'De uitdaging voor mij is die klokken weer op gang krijgen' 1 t Jaarlijkse vergadering van de schippersvereniging Schuttevaer feapsMS WATERSTANDEN Jeugdsoos Brogum gaat verder als een podium Dit jaar opnieuw warmste van de eeuw Comtoise-enthousiast Brouwers te gast in Bruinisse: aerA 7 - -1 J. Brouwers: .Vroeger had iedere Franse hoer een contoise-klok hangen". BRUINISSE - „Zeker ga je weieens de mist in. Je moet daar in Frankrijk in zo'n oude schuur beslissen of je die comtoise wel of niet kunt restaureren. Maar vaak valt het ook mee". Aan het woord is J. Brouwers uit Breda. Hij restaureert en repareert franse Comtoise-klokken. Op de valreep van 1990 exposeerde hij een aantal van zijn pronkstukken in café Sailors Inn fn Bruinisse. Brouwers is alles bij elkaar al zo'n 20 jaar comtoise-fan. „Maar na mijn pensionering, zo'n vier jaar geleden, ben ik me er pas echt in gaan verdie pen". Op de vraag hoeveel comtoise- klokken hij in die tijd Onder handen heeft gehad aarzelt Brouwers even met zijn antwoord. „Hou het maar op tientallen. Ik zou het echt niet precies weten". Platteland Comtoise-klokken werden in vroe ger tijden gemaakt door boeren. In de wintermaanden was er op het boeren bedrijf niet veel te doen en door klok ken te maken konden zij bovendien nog wat bijverdienen. Zelf had bijna iedere boer een comtoise-klok han gen. „Het is een echte boerenklok", vertelt Brouwers. „Er zit een grote bel op, maar dat is omdat de boer de klok ook moest kunnen horen slaan als hij bijvoor beeld buiten op het erf be?ig was", aldus Brouwers. Hij vertelt dat in de categorie 'sjie- ke' comtoises vaak een gong in plaats van een bel zat. „Maar dat zijn dan klokken die in een gewoon burger huis hebben gehangen en niet in een boerderij. Het gebeurde wel dat een aanstaand echtpaar een dergelijke klok als huwelijkscadeau kreeg. Dan werden op de wijzerplaat de twee na men gezet en die zie je in de omran ding een mussenpaar of een duiven". Simpel De comtoise in zijn oervorm, zo blijkt uit het verhaal van Brouwers, is een heel simpel uitgevoerde klok. Alleen aan het uiterlijk van de wij zerplaat is aandacht besteed. De kast is vaak ruw. „Dat komt omdat die klokken meestal ingebouwd werden in kasten. Je zag alleen de wijzer plaat. In plaats van ijzeren gewichten gebruikten sommige boeren ook wel stenen. Ze zag ze immers toch niet", aldus Brouwers. Later kreeg de comtoise steeds meer versieringen. Eerst maakt men alleen de slinger zichtbaar, maar la ter werd ook de kast vaak rijkelijk versierd. In de oervorm bestaat de slinger uit een loden peertje. Later raakte de zogenaamde harpslinger in zwang en weer later maakte de bloemslinger opgang. „Maar in wezen is iedere klók het- Datum Zierikzee 1 januari 2 januari 3 januari Roompot Buiten 1 januari 2 januari 3 januari Bruinisse 1 januari 2 januari 3 januari Wemeldinge 1 januari 2 januari 3 januari zelfde", stelt Brouwers. „Vergelijk het maar met een auto. Als je alle toe ters en bellen wegdenkt hoe je vier wielen, een motor en een stuur over". Handwerk Vooral de oudere comtoise zijn vol ledig met de hand gemaakt. De ver sieringen zijn van gegoten koper. La ter gebruikte men uit latoen (dun) koper geperste versieringen. „Dat was eigenlijk het eerste voorzichtige 'begin van de massa-produktie", aldus Brouwers.' „De mal die men gebruik te kon meerdere keren gebruikt wor den". Zoals al aangestipt zijn comtois er in alle maten en soorten. Simpel van vorm zijn de zogenaamde 'Lunettes' die vaak in openbare gebouwen en op