Vijfde leef baarheids wedstrijd ?Een kern waar pit in zit' Sportzaal komt van de grond Nieuwe cursussen Zeeuwse Volksuniversiteit op Schouwen-Duiveland Muren woonzorgproject overeind Een prijs voor buren die samenwerken Miljoen voor onderzoek naar koeiengekte In gebouw Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Tot en met 31 maart 1991 kan worden ingeschreven voor 'Een kern waar pit in zit'. Het gaat om de leefbaarheid in stadswijken en dorpen. Iedere groep die zelf zijn woonomgeving wil verbe teren, kan meedoen. Dat betekent, dat zo'n groep zelf een project kiest en het zelf uitvoert. Wordt het zelf gekozen doel bereikt, geeft de Heidemaatschap pij daarvoor een prijs: het predikaat 'Een kern waar pit in zit' met 1000,-. 'Een kern waar pit in zit' wordt georganiseerd door de Koninklijke Neder- landsche Heidemaatschappij. De Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij wil graag, dat de woonomgevingen goed worden. Daarom zet zij 'Een kern waar pit in zit' op. Het gaat erom, dat bewoners zelf hun eigen omgeving aanvatten. Ze kiezen zelf een project, want zij weten zelf het beste waar mee hun buurt/straat/dorp een betere plek wordt om te wo nen, te spelen, te werken, kort om te zijn. Zij voeren hun pro ject ook zelf uit. Dit is volgens de Heidemaatschappij een doeltreffende manier om een buurt op peil te houden. Achtergrond Volgens de statuten is de Ko ninklijke Nederlandsche Hei demaatschappij ideëel gericht, 'vereniging ten algemenen nut te'. Zij trekt zich de kwaliteit van de woonomgeving aan, en wel zonder winstoogmerk. Daarom 'Een kern waar pit in zit'. De Heidemaatschappij be zit aandelen in Heidemij Hol ding NV. Uit het dividend wordt 'Een kern waar pit in zit' grotendeels betaald. Daar naast zijn er anderen die voor dit project geld over hebben zo als het Koningin Julianafonds. Dat er behoefte bestaat aan een activiteit als 'Een kern waar pit in zit', blijkt uit de belang stelling voor eerdere rondes van 'Een kern waar pit in zit'. Zo'n vierhonderd groepen brachten er de moed voor op. De omstandigheden zijn nu gunstig. De regering probeert vorm te geven aan 'sociale ver nieuwing'. 'Een kern waar pit in zit' geeft vanaf 1978 aan so ciale vernieuwing een haiidvat, ook al bestond toen het woor- denpaar nog niet. Samen werken Meedingen in 'Een kern waar pit in zit' is niet mis. Immers het valt niet mee een gewenste verbetering vorm te geven in een concreet project. Nog min der valt het mee een gemaakte keuze ook daadwerkelijk uit te voeren. Wellicht is het moei lijkste wel medestanders te vinden. Tbch is dit laatste noodzakelijk, omdat een woon omgeving bijna per definitie door anderen wordt gedeeld. Pas op voor projecten, waar voor het bestemmingsplan van de gemeente moet worden aan gepast. Dat wordt vaak een zaak van lange adem, te lang. Bijna altijd komt de gemeente om de hoek voor vergunningen en zo. Dan moet er geschreven en gepraat worden. Als burgers initiatieven nemen voor hun woonomgeving, kan de ge meente daar knap moeite mee hebben. Het valt voor een ge meente niet mee verantwoorde lijkheid uit handen te geven. Zij is immers aangesteld om de openbare ruimte te beheren en te onderhouden. Binnen 'Een kern waar pit in zit' wordt ove rigens de gemeente gezien als een welkome hulp voor de deel nemers. Wordt echter aan de deelnemer het project uit han den genomen, dan is niet vol daan aan de voorwaarde van zelfwerkzaamheid, en vervalt de prijs. De prijs wordt overigens