Terug- en vooruitkijken 1 Terug- en vooruitkijken NIEUWSBODE Zaterdagvoetbalcompetitie seizoen 1990/1991 SV WIK MEVO zsc Zondagvoetbalcompetitie seizoen 1990/1991 6 ZIERIKZEE - Traditiegetrouw wordt een jaarwisseling veelal gebruikt terug te blikken en eventueel alweer te kijken wat de - nabije toekomst ons brengen gaat. Zo ook grijpen wij de mogelijkheid op de laatste dag van 1990 een tussenstand op te maken van het Schouwen-Duivelandse voetbal. Afgelopen weekend is de winterstop ingetre den, waardoor de meeste verenigingen even iets gas terugnemen en zich bezinnen op de komende laatste, voor som migen misschien beslissende, competitiewedstrijden. Ook is de carousel rond de trainerswisselingen alweer volop opgang gekomen. In deze sportkolommen misschien enkele opvallende berichten hierover Hoewel de nieuwe linksback bij VV Bruse Boys, Leo Burgers (midden), in be gin nogal eens de fout in ging, doet hij het volgens zijn trainers momenteel redelijk. VV Bruse Boys Een opvallend feit in het verloop van de eerste periode voor W Bruse Boys is toch wel de goede start. Dit in tegenstelling tot één seizoen geleden toen men lange tijd in de degradatie zone ronddoolde. Momenteel bezet de selectie van trainer Piet Roks een fraaie vierde positie in die derde klasse KNVB. Een plaats die volgens oefenmeester Roks toch zeker ook te danken is aan de goede voorberei ding. ,,We zijn bijvoorbeeld ook zonder mankementen begonnen, en dat is denk ik heel belangrijk geweest", vindt Roks. Het relatief weinige blessureleed bij de Bruenaren dit sei zoen heeft ertoe bijgedragen dat we kelijks eenzelfde elftal binnen de lij nen gebracht kon worden. ,,Op dit moment hebben we wél enkele bles sures, en hopelijk gaat dat na de win terstop weer beter. De eerste klap hebben we in ieder geval overwon nen", vertelt trainer Roks. Met betrekking tot de tweede pe riode denkt oefenmeester Roks dat het nu zaak is zo goed mogelijk te overwinteren. „Want straks worden de punten verdeeld". Wat betreft de ambities van W Bruse Boys zegt hij: „Bruse Boys hoort bij de subtop en je hoopt natuurlijk op meer, maar dat moet nog groeien. Als het aan mij ligt? Ja..., wanneer je eventueel pro motie zou kunnen maken, zul je toch weer op het tandvlees moeten. Maar gped je weet het maar nooit". Verdediging Vooral de verdediging heeft de lei ding van Bruse Boys in de beginfase nogal wat zorgen gebaart. Nog steeds eigenlijk blijft deze linie een voort durend aandachtspunt. „Met Leo Burgers op de linksbackpositie gaat het nu redelijk. In het begin heeft hij enkele foutjes gemaakt, maar zich wel goed hersteld. Toch blijft de ver dediging een probleem, vooral wan neer er daar mensen uitvallen". Wanneer de eventuele verlenging van zijn contractter sprake komt, windt Piet Roks zich behoorlijk op. „Straks moet je vóórdat een nieuw seizoen begint al weten waar je,het jaar daarop aan de slag kunt. Nee bij Bruse Boys gaat daar binnenkort pas over gesproken worden". Roks heeft het echter 'hartstikke goed' naar zijn zin bij Bruse Boys en plakt er wat hem betreft nog zeker één jaar aan- vast. Voor het eerste elftal van SV WIK begon de competitie 1990-1991 niet voortvarend. Het startte namelijk met een onnodige nederlaag tegen het Koudekerkse VCK. Uit de reste rende dertien wedstrijden werd ech ter toch nog zeventien punten bij el kaar gesprokkeld. Echt tevreden is oefenmeester Jaap de Ridder niet. „We hebben met name in de beginfa se teveel onnodige punten verspeeld, teveel gelijke spelen tegen relatief zwakkere tegenstanders", was zijn conclusie. „Alleen de