Jubileumcassette Hatikwa Koren en muzikanten zorgen voor een muzikale kerstsfeer JIKKEMIEN EOD vindt in Borssele 18.000 objecten uit 2e Wereldoorlog Kerkelijk leven in het Sirjansland van vroeger Nieuwe controle Rijkswaterstaat op aannemers onvoldoende Provincies tegen stopzetten plan herverdeling politiesterkte Tweede Kerstsing-in Westerschouwen Kerstconcert Ars Musica Reformatorisch Contact Siijansland 4 ZIERIKZEE - De Rekenkamer vreest dat de controle zoals Rijkswa terstaat die sinds 1 oktober van dit jaar als opdrachtgever verricht op werk van aannemers misbruik en on eigenlijk gebruik in de hand werkt. Het gaat daarbij om contracten van in totaal drie miljard per jaar. Volgens de nieuwe bestekvoor schriften worden niet langer alle con- tracthoeveelheden door Rijkswater staat zelf berekend en gemeten. De aannemer moet voortaan zelf alle meet- en bexekeningsgegevens leve ren en personeel van Rijkswaterstaat moet vervolgens deelwaarnemingen doen ter controle. De intensiteit en de omvang van de deelwaarnemingen vloeien voort uit een controleplan dat per contract wordt gemaakt. De Rekenkamer heeft minister Maij er niet van kunnen overtuigen dat door het ontbreken van eenduidi ge richtlijnen en normen voor de vele controleplannen Rijkswaterstaat te weinig gegevens zelf zal vastleggen. Daardoor ontstaat het gevaar dat de door de aannemer te leveren gegevens niet moer te controleren zijn. MIDDELBURG - Alle Commissa rissen van de Koningin in ons land, op die van Drenthe na, zijn gekant te gen het stopzetten van het Plan Kwantificatie Politiewerk (PKP). Dr. C. Boertien, Commissaris van de Koningin in Zeeland, heeft dit per brief namens zijn ambtgenoten ken baar gemaakt aan de ministers van binnenlandse zaken en justitie. De provinciebestuurders gaan hier mee in op een Kamer-motie van CDA en PvdA om het plan voor verdeling van politiesterkte halverwege stop te zetten. De herverdeling zou, als ge volg van een onderzoek van enkele ja ren geleden, vooral korpsen in mid delgrote gemeenten meer mankracht moeten geven, onder meer in de strijd tegen criminaliteit. Begin december maakte de burge meester van Nijmegen mede namens 45 andere burgemeesters al zijn zor gen over het mogelijk stopzetten van het project kenbaar aan de Tweede- Kamercommissie Voor de politie. KERKWERVE - Het schoolkoor van de christelijke basisschool in Kerkwerve Hatikwa viert dit jaar het 10- jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan is in de Nederlandse Hervormde kerk in Serooskerke een bandopna me gemaakt voor een C-60 cassette. Hatikwa telt momenteel 24 leden die in leeftijd variëren van acht tot dertien jaar. Van de cassette, die via de school te koop is, zijn inmiddels 175 exemplaren verkocht. Het uit brengen van de cassette was de eerste van een serie bijzondere activiteiten in het kader van het jubileum jaar. BORSELE - De Explosieven Oprui- mings Dienst (EOD) heeft tijdens zoekacties van begin oktober tot en met deze week in de gemeente Borse- le in totaal 18.000 objecten uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. Volgens de voorlichting van de ge meente variëren de vondsten van klein kaliber munitietot mortiergra naten, pistolen, pantservuisten en kanonnen. Daarnaast werd ook een stalen voorwerp, het hoofd van Hitier voorstellend, in de bodem aangetrof fen. Aanleiding voor de grootscheepse zoekactie was het feit dat kinderen uit de buurt geregeld met gevonden munitie op zak liepen. Oudere inwo ners uit