aan het eind van de wedstrijdperio de uitgekeerd. Het is niet zo iets als een startsubsidie. Wel licht dat daarvoor de gemeente wil helpen. Spelregels Alleen groepen kunnen deelne men, individuen niet. Het pro ject moet de plaats dienen, moet voldoende voorstellen en moet concreet zijn. Het laatste wil zeggen, dat resultaten dui delijk te zien moeten zijn. Van een omvangrijk project mogen ook één of meer delen meedin gen. De kern mag niet te groot zijn, opdat de zelfwerkzaam heid en de betekenis van de ge deelde leefomgeving niet in het gedrang komen. Een project moet worden afgewerkt in de gestelde periode: voorjaar 1991 -zomer 1992. Een jury neemt de uitgangssi tuatie op en toetst, of aan de voorwaarden wordt voldaan: groep, gericht op de plaatselij ke leefbaarheid, grootte van de kern, gewicht van het project. De jury probeert vooral te voorkomen, dat achteraf mis verstanden blijken over de ge wenste eindsituatie. Dezelfde jury beoordeelt aan het eind van de wedstrijd de resultaten. Wat er aan de leefbaarheid ge daan kan of moet worden, ma ken de bewonersgroepen uit wijken, buurten en dorpen zelf uit. De Heidemaatschappij schrijft de inhoud van een pro ject niet voor behalve, dat het moet slaan op de plaatselijke leefbaarheid. Dat wil niet zeg gen, dat de Heidemaatschappij geen wensen zou hebben. Bij zonder welkom zijn projecten ter oplossing van plaatselijke milieuproblemen. Een tweede wens is een grotere belangstel ling vanuit stadswijken en dan vooral uit het westen van Ne derland. Prijzen 'Een kern waar pit in zit' is niet een wedstrijd met slechts één winnaar en een lange reeks verliezers. De deèlnemersgroe- pen spelen niet tegen elkaar. Nee, ze gaan als het ware een weddenschap aan met de Hei demaatschappij. „Kijk, Heide maatschappij, dit of dat gaan we zus of zo aanpakken". De Heidemaatschappij antwoordt daarop: „Als jullie je woord houden, stellen wij daar een prijs tegenover". Er zijn aan het eind net zoveel winnaars als er geslaagde pro jecten zijn. De prijs is het pre dikaat 'Een kern waar pit in zit' in de vorm van een certifi caat en een geldprijs van 1000,-. Wie met tegenslag te maken krijgt en daardoor niet het be loofde resultaat haalt, kan een aanmoedigingsprijs van 500,- krijgen. Tien bijzondere projecten wor den extra beloond met een tro fee, waarbij 1500,- hoort. Hiervoor geldt wel de traditio nele betekenis van het woord wedstrijd, onderlinge vergelij king. De jury zegt daarmee „Wat een creativiteit" of „Dat aan zoveel moeilijkheden het hoofd is geboden". Op 31 maart 1991 sluit de in- schrijfperiode. Vouwbladen liggen in de openbare biblio theken en de gemeentelijke in formatiecentra. Informatie kan natuurlijk ook worden ge kregen bij de Heidemaatschap pij- In het voorjaar van 1991 begint het onderzoek of de inschrij vingen voldoen aan de voor waarden. Voldoen ze, dan wor den ze formeel toegelaten en kan de uitvoering van de pro jecten beginnen. In de zomer van 1992 komt de jury voor de tweede keer. Dan bekijkt ze de resultaten. Aan de hand van de bevindingen worden de prijswinnaars vast gesteld. De prijzen worden uit gereikt in het najaar van 1992. Een feestelijke dag, waarop de deelnemers hun ervaringen uitwisselen, sluit de vijfde ron de af. Dan worden ook de tro feewinnaars bekend gemaakt. De datum daarvan valt in maart 1993. De prijswinnaars van de voor gaande rondes bieden voor beelden te over van mogelijke projecten. De schakering erin is even veelvormig als er men