NIEUW! Jan des Bouvrie opent galerie van Lenny Geluk Bezig dagje voorleden van brandweer Westerschouwen SAMAN BV Pi- G> DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inbraken in Ouwerkerk Open dag en huldiging jubilarissen WA> PB #u.r Abstracte en figuratieve kunst van goede kwaliteit Word dit jaar nog abonnee! en neem een gratis kerstcadeau mee. Z1ERIKZEESCHE 1EUWSBODE Scouting Zeelandbrug Been Korte metten Het Bruse gemeentebestuur wil 15.000 gulden Vandaag uitvoerig aandacht voor de jubileum- De VV Zierikzee staat na de zoveelste neder- Delta Sport maakt korte metten met een oude uittrekken voor een scoutcentrum. (Pag. 2). viering van de jarige Zeelandbrug. (Pag. 3). laag met een been in de vierde klasse. (Pag. bekende. (Pag. 7). 6). MAANDAG 17 DECEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24866 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Kunst is geconcentreerde natuur. Balzac ASSEN - De rijkspolitie van Dren the constateert dat steeds minder mensen in die provincie met alcohol op aan het verkeer deelnemen. Zij merkt dat op naar aanleiding van de resultaten van de alcoholcontroles zo als die de afgelopen tijd in Drenthe plaatsvinden. In het afgelopen week end in Drenthe werden bij twee grote controles ruim 1100 bestuurders op drankgebruik gecontroleerd. Dat leidde in slechts vier gevallen tot een proces-verbaal. OUWERKERK - Vrijdagavond 14 december zijn in Ouwerkerk twee in braken gepleegd. De totale schade is niet bekend. Tussen 20.00 en 23.00 uur werd inge broken in een woning aan de Ring. Hoe de dieven het pand zijn binnen gekomen is onbekend. Weggehaald werden sieraden en baar geld. In die zelfde tijdsspanne verschaften dieven zich toegang tot een woning aan de Koningin Julianastraat. Ook hier verdween een geldbedrag en werden sieraden ontvreemd. Advertentie Met f 350,- subsidie verdient de Nefit-Turbo zichzelf al terug bij een gasverbruik van 1000 m3 per jaar. Constructeurs/Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 WESTERSCHOUWEN - Een lange dag maar ook een dag om met tevredenheid op terug te zien. Dat deden de manschappen van het brandweerkorps Westerschouwen zaterdag dan ook na afloop van hun soupeetje in de Zeeuwse Stromen. De open dag ter bezichtiging van de nieuwe brandweergarage in Haamstede en de huldiging- van een zevental jubilarissen zorgden voor het nodige werk maar voor nog meer plezier. Nadat burgemeester J. L. Nie- den 's middags ten overstaan van de mantsverdriet-Leenheer de nieuwe nodige toeschouwers hun hulpverle- brandweergarage aan de Serooskerk- nings-oefening. Voor het garagecom- seweg in Haamstede begin december officieel had geopend, konden zater dag belangstellenden een kijkje ko men nemen in het complex dat ruim zeven ton heeft gekost. Van die moge lijkheid werd door inwoners van Wes terschouwen en collega's dankbaar gebruik gemaakt. Tussen 10.00 en 16.00 uur kwamen volgens brandweercommandant S. L. de Feiter zo'n vijf- tot zeshonderd be- langstellendèn op visite. Onder hen veel jongeren maar ook ouderen maakten van deze gelegenheid ge bruik om eens een kijkje te komen nemen in het nieuwe complex waar ook de ambulance is ondergebracht. Jeugdbrandweer Behalve de brandweermannen maakten ook andere hulpverlenende instanties zoals onder andere Regio nale Brandweer, Rode Kruis, Rijks politie en de Stichting Ambulance- 'vSrvöei 'van deze ~'gëlëgètiheid: ge bruik om te laten zien wat precies de werkzaamheden van deze verschil lende organisaties zijn. Ook de jeugd brandweer presenteerde zich in de morgenuren met een oefening. Verdeeld in twee groepen (junioren en aspiranten) lieten de jonge brand weerlieden zien hoe je vakkundig een hevig brandende vuurmand moet blussen met behulp van twee hoge drukstralen en een poederblusser. plex was een angstaanwekkend onge val in scène gezet, waarbij twee auto's op elkaar waren gebotst van wege een onvoorzichtig overstekende fietser. In samenwerking met het Rode Kruis die zich met name om de ge wonde fietser bekommerde moest de twaalf man sterke ploeg de inzitten den uit de auto's bevrijden met be hulp van hef kussens, een spreider en een schaar. Om de inzittenden uit hun „benarde" positie te verlossen moest van één auto zelfs het dak worden weggeknipt. Door het verrichten van deze han delingen en het geven van tekst en uitleg hierbij konden de toeschou wers zich een beeld vormen over de