TBSBnp het verleden Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten SAMAN BV De tijd: HEDEN Midden- en klein bedrijf positief over WRR- conclusies Nieuwe presentatie kostuum collectie in Centraal Museum Hoorzitting afronding Poort ambacht België roept diplomaten uit Irak terug Onderzoek naar effecten van kokkel- visserij Drs. A. C. Drinkwaard vervroegd uitgetreden Artsen vereniging bepleit voorkomen oorlog VRIJDAG 11 JANUARI 1991 NR 24879 7 Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 19.30 uur ds. N. de Boo, bevestiging ambtsdragers. Kinder(neven- dienst. 11.00 uur ds. K. Hen- drikse. Zondagsuur/kinderne- vendienst. 18.30 uur dr. A. Job- sen, gez. Herv.-Geref. Jeugd dienst in Gasthuiskerk. Kerk- werve: 11.00 uur dhr. A. v. d. Ploeg, Goes. Geen zondags school. Serooskerke: 10.00 uur dhr. J. E. van Es. 11.30 uur zon dagsschool. Burgh: 10.00 uur ds. R. J. ten Have. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. C. Haas noot. Renesse: 9.30 uur ds. C. Bregman. 19.00 uur Avondge bed. Noordwelle: 11.00 uur ds. C. Bregman. Scharendijke: 9.30 uur ds. H. F. Meijer. Kin- dernevendienst 4-12 jaar. Brou wershaven: 9.30 uur mevr. C. A. van Eek, Leiden. Zonnemaire: 11.00 uur mevr. C. A. van Eek, Leiden. 9.45 uur zondags school. Noordgouwe: 11.00 uur ds. D. R. Jonker. Dreisehor: 9.30 uur ds. D. R. Jonker. 11.30 uur zondagsschool. Ouwer- kerk: 10.00 uur dhr. Lambal- gen, Schiedam. Nieuwerkerk: 10.00 uur dhr. A. I. Fluit, Gou da, in Geref. kerk. 17.00 uur ds. P. J. Westerneng, St. Laurens. Oosterland: 10.00 uur ds. G. Wassenaar, Haamstede; jeugd- kapel; zondagsschool; 18.00 uur ds. H. Ommering, Alphen aan den Rijn. Sirjansland: 10.00 en 18.30 uur ds. H. J. Boer. Brui- nisse: 10.00 uur ds. J. de Roo, voorbereiding viering H.A., 17.00 uur ds. J. de Roo. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur eerw. heer B. Oosterloo, Middelharnis. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur dr. A. Job- sen, 18.30 uur dr. A. Jobsen, Geref./Herv. jeugddienst in Gasthuiskerk. Haamstede: 10.00 uur ds. J. W. v. d. Linden, Zoetermeer, 19.00 uur drs. Westerneng, St. Laurens. Scha rendijke: 10.00 uur ds. R. Ka mermans, 19.00 uur da. J. J. van Zoelen. Brouwersha- ven/Zonnemaire: 10.00 uur da'. J. J. van Zoelen, 18.30 uur ds. R. Kamermans, Scharendijke. Nieuwerkerk: Geref. kerk: 10.00 uur dhr. A. I. Fluit, Gou da, kindernevendienst. 17.00 uur ds. P. J. Westerneng, St. Laurens. Bruinisse: 10.00 uur ds. A. Gootjes, H.A. 17.00 uur ds. A. Gootjes, dankzegging H.A. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur lees- dienst, 18.30 uur ds. W. F. Wis selbak. Christelijke Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 en 19.00 uur ds. J. Oosterbroek. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. H. Kor ving. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. M. Dijkstra. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 09.30 en 15.30 uur leesdienst. Ooster land: 10.00, 14.30 en 18.30 uur ds. G. M. de Leeuw, Barneveld. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 13.30 en 18.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Brui nisse: 10.00 en 17.00 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur leesdienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Zaterdag 19.00 uur Eucharistieviering. Zondag 10.00 uur Eucharistieviering. Na afloop Nieuwjaarsreceptie in parochiecentrum. Haamste de: zondag 11.30 uur Eucha ristieviering. