streeknieuws Reeks van inbraken tijdens Kerstdagen Onderbreking kerstmaaltijd Streekvervoersmaatschappij ZWN verwacht van één miljoen verlies '4?' ri In woningen en auto,s Stormschade valt mee Diefstal auto De wezen van het Burgerweeshuis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Directeur drs. G. J. M. Koelemij: ombuigingen noodzakelijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 december 1990 Nr. 24871 3 ZIERIKZEE/BRUINISSE/RENESSE/OO STER- LAND - Tijdens de kerstdagen werd op Schouwen- Duiveland ingebroken in vier woningen, een restaurant en in vier auto's. In alle gevallen vonden de inbraken plaats tijdens afwezigheid van de bewoners. ZONNEMAIRE - Voor een aantal brandweerlieden van de bluseenheden Dreischor en Brouwershaven van het brandweerkorps Brouwershaven werd de kerstmaaltijd op Tweede Kerstdag onderbroken vanwege brandalarm. De beide bluseenheden rukten om ongeveer 18.00 uur uit vanwege een schoorsteenbrandje in de boerderij van N. J. van de B. aan de Rietdijk te Zonnemaire. Het ging om een brandje in het onderste ge deelte van de schouw van een open haard. De brandweerlieden uit Dreischor konden direct weer naar huis omdat de bluseenhei'd Brouwershaven het karwei alleen afkon. Zij haalden de kap bovenaan de schoorsteen eraf, sloten de schoorsteen aan de onderzijde af en veegden de schouw. Volgens de voorlopig commandant van de brouwse bluseenheid M. de Boer bleef de schade beperkt omdat in de woonkamer van de familie Van de B. alles werd afgedekt met kleden. Na een uurtje werken konden ook de Brouwse brandweerlieden terug keren naar hun kerstdis. (Foto: Joop van Houdt). Op kerstavond, 24 december, dron gen inbrekers door middel van braak binnen in de woning van mevrouw T. aan de Kaersemakerstraat te Zierik- zee. De diefstal werd ondekt door de buren. Mevrouw T. was afwezig van wege vakantie. Vermoedelijk werden een aantal sieraden en geld gestolen, maar dat kan pas definitief worden vastgesteld wanneer de bewoonster terug is. Niet thuis In dezelfde nacht, van 24 op 25 de cember werd ingebroken in de wo ning van mevrouw L. P. S. aan het Vrije te Zierikzee. Ook deze be woonster was op dat moment niet thuis. De dieven gingen er vandoor met geld en sieraden. In de nacht van dinsdag op woens dag verschaften inbrekers zich door middel van braak toegang in het res taurant van J. M. V. te Renesse. Zij namen een cd-speler, een aantal cd's, los geld en sigaretten mee. Hoeveel de totale schade bedraagt is nog niet bekend. Woensdagavond, op tweede kerst dag, werd ingebroken in de woning van H. J. B. aan de Zeeanemooriweg te Renesse. Ook hier drongen de die ven tijdens afwezigheid van de bewo ners door middel van braak de wo- ZIERIKZEE - Volgens een woord voerder van de rijkspolitie Schou- wen-Duiveland heeft de storm die tijdens de kerstdagen met wind kracht 8 a 10 over het land woedde op Schouwen-Duiveland geen noemens waardige schade aangericht. De harde wind maakte in Zonne maire een stuk plastic los van de stel lingen die daar vanwege een restau ratie om de kerktoren zijn geplaatst. Het klapperde plastic maakte zoveel herrie dat omwonenden er last van hadden. Vanuit Nieuwerkerk werd alarm geslagen omdat een balk in de korenmolen gevaarlijk op en neer be woog. De beheerder van de molen zet te het attribuut vast. In het belasting kantoor aan het Kerkhof te Zierikzee ging vanwege de.^ harde wind het. brandalarm af. Alle lampen in het ge bouw begonnen te branden. BRUINISSE - In de nacht van dins dag op woensdag werd in Bruinisse een auto gestolen die een waarde heeft van ongeveer 70.000 gulden. Het betreft de grijze Chevrolet be drijfsauto van L. in 't V. uit Schie dam. De vakantieganger had zijn voertuig geparkeerd aan de Hage- weg. Op tweede kerstdag ontdekte men dat het voertuig was gestolen. Het kenteken van de bedrijfsauto is VH-82-DZ. Iedereen die de auto er gens signaleert wordt verzocht con tact op te nemen met de rijkspolitie Schouwen-Duiveland. telefoon 01110- 14055. ZIERIKZEE Kerstviering De afdeling Zierikzee van de Ne derlandse Christen Vrouwen Bond hield onlangs haar kerstviering on der leiding van presidente