de omgeving wisten naar aanleiding hiervan nog meer plaat sen aan te geven waar mogelijk oor logstuig gedumpt was. Het stalen hoofd van Hitler is door de EOD meegenomen als relikwie, de overige gevonden voorwerpen zijn af gevoerd om vernietigd te worden. De gemeente Borsele zal naar aanleiding van de vondsten proberen om vanuit de bevolking nog meer gegevens te krijgen over plaatsen waar mogelijk oorlogstuig in de grond zit. De deze week afgeronde operatie kostte ruim 480.000 gulden. BURGH-HAAMSTEDE - Laat de kerstdagen nu maar komen. In Westerschouwen is menigeen na de tweede Kerstsing-in immers in de juiste kerstfeer gebracht. En dat was ook de bedoeling van deze muzikale avond in de Schutse in Burgh-Haamstede, waaraan de vier plaatselijke zangkoren en de muziekvereniging De Witte van Haem- stede hun muzikale steentje bijdroegen. Het optreden van het Interkerkelijk koor vormde een onderdeel unti de tweede Kersising-in in de Schutse. (Foto: Ma- rijke Folkertsma). Speciaal om diegenen voor wie de kerkdrempel te hoog is in kerstsfeer te brengen werd vorig jaar het idee van een Kerstsing-in in De Schutse gelanceerd. Een idee dat bij de plaat selijke bevolking aansloeg, getuige de grote belangstelling voor dit eve nement dat toen ongeveer driehon derd bezoekers trok. Ook dit jaar trok deze Kerstsing-in, die nu door het Ouderenkoor Weste lijk Schouwen was georganiseerd, weer een ..volle bak". Samen met het Interkerkelijk kerkkoor onder lei ding van Mientje Bliek, het koor van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen en Nu met Hope, beide on der leiding van mevrouw E. Vos nam het Ouderenkoor Westelijk Schou wen het vocale deel van zijn reke ning. Voor de muziek zorgde de Ko ninklijke muziekvereniging De Witte van Haemstede. Deze tweede Kerstsing-in werd ge opend door dit muziekgezelschap. Onder leiding van dirigent J. Knuist kregen de aanwezigen koraalmuzick te horen. Voorzitter D. Mooij van het Ouderenkoor sprak vervolgens een welkomstwoord. Het programma voor deze avond bestond uit twee relatief korte optre dens van de deelnemende koren. Ze ker ook doordat bekende kerstliedjes werden afgewisseld door minder be kende melodieën zorgde dit voor een gevarieerd geheel. In dit geheel was ook ruimte vrijgemaakt voor het voordragen van enkele kerstgedich ten. Deze declamatie werd verzorgd door leden van de aanwezige koren. Samenzang Dc'vocalc verrichtingen beperkten HILVERSUM - De beoogde nieuwe voorzitter van de KRO, dr. F. P. Car- paij uit Beuningen zal zijn functie om gezondheidsredenen niet aanvaar den. Het KRO-bestuur heeft met spijt kennis genomen van dit besluit, zo heeft de KRO bekendgemaakt. ZIERIKZEE - Een in kerstsfeer gestoken Vierschaar van het stad huis vormt de entourage van het tra ditionele Ars Musica-kerstconcert. Eveneens vertrouwd is het vocale aandeel in een kerstconcert, ditmaal verzorgd door het Madrigaalkoor van de Zeeuwse Muziekschool onder leiding van Titia Dijkstra. De diri- gente heeft altijd met het koor gere peteerd maar de directie bij de uit voeringen stond onder leiding van dirigenten zoals Anton de Korte, Dick Boon en Rinus Hillebrand. Sinds kort dirigeert zij het koor zelf. Het koor zal o.a. uitvoeren een aantal madrigalen uit Engeland en Italië van de componisten Thomas Morley en Adriano Banchieri. Daar naast staat een aantal Engelse Christ mas Carols op het programma. Naast vocale muziek is er ook instrumenta le muziek, verzorgd door gitarist Dik de Koning en