Drukke dag bij brandweer 15.000 gulden voor nieuw scoutcentrum WATERSTANDEN 20 miljoen gulden voor de Russen Kosten levens onderhoud voormalige DDR gedaald In Bruinisse Nieuwjaars receptie Maritiem Museum geopend Ministerie liet bewust mist hangen boven deltadijken Vrachtwagen chauffeurs ingeschakeld 2 UTRECHT - De zogeheten polycy clische aromatische koolwaterstoffen ^PAK) bedreigen de gezondheid van mens, plant en dier. De stoffen komen bij voorbeeld vrij van cokesovens, in het verkeer, bij allesbranders en bij roken. Hoe groot het gezondheidsrisi co uitpakt is echter nog slechts bij be nadering vast te stellen. Dat zegt de Gezondheidsraad (GR) in een advies aan de ministers van welzijn. HILVERSUM - Dg actie Help de Russen de WinteV door heeft 20.300.000 gulden opgebracht. Dit voorlopige eindbedrag maakte ,,een zich plechtig voelende" presentator Peter Jan Rens bekend in de nacht zaterdag op zondag aan het eind van het speciale tv-inzamelingsprogram- ma. In het bedrag is een donatie van de Nederlandse regering inbegrepen. Die heeft op elke ingezamelde gul den een kwartje toegelegd. Het eind bedrag zal nog oplopen doordat niet alle overschrijvingen via bank of gi ro binnen zijn. Voorzitter G. Braks van de begelei dende Stichting Voedselhulp aan Russen zei „zeer tevreden" te zijn over de opbrengst, zeker na de aan vankelijke aarzelingen". Braks doel de daarmee op de discussies over de noodzaak van voedselhulp aan de Sovjetunie. De stichting had vooraf geen streefbedrag willen noemen. De Nederlandse hulp aan de inwo ners van de Sovjetunie zal vooral be staan uit medicijnen en voedsel voor kinderen. Voor de rest van de bevol king worden in eerste instantie medi cijnen gestuurd. Commissaris van de Koningin in Flevoland, J. Lammers, lid van het stichtingsbestuur, zei dat het geld gebruikt zal worden voor het aankopen van zaken die door Moskou worden gevraagd en voor het trans porteren van de goederen, die ge spreid in de tijd zullen worden aange leverd. De duizenden voedselpakket ten uit zijn provincie die vrijdag al in de Sovjetunie aankwamen, zijn ,,zeer enthousiast" ontvangen volgens Lammers, die bestreed dat de Russen zich bedelaars voelden door de acties in het Westen. Voordat het inzamelingsprogram ma begon is er in de media druk ge discussieerd over het nut ervan. Aan vankelijk was het de bedoeling dat het geld aan voedselpakketten zou worden besteed. Later kwamen er uit de Sovjetunie berichten dat het pro bleem niet zozeer het tekort aan voedsel is alswel de slechte distribu tie en zwarte handel. Afgelopen donderdag besloot het stichtingsbestuur na een onderzoek in de Sovjetunie van de zogenoemde fact-findingcommissie en op advies van de organisatie Artsen zonder Grenzen de actie toe te spitsen op me dicijnenhulp en kinderen. Maar ook bejaarden, gehandicapten en minima krijgen steun. Het CDA-kamerlid' De Kok van de comröissie zèi zaterdag voor de inza- melavond:dat de discussie in de me dia een aantal mensen zal hebben af gehouden van het storten van geld. Alhoewel hij dat buitengewoon be treurde, verweet hij de media niets. „Iemand die een actie begint, moet weten wat hij dóet en moet tegen kri tiek kunnen. Dat hoort bij democra tie". GORKUM - Veertien Nederlandse scheepswerven en werfcombinaties hebben bij minister Andriessen van economische zaken geprotesteerd te gen diens voornemen de marinewer ven De Schelde, RDM en Van der Giessen De Noord een'bevoorrechte positie te geven. 