'De schelpdieren-sector heeft dit prohleem over zichzelf afgeroepen' Van provincies alleen Zeeland geen aandeel houder van BNG Oud papierophalers zoeken heil elders na wegvallen afnemer Eidereenden eten mosselen bij gebrek aan kokkels ZIERIKZEESCHEPa NIEUWSBODE 9Voorlopig kunnen wij ons oud papier nog wel kwijt DINSDAG 8 JANUARI 1991 NR 24877 3 ZIERIKZEE - Als er niet zo intensief op kokkels zou zijn gevist dan zouden de mosselvissers nu niet met het probleem kampen dat eidereenden de mosselen opeten. Dat is de conclusie van T. Sluyter van de vo gelwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland. „Ik weet dat het wat hard klinkt, maar in feite heeft de schelpdieren-sector dit pro bleem over zichzelf afgeroepen", aldus Sluyter. Vorige week kwam het uitge breid in het nieuws, de nieuwe bedreiging van de mosselvis sers. Na een tegenvallende zaadval en het teloor gaan in januari vorig jaar van een groot deel van hun mosselen kregen de boeren van het water een nieuwe tegenvaller te ver werken. Meer dan 100.000 ei dereenden in de Waddenzee eten wat er voor de mosselvis sers nog overgebleven is aan zwart goud op. De eidereend wint bij de mosselvissers niet bepaald aan populariteit. Kritiek Ook de overheid krijgt kritiek over zich heen. Hen wordt ver weten dat ze de belans tussen natuur- en visserijbelangen te veel hebben laten doorslaan naar de zijde van de natuur. De mosselvissers, zo is de trant van de kritiek, zijn het slacht offer van de lobby van de na tuurbeschermingsorganisa ties. T. Sluyter denkt daar heel anders over. Als woordvoerder van de vo gelwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht bekijkt hij de kwestie vanuit het gezichts punt van de vogels. ,,Ik kan me levendig voorstellen dat de mosselvissers niet blij zijn met de eidereenden, maar je kon er natuurlijk op wachten hè. De Waddenzee is voor wat betreft de kokkels compleet leeggevist Het oud papier is in 1990 al vaak in de publiciteit geweest vanwege de dramatische da ling van de prijzen. De tijden dat men 18 cent per kilo uitbe taald kreeg waren toen reeds lang voorbij. Begin 1990 kel derde de prijs naar een nieuw dieptepunt: de verenigingen kregen nog maar één cent per kilo en men begon zich in het verenigingsleven af te vragen of het met die prijs nog wel de moeite waard was om de boer op te blijven gaan om oud pa pier op te halen. Garantieprijs In Zierikzee was het K. de Vos, penningmeester van handbal vereniging Delta Sport, die de verenigingen mobiliseerde. Zijn actie bleek de aanzet tot een gezamenlijk optreden van de oud papierophalers naar de gemeenten toe. De gemeente Westerschouwen gaf de oud pa- en de eidereend eet het liefst kokkels, maar als die op zijn begint hij aan de mosselen". Samenloop Sluyter is zich er terdege van bewust dat het voor de mossel vissers de zoveelste tegenvaller is dit mosselseizoen. „Dat de eidereenden de mosselen ope ten valt nu samen met de schaarste aan mosselen op het wad na de voorjaarsstormen vorig jaar. Maar nogmaals, als het eten voor de eidereenden op is is het logisch dat ze uit zien naar ander voedsel". Sluyter tekent daarbij aan dat net als de mosselvissers nu, de eidereenden het in het verle den niet makkelijk hebben ge had. „De eidereenden hebben al twee keer een slecht broed- seizoen beleefd en dan is er ook nog eens een heel naar virus onder de vogels uitgebroken. De stand van de eidereenden is de laatste jaren behoorlijk ach teruit gegaan". Scholeksters Overigens kampen mosselvis sers die als werkgebied de Oos- terschelde hebben met een ver gelijkbaar probleem als hen die op het wad vissen. „In de Oosterschelde is het de schol ekster die de mosselen opeet en in feite geldt daarvoor precies hetzelfde