Schouwen-Duivelanders hamsteren vooral in de grote supermarkten Raad achter krediet twee ton voor inrichting hoek Weststraat/Ring O 3 DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS GEBOORTEKAARTJES? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SAMAN BV L Werkgroep evenementen wil een extra subsidie U' ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ m drukkerij la lakenman ochtman bv Veel minder boekingen vakantiereizen en één afzegging conferentie Ook geen bezwaar tegen investering voor ontwerp petit-restaurant Perioden met zon 7 STORMVLOEDKERING BROGUM RIOLERING TURNEN Aanrijding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 22 JANUARI 1991 147e JAARGANG NR 24885 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 UW Janneweken 11 Zi Zierikzee Tel. 01110-16551 ZIERIKZEE - De Golfoorlog is niet alleen het gesprek van de dag op Schouwen- Duiveland, er wordt ook behoorlijk gehamsterd. En dan vooral bij de grotere su permarkten in de regio. Zo blijkt uit de reacties van de diverse eigenaren/be drijfsleiders. De reisbureaus worden direct met de gevolgen van de Golfoorlog geconfronteerd doordat het publiek een afwachtende houding aanneemt bij het boeken van vakanties. Men stelt de beslissing uit of kiest een andere bestem ming, dicht bij huis of in een land ver van het midden-oosten. De gevolgen voor de conferentie-oorden op Schouwen-Duiveland vallen tot nu toe mee. „Tbt voor de oorlog was er niets aan de hand. Maar direct nadat bekend was geworden dat de oorlog was begonnen, was het in de winkel een hausse van hamsterende mensen", aldus de supermarktmanager van het AH-filiaal in Zierikzee, G. Henning. De planken met thee, koffie, boter, meelprodukten, blikgroenten, waspoeder en toiletpapier waren dinsdag avond helemaal of bijna leeg. En de daarop volgende dagen opnieuw. „Het is heel opval lend dat niet alleen de oudere mensen die de Tweede Wereld oorlog hebben meegemaakt hamsteren, maar ook veel jon geren", aldus Henning. Volgens de manager is er geen enkele reden voor die hamster woede. „Ik ben blij met die om zet hoor. Maar het kweekt wel onrust. De mensen steken el kaar aan terwijl het nergens voor nodig is. Er zijn volop pro- dukten te krijgen, ook op korte termijn. We kunnen alles wat op de markt is bestellen en on danks de Golfoorlog zijn er geen signalen dat er in de ko mende tijd tekorten zullen ont staan". Tien pakken koffie Henning betreurt daarom de 'paniekreactie' van het pu bliek. De mensen nemen 10 a 12 pakken koffie gelijk mee en hele dozen met zeep. Dat laat ste zie je vooral bij de ouderen. Dat is jammer want de mensen die de normale hoeveelheid boodschappen komen halen worden geconfronteerd met le ge vakken". Ook bij de Aldi in Zierikzee en bij Jac. Hermans in Nieuwer- kerk wordt sinds een week be hoorlijk gehamsterd. „Vooral door de mensen die de Tweede Wereldoorlog nog hebben mee gemaakt", aldus de bedrijfslei der van de Nieuwerkerkse su permarkt, J. Muller. Overigens werd hij ook voor het uitbre ken van de Golfoorlog al regel matig geconfronteerd met het verschijnsel hamsteren. „Als het hard gaat stormen kopen de oudere mensen ook extra le vensmiddelen in". Geen totaal lege vakken bij Jac. Hermans, maar wel bijna leeg. „Vooral wasmiddelen, groenten in glas en blik, koffie, thee en suiker worden in grote hoeveelheden verkocht. Onze vaste medewerkers en de part timers draaien extra uren om alles steeds weer opnieuw bij te vullen". Kittig zwaar Volgens Muller geeft de ham sterwoede vooral spanning bij de distributiebedrijven die de levensmiddelen bij de super markten moeten aanleveren. „Daar hebben ze het nu kittig zwaar. Er is genoeg, maar het geeft veel extra werk om de winkels te bevoorraden". In de winkel praat iedereen over de Golfoorlog volgens Muller. „De mensen kijken thuis steeds naar de televisie en als ze elkaar ontmoeten willen ze even hun gevoelens kwijt". Dat laatste is ook het geval in Everaers Pryma Supermarkt in Scharendijke. Maar volgens mede-eigenaresse E. Everaers wordt in haar zaak niet of nau welijks gehamsterd. „We ver kopen niet meer dan anders. Ik denk dat de mensen hier uit de omgeving de situatie nuchter bekijken. Aan de reacties in de winkel hoor je dat ze het heel erg vinden. Maar ze betrekken de Golfoorlog niet direct op hun eigen situatie". Dezelfde soort geluiden zijn te horen bij de firma Bolle in Oosterland en bij supermarkt Krijnse Locker in Renesse. „Bij ons wordt niet ge hamsterd en blijkbaar in de he le Westhoek niet. We