moae Reconstructie Julianastraat- van kruispunt S7 uitgesteld DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Onenigheid in Bruse raad over toekenning van verhuiskosten Bouw loods op de ijsbaan Sirjansland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 30-40-50% KORTING SAMAN BV Q 2 3 Oud-Zierikzeeënaar komt op voor psychiatrische patiënt 1 W (F OP DE GEHELE DAMES- en HERENWINTERMODE KOLLEKTIE Appelmarkt 1 Zierikzee Ook aanleg van fietspad vertraagd Forse kritiek AB-fractie op christelijke woningbouwvereniging Dakbedekking Goten in zink of koper Enkele buien 5 7 WERKLOOSHEID BASISSCHOOL AFRI KA-ACTIE IJSVERENIGING U ZOEKT! Adviescommissie AZ positief ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 10 JANUARI 1991 147e JAARGANG NR 24878 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Als alles tegenzit duurt het nog twee jaar voordat de reconstructie van het kruispunt Ju- lianastraat/S7 ter hand kan worden genomen. De provincie is op problemen gestuit bij de grondver werving. Met twee grondeigenaren is men nog niet tot overeenstemming kunnen komen en het is niet uitgesloten dat over moet worden gegaan tot ont eigening van de grond. Een en ander heeft tot gevolg dat ook de geplande aanleg van een fietspad langs de weg vertraging oploopt. Het plan voor verbetering van het kruispunt net buiten Zie rikzee werd in 1989 ontwik keld. Aanleiding voor recon structie is vooral het feit dat de verkeersveiligheid ter plaatse te wensen overlaat. Recon structie van het kruispunt is ook één van de voorwaarden die het Centraal Bureau voor Rijvaardigheidsbewijzen stelt aan het handhaven van Zierik zee als plaats waar rij-examens afgenomen mogen worden. Parallelweg Het plan nog even ip een note- dop. Achter de dijk die parallel loopt aan de S7, plaatselijk be ter bekend als de Weg naar De Val, komt een parallelweg voor het langzaam verkeer. Die pa rallelweg krijgt een aanslui ting op de parallelwég langs de N59 richting Bruinisse. De Platteweg verliest haar aansluiting op de S7 en gaat dienen als weg voor langzaam verkeer en fietsers. Als de re constructie een feit is kan men dus niet meer binnendoor van af de Julianastraat via de Plat teweg naar de S7. Het fietspad achter het tankstation aan de S7 verdwijnt. Het huidige fietspad langs de weg naar De Val blijft, maar komt uit hoofde van de verkeersveilig heid, wat verder van de rijbaan af te liggen. Voor de fietsers wordt ook een, veilige, fiets- tunnel gemaakt die aanslui ting geeft van de Julianastraat op de N59. Verder is het de be doeling dat de kruising Julia- nastraat/S7 voorzien wordt van een verkeerslichteninstal latie. Met het plan is alles bij elkaar een investering van 5,45 miljoen gulden gemoeid. Grondverwerving Om de plannen te kunnen rea liseren is grond nodig en dat is waar de schoen wringt. J, Bakx, projectingenieur van provinciale waterstaat: „Er zijn twee grondeigenaren die niet in der minne willen verko pen en zolang wij die grond niet hebben kunnen we niet van start met de reconstructie". Gevolg van de problemen met de grondverwerving was dat de provincie vorige week besloot het voor het karwei gereser veerde geld elders te besteden. Bakx: „Er was ook een project op Tholen/St. Philipsland. Dat stond eigenlijk voor een later tijdstip gepland, maar dat is nu in tijd naar voren gehaald". Volgens Bakx kunnen de twee projecten financieel gesproken tegen elkaar worden weg gestreept. Hij hecht eraan te benadrukken dat het uitstel ze ker geen afstel tot gevolg zal hebben. „De reconstructie van de S7 blijft hoge prioriteit hou den", aldus Bakx. „Zodra het kan moet een jpegin worden ge maakt met die reconstructie". Spijtig Van de kant van de gemeente Zierikzee wordt met enige te leurstelling gereageerd op het feit dat men naar alle waar schijnlijkheid