stations hingen. Net als de boeren- comtoises voorzien van een forse bel. Men moest de klok immers van flin ke afstand kunnen horen. Typisch voor comtoise-klokken is hét koordje dat van onder uit de kast komt. Brouwers: „Als je daaraan trekt luidt de klok het aantal uren dat het dichtstbij is". Met andere woorden: trekt men om kwart over vier dan slaat de klok vier keer. Is het vijf over half vijf dan luidt de klok vijf keer. Geen exacte tijdsaandui ding dus, maar meer een indicatie. Bedstede „Zo'n touwtje werd dan verlengd. Via katrolletjes liep het touwtje naar de bedstede. Zo kon je vanuit bed 'kij ken' hoe laat het was", vertelt Brou wers. „Ik ben nog wel in huizen ge weest waar die katrolletjes nog aan de muur zaten". Brouwers gaat min stens een keer per jaar op speurtocht naar comtoises op het franse platte land. „Naar de grote steden ga ik niet eens. Dat is verloren moeite", aldus de comtoise-enthousiast. Hij stelt dat wie voldoende feeling en doorzettingsvermogen bezit er nog fraaie exemplaren op de kop te tikken zijn. „Ik vind ze vaak in Bro- canteriën, dat zijn een soort uitdra gerijen. In 99 van de 100 vind je niks van je gading, maar daardoor moet je je niet laten ontmoedigen". Heeft Brouwers eenmaal de hand weten te leggen op een exemplaar dat hij nog wel denkt te kunnen redden dan wordt de klok in kwestie zorg Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 08.20 134 02.00 -103 21.05 147 14.35 -148 09.15 132 03.00 -104 22.10 146 15.35 -146 10.25 133 04.05 -105 23.15 147 16.40 -144 07.20 129 00.55 - 98 19.55 143 13.30 -143 08.20 127 01.50 - 98 21.05 143 14.30 -140 09.30 131 02.55 - 99 22.05 145 15.40 -138 08.35 142 02.05 -112 21.20 160 14.30 -157 09.30 143 03.00 -112 22.15 160 15.25 -154 10.35 145 04.05 -113 23.20 161 15.35 -151 08.30 152 02.05 -116 21.10 166 14.40 -161 09.30 149 03.05 -116 22.15 164 15.40 -159 10.35 150 04.15 -117 23.25 166 16.45 -157 vuldig ingepakt om vervoerd te wor den naar Nederland. „Dan ga ik al lereerst de klok schoonmaken. Daar is vaak al veel mee gewonnen". Voor het schoonmaken gebruikt Brouwers een mengsel 'van azijn en ammonia. „Dat spul vreet vet, en vet is slecht voor een klok. Je moet een comtoise ook nooit smeren met bij voorbeeld naaimachine-olie of iets dergelijks. In die olie zitten zuren die het metaal aantasten. Er is wel spe ciale olie voor te krijgen, maar als het niet persé nodig is kun je het be ter niet doen". Belangrijk is het goed ophangen van een comtoise. „Het moet zo zijn dat de slinger vanuit de 'nulstand' net zo ver naar links als naar rechts beweegt. Als je je klok scheef moet gaan hangen wil hij lopen dan man keert er iets aan de balans binnenin de klok". Hangt de klok eenmaal in balans dan dient men er, zo luidt het advies van Brouwers, alleen nog maar aan te komen om hem op te winden. „En zo goed mogelijk stofvrij houden". Een kleinigheidje kan soms al tot gevolg hebben dat een klok stil gaat staan. Een klok kan bijvoorbeeld uit balans raken door passerend zwaar verkeer. Passie Het woord hobby is eigenlijk te zwak voor de bezigheden van Brou wers. Eigenlijk is de omschrijving passie meer op zijn plaats. „De uitda ging voor mij is om een verwaarloos de klok weer aan het lopen te krijgen en helemaal op te knappen. Dat is het leukste: de puzzel weer in elkaar pas sen". Voor de expositie in The Sailor's Inn in Bruinisse is de belangstelling volgens Brouwers matig. „Al was er vandaag wel behoorlijk wat aan loop". Eén van de lievelingen van Brou wers zelf is de Comtoise