Zevende modelspoorbeurs in Brouws Tonnenmagazijn gitr De wezen van het Burgerweeshuis Kerst meubel show bij deurloo V-I SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Organisator F. Krikke: Duidelijk behoefte aan dergelijk gebeuren WA> Wh P Kroniek 90 van Stad en Lande: RIKZEESCHE IEUWSBODE Verlies Inbraken Kerstviering Kersttoernooi De ZWN verwacht over 1990 een miljoen gul- Tijdens de kerstdagen vonden op Schouwen- Er was veel belangstelling voor diverse kerst- De leden van de volleybalvereniging Delphi Duiveland 9 inbraken in woningen en auto's Vieringen in de kerken in de regio. (Pag. 4). Mevo hielden een kersttoernooi in de sporthal plaats. (Pag. 3). te Zierikzee. (Pag. 8). den verlies te leiden. (Pag. 3). DONDERDAG 27 DECEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24871 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Leven, dat is niet ademen, het is handelen. Rousseau Krikke zelf is verwoed model spoor-hobbyist en van meet af aan is hij de stuwende kracht achter de jaar lijkse modelspoorbeurs in het Brouwse Tonnenmagazijn. ,,Hoe zo- Advertentie BROUWERSHAVEN - Dit jaar wordt voor de zevende keer in successie de modelspoorbeurs gehouden. Het eve nement wordt gehouden in het Tonnenenmagazijn in Brouwershaven op zaterdag 5 januari. Volgens organisa tor F. Krikke uit Brouwershaven is er duidelijk behoefte aan een dergelijk ruilbeurs. „Eigenlijk zou ik het liefst zien dat er op Schouwen-Duiveland een modelspoorclub van de grond zou komen. Ik heb zelf geen tijd om zoiets van de grond tillen, maar ik hoop dat iemand anders wel die tijd heeft". iets ontstaat? Nou, je merkt gewoon dat er behoefte aan bestaat en ik ga vanwege mijn hobby veel naar andere ruilbeurzen en daar heb ik heel wat contacten opgedaan". De gok van Krikke1 bleek een goede greep. De eerste modelspoorbeurs zeven jaar geleden viel meteen al in goede aar de. „Meestal trekt de beurs toch wel zo'n 400 a 600 bezoekers", aldus Krik ke.- Niet leeftijdgehonden Krikke schat het aantal model spoor-enthousiasten op Schouwen- Duiveland op tussen de 200 en 300. „Maar dat is natte-vingerwerk. Het kunnen er ook best meer zijn", aldus Krikke. Het model-spoor is volgens Krikke een hobby die voor alle leef tijden aantrekkelijk is. „Het leuke is dat je klein kunt beginnen en je baan gaandeweg steeds verder uit kunt breiden". Als men op de modelspoorbeurs oudere mensen vergezeld van kinde ren tegenkomt wil dat volgens Krik ke zeker niet zeggen dat pa spullen voor zijn zoontje komt kopen. „Je ziet juist vaak dat oudere mensen zich helemaal op het modelspoor hebben geworpen", aldus Krikke. Hij tekent daar wel bij aan dat het modelspoor-virus vaak van vader op zoon overgedragen wordt. „En van grootvader op kleinkind". Hoe kost baar de hobby wordt heeft men volle dig zelf in de hand. Men beslist im mers zelf hoe uitgebreid de baan wordt en veel mensen gebruiken voor Voor: c.v.-installaties gas- en waterleiding naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 DEN HAAG - Het Militair Gezag in Surinatne heeft woensdag in een ver klaring vijf principes bekendge maakt die bij de „reconstructie van het maatschappelijk leven" in acht zullen worden genomen. In een van deze punten zeggen de militairen de grondwet te zullen respecteren. Het leger nam maandag in Suriname de macht van de regering over. de aankleiding van hun baan geen standaard-bouwpaketten, maar knutselen zelf huisjes en dergelijk in elkaar. Anderhalve meter „Het is voor iedereen verschil lend", aldus Krikke. „Als je bijvoor beeld meneer Hilger uit Brouwersha ven neemt, dat is een perfectionist. Hij heeft met een bouwpakket als voorbeeld een loods van anderhalve meter in het vierkant gebouwd, com pleet met helemaal ingerichte werk plaats. dat heeft hij allemaal zelf ge maakt". Voor de (adspirant) modelspoor liefhebber zijn legio mogelijkheden. Er zijn er die hun baan helemaal in het teken van een bepaalde tijd in richten. Anderen bouwen complete landschappen waar de