laatste drie wedstrijden hebben we aangetoond dat we voor niemand onder hoeven te doen in de ze klas". Een echte oorzaak voor het matige presteren in de beginperiode heeft De Ridder niet. „Wellicht een gebrek aan durf om echt vrijuit te spelen", was het enige wat hij kon be denken. Voor de rest zijn alle ingre diënten aanwezig: „De sfeer is goed, de trainingsopkomst is goed en er wordt zeer goed getraind". Voor De Ridder is er dan ook geen beletsel om bovenin mee te gaan draaien. Mogelijkheden De Ridder ziet dan ook nog volop mogelijkheden voor zijn ploeg in het verdere verloop van de competitie. „Mits de motivatie en de instelling van de jongens aanwezig blijft, ga ik ervan uit dat we volop mee gaan doen om de tweede periodetitel". Van een geslaagd seizoen is volgens De Rid der dan ook alleen maar sprake: „Als we promoveren". Een kampioenschap sluit hij bijna uit: „Hoewel als je de tweede periode wint kom je een heel eind, de koplopers gaan zeker ook nog punten verspelen en dan weet je het tenslotte nooit". SV Duiveland SV Duiveland bevindt zich momen teel op een veilige middenmootposi- tie. Tbch verwacht trainer Cees Wil- lemse dat de Oosterlanders nog hoger kunnen stijgen. Zeker wanneer er een oplossing gevonden wordt voor het grote manco: te kunnen scoren. „Het hangt natuurlijk van veel factoren af, maar er lopen genoeg mensen binnen de vereniging rond die het zeker kun nen. Maar dat moeten ze wel willen". Omdat de als seniortrainer debute rende Willemse bij SV Duiveland een meer aanvallend en gewijzigd spelty pe heeft geïntroduceerd, kende men een enigszins stroeve start. „Maar het lukt nu aanvallend steeds beter en vooral de laatste weken is het gaan lopen", analyseert Willemse. Ook de omzetting van André van de Berge naar de voorhoede en Adrie dé Jonge naar de defensie heeft een po sitieve uitwerking gehad. Duiveland-trainer Cees Willemse denkt dat zijn ploeg zeker bij de bo venste vier teams kan behoren. „En aan het scoringsprobleem wordt ook gewerkt. Er is in ieder ge val één speler over de streep getrok ken. René van der Werf heeft het alle maal goed opgepakt en heeft bewezen te kunnen scoren", aldus de Bruse trainer. Al met al is Willemse een te vreden mens. „Ook het tweede en derde elftal draaien goed en dat is toch zeker ook positief". Beste vier Cees Willemse vindt dat zijn elftal bij de beste vier ploegen in die eerste klas behoort. „Het materiaal is aan wezig". Nog steeds denkt hij verbete ringen in te kunnen voeren. Willemse probeert zodoende in het volgende jaar de selectie nog scherper te krij gen. „Het is nu definitief dat ik nog minstens één jaar als trainer aan blijf, en ik heb er een enorme zin in de veranderingen voort te zetten". ASV Brouwershaven Wat er ook voor ASV Brouwersha ven volgend seizoen in het verschiet ligt, de huidige trainer Arend Krijgs man maakt dat niet meer mee. Na vier seizoenen scheiden de wegen zich tussen de club en de Flakkeese oefenmeester. „Ergens vind ik het wel jammer, want ik heb inmiddels veel vrienden in Brouw. Ook hebben we nooit onenigheid gehad. Ik ver wacht dat dit team over een jaar over drie goed gaat draaien en wie weetals ik dan nog in de roulatie ben", aldus een hypothetische Krijgs man. Terwijl het dit seizoen naar de eer ste klas gepromoveerde Brouwersha- ven een redelijk goede start kende, zijn de laatste vier wedstrijden op rij verloren. Zodoende is de blik nu meer gericht op de onderste plaat sen. „Het heeft een paar jaar ge duurd 0111 dit elftal op te bouwen. En er is ook steeds vooruitgang geboekt, alleen de laatste weken