De allerbeste wensen Rustige jaarwisseling op Sehouwen-Duiveland Voorbereidingen restauratie Brouwse Sint Nicolaaskerk Horeca houdt open huis Firma Garage Kerkwerve Praten over nieuwe burgemeester voor Wester schouwen Record opbrengst oliebollen- actie In Bruinisse en Zierikzee kleine brandjes Kerkmuren worden het eerst aangepakt Aanrijding op de Lange Reke Dieven gestoord bij inbraak in woning Automobilist rijdt tegen lantaarnpaal ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE - DONDERDAG 3 JANUARI 1991 NR 24874 3 Verwachting t/m maandag 7 jan. ZIERIKZEE/BURGH-HAAMSTEDE - De gemeentebesturen van Zierikzee en Westerschouwen hebben woensdagavond beide een nieuwjaarsreceptie gehouden. De belangstelling daarvoor was behoorlijk groot. Dit jaar geen toespraken meer van burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs. Wel sprak hij 's morgens de ambtenaren toe. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer bewaart haar nieuwjaarstoespraak altijd voor de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar. En dat ge beurt haar nog maar één keer, want dit jaar draagt ze de ambtsketen over. Commissaris van de Ko ningin dr. C. Boertien komt maandag 7 januari naar Westerschouwen om over een opvolg(st)er te praten. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Wester schouwen mag maandag 7 ja nuari aan dr. C. Boertien ver tellen welke eisen zij stellen aan een nieuwe burgemeester voor de gemeente. Burgemeester J. L. Niemants- verdpiet-Leenheer neemt in mei afscheid als burgemeester van Westerschouwen. Met het Kabinet van de Commissaris der Koningin is nu afgespro ken dat de Commissaris der Koningin tijdens een speciaal daarvoor belegde vergadering door de raad in kennis wordt gesteld van de door de raad aan de te benoemen burgemeester te stellen eisen van geschikt heid en bekwaamheid. De ver gadering wordt gehouden in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede en begint om 19.30 uur. De vergadering is voor ie dereen toegankelijk ZIERIKZEE - Op 12 janauri houden 178 horeca-bedrijven in het hele land open huis. In Zierikzee zetten Auberge Ma ritime en hotel-restaurant Mondragon die dag hun deuren open. Het motto van de open dag is Kijk in de keuken. Het open huis is bedoeld voor jon geren die overwegen te kiezen voor een carrière in de horeca. Tijdens de landelijke open ho- recadag kunnen zij informatie krijgen over de mogelijkheden in de bedrijfstak en de ver schillende vormen van horeca- beroepsonderwijs. Ook ouders, vrienden en vriendinnen zijn tijdens Kijk in de keuken wel kom. Bezoekers van de open dag krijgen de gelegenheid zowel voor als achter de schermen van het horeca-bedrijf uitge breid rond te kijken. Onderne mers en mewdewerkers van de bedrijven zorgen voor rondlei dingen en demonstreren aller lei horeca-technieken. In som mige bedrijven kunnen bezoe kers hun horeca-vaardigheden testen door bepaalde handelin gen te verrichten. Onder de 178 deelnemers be vinden zich allerlei soorten horeca-bedrijven: hotels, res taurants, cafetaria's etc. In een aantal bedrijven zijn vertegen woordigers van verschillende vormen van horeca-beroepson- derwijs aanwezig om informa tie te geven over de desbetref fende opleidingen. Kijk in de keuken wordt geor ganiseerd door het onderwijs centrum Horeca in Zoetermeer. Het is voor de tweede keer dat de open horeca-dag plaats vindt. In januari 1990 hield de horeca voor het eerst open huis. Gezamenlijk ontvingen zij toen bijna 4.000 bezoekers. Men rekent nu op zo'n 4500 be langstellenden. Groei De open horecadag is in het le ven geroepen met het oog op de aanhoudende groei van de werkgelegenheid in de horeca. Momenteel zijn er ongeveer 130.00 mensen werkzaam in de ze bedrijfstak. Dit aantal neemt naar verwachting met ongeveer 5 procent per jaar. