30-40-50% KORTING A. J. van Bloois 102 jaar Een nieuw jaar en een nieuw gezicht Nachtegaal en Grasmus: nergens zo talrijk als in Verklikkerduinen 2 EEN GOED BEGIN^ VAN 1991 i van Geesbergen mode Eidereenden bedreigen Zeeuwse mosselvissers SAMAN BV ZIFRIKZFFSCHE NIEUWSBODE DAMES- en HERENWINTERMODE KOLLEKTIE Jeugdige Bruenaar vernielt caravans Auto vliegt in brand Ontwikkelingen in 15 jaar broedvogelstand Wisselend bewolkt 11 OVERLEVINGSTOCHT RUSTIG RESTAURATIE ATLETIEK Airconditioning Sanitair ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 3 JANUARI 1991 147e JAARGANG NR 24874 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 NU OP DE GEHELE Appelmarkt 1, Zierikzee DREISCHOR - ,,Ik voel er niet veel voor om zo oud te worden. Maar je doet er niets aan. Het ge beurt gewoon". Dat zei A. J. van Bloois uit Dreischor. De krasse hoogbejaarde werd gisteren, woensdag 2 januari, 102 jaar. Een leeftijd waarmee hij de oudste inwoner vgn Schouwen-Duive- land is. Meneer Van Bloois woont nog steeds zelfstandig in zijn woning aan de D. Ockersestraat te Dreischor. Dagelijks doet hij boodschappen en kookt zijn eigen potje. Hij leest iedere dag twee kranten met behulp van een speciaal apparaat dat de letters uitvergroot projecteert op een televi sietoestel. Naar aanleiding van zijn verjaardag had meneer Van Bloois gisteren de hele dag bezoek in zijn huisje. ,,Ze kwamen doorlopend, maar gelukkig niet allemaal gelijk". Twee jaar geleden werd de honderdste verjaardag van de hoogbejaarde in Dreischor uitbundig gevierd met een rijtoer door het dorp en een receptie. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Met ingang van vandaag heeft de Zie- rikzeesche Nieuwsbode een nieuw gezicht gekregen. En vanaf volgende week woensdag gebeurt hetzelf de met de Nieuwsbode Extra, de huis-aan-huis- uitgave van drukkerij/uitgeverij Lakenman en Ochtman te Zierikzee. Er is achter de schermen vele maanden gewerkt aan de nieu we lay-out van de krant. Daar voor waren twee voorname re denen. EnerzijVls moest het aantal kolommen aansluiten bij wat landelijk norm gewor den is. Dat is in het belang van de adverteerders, die nu bij de Nieuwsbode ook een herken bare kolom-breedte kunnen verwachten. Anderzijds is het een goede zaak om de krant af en toe een 'verjongingskuur' te laten on dergaan. De berichtgeving en de aard daarvan verandert in de loop der jaren. Daar dient de lay -out van de krant wel op aangepast te worden. Grafisch ontwerper Cees van de Wetering, werkzaam voor Lakenman en Ochtman, heeft de wensen van de uitgever geïnventariseerd en is daarmee aan de slag gegaan. Nadat hij voor zijn ontwerp groen licht kreeg, werden ook de techni sche afdelingen betrokken bij de realisatie. Want een groot aantal dagelijks terugkerende handelingen moest worden om gezet. In de lay-out-wijziging heeft Van de Wetering ook wat ande re zaken meegenomen. Zo is de weersverwachting op de Voor pagina kort en zakelijk en heb- bèn de oude zwarte weerplaat- jes afgedaan. Meer informatie over het weer vindt U voortaan op pagina drie. De rubrieken zijn zoveel mogelijk gehand haafd op dezelfde plaats, want een krant moet voor alles her kenbaar blijven. In de krant vindt U vanaf van daag ook minder kaders (zwar te omlijning van berichten, fo to's). Daarvoor is bewust gekozen, om de krant een rusti ger aanzien te geven. De kaders die gebruikt worden zijn ook dunner geworden. Ondanks het feit, dat er meer kolommen op de pagina terug te vinden zijn, blijft de beschikbare hoe veelheid ruimte gelijk. De voorpagina en de pagina's vanaf nummer drie zijn be stemd voor het lokale en regio nale nieuws. Pagina twee gaat binnenkort vrijgemaakt wor den voor landelijk en wereld nieuws, dat niet meer in de ochtendbladen gemeld kon worden. Op die manier blijft U via de Zierikzeesche Nieuws bode op de hoogte. Berichtge ving, die eerder in de landelij ke bladen stond, wordt zo mogelijk gemeden. Ttenzij er