0?n te laten zien wat de brandweer allemaal kan, hield de vrijwillige brandweer van Westerschouwen een hulpverle ning soefening, waarbij toelichting werd gegeven. (Foto: Joop van Houdt). Vervolg van pagina 1 brandweerman is. Eveneens twintig jaar in 'dienst van het brandweer korps waren ook de heren J. van de Zande en W. J. Geleijnse. Een kwart eeuw brandweerman was de heer J, Simons en dertig jaar brandweerman waren de heren M. A. de Vrieze, J. A. Blom en L. C. de Feiter. Zij ontvingen voor hun lange staat van dienst een speld. De echtgenotes kregen een bloemetje om de vele avonden alleen zijn wat te compenseren. Diploma's Behalve de jubilarissen werden ook de geslaagden in de schijnwerper gezet. J. A. Blom mag zich comman dant brandbestrijdiginspeloton noe men, terwijl P. H. Canters de diplo ma's W. V. D. verkenner, instructeur en bevelvoerder hulpverlening be haalde. Voor het diploma instructeur slaagden verder B. J. Meddeler, R. M. Brink en J. Oosterloo. Brandwacht werden I. E. van Sorge en A. W. Janse. Deze behaalde ook het diploma le vensreddende handelingen. M. C. de Lang behaalde naast het certificaat persoonlijke bescherming ook het diploma levensreddende han delingen. Dit was ook het geval bij K. M. Róuw. Brandwacht le klas werden L. J. Stoel en J. C, Kristelijn. P. I. Gel dof, B. J. Meddeler, W, E. Gilijamse. J. Oosterloo en G. A. J. van Soelen mo gen zich bevelvoerder hulpverlening noemen terwijl L. J. Kruik officieel de titel verkenner gevaarlijke stoffen mag voeren. Het diploma organisatie en leiding geven was voor A,. Kosten- se terwijl I. Vermeer slaagde voor het diploma organisatie, verbranding en blussing. De avond in de Zeeuwse Stromen had nog een verrassing in petto. Al hebben de manschappen van com mandant De Feiter in hun leven onge twijfeld voor hetere vuren gestaan, Maarten Breekweg van dit complex maakte van deze gelegenheid ge bruik om het korps te bedanken voor het snelle en doeltreffende optreden waardoor erger kon worden voorko men. Op verzoek van Breekweg over handigde de Kerstman (zijn vrouw) brandweercommandant De Feiter een bedrag van duizend gulden. WIESBADEN - De kosten van het levensonderhoud in de voormalige DDR zijn in november ten opzichte van de maand ervoor gedaald met 0,1 procent, zo heeft het in Wiesbaden gevestigde Duitse bureau voor de statistiek meegedeeld. De daling is vooral veroorzaakt door het goedkoper worden van kle ding en schoenen (31,9 procent) en meubelen (23,4 procent). De daling had veel groter kunnen zijn, ware het niet dat medicijnen en schoon- heidsprodukten 23,7 procent duurder werden en de prijzen van voedsel, drank en tabak stegen met 12,4 pro cent. BRUINISSE - Het Bruse college van b en w wil 15.000 gulden beschikbaar stellen voor de bouw van een nieuw scoutcentrum in Bruinisse. Tijdens de raadsvergadering op donderdag 20 december zal men aan de gemeenteraad voorstellen dat geld beschikbaar te stellen. Al eerder werd meegewerkt aan het plan van de Bruse scoutinggroep door het planologisch mogelijk te maken dat het nieuwe onderkomen gebouwd mag worden nabij het strand ten noordwesten van de jacht haven Aquadelta. Nuttig „Een scoutcentrum kan een nuttige en zinvolle opvang voor de jeugd zijn. Daarom verdient het initiatief een in vesteringsbijdrage van de gemeente", aldus de motivatie van het college om ook geld beschikbaar te stellen voor het gebouw. Natuurlijk is het de raad die uiteindelijk beslist of dat geld werkelijk beschikbaar wordt gesteld. Tijdens de raadsvergadering wordt ook beslist over het nemen van een verkeersmaatregel aan de Lange Ring midden in Bruinisse. Het colle ge stelt voor om in het eerste gedeel te van de Lange Ring (komende van uit de Deestraat) tweerichtingsver keer toe te laten. Op de agenda staat verder de beëdi ging van H. P. Vogel tot loco-gemeen tesecretaris en een verhoging van de subsidie aan de Federatie Maatschap pelijke Dienstverlening Noord-Zee land. De gemeenteraadsvergadering begint om 19.30 uur in het gemeente huis. Iedere belangstellende kan de discussie vanaf de publieke tribune volgen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 18 december 04.05 157 10.10 -141 16.30 164 22.15 -110 18 december 02.45 155 08.50 -139 15.00 163 21.10 -117 18 december 04.20 165 10.05 -150 16.45 173 22.20 -128 18 december 04.10 177 10.15 -155 16.30 184 22.25 -133 ZIERIKZEE Dieren en vuurwerk Eind 1989 heeft de afdeling Noord en Midden-Zeeland