'Een basisschool dicht bij huis is voor een kind altijd prettiger' Misverstand over subsidiëring crisisopvang *Leger des Heils Voorkeur milieudienst in groter verband Automobilist rijdt tegen lantaarnpaal Samenwerking om kinderen met leerproblemen op eigen basisschool op te vangen Tussen Zierikzee en Duiveland Duivelandse commissie algemene zaken Geen subsidie streekomroep ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 10 JANUARI 1991 NR 24878 3 Verwachting t/m maandag 14 jan. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 2 graden Middagtemp. 5 graden Windkracht west 5 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. -1 graad Middagtemp. 3 graden Windkracht noordw. 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. -2 graden Middagtemp. 0 graden Windkracht noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 11 jan. Zon op 08.44, onder 16.50 Maan op 05.20, onder 12.46 Nieuwe Maan: 16 jan. (00.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het komend weekend wordt het kouder in ons land. Einde lijk kan een hogedrukgebied boven de Noordzee en Zuid-Scandinavië aan zijn opbouw beginnen. Dat kost wat tijd. Voordat het zover is kunnen depressies nog actief zijn in het Noordzeegebied. Morgen vallen er nog vrij veel buien in ons land. Za terdag valt er ook nog een bui en dat kan dan een sneeuwbui zijn, de voorbode van het winterweer dat we begin volgende week gaan krijgen, 's Nachts kan het licht gaan vriezen. Overdag zal de temperatuur na het weekend voorlopig niet of nauwe lijks meer boven het vriespunt uitko men. BRUINISSE - Woensdagavond reed de heer H. uit Kortgene nabij Bruinisse met zijn perso nenauto tegen een lantaarn paal. Het ongeluk gebeurde om on geveer 22.30 uur. H. reed over de Rijksweg N-59 en raakte door onbekende redenen de controle over zijn auto kwijt. Het voertuig raakte van de weg en kwam tot stilstand tegen een langs de rijksweg staande lantaarnpaal. De klap kwam zo hard aan dat zowel de auto als de lantaarnpaal daarbij ge heel werden vernield. Deson danks kwam H. zonder noe menswaardige verwondingen uit zijn auto. Werknemers van de PZEM moesten worden op geroepen om de stroom bij de lantaarnpaal uit te schakelen. Doordat enkele stroomdraden blank kwamen te liggen ont stond gevaar voor het onder stroom komen te staan van de omgeving. De auto van H. werd weggetakeld. onderwijzers van het samen werkingsverband gewerkt aan de toelatings- en verwij zingsprocedure. De procedure waarmee wordt bepaald op welke wijze een kind met pro blemen het beste kan worden opgevangen: door plaatsing op een LOM-school, een MLK- school, een andere bijzondere school of op de eigen basis school met speciale aandacht. „Door middel van een psycho logisch, een medisch en een di dactisch onderzoek en door ge sprekken met de ouders en de leerkrachten van de basis school wordt zeer zorgvuldig bekeken wat al is gedaan aan de problemen van het kind en wat zou moeten gebeuren". Dat gebeurt door een centrale aanmeldings- en onderzoeks commissie. Tussen deze com missie en de leerkrachten van de basisscholen is in het kader van het samenwerkingsver band een nauwe samenwer king ontstaan. Goedkoper Hoewel duidelijk is dat het va ker opvangen van probleem leerlingen op de eigen basis school goedkoper is dan het plaatsen van zo'n kind op een MLK- of LOM-school, is het volgens Ank Beekman toch vooral in het belang van het kind om op de eigen school te kunnen blijven. „Een basis school dichter bij huis is altijd prettiger". In het verleden bestond voor echte probleemleerlingen al leen de mogelijkheid om over te stappen naar een vorm van bijzonder onderwijs. Een school voor Moeilijk Lerende Kinderen (MLK) zoals de Bea- trixschool in Zierikzee. Een school voor Leer- en Opvoe- dings Moeilijkheden (LOM) zo als de Anne Frankschool in Goes. Of de school voor slecht horende en spraakgebrekkige kinderen in Goes. Maar sinds een jaar wordt ge werkt aan de mogelijkheid om De contactgroep werkt er op verschillende manieren aan om dat te bereiken. Zo worden bij eenkomsten gehouden waarbij