hebben wel gehoord van de hamster woede in Zierikzee en op Goe- ree-Overflakkee", aldus be drijfsleider M. Kooman. Wel wordt ook in de supermarkt te Renesse veel over de oorlog ge praat. „Anders praat men over het weer. Nu hebben de mensen het alleen over de Golfoorlog". Bij de reisbureaus die in Zie rikzee zijn gevestigd merkt men de invloed van de Golfoor log duidelijk. „Het publiek maakt een beetje pas op de plaats. Men stelt het boeken van een vakantie uit of men kiest voor een vakantie dicht bij huis of in een risicoloos land zoals Spanje of Portugal", aldus personeelschef van reis bureau Van Oeveren, L. van den Oudén. De reeds eerder geboekte va kanties naar Tunesië zijn door het reisbureau naar aanleiding van de Golfoorlog opgeschort tot 16 maart. Dat was volgens Van den Ouden voor veel men sen, die deze vakantie hadden geboekt, aanleiding om hun vakantiebestemming te veran deren. „Ze gaan nu liever de te genovergestelde richting uit. Naar Amerika, Kenya, Thi- land". „Het is de laatste week heel rustig in het reisbureau", aldus reizenverkoopster K. Feijtel van reisbureau Rabobank. De gevolgen van de Golfoorlog zijn volgens haar duidelijk te merken. „Begin januari was het nog druk, maar de laatste week zie je bijna niemand". Ook bij dit reisbureau nemen de mensen die wel komen lie ver een bestemming in eigen land. „Ze spreken daarbij de hoop uit dat de zomer weer net zo mooi zal zijn als vorig jaar". Of men gaat naar landen die ver van het Midden-Oosten lig gen. „Mexico, de Nederlandse Antillen. Zelfs landen die al leen maar in de richting van het Midden-Oosten liggen zo als Griekenland en Turkije zijn niet meer in trek". Bij de diverse conferentie-oor den/hotels op Schouwen-Dui veland is nog niet veel te mer ken van ander gedrag van het publiek. „Er is één conferentie afgezegd als directe gevolg van de Golfoorlog", aldus bedrijfs leider bij de Zeeuwse Stromen in Renesse, W. Ginjaar. Verder wordt het hotel net zo druk be zocht als anders in januari. En dat blijkt ook het geval te zijn bij hotel/congrescentrum Apollo in Renesse en conferen tie-oord De Torenhoeve in Nieuw-Haamstede. „We heb ben nog geen annuleringen ge had. Wel was het op de dag dat de oorlog begon heel erg rustig. Er kwamen bijna geen tele foontjes binnen. Het leek wel of iedereen in slaap was geval len. Maar nu gaat alles weer ge woon door", aldus een woord voerster van De Torenhoeve. Elke dag zijn bepaalde vakken van de grotere supermarkten op Schouwen-Duiveland leeg of bijna leeg door het hamsteren. Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Met algemene stemmen is de gemeenteraad van Westerschouwen gisteravond, maandag, akkoord gegaan met het voorstel van het college om bijna twee ton uit te trekken voor de in richting van de hoek Weststraat/Ring in Burgh- Haamstede. Ook het voorstel om een krediet van ruim 21 mille voor het (laten) ontwerpen van een petit-restaurant ontmoette geen enkele tegenstand. CDA-woord voerder H. J. Klat- ter stelde dat hij in het voorstel weinig terug vindt van wat er in de verschillende commissies over dat onderwerp is gezegd. „Er zijn heel zinnige dingen ge- Zoals bekend mag worden ver ondersteld ligt er bij de ge meente Westerschouwen een plan klaar voor de invulling van het door de sloop van de voormalige bakkerij van Hoge- naar ontstane gat. Men wil er een pleintje creëren. Met uit zicht op Slot Haamstede. Een plan dat alom in goede aarde is gevallen. Tevens een plan waar een fors prijskaartje aan hangt. Sierbestrating Alles bij elkaar gaat het om een investering van zeven ton. Waar de raadsleden zich gister avond over uit moesten spre ken was alleen de inrichting van het plein. Er dient bijvoor beeld een damwand langs de slotgracht aangebracht te wor den en het pad langs de gracht moet omhoog worden ge bracht. Verder wil men het plein voor zien van in gebakken mate riaal uitgevoerde sierbestra ting, moet er verlichting wor den aangelegd en straatmeubi- lair geplaatst. Met dit alles is een bedrag van 195.000,- ge moeid. Die investering bleek voor de raadsleden geen enkel probleem. Wel ontstond enige discussie over de precieze uit voering van het pleintje. CDA-woordvoerder J. W. Ge- leijnse: ,,Meulblok wist ner gens van". zegd", aldus Klatter. Wethou der ir. C. W. Veerhoek reageer de op de woorden van Klatter met de opmerking dat zeker niet voorbij gegaan is aan de suggesties vanuit de commis sie. Duurder „Uw idee voor een hardstenen damwand sprak mij zeer aan en meteen na die commissie