Loes van Herrewijnen, blokfluit. Loes van Herrewijnen stu deerde op het Brabants Conservato rium bij Pieter van Veen. Zij studeer de af in 1980 en is sinds 1978 werkzaam op de Zeeuwse Muziek school. Dik de Koning studeerde gitaar op het Rotterdams Conservatorium. Hij studeerde af in 1982 en is sindsdien gitaarleraar te Zierikzee. Beide musi ci zullen zowel apart als gezamenlijk musiceren. Samen voeren zij blok fluitsonates uit van Mancini, Thie mann en Frescobaldi. Dik de Koning speelt vervolgens werken van Scar latti en een aantal werken met Zuida- merikaanse muziek van o.a. Heito Villa Lobos. Loes van Herrewijnen speelt een solostuk voor blokfluit van de Nederlandse (blinde) fluitist Jacob van Eijck. Het programma zal door een pauze onderbroken worden, een pauze waarin rode en witte wijn verkregen kan worden. Kaarten voor dit kerstconcert kun nen telefonisch worden gereserveerd of afgehaald worden op vrijdag 21 de cember, van 10.00-11.00 uur aan de Zeeuwse Muziekschool, Poststraat Zierikzee (01110-12169). Overige kaar ten aan de ingang van de zaal. Het concert begint om 20.00 uur. Dinsdag 18 december Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Jules, twee-wekelijks pro gramma over toegepaste techniek en avontuur. 18.06 uur Dommel, tekenfilmserie. 18.30 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogramma. 19.00 uur Journaal 19.22 uur De baas in huis? Comedyse rie. 19.50 uur Hector, Belgische speel film. 21.40 uur In het nieuws, wekelijks nieuwsprogramma met Astrid Joos- ten en Paul Witteman. 22.30 uur Golden girls, comedyserie. 23.00 uur Journaal. 23.05 uur Impact: De leer van het le ven, documentaire over het vissers dorp Urk. 23.50 uur Museumschatten, prof Henk van Os geeft achtergronden bij voorwerpen uit de Nederlandse mu sea. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur Santa Barbara, Ameri kaanse serie. Afl. 35. 15.15 uur Een stuk of 2, middagmaga zine. 16.25 uur Zorro, Amerikaanse serie. 16.50 uur Bright sparks, tekenfilmse rie. 17.00 uur Mijn eerste keer, kinderpro gramma. 17.30 uur Journaal 17.40 uur Bouli, tekenfilmserie. 17.45 uur BOOS, magazine met Bart de Graaff. 18.10 uur Countdown, muziekpro gramma. 18.55 uur Veronica sport. 19.25 uur Het laatste woord, woordspel. 20.00 uur Journaal 20.27 uur Tour of duty, Amerikaanse serie. 21.20 uur Sportgala: World Eskilo and Indian Olympics, verslag van dit sportevenement in Alaska. 22.10 uur Bad boys, Amerikaanse speelfilm. 00.05 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.00 uur Warreltaai, afl. 4. 14.00 uur Skoalle-tv. 15.05 uur Klassieke mechanica, afl. 2. 15.15 uur Schrijvers van de Nieuwe tijd. Afl. 9. 18.00 uur Wij zijn zigeuners, 3-delige documentaire over zigeuners. Afl. 1. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het Klokhuis. 19.10 uur Robin Hood, jeugdserie. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Derde trekking van de staatsloterij. 20.25 uur Afstand van de berg, vertel lingen uit de mijnstreek. 21.48 uur Volgende (Lip Synch Next), Engelse animatiefilm. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport journaal, actu ele informatie over de sport van van daag. ■22.30 uur NOS-laat, achtergrondin formatie. Met om 23.00 uur Den Haag Vandaag. 23.15 uur De Europese markt, onder nemen in Europa. Les 2. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.30 uur Het Capitool, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 202. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en de har- monika. 