onderling kennis, ervaring en materialen worden uitgewis seld. „Onderwijzers, die een professionele, op het bijzonder onderwijs gerichte opleiding hebben, kunnen andere leer krachten helpen en adviseren betreffende de omgang met probleemkinderen en de aan pak van specifieke leerproble men". Met behulp van de schoolbege Onderwijskrachten volgen een cursus om kinderen met leerproblemen te kunnen opvangen op de eigen basisschool. Linksvoor Ank Beekman-Otte. (Foto: Joop van Houdt). Het wegnemen van de negatie ve kanten voor kinderen met problemen vraagt echter nogal wat van de leerkrachten vindt ze. „De motivatie van leer krachten om zich daarvoor in te zetten is aanwezig. Dat is ge bleken. Maar men heeft ook de financiële middelen en de mo gelijkheden nodig om dat te kunnen doen". Aan dat laatste wordt op provinciaal niveau gewerkt. Tbt augustus 1992 wordt het sa menwerkingsverband gesubsi dieerd door het rijk. Daarna hoopt men-de financiën veilig te stellen door een zogenaamd bovenschools samenwerkings verband. „Wij proberen in Zee land in te spelen op het beleid van de minister door een proef- plan dat er op is gericht de scholen voor bijzonder onder wijs te laten inkrimpen. Maar dan willen we wel evenveel geld blijven ontvangen. Zodat dat kan worden besteed aan opvang van probleemkinderen op de basisschool". Deze week beginnen de leer krachten van de 17 basisscho len aan een tweede cursus die erop is gericht leerlingen met sociaal-emotionele problemen te helpen. „Om die hulp te kun nen geven is het in de! eerste plaats nodig dat onderwijzers beter begrijpen hoe kinderen met een afwijkend gedrag zich voelen. Als men de signalen die zo'n kind uitzendt niet goed begrijpt kan men er ook niet op de juiste wijze op inspelen". Tenslotte wordt door het sa menwerkingsverband gewerkt aan een veranderingsplan voor de scholen. „Een plan waar mee de manier van werken op school en de inrichting van de lokalen zodanig wordt aange past dat er mogelijkheden ko men om kinderen met proble men meer aandacht te geven". Bij dat alles zijn volgens Ank Beekman ook extra leerkrach ten nodig om wat meer en spe cifieke aandacht te geven aan probleemkinderen. Tbnslotte wordt door de groep Het is volgens Ank Beekman de bedoeling om de ervaring en deskundigheid, die in het sa menwerkingsverband werd op gedaan, in 1991 en 1992 over te dragen aan de andere 15 basis scholen op Schouwen-Duive- land die nog niet aan het sa menwerkingsverband deelna men. „Want het streven is om het voor alle basisscholen mo gelijk te maken kinderen met problemen op te vangen". ZIERIKZEE - „Het is voor een kind altijd prettiger om naar een basisschool te kunnen gaan die dicht bij huis is. Men is vertrouwd met de omgeving en kent de kinderen op straat. Daarom proberen we tegenwoordig om de negatieve ele menten op school zelf weg te nemen wanneer blijkt dat een kind leerproblemen heeft op de basisschool". Ank Beekman-Otte uit Zierikzee is contactpersoon van het Samenwerkingsverband Zorgverbreding Schouwen-Duiveland. Een groep mensen uit de onderwijswereld die zich er voor inzet om de omstandighe den en kennis op basisscholen zodanig te veranderen dat leerlingen met proble men minder snel moeten doorstromen naar scholen voor bijzonder onderwijs. Evenals dat landelijk het geval is, neemt ook op Schouwen- Duiveland het aantal kinderen met leerproblemen op de basis school toe. „Het gaat hier in de regio om een geringe groei. Maar ik vind wel dat de proble men zelf, die worden gesigna leerd, groter zijn", aldus Ank Beekman. Steeds ingewikkelder Als mogelijke oorzaken daar voor noemt zij het feit dat de maatschappij steeds ingewik kelder wordt. De toename van het aantal gebroken gezinnen en de steeds hogere eisen die aan basisschoolleerlingen wor den gesteld. „Kinderen hebben een veel minder rustig leven dan vroeger. Zij moeten meer flexibel zijn om alles wat op hen afkomt te kunnen verwer ken. Dat kan zijn weerslag heb ben". Een weerslag die tot uiting kan komen in het gedrag van kin deren en door een onvermogen om goed te-presteren op