vergadering heb ik nog zitten tekenen met mijnheer Van Meerten", aldus Veerhoek. „Maar, zo voegde hij er meteen aan toe, het is wel een stuk duurder". Klatter liet zich ech ter niet zo snel ontmoedigen en deed de suggestie om de plan nen eerst tot in detail uit te werken en dan pas aan de raad voor te leggen. Dat ging Veer hoek, zo bleek uit zijn wat pin nige reactie, toch wat te ver. „Ik denk niet dat het de bedoe ling is dat de raad zich met sierbestrating moet gaan bezig houden". De nodige discussie ontstond over het voorstel om grond te verkopen aan ondernemers J. H. A. den Dunnen en D. N. Meulblok. Een grondverkoop die ook weer hauw verbonden is met de invulling van het pleintje. Volgens VVD-woord- voerder J. W. Geleijnse zouden de voorwaarden verbonden aan de verkoop onvoldoende zijn doorgesproken met Meul blok en Den Dunnen. Eén van de voorwaarden is dat op het perceel grond dat van de ge meente gekocht wordt geen ho recabedrijf, slijterij, snackhal, koffieshop en dergelijke mag worden gevestigd. Geleijnse: „Ik ben bij de heer Meulblok geweest en die wist helemaal niets van die voor waarde". De reactie van wet houder Veerhoek liet niets aan duidelijkheid te wensen over: „We laten daar niets ontstaan dat wij niet willen. Het moet een subtiel pleintje blijven, zonder frietkramen en derge lijke". Collega-wethouder G. J. W. van der Salm vulde aan dat de gemeente er weinig voor voelt om een en ander weer op de helling te zetten. „We willen hiermee verder", aldus Van der Salm. Uiteindelijke uitkomst van de discussie was dat de raad zich, zei het met enige twijfels, in meerderheid achter het voorstel van het college schaarde. In de oorlog moet men niets gering achten. Nepos HET WEER In de nacht en vroege ochtend op klaringen en hier en daar mistban ken. Minimumtemperatuur onge veer -2 graden. Overdag perioden met zon. Middagtemperatuur rond 4 graden. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. i: De Stormvloedkering werd in 1990 een record aantal keren gesloten. Er is een advies om het podium Brogum te subsidië- reb tot het Anywave-festival. De aanleg van riolering voor woningen aan de Dijkstraat te Scharendijke kost bijna f 28.000,-. De turnsters van Delta Sport behaalden tijdens de Zeeuwse turnkampioenschappen zeven ere-plaatsen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Dreigend tekort SCHARENDIJKE/ELLE- MEET - Als de gemeenteraad akkoord gaat krijgt de Werk groep Evenementen Scharen- dijke-Ellemeet een extra sub sidie van 750,-. Het voorstel van het college komt aan de or de tijdens de gemeenteraads vergadering van woensdag 30 januari. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis te Scharendijke en begint om 19.30 uur. RENESSE - Het feit dat de heer De W. uit Ovezande tij dens het rijden wat uit het dashboardkastje van zijn per sonenauto pakte zou de indi recte oorzaak zijn geweest van een aanrijding die zondag plaatsvond op de Hogezoom tussen Renesse en Burgh- Haamstede. De aanrijding vond plaats om ongeveer 15.00 uur toen de heer De W. met zijn auto over de Ho gezoom reed in de richting van Haamstede. Vanwege de greep in het dash-boardkastje zou zijn aandacht even zijn afge leid waardoor hij niet voldoen de rechts hield. Daardoor schampte De W. met zijn auto tegen de voorkant en linkerzij kant van de auto van de heer P. uit Haamstede, die vanuit de tegenovergestelde richting kwam aanrijden. Beide voer- tuigen werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de afslag naar de Arm- hoekseweg. De werkgroep krijgt jaarlijks al een vast bedrag van de ge meente. De werkgroep wil nu echter meer gaan doen dan al leen het coördineren van evene menten. Men wil ook zelf acti viteiten gaan organiseren. Er dreigt dan een tekort te ont staan. MM- Eigenlijk, zo stelt het college, is het beleid om verzoeken om verhoging van structurele sub sidies af te wijzen. Het college toont zich echter bereid om in dit geval een uitzondering te maken. „Omdat de activiteiten van de werkgroep in de ge meente plaatsvinden en mede voor de eigen bewoners worden georganiseerd vinden wij dat voor dit verzoek van de be leidslijn afgeweken kan wor den", aldus het college. Zij stelt de raad voor in te stemmen met een extra subsidie van 750,- Advertentie Voor: Staalconstructies AGA-industriegas naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement a 7 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcodeplaats: telefoon handtekening: Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1