mevrouw Quist-Den Boer. Zij opende de avond met Gezang 138, gebed en meditatie. Daarna volgde het eerste gedeelte van de kerstliturgie die was samenge steld door de leden vsan het bestuur, gevolgd door een uitgebreide brood maaltijd. Na de maaltijd werd de kerstliturgie vervolgd en volgde een optreden van leerlingen van de Zeeuwse muziekschool. Tijdens de pauze werd gecollecteerd voor het bondsproject Bangla Desh. Die col lecte bracht 295,- op. De kerstvie ring werd afgesloten met dankgebed, een gezamenlijk gebeden Onze Vader, een schriftlezing uit Openbaringen en het zingen van Ere zij God. Nieuwjaarsbijeenkomst Maandag 14 janauri houdt de on dernemerskring Schouwen-Duive land haar nieuwjaarsbijeenkomst. De bijeenkomst wordt gehouden in de foyer van restuarant Mondragon aan de Oude Haven in Zierikzee en begint om 19.30 uur. Voorzitter drs. P. Schotte belicht in een lezing het jaar 1990 en blikt vooruit op 1991. Aan sluitend volgt een video-presentatie door D. van der Wekken, directeur van het Skoa met als titel 'Beroep op leiding'. ning binnen. Zij namen een aantal sieraden mee. Oosterland De reeks van inbraken in woningen begon in Oosterland waar zondag in de vooravond dieven inbraken in de woning van N. M. van der S. aan de Van de Abeelestraat. Er was niemand aanwezig in het huis. Ook hier ging men er vandoor met een aantal siera den. Behalve met inbraken in woningen was het dievengilde ook actief met inbraken in auto's. In de nacht van 23 op 24 december werden twee auto's opgebroken die geparkeerd stonden aan de Hageweg te Bruinisse. In bei de gevallen werd de radio/casset tespeler uit de auto gehaald. De be nadeelden waren R. P. D. uit Sassen- heim en R. S. uit Het Duitse Leverku- sen. Twee nachten later, van 25 op 26 december was het opnieuw raak in Bruinisse. Toen werd de auto van J. H. uit Bruinisse opengebroken. Het voertuig stond in de Botterstraat, De dieven haalden er een radio/cassette recorder uit ter waarde van ongeveer 500 gulden. Ook de vierde inbraak in een auto vond plaats in Bruinisse. Op 2e kerstdag werd een radio/cassette recorder gestolen uit de auto van H. W. J. R. uit Baren. Het voertuig stond geparkeerd aan de Hageweg. HAAMSTEDE Kerst in Big S Nu de kerst voor de deur staat wil jeugdsoos Big S het deze week zo ge zellig mogelijk maken. De deuren van de soos zijn daarom de hele week, tot 1 janauri geopend, dagelijks van 14.30 tot 24.00 uur. Op 31 december gaan de deuren om 12.15 open om el kaar gelukig nieuwjaar te wensen. Donderdag 27 december wordt een gezamenlijke Chinese maaltijd ge houden. Ook worden er in de week dat de soos open is verschillende films vertoond. Uiteraard is Big S aangepast aan de kersttijd: overal hangen dennetakken. NOORDWELLE Kerstviering In een sfeervol versierd dorpshuis in Ellemeet werd onlangs de kerst viering van de afdeling Noordwelle en omstreken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen ge houden. De avond werd bezocht door 65 dames. Zij werden verwelkomd door presidente mevrouw J. Staal- Bosma. Na het zingen van enkele kerstliederen werd door de presiden te het kerstevangelie voorgelezen. Het koortje van de afdeling, onder leiding van mevrouw A. C. Houtman, bracht enkele kerstliederen ten geho re. Tijdens de maaltijd las mevrouw R. Gilijamse-Meijer een kerstverhaal en werden door verschillende dames gedichten gedeclameerd. Nadat het koortje nog een keer had opgetreden werd de avond met samenzang beslo ten. Dinsdag 8 januari houdt de afde ling een nieuwjaarsreceptie in Apol lo in Renesse. OOSTERLAND Kerstboomverbranding Voor donderdag 3 janauri staat in Oosterland weer de jaarlijkse kerst boomverbranding gepland. Dit eve nement vindt plaats aan de Wilge straat, wordt georganiseerd door de Oranjevereniging en begint om 19.00 uur. Vanaf 18.30 kunnen er weer bo men worden ingeleverd. Wie een boom ter beschikking stelt krijgt 0,25 én een gratis lot. Wie eerder zijn of haar kerstboom kwijt wil kan ook op" 2 januari terecht. Uiteraard is de brandweer van Duiveland present om te waken over de veiligheid tij dens de kerstboomverbranding. GOES Zeeuwse spuitdag Vrijdag 4 januari wordt in