'In Neder! jnd zaten in spanni tg dan wij in Irak' ze meer Theater Split brengt 'Boeren sterven' in de Concertzaal Gewapende overval op bejaarde Zierikzeeënaar DE ZIERIKZEESCHE COURANT Auto in sloot bij Zuidwellebrug Inbraak in woning te Brouwershaven Politie stelt uitgebreid onderzoek in Recordvangst illegaal vuurwerk ffi? P Bii.r Veel overlast vuurwerk Inbraak in auto ZIERIKZEESCHE a NIEUWSBODE Comtoiseklokken Crisisopvanghuis Vuurwerk Concours hippique Hoobyïst J. Brouwer exposeerde in Bruinisse Volgens Tea van 't Leven zou het crisisopvang- De vuurwerkverkoop is in volle gang. P. van de In Bruinisse werd een 2-daags indoor con- zijn gerestaureerde comtoiseklokken. (Pag. 2). huis niet alleen 's nachts maar ook overdag Kasteele uit Noordgouwe weet er alles van. cours hippique gehouden. (Pag. 7). toegankelijk moeten kunnen zijn. (Pag. 3). (Pag. 3). MAANDAG 31 DECEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24873 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het oude stort in, de tijd verandert en nieuw le ven bloeit uit de bouwvallen op. Schiller ZIERIKZEE - In de nacht van za terdag op zondag is F. H. uit Middel burg met zijn auto in een sloot nabij de Zuidwellebrug in Zierikzee gere den. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 02.15 uur door onbekende oorzaak. Er moest een takelbedrijf aan te pas ko men om de auto weer op de weg te zet ten. Daarna kon de Middelburger zijn weg vervolgen. BROUWERSHAVEN - Gedurende afwezigheid van de bewoonster, heb ben inbrekers zich toegang verschaft in de woning van W. J. M. van S. uit Brouwershaven. Men had een inklim-opening ge maakt om het huis te kunnen binnen dringen en doorzocht de hele woning. Voor zover men tot nu toe kon nagaan werd niets ontvreemd. De inbraak werd zaterdag door de bewoonster ondekt toen zij, na afwezigheid van een paar dagen, terugkeerde in haar woning. Advertentie 60-jarige Zierikzeeënaar uoeu. ich in Irak geen gijzelaar Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Al die belangstelling ïsen uit zijn omgeving' en vooral de pers vindt hij geheel overbodig. „We hebt bijzonders meegemaakt. We waren geen gijzelaars, maar eerder gasten van Sada. toessein. Ik vind het niet netjes van hem dat hij ons niet heeft uitgenodigd vc .1 afscheidsmaaltijd toen we terug mochten naar Nederland". Dat laatste zegt de ,arige F. Speelman uit Zierikzee gekscherend. Hij heeft er niet onder geleden dat zij verblijf in Irak door de politieke situatie daar noodgedwongen enige tijd werd veri gd. U ZOEKT! 'n Levenspartner of vriendschap? Neem contact met ons op voor 'n geh. vrijbl. gesprek. Prettige feestdagen! St. „DISCREET" Onze consulente: Mevrouw J. de Leeuw, Tef. 01113-1738 b.g.g. hoofdkantoor 04750-28545 „Ik denk dat ze hier in Nederland meer in spartning hebben gezeten dan wij daar. Dat komt door de kranten berichten. Daarin werd de situatie van de Nederlanders die Irak niet uit mochten sterk overdreven. Ik heb nooit ergens last van gehad. We kon den gewoon ons werk doen en we had den volop te eten en te drinken. Maar ik ben ook niet geinteresseerd in poli tiek". Toeval Het feit dat Speelman in Irak ver bleef, toen het Iraakse leger in augus tus 1990 het buurland Koeweit bin nenviel, had alles te maken met toeval. Gedurende heel zijn ar beidsleven werkte de 60-jarige Zie- rikzeeenaar als stortbaas voor diver se bedrijven in allerlei landen ter wereld. Zuid-Afrika, Saoedie-Arabié, Tunesië, Frankrijk. „Het is overal hetzelfde: zand, water en bomen". Twee jaar geleden ging Speelman in de VUT. Vïaar in december 1989 werd hij op gebeld door Volker Stevin/Boskalis. Of hij een paar weken wilde werken. Om te helpen met het opzetten van ZIERIKZEE - Afgelopen zaterdag werd een gewapende overval gepleegd op een 79-jarige Zierikzeeënaar die al leen woont in een aanleunwoning van het bejaardenhuis Borrendamme aan de Scheldestraat te Zierikzee. Om ongeveer 19.15 uur belde bij de