van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren een actie gevoerd om aan dacht aan dieren te schenken bij het gebruik van vuurwerk. Deze actie kreeg landelijk veel aandacht en er kwamen veel positieve reacties op los. Met dat in het achterhoofd heeft de dierenbescherming besloten de ac tie dit jaar te herhalen. De afdeling Noord- en Midden-Zeeland hangt dit jaar 1000 affiches op in door het pu bliek drukbezochte plaatsen. Twee duizend kleine affiches worden mid dels het afdelingsorgaan van de dierenbescherming aan alle leden van de afdeling gestuurd met het ver zoek deze aan hun raam te bevesti gen. De dierenbescherming vraagt gebruikers van vuurwerk rekening te houden met dieren. Men roept op geen vuurwerk in de richting van die ren te gooien, of te wachten tot een in de buurt zijnd dier zich heeft verwij derd. Dieren in weilanden kunnen niet vluchten en kunnen zodoende in een panieksituatie komen als zij ge confronteerd worden met vuurwerk. Eigenaars van dieren wordt gevraagd enig begrip op te brengen voor ge bruikers van vuurwerk. Dieren dus tijdig uitlaten en tijdens de jaarwis seling binnen houden. Theatersport De theatersportgroep Kiekieris en Kiekdaeris komt donderdag 20 de cember uit tegen de Nijmeegse groep Op de Geest. Deze tweekamp wordt gestreden op de Vismarkt en begint om 20.00 uur. SEROOSKERKE Kerststukjes De Dorpsgemeenschap Seroosker- ke heeft voor donderdag 20 december een middag gepland waarop men in het dorpshuis kerststukjes kan ma ken. Deze doemiddag begint om 14.00 uur. Vier jaar geleden werd het ma ken van kerststukjes voor het eerst georganiseerd. Gezien de belangstel ling ervoor is het inmiddels al een vaste prik geworden. Groen, kerst takken en oase zijn aanwezig. Kaar sen, bakjes en andere versierselen moeten de deelnemers zelf meene men. Voor het mooiste kerstbakje wordt een prijs beschikbaar gesteld. SCHARENDIJKE PvdA De afdeling Middenschouwen van de PvdA vergaderde in het Hervormd Verenigingsgebouw in Scharendijke. Daarbij kwam ook de belastingaffai re van gedeputeerde staten ter spra ke, waarbij statenlid J. Roodenburg een toelichting gaf. Iedereen was het er over eens dat zoiets nooit meer voor mag komen. Wat de kandidaten lijst voor de statenverkiezingen be treft waren de aanwezigen van me ning dat een eventuele verschuiving van de kandidaten niet ten koste mag gaan van de Schouwen-Duivelandse kandidate I. Sturm! W. G. Renden werd aangewezen als afgevaardigde voor het gewest Zeeland en het partij congres in februari '91. Wat de kandi datenlijst aangaat zal Renden nagaan waarom D. Bruinooge de lijst aan voert en niet G. de Vries-Hommes. Als nieuwkomer in het afdelings bestuur werd B. Romijn-de Raat ver welkomd. NOORDGOUWE Puzzelrit MAC-Sparta houdt woensdag 26 de cember, tweede kerstdag, een puzzel- rit. Inschrijven kan tussen 13.00 en 14.00 uur bij sponsor autobedrijf Ak kerdaas in Noordgouwe. De start van de puzzelrit staat gepland voor 13.30 uur. OUWERKERK Vergadering De landbouwvereniging Aller Be lang vergadert woensdag 19 decem ber in het dorpshuis van Ouwerkerk. Deze vergadering begint om 19.30 uur. Tijdens deze vergadering spreekt de heer T. van der Meijden van de ZLM over sociaal economische voor lichting. Na de pauze gaat de heer B. van der Spek van de OLV in Goes in op grondverbetering door middel van drainage. Kerst De bejaardensociëteit in Ouwer kerk viert woensdag 19 december kerstfeest in het dorpshuis. Deze middag begint om 14.00 uur. MIDDELBURG Adreslijst Op woensdag 19 december wordt in het provinciehuis te Middelburg het eerste exemplaar aangeboden van de nieuwe adreslijst Zeeland en de Der de Wereld. De afgelopen maanden heeft COS-Zeeland (Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking Zee land) een nieuwe inventarisatie ge maakt van groepen, organisaties en instellingen die zich in Zeeland bezig houden met ontwikkleingssamen- werking, mensenrechten en vluchte lingen. De nieuwe