werkwijze van het brandweerkorps en de inzet van het materiaal. In de avonduren konden de brandweer mannen onder het genot van een goed gevuld bord en een drankje bijkomen van alle inspanningen. Jubilarissen Dat bijkomen was overigens niet voor iedereen weggelegd. Een zeven tal brandweermannen werd vanwege zijn lange staat van dienst door bur gemeester J. L. Niemantsverdriet in de bloemetjes gezet en een aantal vuurbestrijders/hulpverleners mocht in de Zeeuwse Stromen het felbegeer de diploma in ontvangst nemen. Het korps moest tijdens dit samen zijn afscheid neme'n van de collega's C. P. Boot en E. Jonker die tevens in het zonnetje werd gezet vanwege het feit dat hij al twee decennia lang vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Oefening De oudere brandweermannen hiel- De vrijwillige brandweer vp.n Westerschouwen zette zaterdagavond een aantal jubilarissen in het zonnetje. Dit ge beurde tijdens een soupeetje in de Zeeuwse Stromen. (Foto: Joop van Houdt). Verwachting tot dinsdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Vannacht enkele mistbanken en een minimumtempe ratuur van omstreeks min 2 graden. Middagtemperatuur morgen om het vriespunt. Zwakke tot matige zuid oostenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 21 dec.: Woensdag: Zonneschijn: 10%. Kans op neerslag: 40% Min.temp.: - 4 graden Middagtemp.: 0 graden Windkracht: zuidwest 3 Donderdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: west 4 Vrijdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 18 dec. Zon op 08.44, onder 16.28 Maan op 09.59, onder 17.27 Eerste Kwartier: 25 december (04.16) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het komend© etmaal - verandert er nog maar weineg- lp het weerbeeld. Een hogedrukgebied bo ven Rusland houdt bij ons de wind in de oosthoek. Daardoor wordt er nog steeds vrij koude en vochtige lucht aangevoerd. Het is overwegend be wolkt, maar op de meeste plaatsen blijft het wel droog. Vannacht gaat het weer licht vriezen en hier en daar kan er een mistbank ontstaan. Mor gen blijven de temperaturen rond de nul graden steken. Woensdag kan er wat sneeuw gaan vallen en is het nog vrij koud. Maar daarna draait de wind naar het zuidwesten. Het wordt dan minder koud, maar het blijft somber weer met af en toe regen. BURGH-HAAMSTEDE - Met ingang: van zaterdag 15 december is Schouwen-Duiveland weer een galerie rij ker. In deze nieuwe ruimte voor beeldende kunst, een ini tiatief van Lenny Geluk-Poortvliet is tot dinsdag 15 ja nuari werk te zien van Thierry Veltman. De officiële opening van deze nieuwe galerie aan het Zeesterweegje in Burgh-Haamstede is zaterdag officieel door Jan des Bouvrie geopend. Dat juist 's lands meest bekende ontwerper deze nieuwe galerie aan het Zeesterweegje opent is een ver haal op zich. Zo'n anderhalf jaar gele den keerden Lenny en Egbert Geluk de Randstad de rug toe en nesteldem zich in een vakantiehuis dichtbij de vuurtoren en aan de rand van een fraai natuurgebied. Omloop Aan het huis moest nog het een en ander verspijkerd worden wilde het voor permanente bewoning geschikt zijn. Onder professionele bègeleiding van meester ontwerper Jan des Bou vrie werd een nieuw gedeelte ge bouwd dat door een glazen omloop met het bestaande gedeelte werd ver bonden. Daarmee werd het oude huis in het nieuwe gedeelte geïntegreerd. Een stukje kunst op zich! Niet alleen ontstond hierdoor een droomhuis maar werd door deze glh- zen gang ook een ruimte gecreëerd die bij uitstek geschikt was voor een galerie. „De ruimte is schitterend voor het tonen van kunst. Vooral om dat de omringende natuur aan alle kanten te zien is" omschrijft de nieu we galeriehoudster haar „kunststek kie" dat begrijpelijkerwijze door de geestelijk vader ervan, Des Bouvrie moest worden geopend. Tbt genoegen van het echtpaar bleek deze daar ook bereid toe te zijn. Behalve de mogelijkheden van de ze ruimte hebben nog andere factoren meegespeeld bij het besluit om „on der de vuurtoren" een galerie te be ginnen. Enerzijds biedt het een moge lijkheid om eigen werk - Lenny Geluk schildert zelf - te tonen en te verkopen. Anderzijds is het voor haar ook een prima mogelijkheid om met anderen in contact te komen. Die contacten met anderen zijn immers een belangrijke inspiratiebron voor haar en geven haar de gelegenheid om die ander deelgenoot te maken van het mooie van kunst, of dat nu abstract of