gaat het even wat minder. Maar het zijn natuurlijk uiteindelijk ook de spelers die het moeten doen", realiseert Krijgsman zich. De 'oplossing' moet, volgens de trainer, gezocht worden in een niet af latende inzet en middels veel werk- voetbal. „Nu moet er niet teveel geke ken worden naar mooi voetbal. Het tij moet gekeerd worden door met veel inzet en hard te werken. En daar zal na de winterstop zeker hard aan gewerkt gaan worden. Zeker omdat ik straks wegga, is het voor mij een extra stimulans ervoor te zorgen dat ze er niet uitrollen", doet de post- besteller uit de doeken. Grote druk Gezien de kwaliteiten waarover de selectie van ASV Brouwershaven toch beschikt vindt Krijgsman: „Ze horen gewoon in die eerste klas". Vooral de verdediging staat momen teel echter onder grote druk. Omdat de voorhoede niet weet te scoren, kan elke misstap in de defensie de sastreus zijn. En hoewel ook doelman Johnny van Mourik zich goed inzet blijft het toch behelpen. „Johnny is een gemaakte keeper en heeft het niet van binnenuit. Maar we hebben niet anders en hij doet toch wel goed zijn best", vindt Arend Krijgsman. Voor de Zierikzeese zatervoetbal- lers van Mevo begon het seizoen al- lerbelabberst. Na vijf wedstrijden W Zierikzee Hoewel de competitie nog slechts net over de helft is, heeft de VV Zie rikzee reeds een onstuimige periode achter de rug. Welke voetballiefheb ber kan zich niet herinneren wat een stof het deed opwaaien toen het cen trale verdedigingsduo Wim van de Maas en Patrick de Broekert werd ge passeerd. Hoewel de gemoederen bij de rood-zwarte brigade momenteel gesust zijn blijft als een geestver schijning rondwaren het degrada tiespook. Trainer Jack Schipper, die onlangs mededeelde volgend seizoen - voorlo pig - een punt te zetten achter zijn trainersschap, steekt veel van de pro blemen op het wegvallen van een stel belangrijke spelers. Zo kon hij tij dens de voorbereiding nog beschik ken over Aart van der Linde, Martin de Jonge, Jadrenco Sladic en natuur lijk ook Patrick de Broekert en Wim van de Maas. Terwijl daarvoor reeds weggeval len waren Marco van Oeveren, Emiel Dorst en George Pados. „We zijn ge start met een ploeg die toch enig per spectief boodt, maar omdat er vanaf het begin van de competitie geen en kele keer gewonnen kon worden, zak te het vertrouwen heel snel weg", al dus Schipper. Tévens moest de trainer constateren dat op een gegeven mo- men onvoldoende 'de beuk erin ge gooid werd'. Vertrek „Maar door het vertrek van spelers, vakanties van anderen en blessures hebben we eigenlijk meer met tweede elftalspelers gespeeld". Het aanstel len van een nieuw centraal verdedi gingsduo, Sjaak van de Weele en Mi chel Winkels, én de terugkeer van Leen Koster en vooral ook Wim Over- weel zorgde ervoor dat de tijden van het eenvoudige verliezen voorbij wa ren. Maar verliezen blééf de W Zie rikzee. „Het probleem dat niemand kan scoren toont onze zwakte. Zowel Ri- niKees als Theo zorgen onvoldoende voor doelpunten. Ook met Fred Kra mer in de voorhoede zorgde niet voor een omwenteling. Fred is nu eenmaal sterker achter de bal dan ervoor", vertelt Schipper. Hoewel er amper redding meer mogelijk is voor de Zie- rikzeeënaren vindt Schipper toch dat er nog zoveel mugelijk tegen stand geboden moet gaan worden. „Dat wordt nu eenmaal van een sportman verwacht; winnen maar ook verliezen". De toekomst voor de VV Zierikzee moet, volgens Schipper, gezocht worden in het feit een gema tigde verjonging door te voeren. „Als Zierikzee ?ich door het inpassen van A-juniore.. langzaam vernieuwt kan gespeeld