Kamerlid H. Eversdijk wil einde aan oesterstroperij 'Versterking ZLM geen doel maar middel van belangenbehartiging' Ganzennotitie niet overtuigend Strao in Burgh-Haamstede belooft weer echt dorpsfeest te worden 'Dierproeven zaak politiek' Voorzitter H. C. van der Maas over toekomst ZLM: Discussie binnen ZLM: Zaterdag 9 februari worden de paardehoeven gewassen 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Boeren in verzet; een beeld uit 1989 dat in feite aan actualiteit niets heeft ingeboet. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Hij wond er geen doekjes om, ZLM-voorzitter H. C. van der Maas. „Niet alle bedrijfsgenoten zullen even welgemoed het nieuwe jaar zijn inge gaan. Er zijn heel wat landbouwpolitieke ontwikkelingen die een negatief stempel drukken op de agrarische bedrijfsvoering", aldus Van der Maas in zijn welkomstwoord op de eerste vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat versterking van de ZLM geen doel moet zijn, maar een middel om te komen tot een optimale belangenbehartiging van boeren en tuinders. Het rommelt nog steeds in het agrarisch bedrijf, zo bleek uit de woorden van Van der Maas. Het water stijgt een aantal van hen tot de lippen en de kritiek op de boerenorganisaties wordt steeds heviger. Onte rechte kritiek volgens Van der Maas, maar hij tekende daar meteen bij aan wel begrip te hebben voor het ongenoegen onder de boeren. „Veel bedrijfsgenoten staan immers voor ingrijpende be slissingen. Of ze gaan over tot drastische bedrijfsaanpassin- gen of ze besluiten om deeltijd- boer te worden of ze zetten er definitief een pünt achter. In die situatie wordt het uiterste gevraagd van de mensen zelf en van de organisatie", aldus Van der Maas. Hij verzekerde de aanwezigen dat de ZLM zich tot het uiterste zal inspannen om de nodige economische en sociale begeleiding te geven. „Niet alleen ten dienste van de blijvers, maar ook voor de be drijfsgenoten die part-time gaan werken of willen stop pen", aldus Van der Maas. Creativiteit „We zullen als ZLM tevens dui delijk moeten maken dat regel matige aanpassing en creativi teit in de bedrijfsvoering het veel meer collega's mogelijk zal maken om boer en tuinder te blijven dan nu door velen ge dacht wordt", zo vervolgde Van der Maas. „De ZLM is er om daartoe assistentie te geven en zo praktisch mogelijk voor waarden te bevorderen. Voor waarden die aanpassingen en continuïteit van de onderne ming mogelijk maken. In die zin is de ZLM middel en geen doel op zichzelf. Een middel ten dienste van onze leden- bedrijfsgenoten". Van der Maas ging in zijn toe spraak ook in op de Gatt- onderhandelingen. Onderhan delingen die volgens hem de sastreuze gevolgen zullen heb ben voor de Nederlandse ak kerbouw en rundveehouderij. Ook refereerde Van der Maas aan de 'Brusselse ideeën' om het uniforme EG-markt- en prijsbeleid is te wisselen voor een gedifferentieerd inko mensbeleid. Een beleid dat volgens Van der Maas eenzijdig sociaal gericht zal zijn op de landelijke gebie den en funeste gevolgen heeft voor alle sectoren van land- en tuinbouw. „Als het werkelijk die kant op gaat zullen we er voor moeten vechten om ook in Nederland nationaal een rele vante plattelandshectaretoe slag dan wel produkteenheids- toeslag af te dwingen", aldus de ZLM-voorzitter. Van der Maas bracht verder de nationale natuur-, milieu-, en ruimtelijke ordeningsplannen onder de aandacht. Hij stelde dat die plannen onevenredig zwaar drukken op de land bouwsector. „Nog sterker dan voorheen zal vanuit de land bouw duidelijk gemaakt moe ten worden dat er voor een aan zienlijk deel van deze beleids voornemens in de boerenprak- tijk geen enkel draagvlak aan wezig is. Als landbouworgani satie willen noch kunnen wij voor een dergelijk beleid in een toenemend aantal gevallen ver antwoordelijkheid op ons ne men", aldus Van der Maas. Verhuizing: In zijn 'nieuwjaars'-toespraak stond Van der Maas ook even stil bij de op stapel staande verhuizing van de ZLM naar het nieuwe Landbouwhuis. Hij stelde dat die verhuizing met de nodige nostalgie gepaard zal gaan, maar toch overwe- gens positief dient te worden bekeken. „Een nieuw be drijfspand is immers karakte ristiek voor een organisatie waar vertrouwen in de toe komst overheerst. Waar niet getwijfeld wordt aan nut