adreslijst wordt aangeboden aan gedeputeerde mr J. A. de Boe. Viskaart Op woensdag 19 december wordt in de de Abdij te Middelburg de. vis kaart Zeeland-Waterland-Visland ge presenteerd. De kaart heeft tot doel de sportvissers te informeren over de vismogelijkheden in Zeeland, de re creatie en het toerisme in de de pro vincie te bevorderen en het verant woord omgaan met de natuur te bevorderen. De presentatie vindt van de viskaart vindt plaats om 14.30 uur. ZIERIKZEE - De beste wensen voor het nieuwe jaar. Wie het ge meentebestuur van Zierikzee alle goeds voor '91 wil toewensen kan dat woensdag 2 januari doen tijdens de gebruikelijke Nieuwjaarsreceptie. Deze bijeenkomst wordt tussen 20.00 en 22.00 uur in de Vierschaar van het stadhuis gehouden. Voordat het nieuwe jaar zijn intre de heeft gedaan sluit het stadhuis zijn deuren. Alleen het Bureau Bur gerzaken is donderdag 27 en vrijdag 28 december tussen 09.00 en 10.00 uur geopend voor het doen van aangifte van geboorte en overlijden. ZIERIKZEE - Evenals in voorgaande jaren zet het Mari tiem Museum zijn deuren tij dens de kerstvakantie (van za terdag 22 december tot en met zaterdag 5 januari). Alleen met eerste kerstdag en Nieuw jaarsdag is het museum in het Gravensteen gesloten. In het Maritiem Museum zijn diverse maritieme voorwerpen te zien, alsmede ook een aantal bodemvondsten uit de Ooster- schelde. In de presentatie van laatstgenoemde voorwerpen is een wijziging aangebracht. Een aantal door Kor en Bot op geviste beenderen, die afgelo pen zomer te zien waren in de expositie Fossiele Beenderen uit de Oosterschelde, zijn per manent tentoongesteld op de tweede verdieping van het Mu seum. Het Maritiem Museum is met uitzondering van zondag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. 's Zondags en op feestdagen (met uitzondering van eerste kerstdag) gaan de deuren om 12.00 uur open. Springtij: 19 december Actuele informatie over afwijkingen. 06-91122353 DEN HAAG - Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft bewust lange tijd volgehouden dat de dijken in het Deltagebied in 1990 op sterkte zouden zijn, hoewel het meerjaren- budget omtoereikend was. Daarom werd besloten hierover 'mist' te laten bestaan. Pas toen werd besloten een storm vloedkering in de Nieuwe Waterweg te laten aanleggen, wat dijkverho ging overbodig maakte, „loste de mist zich op". Dat schrijft de Algeme ne Rekenkamer in een rapport over de dijkversterking dat vandaag, maandag, is verschenen. Voor het zover was, werden in de brieven aan de Tweede Kamer zoge noemde 'richtbedragen' opgenomen in plaats van meerjarencijfers. Door het gebruik van deze (hogere) richtbe dragen leek er voldoende geld aanwe zig om de dijken in 1990 op 'Delta hoogte' te brengen. In werkelijkheid was er sprake van een tekort dat tot 133 miljoen gulden kon oplopen en (volgens de Rekenkamer) nog 160 ki lometer dijk die pas tijdens de eeuw wisseling gereed zou komen. De Rekenkamer vindt dat de minis ter in 1983, toen de doelstelling van 1990 werd opgenomen, bewust risi co's heeft genomen ten aanzien van de financiering en daarmee ten aanzien van de haalbaarheid van 1990. De Re kenkamer vindt dat de minister de Tweede Kamer onvoldoende attent heeft gemaakt op deze risico's. De Rekenkamer meent dat er grote kans is dat de versterking van de ri vierdijken niet in 2004 (aanvankelijk 1998) zal worden gehaald. De infor matie van de minister is „summier en weinig onderbouwd". Wel bestaat er volgens de Rekenka mer voldoende zekerheid dat de dijk versterkingen tot nu toe tegen rede lijke kosten voor het Rijk zijn uitgevoerd, al kan de kostenbeheer sing worden verbeterd. Er blijft een aanzienlijk risico dat de huidige ra mingen te laag zijn. De minister heeft eön nieuwe planning van de kosten stijgingen aan de Kamer toegezegd. HOOGEVEEN - Zowel politie als KNMI hebben geen duidelijk over zicht van de meest voorkomende mistgebieden in Nederland. De Transport