uit 1798 met de gegoten zonnekop. De versiering staat in het teken van de nieuwe tijd, In Bruinisse Allereerst moest melding worden gemaakt van het verlies van twee oud-mosselkwekers J. de Koning (Bru 2) en M. de Waal (Bru 50) en een mosselkweker die nog midden in het bedrijf stond Kees van den Berg. Staande werden enige opgenblikken stilte in acht genomen om de overle denen te eren. Wat betreft de bedrijfsresultaten kan de binnenvaart terug zien op een goed jaar. Uit het vijfde Kluwer- Schuttevaeronderzoek is gebleken dat er een toenemend vertrouwen in do binnenvaartmarkt bestaat. Zowel bij vervoerder als bij verlader. Over 1990 denkt 697o van de ondervraag den uit te komen op een positief be drijfsresultaat en in 1989 was dat 66%. Het jaar 1990 bracht voor de bin nenvaart een betere bezettingsgraad, minder wachtdagen en een beter be drijfsresultaat. Onzekerheden Tbch is de toekomst nog met onze kerheden omgeven. Hoogerheide pleitte voor een structureel hogere vrachtprijs. „Bij goed vervoer hoort een fatsoenlijke vergoeding en geen uitgemolken tarief", aldus Hooger heide. Ook de Golfcrisis brengt een bepaalde onzekerheid wat betreft de brandstofprijzen. Voor de mosselvis serij was 1990 ondanks de orkaan die in januari over ons land raasde een goed jaar. De op de percelen aanwezi- ROTTERDAM - De vuurwerkteams van de Rotterdamse politie hebben dit weekeinde twee mannen gear resteerd in verband met de handel in levensgevaarlijke kruitpijpen. Twaalf van deze één meter lange ex plosieven, die tweeduizend keer meer kruit bevatten dan strijkers, wérden vorige week woensdag aangetroffen bij een 42-jarige Rotterdamse hande laar. Zaterdag werd de 36-jarige H.D. uit de Maasstad gearres teerd en zon dagmorgen de 40-jarige R. van de K. uit Zoetermeer. Dit heeft de Rotter damse politie zondag bekendge maakt. DE BILT - Het jaair 1990 is tot nu toe het warmst^kfclenderjaar van de eeuw. De g«j^pTelde temperatuur bedroeg lO^^Vaden Celsius. Dit heeft het K^l^^^rijdag meegedeeld. 1990 is hetWerde extreem warme jaar in succe^te. In 1989 was de ge middelde jaartemperatuur 10,7 gra den Celsius, in 198p 10,3 graden. De gemiddelde jaartemperatuur over de periode 1951 tot ^1980 is 9,2 graden Celsius. Het jaar 1990 was zonnig, extreem ge mosselen ontwikkelden zich zeer goed en naast een uitstekende groei was er ook sprake van een uitzonde- lijk hoog vleesgewicht. De vooruitzichten voor de mossel- visserij zijn minder goed te noemen. De Oosterschelde is als mosscl- kweekgebied achteruitgegaan na de voltooiing van de Deltawerken. De stormvloedkering zorgt voor een ge temperde getijbeweging en ook de Philipsdaru blijkt een ongunstige uitwerking te hebben op de mossel kwaliteit. Voor de totstandkoming van de Philipsdam loosde een groot gedeelte van Brabant via Marken, Dintel en Steenbergse Vliet op de Oosterschelde. Deze stoffen die be mestend werken op de waterkwali teit en zeer bevorderlijk zijn voor de visstand moeten nu gemist worden. In het komende voorjaar zal er op de zaadbanken geen mosselzaad te van gen zijn wegens het uitblijven van mosselzaadval. Een ander gevaar is de eidereend die de mosselvoorraad in de Wadden zee belaagt. Nu de mosselvoorraden krapper worden gaan sommige mos selschippers over tot het importeren van mosselen. Dit is niet zonder ge vaar omdat er besmette mosselen geïmporteerd kunnen worden. Deze besmette mosselen zijn absoluut on geschikt voor consumptie en tevens is deze ziekte onuitroeibaar. Een probleem dat zowel binnen- warm en