miniatuur- trein door kan razen. Krikke: „Meneer Waleboer uit Breskens bijvoorbeeld, die heeft zijn baan helemaal in het teken van 1920 ingericht. Er zijn echt ontzettend veel mogelijkheden". Voor wat betreft het materiaal is er volgens Krikke nog heel veel te krijgen. „Van de allereer ste Adler-locomotief tot de TGV (Train Grande Vitesse), Huisje, hoompje Naast alle mogelijke locomotieven is de keus uit de accessoires ook bijna overdonderend groot. „Je kunt bij voorbeeld huisjes krijgen waarvan het net lijkt of ze in brand staan", legt Krikke uit. .Tegenwoordig is dat com pleet met rook". Het is de bedoeling dat over dat aspect van het model spoor, in vaktermen de opbouw van de baan, video-films vertoond wor den tijdens de zevende modelspoor beurs. Op de ruilbeurs kan men naast in formatie over het modelspoor uiter aard ook terecht voor aankoop of rui len van materiaal. Materiaal wordt tijdens de modelspoorbeurs op ver zoek gratis getaxeerd. Het kan zijn dat iemand zonder het zelf te weten iets unieks in huis heeft, maar Krikke heeft 'tot dusverre op Schouwen-Duiveland nog niemand kunnen begroeten met exclusief ma teriaal. „Toch bestaat er heel kost baar spul. Treinsets bijvoorbeeld die in een kleine oplage zijn gemaakt zijn vaak aardig wat geld waard". De zevende modelspoorbeurs wordt zo als gemeld gehouden in het Brouwse Tonnenmagazijn. Men kan er terecht van 9.30 tot 16.00 uur. Wie meer infor matie wil over de beurs kan terecht bij F. Krikke (01119-1927). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Organisator F. Krikke uit Brouwershaven. (Archieffoto). Verwachting tot vrijdagavond: Later opnieuw regen Wisselend bewolkt en enkele buien. In de middag verder toenemende be wolking gevolgd door perioden met regen. Minimumtemperatuur om streeks 3 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 7 graden. Zuidwestelij ke wind, vrij krachtig tot krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer stormachtig, WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 31 dec. Zaterdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 6 Zondag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Zonneschijn: .10% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuid 5 ZON- EN MAANSTANDEN 28 dec. Zon op 08.49, onder 16.34 Maan op 13.13, onder 04.59 Volle Maan: 31 december (19.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Aan het wisselvallige weer komt voorlopig nog geen einde. Boven onze omgeving blijft ook de komende dagen een krachtige zuid westelijke stroming staan. Hierin trekken aktieve storingen mee, die de neerslag en de wind tijdelijk flink doen "toenemen. Vannacht passeert een gebied met buien. Tijdens buien komen zware winstoten voor. In de ochtend komen enkele opklaringen voor en blijft het op de meeste plaat sen droog. Deze weersverbetering is maar van korte duur, want in de mid dag neemt de bewolking weer snel toe en gaat het opnieuw regenen. De middagtemperatuur ligt rond de 7 graden. De zuidwestelijke wind is bo ven land vrij krachtig en aan de kust en op het IJsselmeer stormachtig. ZIERIKZEE - Van de wieg tot aan het graf verzorgd. De sociale zorg is in de twin tigste eeuw dusdanig uitgebouwd dat dit ondanks allerlei afslankingsoperaties nog steeds het geval is. Ook vroeger echter bekommerde men zich vanuit de christenplicht tot naastenliefde om de minder-bedeelden, zoals de wezen bij voorbeeld. Hun omstan digheden worden in de nieuwe Kroniek van Stad en Lande door drs A. J. Meijer uit de doeken gedaan in zijn artikel Het Burgerweeshuis in Zierikzee en de verzorging van de wezen tussen 1600 en 1795. Een markante gevel aan de Poststraat: het Burgerweeshuis. (Foto: Joop van Houdt). De Middeleeuwer werd regelmatig gewezen op zijn plichten jegens zijn minder bedeelde medemens. Die plicht werd boven de oude ingang van het Burgerweeshuis in Zierikzee nog eens extra beklemtoond in de spreuk: „Want alle dieghene die tot bermher- ticheyt haer aelmoesen gheven. Die sullen van Christo