag of er van een aanval sprake is als Irak de Ameri kaanse aanvallen vanaf het grondgebied van een NAVO- lidstaat met grootscheepse bombardementen achter de Turkse linie beantwoordt. Dat wordt onder meer betwij feld door de vroegere rechter van het constitutioneel hof, Helmut Simon. Volgens hem geldt het niet als een aanval te gen een bondgenoot als de lidstaten van de NAVO, zoals nu in de Golfoorlog, militair optreden in het kader van de uitvoering van een resolutie van de Verenigde Naties. Hij wijst er bovendien op dat niet de NAVO beslist of de Duitse troepen ingezet moeten wor den, maar het parlement in Bonn. Aanval op bongenootschap Josef Isensee, een staatsrechts geleerde uit Bonn, is het niet met hem eens. Hij vindt dat „een aanval van Irak op Tur kije door de Bondsregering be schouwd moet worden als een aanval op het grondgebied van het bondgenootschap". Als Turkije zich ter beschikking stelt voor de opmars van de Amerikaanse troepen dan han delt het in het kader van een VN-resolutie en dus rechtma tig. Een aanval van Irak op Turkije is in dat geval een daad van agressie in de zin van het volkenrecht en dat rechtvaar digt dan een reactie van het NAVO-bondgenootschap, stelt deze jurist. Ten slotte zijn verschillende Duitse rechtsgeleerden van mening dat het Duitse parle ment niet kan bepalen of er sprake is van een aanval tegen een lid van het bondgenoot schap. De wetgever heeft deze bevoegdheid overgedragen aan de NAVO, zo leiden zij af uit de bepalingen van de Duitse grondwet. T/m 2 februari Zierikzee Expositie beeldhouwwerken en schilderijen Goese kunste naar Anton Beysens. Restau rant Mondragon. 11.00 uur tot sluiting restaurant. Zondagen gesloten, kerstdagen en nieuw jaarsdag geopend. Dinsdag 22 januari Zierikzee Commissie welzijn. Stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 23 januari Kerkwerve Vergadering algemeen bestuur Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland. Kantoor Reini gingsdienst Ring 10. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Commissie grond- en pachtza ken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Bijeenkomst NBvR Tonnen- magazijn. 20.00 uur. Bruinisse Schrijf avond Amnesty Inter national. Leeszaal openbare bi bliotheek. Van 19.00 tot 20.30 uur. Donderdag 24 januari Oosterland Jaarvergadering Plattelands vrouwen Duiveland in Ooster hof. 19.30 uur. Vrijdag 25 januari Brouwershaven Familiesamenkomst CBTB. Tbnnenmagazijn. 18.00 uur. Oosterland Ledenvergadering Staatkun dig Gereformeerde Studiever eniging Schouwen-Duiveland. Vergaderzaal Gereformeerde Gemeente, Sint Joostdijk 11. 19.45 uur. Maandag 28 januari Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school, Jannewekken 19. Van 19.00 tot 20.30 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, recreatiezaal. Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, Bostonplein. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Kuyper-Filius, Ring 26. Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 29 januari Burgh-Haamstede Artsenechtpaar Kruithof over ervaringen in Botswana. Hotel Haamstede. 20.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, consistorie. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, zaaltje Badhuisstraat. Van 19.00 tot 20.30 uur. Oosterland Schrijfavond Amnesty Inter national. Hervormde kerk, consistorie. Van 20.00 tot 21.00 uur. Woensdag 30 januari Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afde ling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Informatieve avond Technica 10 club. De Driehoek. 20.00 uur. Zaterdag 2 februari Zierikzee Première De Eetkamer door de Amateur Comedie Zierikzee. Concertzaal. 20.00 uur. Renesse Ledenvergadering Mussengil- de. Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Dinsdag 5 februari Zierikzee Ledenvergadering ZLM-kring Schouwen-Duiveland in Graanbeurs. 19.30 uur. Bijeenkomst afdeling Schou wen-Duiveland NBvP. Mondra gon. 19.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Oosterland Algemene ledenvergadering afdeling Oosterland Door Een dracht Sterk. Pleisterplaats de Treffer. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2