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samen komst. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zondagen om 10.00 uur en op de woensdagavonden om 20.00 uur. Apostolische Kerk Zierikzee: UVV-gebouw, Kerk hof Z.Z.: 9.30 uur dienst. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 18.00 uur ds. J. Oosterbroek. ,,En toen Hij nog dichterbij ge komen was en de stad zag, weende Hij over haar, en zei- de: ,,Och, of gij ook op DEZE DAG verstondt wat tot uw vre- fle dient; maar thans is het ver borgen voor uw ogen". Lucas 19 41-42 We moeten de tijd opmerken, dat God naar ons omziet. Die tijd is VANDAAG, HEDEN. Ie der van ons moge tot zichzelf zeggen, dat morgen té laat kan zijn. Vandaag nog dienen we berouw te hebben over onze zuurheid, halsstarrigheid, on geloof, wilszwakte, achterklap - ieder bedenke, waaraan hij zich schuldig maakt, HEDEN is het dat wij het leven moeten beginnen, dat een Christen past, daarbij biddend tot de Heer in de hoge, dat Hij ons recht moge leren: ,,te letten op der dagen tal, ons door Uw wijsheid latend' lei den". Soms is het zo uiterst moeilijk te begrijpen of te geloven, dat de schuld van mijn zonden, mijn fouten bij mij zelf ligt. Dan zou ik willen opstaan en de twijfel stukslaan; want dan komt het leven in het geding. Schuldgevoel is in strijd met alle logica. Maar juist daarom is het „sprake des levens". Zon daar zijn, dat betekent', van God verre zijn, maar slechts hij, die van God verre is, kan Hem nabij zijn. Ouwerkerk 10-01-'91 M. J. Rouw Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Grootegast en Doezum: mw. G. C. Eppink te Winsum en Baard en Oosterlit- tens. DEN HAAG - Het KNOV, de grootste werkgeversorganisa tie in het midden- en kleinbe drijf, vindt het WRR-plan (in het rapport over grotere ar beidsdeelname) om het mini mumloon te verlagen „een stap in de goede richting" om arbeid goedkoper te maken. De daaraan gekoppelde invoe ring van een aanvullende partner-uitkering (in geval de ze geen betaald werk heeft) is volgens het KNOV een „inte ressante gedachte". Ook aanscherping van het sanctiebeleid krijgt de instem ming van de mkb-werkgevers. „Het weigeren van scholing, werkervaring of werk door een werkloze mag niet ongestraft blijven." Minder tevreden is het KNOV met de suggestie van de WRR de eerste zes weken van ziekte van een werknemer voor reke ning van de werkgever te laten komen. De kleinere, christelijke zuste rorganisatie NCOV is het met de WRR eens dat de kinderop vang moet worden verruimd om het voor vrouwen aantrek kelijk te maken aan de slag te gaan. De WRR denkt onder meer aan een „kinderopvang- toeslag". UTRECHT - Na een afwezig heid van ruim een jaar is vanaf 19 januari in het Centraal Mu seum in Utrecht opnieuw de kostuumcolleetie te zien. De kostuumzaal is in die periode ingrijpend vernieuwd naar ideeën van vormgever Jos Stoopman en mode-stylist Maarten Spruyt. Tegelijkertijd opent in het mu seum de presentatie „Zaal der goede intenties". Daarmee wordt tot en met 3 maart een beeld gegeven van de bedoelin gen van de nota „Landelijk presentatiepunt voor mode en kostuums". Daarin bepleit het Centraal Museum een bunde ling van de kostuumcollecties van onder meer het Haags Ge meentemuseum, het Rijksmu seum, het Textielmuseum in Tilburg en het Centraal Mu seum zelf. De' presentatie