Na drie jaar onzekerheid toch nul op rekest voor asielzoeker ii ZOMER Aanpassing aan markt must voor voortbestaan van akkerbouwsector DE ZIERIKZEESCHE COURANT Moemoedoe verblijft momenteel in Zierikzee ffih PE 6 ar Rapport herstructurering akkerbouw: Word dit jaar nog abonnee! en neem een gratis kerstcadeau mee. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dèbantwn schoumn-duwland! '■«te* 1ERIKZEESCHE IEUWSBODE VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24869 Veerboten Paling Op reis Vertrek Blijvende problemen met de Zeeuwse veerbo- De Bruse gemeenteraad is akkoord met de uit- Het is weer zover. De achtste Nieuwsbode-reis Zierikzee-trainer Schipper heeft er geen trek ten roepen onvrede op. (Pag. 2). breiding van de plaatselijke palingmesterij. - dit keer naar de ex-DDR - staat voor de deur. meer in en vertrekt uit Zierikzee. (Pag. 10). (Pag. 3). (Pag. 5). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie vlucht kanlater opnieuw gaan vechten, wie gedood wordt nooit meer. Samuel Butler Dit nummer bestaat uit 12 pagina's KERKWERVE/ZIERIKZEE - Asielzoeker Moemoe- doe, de jonge Afrikaan afkomstig uit Gambia en die mo menteel in Zierikzee verblijft, heeft deze week het be richt ontvangen dat hij niet meer welkom is in Nederland. Zijn vluchtelingenstatus is niet officieel ër- kend. De beroepsprocedure ligt nu bij de Raad van State, maar tijdens de duur van de procedure mag Moemoedoe niet in Nederland verblijven. Hij moet terug naar zijn thuisland Gambia om daar af te wachten welke beslis sing de Raad van State zal nemen. Deze procedure kan enkele jaren in beslag nemen. De kleine groep vrij willigers in en rond Brouwershaven is in alle staten. Zij zijn ervan over tuigd dat deze beslssing voor Moe moedoe fataal zal aflopen. Twee van de vrijwilligers, Tineke en Detlev Bohg, vertellen dat na een aantal ge sprekken en een tijd van observatie van Moemoedoe, het de begeleidende groep al gauw duidelijk was, dat als er iemand voor de status van vluchte ling in aanmerking kon komen het Moemoedoe moest zijn. Inmiddels verblijft Moemoedoe drie jaar legaal in Nederland en zijn volgens Tineke en Detlev alle moge lijkheden om dit verblijf te verlengen uitgeput. Tineke vertelt dat zij Moe moedoe anders vindt dat de andere vluchtelingen die zij heeft leren ken nen. „Moemoedoe is bescheiden, een beetje verlegen, vriendelijk voor ie dereen en eerlijk. Hij is iemand die door zijn houding en zijn optreden, mensen om hem heen voor zich weet te winnen". Voor Moemoedoe kwam de beslissing dat hij Nederland moet verlaten totaal onverwacht. Advertentie REISBÜRO N OEVEREN Dim) tl 01110-IS036' 12)19 vofli @©v©(f©fü if@S%eifii 't Is volop bij Van Oeveren Haal voor de feestdagen de reisgidsen in huis goedverzorgd, van begin tot eind! Postbui 18 4)00 AA Zlenkzee Grote schok „Het is een grote schok voor mij", vertelt hij zichtbaar geëmotioneerd. „Ik ben in alles en naar iedereen eer lijk geweest. Ik was en ben ervan overtuigd dat de waarheid vertellen voldoende was en is. Helaas blijkt nu het tegendeel, waar. Ik ben destijds gevlucht uit Gambia op dringend ad- vfës van mijn familie. De politieke'si tuatie in Gambia heet democratisch, maar de gewone mensenrechten wor den er met voeten getreden". „In 1980 ben ik leider geworden van een groep jongeren die op vreedzame wijze veranderingen in de politieke situatie wilden doorvoeren.- Onze doelstelling was dat alle bewoners van Gambia goede medische verzor ging konden krijgen, hun mening konden uiten en dat jongeren naar school konden gaan. Onze doelstel lingen werden ondersteund door een groot deel van de bevolking, maar de toenmalige regering verbood onze or ganisatie. In 1-981 is onze organisatie ondergronds gaan werken. Omdat ik leider ben van deze politieke groep heb ik verschillende keren gevangen gezeten en ben ik gefolterd. Veel le den van onze groep zijn gedood dooi de militaire politie van Gambia. Op dringend verzoek van mijn familie ben ik uiteindelijk gevlucht en in Ne derland aangekomen. Na enkele we ken in een opvangkamp te hebben ge zeten, kwam ik terecht in Brouwershaven, waar