school. Soms heeft een leerling alleen moeilijkheden met een of twee vakken. „Vaak hapert er ook wat aan het contact met de an dere leerlingen of met de leer kracht. Die sociale problema tiek komt vooral de laatste jaren vrij vaak voor", aldus Ank Beekman. kinderen met problemen op te vangen op de eigen basis school. „Natuurlijk zullen de scholen voor bijzonder onder wijs altijd nodig blijven. Er zijn problemen die onmogelijk kunnen worden opgevangen op een gewone school", aldus Ank Beekman. Samenwerking Maar er zijn ook genoeg pro blemen waarbij dat wel kan. Daarom verenigden 16 basis scholen van Schouwen-Duive land en de Beatrixschool (MLK-school) in Zierikzee zich in het Samenwenwerkingsver- band Zorgverbreding Schou wen-Duiveland. Een samen werkingsverband waarin de leerkrachten van die 17 scholen mogelijkheden creëren om pro bleemkinderen op te vangen. Dat gebeurt op vrijwillige ba sis en met subsidie van de rijksoverheid. „Er moet zoveel mogelijk wor den voorkomen dat een kind op school in een uitzonde ringspositie komt te verkeren. Daarom moet het hele klimaat op de basisscholen veranderen. Als het gewoon wordt dat kin deren met problemen op school worden opgevangen is er geen sprake meer van een uitzonde ringspositie", aldus Ank Beek man. leidingsdienst RPCZ (Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland) worden cursussen ge houden waarbij aandacht wordt besteed aan onderwijs in rekenen en lezen/spelling dat speciaal is gericht op kin deren met problemen. „Soms beperken de moeilijkheden van een kind zich tot één vak. Het is heel goed mogelijk om dat op te vangen met een aan gepast lesprogramma voor die leerling". Door het RPCZ wordt materiaal ontwikkeld dat door de onderwijzers wordt gebruikt om zo'n spe ciaal lesprogramma te maken. NIEUWERKERK - De vrijwilligers van het Leger des Heils en de kerken in Zierikzee hebben zich de afgelopen jaren blijkbaar meer beziggehouden met de menselijke- dan met de financiële kant van de cri sisopvang. De voorziening waar mensen, die door acute problemen op straat komen te staan tijdelijk onderdak, kunnen krijgen. Dat leidde tot een mis verstand dat duidelijk werd tijdens de openbare ver gadering van de Duivelandse adviescommissie alge mene zaken in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. Namens het Leger des Heils maakten de coördinatrice van de crisisopvang Tba van 't Le ven en de vrijwilliger, die de fi nanciën van de voorziening be heert, W. A. Lafebre bezwaar tegen het feit dat de gemeente Duiveland jaarlijks maximaal 25 cent per inwoner van de ge meente bijdraagt aan de kosten die worden gemaakt voor de crisisopvang. Kosten die uit sluitend de huisvesting omvat ten omdat de crisisopvang op vrijwilligers draait. De enige Van 't Leven en Lafebre brach ten naar voren dat Duiveland de enige gemeente op Schou wen-Duiveland is die een maximum subsidiebedrag han teert. De overige vijf gemeen ten vullen samen jaarlijks het financiële tekort van de crisis opvang aan. (Elk met een be drag dat in verhouding staat tot het aantal inwoners in de diverse gemeenten. „De ambtenaren van de ge meente Zierikzee bekijken jaarlijks onze financiële gege vens en rekenen dan uit hoe veel elke gemeente op Schou wen-Duiveland moet bijdragen om het tekort te dekken", al dus de twee vrijwilligers. Pas nadat Lafebre, als finan cieel deskundige vrijwilliger de financiën van de crisisop vang ging beheren, kwam men bij het Leger des Heils tot de ontdekking dat Duiveland, in tegenstelling tot de overige ge meenten, de afgelopen jaren niet de financiële bijdrage be taalde die de Zierikzeese amb tenaren berekenden, maar een maximum subsidie van 25 cent per inwoner. (Ongeveer 1250 gulden, red.) Gat „Daardoor is een gat in ons bugdet ontstaan waar geen in komsten tegenover staan", al dus Van 't Leven. Zij benadruk te dat het niet mogelijk is om aan de andere gemeenten té vragen dat 'gat' te dekken. „Die gaan daar niet mee ak koord. En een voorziening als een crisisopvang is niet renda bel. Het is niet mogelijk om te verdienen aan de mensen