'Dergelijke verbinding ook in het belang van de gemeenten' Bezorgde mensen bijeen bij vredeswake in kerk 'Ik werk liever drie uur langer dan dat er leerlingen weglopen' Stilstaan Herinrichting kerkplein Pleidooi drs. P. Schotte voor realiseren Midden-Zeelandroute Dreiging Golfoorlog is angstaanjagend Bovag-plan prijsverhoging rijlessen roept gemengde gevoelens op Aantal files vorig jaar gegroeid Aanvraag van Van O ever en voor aankoop van grond Inwoner aantal Zierikzee gegroeid ZIERIKZEESCHEH NIEUWSBODE SU DINSDAG 15 JANUARI 1991 NR 24881 3 Aan de vooravond van een blijkbaar onafwendbare oor log kan een redactioneel com-, mentaar niet gaan over iets al ledaags. Vanavond om 22.00 uur (de geleerden zijn het er nog iet over eensloopt het ul timatum tegen Irak af en heeft de internationale troepen macht met Amerika als aan voerder vrijspel. En die oorlog is ook voor Zee land ineens griezelig dichtbij gekomen. In politieke kringen wordt nagedacht over de be veiliging van bijvoorbeeld de kerncentrale in Borssele en het Sloegebied. Niet uitgeslo ten moet worden, dat als de dreiging van terroristische aanslagen toeneemt, ook op deze lokatie extra beveiliging komt. En dan is de oorlog in eens erg dichtbij. Dat was die ook al toen bleek, dat een vier tal Schouwen-Duivelanders onvrijwillig vastzat in Irak. Wat blijkt de wereld dan klein. In de (over)dosis aan bericht geving over de Golf heeft één bericht erg grote indruk ge maakt. De Amerikaanse rege ring heeft in Duitsland 30.000 doodskisten besteld. Probeert U zich bij dat aantal eens een voorstelling te maken. Wat dacht U bijvoorbeeld van alle inwoners van Schouwen-Dui- veland. Dat zijn er ruim 29.000! En dan is Amerika nog (poli tiek?) voorzichtig. Want dat er een veelvoud aan slachtoffers dreigt te vallen aan beide zij den is zeer aannemelijk. En dan is de wereld weer beland in een vernietigende oorlog. Vreemd eigenlijk, dat mensen met al hun vindingrijkheid en toch ook wel wijsheid geza menlijk niet in staat zijn om de vrede te bewaren. Het geeft je als medemens een 'nietig klein gevoel. M AvdW RENESSE - De gemeente Wes- tefschouwen is van plan het kerkplein in Renesse her in te richten. Het voorstel van het college om geld beschikbaar te stellen om een plan op te laten stellen komt aan de orde tij dens de gemeenteraadsverga dering van maandag 21 janua ri. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Volgens het college is herin richting van het kerkplein no dig in verband met iepziekte en de toenemende recreatie druk. Voor het laten opstellen van een herinrichtingsplan voor het plein is een bedrag van 11.053 nodig. Dat geld kan volgens het college van b w uit de 'ton van Ploeg' ge haald worden. De commissies openbare werken en financiën hebben eerder al een positief advies uitgebracht. ZIERIKZEE - „Wij zijn meer gebaat bij een hoofd verbinding door Midden-Zeeland dan bij een Dam- menroute. De Midden-Zeelandroute zou op Schou- wen-Duiveland kleinschalige activiteiten kunnen genereren". Dat zei drs. P. Schotte, voorzitter van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland gisteren, maandag, tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de kring in hotel-restaurant Mondragon in Zierikzee. Schotte benadrukte in zijn toe spraak het belang van een Midden-Zeelandroute.De pro vincie wil een Dammenroute in plaats van een Midden-Zee landroute. Ik denk dat wij meer gebaat zijn bij een hoofd verbinding door Midden-Zee land en ik denk dat ook de ge meenten op Schouwen-Duive land daar belang bij hebben", aldus Schotte. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat in zijn visie de gemeenten in de regio zich sterk zouden moeten maken voor de realise ring van die Midden-Zeeland route. Griezelig Schotte begon zijn toespraak met de opmerking dat deze dag, maandag 14 januari, een griezelige dag is. „Vorig jaar kwamen wij ook bijeen en toen konden wij spreken van posi tieve ontwikkelingen in Oost- Europa. Nu hebben wij te ma ken met een steeds toenemende dreiging vanuit het Golfge- bied. Ik ben verbijsterd over het feit dat een kleine groep fa natici de wereld in haar greep houdt en ik hoop op een vreed zame afloop", aldus Schotte. Hij voegde daaraan toe dat on dernemers ook te maken heb ben met de Golf-crisis. „De dis tributie zal moeilijker worden en het zal moeilijker worden aan voorraad te komen", voor spelde Schotte. Vervolgens ging hij in op de door de Kamer van Koophan- .del voor Noord- en Midden» Zeeland gehouden Erbo-en- quête. De uitkomsten van die enquête geven een beeld van hoe de vlag erbij hangt in het bedrijfsleven. Schotte: „Overal gaat het goed met het bedrijfs leven en Schouwen-Duiveland is daar geen uitzondering op. Alleen in de agrarische sector gaat het slecht". De ondernemerskring zelf gaat het ook niet slecht volgens Schotte. „Met enige voorzich tigheid kan ik zeggen dat er voor de ondernemerskring een blijvende belangstelling be staat. Wij hebben een ontmoe tingsfunctie en wij signaleren ook zaken die voor het be drijfsleven op Schouwen-Dui veland van belang kunnen zijn". Werkgelegenheid Schotte stipte in zijn toespraak verder de werkgelegenheid aan. Hij stelde veel waardering te hebben voor het regionaal werkgelegenheidsbeleid. Min der te spreken bleek Schotte over het gebrek aan bedrijven centra waarin kleinere onder nemingen van start zouden kunnen gaan. Hij stelde dat wat hem betreft versneld ge werkt dient te worden aan de realisering van dergelijke cen tra. „We moeten de gedachte dat alles langs Zeeland heen gaat van ons afzetten", aldus Schotte. Hij besloot zijn toespraak met de oproep aan de leden om met beide benen op de grond, en met oog voor het milieu, verder te blijven werken aan een goed functionerend bedrijfsleven op Schouwen-Duiveland Na het openingswoord van Schotte verzorgde D. van der Wekken, directeur van het SKOA, een lezing onder de ti tel 'Beroep op leiding'. De be langstelling voor de Nieuw jaarsbijeenkomst van de On dernemerskring Schouwen- Duiveland was goed. De jaar vergadering van de kring staat gepland voor 16 april. ZIERIKZEE - „De reden waarom we hier bijeen zijn is angstaanjagend en dreigend. Het zijn gevoelens waaraan je merkt dat je mens bent en andere men sen nodig hebt. Om je met elkaar verbonden te voe len in die angst en dreiging". De onafwendbaar lij kende Golfoorlog dreef maandagavond in Zierikzee vele tientallen mensen bijeen. Tijdens een vredeswake in de Willibrorduskerk gaven zij uiting aan hun ongerustheid over en medeleven met de on schuldige mensen, die bij een oorlog in het Midden-Oosten het slachtoffer worden van de machtstrijd van hun leiders. De vredeswake was een spon- Vanwege de grote belangstelling moest men uituhjfcen naar de Willibrorduskerk. (Foto: Joop van Houdt). taan initiatief van een aantal mensen uit verschillende ker ken op Schouwen-Duiveland, de Amnesty International groep, de Interkerkelijke Vre- deswerkgroep, de Wereldwin kel en de