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 90% Min.temp. 5 graden Middagtemp. 10 graden Windkracht zuidw. 8 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 70% Min.temp. 5 graden Middagtemp. 7 graden Windkracht zuidw. 5 Maandag Zonneschijn 20% Kans-op neerslag 50% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 7 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 4 jan. Zon op 08.48, onder 16.41 Maan op 21.57, onder 10.39 Laatste Kwartier: 7 jan. (19.36) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tussen een diepe depres sie tussen Schotland en IJsland en een krachtig hogedrukgebied bij de Azoren met een uitloper naar Span je staat boven west-Europa al enke le dagen een krachtige zuidwestelij ke stroming. In deze stroming trekken telkens weer storingen van af de Oceaan naar de Britse Eilan den en het westen van Frankrijk, om vervolgens naar Duitsland te ver dwijnen. Vanavond brengt een der gelijke storing in het zuiden van het land mogelijk nog regen; deze trekt snel naar het oosten weg. Via de Britse Eilanden stroomt vannacht en op vrijdag wat drogere en iets koudere lucht naar ons land, waarin naast opklaringen ook enkele buien voorkomen. De meeste buien wor den in het noorden verwacht. De wind waait daarbij uit het zuid westen en is vrij krachtig, aan de kust hard. De temperaturen varië ren het komende etmaal van 6 tot 8 graden. Op zaterdag staat ons weer in het teken van een nieuwe en ac tieve storing, die regen en wind brengt. KERKWERVE - De onlangs in Kerkwerve gehouden oliebol lenactie, georganiseerd door de Onderhoudscommissie en een aantal vrijwilligers van de Nederlandse Hervormde Kerk in Kerkwerve is een groot suc ces geworden. Van 02.00 tot 11.30 uur werden maar liefst 6500 oliebollen ge bakken. Nadat de oliebollen- dampen waren opgetrokken kon door de penningmeester de opbrengst uitgerekend wor den. Na aftrek van de onkosten bleef het bedrag van 3650,- over. ZIERIKZEE - Volgens de politie is de jaarwisseling op Sehouwen-Duiveland dit jaar bijzonder rustig verlopen. Er waren bijna geen ongeregeldheden. Wel wer den vooral in Bruinisse, Zierikzee, Nieuwerkerk en Oosterland door jongelui op straat (illegale) branden gestookt. In Zierikzee sprong een man onder invloed van drugs en alcohol, net na de jaarwisseling, door een raam en naar aanleiding van een familievete werden op het Doelemanplein de ruiten van de woning van J. van D. ingeslagen. De man die dat deed werd daarbij zodanig gewond aan zijn hand dat hij op straat een heel spoor van bloed achter liet. De politie was in de oude jaarsnacht actief met elf men sen. Met vier auto's surveilleer de men op diverse plaatsen over het hele eiland. «k Caravan met autobanden Daarbij moesten de politie mensen vooral een oogje in het zeil houden in Bruinisse, waar op zes plaatsen branden wer den aangestoken. In het cen trum van het dorp voor de mu ziektent ging een oude caravan gevuld met oude autobanden in vlammen op. En bij de kerk werd een oude lelijke eend in brand gestoken. De politie en de Bruse brandweer bleven in de buurt om in te kunnen grij pen wanneer de brand uit de hand zou lopen. Maar dat was niet het geval. Verder werden in Bruinisse kleine brandjes gesticht in de Deestraat, de Wilhelminastraat, de Molen straat en de Dokter de Kock- straat. Ook in Nieuwerkerk werd de jaarwisseling door een aantal jongelui gevierd met een vuur van oude autobanden. Als stookplaats gebruikten zij het plein voor het dorpshuis. In Oosterland werden op diverse