sen zijn en woonomgevingen. Speeltuinen en dorpshuizen vormen de hoofdmoot. Er blijkt overigens ook, dat ken nis van de plaatselijke historie menigmaal tot de leefbaarheid wordt gerekend en zorg voor ouderen, natuur, monumenten. Een uniek project in de derde ronde was een alcoholvrije jeugdsociëteit die de jeugd werkelijk weet aan te trekken. Een atletiekvereniging bouw de zelf haar baan, een ijsver- eniging haar kantine. Door burgeressen vervaardigde wandkleden kwamen in nieu we raadhuizen te hangen. Woo nerven zijn ingericht. Vrijwilli ge molenaars bouwden een nieuwe, klassieke windmolen. Peuterspeelzalen en rouwka mers, de uitersten vinden el kaar in 'Een kern waar pit in zit'. DEN HAAG - De ministeries van landbouw en van volksge zondheid hebben ruim een mil joen gulden beschikbaar ge steld voor onderzoek naar de beruchte dierziekte BSE. Deze ziekte,- ook wel omschreven als koeiengekte, heeft met name in Groot-Brittannië en Ierland veel schade veroorzaakt. Doel van het onderzoek is te weten te komen hoe groot de kans is dat BSE (Bovine Spon giform Encephalopathy) in Ne derland de kop opsteekt. Daar voor wordt onderzocht in hoe verre de schapenziekte Scrapie in ons land voorkomt. Ook wordt bekeken of destruc tiebedrijven een schakel kun nen vormen bij de verspreiding van de ziekte. In Groot-Brit- tannië wordt er van uitgegaan dat de ziekte daar is verspreid via de destructiebedrijven, om dat besmette kadavers werden verwerkt tot veevoer. Het onderzoek wordt uitge voerd door het Centraal Dier- geneeskudig Instituut (CDI) in Lelystad en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne (RIVM) in Biltho- ven. Eén van de cursussen die maandag 14 januari van start gaat is de lessencyclus Alterna tieve geneeskunde. Deze cursus die door mevrouw I. P. B. Hille- brand-Danlieux wordt gegeven bestaat uit acht bijeenkomsten van elk twee uur die steeds om 19.30 uur beginnen. Het uit gangspunt van deze cursus is dat de oorzaken van ziek zijn niet enkel van lichamelijke aard zijn. Ook geestelijke en kosmische oorzaken kunnen aan het ziektebeeld ten grond slag liggen: tussen lichaam en geest bestaat immers een wis selwerking. Tijdens de acht bijeenkom sten besteedt mevrouw Hille- brand-Danlieux onder meer aandacht aan het belang van dromen, de genezende kracht van kruiden en de homeopa thie. Ook wordt ingegaan op verschillende therapieën zoals de aroma- en edelsteenthera pie, de kleurentherapie en de regressietherapie. Door deze regressietherapie kan men te ruggaan in zijn jeugd. Het is soms zelfs mogelijk om beel den uit een vorig leven op te ha len. Met deze therapie kunnen fobieën en trauma's worden aangepakt. Computerfreaks en „gewone" belangstellenden kunnen die zelfde maandag in het school gebouw van de RSG aan het Hatfieldpark aan de slag tij dens de cursus informatica voor gevorderden. Deze cursus die wordt verzorgd door drs J. T. B. Eggink bestaat uit tien lessen van elk twee uur. Ook deze bijeenkomsten beginnen steeds om 19.30 uur. Deze cur sus voor gevorderden bevat on der meer het werken met het M.S. DOS-systeem en een WordPerfect 5.0 (tekstverwer ken voor gevorderden). Wie liever met zijn handen be zig is kan zich maandag 14 ja nuari uitleven in de cursus te kenen en schilderen die dan van start gaat. Mevrouw Do van Rijn zal de cursisten - be ginners - gedurende een tiental avonden wegwijs maken in de fijne kneepjes van het tekenen en schilderen. Kijken en zien nemen daarbij een belangrijke