§2 Plannen voor oprichting van twee Zeeuwse milieu-educatieve centra NIEUW! r DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Twaalf uur op de dansvloer voor lokale,kinderboerderij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SAMAN BV L FOTOVERSCHOORE Opbrengst 8500 gulden 4 7 Volgens ontwerp-milieuprogramma voor 1991 Inbraak in woning Haamstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 7 JANUARI 1991 147e JAARGANG NR 24876 FOTO KLAAR F Hl KI IUURI Klaa: terwijl u winkelt* fotografie-video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Dansen is plezier voor twee. Maar of dat na twaalf uur dansvloer ook geldt voor de deel nemers aan de derde dansmarathon van Dansschool Kramer in Zierikzee is de vraag. In ieder geval wel voor kinderboerderij de Punt in diezelfde plaats, want de deelnemers aan de marathon hebben hier voor 8500 gulden bijeen gedanst. Enerzijds wordt met de mara thon een goed doel gesteund, anderzijds is het voor leerlin gen een manier om routine in de diverse dansen te krijgen. En dat blijkt tijdens de mara thon, want de leerlingen dan sen al na een uur of vier erg soepel. Sommigen laten welis waar wat technieken varen, maar dat het een prima manier is om het dansen onder de knie te krijgen, is duidelijk. De allerjongste deelnemers (vanaf acht jaar!!) dansen in to taal zes uur. Kramer vond het niet verantwoord om de kinde ren ook twaalf uur op de dans vloer te laten staan. Dit keer zijn er geen 'oudere' deelne mers. De oudste is 24 jaar, ter wijl tijdens de vorige mara thons ook oudere deelnemers acte de presence gaven. Prijzen Na afloop werden de vier deel- -nemers met het meeste spon sorgeld in de bloemetjes gezet. Dat waren Antoine Kortlever, Germaine Kosters, Ilonka Klink en Björn Kenters. De politiek is de kunst van het mogelijke. Bismarck Toenemende wind HET WEER In de nacht en ochtend opklarin gen's Middags toenemende be wolking, in de namiddag of avond gevolgd door regen. Minimumtem peratuur ongeveer 2 graden. Mid- dagtemperatuur rond 7 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, matig. Het is de derde keer dat de dansleraar Onno Kramer een marathon heeft georganiseerd. De eerste keer werd er 6500 gul den ingezameld voor gehandi captensport, vorig jaar ging er tien mille naar de Nederlandse Hartstichting. ,,En het leek me een goed idee om nu eens een regionaal project te nemen. Vandaar kinderboerderij de Punt", laat Kramer desge vraagd weten. De leerlingen van zijn dans school kregen allemaal een sponsorlijst mee. Daarmee konden ze de hort op om geld in te zamelen. De ene keer een totaalbedrag, de andere keer een bedrag per gedanst uur. „Uit de reacties is gebleken, dat niet iedereen de Punt een geslaagd project vond. Ik vind dat jammer, want het is toch iets met een regionaal karak ter". „Maar" - zo liet Kramer weten voordat de definitieve opbrengst bekend was - „wordt het vast wel een mooi bedrag". Voor Onno Kramer zijn er de nodige uurtjes aan organisatie in gaan zitten. De leerlingen echter moesten de werkelijke arbeid verrichten. Ga er maar aan staan. Zaterdagmorgen om elf uur de dansvloer op om er pas 's avonds om 23.00 uur van af te komen. Iedere marathon zijn er wel mensen die halver wege afhaken. „Het is echt een hele klus om twaalf uur aan een stuk te dan sen, ondanks dat er ieder uur tien minuten gerust mag wor den. Er zitten ook jongeren tus sen die niet aan sport doen. Als je je dan zo moet inspannen en tussendoor niet goed eet, dan kan het weieens te veel zijn", legt Kramer uit. Daarom wa ren er de hele dag ook twee le den van het Rode Kruis aanwe zig om eventuele problemen op te lossen. „Reken er maar op, dat de meesten de dansen vannacht Voor de derde keer organiseerde dansschool Kramer een dansmarathon. (Foto: Marijke Fol- zullen dromen". kertsma). OV-JAARKAART Volgens de NS zijn er vanochtend geen problemen geweest door de extra passagiers. DUINLANDSCHAP Een snelle start van de aanleg van duinlandschap op Neeltje Jans. BEDRIJFSLEVEN Het gaat goed met het bedrijfsleven in Zeeland. De werkgelegenheid is toegenomen VOETBAL De visie van oud-DFS-speler Marco Jonker op zijn hui dige club Serooskerke. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BOXTEL - Een 21-jarige vrouw is zaterdagmorgen in haar wo ning in Boxtel doodgestoken door haar 22-jari'ge vriend. ZIERIKZEE - De provincie Zeeland wil in 1991 ko men tot de oprichting van twee milieu-educatieve centra. Dat staat in het ontwerp-milieuprogramma voor 1991 van de provincie. Voor de oprichting van de centra wil de provincie voorlopig 80.000,- uittrek ken. Later, tussen '92 en '95 wil men bekijken of de oprichting van meer milieu-educatieve centra moet worden gestimuleerd. Waar deze centra moeten gaan komen staat niet vermeld in het milieuprogramma. In het eerder gepresenteerde Zeeuwse milieubeleidsplan Kerend Tij laat de provincie geen onduidelijkheid bestaan over haar bedoelingen: de mi lieuvervuiling moet zover wor den teruggedrongen dat de na tuur de kans krijgt zichzelf te herstellen. De provincie is er zich terdege van bewust dat er nog heel wat moet gebeuren om dat doel te bereiken. „Het vergt extra inspanningen van de provincie. Inspanningen die maar voor een deel kunnen worden verricht door het be staande apparaat en met de nu ter beschikking staande mid delen", aldus de provincie. Het gaat voor een deel om een verzwaring van de bestaande taken van de provincie op mi lieugebied, maar er zullen, zo blijkt uit het milieuprogram ma, ook nieuwè taken bijko men. Men tekent daar meteen bij aan dat de zorg voor het mi lieu niet alleen een taak voor de provincie is. Ook anderen zullen hun steentje eraan bij moeten dragen. „Bedrijven, burgers en andere overheden zijn evenzeer verantwoorde lijk", aldus het milieupro gramma. Men koppelt daar de opmer king aan vast dat niet alles te gelijk kan worden opgepakt. „Daar zijn verschillende oorza ken voor. Menskracht en finan ciën zullen er bij de provincie niet toereikend voor zijn. Maar ook al zouden die toereikend zijn dan is zowel het provin ciaal apparaat als de maat schappij er nog niet op ingo richt cq nog niet klaar voor om alle acties uit Kerend Tij uit te voeren., Er moeten prioriteiten gesteld worden". Plannen In het milieuprogramma voor 1991 wordt door de provincie aangegeven welke plannen Wat haar betreft voorrang hebben. Men gaat er daarbij vanuit dat voorkomen moet worden dat onherstelbare schade wordt aangericht. Alles bij elkaar worden er 16 aandachtspunten genoemd. Allereerst moet er werk gemaakt worden van het in Kerend Tij beschreven afval beleid. Gesproken wordt over een nieuw, aangescherpt af- valstoffenplan. Daarnaast wil de provincie een zogenaamde ketenbeheersor ganisatie in het leven roepen. Dat apparaat zou zich bezig moeten gaan houden met de af valverwijdering. De gemeen ten zouden moeten meewerken in een dergelijke ketenorgani satie en van hen wordt ook een bijdrage verwacht in het van de grond tillen van de organi satie. Het geld om dit project te kunnen verwezenlijken zou volgens het milieuprogramma uit het Zeeland-aan-zet-fcudget kunnen komen. Voor wat betreft aanpak van bodemvervuiling blijft liet mi lieuprogramma nogal vaag. Men komt niet verder dan de mededeling dat in 1991 wordt doorgegaan met de voorberei ding van een intentie-program ma bodembeschermingsgebie- den. Voor wat betreft de bag gerspecie is men iets concreter. Gesteld wordt dat het plan 'Verontreinigde waterbodems en berging baggerspecie' in '91 moet worden afgerond. Dat houdt in dat er harder aan ge trokken dient te worden. Organische mest Weinig concrete plannen ook voor wat betreft de landbouw. Voor 1992 staat onderzoek naar het verband tussen grondwaterstand en vegetatie op het programma. In het milieuprogramma wordt aangekondigd dat er onder zoek zal worden gedaan naar de invloed van het gebruik van organische mest op het Zeeuws oppervlaktewater. Verder wil men zich gaan verdiepen in de mogelijkheden voor projecten op het gebied van duurzame landbouiy. Het geld hiervoor