plaatsen brandjes gesticht. On der meer op de Sint Joostdijk. Ook de Duivelandse brand weer hoefde alleen een oogje in het zeil te houden. De branden liepen niet uit de hand. In Zierikzee kwam de brand weer wel in actie. Men bluste 'een brandje dat werd gesticht op de Scheepstimmerdijk om dat het vuur gevaar opleverde voor de omgeving. Op de Ca- landweg werd op straat wat hout verstookt. Verder werd in Zierikzee een aantal ruiten vernield. Onder andere bij een restaurant aan het Kraanplein en bij een woonhuis aan het Haveöpark. Door de ruit Dat laatste werd op de begane grond gedaan door de politie zelf. Het was de enige manier om het huis binnen te komen waar een man onder invloed van drugs en alcohol niet meer toerekeningsvatbaar was. Voor de politiemensen bij hem kon den komen, sprong de man ech ter zelf door het raam op de eerste verdieping naar buiten. Hij werd op het politiebureau behandeld door een politiearts voor zijn verwondingen en kon later in de oudejaarsnacht weer naar huis keren. Vanuit Renesse, Haamstede en Brouwershaven kwamen vol gens een politiewoordvoerder geen meldingen binnen van brandjes of ongeregeldheden. „De jaarwisseling is dit jaar opvallend rustig verlopen. Het was mooi droog weer. Daar door waren de mensen druk in de weer met het afsteken van vuurwerk. Er is dit jaar bijzon der veel afgestoken, veel meer dan andere jaren. En ook het vervoer van jongeren met dis cobussen verliep prima", aldus de politie. Een aantal agenten van de groep Rijkspolitie Sehouwen- Duiveland, die ook deel uitma ken van het Zeeuwse peloton Mobiele Eenheid, waren opge roepen om in de oudejaars nacht het politiekorps in Den Haag te versterken. Veel geknal, veel herrie, maar toch een rustige jaarwisseling op Sehouwen-Duiveland. (Foto: Joop van Houdt). Advertentie APK keurings station BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 BROUWERSHAVEN - Medewerkers van het Delftse bedrijf Huurman zijn sinds enkele weken druk bezig met de voorbereidingen van de ingrijpende restaura tie van de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. RENESSE - Op de kruising van de Lange Reke en de Korte Reke te Renesse vond op Nieuwjaarsdag een kop/ staartaanrijding plaats. Twee personenauto's werden daarbij licht beschadigd. Het ongeluk gebeurde om on geveer 18.30 uur toen J. G. N. uit Zierikzee met zijn auto over de Lange Reke reed. Bij de kruising met de Korte Reke stopte hij. De achter hem rij dende automobilist A. C. W. uit Renesse zou dat niet tijdig in de gaten hebben gehad. Hij botste achterop de auto van de Zierikzeeënaar. Omdat de snel heid van beide voertuigen niet groot was werden de auto's licht beschadigd. BURGH-HAAMSTEDE Waarschijnlijk doordat ze tij dens hun werkzaamheden wer den gestoord, hebben dieven tijdens een inbraak in een wo ning in Haamstede niets mee genomen. De inbraak vond plaats op de avond van nieuwjaarsdag in een woning aan de Noordstraat te Haamstede. De bewoners van het huis waren een paar uur afwezig. Tben ze óm onge veer 24.00 uur thuiskwamen troffen ze sporen aan van braak. De inbreker^ werden kennelijk gestoord door de thuiskomst want zij hadden de benen genomen zonder iets mee te nemen. ZIERIKZEE - F. P. uit Zierik zee is op nieuwjaarsdag met zijn auto tegen een lantaarn paal gereden. De auto werd licht beschadigd. De exacte oorzaak van het on geluk is volgens de politie niet bekend. F. P. reed om ongeveer 21.00 uur met zijn auto door de Julianastraat te Zierikzee. Toen hij even niet oplette, reed hij met zijn auto tegen een lan taarnpaal. De klap kwam niet zo heel hard aan, zodat de scha de beperkt bleef en ook F. P. niet werd gewond. Bij