Opmerkelijke erfenis voor Zierikzeese Vrijmetselaars e 'Ik heb geen auto met een glazen dak' »Vm*^ Bruse Annemarie Padmos terug van stage in Israëlisch ziekenhuis College Zierikzee ziet niets in subsidie aan Stichting Kledingbeurs Schilderij ds. Johannes Helder uit 1924 Liever teksten uit Koran op pijnlijke plek dan naar ziekenhuis BEL 01110-14739 Ventevogel te gast op nieuwjaars receptie Vrijspraak voor vrouw uit Nieuwerkerk Stichting kan kosten niet langer opbrengen 3 VRIJDAG 11 JANUARI 1991 NR 24879 ZIERIKZEE - „Die man is vijfenveertig jaar voorzit tend meester van de Vrijmetselaarsloge geweest. Dat zou tegenwoordig ondenkbaar zijn. Nu word je steeds voor drie jaar benoemd". Aan het woord is L. van Leeuwen uit Zierikzee, voorzittend meester van de Vrijmetselaarsloge in Zierikzee en hij heeft het over ds. Johannes Helder. Helder vervulde 60 jaar lang het ambt van predikant en speelde een belang rijke rol binnen de Vrijmetselaarsloge. De Zierikzee se loge is sinds kort via een erfenis in het bezit geko men van een geschilderd portret van deze opmerke lijke man. Dr. Johannes Helder, in 1924 geportretteerd door G. v. H. Tromp. Annemarie Padmos zette deze week weer voet op Bruse bodem. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - „Vaak gaan de Bedoeïnen veel te laat naar een ziekenhuis; als ze pijn in hun lichaam heb ben worden er door de medicijnmannen op de pijn lijke plekken teksten uit de Koran op gebrand. Als ze uiteindelijk toch besluiten om een ziekenhuis op te zoeken zijn ze vaak al zo uitgedroogd dat er niets meer aan te doen is", vertelt Annemarie Padmos met een mengeling van enthousiasme en verbijstering. Toen Annemarie Padmos, die in het examenjaar van de HBO-V zit, een onderwerp zocht om te onderzoe ken gedurende haar stageperiode, dacht ze aanvan kelijk aan ontwikkelingssamenwerking in Zuid- Afrika. Wegens enkele problemen kwam dit echter niet van de grond en dus besloot ze samen met twee medestudentes, Leni Blokland uit Stellendam en Gerdien Terlaak uit Numansdorp, een onderwerp uit Israël te kiezen. Van Leeuwen: .Natuurlijk wis ten wij wel van het bestaan van ds. Helder af, maar als je zo'n schilderij in je bezit krijgt ga je je pas echt in iemand verdie pen". Van Leeuwen dook der halve de historie in om de le vensloop van Johannes Helder boven water te halen. Zijn naspeuringen zijn niet zonder resultaat gebleven. Friesland Johannes Helder werd geboren in het Friese Aalsum in de ge meente Oostdongeradeel. In 1864 werd Helder bevestigd als predikant en in 1879 trad hij toe tot de orde van de Vrijmet selarij in Harlingen. Zeven jaar later, in 1885 werd Helder, toen predikant in Barradeel, beroepen door Zierikzee. Op 1 mei werd hij bevestigd als pre dikant in de plaats die hij 60 jaar lang trouw zou blijven. Van de loge in Harlingen liet Zij werd vrijgesproken van de boete van 50 gulden, die haar per acceptgiro werd opgelegd nadat de politie op 22 maart 1990 vaststelde dat zij met haar auto de Wevershoek inreed. „Ik was toen nog niet goed bekend in Zierikzee. Het bord waar mee wordt aangegeven dat je de Wevershoek niet mag inrij den had ik niet gezien. Het hangt ook veel te hoog en de si tuatie ter plaatse is te onover zichtelijk om het bord tijdig op te merken". De officier van justitie had, naar aanleiding van een brief die L. hierover schreef, de poli tie opdracht gegeven om de hoogte waarop het betreffende verkeersbord hing op te meten. De onderkant bleek zich op meter hoogte te bevinden. En kantonrechter Van Solinge zocht in het wetboek op dat de minimum