Verzekeringsmaatschap pij (TVM) heeft daarom de bedrijven van circa 20.000 vrachtwagenchauf feurs gevraagd medewerking te ver lenen bij het opstellen van een „mist- kaart". Dat heeft de TVM meegedeeld. Di recte aanleiding voor de kaart zijn de recente ernstige ongelukken bij Bre da en Almere. Bij de kettingbotsin gen die zich daar in de mist voorde den, is ook een zwaar beschuldigende vinger gewezen richting vrachtwa genchauffeurs, die onder slechte weersomstandigheden gevaarlijk rij gedrag zouden vertonen. De TVM wil voor de mistkaart nauw samenwerken met de Algeme ne Verkeersdienst Rijkspolitie in Driebergen. In Duitsland bestaat een dergelijke overzicht van veel voorko mende mistgebieden reeds. De TVM hoopt dat met de kaart het ook moge lijk blijkt op een aantal lokaties een mist-siganleringssysteem in te voe ren. Tot zaterdag 5 januari Burgh-Haamstede Expositie Origami ,met' 'Kerst in Bewaerschole. Diagelïjks (niet 's zon-, dags) van 13.30 mi Maandag 17 Zierikzee Schrijfavond Amnesty International. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in stad huis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Commissie grond- en pachtzaken in het gemeentehuis. 15.00 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, recreatiezaal. Van 19.00 tot 20.30 uur. Scharendijke Officiële voltooiing herinrichting dorpskern Scharendijke door gede puteerde E. Maris-Koster. 15.00 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, Bostonplein. Van 19.00 tot 20.30 uur. Zonnemaire Voorlichtingsbijeenkomst verkeers maatregelen. Dorpshuis. 19.30 uur. Dinsdag 18 december Zierikzee Kijk- en praatbijeenkomst automati sering in Huis van Nassau. 13.30 uur. Kerstbijeenkomst CPB. Zaal Gere formeerde kerk. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Jaarvergadering Vereniging Vrien den van Westerschouwen. De Burght. 19.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, consistorie. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Internatio nal. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, zaaltje Bad huisstraat. Van 19.00 tot 20.30 uur. Oosterland Schrijfavond Amnesty International. Hervormde kerk, consistorie. Van 20.00 tot 21.00 uur. Woensdag 19 december Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Kerkwerve Kerstbijeenkomst afdeling Kerkwer ve NCVB in Zuudènde. 19.30 uur. Bruinisse Schrijfavond Amnesty International. Leeszaal openbare bibliotheek. Van 19.00 tot 20.30 uur. Afscheidsbijeenkomst brandweer man M. Haeck. Keldertje Durps'uus. 20.00 uur. Donderdag 20 december Zierikzee Theatersportgroep Kiekieris en Kiekdaeris speelt tegen op de Geest in Vismarktcomplex. 20.00 uur. Christmas Carols. Nieuwe Kerk. 20.30 uur. Kerkwerve Kerstmiddag bij bejaardensoos in het verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Serooskerke Kerststukjes maken in dorpshuis. 14.00 uur. Ellemeet Kerstviering NBvP-afdeling Noord- welle in dorpshuis. 18.30 uur. Nieuwerkerk Musical obs Dobbelsteen. 18.45 uur. Kerstbijeenkomst NBvP. Oosterhof. 19.30 uur. Bruinisse Gemeenteraadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 21 december Zierikzee Kerstviering NBvP-afdeling Schou wen in Mondragon. Aanvang tussen 18.00 en 18.30 uur. Bruinisse Voorlichtingsavond jeugdbrandweer korps. Dorpshuis. 18.30 uur. Zaterdag 22 december Zierikzee Ars Musica Kerstconcert. Stadhuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Kerstconcert door damesbarbershop- groep The New Hope Singers in Slot Haamstede. 16.00 uur. Oosterland Kerstzangavond in Nederlandse Her vormde kerk. 19.30 uur. Donderdag 27 december Bruinisse Ledenvergadering KSV Schuttevaer afdeling Schouwen-Duiveland. Cafér-restaurant De Meeuw, Noord- dijk 32. 20.00 uur. Maandag 31 december Kerkwerve Oliebollenactie ten bate van Neder landse Hervormde Kerk. Donderdag 3 januari Zierikzee Nieuwjaarsreceptie Mondragon. Van 10.00 tot 11.30 uur. Dinsdag 8 januari Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2