Groen licht voor uitbreiding van palingmesterij Bruinisse Raad unaniem achter krediet 15.000,- voor Bruse scouting Kerstfeest duikt overal op Joop van Houdt Klokkenexpo in Bruinisse Principieel Bareigenaar bedreigd met flobertgeweer Afscheid echtpaar Burcksen Aanpassing aan markt must voor voort bestaan van akkerbouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE fotostudio Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 december 1990 Er deed zich vorige iveek een bij zondere discussie voor in de gemeen teraad van Duiveland. Er iverd een gemeentelijke verordening vastge steld met regels, waaraan gestructu reerde kinderopvang zich moet vol doen. Alles was ingegeven door de rijksoverheid, want er moet ge streefd worden naar meer en betere kinderopvang. Een van de regels is, dat kinderen die ondergebracht worden bij een comi té, instelling of wat dan ook (mits gestructureerd) verzekerd moeten zijn. Als hen wat overkomt, dan moet er een verzekeringsmaatschap pij uitbetalen. Volkomen logisch. Maar niet iedereen vindt het afslui ten van een verzekering een logische zaak. Vanuit een bepaalde geloofs- overtuiging is het zelfs uit den boze. Deze groepering werd verdedigd door twee raadsleden van de combi natie SGP/RPF. Stel - zo meenden zij - een verordening op, waarin die be- paling weggehaald wordt. Want als vanuit die groepering gestructureer de kinderopvang gezet wordt, moet er ook een verzekering worden afge sloten. Dat stelt de gemeente. Maar de kerk verbiedt het. Die voorstelwijziging werd door een meerderheid van de raad afgedaan. De gemeente streeft naar kwalitatief hoogstaande kinderopvang en daar ahoort ook een verzekering bij. Makkelijker gezegd dan gedaan. Want wie biedt voor de genoemde groepering nu de oplossing? De meesten onder ons vinden het afslui ten van een verzekering de nor maalste zaak van de wereld. En ivie het niet doet, speelt met vuur. Maar als men bewust kiest daarvoor en zelf de verantwoordelijkheid draagt, dan kan het toch niet zo zijn, dat het verboden blijft? Als de overheid regels stelt, dan zal ze rekening moeten houden met ie dereen in de samenleving. Als men er bewust voor kiest om zich niet te ver zekeren (en dat speelt natuurlijk op veel meer terreinen dan de kinderop vang alleen) dan moet dat toch voor een feit aangenomen worden. Er overheen praten (zoals in alle ge meenten waar de verordening vast gesteld is en gaat worden) lijkt iets te gemakkelijk. AvdW G. E. Houtekamer: Palingvissers hebben het niet breed BRUINISSE - De palingmesterij van v.o.f. H. Schot Zonen mag uitgebreid worden. Dat bleek gisteren, don derdag, tijdens de gemeenteraadsvergadering in Brui nisse. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de gemeenteraad akkoord met het voorstel van het college om vooruitlopend op wijziging van het betreffende be stemmingsplan een voorbereidingsbesluit te nemen. blijkbaar goed want bij de gemeente kwam recentelijk het verzoek binnen om uitbreiding van de palingmesterij toe te staan. Het college van b en w wil daar wel aan meewerken mits langs het bedrijfsgebouw een beplan- tingsstroook wordt aangelegd. Eigenlijk heeft het perceel dat no dig is oni de uitbreiding te kunnen realiseren de bestemming landbouw, veeteelt en tuinbouw. In feite zou er dus geen uitbreiding van een palingmesterij op dat perceel mogelijk zijn. Het college draagt de vissers, zo blijkt, een warm hart toe en met dat in het achterhoofd stelde men de raad voor het voorbereidings besluit te nemen. Een voorstel waar de raad geen enkele moeite mee had. „De palingvissers hebben het niet breed, en daarom moeten we hier ach ter gaan sta&n", aldus SGP/RPF- woordvoerder G. E. Houtekamer. SGP/RPF-raadslid G. E. Houteka mer: Palingvissers hebben het niet breed". Eerdergenoemde vennootschap on der firma van Schot is enige tijd gele den een palingmesterij begonnen. Van oorsprong zijn het palingvissers, maar met de aalstand in de Grevelin- gen is het niet zo best gesteld. Van compensatie voor die inkomstender ving middels de oesterkweek komt ook niet veel vanwege de ziekte Bo- namia Ostrea waarmee het schelp dier geplaagd wordt. Uitbreiding Met de palingmesterij gaat het Subsidie Verder werd besloten de subsidie aan de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland te verhogen. Uit een notitie van de fede ratie blijkt dat men met problemen kampt voor wat betreft de perso neelsbezetting. Om aan die proble men een einde te maken zou de ge meentelijke bijdrage verhoogd moe ten worden van 7,92 per inwoner naar 10,52. Een vrij forse verhoging-, zo onder kent ook het college. Teveel. Na over leg met de federatie