18.10 uur Saartje en Sander, 13-delige animatieserie. Afl. 12. 18.20 uur Sprookjestheater. 18.35 uur Black Beauty, 26-delige Britse jeugdserie. Afl. 23. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De drie wijzen, quiz waarin twee kandidaten moeten raden wie van de drie panelleden een juist ant woord geeft. 20.35 uur Zeker weten? Rechtstreeks praat- en discussieprogramma. 21.45 uur Tijd voor Koen, licht klas siek programma gepresenteerd door Koen Crucke. 22.30 uur Kunst-zaken. 22.35 uur Vandaag. 22.55 uur Mobiele mensen, tweeweke lijks magazine over de auto. 23.45 uur Coda, Humoreske, van A. van Zemlinksy. Uitgevoerd door Pen- tafoon. BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant. 18.35 uur Mooi en meedogenloos, afl. 77. 18.58 uur Babel, wekelijkse nieuws brief voor Turkse en Marokkaanse migranten. 19.28 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Diamond Awards Festival, internationale muziekshow die op 16 november plaatsvond in het sportpa leis van Antwerpen met de uitreiking van de Diamond Awards. 21.00 uur Programma van de Libera le Televisie- en Radio-Omroep. 21.45 uur Fontamara, Italiaanse speelfilm. SIRJANSLAND - De diaconie was in Sirjansland een hele zorg omdat de ar moede groot was en het aantal gemeenteleden klein. Dit kerkelijk leven van vroeger werd tijdens de ledenvergadering van het Reformatorisch Contact door ouderling P. J. Heijboer uit de doeken gedaan. Aan de hand van de notulen van de kerkelijke gemeente kon Heijboer een beeld schetsen over dat kerkelijk leven uit vroeger tijden. Al vroeg in de zeventiende eeuw had Sirjansland een eigen kerk en predikant, die tot in de achttiende eeuw door de rege ring werd betaald. Op het moment dat de functie van predikant vacant was waren de andere predikanten verplicht om een dienst in Sirjans land te houden. Boetestelsel Het onderhouden van de armlasti gen was voor een kleine kerkgemeen schap een hele klus. De armoede was groot en het aantal gemeenteleden klein zodat het moeilijk was om de armlastigen steun te geven zonder zelf tekort te komen. Het boetestelsel vormde echter een bron van inkom sten. Dit stelsel hield in dat iemand die wegbleef van een vergadering van de kerkeraad beboet werd. Kerkeraads- leden die bij de vergadering te laat kwamen moesten eveneens een boete betalen en wel vijftig cent. Ook pre dikanten die verzuimden om hun dienst in Sirjansland te vervullen werden fiks beboet. Klok Behalve deze wederwaardigheden uit vroegere eeuwen werden tijdens deze ledenvergadering ook huishou delijke zaken afgehandeld. De reke ning werd goedgekeurd en de aftre dende bestuursleden C. Stoutjesdijk en C. M. Schot werden herkozen. In de pauze werd als blijk van dank voor het (gratis) gebruik van het kerklokaal een klok aangeboden aan de Hervormde kerkvoogdij. zich niet tot de koren op het podium, want ook de aanwezigen konden hun stem verheffen. Om deze samenzang zo vlekkeloos mogelijk te laten verlo pen hadden de organisatoren ervoor gezorgd dat iedereen een programma met teksten had. Want ook al zijn de meeste kerstliedjes wel bekend, de exacte tekst vertoont bij deze en gene nog wel een wat hiaten. Het slotstuk van de avond vormde het gezamenlijk optreden van de vier koren en de muzikanten van De Witte van Haemstede. Zonder dat ze daar voor met z'n allen hadden gerepe teerd brachten zij het Glorie Hallelu ja ten gehore, hetgeen door het publiek werd gewaardeerd. Met sa menzang werd deze