Colofon 'MET CODE VIJF LIEVER GEEN CARAVANS' CHE NIEUWSBODE DONDERDAG 3 JANUARI 1991 NR 24874 en zonder opdracht in warm en trekt Martin Krijger zijn e aan. Wat hen betreft kan het beginnen; voor de eerste keer 91. Om 16.46 uur staat er ter te van paal ANWB-221 (Zierik- Iruinisse) een auto met pech i de kant van de weg. De We- racht wordt met een simpele op de knop ingeseind en bin- log geen tien minuten komt de mbare gele wagen aanrijden, sr het stuur zit Marinus Aupper- uit Nieuwe-Tonge met naast zijn zoontje. Want een dagje met je vader in een echte snwacht-auto is natuurlijk tikke leuk. Het euvel blijkt bin- enkele tellen verholpen. Aup- e en de zijnen hebben best drukke dag. Met name in de hoek is er werk volop. Veel ers hebben Schouwen-Duive- uitgekozen voor de nieuwjaars- \g en blijkbaar rijdt niet iedere er in een dure Mercedes of ;he. ,,Vaak zijn het de mensen, iel een auto kopen, maar goed rhoud niet kunnen of willen be- legt de wegenwachter uit. 1991 DE EERSTE 24 UUR Deze reportage van de eer ste 24 uur van 1991 op Schouwen-Duiveland is sa mengesteld en gemaakt door fotograaf Joop van Houdt en redacteur Aad van der Wouden. Zij bedanken via deze weg de brandweer van Zierikzee en Bruinisse, de dienstdoende mensen van de rijkspolitie en Wil Ob- bink uit Brouwershaven voor hun prettige medewerking. En natuurlijk ook .iedereen, die deze dag met plezier meewerkte aan de reporta ge. De vormgeving was in handen van Cees van de Wetering. Nieuwjaarsdag 1991 kenmerkt zich eigenlijk door bijzonder fraai weer. De wind houdt zich tamelijk kalm en de zon doet haar uiterste best om mensen tot wandelingen te bewe gen. Zeker op de Brouwersdam gaan veel mensen met hun trouwe viervoeters het strand op. Maar met het vallen van de avond laat moeder natuur zich van een andere kant zien. Om 18.34 uur staat er een straffe wind op de Stormvloedke ring. Niemand heeft er meer iets te zoeken Behalve Leo van der Maas uit Geersdijk en Henk Kieboom uit Vlissingen. Het tweetal werkt voor Randon Beveiliging en heeft het Topshuis als object toebedeeld ge kregen. Van der Maas zit achter een imponerend paneel met allerhande functies. Opvallend zijn de zes zwart-wit monitoren, die hem in één oogopslag een beeld geven van wat er zich rondom en in het Topshuis afspeelt. Zijn collega Henk Kieboom rijdt op het terrein in een dienstwa gen en komt even later ook naar binnen toe. Beiden filosoferen ze over hun vak, waaruit blijkt dat de bewaker anno nu eigenlijk te weinig bevoegdheden heeft. Henk Kie boom: ,,lk doe ook wel winkelsur veillance. Als je dan iemand ver denkt van diefstal moet je enorm zeker van je zaak zijn. Anders ga je op je bek. Je hebt bijna geen moge lijkheden om op te treden". Zijn ver haal doet ineens denken aan de dis cussie, die op nieuwjaarsnacht werd gevoerd op het politiebureau in Zierikzee Daar zit iemand inge sloten voor dronkenschap. Maar ter wijl de man er zijn roes uitslaapt vra gen de politiemensen zich af of ze alles volgens de regels doen. Is de man officieel aangehouden bijvoor beeld? Is er wel voldoende reden om dat te doen? Eén procedurefout kan voor een slimme advocaat de volgende morgen al reden zijn om de politiemannen 'aan te pakken'. En daar heeft niemand trek in. Maar echte bewakingsactiviteiten zijn er in het Topshuis niet. Daarom vervul len Kieboom en Van der Maas meer een portiersfunctie. En ook met het wind-waarschu wingssysteem hebben ze niets van doen. Bij windkracht acht worden automobilisten automatisch inge seind via borden, dat zeventig kilo meter per uur de meest verstandige snelheid is. En met 'code 5' kunnen caravans beter een andere route zoeken. Nog een half uurtje en Van der Maas wordt afgelost. Dat geldt niet voor de buschauffeur Toon Mar tens, die met onvervalst Limburgs accent uitlegt dat hij tegenwoordig in Oosterland woont. Hij werkt voor busbedrijf Van Oeveren in Zierikzee en begint om 21.06 uur aan zijn werk. Vanaf de rotonde in Westen- schouwen rijdt hij naar Rotterdam en hoopt om een uur of half één klaar te zijn. Hij zegt geen probleem te hebben met het werken op nieuw jaarsdag. „Ik zat met de Kerstmis in Limburg en ja dan moet ik nu wer ken hè. Maar dat is dan ook nog- eens een late dienst. Nee hoor, geen probleem". Het zal een rustige nacht worden voor hem, want de meeste mensen blijven op nieuw jaarsavond thuis. Moe van een drukke week met twee kerstdagen en een jaarwisseling. Vol van de meest luxueuze gerechten en rijke lijk vloeiende champagne Het jaar 1990 is niet meer en de eerste vier- 'entwintig uur van 1991 zitten erop. Resten er nog 8736 uren, alvorens er weer massaal vuurwerk wordt af gestoken Een gelukkig nieuwjaar. iBW Wegenwachter Aupperlee heeft een drukke dag. ■IMUHM Met snelheid 1991 tegemoet. ■liilf De keukenbrigade van Auberge la Butte. ■i:«ia Van der Maas achter zijn paneel in het Topshuis. ■ttlif 'Mef Kerst in Limburg' ■bum Bewaker Kieboom op Neeltje Jans. - -1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 7