nog even zal moeten wachten op de recon structie. „Het is spijtig", aldus burgemeester mr. J. J. P. M. As- selbergs. „Want we blijven nu natuurlijk wel nog een poosje met een niet zo verkeersveilige situatie zitten". Zoals al aangestipt betekent het uitstel van de reconstructie ook uitstel van het aan te leg gen fietspad. Een karwei dat door de gemeente Zierikzee ge financierd wordt en waar een investering van 95.000,- voor uitgetrokken is. Asselbergs is niet bang dat door het uitstel van de reconstructie de status van Zierikzee als eindexamen plaats voor het CBR in gevaar komt. „Ik denk niet dat dat enig effect zal hebben. Het CBR staat helemaal achter de plannen en weet ook dat die is niet uitgesloten dat door het uitstel de reconstructie duur der uit kan vallen dan gepland. Asselbergs ziet daar geen al te grote problemen in. „Het gaat om een paar procenten", aldus de burgemeester. Hij tekent daarbij aan dat het voordeel van het uitstel is dat het tank station aan de S7 voorlopig kan blijven. Als de plannen eenmaal in uitvoering zijn ver- besteksgereed zijn", aldus de dwijnt het tankstation naar al- Zierikzeese burgervader. Het le waarschijnlijkheid. REKONSTRUKTIE KRUISPUNT JULIANASTRAAT PLAN B Als tot onteigening van grond moet worden overgegaan kan het nog wel anderhalf a twee jaar duren eer de reconstructie van het kruispunt Julianastraat haar beslag krijgt. BRUINISSE - Wie is er nu in gebreke gebleven: de gemeente of de christelijke woningbouwvereniging? Dat was de vraag waar het gisteren, woensdag, in feite om draaide tijdens de vergadering van de ge meenteraad van Bruinisse. Zowel binnen college als raad bleek onenigheid te bestaan over de toekenning van verhuis- en herinrichtingskosten. De fractie Al gemeen Belang kwam met forse kritiek op het be leid van de christelijke woningbouwvereniging. Een en ander kwam ter sprake tijdens de behandeling van het voorstel van het college om het verdeelbesluit stads- en dorps vernieuwing 1991 vast te stel len. In dat besluit wordt ge schetst welke plannen voor on der meer woningverbetering er voor dat jaar op stapel staan en welke kosten daarrftee gepaard gaan. Eén van die kosten posten is het bedrag dat de ge meente uittrekt voor verhuis- en herinrichtingskosten en over de hoogte van dat bedrag bleek zowel raad als college verdeeld. Gedwongen Iemand heeft, zo staat om schreven in de verordening verhuis- en herinrichtingspre mies, recht op een gemeentelij ke bijdrage als hij of zij ge dwongen moet verhuizen. Dat geld kan bijvoorbeeld gebruikt worden voor de aanschaf van vloerbedekking die in het nieuwe huis niet meer past of gordijnen die in het oude huis perfect op maat waren maar in het nieuwe huis ineens te kort blijken. De christelijke woningbouw vereniging bezit een aantal huizen in Bruinisse en aan een deel daarvan, aan de Bea- trixstraat, wordt groot onder houd gepleegd. In eerste in stantie was het de bedoeling dat de bewoners gewoon in het huis bleven wonen terwijl de werkzaamheden gaande wa ren. Later bleek dat geen haal bare kaart. Subsidieworst De fractie Algemeen Belang stelde in een stemverklaring dat naar haar mening de chris telijke woningbouwvereniging onzorgvuldig te werk is ge gaan. „Aan de ene kant werd een subsidieworst voorgehou den en aan de andere kant werd gesteld dat van verhuizen geen sprake zou zijn", aldus AB bij monde van raadslid H. J. van den Ouden. Volgens de fractie Algemeen Belang weten de bewoners in kwestie offi cieel nog steeds niet hoe de vork nu precies in de steel zit en of ze wel of niet moeten ver huizen en daar al dan niet een vergoeding voor krijgen. „Me dunkt dat deze wijze van voor lichten dan ook zeker geen zorgvuldigheidsprijs ver dient", aldus Van den Ouden. De fractie SGP/RPF/GPV bleek een heel andere mening