Zestig jaar brandweer vrijwillige in Zierikzee DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS 'Ik ben maar een amateurtje maar ze zijn tevreden met me' SAMAN BV ZIFRIKZFFSCHF NIEUWSBODE I Planbureau; traditionele rolverdeling ten einde U ZOEKT! FOTO KLAAR FOTOVERSCHOORE Steeds meer taken voor brandweerman Afscheid van koordirigent M. W. van t Veer en zijn echtgenote Lichte vorst O 4 7 DE GOLF ROUTE EENAKTER INDOOR ZEELAND Centrale verwarming Warmwatervoorziening ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Klaar terwijl u winkelt! m fotografie video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 DINSDAG 15 JANUARI 1991 147e JAARGANG NR 24881 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Brand...het brandt. Herhaaldelijk is Zierikzee in haar bestaan opgeschrikt door deze alarmerende kreten en herhaaldelijk zijn bepaald niet bang uitgevallen Zierikzeese mannen die vuur zee te lijf gegaan. Vaak met gevaar voor eigen leven. Anno 1991 is dat nog steeds het geval, ook al zijn de hulpmiddelen aanzienlijk verbeterd in vergelijking met de jaren dertig, de beginjaren van de vrijwillige brandweer in Zierikzee. Een korps dat dit jaar zijn zestigjarig bestaan viert met onder andere een open dag in april of mei. Brand grijpt diep in in een mensenleven. In slechts luttele momenten worden als blijvend beschouwde zaken door de vlammenzee weggevaagd. In Zierikzee is dat in het verleden meerdere keren gebeurd. In de veertiende en vijftiende eeuw werd de stad geteisterd door enkele grote stadsbranden, waarbij (in 1466) onder meer ook de Sint Lievens Monster- kerk aan de vlammen ten prooi viel. Een catastrofe die zich in 1832 nog eens herhaalde. Een grote brand van recenter da tum die iedere rechtgeaarde Zierikzeeënaar nog helder voor de geest staat was de brand in de Mirabel. „Een gro te brand die een uitdaging vormde voor de brandweerlie den. Niet alleen vanwege het blussen van de brand zelf maar ook vanwege het voorkomen dat het vuur over zou slaan naar de aangrenzende panden" herinnert brandweercomman dant H. J. Fierens zich. Apparatuur De middelen die de brandblus sers, die in het verleden via lo ting werden aangewezen, in dertijd ter beschikking ston den staan in geen vergelijking met de moderne apparatuur waarmee de manschappen van Fierens tegenwoordig uitruk ken. Handpompen, emmers en wagens die door de mannen zelf of door paarden getrokken moesten worden leiden een kalm bestaan in het Brand weermuseum. Gemotoriseerd Tot 1931 toen de vrijwillige brandweer in Zierikzee werd opgericht was dat materiaal vrij simpel. De komst van de eerste gemotoriseerde brand spuit luidde een tijdperk van vernieuwingen in. De hoge en lage drukspuiten deden hun in trede, poederblussers en pers luchtmaskers werden onmisba re onderdelen van de uitrus ting van de brandweerman, terwijl ook het vervoer (een blusvoertuig en een hulpverle ningswagen) regelmatig wor den aangepast aan de eisen des tijds. Taken Ook die heeft in de loop der tij den veranderingen ondergaan. Tot 1931 was de vrijwillige brandweerman een onbekend fenomeen en kende men in Zie rikzee een zogeheten plicht brandweer. Ieder jaar werd een lijst van jonge mannen (tussen de 25 en 45 jaar) opgesteld, waaruit een aantal brandweer mannen via loting werd gere- cruteerd. Door een tientje te betalen of door zelf voor een geschikte plaatsvervanger te zorgen probeerde menige jonge man aan die brandplicht te ont komen. Landelijk Ook tegenwoordig is de animo onder jongeren om bij de brandweer te gaan niet bijster groot. Fierens: „Dat is een lan delijk verschijnsel, waarop Zierikzee geen uitzondering vormt. De cursussen die een brandweerman moet volgen, de hulpverlening (bij voor beeld bij zware verkeersonge vallen) weerhouden sommigen ervan om zich bij het brand weerkorps te melden. Veel jon gens kiezen in zo'n geval voor een cursus waarmee ze in hun werkkring hogerop kunnen ko men" vertelt Fierens, die daar bij opmerkt dat het in Zierik zee toch altijd nog lukt om het korps op volle sterkte (dertig man) te houden. Die hulpverlening die, zo blijkt uit de woorden van de Zierik zeese brandweercommandant, een confrontatie met soms af grijselijke situaties inhoudt, is één van de taken die de brand weerman er de laatste jaren bij heeft gekregen. Brandweer man zijn beperkt zich allang niet meer tot het blussen van branden en zorgen