verhaal als voor de pierophalers toen ai een garan tieprijs van 8 cent per kilo, maar de gemeente stond op dat moment nog alleen. Toen de verenigingen zich ech ter gezamenlijk tot de gemeen ten richtten ging de meerder heid overstag en werd bijna overal een garantieprijs van minstens vijf cent per kilo be taald. Voor de gemeente is het een dure grap geworden want zowel Rademaker, waar de ver enigingen vroeger hun oud pa pier aanbaden, als de ZOPC in Goes betalen de verenigingen 0,0 cent per kilo. De ZOPC be taalt alleen de 'oude klanten' één cent per kilo. C. Goudswaard van All-Ready sluit zich aan bij de woorden van De Vos. „Wij gaan één keer in de vijf weken op pad en we halen veel op. En wij gaan al leen naar de wijk Malta want in Poortambacht zit de kinder- eidereenden op het wad", aldus Sluyter. „Ook hier is op een gigantische manier op kokkels gevist". Sluyter koppelt daar de op merking aan dat de rijksover heid in deze zeker niet vrijuit gaat. „Ik denk dat*het ont breekt aan een goed doortim- s-'~ - J* i den. (Archieffoto). boerderij en die doet ook veel aan het ophalen van oud papier en we willen elkaar niet in dé wielen rijden". Vervoer Niet alleen was Rademaker voor veel oud .papierophalers de vaste afnemer maar vaak ook stelde men een vrachtwa gen ter beschikking aan de vrijwilligers van de verenigin gen zodat zij een royaal voer tuig tot hun beschikking had den om het oud papier op te ha len en naar Burgh-Haamstede te brengen. Goudswaard: „Wij reden ook altijd met een wagen van Rademaker, maar we heb ben inmiddels al een andere vrachtwagen weten te charte ren dus, dat is voor ons geen probleem". Niettemin hopen de verenigin gen dat op termijn de prijs voor het oud papier weer wat aantrekt. De Vos: „Je loopt de kans dat de normen voor wat betreft die garantieprijs aange scherpt worden en dat kan in houden dat sommige oud pa pierophalers in de problemen komen". Goudswaard: „Nu krijgen wij in Nederland veel oud papier uit Duitsland. Het gevolg daarvan is dat de Neder landse oud papiermarkt over voerd wordt. Als de Duitsers zelf ook iets gaan doen met hun oud papier komt er weer wat ruimte op de Nederlandse markt". Op zich levert dat vanwege de merde visie op de lange ter mijn", aldus Sluyter. Hij stelt dat het beleid van de rijksover heid op het gebied van het mi lieu nog te vaak uitblinkt door vaagheden. „Daar hebben wij al Natuur- en Vogelwacht geen 100 procent vertrouwen in", al dus Sluyter. Wat de Natuur- en Vogelwacht en de andere vogel beschermingsorganisaties be treft, zo verzekert Sluyter, is een en ander zeker geen aanlei ding om de jacht op de eider eend te openen. C. J. van Liere, voorzitter van de vereniging voor Zeeuwse visserijbelangen Zevibel was niet voor commen taar bereikbaar. r n garantieprijs die de gemeenten betalen geen problemen op voor de verenigingen. Met het weegbriefje in de hand kan men bij de gemeente het geld innen waarmee de verenigings kas wat gespekt kan worden. Penningmeester De Vos van Delta Sport: „Voor ons heeft het stoppen van Rademaker niet zoveel gevolgen. Wij krij gen keurig netjes een brief waarin het hoe en waarom werd uitgelegd en wij zijn over gestapt naar de ZOPC en ik denk dat de andere verenigin gen dat ook wel zullen doen. Delta Sport is samen met onge veer acht andere Zierikzeese oud papierophalers goed voor zo'n 325 ton oud papier per jaar. „Ik weet niet hoe het el ders op Schouwen-Duiveland zit maar ik weet wel dat er al les bij elkaar heel wat oud pa pier opgehaald wordt", aldus De Vos. Milieubewust Volgens De Vos wordt er de laatste tijd eerder meer dan minder oud papier opgehaald. „Ik denk dat de mensen toch meer milieubewust zijn gaan denken'verklaart De Vos. Met andere