be staat uit een historisch onder zoek van één aspect van mode, actuele presentaties van Ne derlandse ontwerpers als Puck en Hans, People of the Laby rinths, Gletcher, Orson Bodil en Mac Maggie en een solo presentatie van Romeo Gigli. ZIERIKZEE - Donderdag 17 ja nuari wordt in het stadhuis in Zierikzee een hoorzitting ge houden over de afronding van Poortambacht VII. De hoorzit ting begint om 19.30 uur. i Het gaat bij die afronding om indeling van de openbare ruim te in rijbanen, parkeervakken en groenstroken in met name Mantelmeeuwstraat en Zilver meeuwstraat. Er kan, tot 1 fe bruari, ook schriftelijk gerea geerd worden op de plannen. BRUSSEL - België heeft, net als onder andere Nederland, besloten zijn diplomaten in Baghdad tijdelijk naar huis te rug te roepen, zo heeft het mi nisterie van buitenlandse za ken in Brussel donderdag meegedeeld. Minister van buitenlandse za ken Mark Eyskens nam deze stap na ruggespraak met zijn collega's van de Europese Ge meenschap. Het gaat om een voorzorgsmaatregel. De am bassade blijft open, aldus het ministerie. ZIERIKZEE - Kokkelvisserij wordt in Nederland door maximaal 36 schepen in een beperkte periode uitgevoerd in de Waddenzee, de Oosterschel- de en voor de Zeeuwse kust. De kokkels worden grotendeels ingeblikt en geëxporteerd, o.a. naar Spanje. In' deze sector werken ca. 600 mensen. Een belangrijke consument van de kokkel is de scholek ster. Een mogelijk bedreiging van de scholeksterpopulatie door een te hoge visserijdruk is voor de natuurbeschermers aanleiding geweest aan te drin gen op een beperking van de kokkelvisserijZij werden hierin gesteund door onderzoe kers die. 1990 een kokkelarm jaar noemen. De toenmalige minister van landbouw, na tuurbeheer en visserij heeft daarop en groot deel van de Waddenzee en een deel van de Oosterschelde niet voor de kokkel visserij opengesteld. Tegen dit besluit is door de ge zamenlijke kokkelvissers ook Arob-beroep ingesteld en een schorsingsverzoek ingediend bij de Raad van State. Het be sluit van de minister werd op juridische gronden geschorst en bovendien vond de Raad van State dat de minister „onvol doende aannemelijk heeft ge maakt dat de kokkelvisserij uit een oogpunt van bescher ming van de vogelstand uit de onderhavige wateren moet worden geweerd". Daarmee hebben de kokkelvissers die van mening zijn dat 1990 een normaal kokkeljaar is ge weest, hetgeen uit de vangsten is gebleken, gelijk gekregen. De deskundigen zijn het niet eens over de mogelijke gevol gen van de kokkelvisserij op onder meer het voedselaanbod voor scholeksters. In de weten schappelijke literatuur bestaat hierover geen eenduidigheid. Hierdoor kan de situatie ont staan dat voor de kokkelvisse rij vergaande besluiten worden genomen op basis van interpre tatie van eigen waarnemingen van onderzoekers of op basis 91/346. Het oude tramstation in Zierikzee heeft bijzonder veel van de Watersnoodramp geleden. Bijna een jaar lang wisselden eb en vloed elkaar tweemaal per dag, in en om gebouw, af. Bij eb kon men er met lieslaarzen doprheen waden en bij vloed stond het water wel twee meter hoog. Na de ramp werd het gebouw geheel hersteld, gemoderniseerd en als busstation in gebruik genomen. In het kantoor werd nu ook de goederenadministratie van het gehele RTM-net ondergebracht, het geen voorheen in het hoofdkantoor aan de Rosestraat te Rotterdam plaats vond. Na de