figuratief is. Dat is haar om 't even als het maar kwaliteit heeft. Behalve eigen werk is er in deze „glazen galerie", die deel uitmaakt van de kunsthandel (Geluk Beheer bv) die het echtpaar Geluk drijft, ook ruimte voor het werk van andere kunstenaars. „Mits dit van goede kwaliteit is" voegt Lenny Geluk, die tevens afdelingsvoorzitter van het CDA in Westerschouwen is, eraan toe. Omdat ze zelf regelmatig het penseel hanteert en gezien haar creatieve op leiding en haar werkzaamheden zo als het bemiddelen bij kunstaanko pen door bedrijven, moet het volgens haar mogelijk zijn om dat te kunnen beoordelen. Daarbij worden criteria gebruikt als materiaalgebruik, vlak verdeling en expressie. Jan des Bouvrie. geflankeerd door zijn echtgenote en in gesprek met burge meester J. L. Niernantsverdriet-Leenheer (r.) opende zaterdag de nieuwe gale rie van Lenny Geluk. (Foto: Joop van Houdt). De eerste exposant, die ruim schoots aan haar eisen voldoet is Thierry Veltman, docent aan de hoge school voor vormgeving en communi catie Ichtus in Rotterdam en tevens een veelzijdig kunstenaar. Ofschoon hij de meest uiteenlopende technie ken gebruikt zoals schilderen, teke nen, etsen, aquarelleren en beeldhou wen blijkt steeds zijn voorkeur voor het landschap. Daarbij gaat het hem niet om een natuurgetrouwe weerga ve van dit landschap maar meer om de opbouw, het kleurgebruik en de expressiviteit van het kunstwerk. Daarnaast bezit de natuur voor hem ook een symbolische betekenis om dat zij zaken als harmonie met het be staan en ongereptheid belichaamt. Zowel in een woon- als werkomge ving kan zijn werk worden ingepast. Het werk van Veltman is tot medio januari in galerie Lenny Geluk te zien. Daarna wordt er zoals het er nu naar uitziet ruimte vrijgemaakt voor het werk van een aankomende of pas afgestudeerde en talentvolle kunste naar. In de zomermaanden wanneer de Westhoek weer overspoeld wordt door recreanten wordt de woonhuis galerie ingericht met werken van de galeriehoudster zelf. Ook zij put in spiratie uit de landelijke omgeving waarin zij woont. Figuratieve kunst Naast abstracte kunst komt ook meer figuratieve kunst aan bod. In september wanneer Schouwen-Dui veland zich op gaat maken voor zijn winterslaap, zijn in de galerie van Lenny Geluk jachttaferelen te zien van Tbssa Roupe Van der Voort. Door deze afwisseling van stijlen, van abstract tot figuratief wil de galerie houdster voorkomen dat alleen een bepaalde categorie kunstliefhebbers haar glazen galerie bezoeken. „Ik wil me richten op verschillende doelgroèpen met echter die kantteke ning dat de kwaliteit voorop staat". Behalve het aantrekken van particu- lieren hoopt zij ook dat bedrijven de weg naar haar galerie zullen vinden. Meer en meer immers wordt de werk omgeving verlevendigd met kunst werken". Tijden Wie deze galerie bij de vuurtoren (Zeesterweegje 6) wil bezoeken is za terdag 22 december tussen 10.00 en 17.00 uur welkom bij het echtpaar Ge luk. Op andere dagen is de galerie al leen op (telefonische) afspraak te be zoeken. Behalve deze nieuwe galerie is Len ny Geluk nu ook druk doende met het opzetten van een cursus buitenschil deren. Deze cursus waarbij de cur sisten (maximaal acht tot tien) in de Tbrenhoeve overnachten duurt vier dagen en wordt in februari gegeven. DEN HAAG - Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid moet in het nieuwe landelijke be stuur van de Arbeidsvoorziening te midden van vertegenwoordigers van werkgevers en vakbeweging een voortrekkersrol spelen. Hij moet er voor zorgen dat regelmatig wordt be keken of de arbeidsbureaus hun geld doelmatig besteden en hij dient de Tweede Kamer daarover gedegen in te lichten. De Zierikzeesche Nieuwsbode heeft voor ie dereen die nu abonnee wordt, een kerstca deau klaarliggen. Dus aarzel niet en vul on derstaande bon zo snel mogelijk in. JA: Voor maar 43,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode de krant met al het nieuws van Schouwen-Duiveland tot 1 april 1991 ontvangen. Naam Adres Postcode: Tblefoon Plaatse- Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, in een gesloten envelop, zonder postze gel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. De snelle beslissers kunnen hun bon ook op ons kantoor afgeven. Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Poslbus 1 4300 AA Zierikzee Tel 0111016551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1