voor een stukje brandpreventie. Fie rens: „Zo begin jaren zeventig kwamen daar het omgaan met gevaarlijke stoffen bij en moes ten er cursussen perslucht wor den gevolgd. Daarna volgde de hulpverlening en halverwege de jaren tachtig kwam daar nog de hulpverlening in bijzon dere omstandigheden (rampen bestrijding) bij. Calamiteit Dit laatste houdt in dat het korps Zierikzee twaalf man en één voertuig vrij moet maken mocht zich op de Maasvlakte, in het Sloegebied of bij de kerncentrale in Borssele een calamiteit voordoen. Dit alles vervolg pagina 5 Brandweercommandant H. J. Fierens:Ministerie moet inzien dat voorde vrijwillige brandweer man de grenzen van het toelaatbare zijn bereikt wat betreft de verhouding tussen de vergoedingen en de risico's van zijn werk". (Foto: Joop van Houdt). ZONNEMAIRE - „Ik ben maar een amateurtje, maar ze zijn steeds tevreden met me geweest. Dat is al heel wat". Na twintig jaar op vrijwillige basis het koor van de plattelandsvrouwenafdeling NBvP Noordgouwe en omstreken te hebben geleid en bege leid, besloten M. W. van 't Veer uit Zonnemaire en zijn echtgenote A. W. van 't Veer-van Dijke daar mee te stoppen. „Het wordt me teveel. Ik ben bijna 70 jaar en soms ben ik doodmoe na een repetitie. Want dat is behoorlijk inspannend", aldus de bejaarde di rigent. De waardering voor zijn inzet gedurende afgelopen 20 jaar kwam duidelijk tot uiting tij dens de feestavond die de plat telandsvrouwenafdeling spe ciaal ter gelegenheid van het echtpaar Van 't Veer hield. In het dorpshuis te Zonnemaire werd een toneelstuk opgevoerd en een feestlied gezongen die beide speciaal waren geschre ven op het muzikale echtpaar. Presidente M. T. Vleugel- Mandemaker uitte in een toe spraak de waardering die men binnen de afdeling heeft voor het echtpaar Van 't Veer. Zij was het ook op wiens ver zoek Van 't Veer en zijn vrouw 20 jaar geleden begonnen met de begeleiding van het platte landsvrouwenkoor. „Mevrouw Mandemaker was toen ook een periode presidente van de plat telandsvrouwenafdeling. Zij vroeg me of ik een groepje plat telandsvrouwen wilde dirige ren dat ter gelegenheid van Kerstmis een koor vormde. En Dirigent M. van 't Veer en echtgenote (achter het orgel) namen gisteren, maandag, afscheid van de NBvP. (Foto: Joop van Houdt). of mijn vrouw ze wilde begelei den op het orgel". Verkoudheid Dat verzoek werd gedaan om dat Van 't Veer en zijn vrouw ook in de kerk te Zonnemaire al eens een gelegenheidskoor begeleidden. De kunst van het dirigeren kwam de oud-Noord- gouwënaar aanwaaien. Of zo als hij het zelf uitdrukt: 'Dat is uit een verkoudheid gekomen'. „Vroeger toen ik in het kerk-' koor zat en de dirigent was ziek zeiden ze: „Toe Van 't Veer, ga jij er eens voor staan". Na twee jaar ter gelegenheid van Kerstmis een gelegen heidskoortje van plattelands vrouwen te hebben geleid, vroeg mevrouw. Mandemaker Van 't Veer in januari 1971 om een vast koor van plattelands vrouwen op te richten en te lei den, „Want het gelegenheids koor klonk zo mooi zeiden ze. Een dat werkte natuurlijk sti mulerend". Het nieuwe koor werd steeds groter en telde op den duur 35 dames. „Maar er was wel veel verloop. Het was soms net een duiventil vanwege verhuizin gen en bevallingen". Elke week op maandag was de vaste oefe navond. „In het begin aan huis bij mevrouw Mandemaker en bij huisarts Van der Waarden in Noordgouwe. Later zijn we in het dorpshuis te Zonnemaire gaan repeteren". Het repertoire was zeer geva rieerd. Het koor zong zowel gewijde- als volksliedjes. En met succes. „We werden steeds vaker gevraagd om op te tre den. Op de Rode Kruisboten met zieken en gehandicapten, bij andere plattelandsvrou wenafdelingen en in bejaar denoorden". De vrouwen van het koor maakten een eigen uniform en het zangkoor flo reerde. Gedurende al die jaren zorgde de echtgenote van Van 't Veer, mevrouw Van 't Veer-Van Dijke voor de muzikale begeleiding. „In het begin namen we ons ei gen orgel mee als we moesten optreden. Maar dat viel niet mee, dat was zo'n zwaar ding. We moesten steeds een boer charteren om het gevaarte met een tractor en aanhangwagen te vervoeren. Soms helemaal naar Renesse of Scharendijke. Het werd goed vastgesjord en dan een kleed erover. Want het moest natuurlijk niet gaan re genen". Na een tip van een orgelstem mer uit Goes, die het kerkorgel in Zonnemaire kwam stem men, gingen Van 't Veer en