Werkgroep Vrouw en Geloof Schouwen-Duiveland. Zij organiseerden de vredeswa ke op persoonlijke titel. „We wilden een vrijplaats creë ren waar alle mensen van Schouwen-Duiveland terecht konden om hun bezorgdheid met elkaar te delen. Tben we de vredeswake gingen organise ren bleek dat de dreigende Golfoorlog heel veel mensen bezig houdt. Iedereen die we belden wilde direct meedoen, zodat de organisatie in ander half uur rond was", aldus een van de initiatiefneemsters, Jes sica Prager uit Noordgouwe. Het licht speelde een centrale rol tijdens de bijeenkomst. „Het licht in de duisternis, het licht als symbool van leven en het licht als teken van hoop". Om 22.00 en 23.00 uur, tijdens de uren dat het ultimatum, dat Amerika Saddam Hoessein had gesteld, afliep werd gebe den, gezongen en enkele minu ten van stille meditatie in acht genomen. Een aantal aanwezigen maakte gebruik van de mogelijkheid om via kort woord, gebed of ge dicht uiting te geven aan zijn of haar gevoelens. Daarbij ont stak men als symbool een kleine- aan een grote kaars. „We zijn met onze gedachten vooral bij de mensen die lijden onder deze situatie. Het lijkt onafwendbaar» dat die oorlog er komt. Het is afschuwelijk. Het enige dat we kunnen doen is in verbondenheid bij elkaar komen om die gevoelens van onrust en medeleven te delen. ZIERIKZEE - Als het aan de Bovag ligt gaat een au torijles in de toekomst 55,- per uur kosten. Een prijsverhoging die door rijschoolhouders met ge mengde gevoelens wordt beschouwd. Dat de werk druk zwaar is en dat de verdienste niet overhoudt staat voor hen als een paal boven water. Maar of een prijsverhoging verbetering brengt in die situatie of juist averechts werkt is de vraag. „Ik werk liever drie uur langer dan dat er door die hogere prijzen leerlingen weglopen", aldus rij-instructeur M. de Roo uit Zierikzee. Het plan voor verhoging van het lesgeld is ingegeven door de gedachte dat het honorari um van rijschoolhouders ach terblijft bij het salaris dat in andere vrije beroepen verdient wordt. Met name in Zeeland maken rijschoolhouders veel uren. „Per leerling rijd ik ge middeld zo'n 25 a 30 kilome ter", aldus De Roo. Hij stelt dat de rijschoolhouders op Schou wen-Duiveland veel tijd kwijt raken aan het ophalen van hun Instructeur M. de Roo: 'Als lesgeld duurder wordt dringen leerlingen aan op snel examen doen en als'ze dan het geluk hebben te slagen komt er weer een onervaren chauffeur op de weg'. (Archieffo to). leerlingen. Gevolg is dat ze in vergelijking met collega-rij schoolhouders in de grote ste den minder leerlingen kunnen afwerken. En derhalve meer uren moeten maken om aan vergelijkbare inkomsten te ko- De Roo hanteert met zijn rij school in Zierikzee een tarief van 48,- per les. „Ik denk dat dat ook zo'n beetje de gemid delde prijs is die op Schouwen- Duiveland gerekend wordt. Kijk, er bestaat geen mini mumprijs. Rijschoolhouders die aangesloten zijn bij de Bo- vag volgen over het algemeen de richtlijnen van de Bovag, maar lang niet iedere rijschool is aangesloten bij de Bovag". Uitkijken In theorie zou een rijschool houder tegen stuntprijzen les sen aan kunnen bieden. „Maar als je dat doet moet je nog veel meer uren maken om aan een redelijk inkomen te komen", aldus De Roo. Hij koppelt daar de opmerking aan vast dat je als rijschoolhouder ook *uit moet kijken dat je het lesgeld niet al te hoog opschroeft. „Ik vind het voorstel van de Bovag ook wat te hoog gegrepen", al dus de Zierikzeese