De Zierikzee naar de Golf? Israël ziet oorlog nu als praktisch onvermijdelijk LAATSTE NIEUWS minder oorlogen, maar wel een stuk bloediger Geen carnaval tijdens eventuele Golfoorlog? Laatste maatregelen voor Day X Rode Kruis bereidt levering vluchtelingen kamp Golfgebied Vlieg- oefening zorgt voor ongerustheid Ambassadeur Suriname terug geroepen Sovjet troepen actie in Riga Twijfel over top Gorbatsjov Bush groeit Hoogleraar krijgsgeschiedenis: 2 ZIERIKZ EESPHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - De mijnenjager Zierikzee is deze week voor het eerst echt in het nieuws gekomen sinds de doop in mei 1987 door het Zierikzeese raadslid M. A. Bij de Vaate-Rozendaal. Omdat de mijnenjager de naam Zierikzee had gekregen, mocht deze stad de officiële ingebruikname onder haar hoede nemen (zie foto). De Zierikzee heeft een kleine vijftig opvarenden. De reguliere oefe ning van het eskader in de Noordzee is afgelast en een deel daarvan gaat met de NAVO naar de Mid dellandse Zee; zo ook de Zierikzee. Woordvoerder H. Cornelje van de marine in Den Helder sluit niet uit, dat het eskader doorvaart naar de Golf (Archieffoto). DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP DEN HAAG - Het Internationale Rode Kruis in Ge neve treft voorbereidingen om acht vluchtelingen kampen met elk een capaciteit van 40.000 mensen te kunnen inrichten in het Golfgebied voorFhet geval er een oorlog uitbreekt. Het Nederlandse en Belgi sche Rode Kruis zijn in principe bereid één van die kampen voor hun rekening te nemen. Een Rode Kruis-woordvoerder in Den Haag deelde dat mee. JERUZALEM - Israël heeft zijn voorbereidingen op een mogelijke Iraakse aanval koortsachtig voortge zet. De Bescherming burgerbevolking en de strijd krachten troffen de laatste maatregelen voor de „Dag X", en militaire experts in Jeruzalem sloten een diplomatieke regeling van het conflict op het laatste moment uit. Tégenover de defensieeommis- sie van het parlement verkon digde de brigade-generaal" Pa- niel Rotschild de mening dat een oorlog in de Golf door' de jongste ontwikkelingen onver mijdelijk is geworden. Leidende officieren in Tel Aviv verklaarden dat de strijd krachten de mobilisering van hun meer dan 400.000 reser visten hebben versneld. Jeruzalem bereidt zich volgens hen voor op een verrassings aanval van Iraakse gevechts vliegtuigen en raketten, waar mee zij rekening houden nog voor het verstrijken van het VN-ultimatum dinsdagavond om middernacht Amerikaanse tijd. In het grensgebied met Jordanië en Syrië en andere strategisch belangrijke punten worden de laatste luchtafweer- raketten in stellinggebracht. Datum ZIERIKZEE 16 januari 17 januari ROOMPOT BUITEN 16 januari 17 januari BRUINISSE 16 januari 17 januari WEMELDINGE 16 januari 17 januari Volgens de Israëlische radio zijn daaronder ook ,,pas on langs ontwikkelde wapen systemen", mogelijk de „Patri- ot"-raketten van Amerikaanse makelij, die pas vorige week waren gearriveerd. De afweer- raketten moeten in staat zijn aanvliegende korte-afstands- raketten neer te halen. De Israëlische radio meldde onder aanhaling van militaire bronnen dat Jordanië zijn troe pen langs de grens met Israël heeft versterkt. Maar het zou om louter defensieve stellingen gaan. „Het gevaar (van een Iraakse verrassingsaanval) be staat", meende men in leger- kringen. „Wanneer Saddam Husayn oorlog wil, zou het kunnen zijn dat hij een Arabisch-Israelische uitlokt". Terwijl de bevolking nog nood Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 03.50 153 09.55 -147 16.15 162 22.00 -120 04.25 159 10.35 -154 16.55 168 22.40 -122 02.30 152 08.30 -145 14.40 163 20.40 -120 03.00 160 09.10 -151 15.20 171 21.15 -121 04.10 164 09.55 -155 16.30 175 22.05 -130 04.50 1-70 10.35 -162 17.10 181 22.45 -131 03.55 174 10.00 -161 16.20 184 22.05 -135 04.30 181 10.35 -167 16.55 191 22.40 -137 voorraden, batterijen, radio's en zaklantaarns insloeg en wo ningen op een gifgas-aanval werden voorbereid, oefende de BB in het grootste ziekenhuis van Tel Aviv de noodtoestand zoals na een gasaanval. De mi nister van volksgezondheid, Ehud Olmert, verklaarde dat 32 van de 35 Israëlische zieken huizen zijn voorbereid op de verzorging van slachtoffers. Volgens de BB kunnen tot zes duizend slachtoffers van een gifgas-aanval in Israël zelf worden behandeld. In het kader van de voorberei dingen werden de Israeli De fence Forces (IDF), de strijd krachten, maandag in hoogste staat van paraatheid gebracht. „De piloten zitten 24 uur per dag in hun cockpits", werd ver nomen in veiligheidsbron. De adjunct directeur-generaal van het ministerie van buitenland se zaken, Moshe Raviv, ver klaarde dat Israël en de Ver enigde Staten de afgelopen tien dagen „in intensieve com municatie staan" over de Golf en hij uitte volledige steun aan de leiding van de Verenigde Staten in de inspanningen om Irak uit Kuwayt te verdrijven. Maar Raviv herhaalde dat al leen Israël verantwoordelijk is voor zijn eigen veiligheid in dien het wordt aangevallen, hoewel Washington wenst dat het buiten het conflict blijft. De VS vrezen dat een splitsing zou optreden in het anti-Irak front als Israël deelneemt aan een Golf-oorlog. Egypte, het enige Arabische land dat een vredesverdrag met de joodse staat heeft gesloten, heeft ver klaard er geen moeite mee te hebben dat Israël zich verde digt, de andere deelnemende Arabische staten hebben* zich niet uitgesproken. Veel Israëliërs en buitenlan ders die een aanval vrezen, ver lieten Israël sinds vorige week, mede na een advies van de Ver enigde Staten en Groot-Brit- tannië aan hun staatsburgers te vertrekken. NICOSIA - Irak heeft gedreigd met het inzetten van zelf moordcommando's, mocht het tot een oorlog in de Golf ko men. Dat heeft de Iraakse com mandant van de luchtmacht, luchtmaarschalk Muzahem Saab Hassan, tegenover Radio Baghdad verklaard. De Nederlandse en Belgische afdelingen van het Rode Kruis onderzoeken nu of zij het beno digde materiaal voor een vluchtelingenkamp bij elkaar kunnen krijgen. Een deel van het materiaal is in voorraad, maar een ander deel moet nog aangeschaft worden. Naar schatting is er voor het opzet ten en inrichten van een vluch telingenkamp twee miljoen gulden nodig. Maandag maakten de interna tionale hulporganisaties in Ge neve bekend dat zij rekening houden met twee miljoen vluchtelingen als er in het Golfgebied oorlog uitbreekt. Zij bereiden zich voor op hulp aan vluchtelingen in landen als Syrië, Turkije, Jordanië en Iran. De inzamelingsactie die het Nederlandse Rode Kruis in augustus via gironummer 777 startte voor hulp aan vluchte lingen in het Golf-gebied heeft tot nu toe ruim zeven miljoen gulden opgeleverd. Van dat be drag is nog ongeveer anderhalf miljoen over. De rest is uitgege- Siccamma, die sociale en poli tieke wetenschappen studeer de in Amsterdam, is sinds 1975 verbonden aan het Nederlands Instituut voor Vredes vraagstukken, dat in 1983 op ging in het Instituut Clingen- dael. Gangbare 'opvattingen als zou den democratische marktstel- sels de vrede bevorderen en zouden de afschrikwekkende