De Prins van Oranje in Goes de Zeeuwse Spuitdag gehouden. De dag is een ini tiatief van de Dakorganisatie Akker bouw Zeeland. Na opening door TAZ- voorzitter J. Ramondt volgt een inlei ding van ir. J. J. G. W. Ottenheim, adjunkt-secretaris gewasbescher ming en medewerker van de hoofdaf deling akkerbouw van het Land bouwschap. Hij bespreekt het meerjaren-i plan Gewasbescherming. Zijn inlei ding begint om 10.15 uur. Om 11.00 be treedt ir. C. D. van Loon het spreek gestoelte. Hij is onderzoeker voor aardappelen bij het PAGV en spreekt over het onderwerp 'Hoe kunnen we minder chemie inzetten in het gewas aardappelen. Met minder chemie naar een duurzame landbouw is het motto van de inleiding van ir. F. G. Wijnands, onderzoeker geintegreerde bedrijfssystemen op het PAGV. Zijn lezing begint om 13.15 uur. Vanaf 14.00 uur gaat ing. L. B. van der Vel de, gespecialiseerd bedrijfsdeskundi- ge gewasbescherming van het DLV- team Goes, in op actuele problemen zoals bruine roest, loofdoding van aardappelen en het AM-beleid. Na een korte pauze gaat om 15.15 uur een forumdiscussie van start. Ypsilon-contactavond Dinsdag 8 januari houdt de regio nale afdeling van de vereniging Ypsi lon een contactavond. Deze avond be gint om 19.45 uur en wordt gehouden in het 's Heer Hendrikshuis in 's Heerhendrikskinderen. Onder lei ding van J. Weydeman, sociaal-psy chiatrisch verpleegkundige bij het RIAGG in Goes, worden de feestda gen geëvalueerd. Op dins,dag 15 ja nuari is er een praat-avond in ver pleeghuis Ter Schorre in Terneuzen. Thema van deze avond is overleg met de leden. De avond begint om 19.30 uur. Ypsilon is een vereniging van ou ders en familieleden van chronisch- psychotische en/of schizofrene men sen. Een financiële situatie waar veran dering in dient te komen. „Daarvoor zijn we deels afhankelijk van derden zoals de rijksoverheid en ons concern Streekvervoer Nederland", aldus Koelemij. Hij vervolgt: „Uiteindelijk is het echter onze eigen verantwoordelijk heid en ook grotendeels ons eigen handelen en functioneren in het be drijf dat van invloed is op het finan cieel resultaat". Koelemij omschrijft het jaar 1990 als een jaar waar hij per soonlijk met gemengde gevoelens op terugkijkt. Groei Naast minder gunstige berichten ook positieve geluiden van de kant van Koelemij. Het aantal reizigers bijvoorbeeld vertoont een gestadigde groei. Vorige week werd de 20 mil joenste reiziger van dit jaar binnen gehaald. Koelemij: „We verwachten 1990 af te sluiten met een groei van 2,5 procent in reizigers ten opzichte van het jaar 1989". In 1989 werd de dienstregeling van de ZWN uitgebreid. Volgens Koele mij is vooral het in het leven roepen van spitsbussensneldiensten van Voorne-Putten naar het Marconi- plein een goede greep geweest. Als positief punt in de ontwikke ling van de ZWN wordt door Koele mij verder de aansluit-garantie ge noemd. „Een kwaliteitskeurmerk voor ons openbaar vervoer", aldus de ZWN-directeur. Hij maakt verder ge wag van de vorderingen voor wat be treft de nieuwbouw van de ZWN- stalling in Burgb. De bouw startte in oktober. De stalling gaat plaats bie den aan 20 autobussen en wordt voor zien van kantine, kleed- en waslo kaal, garderobe en wasstraat. Met de bouw is een bedrag van 1,8 miljoen gulden gemoeid. ROTTERDAM - Een 33-jarige Rot terdammer heeft tijdens de kerst twéé keer de wet overtreden om de kerstnacht warm in een cel te kunnen zitten. Op maandagavond gooide hij volgens een politie-woordvoerder een paar winkelruiten in en werd in de kraag gevat. NEW YORK - De olieprijzen zijn woensdag gestegen. In New York sloot West Tbxas Intermediate, de meest verhandelde Amerikaanse oliesoort, voor levering in februari 1,24 dollar hoger op 27,16 dollar. De oliemarkt in Londen was woensdag gesloten. DEN HAAG - Minister Kok van fi nanciën wil de afspraak uit het re geerakkoord dat anderhalf procent van het netto nationaal inkomen aan ontwikkelingssamenwerking wordt besteed, bij de komende bezuini gingsronde in het kabinet overeind houden. Wel is er met hem te praten over de vraag of bepaalde uitgaven die nu nog voor rekening van andere departementen komen, zoals de