zou uit het Milieufonds moeten komen. Om hoeveel geld het gaat blijkt niet uit het milieu programma. Wetten en regels zijn er in Ne derland, en dus ook in Zeeland te over. Controle op de naleving van die wetten is niet zo sim pel, maar wel heel belangrijk. Als de pakkans voor vervuilers klein is zal men minder snel geneigd zijn zich aan de gel dende regels te houden. De pro vincie wil in de toekomst, zo blijkt uit het milieuprogram ma, de controle op de naleving van de regels aanscherpen. Van de kant van het rijk komt extra geld om dat mogelijk te ma ken. Voorlichting Daarop aansluitend zou ook meer werk gemaakt moeten Worden van de voorlichting op milieugebied. „Iedereen be wust maken van zijn verant woordelijkheid voor het milieu en het oplossen van de milieu problemen heeft een hoge prio riteit in het milieubeleid", al dus het milieuprogramma 1991. „Dit betekent voor de provincie een intensivering van de milieuvoorlichting", al dus de provincie. Men steekt daarbij ook de hand in eigen boezem. „Ook de interne voor lichting behoeft verbetering". Om de milieueducatie te bevor deren wil de provincie meer geld uittrekken dan in het ver leden reeds is gebeurd. Onder meer voor het oprichten van twee milieu-educatieve centra in Zeeland. Voorlopig gaat men daarbij uit van een investering van 80.000,-. De Zeeuwse Mi lieu Federatie, de consulent Natuur en Milieu Educatie, Stichting Zeeuws Landschap, Stichting Landschapsverzor ging en het Zeeuws Biologisch museum krijgen elk een een subsidie van 5000,-. Milieufonds In het al eerder genoemde mi lieufonds moeten natuurlijk wel de nodige middelen zitten. De provincie wil, zo blijkt uit het milieuprogramma, jaar lijks 450.000,- in het fonds stoppen. Van dat bedrag zou 200.000,- dan bestemd moeten worden voor het werken aan duurzame landbouw. Een belangrijke rol moet het 'milieupunt' gaan vervullen. Gesproken wordt van een proef van een jaar. „Om te bezien of via een dergelijk onafhanke lijk orgaan de acties van over heden en doelgroepen goed op elkaar kunnen worden afge stemd en de voortgang van het milieubeleid wordt gestimu leerd", aldus het milieupro gramma '91. Daarnaast moet het milieupunt een soort brie venbus zijn waar iedereen te recht kan met ideeën, wensen of kritiek.Het milieupunt zou net zoiets moeten worden als het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland. Als de 'proeftijd' om is gaat' men kijken of en in welke vorm, het milieupunt moet blijven be staan. Kop van Schouwen Verder wordt in het milieupro gramma aangekondigd dat men verder onderzoek zal ple gen naar het verband tussen grondwater en vegetatie in de Kop van Schouwen. Ook dient aandacht besteed te worden aan de afvoer van oppervlakte water en wil men zich buigen over de mobiliteit van het re- creatieverkeer in een aantal deelgebieden. Met andere woorden: Waar geeft recreatie- verkeer overlast en wat moet er gebeuren om aan die overlast een eind te maken? In 1992, zo wordt aangekondigd, wordt de schijnwerper gericht op de zuidkust van Schouwen. Het gaat dan vooral om verbetering van de waterhuishouding in de inlagen en karrevelden. Ook wil men verder met onderzoek naar de mogelijkheden van marine-culturen met behulp van kwelschermen. Gedacht wordt verder aan het aanwij zen van voormalige landbouw gronden als natuurontwikke lingsgebieden. Dit laatste in het kader van het natuurbe leidsplan. HAAMSTEDE - Uit een wo ning aan de Oosterscheldelaan in Haamstede werd zondag in gebroken. De dieven verschaften zich toe gang tot de woning door een ruit te vernielen. Ontvreemd werden radio met boxen, boor machine, cirkelzaag en twee te lefoons. Benadeelde E. uit Al phen aan den Rijn claimt een totale schade van 3600,-. Advertentie Met f 350,- subsidie verdient de Nefit-Turbo zichzelf al terug bij een gasverbruik van 1000 m3 per jaar. Constructeurs/Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een C kwartaalabonnement a f 45, C jaarabonnement a f169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1