hoogte waarop een bord in een dergelijke situatie moet hangen tenminste drie meter is. Hoewel zij hierdoor van me- Helder zich overschrijven naar de in de Franse tijd reeds opge richte Vrijmetselaarsloge De Ster In 't 'Oosteri. „Hij wérd vrijwel meteen voorzittend meester", vertelt Van Leeuwen. „En dat is hij zo'n 45 jaar ge bleven". In 1886 werd Helder Groot-archivaris van de Orde van Vrijmetselaren en in 1892 bracht hij het tot eerste groot opziener van de orde. Een hoge functie binnen de Vrijmetsela rij- In de eerste plaats was Helder echter vrijzinnig predikant en wel een zeer bekende in die da gen. In het jaar 1904 werd in de Grote Kerk in Zierikzee uitvoe rig stilgestaan bij het 40-jarig ambtsjubileum van Helder. Van Leeuwen: „Maar in de Gro te Kerk bevindt zich ook een gedenksteen met het jaartal 1924 dat daar staat ter herinne ring aan het feit dat Helder toen 60 jaar 'bedienaar van het woord' was. Hij was toen waar schijnlijk al lang met emeri taat, maar hij preekte blijk baar nog wel". Tussen zijn werk als predikant en zijn bemoeienissen met de Vrijmetselaarsloge door vond Helder blijkbaar ook nog tijd om te schrijven want volgens de naspeuringen van Van Leeu wen zijn van zijn hand zo'n tien boekwerkjes verschenen. Het moet volgens Van Leeuwen een man zijn geweest die door zijn verschijning en zijn uitstraling groot respect inboezemde. Veeleisend „Daar bestaan ook de nodige verhalen over. Onze oudste twee leden hebben ds. Helder nog gekend. Het schijnt een zeer veeleisend man te zijn ge weest. Het is gebruikelijk dat als je lid bent van de loge je na je inwijding een lezing ver zorgt. Het verhaal is dat toen Helder voorzittend meester was je soms pas na een paar jaar opdracht kreeg een lezing te houden". Volgens het ver haal van Van 'Leeuwen liep men dan nog het risico dat de strenge Helder minzaam zei dat de spreker nog maar een jaartje moest wachten met zijn verhaal. Zoals al aangestipt is de Vrij metselaarsloge Zierikzee sinds kort in het bezit van een door G. v. H. Tromp in 1924 geschil derd portret van Helder. „In de tweede helft van vorig jaar overleed een achterneef van ds. Helder en van zijn weduwe hebben we het schilderij gekre gen. Ik heb ook met de weduwe van die achterneef gesproken en die omschreef Helder als 'een paus'. In 1905 vertrok Helder van Zie rikzee naar Amsterdam maar een jaar later was hij alweer te rug op zijn oude stek. Drie jaar voor zijn dood, in 1930, trad Helder af als voorzittend mees ter van De Ster in't Oosten. Op 15 november 1933 overleed Hel der op 95-jarige leeftijd. Het geschilderde portret van ds. Helder krijgt een mooi plaats je in de Vrijmetselaarsloge aan de St. Domusstraat in Zierik zee. „Het komt aan de oost muur te hangen omdat dat de belangrijkste muur is. Tfegen die muur zit het bestuur en het is goed te weten dat je in het ge zelschap bent van zo'n illustere voorganger". Advertentie Voor aanleg gas- en waterleiding (OOK S AV0N0S EN IN HET WEEKEND) mm INSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS H ^^LBHEEOSIRAAT 1-ZIERIKZEE-TEIEEOON El 1110 14739 Met de „stichting verpleegkun digen voor Israël" te Rotter dam werd contact opgenomen. „Vrijwilligers uit Nederland voor Israël bleken van harte welkom, alleen wilde men lie ver afgestudeerden. Maar uit eindelijk ging het toch door", aldus Annemarie Padmos. In Be'ersheva kwamen ze in het enige ziekenhuis in de hele on derste helft van Israël te wer ken: Soroka Medical Center. Naast het werk in het zieken huis aldaar, verrichtten ze d.m.v. interviews, enquêtes, etc. onderzoek