zijn vrouw naar Kapelle-Biezelinge waar ze een heel oud koffer orgeltje konden kopen. „Dat trok je uit elkaar, je klapte het deksel open en je kon spelen". Van 't Veer heeft altijd genoten van zijn vrijwilligerswerk als dirigent. „Ik vind vrou wenstemmen prachtig. Vooral als ze zuiver zingen. Maar het is ook behoorlijk inspannend om te dirigeren. Dat komt dat je graag wilt dat ze het goed doen. Dan leef je je helemaal in en daardoor ga je je inspannen. En het zijn natuurlijk niet al leen de repetitie-avonden waarop je bezig bent. Mijn vrouw en ik werkten altijd te voren thuis de verschillende partijen van een nieuw lied uit. Die studeerden we in aan de piano. En soms zetten we ze een toontje lager als we dach ten dat de dames zo hoog niet konden halen". Terugkijkend op de afgelopen 20 jaar noemt hij de viering van het tien-jarig bestaan van het zangkoor in 1981 als een van de hoogtepunten. „Toen werd met de complete platte landsvrouwenafdeling een feestavond speciaal voor het koor. Dat was heel gezéllig". Afgelopen maandagavond was het opnieuw heel gezellig in het dorpshuis te Zonnemaire. Behalve de plattelandsvrou wen was ook Van 't Veer zelf in de pen geklommen ter gelegen heid van het afscheid. In een gedicht beschreef hij de afgelo pen 20 jaar. Daaruit bleek ook dat het hem moeilijk viel om met zijn vrijwilligerswerk als dirigent te stoppen. „Maar ik jank niet. want ik ben een nuchter man. Het leven is ge durig afscheid nemen. Dat moet je doen als het nog kan". Het koor, dat momenteel 23 le den telt, komt na Van 't Veer niet zonder dirigent te zitten. De heer Knop uit Bruinisse heeft zich bereid verklaard het dirigentschap op zich te ne men. De mens is het enige levende wezen dat vuur maakt. Rivarol HET WEER Heldere nacht en een minimum temperatuur van ongeveer -4 gra den. Overdag zonnig bij een mid- dagtemperatuur van rond het vriespunt. Zuidoostelijke wind, ma tig, aan de kust en op het IJssel- meer af en toe krachtig. r De mijnenjager Zierikzee vertrekt mogelijk naar de Golf. Voorzitter drs. P. Schotte van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland wees op het belang van de Mid den Zeeland-route voor de gemeenten. De amateur comedie Zierikzee brengt de eenakter De Eetkamer op de planken. Monique Schipper won met 16.15 meter het onderdeel kogelstoten tijdens Indoor Zeeland. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's RIJSWIJK - De traditionele roltyperingen van huis vrouw, studerende en werkende voldoen niet meer. Mensen vervullen deze bezigheden steeds meer naast elkaar. Dat is een conclusie van het rapport „Tijd komt met de jaren" van het Socaal en Cultu reel Planbureau (SCP). Vooral mensen van 20 tot 50 jaar met een hoge opleiding hebben het druk. Zij besteden ongeveer 50 uur per week aan huishoudelijk werk en betaal de arbeid. Bovendien volgen zij meer cursussen dan andere bevolkingsgroepen, gaan zij vaker uit en reizen zij meer. Over het algemeen wonen zij in de grote stad en verdienen per huishouden 3000 tot 4000 gul den netto per maand'. Boven dat inkomen wordt het wat rustiger, omdat dan een huis houdelijke hulp of kinderop pas in beeld komt. Huishoudelijk werk Doordat vrouwen meer tijd aan betaalde arbeid zijn gaan besteden, is hun aandeel in het huishoudelijk werk iets afge nomen. Ze doen echter nog al tijd veel meer dan mannen. VrQuwen van 20jaar en ouder besteedden in 1985 gemiddeld 33 uur per week aan het huis houden tegen 36 uur in 1975. Mannen breidden hun huishou delijke arbeid uit van 10 tot 12 uur per week. Bij de tweeverdieners doen vrouwen drie keer zoveel aan het huishouden dan mannen, bij de alleenverdieners 4,5. In 1975 lagen die verhoudingen' respectievelijk op 4:1 en 6:1. „Huishoudelijk werk ontwik kelt zich van een specialisme van huisvrouwen tot een alge meen voorkomende nevenbe zigheid van zelfstandig wonen de volwassenen", zo concludeert het SCP. Advertentie Voor: naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Advertentie 'n Levenspartner of vriendschap? Neem contact met ons op voor 'n geh. vrijbl. gesprek. St. „DISCREET" Onze consulente: Mevr. J. de Leeuw, Tel. 01113-1738 b.g.g. hoofdkantoor 04750-28545 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabohnement a f 45,— jaarabonnement a f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening: 3£ Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1