te hebben stond de ploeg van trainer Toine Tiggelman met nul punten troosteloos onderaan in de eerste klas afdeling van het Zeeuwse zaterdagvoetbal. Mevo leek degrada tiekandidaat nummer één te worden, maar in de uitwedstrijd tegen WIK uit Kerkwerve werd het eerste punt je behaald. Het aantal punten is inmiddels tot elf uitgebouwd waarmee de oranje hemden een plaats aan de onderzijde van de middenmoot innemem. Een oorzaak voor de slechte start moest bij monde van zowel elftalbegeleider Ton van de Velden als Mevo- aanvoerder Jan Heikamp gezocht worden in het feit, dat het program ma met achtereenvolgens 's-H. Arendskerke, Dauwendaele en VCK niet echt makkelijk was. Hierop volgden dan nog eens twee nederla gen die niet echt nodig waren en de ontvangst van rode lantaarn was een feit. Kwaliteit Aanvoerder Heikamp is overigens wel van mening: „De lage klassering op de ranglijst is niet nodig. We heb ben een grote selectiegroep met vol doende kwaliteit om een paar plaat sen op de ranglijst te stijgen". De doelstelling van Mevo is er dan ook op gericht een gooi te doen naar een eventuele periodetitel die er nog te verdienen is. Ton van de Velden: „Het is haast niet meer mogelijk om te de graderen en het kleurloos uitspelen van de competitie komt niet in het Mevo-woordenboek voor. Zodat er niets anders overblijft dan een zo'n hoog mogelijke klassering en een eventuele periodetitel". SV DFS Realistisch gezien bevindt het eer ste elftal van sportvereniging DFS zich momenteel reeds met minstens één been in de tweede klas afdeling. Zeker wanneer er twee ploegen uit de eerste klas degraderen behoren de over een paar jaar weer aan promotie gedacht worden. Of wanneer er na tuurlijk veel geld ingepompt gaat worden is dat eerder mogelijk, maar dat is niet het beleid van Zierikzee. Het geld is er gewoonweg ook niet", besluit de scheidende Souburgse trai ner. SV OÜWERKERK Trainer Peter Goedegebuure kijkt met gemengde gevoelens terug op het eerste gedeelte van de competitie. Zijn ploeg nam in de beginfase van het seizoen de koppositie in de twee de klas van het Zeeuwse afdelings voetbal. Nu er dertien wedstrijden gespeeld zijn bezet het eerste elftal van de SV Ouwerkerk theoretisch ge zien een gedeelde derde plaats. „Niet echt nodig", vindt hij, „We hadden bovenaan kunnen staan, we hebben zeker drie a vier punten laten lig gen". Hij doelde hierbij voornamelijk op de thuisnederlaag tegen Sluis en het gelijk spel in de thuiswedstrijd tegen het op dat moment onderaan staande SDO. Ontevreden is hij niet: „Vorig seizoen eindigde SV Ouwerkerk der de van onderen mijns inziens veel te laag er loopt hier genoeg kwaliteit om bovenin mee te draaien. Of dit lukt is natuurlijk vers twee, van mijn kant wil ik er in ieder geval alles aan doen en ik ben ervan overtuigd dat de jongens dat ook willen". Eén ding vraagt Goedegebuure zich wel eens af namelijk: „Waar had Ouwerkerk Haamstedenaars daar zeer waar schijnlijk toch bij. Ook de huidige trainer Kees Rijnberg is nuchter met betrekking tot de vorengeschetste si tuatie. „Heinkenszand staat net boven ons met zes punten los, en met nog negen wedstrijden te gaan is dit realistisch bezien niet meer in te halen". Toch is men bij DFS voornemens het te blij ven proberen. „Het zal moeilijk zijn, maar we zullen binnenkort alles nog eens gezamenlijk op een rijtje zetten. Het wordt in ieder geval een zware opgave om nog in de eerste klas te kunnen blijven". Dat de groen-witten in een zo'n be labberde situatie terechtkwamen had ook trainer Rijnberg niet verwacht. „We hadden natuurlijk