man een ongeveer 20-jarige jongeman aan wiens gezicht onherkenbaar was doordat hij een nylonkous over zijn hoofd had getrokken. Hij bedreigde de oudere Zierikzeeënaar met een vuurwapen of een daarop gelijkend voorwerp en eiste geld van hem. Klappen De man gaf dit niet. Hij gaf de over valler een paar klappen. Die was daar zo beduust van dat hij zich uit de voeten maakte. Hij rende over de ga lerij van de eerste verdieping waar de man woont, via de brandtrap naar een voetpad op dat uitkomt bij de parkeerplaats aan de Scheldestraat. De politie startte onmiddellijk een zoekactie die echter niets opleverde. De overvaller sprak Nederlands, was ongeveer 1.70 meter lang en droeg een lichtkleurig kort jack, De rijks politie Schouwen-Duiveland stelt naar aanleiding van de overval een uitgebreid buurtonderzoek in. Men verzoekt mensen die afgelopen zater dagavond iets verdachts hebben ge zien dat met de overval te maken kan hebben contact op te nemen. Tele foon 01110-14055. Ter bescherming van het slachtoffer en in verband met het onderzoek wilde men de initialen van 79-jarige man niet vrijgeven. een projec rak. Er moest een ka naal word cgebaggerd zodat de schepen me» wat meer diepgang er weer door konden. „Die paar weken zijn wat uitgelopen", grinnikt de Zie rikzeeënaar achteraf. In maart 1990 vertrok hij naar het woenstijngebied tussen Unnn Qasr en Vau in het oos ten van Irak. Niet zo heel ver boven het buurland Koeweit waar de Irake zen enkele maanden later binnenvie len. „Ik heb daar heel weinig van ge merkt. In het gebied waar wij werk ten waren altijd veel militairen op straat. Dat was normaal. Die zaten daar om te trainen. Het waren aardi ge jongens hoor. Als ze een handje rijst hadden wilden ze het onmiddel lijk met je delen. In de nacht van de inval in Koeweit heb ik in de verte wel wat schoten gehoord. Maar daar lette ik niet op. Ik dacht laat ze maar schieten. Ik ben niet geinteresseerd in politiek. Pas de volgende morgen om een uur of elf hoorde ik van colle ga's dat Irak was binnengevallen in Koeweit". Vliegvelden dicht Toen na een paar dagen het bericht kwam dat alle vliegvelden dichtgin gen, drong het tot Speelman door dat zijn verblijf aanzienlijk langer zou gaan duren dan 'enkele weken'. ,,Ik heb toen gelijk gezegd dat wordt wel december voor we thuis zijn. Want als het over veel schijven van allerlei overheden moet gaan, duurt het al tijd lang voor iets geregeld is". Speelman kon er niet mee zitten. „We hadden ons werk hele dagen en we konden overal heen waar we wil den! We werden nergens lastig geval len". Ook eten en drinken was er vol doende op de huizenboot waar de 500 werknemers (afkomstig uit allerlei landen) woonden die aan het project werkten. „Ons eten werd altijd maanden van tevoren al ingekocht". Voor de plaatselijke bevolking werd het wel moeilijker om aan eten te ko men. „De markten lagen vol met vlees, groenten en fruit. Maar voor de Irakezen werd het na de inval in Koeweit veel moeilijker om dat te kunnen kopen, omdat alles veel duurder werd". Met zijn collega's, waaronder 100 Nederlanders, werkte Speelman door aan het project en eind november was het werk gereed. „Een aantal werk nemers met andere nationaliteiten mocht naar huis. Maar wij nog niet. De firma zette zich er voor in om dat te regelen". Ook tijdens die periode van wachten voelde Speelman zich niet onprettig in Irak. „We zaten daar heerlijk cfp die huizenboot en we had den een leuke club met mensen. Elke dag was er wel een feestje. Dan was iemands vrouw jarig, dan iemands kind". Telefoontjes De werknemers werden dagelijks op de hoogte gehouden van de onder handelingen over hun terugkeer naar Nederland. „Door meneer Huisman van Boskalis, die onderhandelde en ook bij ons op de boot sliep". Men kon dagelijks naar Nederland bellen en de huisgenoten daar werden ook geinformeerd door het bedrijf. „Dat werd door het bedrijf allemaal goed geregeld". Volgens Speelman