vrijwilligers mij alle steun gaven die ik nodig had", aldus Moemoedoe. Nu de beslissing is genomen dat Moemoedoe Nederland moet verlam ten heerst er grote verslagenheid fh de groep waar Moemoedoe verblijft en bij de groep vrijwilligers. Ver twijfeld vraagt men zich af wat zij nog kunnen doen om Moemoedoe in Nederland 'te laten blijven. Een van de mogelijkheden is dat Moemoedoe onderduikt in het illegale circuit van buitenlanders, die het resultaat van hun beroepsprocedure bij de Raad van State afwachten. Moemoedoe is hier niet toe over te halen. „Als de regering mij niet wil of kan hebben, dan moet ik maar terug naar mijn eigen land. Ik wil niet onderdui ken, dat is niet het leven wat ik wil leiden". Moemoedoe is zich bewust van de mogelijke consequenties, maar toch kiest, hij voor een eerlijke, rnisschieff^ér korte toekomst.'inié- ke Bohg is van mening dat Moemoe doe blijk geeft van zeer veel zelf respect. „Het is een levenshouding die maakt dat ik me klein en machte loos voel". Samen met haar echtge noot en een groot deel van de groep vrijwilligers rond Moemoedoe vraagt Tineke zich af, nu Moemoedoe Neder land moet verlaten of er nog hoop is voor al die andere vluchtelingen. Verwachting tot zaterdagavond: Zacht Veel bewolking met af en toe regen of motregen. Minimumtemperatuur rond 6 graden, middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige zuidweste lijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 25 dec. Zondag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 7 graden Wind: zuidwest 5 Maandag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 6 graden Wind: zuid 5 Dinsdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 6 graden Wind: zuidwest 6 ZON 22 dec. EN MAANSTANDEN De asielzoeker Moemoedoe uit Gambia moet het land uit. (Foto: Joop van Houdt). \,,Nu Moemoedoe weg moet, wie an ders maakt er nu nog een kans?". Moemoedoe is nu in afwachting van het horen van de definitieve datum wanneer hij Nederland moet verla ten. Moemoedoe neemt een stukje Nederland in zijn hart mee. „Ik weet dat de Nederlandse burgers achter mij staan en dat neem ik mee naar Gambia", zo spreekt Moemoedoe. Tineke zou wanneer dè' mogelijk heid er was willen me.ereizen naar Gambia. „Niet om het land te zien, of te genieten van de warme zon", zo verduidelijkt Tineke haar standpunt. „Maar om later een nauwkeurig ver slag te kunnen doen van het hoe en waarom wij niets meer van Moemoe doe zullen horen. Om te kunnen aan tonen dat wanneer er recht wordt ge sproken, dit niet altijd inhoudt dat er ook recht wordt gedaan". ZIERIKZEE - Wil de akkerbouw blijven bestaan dan zal men zich aan moeten passen aan de markt. Dat is de conclusie van het rapport herstructurering, uitgebracht door de provinciale raad voor de bedrijfsontwikkeling in de landbouw in Zeeland. In het rapport wordt de ak kerbouw in Zuid-West Nederland geanalyseerd en op ba sis van die analyse komt men tot een aantal aanbevelin gen. Belangrijkste conclusie is dat de akkerbouw om zal moeten schakelen van een produktgerichte benadering naar een marktgerichte benadering. Volgens de analyse is in Zuid-West Nederland veel kennis over de teelt van traditionele akkerbouwgewas sen, vollegrondsgroenten, bloembol len en bloemzaden. Ook aan de bouwplannen zal het niet liggen, want deze zijn over het algemeen ruim waardoor de bodem overwe gend gezond is. De grond is geschikt voor-de teelt van allerlei gewassen. Tot dusverre een zeer positief ver haal. Zoet water Het ontbreekt de akkerbouw in Zuid-West Nederland volgens het rap port aan een aantal zaken. „Een dui delijke beperking is de gebrekkige beschikbaarheid van zoet water in het overgrote deel van het zuidweste lijk kleigebied", aldus het rapport. Verder wordt gesteld dat de structuur van veel bedrijven verre van opti maal is. „Ruim de helft van de bedrijven heeft een te geringe omvang om op den duur een redelijk inkomen op te kunnen leveren", aldus het rapport. Daaruit vloeit weer voort dat er niet zoveel animo is voor de overname van boerenbedrijven. Het wordt voor boeren steeds moeilijker om een op volger te krijgen. Een ander