geslaagde Kerst- sing in beëindigd en kon iedereen te rugzien op een sfeervolle avond. Wat is 't er? Het bezwete hoofd van Max kwam vanachter den uuze-deure. Ier komme, sebiet! Leune haastte zich. Max was druk doende zijn bed overhoop te halen. Ie is m'n spoor kwiet, hijgde hij, maer strek kom 't un je moet elpe. Leune stond met open mond. Van onder haar slaapmuts hingen de grauwgele haarpieken. Ze had nog geen jak aan, de voering van haar hemdrok puilde naar buiten en onder de arm was een scheur met scheve ste ken dichtgetrokken. Wat moet dat dan? Max werd driftig, hij gooide het kussen achter in de bedstee en sjorde de dikke bovendeken over een stoel. Schichtig door het beslagen zij raampje kijkend, rukte hij de schans loper (lange, wijde jas) van een spij ker. sloeg die om en ging in de krukstoel zitten. Hij had nog kralen zweet op zijn voorhoofd en haalde zwaar adem. Ie kom dwars over blies hij Leune, je laet me nie in de steek. Leune stond schaapachtig te kij ken. Ik ebbe de koose 'k bin nie goed begriep je O! Ze knikte veelbetekenend en begon, toen er op de deur gebonsd werd, stevig het bed te roeren. Ze trok het half over de bedsteeplank en sloeg er op dat de wolken stof door den uuze dwarrelden. De Padde stap te binnen. In naam der wet Zijn stem was geforceerd hard. Max keek een beetje schuin en begon te hoesten. Is dat verschrikken, wat is 't er an 't andje? D'r is nog gin mens op de beene. Leune hield zich aan de plank vast en bekeek de veldwachter van onder tot boven. Is dat een maniere van doen, bie een ziek mens in uus te vallen, as 't nog dichtebie nacht is buurman zou de doodstuupen op 't lief kriege en dan mee een knuppel joe on- besnuusten ond Ze kwam dicht bij hem staan. De Padde was een ogenblik beduusd van haar felle woorden, maar dan stoof hij op. Wat ik komme doe, bulderde hij ik arrestere je in naam der wet en as jie vee te babienen (vertellen) eit, gae jie ook mee. Leune snoof minachtend. Mien arre stee re Max ging een beetje rechter zitten, hield zijn hand voor zijn mond en hoestte weer tot de tranen hem in de ogen stonden. Doet de deure dicht, gebood Leu ne. Ze haalde de wollen deken en leg de die zorgzaam om Max' schouders. Wou je mien arrestere? herhaalde Max toen zijn hoestbui bedaard was. Door DIGNATE ROBBERTZ 64 waerom dat ik bin zo ziek as een ond. De Padde aarzelde een ogenblik. Maar hij had zich niet vergist, de stroper, die hij vanuit het derde dal achtervolgd had, was Max Wattèl ge weest. Hij had het duidelijk gezien, toen hij het weiland was overgesto ken. Snel zochten zijn ogen rond, er was niks bijzonders. Max had zijn jas en pet in de verste hoek onder de bedstee gesmeten en z'n klompen in een dulve laten zakken onder het lo pen. Ziek? hoonde de veldwach ter, durf je te ontkennen dat jie d'r even knienen stoeng te delven in 't derde dal je bin verbaliseerd en je gae mee naer den beron. Max lachte een beetje verdrietig. Wat zou ik blie wezen, man, as ik in staet was om dat te doen. In het derde dal knienen del ve barstte Leune los as jie nie beter kan kieke Ze schokte verontwaardigd met haar schouders. Eel den nacht ei buurman de koose g'ad as een paerd. Ik ebbe gewaekt en as je g'ooren ad wat voor praat'ie sloeg, dan ad je d'r groöte kouwe van gekrege, ie was glad buuten westen, 't Is een wonder dat de man d'r nog is, ik ebbe mee een glasje waeler bie z'n gestae, omdat ik docht dat t'un uut de tied gieng. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4