toegedaan. G. E. Houtekamer pleitte voor het inwilligen van het verzoek om toekenning van verhuis- en herinrichtings kosten. Hij stelde dat de bewo ner in kwestie er het volste recht op heeft. „De zaak wordt nu, en wij betreuren dat, op de persoon bekeken". Lijst van de Velde schaarde zich achter de fractie AB. Volgens woordvoer der Chr. van den Berge zou er in de omstreden aanvraag geen sprake zijn geweest van een ge dwongen verhuizing. „De be woner is vrijwillig naar een andere woning gegaan", aldus Van den Berge. Correct Wethouder J. Huizer (CDA) rea geerde op de kritiek van AB met de opmerking dat de chris telijke woningbouwvereniging de bewoners terecht subsidie heeft beloofd. „De woning bouwvereniging heeft correct gehandeld. Ik denk dat het zelfs de plicht is van een wo ningbouwvereniging om de be woners in te lichten over hun Wethouder J. Huizer:.Woning bouwvereniging heeft correct gehandeld". rechten", aldus Huizer. Hij stel de dat de gemeente de hand in eigen boezem dient te'steken. „We hadden als gemeente eer der moeten reageren", aldus de wethouder. Collega-wethouder Van Liere stelde zich lijnrecht tegenover Huizer op. Hij bena drukte dat er in zijn visie in dit geval geen sprake is van ge dwongen verhuizen. ;,En dat is een oordeel op basis van recht vaardigheid", aldus Van Liere. De beschuldiging van Houte kamer dat er niet naar de zaak, maar naar de persoon gekeken zou zijn wees Van Liere reso luut van de hand. Uiteindelij ke uitkomst van de discussie was dat CDA en SGP/RPF/ GPV voor toekenning van ver huiskosten stemden en Lijst van de Velde en AB tegen. Het voorstel van de meerderheid van het college, burgemeester A. Vogelaar en wethouder Hui zer, werd derhalve met zes stemmen tegen en vier voor verworpen. Wachten, wachten... B. de Groot, voorzitter van de christelijke woningbouwver eniging, gevraagd naar een reactie op de kritiek van de fractie Algemeen Belang, stelt dat de woningbouwvereniging niets te verwijten valt. „Maar wij konden niet verder omdat de gemeente maar steeds de verordening verhuis- en herin richtingspremies niet vaststel de", aldus Dé Groot. „En daar door liepen onze plannen in de soep. Het uitgangspunt voor 'ons was dat :de bewoners in hun «woningen zouden kunnen blij ven, maar dat bleek niet haal- 'baar". De kritiek van AB als zou de christelijke woning bouwvereniging de bewoners onvoldoende hebben voorge licht wijst De Groot resoluut van de hand. „Er is zeer uitge breid bewonersoverleg ge weest", aldus de voorzitter. AMSTERDAM - In de Ameri kaanse stad Milwaukee is een schilderij van Van Gogh ont dekt. Het olieverfschilderij werd vorig jaar aangeboden bij een veilinghuis in Chicago waarna het vermoeden rees dat het een echte Van Gogh betrof. DEN HAAG - De Bovag gaat zijn leden voorhouden dat de tarieven voor rijlessen omhoog moeten van gemiddeld 43 naar 55 gulden per uur. Door deze prijsverhoging hoeven rij schoolhouders wat minder uren te draaien. DEN HAAG - Het weekblad De Groene Amsterdammer heeft het artikel van de universitair onderzoeker Anil Ramdas over de werkwijze van de Advies commissie Vreemdelingenza ken in zijn geheel gepubli ceerd, ondanks het feit dat het ministerie van justitie de rechtbank heeft gevraagd pu- blikatie ervan te verbieden. Advertentie Voor: naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Geen betere raadsman dan de tijd. Menander HET WEER Enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Minimumtemperatuur van 6 graden aan de kust tot 2 graden in het binnenland. Middag- temperatuur circa 6 graden. Zuidwestenwind, in het binnenland toenemend tot vrij krachtig. r De aanpak van werklozen is voor verbetering vatbaar volgens de WRR. Een basisschool dicht bij huis is voor de leerlingen al tijd prettiger. Afrika sterft van de honger; de waarheid