vernietigingswapens conflic ten onderdrukken, verwijst Siccama naar de prullenmand. Tussen 1816 en 1975 waren de mocratieën bij uitstek de grote vechtjassen, waarbij Frankrijk en Groot-Brittannië topscorers zijn. Wel is het zo dat er in die periode geen duidelijk voor beeld is van democratieën die tegen elkaar streden en dat zou voorzichtige hoop op het afne men van oorlog kunnen bieden als de westerse politieke waar den in de hele wereld ingang zouden vinden, aldus Siccama. Ook de afschrikking door nu cleaire wapens heeft niet voor vrede gezorgd, getuige het feit dat grote mogendheden nog steeds „krijgskansen" wagen met conventionele wapens. Cri ses waarin over en weer ge dreigd werd met kernwapens zijn tot nu toe niet uit de hand Dit verklaarde voorzitter Jean Janssen van de samenwerken de carnavalssociëteiten, waar bij vijftien verenigingen uit nagenoeg alle grote plaatsen in Limburg zijn aangesloten. Alvorens een dergelijk ingrij pend besluit te kunnen nemen, zal toch eerst moeten worden afgewacht hoe de crisis zich ontwikkelt, aldus Janssen. „Pas wanneer een oorlog uit breekt zal onze organisatie spoedberaad plegen om te be zien wat er al dan niet moet ge beuren." Een soortgelijk commentaar gaf voorzitter Dolf Dormans van de bond van circa 170 klei ne carnavalsverenigingen in de kleinere plaatsen van Lim- ven aan hulp voor vluchtelin gen in Jordanië, Egypte en Ye men. Mocht er oorlog in de Golf uitbreken, dan kan de ac tie direct nieuw leven worden ingeblazen, aldus het Rode Kruis. Het ministerie van ontwikke lingssamenwerking, dat sinds het uitbreken van de Golfcrisis in augustus vijf miljoen gul den verstrekte voor humanitai re noodhulp aan vluchtelingen in het Golfgebied en daarnaast 93 miljoen gulden uittrok voor betalingsbalanssteun aan Egypte, Turkije en Jordanië, verklaarde maandag „stand by" te zijn voor noodhulp in ge val van oorlog. Concrete plan nen en bedragen kon een woordvoerder van het ministe rie nog niet geven. De Nederlandse hulporganisa tie Artsen zonder Grenzen heeft zondag twee medewer kers naar Jordanië gestuurd. Zij gaan een hulpactie voorbe reiden om vluchtelingen uit Irak op te vangen en van medi sche verzorging te voorzien als de Golfcrisis escaleert. gelopen, aldus Siccama, maar in feite is dat pas twee keer voorgekomen, hetgeen een wat wankele basis is om te conclu deren dat nucleaire afschrik king oorlog uitbant. Oorlog én vrede nemen toe, zo stelt Siccama. Meer slachtoffers Als er gevochten wordt, doen er meer landen mee en vallen er meer slachtoffers dan vroe ger. Maar aangezien de periode tussen twee oorlogen steeds langer wordt, is er ook meer vrede dan in voorgaande eeu wen. En daarmee is ook het on derscheid tussen oorlog en vre de scherper geworden. Was oorlog in de 18de eeuw nog „een tijdverdrijf voor de adel waarin voor fanatisme, harts tocht en haat geen plaats was", sinds de Napoleontische veld tochten worden grote delen van de bevolking opgetrommeld voor militaire vernietiging van de tegenstanders, aldus de nieuwe bijzonder hoogleraar, die zijn leerstoel te danken heeft aan de Koninklijke Ne derlandse Vereniging „Ons Le ger". burg. „In het geval van een Golf-oorlog zal het bestuur van onze bond overleg plegen over het innemen van een standpunt over het al dan niet laten door gaan van de festiviteiten." Overigens kgn een bonds- besluit niet dwingend worden opgelegd, zo stelt Dormans. El ke vereniging is namelijk auto noom en kan zelf beslissen of zij het bondsadvies al dan niet overneemt. Voorzitter