'Mijn vader had vroeger altijd een doos voetzoekers in voorraad' 'Een manko dat we de mensen niet overdag kunnen opvangen' streeknieuws Jeugdsoos Pul toch open in oudejaars nacht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Frontale botsing op Kuyerdamseweg Aanrijding in Oosterland Benzine en diesel oudejaarsdag duurder Tweede trekking winkelweek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 31 december 1990 Nr. 24873 BRUINISSE - In tegenstel ling met wat eerst de bedoe ling was, is de Bruse jeugdsoos De Pul toch geopend in de ou dejaarsnacht. Naar aanleiding van een ver zoek van een van de omwonen den, besloot het bestuur van de jeugdsoos om de soos in de ou dejaarsnacht gesloten te hou den om (geluids)overlast te voorkomen. Toen bleek dat de vaste soosbezoekers alternatie ve plannen maakten waardoor de overlast voor omwonenden waarschijnlijk vele keren gro ter zou zijn, draaide men zijn besluit terug. De jongeren uit Bruinisse kunnen vanavond en vannacht dus toch terecht in hun vaste stek, jeugdsoos De Pul. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor- ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers m.i.v. 1 sept, f 0,90, m.i.v. 1 jan. f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur foïjdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. SCHAREND1JKE - Bij een fronta le botsing op de Kuyerdamseweg na bij Scharendijke werden zaterdag twee personenauto's zwaar bescha digd. Ondanks de harde aanrijding kwamen de inzittenden er zonder noemenswaardige verwondingen af. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 13.05 toen de Duitser P. H. komende vanuit de richting Ellemeet over de Dammenweg reed. Bij de T-kruising met de Kuyerdamseweg wilde hij rechtsaf gaan, maar zou daarbij te veel naar links zijn uitgeweken. De Duitser kwam daarbij in botsing met een personenauto bestuurd door me vrouw M. L. J. S. uit Groningen die over de Kuyerdamseweg reed. Beide auto's moesten worden weggesleept. OOSTERLAND - Twee auto's wer den licht beschadigd bij een aanrij ding op de kruising Koninginne- plein/Burgemeester van der Havestraat te Oosterland. De aanrijding vond zaterdag plaats om ongeveer 12.50 uur. H. P. P. uit Oosterland reed met zijn auto over het Koninginneplein en wilde linksaf de Van de Abeelestraat inrijden. Daar reed M. S. uit Zierikzee. Omdat de rechterhelft van de rijbaan werd versperd reed hij aan de linkerzijde van de weg. Daar had de Oosterlan- dernit op gerekend. Hij kon en fron tale aanrijding niet meer vermijden. Vanwege de geringe snelheid waar mee de auto's rede was de schade l V-A Van de Kassteele is het volledig eens met die voorschriften. „Een strijker is gevaarlijk vanwege de enorme kracht die er in zit. Als zo'n ding in je hand ontploft mis je echt een paar vingers. En het is natuurlijk heel riskant als het naar iemand wordt toegegooid". Bij de winkeldeur Veei jongeren die vuurwerk kopen kunnen nog geen paar minuten wach ten om hun aankoop uit te proberen. „Ze beginnen al bij de winkeldeur om het af te steken, ook al vraag ik ze regelmatig dat niet te doen". Dat doet iedereen enthousiast is over de vuur werktraditie ondervindt Van de Kassteele ook elk jaar. „We krijgen altijd een aantal ano nieme telefoontjes waarin ons wordt gesommeerd dat het klaar moet zijn met de verkoop van vuurwerk. En een keer is er bij de politie een ano niem briefje bezorgd waarin stond dat in heel ons huis vuurwerk lag op geslagen. De politie kwam toen kij ken. Maar dat was natuurlijk niet zo". Van de Kassteele heeft wel begrip voor mensen die last hebben van het afsteken van vuurwerk. „Maar ik ge loof niet dat het zonder kan met Ou dejaar. Zo'n dag moet gevierd wor den. Dat hoort bij de kerstvakantie. Tbch zeker als er geen ijs is en niet ge schaatst kan