en noodzaak van het produkt dat geleverd wordt. In ons geval bestaat dat produkt uit collec tieve en individuele dienstver lening en belangenbehartiging aan en voor onze leden. Boeren en tuinders in Zeeland en Bra bant", aldus Van der Maas. GOES - Het is niet aan een belangengroep om een ethisch oordeel te geven. Dat was de eindconclusie van een discussie binnen het hoofdbestuur van de ZLM naar aanleiding van de rapportage van de commissie veehouderij. De keus gaat, zo werd tijdens de vergadering van het hoofdbestuur gesteld, tussen 'Ja, mits' en 'nee, tenzij'Ja mits' wil zeggen dat alle onderzoekingen geoor loofd zijn mits er in negatieve zin geen grenzen worden over schreden. 'Nee, tenzij' wil zeggen dat er vrijwel niets is toe gestaan tenzij bewezen wordt dat onderzoek nuttig, noodzake lijk en veilig is. Het hoofdbestuur van de ZLM vind dat het niet aan haar is om in deze een ethisch oordeel uit te spreken. „Dit dient op brede maatschappelijke schaal te gebeuren en derhalve heeft de politiek het laatste woord", aldus het hoofdbestuur. iw» - V 5V* -OWx l *5* GOES - De officiële reactie komt pas in februari, maar nu al heeft het hoofdbestuur van de ZLM laten weten niet-overtuigd te zijn door de ganzennotitie van staatssecretaris Gabor. ZLM- voorzitter H. C. van der Maas zei tijdens de onlangs gehouden vergadering van het hoofdbestuur te vrezen dat de schade die ontstaat door het bejaagbaar wild, onder andere de Kolgans, geheel voor rekening gaat komen van de jagers en de boeren. Van der Maas vindt dat de staatssecretaris duidelijk moet maken dat deze schade blijvend uit het jachtfonds wordt betaald. (Archieffoto). YERSEKE - Het CDA-kamerlid Eversdijk vindt dat er een einde moet komen aan de stroperij van Japan se oesters, Creuses, uit de Oosterschelde. Afgezien van zijn bezwaren tegen het grijze danwel zwarte handelscircuit, heeft Eversdijk in het bijzonder be zwaren omdat er groot gevaar voor de volksgezond heid dreigt. Eversdijk heeft dit vrijdag gezegd tij dens zijn jaarrede voor de afdeling Bevelanden van de schippersvereniging KSV Schuttevaer. De visse rij-specialist van de CDA-Tweede Kamerfractie is voorzitter van die afdeling. BURGH-HAAMSTEDE - Overeenkomstig de tradi tie - zeven weken voor Pasen - worden op zaterdag 9 februari de paarden en pony's weer met extra zorg geborsteld emversierd met kleurige rozetten voor de jaarlijkse voorjaarsrit. Het plaatselijk Strao-comité heeft de plannen al weer klaar, als voorgaande jaren belooft het weer een echt dorpsfeest te worden. De plaatselijke maneges zijn al geruime tijd 'uitver kocht', hetgeen wellicht duidt op een groot aantal deelnemers. Het in ere houden van de eeuwenlange traditie en dus het strao-rijden in Burgh-Haamstede zoals het hoort slaat aan en behoeft geen aanpassin gen om deelnemers aan te trekken. In tegenstelling tot de inh'eem- se Zeeuwse platte oester, die er nstig lijdt onder de ziekte Bo- namiae Ostrea, doet de Japan se oester het goed in de Ooster schelde. Die groeit niet alleen op de aan vissers verhuurde oesterpercelen, maar ook daar buiten op zogenoemde vrije ge bieden. Volgens Eversdijk zijn de oesters in de vrije gebieden rijkseigendom, omdat het rijkswater betreft, maar neemt niet iedereen het daar even nauw mee. In de afgelopen maanden werden bij de regu liere handel soms partij,en van 4.000 kilogram Japanse oesters aangeboden, die uit het „vrije" water waren opgevist, aldus Eversdijk. De handelaren kochten bij ge brek aan Zeeuwse platte oesters de Japanse oesters, maar voldeden volgens Evers dijk wel aan de kwaliteitsbe palingen, „Veel erger", aldus het kamerlid, „is echter dat ge bleken is dat grote hoeveelhe den van deze door stroperij verkregen oesters rechtstreeks naar België gaan. Zonder kwaliteitscontrole, zonder aan dacht voor sanitaire bepalin gen en ondeugdelijk verpakt, los in de kofferbak bijvoor beeld". Beunhazerij Eversdijk is van plan minister Bukman van landbouw, na tuurbeheer en visserij op korte termijn te vragen wat er kan worden gedaan aan het voorko men „van deze hand over hand toenemende stroperij en beun hazerij". „Dat is in het belang van de bonafide oesterkweker en oesterhandelaar en bovenal ook in het belang van de consu ment en de goede naam van Yerseke Zeeland als leveran cier