woorden: men propt het oud papier niet in de vuilnis zak zodat het uiteindelijk op de vuilstortplaats terecht komt, maar houdt het apart zo dat het via de oud papieropha lers en de handelaren weer voor de produktie van onder meer nieuw papier gebruikt kan worden. Een woordvoerder van de pro vincie Zeeland zei maandag dat de provincie het nut van het aandeelhouderschap niet inziet omdat dit te weinig in vloed geeft op het reilen en zei len van de bank. Zeeland heeft de BNG weliswaar als huis- bankier „maar dat zou iedere andere bankinstelling ook kunnen zijn", aldus de woord voerder. De nieuwe aandeelhouders hebben ingeschreven op in to taal ruim drie miljoen aande len van nominaal 1 tegen een koers van 3,35. De BNG had voor de inschrijving in totaal vijf miljoen aandelen beschik baar, zodat niet van een over weldigende belangstelling kan worden gesproken, aldus een woordvoerder van de BNG. Privatisering De Nederlandse staat heeft be sloten haar belang van vijftig procent in de bank te handha ven zodat eenzelfde hoeveel heid aandelen is verworven. De staat wijkt daarbij af van de alom tegenwoordige privati seringsgedachte, aldus de BNG-woord voerder. Het doel van de emissie was niet het aantrekken van nieuw eigen vermogen, maar de wens van de BNG de nog ontbreken de gemeenten en provincies als mede-eigenaar te betrekken bij de ontwikkeling van de bank. Na afsluiting van de emissie bestaat het aandelenkapitaal van de BNG uit 407 miljoen aan aandelen A, waarvan ge plaatst en volgestort 255 mil joen, en f 93 miljoen aan aande len B waarop 25 procent ver plicht is gestort. AMSTERDAM - De Nederland se zuivelindustrie heeft in 1990 4 procent meer kaas geprodu ceerd dan in 1989. De produktie van fabriekskaas steeg met 23.000 ton naar een recordhoog te van 582.000 ton. Dat heeft voorzitter J. Veerman van de Vereniging Nederlandse Zui- velbeurs maandag bekendge maakt. AMSTERDAM - Het Anne Frank Huis in Amsterdam heeft het afgelopen jaar 647.746 (in 1989: 606.092) be langstellenden getrokken. Dat is het grootste aantal sinds het huis als museum is open gesteld, nu dertig jaar geleden. Dit heeft de Anne Frank Stich ting bekendgemaakt. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 90% Min.temp. 6 graden Middagtemp. 9 graden Windkracht zuidw. 6 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 5 graden Middagtemp. 7 graden Windkracht zuidw. 5 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 7 graden Windkracht zuidw. 6 ZON- EN MAANSTANDEN 9 jan. Zon op 08.46, onder 16.48 Maan op 02.59, onder 11.54 10 jan. Zon op 08.45, onder i6.49 Maan op 04.11, onder 12.16 Nieuwe Maan: 16 jan. (00.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De atmosfeer blijft voorlo pig erg onrustig. Een ontwikkelende Oceaandepressie heeft de wind, die de afgelopen dag wat was afge zwakt, aan de kust inmiddels weer flink doen toenemen. De komende nacht wordt er in het noordelijk kust gebied weer zuidwesterstorm ver wacht. Bovendien valt er in het hele land regen. De depressie trekt via Engeland en de Noordzee naar Scandinavië weg. Ook overdag overheerst de bewolking, al is een enkele opklaring mogelijk. Er kan nog wat regen vallen. De wind is overdag zuidwest tot zuid, boven land vrij krachtig, aan de kust hard. Morgenavond kan de wind op een volgende storing opnieuw toene men. De middagtemperatuur ligt rond de 9 graden. van drie jaar benoemd. Afge treden als voorzitter is de heer Reurich en als secretaris is de heer Van Amstel afgetreden. Havennieuws Bij Padmos in Bruinisse is men vorige week woensdag begon nen met de bouw van een nieu we stuurhut op de BRU 62 van K. de Koning. Op de scheepswerf van de ge broeders Van Duivendijk is za terdag de YE 83 van de gebroe ders Vette op de scheepshelling getrokken. De boot wordt schoongespoten en geteerd, er moet anti-fouling op toegepast worden en de zinkblokken aan de romp worden vernieuwd. Verder moet er onder de machi nekamer een nieuwe bodem plaat aangebracht worden. Maaskant is momenteel bezig met het uitvoeren van enkele reparaties; aan de YE 80 van de firma Hoogstrate wordt onder houdswerk verricht en vindt er een reparatie plaats aan de los- installatie. Ook aan de BRU 40 van W. van den Berg is Maas kant bezig met een reparatie aan de losinstallatie. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE Kinderzegels De verkoop van kinderzegels en kinderkaarten heeft -9.298,80 opgebracht. Kopers en vrijwilligers hartelijk dank. Landbouw aan zet Op initiatief van de kring Schouwen-Duiveland en Tho- len van de CBTB wordt donder dag 10 januari een informatie avond over de landbouw ge houden. De avond wordt ge houden in het Huis van Nassau aan de Lange Nobelstraat in Zierikzee en begint om 19.30 uur. Motto van de avond is Landbouw aan zet in Zeeland en provinciaal statenlid L. Coppoolse is uitgenodigd om over dit onderwerp zijn licht te laten schijnen. Naast landelij ke beleidsplannen die door de provincie moeten worden inge vuld heeft de provincie Zee land ook zelf een aantal nota's geproduceerd als Kerend Tij, Zeeland Schoon, en Zeeland aan Zet. Naast dit provinciale beleid zijn er in elke regio spe cifieke zaken aan de orde op het gebied van milieu, ruimte lijke ordening, natuur en land schap. Zowel voor provinciale bestuurders als bestuurders van de CBTB is het goed om vanuit de betrokkenen zelf te horen hoe men denkt over dit soort zaken. Aan de hand van stellingen die J. Kodde zal toe lichten, wordt tijdens de infor matie-avond hierover per regio gesproken. Het onderwerp Landbouw aan Zet is volgens de organisatoren van belang voor de totale bedrijfsvoering. ,En dus ook het gehele agrari sche gezin'. Tijdens de informa tie-avond wordt ook een video band gedraaid over het ont staan van het Zeeuws klei- landschap met opnames uit al le regio's van Zeeland. Uitstapje De dames van de afdeling Noordgöüwe e.o van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen brengen dinsdag 15 januari een bezoek aan het Werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee. Om 13.30 uur vertrekt het gezel schap bij de bushalte in Drei- schor en om 13.40 vanaf het Breedveld in Zonnemaire. Het bezoek zelf duurt tot 16.00 uur. De jaarvergadering van deze vrouwenorganisatie wordt maandag 21 januari gehouden in het dorpshuis in Dreischor. Tijdens deze vergadering die om 20.00 uur begint wordt af scheid genomen van de heer en mevrouw Van 't Veer. Tevens moet er een opvolgster voor het bestuurslid mevrouw A. J. van Weele-van der Klooster worden gekozen en doen secretaris en penningmeester verslag over het reilen en zeilen in het afge lopen jaar. Na de pauze vertelt drs P. Vleugel aan de hand van dia's over zijn reis door Honga rije. ANBO De Zierikzeese afdeling van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) heeft voor donderdag 17 janua ri een themamiddag belegd in het ANBO-gebouw in het Pa ternosterstraatje. Deze bijeen komst begint om 14.00 uur en staat in het teken van botont- kalking. De huisarts J. de Jon ge is voor behandeling van dit onderwerp uitgenodigd. BURGH-HAAMSTEDE ANBO Gelukkig nieuwjaar. Ofschoon het nieuwe jaar al weer een eindje op gang is kunnen de le den van de afdeling Wester schouwen van de Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren (ANBO) elkaar zaterdag 12 januari tijdens een Nieuw jaarsreceptie elkaar alsnog het beste wensen. Deze Nieuw jaarsreceptie wordt gehouden in De Schutse en begint om 14.00 uur. Naast de