aan de droge kant. Gemid deld scheen de zon in het hele land 1.645 uur. Het lang jarig gemiddelde over de periode 1951 tot 1980 is 1.505. uur. Er viel gemiddeld 745 millimeter neerslag. Normaal is 775 millimeter. De temperaturen waren in 1990 ho ger dan normaal. Ijsdagen, met een maximumtemperatuur onder 0 gra den, kwamen dit jaar in De Bilt niet voor. Gemiddeld kwamen er in de pe riode 1951 tot 1980 tien ijsdagen per jaar voor. Ook het aantal vorstdagen lag lager dan het langjarig gemiddel de van 69 dagen. In 1990 kwam de mi nimumtemperatuur maar 33 maal on der het vriespunt. Er kwamen in 1990 78 warme dagen voor, waarop de temperatuur boven de 20 graden kwam. Normaal komen er zo'n 70 warme dagen per jaar voor. Opvallend is het grote aantal zomerse dagen, met een temperatuur van 25 graden of meer. Normaal komen er 16 zomerse dagen per jaar voor. In 1990 waren dat er 32. In 1990 kwam de tem peratuur op drie dagen boven 30 gra den. Gemiddeld komen er per jaar maar twee van zulke tropische dagen voor. Ook de maand december lijkt war mer en droger te worden dan nor maal. De gemiddelde temperatuur in De Bilt zal ongeveer 4 graden Celsius zijn, 1 graad hoger dan het langjarig gemiddelde. Ondanks de vele sombe re dagen is er in december tot nu toe minder neerslag gevallen dan in an dere decembermaanden. Tot en met 27 december is er 47 mm gevallen, te gen 72 mm normaal in deze tijd van het jaar. vaart als mossel visserij aangaat is het vervoer van gevaarlijke stoffen over de Oosterschelde. Hoogerheide pleitte voor vervoer van gevaarlijke stoffen over het Engelse vaarwater in plaats van door de nauwe Witte Tbn- nen Vlije waar de situatie te gevaar lijk is. Ook werd door Hoogerheide ge pleit voor het naleven van de milieu regels. Wel bestaat er een toenemen de ontevredenheid over de mogelijk heid om scheepsafval kwijt te raken; deze is volgens een overgrote meer derheid onvoldoende. Te weinig be drijven mogen afval innemen. Besprekingen met het gemeentebe stuur en de visserijvereniging zijn hierover gaande. Er bleek verder on tevredenheid te bestaan over de mar kering van de Zeelandbrug; de pei lers zijn op de radars nauwelijks te zien, aldus Hoogerheide. Door boei en te leggen op 50 meter afstand van de peilers zou het probleem verhol pen kunnen worden. Als bestuurslid traden De Koning en Van der Linde af. Leo Hoogerheide werd herkozen en H. de Ronde en J. Stouten werden als nieuwe bestuurs leden gekozen. Door C. van Liere zou den de gevoelens die er in de vereni ging heersen over het vervoer van gevaarlijke stoffen via de Witte Tbn- nen Vlije doorgegeven worden aan het secretariaat van de stuurgroep Oosterschelde. Vervolgens werden er onderwerpen gekozen voor de alge mene vergadering waarbij onder an dere de slechte regeling over de inna me van scheepsafval, de slechte bereikbaarheid van de haven van Bruinisse ter sprake kwamen. De ha ven van Bruinisse werd zelfs de slechts bereikbare haven van Neder land genoemd. Als afgevaardigden van de algeme ne vergadring werden de heren De Voogd en Van der Linde gekozen. Tot zaterdag 5 janyari Burgh-Haamstede Expositie Origamif jnet Kerst in De Bewaerschole. Dagfelijks (niet 's zon dags) van 13.30 tot Ï6.30 upr. T/m 2 februari Zierikzee Expositie beeldhouwwerken en schil derijen Goese kunstenaar Anton Bey- sens. Restaurant Mondragon. 