rijschool houder. Hij denkt dat mensen afgeschrikt worden om les te nemen als men 55,- per les moet gaan betalen. „Ik denk dat het vooral voor jonge men sen, die niet zo'n dikke porte monnee hebben, reden zou zijn om geen les te nemen". De Roo is zich ervan bewust dat de buitenstaander al snel de conclusie trekt dat rij schoolhouders 'ze maar mak kelijk verdienen'. „Mensen be seffen niet hoe zwaar het be roep is. Men zegt dat je niets anders hoeft te doen dan de he le dag een beetje in een auto zitten. Maar je moet wel con stant opletten: op het verkeer en op je leerlingen. En je eerste les om kwart over acht 's och tends moet net zo goed zijn als je laatste les aan het eind van de dag". Vijftig uur De Roo stelt dat de gemiddelde rij-instructeur op Schouwen- Duiveland toch al snel zo'n 50 a 60 uur per week moet werken om aan een redelijke ver dienste te kunnen komen. „Ik denk dat je van je omzet onge veer een derde overhoudt als bedrijfsresultaat.En daar moet dan nog eens een smak belasting vanaf. Als je full time rij-instructeur bent moet je toch minstens 5.0 uur per week in touw zijn". Het Bovag-idee om hoger les geld te vragen zodat rijschool houders minder uren hoeven te maken voor hetzelfde inkomen lijkt op het eerste gezicht aan trekkelijk. De Roo plaatst er echter de nodige kritische kanttekeningen bij. Naast het al aangehaalde gevaar dat leer lingen afhaken omdat het voor hen te duur wordt bestaat er volgens De Roo een grote kans dat leerlingen die ondanks de hoge lesprijs toch autorijles ne men het liefst zo snel mogelijk examen willen doen. „Meestal zakken ze dan voor het exa men, maar als ze het geluk heb ben dat ze wel slagen betekent dat in feite dat er weer een on ervaren chauffeur de weg op gaat". Hetgeen, zo blijkt uit het relaas van De Roo, de ver keersveiligheid niet direct be vordert. De kans op brokken is groter. „En ik zie mijn leerlin gen liever niet terug in het ver slag van een ongeluk in de krant", aldus De Roo. HILVERSUM - De NOS zendt vanaf vrijdag 17 januari op Ne derland 3 een vijfdelige serie uit over kleine professionele dansgezelschappen in Neder land. Aan Reflex, dansgezel schap van Noord-Nederland, dansgroep Krisztina de Chatel. Om elkaar te steunen en be moedigen. We moeten blijven geloven in de kracht van het ge bed. Proberen de regenboog te blijven zien. Ook als het leven op je afkomt en je verstikt", al dus een van de spreeksters. Jessica Prager sprak de ver wachting uit dat de mensen vanuit de verschillende groepe ringen die de vredeswake orga niseerden, zullen blijven mee leven wanneer er werkelijk een oorlog uitbreekt. „Dat zou zo erg zijn dat we onze verbonden heid met de slachtoffers zeker blijven uiten". DEN HAAG - Het aantal door de Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie geconsta teerde files bedroeg in de eer ste negen maanden van 1990 4.437, tegen 4.008 in dezelfde periode van 1989. Ook de file- zwaarte (lengte en tijdsduur) nam met zo'n 10 procent toe. Met het oog op de toekomst ZIERIKZEE - Touringcarbe- drijf Van Oeveren heeft zijn optie op een stuk grond in de Zuidhoek omgezet in aankoop. Deze constatering van burge meester mr J. J. P. M. Assel- bergs tijdens de commissiever gadering ruimtelijke ordening wordt door de heer L. van den Ouden van het bedrijf wat af gezwakt. „Met het oog op de toekomst hebben we een aan vraag tot aankoop van 3180 m2 gedaan. Daarop hebben we nog geen officieel antwoord van de gemeente Zierikzee ge