natuurlijk regionaal belang bij BRUINISSE - De politie heeft een jeugdig persoon uit Brui- nisse aangehouden en proces verbaal tegen hem opgemaakt. De jongen zou gedurende een periode van enkele maanden vernielingen hebben aange richt aan caravans. Het gaat om caravans die staan opgeslagen binnen de be bouwde kom van Bruinisse. De jeugdige B. verschafte zich toe gang tot het terrein en richtte vernielingen aan. NIEUWERKERK - G. A. A. uit Nieuwer kerk werd woensdag morgen onaangenaam verrast toen tijdens het rijden onder de motorkap van zijn auto brand ontstond. Dat gebeurde om ongeveer 9.00 uur toen de Nieuwerker- ker over de Stolpweg bij zijn woonplaats reed. Toen G. A. A. de brand ontdekte greep hij zelf snel in met een brandblus ser. De Duivèlandse brandweer maakte het karwei af. Maar desondanks veroorzaakte het spontane brandje behoorlijke schade aan de motor van de auto. De oorzaak van de brand is niet bekend. BURGH-HAAMSTEDE - Nachtegaal en Grasmus, dat zijn de twee meest opvallende gevleugelde bewo ners van de Verklikkerduinen bij Haamstede. Dat blijkt uit een artikel van J. W. Vergeer in Sterna, het tijdschrift van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland. Uit tellingen zou zijn gebleken dat per 100 hectare 20 exemplaren van beide soorten voorko men. „Beide soorten komen in West-Nederland voor in de duinen en zelfs daar zijn dergelijke dichtheden over een groot gebied zeldzaam", aldus Vergeer. Vanaf 1983 wordt door de Pro vinciale Planologische Dienst (PPD) voor Zeeland elk jaar de stand van de broedvogels geïn ventariseerd. Eén van de gebie den waar vogels geteld worden is het 385 hectare grote Verklik- kergebied bij Haamstede. Het gebied bestaat voor het groot ste deel uit jonge duinen die over het oude duin zijn heen gestoven. De vegetatie van de hoger gelegen delen bestaat grotendeels uit Meidoorn- Vlierstruweel en Duindoorn struweel. Verder is in het ge bied duingrasland te vinden en komen er in de laaggelegen de len loofhoutbosjes voor. Variatie Volop variatie in het gebied dus en tevens volop mogelijk heden voor verschillende soor ten broedvogels. Alles bij el kaar komen er in het Verklik- kergebied 57 verschillende soorten broedvogels voor. Dui delijk overheersend in het Ver- klikkergebied zijn typische broedvogels van struwelen, vo gels als winterkoning, hegge- mus, nachtegaal grasmus en fi- tis. Volgens tellingen bivakkeer den er in 1975 60 a 80 paar nach tegalen. Tellingen in 1990 heb ben uitgewezen dat die popula tie ongeveer gelijk is gebleven: naar schatting 71 a 87 paar. Op vallend algemeen in de Ver- klikkerduinen is de Braam- sluiper: 8 paar per 100 hectare en dat is volgens Vergeer vol gens Zeeuwse begrippen zeer hoog. Van de zeldzame soorten is de Sprinkhaanzanger de meest opvallende bewoner van de Verklikkerduinen. Laatste Grauwe Klauwier In negatieve zin springt de' Grauwe Klauwier er uit. In het begin van de jaren zeventig broedde deze vogel nog jaar lijks in het gebied maar vol gens recente tellingen zou er nog slechts één Grauwe Klau wier broeden en wel in Terrein De Jonge. Opmerkelijk is ver der dat soorten die elders vrij algemeen zijn, bijvoorbeeld Spotvogel en Tuinfluiter, in de Verklikkerduinen opvallend schaars zijn. Voor wat betreft de broedvo gels die nestelen in opgaand geboomte springt de ekster er uit. Vanaf de jaren zeventig groeide het aant'al eksters gestadig en volgens recente tel lingen is aan- deze groei nog geen eind gekomen. Alles bij - elkaar zijn in 1990 23 tot 28 pa ren geteld. Overigens is dat aantal landelijk gezien niet te hoog. Minder omstreden en ook minder opvallend is de toe name van het aantal goudvin ken. ,,Na Oranjezon op Walche ren en de Schouwse boswachterij lijkt het Verklik- kergebied met 8-10 paar het be langrijkste broedgebied voor de soort in Zeeland", aldus Ver geer. Voor wat betreft de water- en moerasvogpls is er volgens de tellingen in het Verklikkerge- bied