11.00 uur tot sluiting restaurant. Zondagen gesloten, kerstdagen en nieuwjaars dag geopend. Maandag 31 december Kerkwerve Oliebollenactie ten bate van Neder landse Hervormde Kerk. Donderdag 3 januari Zierikzee Nieuwjaarsreceptie Mondragon. Van 10.00 tot 11.30 uur. Maandag 7 januari Zierikzee Commissie algemene en bestuurlijke zaken. Raadzaal. 19.30 uur. Dinsdag 8 januari Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Oosterland Nieuwjaarsbijeenkomst NBvP. Oosterhof. Van 9.30 tot 11.30 uur. Vrijdag 11 januari Brouwershaven Kunst en Kitsch. In de Vergulde Gar naal, Markt 5. 20.00 uur. Zaterdag 12 januari Burgh-Haamstede Nieuwjaarsbijeenkomst ANBO in de Schutse. 14.00 uur. Nieuwjaarsreceptie CDA-afdeling Westerschouwen. Hotel Bom. 16.00 uur. Woensdag 16 januari Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 22 januari Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 30 januari Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 5 februari Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 13 februari Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 19 februari Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 27 februari Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 5 maart Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Dinsdag 19 maart Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 20 maart Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 26 maart Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 3 april Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 9 april Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Dinsdag 23 april Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 24 april Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 7 mei Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Dinsdag 21 mei Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde 14.30 uur. Doodtij: 27 december Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 BRUINISSE - In café restaurant De Meeuw in Bruinis se vond de 92ste vergadering van de koninklijke schip persvereniging Schuttevaer voor de afdeling Schou- wen-Duiveland plaats. Voorzitter Hendrik Hoogerheide (Bru 50) sprak een inleidend woord waarbij werd stil gestaan bij hetgeen er in het afgelopen jaar in binnen vaart en visserij gebeurd is. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Per 1 januari geen soosavonden meer ZIERIKZEE^- De Zierikzeese jeugdsoos Brogum houdt vanaf een januari geen soosavonden meer. Het bestuur van Brogum heeft besloten door te gaan als podium. Dat houdt in dat iedere veertien da gen een podiumactiviteit wordt geor ganiseerd. Om dat op langere termijn te kunnen realiseren is het bestuur van Brogum al enige tijd in onder handeling met de gemeente Zierikzee over de financiering. Men verwacht dat hierover op korte termijn een be slissing zal worden genomen. Minder belangstelling Brogum hield zich sinds 1972 bezig met het houden van 'soosavonden' voor jongeren. Ongeveer in 1975 werd dit aangevuld met regelmatige optre dens van amateuristische en professi onele popgroepen en theateracts. Landelijk is er al enige tijd sprake van een forse terugloop van het aan tal jeugdsozen. De interesse van jon geren om elkaar via een soos te ont moeten neemt af. men kijkt liever naar een video of gaat naar de disco. Ook in Brogum was deze trent de laatste jaren te merken. Dit in tegenstelling tot de popcon certen die die Brogum organiseet. De opkomst hierbij is al jaren vrij sta biel. Brogum is provinciaal het best bezochte jongerencentrum met een podiumfunctie. De popconcerten in Brogum worden altijd goed bezocht. (Archieffoto). t i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2