van een betrouwbare oester". Het CDA-kamerlid vindt te vens dat er maatregelen moe ten worden genomen om de in sleep van ziekten in de mossel teelt te voorkomen. Zeker als het gaat om de invoer van schelpdieren uit andere wate ren dan de Duitse en de Deense Waddenzee is volgens Evers dijk voorzichtigheid geboden. Eversdijk pleit voor het snel invoeren van een sluitend qua rantainesysteem. Dat klemt des te meer omdat de Zeeuwse mosselkwekers volgenshem dit jaar naar verwachting veel mosselen zullen moeten invoe ren. AMERSFOORT - De studenten aan de Evangelische Hoge school te Amersfoort houden van 22.00 uur donderdagavond tot 10.00 uur vrijdagmorgen een nachtwake van gebed voor een oplossing van het conflict aan de EH. De voorbereidingen voor het strao-feest 1991 zijn, als ge zegd, weer al getroffen en als eerste op het programma staat de inschrijvingsavond. Voor gaande jaren werd, evenals in voorbije jaren, een inschrij vingsavond gehouden. Zo ook dit jaar weer een week vooraf gaand aan het strao-feest op vrijdagavond 1 februari. Voor deze avond zijn alle ruiters die willen deelnemen aan strao 1991 uitgenodigd. Vanaf 20.00 uur die datum kunnen zij zich in Hotel Bom te Haamstede gratis laten inschrijven voor strao 1991. Tevens zullen die avond de paren worden samen gesteld, de route doorgenomen alsook overige 'huishoudelijke zaken' worden doorgesproken. Natuurlijk zijn hierbij ook de vrienden van het strao-feest en overige belangstellenden van harte welkom. Verzamelen Het strao-feest in Burgh- Haamstede op zaterdag 9 fe bruari start om 12.00 uur met het verzamelen, van de ruiters aan de Achterweg te Burgh. Al daar zal tegelijkertijd weder om een jury aantreden ter be oordeling van de versierde paarden en pony's. Later die dag om ongeveer 17.30 uur in Hotel Bom volgt de bekendma king van de jurering en de prijsuitreiking voor de drie mooist versierde paarden en/of pony's door de Ondernemers vereniging Burgh-Haamstede. Om 12.30 uur vertrekt de rui terstoet om via bos eft duin, over het strand (belangstellen den kunnen het 'pootje baden' van de paarden en pony's in zee gadeslaan omstreeks 13.15 uur op het strand nabij de strand- overgang bij de rotonde aan het eind van de Krayensteinweg te Westenschouwen) en door de polder omstreeks 15.00 uur weer te arriveren aan de Meel dijk te Burgh. Onderweg zul len korte 'stops' worden ge- maakt bij de plaatselijke ca- fé's. Zo ook op Burghsluis, waar bij gebrek aan een café (in tegenstelling tot vroeger) het kantoor van de havenmees ter als zodanig dienst zal doen. Aan de Meeldijk te Burgh wacht de stoet dan weer een heerlijke oliebol van de fami lie Kooman. Dorpenrit Vanaf de Meeldijk gaat de fan fare Witte van Haemstede de strao-rijders voor in de dorpen- rit door Burgh en Haamstede volgens de traditionele route. Een kleine wijziging betreft het aandoen van een tweetal café's te Westenschouwen. Het strao-comité achtte het, gelet de duur en de lengte van de rit, wenselijker om beurten bij een van deze café's langs te gaan. Voor 1991 is de beurt aan C. R. Zeelust. Tijdens de dorpenrit en verder gedurende de feestelijkheden worden er door Kees de Kraker ook weer 'schróösels', bereid volgens eeuwenoud recept, ver kocht. In de Ring te Haamstede ont vangt de burgemeester van Westerschouwen dan om streeks 16.00 uur de paar- denstoet, waarna een bezoek aan rusthuis Duinoord volgt. In de slotlaan van kasteel Wit te van Haemstede lopen tot slot de paarden en pony's om het hardst en daarmee komt dan een einde aan het buiten- gebeuren. Omdat tijdens het strao-feest het paard centraal staat, is het Korps der bereden politie te Wassenaar (tijdens de zomer maanden altijd vertegenwoor digd in Burgh-Haamstede) weer verzocht de begeleiding op zich te nemen, in samenwer king met de Rijkspolitie Groep Schouwen-Duiveland In Hotel Bom worden, als aan gegeven, na afloop van het bui- tengebeuren om ongeveer 17.30 uur de prijzen uitgereikt voor de mooist versierde paarden en/of pony's. De prijsuitrei king zal worden opgeluisterd door de boerenkapel van de fanfare Witte van Haemstede. De boerenkapel speelt tot on geveer 19.00 uur en daarmee komt dan een einde aan een ge zellig dorpsfeest. Tot ziens op het strao-feest 1991. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4