een achteruitgang te con stateren. Volgens Vergeer wordt die achteruitgang ver oorzaakt door het dichtgroeien van de met name in het zuid oostelijk deel van het gebied gelegen waterputjes. Daar staat tegenover dat de wat noordelijker gelegen duin valleien de laatste jaren duide lijk vochtiger geworden zijn. Volgens Vergeer heeft deze ont wikkeling echter tot dusverre nog geen positieve invloed te hebben voor de moeras- en wa tervogels. Hij tekent daar met een bij aan dat als het voorjaar vochtig is dat wel duidelijk in vloed heeft op het aantal water- en moerasvogels. Meeuwen Ook voor wat betreft de meeu wen is er volgens tellingen een duidelijke achteruitgang te zien. „Dit zal zeker te maken hebben met de bestrijding van de zilvermeeuw", aldus Ver geer. Geprobeerd wordt om de meeuwen zoveel mogelijk in de nabijgelegen meeuwenduinen te concentreren. In het alge meen gesproken is er blijkens het artikel van Vergeer sprake van een goede broedvogelstand in het Verklikkergebied. Al leen de achteruitgang van de water- en moerasvogels baart de auteur zorgen. De Fitis is de belangrijkste broedvogel in het Verklikkerduin. (Foto: Henk Harmsen). Het is ■moeilijk om met gratie oud te worden. Mme De Staël HET WEER Wisselend bewolkt en vooral in het noorden enkele buien. Tempe raturen tussen 6 en 8 graden. Vrij krachtige, aan de kust en op het IJsselmeer harde zuidwesten wind. In Ouwerkerk werd een overlevingstocht gehouden in de bossen. De jaarwisseling is op Schouwen-Duiveland rustig verlopen. Er is een begin gemaakt met de restauratie van de St. Nicolaaskerk in Brouwershaven. Een ware recordregen tijdens een indoor-atletiek- wedstrijd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZIERIKZEE - Meer dan honderdduizend eidereenden in de Wad denzee dreigen circa tachtig Zeeuwse mosselvissers van hun broodwinning te heroven. De beschermde vogels doen zich te goed aan de mosselen, die daar door de vissers zijn uitgezet. ken of dat inderdaad het geval is voordat we met het ministe rie gaan praten over een oplos sing". Langstraat wil minister Bukman vooralsnog niet vra gen een afschotvergunning te verlenen, omdat „dat maat schappelijk te gevoelig ligt". Hij denkt eerder aan biologi sche bestrijding met behulp van visarenden. Zoals in Yerse- ke vraatzuchtige meeuwen worden verjaagd met valken, zouden visarenden kunnen worden ingezet tegen de eide reenden. Tot nu toe is deze ge dachte echter nog theorie. Of ze in de praktijk ook werkt, moet nog blijken. De mosselkwekers vrezen dat dit jaar slechts de helft van de verwachte opbrengst kan wor den opgevist. Dat zou een ver lies van circa veertig miljoen gulden betekenen. Volgens voorzitter D. Lang straat van het produktschap voor Vis en Visprodukten (PVV) is nog niet geheel duide lijk wat de oorzaak is van het probleem. „Vermoedelijk is er door aller lei natuurlijke omstandighe den een gebrek aan halfwassen mosselen. Daarom concentre ren de eenden zich op de vol wassen mosselen in de perce len. We willen eerst onderzoe- DEN HAAG - De ministerraad heeft besloten de pensioenbij drage aan het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds (ABP) voorlopig te handhaven op 8,8 procent en in de loop van dit jaar te bezien of een verhoging noodzakelijk is. De Verzeke ringskamer adviseerde de pen sioenbijdrage voor dit jaar vast te stellen op 10,8 procent. Advertentie Voor: naar: UTRECHT - Er moet nu snel een wettelijke regeling komen zodat alle patiënten met fenyl- ketonurie (PKU) hun dieet kosten vergoed krijgen. Dat stelt de Landelijke Begelei dingscommissie Phenylketo- nurie donderdag in het Neder lands Tijdschrift voor Genees kunde. Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement a f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam j adres t postcode: plaats: telefoon handtekening: 35 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, i CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1