verhuizing van de RTM-directie uit Rotterdam naar Zierikzee is het gebouw ook nog korte tijd in gebruik ge weest als hoofdkantoor. Het werd in 1972, na het gereedkomen van het huidige gebouw, gesloopt. In het nieuwe en veel grotere stationsqebouw zetelt nu de NV Streekvervoer Zuid-West-Nederland (ZWN). Correspondentie over deze rubriek Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. Snoekgracht 10-1 70 n van Kaap Finisterre naar Santos AMSTERDAM - Het Anne Frank Huis in Amsterdam heeft het afgelopen jaar 647.746 (in 1989: 606.092) be langstellenden getrokken. Dat is het grootste aantal sinds het huis als museum is open gesteld, nu dertig jaar geleden. Dit heeft de Anne Frank Stich ting bekendgemaakt. AMSTELVEEN - De tien door de KLM bestelde McDonnell Douglas MD-11 vliegtuigen worden uitgerust met motoren van het type CF6-80 C2 van de Amerikaanse fabrikant Gene ral Electric, die ook de motoren van de bestaande KLM-vloot heeft geleverd. van vermoedens van natuurbe schermers die daarmee be stuurders weten te overtuigen. Daarom zijn de kokkelvissers van mening dat een onafhanke lijk natuurwetenschappelijk onderzoek naar de ecologische gevolgen van de kokkelvisserij moet worden uitgevoerd. De kokkelsector van Zevibel heeft hiertoe opdracht gegeven aan het Raadgevend Ingenieursbu reau DHV B.V. te Amersfoort. Het onderzoek zal zich niet be perken tot scholeksters, maar ook naar andere mogelijke in vloeden van de kokkelvisserij op het ecosysteem zal worden gekeken. De resultaten van het onder zoek zullen door de kokkelsec tor worden gebruikt bij het opstellen van visplannen en ten behoeve van de juiste beeldvorming van deze, voor ons land niet. onbelangrijke, tak van visserij. ZIERIKZEE - Aan drs. A. C. Drinkwaard (64), is met ingang van 1 januari 1991 eervol ont slag verleend uit zijn dienstbe trekking bij het ministerie van landbouw en visserij afdeling Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO). Drs. Drinkwaard kwam op 10 juli 1955 in dienst bij het RIVO als adjunct wetenschappelijk ambtenaar, tegen een salaris van 425,- per maand en werd in 1970 bevorderd tot weten schappelijk hoofdambtenaar. In zijn ambtelijke loopbaan ontpopte hij zich als een zeer bekwaam ambtenaar die vele publikaties het licht liet zien op het gebied van de schelpdie rencultuur, de visserij en mari- cultuur. Verschillende publica ties verschenen in het Engels en in het Duits. In de na oorlogse periode is hij niet weg te denken en bewees hij on schatbare diensten door zijn onderzoeken. Als zodanig kreeg hij ook internationale faam. Open Oosterschelde Hij schaarde zich in de zestiger jaren onvervaard aan de zijde van de strijders van een open Oosterschelde, omdat hij inzag dat algehele afsluiting van het estuarium van het Deltage bied, de doodsteek zou zijn voor een deel van de Neder landse zeevisserij en van de schelpdierencultuur. Dit zinde de lobby die zich had gevormd voor afsluiting van dit gebied niet. Niet hij kreeg van zijn su perieuren een spreekverbod opgelegd en werd weggepro moveerd naar het mossel proefstation Het Horntje op Texel. Dat was in 1969. Op alle visserij dagen en jaar vergaderingen in Zeeland en elders bleef hij de graag gezie ne gast, die met kennis van za ken, onder de vissersbevolking levende vragen, wist te beant woorden en dikwijls ook als spreker een onderwerp behan delde, de visserij betreffende. Binnenkort spreekt hij ook weer in Yerseke, want hij moge als rijksambtenaar ontslag hebben genomen, als weten schapsman zal hij als zijn ge zondheid dat toelaat, nog wel een aantal jaren beschikbaar blijven en een vraagbaak voor velen, nationaal en internatio naal. EINDHOVEN - De Nederland se vredesactivist Hans Uwland is teruggekeerd in Nederland. Een woordvoerder van de Ak- tiegroep Vredesgolf deelde dit woensdag mee. Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-12647 UTRECHT - De Stichting Na tuur en Milieu heeft diverse procedures aangespannen om zandwinning in het IJmeer stop te zetten. Kort voor de jaarwisseling heeft de stich ting een kroonberoep ingesteld tegen de door de firma Scher mers, een zandwinningbedrijf, aangevraagde vergunning. Verder heeft de stichting de Arob-rechter gevraagd het machtigingsbesluit, op grond waarvan Schermers thans zand wint, in afwachting van de ver gunningverlening te vernieti gen. De twee boekenbonnen van 10,- als prijs van de vorige weekpuz- zel gaan naar: T. J. Saman-Bakker, Kaersemakerstraat 17, Zierikzee en Ilona v. d. Wekken, Heuvelsweg 3, Kerkwerve De oplossing van vorige week, vrijdag 4 januari, luidt als volgt: Tekenkamer en kerstgroet. De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierik zee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk woensdag 16 januari in ons bezit zijn. Onvoldoende gefrankeerde enveloppen dingen niet mee naar een prijs. Horizontaal: 1. bluffer; 8. vermogend; 9. stad in Brazilië (ver kort); 10. nachtroofvogel; 12. zeilvaartuig; 13. ovaalvormig verf- plankje; 15. lengtemaat; 17. zandachtig; 18. op deze manier; 19. muzieknoot; 21. Europeaan; 23. verbrandingsrest; 24. sportterm; 26. roofvogel; 28. lidwoord; 29. harde delfstof; 30. verhaal van aan zienlijke omvang; 32. onderdeel v.e. tennispartij; 34. rivier in Rus land; 36. vlaktemaat; 38. wild zwijn; 39. vieze lucht; 40. bloedvat; 41. dakbedekking; 43. familielid; 45. teer, mager; 46. makker; 49. bloem; 52. dieregeluid; 54. hengselmand; 55. omwenteling; 56. voegwoord; 57. hofpersoon in vroegere jaren; 59. windrichting (afk.); 61. oude lengtemaat; 62. slaapplaats; 63. waterkoud; 65. bende; 68. vreemde titel; 69. hoofddeksel; 71. lofdicht; 72. vogel snavel; 73. smulpaap. Verticaal: 1. hakwerktuig; 2. maangestalte (afk.); 3. bontgekleur de papegaai; 4. graanpakhuis; 5. vrouwelijk rund; 6. uitroep; 7. gezichtseinder; 8. manier van zingen v.e. kanarie; 11. deel v.e. ja pon; 12. vleesnat; 13. stand, houding; 14. drietal; 16. gewricht; 17. zoete lekkernij18. smaakgewaarwording; 20. rivier in Duitsland; 22. land in Europa; 24. sportevenement (afk.); 25. vraatzuchtige vis; 26. rode edelsteen; 27. symbool van radium; 29. verlengstuk van de mast v.e. schip; 31. punt aan de hemelbol dat loodrecht on der onze voeten ligt; 33. bijbelse naam; 35. deel v.e. auto; 37. sier lijk dier; 42. sterk oxyderend gas; 44. koppel, paar; eerstkomende (afk.); 48. peulvrucht; 50. vloeibare spijs; 51. bijwoord; 53. vaar tuig; 56. telwoord; 58. koraalbank; 60. boodschapper; 62. manne lijk dier; 64. deel v.h. oor; 66. kledingstuk; 67. alvorens; 68. scheepsvloer; 70. persoonlijk vnw.; 72. dieregeluid. Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes: 40, 44, 4, 10, 37, 49, 31, 65, 45, 48 en 60, 42, 30, 29, 55, 13, 16, 3, 53, 14? Uit de krant van 50 jaar geleden Boerenleenbank Zonnemaire Verzoeke dringend inle vering R.C.