wel voorspeld dat het een moeilijk seizoen ging worden. Maar dat we zo laag zouden staan had ik toch ook niet verwacht". Wanneer tijdens de komende drie eer ste competitiewedstrijden niet min stens drie punten behaald worden vindt Rijnberg; „Dan is het geen haalbare kaart meer". Gesprek Op de vraag of de 54-jarige oefen meester Rijnberg het - waarschijnlij ke - optreden in de tweede klas ook nog meemaakt, moet hij het ant woord schuldig blijven. „Ik heb bin nenkort eerst nog een gesprek met het bestuur en maak mijn beslissing op 12 januari pas bekend. Voor mij zelf ben ik er al wel grotendeels uit. Ik ben natuurlijk al één keer terugge komen om DFS te helpen en dit met één jaar verlengd. Daarom heb ik nu alles nog eens op een rijtje gezet. Maar ik maak het nu nog niet be kend". SKNWK Met zeven punten voorsprong op de naaste concurrent, Wissenkerke, mag koploper SKNWK het kampioen schap in principe niet meer uit han den geven. Toch blijft trainer Kees Kommer nog enigszins voorzichtig. „Het blijft natuurlijk voetbal. Want we kunnen natuurlijk altijd nog en kele steekjes laten vallen". Op het moment is zijn selectie echter goed scherp en hij hoopt derhalve dat dit ook na de winterstop nog het geval is. Ook denkt Kommer dat het be- gestaan als ze twee keer in de week trainen in plaats van één keer"? SV Renesse Terwijl het eerste elftal van SV Re- nesse een redelijke competitiestart kende, is het ze de laatste weken wat minder florissant vergaan. Momen teel acteren de Renessenaren in de onderste regionen van de tweede klas zondagafdeling. Aangezien aan het eind van dit seizoen in deze klasse drie ploegen moeten degraderen, wordt het de Renessenaren reeds aar dig warm onder de voeten. Zover is het echter nog niet. Dat vindt ook de gewezen aanvoerder Dick Hart (momenteel is Kees Ver weel aanvoerder). „We zullen zeker proberen erin te blijven. En als er weer een éénheid ontstaat moet dat zeker lukken", legt Hart toch even de Vinger op de zere plek. Door de ver minderde trainingsopkomst de laat ste tijd lijkt het namelijk alsof men onderling steeds minder voor elkaar over heeft. „De trainingsopkomst is de laatste tijd achteruit gegaan. En omdat de één wel en de ander niet komt trainen ontbreekt het momenteel aan een soort éénheid", zegt Hart. Hoqwel de nieuwe trainer Nico de Winter zo'n zijn eigen ideeën heeft met betrek king tot de trainingen ligt het, vol gens de laatste man van Renesse, niet aan hem. „Degene die wel komen trainen zullen wat hun betreft vol gend seizoen denk ik graag verder willen met Nico", denkt Dick Hart. langrijk is geweest dat SKNWK in de eerste periode geen blessureleed heeft gehad. „Zodoende was de con currentie binnen de groep optimaal. Wanneer dat eventueel wegvalt door blessures bijvoorbeeld, gaan sommi gen er misschien te gemakkelijk over denken", aldus Kommer. Een belang rijk gemis de komende maanden zal zeker Michel Flikweert zijn. Hij scheurde onlangs zijn enkelbanden. De strategie van Kommer en de zij nen is er nu opgericht tijdens de ko mende duels minimaal tien punten te pakken. „Dan moéten we binnen zijn", denkt hij. De Nieuwerkerkse trainer, die onlangs zijn contract bij SKNWK met twee jaar verlengd zag, heeft in ieder geval veel zin in een op treden in de eerste klas. „We willen graag derby's gaan spelen. Dat spreekt toch meer aan dan tegen bij voorbeeld een Borssele te voetballen. Ook al omdat er meestal dan toch meer publiek komt kijken". Het eerste elftal van Zwaluwen Stormvogels Combinatie (ZSC) heeft de twijfelachtige eer te behoren bij één van de drie