plaats in. Aan de orde komen zaken als het uitproberen van materialen, vormen en hun ruimte en verhoudingen, de opstelling en tekenen naar voorwerpen en de verhoudin gen van het menselijk lichaam. Deelnemers aan de cursus moe ten de eerste avond die om 19.30 uur begint zelf materiaal (tekenpapier en ander mate riaal naar keuze) meenemen. Andere benodigdheden wor den in overleg vastgesteld. Kiekje schieten Voor wie fotograferen meer is dan alleen even een kiekje schieten geeft fotograaf Leen Koper een vijftal lessen. Ook van deze cursus is de eerste les maandagavond 14 januari en wel van 19.00 tot 21.00 uur. In De Schutse in Burgh-Haam- stede wordt diezelfde maan dagavond een begin gemaakt met een kort overzicht van de geschiedenis van de Sovjet economie. Een uiterst actueel onderwerp. Dr S. Knigge zal tijdens vier bijeenkomsten van elk twee uur (19.30 tot 21.30 uur) ingaan op de bouwstenen en het functioneren van de Sovjet-economie of beter ge zegd het vastlopen ervan. Om een zo duidelijk mogelijk beeld van dit economische stel sel te krijgen wordt deze inge deeld in een aantal verschillen de historische tijdvakken, zo als de economie ten tijde van het tsarenbewind, het oorlogs- communisme, de nieuwe econo mische politiek onder Lenin, het economendebat en de pe riode van de vijf jarenplannen. Een smaakvol ingericht huis of living lijkt een makkie maar blijkt in praktijk toch wel enig inzicht in kleur, vorm en mate riaal te vereisen. Gedurende vijf bijeenkomsten van elk twee uur licht de heer J. A. B. den Boer een tipje van de inte rieursluier op. Deze bijeen komsten waarvan de eerste dinsdag 15 januari is gepland, worden gehouden in 't Lange Uus aan het Havenpark. Een echte doecursus is ook de cursus boekbinden. Deze cur sus wordt gegeven door M. C. Coomans en bestaat uit tien bijeenkomsten van twee uur. De eerste les is woensdag 16 ja nuari om 19.15 uur bij drukke rij Lakenman en Ochtman aan het Jannewekken. In januari wordt ook een begin gemaakt met de cursussen lokaal en re gionaal historisch onderzoek, statistiek voor beginners en belastingaangifte. De cursus lokaal en regionaal historisch onderzoek wordt ge geven door de heren H. Uil (streekarchivaris) en F. Beek man (docent) en. begint maan dag 21 januari. Wie meer aan de weet wil komen over het verleden van zijn of haar woon plaats en regio komt tijdens de tien bijeenkomsten die deze cursus telt volop aan zijn of haartrekken. De lesduuris an: derhalf uur en de bijeenkom sten beginnen steeds om 19.30 uur. Inzicht in de betekenis van de cijfertaal. Daarvoor biedt de cursus statistiek voor begin ners, die door Leen Koper wordt gegeven een goede gele genheid. Deze cursus begint met een kennismakingsavond op dinsdag 22 januari. Aan vang van deze avond is om 19.30 uur. De eigenlijke cursus vangt een week later (dinsdag 29 januari) aan. De cursus be lastingaangifte die ook dit jaar weer door mevrouw P. E. van der Waal wordt verzorgd gaat maandag 28 januari om 19.30 uur van start. Gelet op het feit dat de belastingwetgeving nog al ingrijpend is gewijzigd is de ze cursus een handreiking voor het invullen van het aangifte biljet. Duits voor ondernemers De kennismakingsavond voor de cursus Duits voor Onderne mers is maandag 4 februari en wel om 20.30 uur. In tegenstel ling tot de andere cursussen die nagenoeg allemaal in het ge bouw van de Rijksscholenge meenschap worden gehouden is deze kennismakingsavond in de vroegere Prinses Juliana- school aan