over de wissel werking tussen Joden en zie kenhuizen in Israël. Er bleken echter te weinig Joden in de ziekenhuizen te verblijven om een goed onderbouwd onder zoek te verrichten en daarom pasten ze hun doelstellingen aan. Onderzoek Hun nieuwe werkdoelstelling werd: „Wat weten de verpleeg kundigen in Israël van de reac ties van Bedoeïnen op onder zoek in het ziekenhuis". Aller eerst werd er onderzoek ge daan naar de leefstijl van de Bedoeïnen. De Bedoeïnen zijn niet van onder de indruk. Hij viel over slordigheden in het proces-verbaal van de politie. Onder andere was het jaartal vier jaar te vroeg. „Die processen-verbaal worden al steeds kleiner. Dan moeten ze wel zorgvuldig worden inge vuld". In plaats van op de voorruit be vond deel III van het kenteken bewijs zich in het handschoe nenkastje van de auto van A. S. uit Roqkanje. Tijdens een be zoek aan Zierikzee op 29 maart 1990 werd hij daarvoor be keurd. „Het druist tegen mijn rechtsgevoel in om voor zo'n kleine vergeetachtigheid 65 gulden te betalen", aldus de au tomobilist. Maar Van Solinge dacht er anders over en hield in zijn vonnis vast aan die boete. „Fout is fout. Ook al heeft u la ter op die dag deel III wel op de ruit geplakt". „Ze pakten me voor het rijden over een doorgetrokken streep. Toen ik daarover een grote mond gaf, begonnen ze er ook over dat ik te hard zou hebben gereden". C. J. A. de B. uit Scharendijke had het op 11 april 1990 aan de stok met de politie. Die stelde een proces verbaal op waaruit bleek dat men'de jeugdige Scharendijke- naar vijf kilometer had ge volgd en daarbij had vastge steld dat hij te hard reed. Een snelheid van 110 kilometer per uur op de parallelweg van de Rijksweg N-59 nabij Bruinisse waar een maximum snelheid van 80 kilometer geldt. De kan tonrechter legde hem daarvoor een boete op van 195 gulden of vier dagen vervangende hech tenis. een nomadenvolk dat bestaat uit twee groepen. Uit gewone die in huizen wonen en werken in de steden en uit primitieve die nog in tenten in de Negev- woestijn leven. Bij deze laatste groep, die overigens nog in kle derdracht leeft, bleek er een bepaalde vrees voor ziekenhui zen te bestaan. Veel liever lie ten ze. zich eerst behandelen door hun medicijnmannen, al dus Annemarie. Bij de ver pleegkundigen bleek voldoen de kennis over dit volk te be staan en werd er voldoende re kening met hun levenswijze ge houden. Een ander probleem in het zie kenhuis is de massale komst van Joden uit Rusland. Aan de ze Russische Joden worden premies uitgereikt als ze naar Israël komen. Dit gebeurt om hen a.h.w. welkom te heten. Voor de Joden is Israël het be loofde land en velen komen speciaal naar Israël om in het beloofde land te sterven. In de ziekenhuizen is het vaak over vol. Op afdelingen voor veertig personen verbleven er soms vijfenvijftig. Als het vol was, werden bedden gewoon op de hal geplaatst. Er was een te- ZIERIKZEE - Als het aan het college van b w van de ge meente Zierikzee ligt krijgt de Stichting Kledingbeurs geen subsidie. De stichting heeft om subsidie gevraagd omdat zij naar eigen zeggen de kosten van huur van twee lokalen van openbare basisschool 't Kof schip in Zierikzee niet langer kan betalen. Een en ander komt aan de orde tijdens de vergadering van de commissie welzijn Zierikzee. De vergade ring wordt dinsdag 22 januari gehouden in de raadzaal van het stadhuis en begint om 19.30 uur. Elk jaar huurt de Stichting Kledingbeurs Zierikzee twee keer de gemeenschapsruimte en twee lokalen van de openba re basisschool 't Kofschip ten behoeve van een