het kerkgebouw liggen nu de onderdelen opgestapeld waaruit de komende weken he le hoge steigers worden opge bouwd. Die zijn nodig om de buiten- én de binnenmuren van het monumentale gebouw te kunnen opknappen. Een werk dat het belangrijkste onder deel vormt van de totale, 3 '/2 miljoen gulden kostende, res tauratie. Anderhalf jaar Enkele jaren geleden, in 1985, werd al een gedeelte van de buitenmuren van de kerk ge restaureerd. Het is de bedoe ling om in de Komende ander half jaar ook het resterende deel te herstellen. Volgens me vrouw H. van der Mark, de kerkvoogd van de Nederlandse Hervormde Kerk Brouwersha ven de instantie die eigenaar is van het gebouw, worden bij de restauratie alle voegen en ste nen van de buitenmuren nage keken, hersteld en eventueel omgekeerd. De restauratie van de binnen muren van het gebouw bestaat uit het verwijderen van de bi- tumenlaag die daarop na de Watersnoodramp in 1953 werd aangebracht. Na het afbikken van de bitumenlaag worden de muren bestreken en geverfd met een waterdoorlatend sy steem. De bedoeling daarvan is te voorkomen dat het zeezout, dat nog steeds in de muren zit, verder schade kan aanrichten. Bituumlaag' De afgelopen jaren werd duide lijk dat de behandeling waar voor na de Watersnoodramp werd gekozen niet goed func tioneert. Het was de bedoeling dat door de bitumenlaag die aan de binnenzijde tegen de muren werd aangebracht, het zout naar de buitenmuren zou worden afgevoerd. Maar de laatste 20 jaar bleek dat de bin nenmuren van de kerk toch te lijden hadden van het zout. Ze werden steeds zwarter en er vielen stukken af. Gespecialiseerd Behalve de binnen- en buiten muren van de Sint Nicolaas kerk wordt bij de restauratie ook een pilaar verbeterd die in slechte staat verkeert. De werkzaamheden worden uitge voerd door hét restauratiebe- drijf Huurman uit Delft. Een bedrijf dat is gespecialiseerd in de restauratie van grote ge bouwen. Huurman deed ook de restauratie van de Grote Kerk bij de Dikke Toren in Zierik zee. „We zijn heel blij dat juist dit bedrijf bereid is om de restau ratie uit te voeren. Want het is heel belangrijk dat het gebouw in goede staat bewaard kan blijven", aldus kerkvoogd Van der Mark. Het overgrote deel van de restauratiekosten (2 Vz miljoen gulden) wordt recht streeks betaald door de rijks overheid. Het resterende een miljoen wordt grotendeels op gebracht door het provinciaal bestuur van Zeeland en de ge meente Brouwershaven. Het is de bedoeling dat ook het kerkbestuur zelf een aandeel in de kosten betaalt. Het is ge bruikelijk dat dit bestaat uit één procent van de totale kos ten. Omdat het in dit geval nog altijd om 350.000 gulden (tien procent van 3,5 miljoen) zou gaan, probeert de gemeente Brouwershaven een regeling te treffen waarbij het provinciaal bestuur en de gemeente ook een gedeelte van de bijdrage van het kerkbestuur op zich ne men. De leden van de kerk zijn. al enkele jaren bezig om via het organiseren van acties en evenementen geld bijeen te brengen voor de bijdrage in de restauratiekosten die van hen wordt verwacht. Conform de bepalingen van de Nederlandse Nieuws blad Pers worden de abonnementstarieven van de Nieuwsbladen met ingang van 1 januari verhoogd. Hierdoor komt een kwartaalabonnement op f 45,— en een jaarabonnement op f 169,—. Wij vragen uw begrip voor deze noodzakelijke stijging. De directie. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers 1 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. RgSTAUfiATie «i«T NICOLAAS H,£Bg SUerrnaEvcK tam*****- Sxr&T HCfflMZt s De eerste stap op weg naar een omvangrijk karwei is gemaakt. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3