Schouwen-Duive landse ploegen (óók SV DFS en VV Zierrikzee) die zich in de degradatie zone bevinden. Ook bij de Scharen- dijkenaren zelf leeft er nog weinig hoop op een handhaving in de tweede klas. „We zullen nog zeker alles pro beren, maar reeël gezien staan we al met één been in de derde klas", denkt trainer Sjaak Dorreman erover. Dorreman, die na Kees Snoek dit seizoen de scepter zwaait bij ZSC, had een zo lage rangschikking echter niet verwacht. „Ik had toch wel een plaatsje in de middenmoot verwacht, maar niet zo laag. Op dit moment is het echter verdiend, anders sta je daar niet", is zijn reeële kijk op de miserabele omstandigheden. Het grootste probleem bij ZSC is dat er eigenlijk niemand is die de toch wel gecreëerde kansen succesvol kan afmaken. De verwachting is dat hierin ook na de winterstop geen ver andering komt. Of trainer Sjaak Dor reman ook volgend seizoen nog als trainer zal fungeren hangt van een aantal factoren af: „Ik weet het nog niet maar het ligt er bijvoorbeeld aan of er A'tjes overkomen of niet. Plus dat ik zelf toch ook altijd nog graag sport". Het kryptische verwachtingspa troon van trainer Ko Willemse aan het begin van dit seizoen (zonnige pe rioden, af en toe bewolking en zo nu en dan een regenbui) is wat hem be treft tot nu toe heel goed uitgekomen. „Het gaat goed. De verwachting bij de eerste twee te eindigen en zodoen de te promoveren zit er nog steeds in. En we hebben inderdaad slechts één buitje gehad en dat was de 3-1 neder laag tegen Zierikzee 4", vertelt Wil lemse opgewekt. Met het toekomstig promoveren van SV Dreischor hangt echter ook het ontslag van Ko Willemse samen. „Als ze promoveren zal ik er niet meer bij zijn. Met al die Zeeuws- Vlaamse ploegen in die tweede klas, dat kan ik niet meer opbrengen" doet de 48-jarige Zierikzeeënaar uit de doeken. Willemse wil nog niet meteen zeggen dat hij helemaal stopt met het trainersschap; „Maar ik heb in ieder geval niets op stapel staan". Hoewel SV Dreischor slechte herin neren heeft aan de tweede klas (vorig seizoen werd er in die klas bijna niet één keer gewonnen) denkt Willemse dat deze groep het toch moet kunnen. „Als iedereen er voor 1007c achter staat en het op kan brengen twee per week te komen trainen moet het geen probleem zijn", is de gedachtengang van Ko Willemse. VV Zonnemaire Zonnemaire-trainer Wim Kommer, een broer overigens van SKNWK- trainer Kees Kommer, had zijn ploeg op een hogere plaats op de ranglijst ingeschat dan dat er nu ingenomen wordt; een vijfde. „Omdat veel spe lers wegens omstandigheden niet kunnen trainen, én door het wegval len van spits Marco Duinhouwer (knieblessure, red.), die toch altijd voor veel scores zorgt, gaat het min der dan we gehoopt hebben", legt Kommer uit. Vooral door het wegvallen van Duinhouwer, op wie uiteindelijk het gehele spel van Zonnemaire is geba seerd, moet er de laatste weken noodgedwongen anders gespeeld worden. Marco is altijd het aan speelpunt geweest, en nu hij er niet bij is komt het voornamelijk op Mar- "o Tanis aafi. Hoewel hij goed zijn best doet en voor belangrijke doel punten zorgt, vergt het toch de nodi ge aanpassing". Een lichtpuntje is evenwel dat Duinhouwer alweer aan de looptrai ning is begonnen en waarschijnlijk in februari 1991 weer voorzichtig van de partij kan zijn. Wim Kommer is zodoende allesbehalve somher. „Ik hoop zelfs nog te kunnen promove ren. Toen ik vorig jaar halverwege het seizoen bij Zonnemaire kwam stonden ze ook op de vijfde plaats en zijn toch nog hoog geëindigd".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 6