gebruikelij ke Nieuwjaarstoespraak van de voorzitter, mevrouw E. Vos- Meier treden ook Thomasvaer en Pieternel op. Toneelvereni ging Op Drift zal de ANBO-ers vermaken met een optreden terwijl de Westhoekzangers en het Smalstad Kinderkoor het vocale gedeelte voor hun reke ning zullen nemen. De heer Slager tenslotte bespeelt het orgel. Deze Nieuwjaarsrecep tie is ook voor niet-ANBO-le- den toegankelijk. Het geheel wordt gesponsord door de Ra bobank Schouwen. NIEUWERKERK Vergadering De Coöperatieve Vereniging tot Exploitatie van Werktuigen en Machines in Nieuwerkerk heeft voor donderdag 17 janua ri een ledenvergadering be legd. Deze vergadering wordt in de kleine zaal van Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk ge houden en begint om 19.30 uur. Tijdens deze bijeenkomst zal het bestuur enkele voorstellen doen met betrekking tot het doen van investeringen in 1991. Ook zal toestemming worden gevraagd voor de aankoop van machines en een geldlening. Lotus-oefenavond De afdeling Duiveland van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging EHBO houdt donder dag 17 januari een grote oefen avond met de Landelijke Orga nisatie Ibt Uitbeelding van Slachtoffers (Lotus). Iedereen die belangstelling heeft voor EHBO of Lotus is van harte welkom. De oefenavond wordt gehouden in Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk en begint om 20.00 uur. BRUINISSE Herinrichting De herinrichting van het cen trum van Bruinisse verloopt zeer voorspoedig. De herinrich ting wordt in vier fasen uitge voerd waarvan de eerste twee fasen nu bijna zijn afgerond. De eerste fase betrof de herin richting van de Nieuwstraat en de tweede fase bestond uit het scheppen van parkeergelegen heid aan de Lange Ring, het herinrichten van de Nieuw- stijaat zelf, het Kerkplein en het aanleggen van een nieuw trottoir aan een stukje van de Deestraat. Hierna zullen de laatste twéé fasen afgewerkt worden, waarvan de derde fase bestaat uit de herinrichting van het restant van het Kerk plein, de Korte Ring en de Waardenburgstraat en de vier de fase betreft het herinrichten van de Oudestraat. HSV 't Zijpe Hengelsportvereniging - Het Zijpe uit Bruinisse heeft per 1 januari een nieuwe voorzitter, nl. Jan Wiebrens uit Bruinisse en een nieuive secretaris, nl. J. B. J. van der Waard uit Rotter dam. Ze zijn voor een periode DEN HAAG - Nadat de Bank voor Nederlandsche Gemeenten (BNG) vorig jaar de nog niet in het aan delenkapitaal deelnemende gemeenten en provin cies had uitgenodigd te participeren, is alleen de provincie Zeeland nog geen aandeelhouder van deze bank ten behoeve van de lagere overheden. Dit heeft de BNG maandag meegedeeld. Van de vijf niet deel nemende provincies besloten er vier positief op de uitnodiging te reageren en aandeelhouder te wor den. Van zeventig niet-deelnemende gemeenten wer den er 24 aandeelhouder. Nog 48 gemeenten zijn niet ingegaan op de mogelijkheid om aandeelhouder te worden. Het lijkt voor de oud papier- e 0Ud papier-ophalers steeds moeilijker te worden de kas wat extra te spekken.. ZIERIKZEE - 'Problemen? Nee, dat kan ik niet zeg gen. Wij zijn overgestapt van Rademaker naar de Zeeuwse Oud Papier Centrale en dat gaat prima". Aan het woord is C. Goudswaard, penningmeeste- resse van de Zierikzeese korfbalvereniging All-Rea dy, éen van de sportverenigingen op Schouwen-Dui veland die regelmatig op pad gaat om oud papier op te halen en dat weer te verkopen om de kas te spek ken. Onlangs kregen die verenigingen van hun vaste afnemer, de firma Rademaker uit Burgh-Haamste de, te horen dat ze met hun oud papier daar niet lan ger terecht konden. De oud papierophalers zoeken hun heil nu elders.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3