werd er van per soon tot persoon verschillend gerea geerd op de gedwongen verlenging van het verblijf in Irak. Maar over het algemeen toch heel laconiek. „Als er een somberder bericht bin nenkwam werd een pilsje gedronken en dun was het weer over". Men had volop de tijd om de poli tieke situatie te beschouwen en be richten uit Nederlandse kranten door ZIERIKZEE - Het korps contro leurs gevaarlijke stoffen van het mi nisterie van verkeer en waterstaat heeft vanaf begin december 58.000 kilogram illegaal vuurwerk in be slag genomen. Dit vuurwerk voldeed niet aan de eisen die in ons land daar aan uit veiligheidsoverwegingen worden gesteld. Het vuurwerk werd bij illegale handelaren aangetroffen en is groten deels afkomstig uit China en voor een deel uit Duitsland. Bovendien heeft de douane bij de grensposten nog veel illegaal vuurwerk in beslag geno men, onder andere 6500 kilogram bij Maaseik. Deze hoeveelheden vormen een record: nog nooit is er in ons land in één jaar zoveel illegaal vuurwerk opgespoord en in beslag genomen. Vorig jaar was die hoeveelheid 7000 kilogram en ook toen was er sprake van een toenamne in vergelijking met voorgaande jaren. Overigens is er dit jaar naar schatting 3 miljoen kilogram vuurwerk verhandeld, dat wel aan de eisen voldoet. te nemen. „Die waren sterk overdre ven. Het zijn beste mensen daar. in Irak. Behalve moslims zijn er ook veel christenen. Ze hebben ons nooit wat in de weg gelegd. Maar het is na tuurlijk niet goed dat hun leiders Koeweit zijn binnengevallen. Of het terecht is dat Sadan Hoessein wordt vergeleken met Hitier kan ik niet be oordelen. Daar heb ik te weinig voor gezien. Maar ik geloof niet dat er echt oorlog komt op 15 januari. Ik denk dat ze nog gaan praten". Werkschip Hopper Op 7 december kwam het bericht dat men het land uitmocht. „We zijn gelijk vertrokken. Met het werkschip Hopper 48 uur varen naar de Verenig de Emeriaten. Daar kregen we in Du bai een kamer in een hotel en daarna zijn we met het vliegtuig naar Schip hol gegaan". De grote belangstelling van pers en publiek voor de aankomst van de Ne derlandse gijzelaars op de vliegha- ven vond Speelman nogal overdre ven. „Ik denk dat onze familie meer in spanning heeft gezeten dan wij zelf. Het was allemaal niet zo erg. Maar als we dat lieten merken via de telefoon dachten ze dat we niet alles konden zeggen". Tbrugkijkend op de afgelopen maanden zegt Speelman er niet mee zitten wanneer hij opnieuw het ver zoek zou krijgen om 'enkele weken' in het buitenland te werken. „Maar als hij nu gaat, ga ik mee. En alleen als het naar een behoorlijk land is. Anders gaat het niet door", aldus me vrouw Speelman. ZIERIKZEE - Bij de rijkspolitie Schouwen-Duiveland stond de tele foon zaterdag roodgloeiend door tientallen telefoontjes die binnen kwamen van mensen die overlast hadden van vuurwerk dat te vroeg werd afgestoken. De klachten kwamen vooral uit Zierikzee, Ouwerkerk, Oosterland en Haamstede. In de Volkerakstraat te Zierikzee werd een groepje minderja rige jongens aangehouden. Zij kregen een boete die varieerde van 20 tot 90 gulden. Volgens een politiewoord voerder kon kon men verder niet alert reageren op de klachten. Dat kwam omdat een aantal politiemen sen uit Zeeland werd opgeroepen om het politiekorps in Den Haag te ver sterken. In die stad vinden rondom de jaarwisseling veel baldadigheden plaats. De overblijvende politie moest zaterdag worden ingezet van wege een gewapende overval die werd gepleegd op een bejaarde Zierikzeeë naar. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Eerst nog wat zon Eerst nog peiroden met zon, later op de dag vanuit het westen toenemende bewolking gevolgd door regen. Mini mumtemperatuur ongeveer 4 graden, middagtemperatuur omstreeks 7 gra den. Zuidwestenwind, toenemend tot vrij krachtig, aan de kust en IJssel- meer tot hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 4 jan.: Woensdag: Perioden met zon: 10% Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 6 graden, Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 7 Donderdag: Perioden met zon: 10% Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 6 Vrijdag: Perioden met zon: 10% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 1 jan. Zon op 08.48, onder 16.38 Maan op 17.36 onder 09.29 2 jan. Zon op 08.48, onder 16.39 Maan op 19.07 onder 10.00 3 jan. Zon op 08.48, onder 16.40 Maan op 20.34, onder 10.22 Laatste Kwartier: 7 januari (19.36) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een buiengebied dat vanayond over ons land trekt kan tij dens de jaarwisseling vooral in het oosten nog aanwezig zijn. Het wordt gevolgd door een rug van hogedruk die er voor gaat zorgen dat de eerst dag van het nieuwe jaar met redelijk wat zon gaat beginnen. Komende nacht daalt het kwik tot ongeveer 4 graden en loop overdag op tot een graad of 7. Morgen later op de dag na dert de bewolking van een aktieve oceaandepressie. Uit deze bewolking gaat dan in de avond regen vallen. De zuidwesten wind neemt toe tot vrij krachtig en aan de kust en op het IJs- selmeer tot hard, windkracht 7. Deze windtoename is de prelude van de mogelijke storm die ons woensdag te wachten staat. SCHARENDIJKE - Ruim 600 gul den is de waarde van de auto/casset terecorder die werd gestolen uit <^e auto van mevrouw M. P. A. V. uit Scharendijke. De diefstal vond vrijdag plaats tus sen 16.00 en 16.30 uur op een parkeer plaats aan de Rampweg. De dieven drongen het voertuig binnen door het inslaan van een portierrampje. Onder auspiciën Uit op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Het lot van miljoenen vluchtelingen die in geen enkele vluchtelingenstatistiek zijn opgenomen laten zien, dat is het doel dat Stichting Theater Split voor ogen heeft met de theaterproduktie Boeren Sterven van Franz Xaver Kroetz. Split brengt het stuk zaterdag 12 januari op de planken in de Zierikzeese Concertzaal. De voorstelling begint om 20.00 uur. Theater Split. Franz Xaver Kroetz wordt door StichtingTheaterSplit uit Kattendij- ke omschreven als de succesvolste to neelschrijver in Duitsland sinds Ber- told Brecht. In de vroegere stukken van Kroets gaf hij volgens Split stem aan de primitieve mens. Dat leverde meestal navrante beelden op voor het theater. Schrijnend In Vlees noch Vis schetste Kroetz een beeld van zetters die in hun oude beroep bedreigd werden door de on stuitbare opmars van de computer. In Angst en Hoop gaat het over de West- Europese samenleving. Kroetz geeft vooral het persoonlijk dilemma van de mens duidelijk gestalte. In Boeren Sterven gaat de auteur nog een paar stappen verder. Het ge vecht tussen realiteit en symboliek is hier in volle hevigheid aanwezig. Zwaar aangezette scenes over de al ledaagse werkelijkheid van een boe rengezin worden duidelijk overvleu geld door symbolische, beeldende scenes. Stichting Theater Split stelt in een toelichting op het verhaal dat men in Boeren Sterven via fysiek ac teren emoties omzet in bewegingen. Het theatergezelschap voegt aan het scenario van Kroetz muziek en zang toe. „In feite wordt dit zware, tragische stuk van Kroetz een fysieke voorstelling vol humor, zang en kijk plezier. Dat het stuk raakt aan zeer actuele problematiek als het vluchte lingenprobleem is uiteraard onmis kenbaar". Stichting Theater Split speelt in de provincie Zeeland en daarbuiten. Aanvankelijk werden produkties ge maakt op basis van improvisaties. Daarna is het theatergezelschap tekst-stukken gaan spelen. Met het stuk Tropenjaren van Adriaan van Dis wist Stichting Theater Split ver schillende keren buiten de provincie te spelen. Met name in de Amster damse Engelenbak had de groep veel succes. Theater Split wordt geregis seerd door Emmie Langenberg. Boe ren Sterven -wordt gespeeld door Christianne Altena, Ineke de Man, Willem Ploum en Francois Vervaet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1