en met de andere Schouwen-Duivelandse gemeenten is dan ook besloten het bedrag per in woner niet naar 10,43 maar naar 9,49 te verhogen. Voor Bruinisse komt dat in concreto neer op een be drag van bijna 30.000,-. Tijdens de rondvraag werd door Chr. van den Berge (Lijst van de Vel de) aandacht gevraagd voor de par keersituatie voor het dorpshuis. Door de bouw van de sportzaal achter het dorpshuis is veel parkeerruimte (tij delijk) niet te gebruiken. Van den Berge stelde voor om, eveneens tijde lijk, het parkeerverbod tegenover het dorpshuis op te heffen. Wethouder J. Huizer (CDA) zegde toe deze sug gestie in het college te zullen bespre ken. ZAANSTAD - De plannen van de gemeente Zaanstad om de inwoners de ophaalkosten van het huisvuil naar rato te laten betalen, nemen vas te vorm aan. BRUINISSE - In de nacht van don derdag op vrijdag werd de eigenaar van een café aan de Oudestraat in Bruinisse bedreigd met een flobert- geweer. De aanvaller kon worden overmeesterd zonder dat er ongeluk ken gebeurden. De 37-jarige M. W. K. uit Raams- donksveer had eerder het café verla ten omdat hij geen alcohol meer kreeg. Even later was de man terug met een afgezaagd flobertgeweer waarmee hij de bareigenaar en drie klanten bedreigde. Na een korte schermutseling werd hem het geweer ontfutseld. De man vluchtte, kwam op straat te vallen en kon door de café-bezoekers worden overmeesterd en overgelever aan de inmiddels gear riveerde politie. De verdachte werd ingesloten in het politiebureau. BRUINISSE - In de serre van restaurant The Sailor's Inn in Bruinisse wordt vanaf zaterdag 22 deqember een expositie van antieke Franse comtoiseklok- ken gehoudenDe expositie is toegankelijk zaterdag 22, zondag 23 en donder dag 27 tot en met zondag 30 december van 12.00 tot 17.00 uur. Op woensdag 26 december is de expositie toegankelijk vanaf 16.00 uur. Öp de expositie is een twintigtal klokken te zien uit de periode 1785-1880. De klokken zijn door hobbyist J. Brouwers uit Breda gerestaureerd. Brouwers zelf is op de exposi tie aanwezig om technische en historische uitleg te geven op 22, 23 en 30 de cember. ZIERIKZEE - Tijdens de on langs gehouden najaarsverga dering van het comité Zierik- zeese Avondvierdaagse is officieel afscheid genomen van het echtpaar Burcksen. Vanaf 1959 zijn Janny en Cor Burck sen mede-organisatoren ge weest van de jaarlijkse Avond vierdaagse. Tijdens de genoemde na jaarsvergadering ontvingen de echtelieden vele bedankjes en een kleine attentie. Tevens kon het comité gewag maken van de aanmelding van viernieuwe personen voor het bestuur. Zo doende kan ook volgend jaar weer een Avondvierdaagse op gezet worden, waarvoor reeds de datum alweer is geprikt: van maandag 10 tot en met don derdag 13 juni 1991. DEN HAAG - De reptielenzoo Ingu- na in Vlissingen kan het aantal in beslaggenomen reptielen en amfi- biën zoetjesaan niet meer huisvesten. Minister Bukman (landbouw, natuur beheer en visserij) toont zich doof voor noodkreten vanuit het Zeeuwse over de nijpende situatie. Het CDA- Kamerlid Eversdijk uit deze klacht in schriftelijke vragen aan het adres van de bewindsman. DEN HAAG - Van de bijna 15 mil joen mensen die op 1 januari 1990 in Nederland woonden zijn 1,167 mil joen in het buitenland geboren. De grootste categorie (188.000) kwam ter wereld in voormalig Nederlands In- die, voormalig Nederlands Nieuw- Guinea of Indonesië. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), die donderdag zijn gepubliceerd. Vervolg van pagina 1 voedselsector (graan voor brood e.d.) kunnen vaak ook in andere sectoren gebruikt worden. Wat de boer verder zou kunnen doen is zorgen voor een toegevoegde waarde van de produkten die hij ver bouwt. Tb denken valt aan het op het eigen bedrijf conserveren en verpak ken van de eigen produkten. Men dient ook te zoeken naar nieuwe teel ten. Goed voorbeeld is de teelt van vollegrondgroenten. Een teelt die de laatste jaren steeds meer aan popula riteit wint. Prioriteiten In het rapport wordt een aantal pri oriteiten gesteld. Als eerste wordt ge noemd het in het leven roepen van een stimuleringsregeling voor het be waren, conditioneren, sorteren en verpakken van plantaardige produk ten. Tweede prioriteit is het verbete ren van de zoetwatervoorziening. Verder worden als prioriteiten ge- nocm het stimuleren van samenwer king op akkerbouw- en vollegronds- groenteteeltbedrijven bij het exploi teren van machines en gebouwen. Ook zou promotic gemaakt moeten worden voor studieclubs in de akker bouw. Alles bij elkaar zou realisering van alle projecten die in het rapport ge noemd worden een slordige 112 mil joen gulden kosten. Uitgaande van de prioriteitenlijst komt men uit op een investering van 65 miljoen gul den. Het rapport is inmiddels toege zonden aan de minister van land bouw, natuurbeheer en visserij. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. vari 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers m.i.v. 1 sept. f 0,90, m.i.v. 1 jan. f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6o/o B.T.W. TROUWREPORTAGE NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 UTRECHT - Vier treinen op het tra ject Zandvoort-Haarlem-Amsterdam- Eindhoven-Maastricht/Heerlen krij gen er vanaf 7 januari tijdens de spit suren op maandag tot en met vrijdag twee rijtuigen bij. ZOETERMEER - De Sociale Verze keringsraad (SVR) is verbolgen over de opstelling van het ministerie van financiën dat de kosten van inning van sociale premies door de be lastingdienst voor honderden miljoe nen guldens wil gaan verhalen op de sociale fondsen. BRUINISSE - 'Wat is er mooier dan de scouting. Het kweekt karakter en teamwork'. Dat was de welhaast ly rische omschrijving van Chr. van den Berge (Lijst Van de Velde) van de padvinderij ofwel scouting. De raad ging unaniem akkoord met het voorstel van het college om een krediet van 15.000,- beschikbaar te stellen aan Scouting Bruinisse. De scouting heeft het geld nodig om bij jachthaven Aquadelta een clubhuis te bouwen. Scouting Bruinisse loopt al gerui me tijd met plannen rond voor een nieuw clubhuis. Men heeft het oog la ten vallen op een plekje nabij de strandvoorziening ten noordwesten van de jachthaven Aquadelta. Plano logisch gezien was door de gemeente al eerder toestemming verleend voor de bouw van het clubhuis op die plaats. Over een financiële bijdrage van de kant van de gemeente was nog niet gesproken. Zinvolle opvang Uiteindelijk rolde uit overleg tus sen gemeente en scouting een investe ringsbijdrage van 15.000,- uit de bus. „Na ampele overwegingen en mede in het licht van het eerder inge diende verzoek hebben wij, nadat de commissie financiën terzake een po sitief advies had uitgebracht beslo ten u voor te stellen het verzoek in te willigen", aldus het college. „Wij zijn van mening dat het scout centrum een nuttige en zinvolle op vang van de jeugd zal zijn en dat ook om die reden een ondersteuning in de vorm van de gevraagde investerings bijdrage verdient". Zoals al aangestipt had de gemeen teraad geen enkele, moeite met het voorstel van het college. De enige miid-kritische kanttekening kwam van de kant van SGP/RPF-woord voerder G. E. Houtekamer. Hij wilde Chr. van den Berge (Lijst Van de Vel de): „Wat is er mooier dan de scou ting". weten of het dekkingsplan waar de gemeente om vraagt een ontbindende voorwaarde is. Burgemeester A. Vo gelaar antwoordde diplomatiek: „We betalen niet eerder uit voor we zeker heid hebben. Laten we het daar maar op houden". Lange Ring Advertentie Nuttige en zinvolle opvang voor de jeugd ZIERIKZEE - Met nog een paar dagen te gaan duikt het kerstfeest overal op. öp scholen wordt de laatste hand gelegd aan kerststukjes en de kerken bereiden ook speciale diensten voor. De Goed Nicuwselub van het Ltger des Heils hield deze week een kinderkerstfeest (zie foto). Daaraan kon worden deelgenomen door alle kinderclubs van clubhuis de Lichtboei. (Foto: Joop van Houdt). Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad verder ak koord met het voorstel van het colle ge om voor het eerste gedeelte van de Lange Ring (komende vanuit de Deestraat) twee-richtingsverkeer toe te laten. Normaal gesproken geldt voor dat gedeelte éénrichtingsver keer. Inmiddels is men echter vergevor derd met de uitvoering van de twee de fase van de reconstructie van het Bruse centrum. Het plein voor de Ne derlandse Hervormde kerk is nage noeg gereed. Op dit plein kan reeds geparkeerd worden. Het plein wordt ontsloten door drie uitrittep. Eén bij het Kerk plein, één in de Deestraat en één in de Lange Ring. „De verwachting is dat er automobilisten vanuit de Dee straat via de Lange Ring het plein op zullen rijden. Dat is geen probleem ware het niet dat voor de Lange Ring éénrichtingsverkeer geldt". Mortuarium Het college voegt daaraan toe dat bij uitvaarten vaak een verkeers drukte ontstaat bij de uitbaning naar het mortuarium. „Daarom verdient het aanbeveling om het overige ver keer uit die richting via de Lange Ring het parkeerterrein op te laten rijden", aldus het college. DELFT - Het bestuur van het Hoog heemraadschap Delfland is unaniem voor een convenant met het Land bouwschap om het gebruik van be strijdingsmiddelen in de glastuin bouw terug te dringen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3