punt dat in het rapport naar voren gehaald wordt is de me chanisatie. Door een (te) hoge graad van mechanisatie heeft een aantal be drijven hoge kapitaalslasten. Het feit dat de produktiviteit oploopt biedt onvoldoende soelaas omdat de prij zen dalen. Daar komt bij dat voor de grond in Zuid-West Nederland flink betaald moet worden. Financiële ruimte Desondanks, zo tekent men er met een bij aan, is er bij de meeste bedrij ven nog voldoende ruimte ohi te in vesteren. „Echter het probleem daarbij is dat er in de huidige situatie onvoldoende, perspectiefvolle, rende rende investeringsalternatieven zijn", aldus het rapport. Akkerbouwers hebben volgens het rapport te weinig oog voor de markt én hun omgeving. Van studieclub activiteiten en dergelijke wordt vol gens het rapport te weinig gebruik gemaakt. Als men het hoofd boven water wil blijven houden in de akkerbouw dan zal daar drastisch verandering in moeten komen, zo blijkt uit het rap port. „Een ontwikkeling in deze rich ting is reeds gaande, hetgeen blijkt uit de toename van de teelt van volle grondsgroenten, maar algemeen is het nog zeker niet", aldus het rap port. „Het vraagt om een mentali teitsverandering' Produktiekosten Volgens het rapport moeten de pro duktiekosten terugggedrongen wor den. Dit kan volgens het rapport be reikt worden door oppervlaktever groting. Men tekent daar wel meteen bij aan dat deze oplossing waar schijnlijk alleen is weggelegd voor Advertentie grote, kapitaalkrachtige bedrijven. Een mogelijkheid voor de kleinere bedrijven om de kosten acceptabel te houden is samenwerking met andere bedrijven. Werktuigen kunnen bijvoorbeeld gezamenlijk ingekocht en onderhou den worden en bedrijfsgebouwen kunnen gezamenlijk benut worden. Een andere manier om het rende ment van een bedrijf te verhogen is volgens het rapport het vergroten van de afzetkansen. Bepaalde grondstof fen die nu gebruikt worden inde vervolg pagina 3 Zon op 08.47, onder 16.30 Maan op 11.26, onder 22.16 23 dec. Zon op 08.48, onder 16.30 Maan op 11.40, onder 23.31 24 dec. Zon op 08.48, onder 16.31 Maan op 11.53, onder Volle Maan: 31 dec. (19.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Zacht, bewolkt en regen achtig, dat is het weer tot en met de kerstdagen. Hoe het weer zich de laatste dagen van het jaar verder ont wikkelt is nog niet te zeggen, maar nu al staat vast dat 1990 als een record-zacht jaar de boeken ingaat. Gisteren bracht de zuidwestenwind de aanvoer van zachte oceaanlucht op gang. De komende nacht en morgen kan de temperatuur nog wat verder stijgen. Onvermijdelijk gaat het zachte weer gepaard met veel bewol king. Regen en 'motregen zal er af en toe vallen, niet alleen het komend et maal, maar ook de dagen daarna. Een af en toe krachtige zuidwesten wind completeert het weerbeeld van Kerstmis 1990. GRONINGEN - In verband met een steekpartij waarbij een 40-jarige man om het leven is gekomen, heeft de Groninger gemeentepolitie in de nacht van donderdag op vrijdag in Zuidlaren de 18-jarige Groninger H. de L. aangehouden. De verdachte heeft inmiddels een bekentenis afge legd. Het ontbreken van zoet taaier is volgens het rapport een ernstige beperking. (Archieffoto). U ZOEKT! 'n Levenspartner of vriendschap? Neem contact met ons op voor 'n geh. vrijbl. gesprek. Prettige feestdagen! St. „DISCREET" Onze consulente: Mevrouw J. de Leeuw, Tel. 01113-1738 b.g.g. hoofdkantoor 04750-28545 De Zierikzeesche Nieuwsbode heeft voor ie- v j~y dereen die nu abonnee wordt, een kerstca deau klaarliggen. Dus aarzel niet en vul on derstaande bon zo snel mogelijk in. JAt Voor maar 43,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode de krant met al het nieuws van Schouwen-Duiveland tot 1 april 1991 ontvangen. Naam Adres Postcode:Plaats: Tblefoon:-Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, in een gesloten envelop, zonder postze gel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VR Zierikzee. De snelle beslissers kunnen hun bon ook op ons kantoor afgeven. Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Tel 01110-16551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1