worden. Na nieuwjaar is het weer over". ROTTERDAM (ANP) - De prijzen voor loodvrije benzines en diesel gaan maandag met drie cent per liter omhoog als gevolg van de stijgende dollarkoers. Gelode superbenzine wordt niet drie maar twee cent per liter duurder omdat de oliehandel in de nieuwe ad viesprijzen meteen de tariefwijzigin gen verrekent van heffingen en ac cijnzen die per 1 januari 1991 van kracht worden. Marktleider Shell en de orga nisatie van zelfstandige olie handelaren Novok hebben dat vrij dag in Rotterdam bekendgemaakt. Aan de meeste zelftankpompen gaan advies-literprijzen gelden van 163 cent voor euro-loodvrij, 167 cent voor super plus loodvrij en 170 cent voor gelode super. Een liter diesel gaat 118,8 cent kosten. P. van de Kassteele ziet jaarlijkse vuurwerkverkoop als een soort feest Crisisopvang Leger des Heils vorig jaar gedurende 223 nachten bezet willigers nodig bij de crisisopvang. „Als mannen worden opgenomen roepen we ook altijd een manlijke vrijwilliger op. Maar die zijn er te weinig". Ook zijn er mensen nodig voor het onderhoud van het gebouw. „Want daar is niet voldoende geld voor". Tea van 't Leven: ,,Er is op Schouwen-Duiveland behoefte aan crisisopvang voor dag en nacht. Gedurende de afgelopen kerstda gen hoefde slecht een persoon ge bruik te maken van de opvang. Vorig jaar was het crisisopvanghuis gedu rende 223 nachten bezet. Door men sen die door brand of stormschade niet meer in hun huis konden slapen en nergens anders terecht konden. Maar vooral door mensen die vanwe ge uit de hand gelopen relaties, ruzies tussen ouders en kinderen of part ners plotseling op straat stonden zon der onderdak. Drie nachten Bij de crisisopvang kunnen zij ge durende maximaal drie nachten ach tereen onderdak krijgen. En als daar aan behoefte bestaat aandacht en een luisterend oor van een van de onge veer 30 vrijwilligers door wiens inzet de opvang kan functioneren. „In een crisissituatie kunnen de mensen hier even tot rust komen. Hun situatie op een rijtje zetten en nagaan wat ze ver der willen", aldus Tea van 't Leven. De 30 vrijwilligers die zich willen inzetten voor de crisisopvang func tioneren als 'oproepkracht'. Wanneer duidelijk is dat mensen gebruik moeten maken van de crisisvoorziè- ning komt een van hen naar het op vanghuis om daar de nacht door te brengen. De vrijwilligers zijn af komstig vanuit de zes Verschillende kerken die Zierikzee telt en vanuit het Leger des Heils, dat ook de coör dinatie van de opvang verzorgt. De gemeenten op Schpuwen-Duiveland financieren de vaste lasten van het crisisopvanghuis. De mensen die opvang nodig heb ben worden meestal bij het Leger des Heils aangemeld via de politie, men sen van de Federatie Maatschappe lijk Dienstverlening of ze bellen zelf het nummer van het Leger des Heils. Coördinatrice Tea van 't Leven komt dan in actie voor een intake gesprek. Zij belt terug of gaat naar de mensen toe om na te gaan of de crisisopvang hetgene is wat zij nodig hebben. „We zijn selectief. Mensen die dronken zijn, onder invloed verkeren van drugs of psychisch in de war zijn kun nen wij niet helpen omdat we met vrijwilligers werken. Die mensen hebben een meer intensieve begelei ding nodig", aldus Tea van 't Leven. Tussenin Mensen die daar 'tussenin' verke ren kunnen wel bij de crisisopvang terecht. „Ook degenen die verslaafd zijn, maar op dat moment niet onder BRUINISSE - In een bomvol ver enigingsgebouw te Bruinisse vond de tweede trekking van de winkel week plaats. Deze actie is eigenlijk een experiment omdat de actie vorig jaar plaatsvond in de periode vanaf 20 dagen voor Sinterklaas en de actie dit jaar verdeeld was over twee peri odes namelijk 10 dagen voor Sinter klaas en 10 dagen voor kerst. Zo was de actie nu beter verdeeld en dat sloeg aan bij de Bruse