- en Spaar boekjes tot bijschrijving van rente, enz., op Dins dag 28/1 voor de namen van A t/m L en Woens dag letters M t/m Z, tel kens van 3 tot 9 uur, in Café van Splunter. Boekjes kunnen direct weer worden meegenomen. Het bestuur Westelijk Schouwen Nu de brandstoffen schaarsch zijn, ziet men de bevolking van onze streek in veel sterker ma te dan andere winters het geval is, het houtgewas rooien. Dit is begrijpelijk, want als brand stof heeft dit hout zeker waar de. Er is evenwel een gevaar aan deze houtkapperij verbonden, n.l. deze, dat daardoor het na tuurschoon van onze streek ernstig dreigt te worden aange tast. Dit is te meer het geval, omdat vaak in het wilde weg gerooid wordt, waardoor groote schade wordt berok kend. Zooals bekend veron dersteld mag worden, heeft men voor het rooien een ver gunning noodig. Of de over heid hieraan wel de noodige aandacht besteden kan is in de- - ze tijdsomstandigheden mis schien niet mogelijk. ZIERIKZEE - Bij de 36 ver duisterde straatlantaarns ko men er, naar verluidt, nog 50 bij. Voetbal in Zeeland De gevolmachtigde van den Rijkscommissaris in Zeeland heeft er in het belang van de Zeeuwsche voetballers voor ge zorgd dat de Brabantse elftal len weer naar Zeeland kunnen reizen. Deze elftallen hebben vergunning gekregen om Zee land binnen te reizen. De voet balcompetities kunnen nu weer geregeld doorgaan. ELLEMEET - Maandagmiddag pl.m. 4 uur (W.T.) zal er ten Ge meentehuize gelegenheid zijn voor kostelooze vaccinatie. We wijzen er nog eens op, dat de beste leeftijd voor de inenting ligt tusschen 3 maanden en 2 jaar en dat men niet meer on beperkt vrij is de inenting van zijn kinderen na te laten. NIJMEGEN - De opvang van gewonden zal bij een Golfoor log volstrekt tekort schieten. Het sturen van een hospitaal schip met 30 bedden en 40 man medisch personeel is niet meer dan de bekende druppel op een gloeiende plaat. Daarom moe ten politici er alles aan doen om een gewapend conflict te voorkomen. Dat is de kern van een brief die de Nederlandse Vereniging voor Medische Polemologie (NVMP) aan de leden van de Tweede kamer heeft gestuurd. Met name voor getroffen bur gers is de beddencapaciteit in de regio volstrekt ontoerei kend. Amerikaanse schattin gen geven aan dat rekening moet worden gehouden met 3.000 tot 12.000 doden en 12.000 tot 15.000 gewonden, aldus de NVMP. IN de golf staan in het totaal 6.000 ziekenhuisbedden. „Een aantal dat alleen al voor mili taire slachtoffers niet voldoen de is en zeker niet voor slacht offers onder de burgerbevol king". Alleen al de verzorging van de 24.000 patiënten met ernstige brandwonden zijn 8.000 gespecialiseerde artsen nodig. Dé vereniging spreekt verder haar bezorgdheid uit over de levenslange psychische klach ten waaraan een groot aantal slachtoffers bloot komt te staan. „Het begrip post traumatische stress-stoornis is door de ervaringen met Viet- nam-veteranen in de psychia trie een algemeen bekend be grip geworden". De NVMP en haar grote (inter nationale) broer, de IPPNW, vindt dan ook dat alleen al op medische gronden een oorlog niet gevoerd mag worden. „Het bestaan van honderdduizend of meer mensen is in het ge ding. Zijn er werkelijk geen andere mogelijkheden? Is de zaak waar het om gaat werke lijk zo absoluut", aldus de NVMP in haar brief aan de ka merleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 7