het Jannewekken. Bij voldoende belangstelling wordt ook in januari een begin gemaakt met de cursus kijken naar en praten over beeldende kunst na '48. Voor nadere infor matie en/of opgave kan men contact opnemen met mevrouw R. Meintema, telefoon: 01110- 14691. Siertuin Het cursusseizoen '90-'91 van de ZVU wordt op Schouwen- Duiveland afgesloten met de cursus Meer plezier van uw siertuin. Deze cursus wordt ge leid door mevrouw M. M. Bulk en wordt gegeven in De Schut se in Haamstede. De eerste van de zes bijeenkomsten is woens dagmiddag 13 maart om 13.30 uur. De lessen duren tot 16.00 uur. BRUINISSE - De bouw van de sportzaal in Bruinisse verloopt gestaag. Het geraamte van de sport zaal staat er al. De sportzaal wordt aan het dorpshuis gebouwd en zal via het dorpshuis bereikbaar worden. In het dorpshuis Zelf zullen er ook enige aanpassingen bewerkstelligd worden zoals het aanleggen van enkele kleedkamers en er zal een kantine gebouwd worden. De sportzaal zal onder toezicht beheerd worden door de stichting multifunctioneel centrum Bruinisse. Het is de bedoeling dat de bouw van de zaal in de maand mei afgerond zal worden. (Foto: Joop van Houdt). Speelgelegenheid; belangrijk voor de leefbaarheid in een wijk. BROUWERSHAVEN - Aan de Poortdijkstraat in Brouwershaven wordt hard gewerkt aan de bouw van een woonzorgproject voor ouderen. Een project dat 29 woningen (waaronder een rolstoelwo ning), drie garages en een dienstencentrum omvat. Dat laatste om de ouderen die er wonen de aan vullende zorg te geven die het hun mogelijk maakt om zelfstandig te blijven. De bouw van het woonzorgproject begon 10 oktober 1990 en zal naar verwachting van uitvoerder A. Koopman op 26 september 1991 helemaal klaar zijn. Op dit moment zijn de ongeveer 15 werknemers van de Wal- cherse Bouw Unie die aan het project werken bezig met het opmetselen van de muren. Voor de bin nenmuren van het project worden grote geluid- en warmte-isolerende blokken gebruikt die aan el kaar worden gelijmd. „We letten er bij de bouw speciaal op dat de ruimten tochtvrij worden". De gevel van het dienstencentrum wordt opgetrokken uit gele baksteen en de huizen uit rode bak steen. Naar verwachting van Koopman duurt het metselen en lijmen van de muren ongeveer twee- ëneenhalve maand. Daarna begint men aan het dak van het woonzorgproject. Een dak dat gedeelte lijk schuin en plat wordt. Koopman, die zich als uitvoerder van de Nederlandse Bouw Unie altijd bezig houdt met de bouw van grote gebouwen, is vol lof over het woonzorgproject dat in Brouwers haven verrijst. ,,Het is een prachtig ontwerp. Alle gebouwen zijn verschillend, maar passen toch perfect bij elkaar. En ook het materiaal dat we moeten gebruiken ziet er goed uit. Alleen jammer dat de kozijnen van vurenhout zijn. Dat gaat maar een paar jaar mee. Maar er mag tegenwoordig geen hardhout meer gebruikt worden om de tropische regenwouden te sparen". ZIERIKZEE - In het nieuwe jaar 'n cursus gaan vol gen. Ongetwijfeld zijn er Schouwen-Duivelanders bij wie dit streven hoog genoteerd staat op het lijstje met goede voornemens. Niet meer avond in avond uit voor de buis bivakkeren, maar je kennis vergro ten of jezelf uitleven met een cursus. Het cursusaan bod van de Zeeuwse Volksuniversiteit biedt daartoe alle gelegenheid. Volgende week immers begint er in het gebouw van de RijksscHolengemeenschap pro fessor Zeeman in Zierikzee een serie nieuwe cursus-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4