bevolking; een bomvol verenigingsgebouw was het gevolg. Dhr. van Veldhuizen sprak ook bij deze tweede trekking de bevolking namens de winkeliersvereniging toe. De actie werd georganiseerd door de winkeliers van Bruinisse en deze on dersteunen de actie dus ook. Hieruit kan de consument zijn profijt trek ken en dit zorgt weer voor een betere wisselwerking tussen consument en winkelier, aldus dhr. Van Veldhuizen. Vervolgens werden de ruim verte genwoordigende winkeliers voorge steld en daarna kon worden overge gaan tot de trekking van de laatste twintig prijzen. Bingo In de toen volgende pauze werd het publiek een gratis kopje koffie aan geboden en werd een spelletje bingo gespeeld waarbij enkele levensmid delenpakketten, een bierpakket en een zuivelpaket de deur uit gingen. Door de hele zaal werd aan dit spel letje bingo actie deelgenomen. Na de pauze werd de trekking voortgezet van de eerste twintig prij zen. De twee prijzen van 250 gulden vielen toe aan C. Padmos (Margriet- straat 27) en P. E. Meertens (Nieuwstraat 15). De eerste prijs van 500 gulden viel toe aan W. Bil (Wilhel- minalaan 26). De winkeliersvereni ging uit Bruinisse kan dus terugkij ken op een zeer geslaagde actie. Na de kerstdagen haalde hij ze te voorschijn en zette ze in weckflessen voor het etalageraam. Ik was zelf ook een van de trouwe klanten voor dat .vuurwerk". Anno 1990 is de keuze heel wat gro ter. De jeugd van Noordgouwe ver gaapte zich de afgelopen dagen aan gekleurde pakjes met namen als ala- din toverlamp, celebration festival, space shuttle Colombia, star warrior en hurricane raket. „Er komen steeds meer nieuwe dingen bij. Voor al siervuurwerk, dat wordt steeds meer verkocht". Van de Kassteele wordt daarvan jaarlijks, ongeveer in juli, van op de hoogte gebracht door een vertegen woordiger. Midden in de zomer doet hij zijn bestelling en eind november wordt in Noordgouwe 300 kilo vuur werk bezorgd. De oude kast waarin zijn vader een heel jaar door voetzoe kers bewaarde, heeft al lang plaatsge maakt voor een brandvrije kast die is goedgekeurd door de brandweercom mandant van Brouwershaven. Elk jaar Na kerstmis komen de jongeren (en ouderen) uit Noordgouwe, Dreischor, Kerkwerve, Zonnemaire en Brou wershaven met tientallen de winkel binnen om een bestelling te doen en vlak voor oudejaar halen ze hun vuurwerk op. „Veel van die mensen zie je elk jaar en ze besteden steeds wat meer geld. Vorig jaar was dat on geveer 35 gulden en dit jaar 40 gulden per klant". De belangstelling voor siervuur werk overtreft verre die voor de knallers. „Ze vinden het knalvuur werk dat in winkels wordt verkocht niet hard genoeg gaan in vergelij king met de strijkers die illegaal op straat worden verkocht. Daar wordt een levendige handel in gevoerd. Er zijn ouders die met hun kinderen naar Belgie rijden om dozen vol strij kers. Daar zijn ze een heel jaar door verkrijgbaar in de winkels. Maar hier in Nederland mogen ze niet wor den verkocht onidat wc geen vuur werk mogen verkopen dat een knal van meer dan 70 decibel geeft". ZIERIKZEE - „Het valt mee. Eigenlijk hadden we verwacht dat het drukker zou zijn met de feestdagen. Maar het maakt weinig verschil uit of het kerst is of niet. Het blijft bij incidentele gevallen die hulp nodig hebben". Heilsoldate Tea van 't Leven uit Zie rikzee coördineert de crisisopvang van het Leger des Heils. Een huis ergens in Zierik zee dat door de inzet van vrijwilligers elke nacht van 21.00 tot 9.00 uur toegankelijk is voor mensen die door een acute crisissituatie geen onderdak hebben. invloed". Het komt volgens de coördi natrice regelmatig voor dat in het cri sisopvanghuis tot diep in de nacht wordt gepraat. „De mensen die wor den opgenomen zitten vaak zo vol met allerlei emoties dat ze hun ver haal kwijt willen. Anderen