kledingbeurs. Nu heeft de gemeente echter la ten weten dat de huur voor die lokalen omhoog gaat en wel naar 32,- per uur. De stichting zegt dat niet op te kunnen brengen. Gunstiger tarief Zij vraagt de gemeente om in deze een uitzondering te ma ken en een gunstiger tarief te hanteren voor de Stichting kort aan lakens, pyjama's en handdoeken en er werd geen rekening gehouden met de pri vacy van de patiënten. Ook wordt er niet erg hygiënisch ge werkt maar door de droge lucht hebben bacteriën er geen kans en dus sterven er niet veel mensen door onhygiënisch handelen. Veel militairen Confrontaties tussen Arabie ren en Joden hebben de drie studentes niet meegemaakt. „Wel lopen er verschrikkelijk veel militairen maar dat is al tijd al zo geweest. Het Israëli sche volk is eigenlijk één groot leger: alle mannen moeten van hun 18de tot hun 21ste in dienst en daarna tot hun 55ste elk jaar 50 dagen, verklaart Anne marie. Annemarie sprak met Joden en Arabieren. De Joden verklaarden dat de Arabieren onrust zaaiden en de Arabieren verklaarden dat de Joden bij het minste of geringste begin nen te schieten. Tben Annemarie met haar me destudentes vertrok was de Golfcrisis al begonnen. Ze heb ben dan ook lang getwijfeld maar hebben uiteindelijk de knoop toch doorgehakt. In Is raël bleek er van de Golfcrisis heel weinig te merken. „Oorlog is daar zo gewoon geworden. Als er oorlog uitbreekt, ge beurt dat in uitgestrekte gebie den en nooit in de steden. In de steden gaat het sociale leven gewoon door, alleen zijin de mannen weg, aldus Annema rie. Toen ze op tv de beelden zagen van de gasmaskers die i.v.m. de Golfcrisis uitgedeeld werden, moesten ze bijna lachen omdat ze gedurende de vier maanden in Israël geen gasmasker ge zien hebben. Niet in de win kels, niet op straat, ze werden niet uitgedeeld, nergens. Kledingbeurs. Het college van b en w van de gemeente Zierik zee is niet van plan dat verzoek te honoreren. Aan de leden van de commissie welzijn wordt ad vies gevraagd. Genealogisch centrum Verder op de agenda van de vergadering een verzoek om subsidie van het bestuur van de Stichting Genealogisch Cen trum Zeeland voor exploitatie van het centrum. In 1985 dien de genoemd bestuur ook al een subsidie-aanvraag in bij de ge meente Zierikzee. Die aan vraag werd destijds afgewezen en het college van b en w stelt voor dat opnieuw te doen. Geen gehoor cliëntenbond Ook geen gehoor bij het college krijgt de afdeling Zeeland van de Cliëntenbond. De bond wil graag een subsidie van twee cent per inwoner hetgeen voor de gemeente Zierikzee neer komt op een bedrag van bijna 200,- „Gelet echter op het ge ringe directe gemeentelijke be lang staat het college van bur gemeester en wethouders nega tief ten opzichte van dit subsi dieverzoek". Verwachting t/m dinsdag 15 jan. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 1 graad Middagtemp. 4 graden Windkracht noordw. 4 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. -3 graden Middagtemp. 0 graden Windkracht noordo. 6 Dinsdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. -5 graden Middagtemp. -.1 graad Windkracht oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 12 jan. Zon op 08.44, onder 16.52 Maan op 06.23, onder 13.25 13 jan. Zon op 08.43, onder 16.53 Maan op 07.17, onder 14.15 14 jan. Zon op 08.42, onder 16.55 Maan op 08.00, onder 15.16 Nieuwe Maan: 16 jan. (00.