kos ten van asielzoekers, niet ten laste van de begroting van Ontwikkelings samenwerking kunnen worden ge bracht. Vervolg van pagina 1 belegd. Erfenissen en legaten ver meerderden het vermogen van het Burgerweeshuis eveneens. Het was immers regel dat erfenissen van ou ders, van wie de kinderen in het weeshuis verbleven, daaar ook te recht kwamen. Ook erfenissen van familieleden van wezen kwamen zo in bezit van het weeshuis. Deze in komsten zorgden er al met al voor dat de boeken meestal met een batig sal do werden afgesloten. Alleen in de eerste twee decennia van de achttien de eeuw en in de jaren 1780 tot 1789 was er sprake van een tekort, dat door bezuinigingen werd wegge werkt. Fransen De komst van de Fransen in februa ri 1795 had indirect gevolgen voor het Burgerweeshuis. Tben de Fransen in Zierikzee arriveerden werden de we zen op last van P. de Kanter overge bracht naar het Armekinderhuis en werd het lege huis ingericht als Frans militair hospitaal. In november 1795 werd door het comité van financiën, dat belast was met de armenzorg, voorgesteld om beide kindertehuizen tot één instelling, het Stads wees- huys, samen te voegen. Als argument voor die samenvoe ging wees de commissie op het tekort op de rekening van beide weeshuizen. Samenvoeging zou een forse bezuini ging op de onderhouds- en perso neelskosten betekenen. De raad van Zierikzee stemde hiermee in. De bei de binnenvaders van de weeshuizen moesten loten wie er in dienst mocht blijven. In 1802 ging het nieuwe wees huis terug naar het pand aan het Kerkhof, dat tot 1863 in gebruik bleef. Tot 1955 diende het Burger weeshuis voor de opvang van wezen. Behalve deze verhandeling van drs A. J. Meijer over het Burgerweeshuis en de verzorging van de 'wezen tussen 1600 en 1795 bevat deze vijftiende uit gave verhandelingen over Melis Sto ke (drs K. de Rijke en drs J. G. Smit) en het klooster Bethlehem op Schou wen-Duiveland (mevrouw M. E. Jan- sen-Glas en W. P. Martens). De oude kajak die in het Maritiem museum te zien is is voor Frans Beekman het uit gangspunt geweest voor een verhan deling over walvisvaart in de arcti sche wateren. Een stuk kerkelijke geschiedenis (Het kerkelijk erf te Sir- jansland) is door streekarchivaris H. Uil op papier gezet. Meer recent is de jeugdherinnering van Arjaon aan de oorlogsjaren. De inleiding bij dit ver haal in de streektaal is door dr A. de Vin geschreven. Deze Kroniek is ver krijgbaar bij de boekhandel. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man té Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor- 9i"9) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers m.i.v. 1 sept. 0,90, m.i.v. 1 jan. f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm;succesjes(t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Streekvervoersmaatschappij Zuid-West Nederland (ZWN) verwacht over 1990 een financieel ver lies van ongeveer één miljoen gulden. Dat staat in het nieuwste nummer van Zuid-West-Nieuws, het perso neelsblad van de ZWN. Directeur dr.s G. J. M. Koelemij spreekt in het blad van een zorgelijke ontwikkeling. „Een financiële ontwikkeling die in 1991 omgebogen zal moeten worden in een positieve richting", aldus Koele mij. In het jaarplan en de begroting voor '91 zijn plannen opgenomen om het financiële resultaat van de ZWN weer wat op te krikken. „Mij staat in 1991 voor ogen om als Zuid-West Nederland naast reizigers groei ook winst te realiseren, dit in het belang van de continuiteit van ons bedrijf", aldus Koelemij in een terugblik op 1990 in Zuid-West- Nieuws. Volgens de ZWN-directeur zijn er verschillende oorzaken aan te wijzen voor het tegenvallende finan ciële resultaat van de streekver voersmaatschappij Rijksbijdrage Allereerst stelt de ZWN-directeur dat de bijdrage van de kant van het rijk onvoldoende is afgestemd op een groeiend bedrijf. Verder noemt Koe lemij de tegenvallende reizigersop brengsten uit de kaartverkoop als één van de oorzaken. „Ook speelt een grote rol de forse stijging van de die- selprijzen in de laatste maanden". T' i—r-1 Meer reizigersminder geld bij de ZWN. (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3