achter gironummer 555. G, van der Wielen treedt af als voorzitter van de ijsver- eniging Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's AMSTERDAM - De 32-jarige oud-Zierikzeeënaar Jo hannes Legemaate promoveert vandaag, donderdag, aan de Universiteit van Amsterdam tot doctor. Lege maate verdedigt zijn academisch proefschrift waar in hij opkomt voor de rechtspositie van vrijwillig opgenomen psychiatrische patiënten. De oud-Zierikzeeënaar stelt in zijn proefschrift dat er een dui delijke wettelijke regeling moet komen waarin de rechten van vrijwillig opgenomen psy chiatrische patiënten zijn vast gelegd. Tbt nu toe worden die rechten afgeleid uit internationale ver dragen en nationale wet- en re gelgeving. Volgens Legemaate een versnipperd geheel dat bo vendien lacunes vertoont. Ongeveer 85 procent van de patiënten in psychiatrische zie kenhuizen is daar op vrijwilli ge basis. „Maar het onder scheid tussen vrijwillig en gedwongen is in de praktijk niet duidelijk. Ook veel vrij willige patiënten krijgen te maken met vrijheidsbeperking en dwangmaatregelen", aldus Legemaate. Buiten alle nationale en inter nationale verdragen over rechtspositie om, hanteren veel ziekenhuizen hun eigen huisre gels. Daarbij overheersen re gelmatig de belangen van het ziekenhuis", zo bleek Lege maate tijdens het onderzoek dat hij voor zijn proefschrift verrichtte. Een nieuw wetsvoorstel betref fende de rechtspositie van vrij willig opgenomen patiënten noemt de promovendus op hoofdpunten positief. „Maar op belangrijke punten schiet het voorstel te kort. Zoals over het recht van de patiënt op in formatie, de rechtspositie van wilsonbekwame patiënten en het klachtrecht", aldus Lege maate. De promovendus werd in 1958 geboren in Zierikzee en woon de daar ruim tien jaar tot zijn ouders naar Sas van Gent ver huisden. Voor zijn studie ver huisde hij naar Utrecht en Am sterdam en momenteel woont Johannes Legemaate in het Utrechtse Maarssen. Advertentie 'n Levenspartner of vriendschap? Neem contact met ons op voor 'n geh. vrijbl. gesprek. St. „DISCREET" Onze consulente: Mevr. J. de Leeuw, Tel. 01113-1738 b.g.g. hoofdkantoor 04750-28545 NIEUWERKERK - Het ziet er naar uit dat de ge meente Duiveland goedkeuring zal geven voor de bouw van een loods van 40 bij 70 meter op de ijsbaan te Sirjansland. Tijdens de openbare vergade ring van de Duivelandse ad viescommissie algemene zaken reageerden de drie commissie leden positief op de plannen van het staalconstructiebedrijf firma Hanse uit Sirjansland om naast het bedrijf een loods van bovengenoemde afmetin gen te bouwen. In de nieuwe ruimte zou een groot deel van de bedrijfsacti viteiten moeten gaan plaats vinden. Het huidige bedrijfs gebouw zou dan in gebruik worden genomen als garage, opslagruimte en voor de bewer king van platen. Eerder was de eigenaar van het bedrijf van plan om de uitbrei ding aan de andere kant van het bedrijf te realiseren. Maar die plannen zijn met de nieuwe aanvraag van de baan. Burgemeester A. Bergshoeff toonde er zich niet rouwig om dat de ijsbaan van Sirjansland mogelijk zal verdwijnen. „Er bleef toch nooit water op staan. De ijsbaan ligt niet voor niets aan een weg die de Zandweg heet". PvdA-commissielid C. J. Hillebrand zag in het plan handhaving en mogelijk groei van de werkgelegenheid bin nen de gemeente. Ook de beide andere commissieleden waren positief. Voor de verkoop van de grond door de gemeente Duiveland aan de firma Hanse kan door gaan moet een artikel 19 proce dure worden gevolgd. Dat houdt onder meer in dat men sen die bezwaar hebben tegen de plannen dat kenbaar kun nen maken. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45, jaarabonnement a f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. A C-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1