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Uit de omgeving van IJs land afkomstige lucht stroomt het komende etmaal naar ons land. In deze stroming trekt een storing mee, die in de loop van zaterdag ons land passeert. In deze storing komen buien voor. Sommige daar van kunnen vergezeld gaan van wat hagel. Ook de komende nacht kun nen, vooral in het noorden, al enke le buien vallen. Tussen de buien door komen ook opklaringen voor. De minima variëren van 4 graden aan zee tot 1 graad in het oosten. Op enkele plaatsen kan het bij de grond iets vriezen. De wind is zuid west, morgenmiddag west, overwe gend matig maar aan de kust af en toe krachtig. Ook zondag vallen nog enkele buien, mogelijk met sneeuw, daarna wordt het enkele dagen droog met lichte en mogelijk ook matige vorst in de nacht. BURGH-HAAMSTEDE - De afdeling Westerschouwen van het CDA houdt zaterdag 12 ja nuari haar nieuwjaarsreceptie in Hotel Bom in Burgh-Haam- stede. Omdat in het jaar 1991 de sta tenverkiezingen plaats vinden heeft de afdeling gedeputeerde tevens lijsttrekker J. B. Vente- vogel gevraagd de receptie met zijn aanwezigheid luister bij te zetten. Tévens zijn uitgenodigd de kandidaat-statenleden dié woonachtig zijn op Schou- wen-Duiveland. Leden, sympa thisanten en belangstellenden zijn van harte welkom. De nieuwjaarsreceptie begint om 16.00 uur en duurt tot 18.00 uur. ZIERIKZEE - „Het gaat niet alleen om mij. Ik heb omwonenden geproken. Daarbij bleek dat veel automobilisten vanaf de verkeerde kant die straat inrij den". Mevrouw K. A. L. uit Nieuwerkerk slaagde er in kantonrechter mr W. F. van Solinge en officier van justitie mr D. van der Bel er van te overtuigen dat er iets mis is met het verkeersbord dat aangeeft dat men in Zierikzee vanaf het Kerkhof Zuidzijde niet de Wevershoek mag inrijden. ning waren dat het bord op zichzelf goed hangt, vonden ze dat toch dat er betere mogelijk heden moeten zijn om de weg gebruikers op het eenrichtings verkeer in de Wevershoek te wijzen. Mevrouw L. had daar wel ideeën over. „De gemakke lijkste oplossing is om voor de hoek van het Kerkhof Zuidzij- de/Wevershoek een bord te plaatsen waaruit blijkt dat men niet rechtsaf mag". Officier van justitie Van der Bel liet weten dat hij zelf ter plaatse zal gaan kijken en een advies geven voor een betere oplossing. „Er is duidelijk iets met dat bord aan de hand", al dus Van Solinge die mevrouw L. het voordeel van de twijfel gaf en vrijspraak vonniste. L. M. van G. uit Uithoorn kwam voor omdat hij op 24 mei 1990, Hemelvaartsdag, op de Kabbelaarsweg te Renesse een motorrijder aanreed. „Ik stond in een file die linksaf wilde slaan naar de Vroonweg. Voor ik de (voorrangs)weg opdraai de heb ik wel gekeken. Maar de motorrijder leek wel uit het niets tevoorschijn te komen toen ik de Vroonweg opreed", aldus Van G. Gebleken is dat de motorrijder bezig was met een inhaalmanoeuvre. „Dit is duidelijk een geval van wel gekeken, maar niet ge zien", aldus de officier van justitie. Hij hechtte groot be lang aan het feit dat Van G. goede contacten onderhield met de gewonde motorrijder. In plaats van een voorwaardelij ke ontzegging van de rijbe voegdheid hield hij het daarom bij een ernstige waarschuwing en een eis van 250 gulden boete of 5 dagen vervangende hechte nis. De kantonrechter vonniste conform. Vrijspraak was er voor A. J. van de N. uit Hellevoetsluis. Bij een routine-controle van de politie kon hij zijn rijbewijs niet tonen. „En ik mocht het niet eens later komen laten zien op het politiebureau". Daar was de kantonrechter ZIERIKZEESCHEÜ N1EUWSBODEÜ Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenmarf Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551, 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3