Janssen van de samenwerkende carna valsverenigingen is wel van mening dat tijdens het komen de carnaval schimpscheuten over het Golf-conflict verme den moeten worden. Tbch geldt ook hier dat op lokaal vlak de besluiten dienen te worden ge nomen. GILZE-RIJEN - Een nachtvlie- goefening op vliegbasis Gilze- Rijen heeft voor tientallen on geruste telefoontjes en veel on begrip gezorgd. Veel angstige mensen dachten dat de Gol foorlog was uitgebroken. De oefening maandagavond was echter tien dagen geleden aangekondigd. Ook op de informatielijn van de PTT probeerden heel wat ongerust geworden personen meer aan de weet te komen over het aan- en afvliegen van de straaljagers. De dienstdoen de officier op de luchtmachtba sis zei zich de ongerustheid voor te kunnen stellen. DEN HAAG - De Surinaamse ambassadeur in Nederland, Cyrill Ramkisor, is terugge roepen voor overleg naar Para maribo. Dit heeft een woord voerder van de ambassade meegedeeld. Ramkisor vertrok vanmorgen, dinsdag, nog naar Suriname. „Er is een telegram binnenge komen van het ministerie van buitenlandse zaken in Parama ribo, waarin de ambassadeur gevraagd werd naar Paramari bo te komen voor overleg", al dus een woordvoerder van de ambassade. Over de redenen van Ramkisors terugkeer wei gerde de ambassade commen taar te geven. De betrekkingen tussen Neder land en Suriname zijn ver stoord door de legercoup op kerstavond vorig jaar, die door Den Haag krachtig is veroor deeld. De ontwikkelingssa menwerking met Suriname is tot nader order opgeschort. ORANJESTAD/WILLEM STAD - Naarmate het ultima tum aan Irak voor het terug trekken van zijn troepen uit Kuwayt verstrijkt, wachten de bewoners van Aruba en de Ne derlandse Antillen in grote spanning op de dingen die ko men gaan. RIGA - Sovjettroepen hebben vanmorgen, dinsdag, in de Let se hoofdstad Riga korte tijd een politie-academie bezet, een plaatselijk politiebureau ontwapend en zijn opgetreden tegen voertuigen die de wegen naar het parlementsgebouw versperden. Dit heeft een lid van het Letse parlement verklaard. De acties leken niet zozeer be doeld om daadwerkelijk zaken onder controle te brengen, maar eerder om paniek te zaai en, aldus het parlementslid Ivar Krastins. „Dit moet aan tonen dat de regering de situa tie niet onder controle heeft en dat zij moet aftreden". „Wij zijn bang dat de troepen en de Communistische Partij (pro- Moskou) ons later in de middag of vanavond zullen aanvallen", zo voegde hij er aan toe. Het waren naar zijn zeggen de „zwarte baretten", troepen van het ministerie van binnenland se zaken die loyaal zijn aan Moskou en de partij, die de operaties hadden uitgevoerd. Duizenden Letten verzamelden zich dinsdag in de besneeuwde straten van het centrum van Riga, in angstige afwachting van mogelijke verdere acties van het leger. WASHINGTON - Het optreden van het Sovjet-leger in Litou wen doet de twijfel groeien over het doorgaan van de top van de Amerikaanse president George Bush en zijn Sovjet collega Michail Gorbatsjov. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwa- ter verklaard. Hij sprak van een „algemene scepsis over de vraag of wij nu wel naar Moskou zullen gaan" voor de top van 11 tot 13 februa ri. Ook zullen de gebeurtenis sen in Litouwen de Verenigde Staten dwingen hun economi sche hulpbeleid aan Moskou te herzien, zo voegde hij eraan toe. T/m 2 februari Zierikzee Expositie beeldhouwwerken en schilderijen Goese kunste naar Anton Beysens. Restau rant Mondragon. 