ontfanghen sijn eeuwigh leven". Die barmhartigheid kwam tot uiting in de gast- en Heilige geesthuizen. Uit deze instellingen kwamen vaak. aparte weeshuizen' voort. Ook Zierikzee had zijn weeshuis. Volgens drs A. J. Meijer ontstond dit rond 1613 toen de verzorging van we zen, lange tijd een deeltaak van de Heilige Geest, een zelfstandig iets werd. In dat jaar namelijk werden geen Heilige Geestmeesters maar twee regenten (buitenvaders) die be last met het toezicht op het weeshuis. Drie jaar later werd er nog een derde regent aangesteld. De eerste regen tessen deden in 1632 hun intrede. De ze regentessen, die voor hun functie weduwe moesten zijn, hielden toe zicht op de huishoudelijke zaken in het weeshuis zoals de opvoeding van de kinderen, het eten en de kleding. De regenten en regentessen werden doorde raad benoemd en in geval van belangrijke zaken zoals onder meer de benoeming van een nieuwe bin nenvader en -moeder en het aan- en verkopen van eigendommen moesten de heren en dames regenten ook bij de raad te rade gaan. Toelating Aan de toelating tot het weeshuis waren voorwaarden verbonden. We zen, waarvan de ouders geboren Zie- rikzeeënaren waren of waarvan een van de ouders in Zierikzee geboren was, konden mits zij jonger waren dan achttien jaar worden toegelaten. Ook kinderen van ouders die het bur gerrecht hadden gekocht en nadien minimaal tien jaar aan één stuk in Zierikzee hadden gewoond konden een plaatsje vinden in het weeshuis. Voor zwakzinnige en zieke kinderen en kinderen waarvan een van dè ou ders een vergrijp had begaan was ech ter geen plaats. Aantal Over het aantal kinderen dat in het weeshuis verbleef valt weinig met ze kerheid te zeggen. Met enige voor zichtigheid kan ervan uit worden ge gaan dat het aantal wezen dat in het huis verbleef nooit meer dan honderd bedroeg. Voor de opvoeding en ver zorging van deze wezen wareiï de bin nenvader en -moeder verantwoorde lijk. Zij moesten de kinderen „goede manieren, zedigheid en eerbied je gens de burgemeester en de regenten bijbrengen". Geschorst Dat gebeurde niet altijd tot volle tevredenheid. Een van de binnenva ders, Laauwrens Leeuwe werd in 1787 beschuldigd van ongewenste intimi teiten hij zoude vleeselijk hebbe ge converseerd). De binnenvader werd geschorst maar kreeg van het hof van Holland, Zeeland en West-Friesland een verklaring waarin hij van alle verdachtmakingen werd gezuiverd. Opvoeding: Relatief veel zorg werd besteed aan de godsdienstige vorming van de kin deren. De binnenvader moest hen daarbij de Heidelbergse Catechismus leren. Dit was tot 1727 het geval, daarna nam een ziekentrooster die rol over, omdat de kinderen ook nog belijdenis moesten doen. Verder leer den de kinderen ook lezen en schrij ven. Ambacht De oudere jongens en meisjes kre gen gelegenheid om een vak/ambacht te leren. Bij de meisjes beperkte die keuze zich tot het leren naaien of tot huishoudelijke werkzaamheden. De jongens hadden meer keuzemogelijk heden. Behalve het(zich bekwamen in een ambacht konden ze ook voor een bestaan als varensgezel kiezen. Een enkeling die uitzonderlijk begaafd was werd dc mogelijkheid geboden om boekhouder of zelfs chirurgijn te worden. Dit zijn echter uitzonderin gen. Over het algemeen was het eten dat de wezen kregen voorgeschoteld zeer redelijk van kwaliteit. Er moest ech ter wel matig worden gegeten. Het hoofdvoedsel van het weeshuis was tarwe, indertijd het voedsel van de meer welgestelden. Was dit te duur dan werd dit door rogge vervangen. Pas rond 1765 kwamen er aardappe len op tafel en ook vlees ontbrak niet tijdens de maaltijd. Financiën Een belangrijke bron van inkom sten voor het weeshuis vormden de landerijen en huizen, maar belangrij ker nog waren de inkomsten uit be legd kapitaal. Dit kapitaal werd be legd in onder andere hypotheken die in schepenbrieven werden vastge legd. Ook in obligaties van de provin cie en van verschillende polders werd vervolg pagina'3 Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1