in nood die daar worden opgevan gen". Commissievoorzitter burge meester A. Bergshoeff reageer de verbaasd op de bezwaren die de medewerkers van de cri sisopvang naar voren brachten. „Zo lang ik hier in Duiveland burgemeester ben betalen we al een maximumsubsidie van 25 cent per inwoner en nu komt er voor het eerst een 'reactie". Ook PvdA-commissielid C. J. Hillebrand was daar verbaasd over. „Het komt een beetje pijnlijk over om achteraf op deze manier er op te worden ge wezen dat we niet aan onze ver plichtingen zouden voldoen". Tien-jaarlijkse verhoging Bergshoeff suggereerde dat het Leger des Heils de eigen bij drage (tien gulden per nacht) van de mensen die bij de crisis opvang terecht komen wat zou moeten verhogen. Dat is nog nooit gebeurd sinds de crisi sopvang in 1981 van start ging „Na tien jaar is dat wel op zijn plaats". Ook achtte hij de wijze van handelen van Zierikzee niet juist. „Waarschijnlijk weet men daar niet dat Duiveland een maximum subsidiebedrag aanhoudt". Overigens werd tijdens de ver gadering niet duidelijk of de gemeente Duiveland alsnog be reid zal zijn om haar wijze van subsidiëren van de crisisop vang te veranderen. Het advies van de commissie AZ werd na een openbaar gedeelte van de vergadering in beslotenheid bepaald. NIEUWERKERK - Hoewel het er aarzelend en pas na het aanhoren van veel toelichting uitkwam, heeft de Duivelandse adviescommissie algemene zaken zich unaniem uitgesproken voor de opzet van een mi lieudienst in groter verband. Het Duivelandse college van b en w wilde van de commissie leden weten of men moet toe werken naar de opzet van een milieudienst die alleen Schou wen-Duiveland omvat of een milieudienst die daarbij ook de plattelandsgemeenten op Walcheren en de gebieden Noord-Beveland en Sint Phi- lipsland omvat. Tijdens de openbare vergade ring in het gemeentehuis te Nieuwerkerk werd duidelijk dat de voorkeur van burge meester A. Bergshoeff uitgaat naar de opzet van een milieu dienst in groter verband, ter wijl de beide wethouders het liever regionaal houden. Deze laatste mening werd onder steund door een advies van de ambtenaren. „De milieu-problematiek hier op Schouwen-Duiveland is re delijk kleinschalig en daar door goed te overzien. Dat kun nen we best alleen aan. Wij denken bovendien dat we bij een grotere milieudienst min der snel op de problemen hier kunnen inspelen", aldus hoofd dienst gemeentewerken D. A. Haak die het standpunt van de ambtenaren toelichtte. Maar PvdA-commissielid C. J. Hillebrand was van mening dat de milieuproblemen hier in de regio niet los kunnen wor den gezien van de grote alge mene milieuproblemen. „Er wordt ons niet voor niets van uit de hogere overheid opge legd om in groter verband te gaan werken bij de aanpak er van' Hoewel men de slag om de arm hield dat men eerst de financië le consequenties wil weten, stelden ook de beide andere commissieleden A. R. I. van den Hoek (CDA) en K. Hen- drikse (SGP/RPF) zich op het standpunt dat Hillebrand naar voren bracht. Van den Hoek ging zelfs nog een stapje verder door voor de opzet van één pro vinciale milieudienst te pleit ten. NIEUWERKERK - „Het is goed dat Omroep Zeeland er is. Daar wordt veel aandacht be steed aan het nieuws op Schou wen-Duiveland. Daarom is er geen enkele behoefte aan nog een aparte radio-omroep voor de streek". Voor het Duivelandse commis sielid A. R. I. van den Hoek (CDA) bestond er geen enkele twijfel. Hij sprak zich tijdens de openbare vergadering van de Duivelandse adviescommis sie algemene zaken uit tegen de opzet van een streekomroep Schouwen-Duiveland. Ook SGP/RPF-commissielid K. Hendrikse gaf een negatief ad vies. Alleen C. J. Hillebrand (PvdA) twijfelde. „Als er voor ons geen financiële consequen ties aan vastzitten denk ik niet dat we wegen moeten afkappen die nu nog open liggen". Hij onthield zich van advies. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Tea van 't Leven: „Het is niet mogelijk om te verdienen aan de mensen in nood die worden opgeno men in de crisisopvang. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3