11.00 uur tot sluiting restaurant. Zondagen gesloten, kerstdagen en nieuw jaarsdag geopend. Dinsdag 15 januari Zierikzee Jaarvergadering afdeling Schouwen NBvP. Mondragon. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Nieuwjaarsreceptie NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Woensdag 16 januari Zierikzee Kindertheater Zolderkolder op zolder Binnen de Veste. 13.30- 16.30 uur. Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afde ling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Commissievergadering open bare werken en milieu in stad huis. 16.30 uur. Donderdag 17 januari Zierikzee Themamiddag over botontkal- king van ANBO; in ANBO-ge- bouw in Paternosterstraat. 14.00 uur. Commissie financiën, volks huisvesting en informatiebe leid. Stadhuis. 19.30 uur. Hoorzitting over afronding Poortambacht VII in trouwzaal stadhuis. 19.30 uur. Theatersportgroep Zierikzee Kiekieris speelt wedstrijd te gen Amsterdam. Concertzaal.^ 20.00 uur. Nieuwerkerk Commissievergadering finan ciën en onderwijs in gemeente huis. 16.30 uur. Ledenvergadering Coöperatie ve Vereniging tot exploitatie van werktuigen en machines in Ons Dorpshuis. 19.30 uur. Oefenavond KNV EHBO/Lo tus in Ons Dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 18 januari Zierikzee Presentatie afstudeerproject Hotel Congrescentrum aan getijdehaven Zierikzee door B. Verton in Vismarkt. 19.30 uur. Kerkwerve Open dag palingkwekerij Delta-aal, Weel weg 7. Van 10.00-12.00 en van 13.00-16.00 uur. Zaterdag 19 januari Zierikzee Overhandiging koffer-project. Bakkerijmusuem Om den Broode. 11.00 uur. Bruinisse Diskjockeyverkiezing. Jeugd soos De Pul. Zaal open 19.30 uur. Maandag 21 januari Zierikzee Thema-bijeenkomst Faalangst bij kinderen van Vereniging Openbaar Onderwijs in 't Kof schip. 19.45 uur. Dreischor Jaarvergadering Nederlandse Bond voor Plattelandsvrou wen afdeling Noordgouwe e.o. in dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 22 januari Zierikzee Commissie welzijn. Stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Dinsdag 29 januari Burgh-Haamstede Artsenechtpaar Kruithof over ervaringen in Botswana. Hotel Haamstede. 20.00 uur. Woensdag 30 januari Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afde ling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Zaterdag 2 februari Renesse Ledenvergadering Mussengil- de. Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Dinsdag 5 februari Zierikzee Ledenvergadering ZLM-kring Schouwen-Duiveland in Graanbeurs. 19.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Vrijdag 8 februari Oosterland Uitvoering toneelvereniging De Schouwspelers met de klucht Drie Klepels in een hoenderhok. 20.00 uur. Bal, on der leiding van John Prins, na. Springtij: 18 januari Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 DEN HAAG - Oorlogen tussen grote mogendheden worden weliswaar steeds zeldzamer, ze worden ook steeds bloediger. Dit stelde J.G. Siccama dinsdag in zijn rede bij de aanvaarding van het ambt van bij zonder hoogleraar in de krijgsgeschiedenis aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Uitgerekend op de dag dat het ultimatum van de Verenigde Naties tegen Irak afloopt, gaf Siccama zijn rede de titel mee „Verdwijnt de oorlog?". Zijn antwoord luidde uiteraard „nee". HEERLEN - Nog geen enkele carnavalsvereniging in Limburg heeft besloten om de traditionele optocht tijdens een van de drie carnavalsdagen af te gelasten wanneer onverhoopt een oorlog zou uitbreken in het Midden-Oosten. i&ewwt'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2