had". Dat de optie die Van Oeveren al een jaar lang op het stuk grond had nu omgezet is in een aan vraag tot aankoop komt door dat ook een andere Zierikzeese onderneming, G. C. de Jong agencies bv zijn oog heeft laten vallen op het stuk grond. De aanvraag tot aankoop die Van Oeveren bij de gemeente heeft ingediend betekent volgens Van den Ouden niet dat Van Oeveren binnen afzienbare tijd gaat verplaatsen. „We hebben die aanvraag met het oog op de toekomst inge diend want mochten we naar de Zuidhoek vertrekken dan willen we in ieder geval niet er gens „achterin de Zuidhoek te recht komen". Van den Ouden ontkent niet dat er op de huidi ge lokatie sprake is van enig ruimtegebrek. „Het is hier eni ge krapte wat de stallingsmo gelijkheden betreft", aldus Van den Ouden. Mocht deze Zierikzeese onder neming te zijner tijd tot nieuw bouw in de Zuidhoek overgaan dan wordt er op het industrie terrein een stalling gebouwd. Indien het bedrijf van Van Oe veren in het kader van de ver plaatsing van milieuhinderlij- ke bedrijven uit de binnenstad naar de Zuidhoek verhuist dan zal ook de reparatiewerkplaats naar de Zuidhoek worden over gebracht. Concrete bouwplan nen heeft Van Oeveren op dit moment nog niet. Van den Ou den: „We hebben een verrui ming van de bouwplicht tot drie jaar aangevraagd". Ge bruikelijk is dat er tussen aan koop van grond en bebouwing ervan een periode van een jaar geldt. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. -4 graden Middagtemp. 0 graden Windkracht zuido. 4 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. -3 graden Middagtemp. 2 graden Windkracht zuid 4 Zaterdag Zonneschijn 2Q% Kans op neerslag 40% Min.temp. 0 graden Middagtemp. 4 graden Windkracht zuid 5 ZON- EN MAANSTANDEN 16 jan. Zon op 08.41, onder 16.58 Maan op 08.58, onder 17.37 17 jan. Zon op 08.40, onder 17.00 Maan op 09.17, onder 18.51 Nieuwe Maan: 16 jan. (00.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een krachtig hogedruk met een kerndruk van rond 1045 mbar. ligt op dinsdagavond bij het zuidwestelijke uiteinde van de Oost zee. Dit weerssysteem vervolgt zijn weg in zuidoostelijke richting en wordt woensdagavond boven Hon garije verwécht. Voor ons land bete kent dit een aanhoudende aanvoer van extreem droge lucht. De wind ruimt daarbij van oostzuidoost naar zuidoost en neemt iets in kracht af. Toch moet aan de kust ook op woensdag af en toe op een krachti ge wind worden gerekend: landin waarts is de wind overwegend ma tig. Op 800 meter hoogte komen temperaturen van enkele graden boven nul voor bij een relatieve vochtigheid van niet meer dan 5%. De temperaturen op 1.50 meter hoogte dalen de komende nacht tot ongeveer 4 graden onder 0, overdag blijft het kwik bij het 0-punt steken ZIERIKZEE - Volgens de voor lopige cijfers heeft Zierikzee op 1 januari 1991 9811 inwo ners. Een jaar geleden waren dit er 9772, zodat dit aantal met 39 is toegenomen. In 1990 werden in Zierikzee 130 kinde ren geboren, 55 jongens en 75 meisjes. Er zijn 107 personen overle den, 59 mannen en 48 vrouwen. Het geboorte-overschot be draagt 23. In 1989 was er nog een sterfte-overschot van 24. Het vestigingsoverschot be draagt in 1990 14 personen: er vestigden zich 506 personen in Zierikzee en er vertrokken 492 naar elders. Het aantal inwo ners is op 31 december 1990 4807 mannen en 5004 vrouwen. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) tot 20.00 uur 01110-17314 Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3