willen al leen een bed en hebben geen enkele behoefte om te praten. Wij passen ons aan de situatie aan". AMSTERDAM - In zijn woonplaats Edam is vrijdag op 65-jarige leeftijd de bekende fotograaf en cineast Ed van der Elsken overleden. Zijn vrouw heeft dit zondag meegedeeld. Van der Elsken begon zijn loopbaan als foto graaf in de Amsterdamse binnenstad. Begin jaren '50 verhuisde hij naar Pa trijs waar hij zijn eerste fotoboek „Een liefdesgeschiedenis in St. Ger main des Prés" maakte. P. van de Kasteele: ,,Een jaarwisselirtg zonder vuurwerk zou niet de echte sfeer hebben". De crisisopvang heeft volgens Tea van 't Leven een groot manko. „Over al in Zeeland heeft men dag- en nachtopvang voor mensen in crisissi tuaties. Hier op Schouwen-Duive land is alleen nachtopvang. Dat houdt in dat we de mensen die we 's avonds onderdak hebben gegeven 's morgens om 9.00 uur weer op straat moeten zetten. Ook als ze de avond daarna nog in het crisisopvanghuis moeten slapen. Door de week is het nog mogelijk om die mensen overdag op te vangen in buurt- en clubhuis De Lichtboei. Maar in het weekend is er niets. Dan moeten die mensen bij vrijwilligers thuis worden opgevan gen. En het is toch niet goed om dat door elkaar te halen". Het afgelopen jaar is Tfea van 't Le ven op diverse manieren geconfron teerd met de behoefte aan nacht- én dagcrisisopvang op Schouwen- Duiveland. „Er zijn nogal wat jonge ren die aan de rand van de samenle ving terechtkomen. Door hun gedrag worden ze niet meer geaccepteerd door de maatschappij. Daardoor kun nen ze geen werk en/of woonruimte krijgen en komen in een visieuse cir- cel terecht. Ik weet dat die jongeren hulp nodig hebben. Maar ik kan het ze niet bieden. Dat voel ik als on macht. Er zou een pand moeten zijn waar ze opgevangen kunnen worden, zodat ze weer een kans krijgen". Verder zijn er volgens de coördina trice meer en vooral mannelijke vrij- ZIERIKZEE Kerstviering CPB De Christelijke Plattelandsvrou wenbond vierde het kerstfeest in de zaal van de Gereformeerde Kerk te Zierikzee. De kerstliturgie met het thema: ongehoorde stemmen gehoord werd gelezen en gezongen. Mevrouw Amor Strauss sprak over kerstge bruiken in Afrika. De volgende bij eenkomst van de CPB is op 8 januari. Dan is men creatief met de Japanse papier vouwkunst origami. Aanvang 19.45 uur in de zaal van de gerefor meerde kerk te Zierikzee. GOES Women's Aglow De afdeling Goes van de Women's Aglow Fellowship houdt woensdag 9 januari weer een samenkomst. Spreekster is Gerda Haijer uit Do- drecht. Zij spreekt over het thema 'God's trouw in Zijn genade, ook in ons persoonlijk leven'. De bijeen komst wordt gehouden in Hotel Tbr- minus in Goes en begint om 9.45 uur. NOORDGOUWE - „Het is ieder jaar weer veel werk. Maar het is hartstikke gezellig. De mensen die vuurwerk komen kopen zijn vrolijk en er hangt een soort spanning in de winkel omdat het maar een keer per jaar verkocht mag worden. Het is een soort feest. Nee, een jaarswisseling zonder vuurwerk zou niet de echte sfeer hebben". Toen P. van de Kassteele uit Noord gouwe kind was had zijn vader, die in het dorp smid en rijwielhandelaar was, altijd al een doos voetzoekers in de voorraad. Sinds 15 jaar heeft Van de Kassteele zelf een rijwielhandel in Noordgouwe. Vlak voor de jaarwisse ling verkoopt hij elk jaar 300 kilo vuurwerk bestaande uit ruim hon derd verschillende soorten sierpijlen en knal werk. In weckflessen Omdat hij zijn vuurwerk opslaat in een kast die binnen staat, is de rij wielhandelaar gebonden aan dié maximum-vooraad van 300 kilo. Maar het assortiment waaruit die hoeveelheid bestaat wordt elk jaar groter. „Mijn vader had vroeger voet zoekers, rotjes en zevenklappers. Die stonden in een doos in een oude kast,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3